Obnoviť stránku

iPhone 15 (RECENZIA): 48 Mpx fotoaparát aj Dynamic Island. Tohtoročný model dáva väčší zmysel než predchodca

iPhone 15, recenzia

iPhone 15 (RECENZIA): 48 Mpx fotoaparát aj Dynamic Island. Tohtoročný model dáva väčší zmysel než predchodca

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Každoročne sa výrobca Apple chválil iba jedným telefónom. Niekoľko rokov späť sa však rozhodol svoje portfólio rozšíriť, aby sa zavďačil používateľom s rôznymi nárokmi. Základný iPhone tu je však stále, ale aktuálne už ako iPhone 15. Prečo by ste mu mali venovať pozornosť? Prešiel si od minulého roka naozaj toľkými zmenami, ktoré za to stoja?

iPhone 15 (RECENZIA) – OBSAH

  1. Úchopom iPhone 15 spoľahlivo rozoznáte, chrbát nechytá odtlačky
  2. iPhone 15 pridáva na úrovni jasu displeja, konkuruje tým najlepším
  3. Nový USB-C port pre maximálnu kompatibilitu, avšak s pomalším prenosom dát
  4. iPhone 15 fotografuje vo vyššom rozlíšení a najnovšie s ním môžete opticky približovať
  5. Konkurencia drví iPhone maximálne tak v rýchlejšom displeji
  6. Ako základný model série je iPhone 15 veľmi dobre vybavený
  7. Čo sme o mobilných telefónoch iPhone 15 a 15 Plus písali skôr

Úchopom iPhone 15 spoľahlivo rozoznáte, chrbát nechytá odtlačky

Tento rok sa opäť podľa očakávania práve základný model iPhone 15 stal riešením pre tých, ktorí chcú najnovší iPhone, ale nepotrebujú najlepšiu výbavu. Vlani sme však zmysel v modeli iPhone 14 príliš nevideli, pretože nám veľmi pripomínal predchádzajúci iPhone 13. Nešlo len o podobnosť čisto v rámci vzhľadu, nepribudlo ani veľa nových vnútorností. Tento rok to vyzerá, že sa Apple dokázal odlíšiť podstatne viac.

iPhone 15, recenzia, farby
Všetky farebné varianty modelov iPhone 15 a 15 Plus.

Nový iPhone 15 má už na prvý pohľad trochu iný vzhľad. Predovšetkým to pocítite, keď ho prvýkrát uchopíte. Výrobca Apple zmenil to, aký budete mať celkový dojem z materiálov a tvarov. iPhone 15 má totiž zadnú stranu síce stále sklenenú, tentoraz však v matnej podobe. Na chrbte teda môžu len veľmi ťažko priľnúť odtlačky prstov. Na dotyk aj vizuálne sa predná aj zadná strana viac zvažujú k hliníkovým bokom, hrany nie sú už tak ostré.

iPhone 15, recenzia, predná strana iPhone 15, recenzia, chrbát
Spredu vyzerá iPhone 15 takmer rovnako ako iPhone 14 Pro. Pribudol dynamický ostrovček. Chrbát je po novom matný.

Ďalšiu dizajnovú zmenu mobilného telefónu iPhone 15 hľadajme v spodnej časti. Spodná hrana už nemá uprostred zdierku Lightning, ale hojne používané USB-C. Túto novinku nájdeme naprieč celým novým mobilným radom iPhone 15. K výraznej zmene na prvý pohľad týmto ale určite nedochádza. Naopak tá najväčšia odlišnosť sa nachádza hneď na prednej strane, a tým je dynamický ostrovček.

iPhone 15, recenzia, zaoblenejšie hrany iPhone 15, recenzia, USB-C iPhone 15, recenzia, prepínač
Zaoblené hrany sú na dotyk veľmi poznať. V spodnej časti sa nachádza USB-C. V porovnaní s modelom 15 Pro si základné modely ponechávajú prepínač tichého režimu.

Apple predstavil Dynamic Island už v mobilných telefónoch iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Možno preto, aby vývojárov inšpiroval k tomu, aby začali prvok pre svoje aplikácie využívať, zjednotil dizajn a podlhovastého výrezu sa tak dočkali aj modely iPhone 15 a 15 Plus. Funguje úplne rovnako ako v modeloch Pro. Pribudli aj farebné varianty telefónu, a to zelená a ružová. Naopak zmizla červená, a po rokoch dokonca aj biela.

iPhone 15 pridáva na úrovni jasu displeja, konkuruje tým najlepším

Proporcia kvalitného OLED displeja sa ani po rokoch nemení. Apple stále robí radosť priaznivcom menších uhlopriečok. Displej telefónu iPhone 15 dosahuje príjemnú veľkosť 6,1". Okolo neho je čierny rámček, ktorý sa iba pre nové modely Pro trochu zredukoval. Pri priamom porovnaní je to poznať. Vplyvom menšej plochy „prerazenia“ dynamickým ostrovčekom si mobilný telefón iPhone 15 pripisuje pár pixelov v rozlíšení k dobru. Predok potom kryje odolné sklo Ceramic Shield.

iPhone 15, recenzia, úchop iPhone 15, recenzia, porovnanie rámčeka
Čitateľnosti na slnku pomôže vyšší jas. Porovnanie rámčeka s mobilom iPhone 15 Pro Max. Keď sú vedľa seba, je rozdiel naozaj znateľný.

Ďalšou príjemnou novinkou je vyšší jas. Ten už predtým dosahoval veľmi dobrú úroveň, po novom sa posúva až na 1 000 nitov bežnej prevádzky a 2 000 nitov pri maximálnom jase v exteriéri. Tým dorovnáva súčasnú špičku, teda model iPhone 15 Pro Max. Kde základné modely na tie označované ako Pro stále strácajú, je obnovovacia frekvencia displeja. Musíme sa, bohužiaľ, aj naďalej uspokojiť s bežnými 60 Hz. Opäť ale platí, že ak nie je porovnanie, nie je to tak na očiach.

Nový USB-C port pre maximálnu kompatibilitu, avšak s pomalším prenosom dát

Základné modely iPhone 15 pokračujú v trende, kedy si prevezmú procesor z predchádzajúcich o rok starších modelov Pro. Vzhľadom k sile takýchto procesorov sa určite netreba obávať komplikácií. Mnou testovaný iPhone 15 mal vďaka Apple A16 Bionic a jeho 6 jadrám dosť potrebného výkonu na plynulú prevádzku bez jediného zaváhania. Aj hodnoty z aplikácie Geekbench 6 to dokazujú. K čipu sa viaže aj 5-jadrová grafika a stále aj 16-jadrová neurónová jednotka.

i

Apple A17 Pro: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Recenzovaný iPhone 15 mal maximálnu možnú kapacitu vnútorného úložiska 512 GB. S tým sa už naozaj netreba príliš obmedzovať, to ale záleží na spôsobe používania každého používateľa. Pokiaľ neradi streamujete a máte radšej hudbu, filmy či seriály stiahnuté do mobilu, kapacita sa razom nemusí zdať dostatočná. Tá základná začína na 128 GB a v ponuke je aj 256 GB. To je podľa mňa rozumný dostatok pre tých, čo zároveň používajú cloud.

iPhone 15 samozrejme stále zvládne spojenie s najrýchlejším 5G internetom našich operátorov, zaplatíte s ním cez Apple Pay vďaka vnútornému čipu NFC a telefón podporuje bezdrôtové spojenie WiFi 6. Čip Ultra Wideband na presnú lokalizáciu v priestore prešiel vylepšením, ide už o 2. generáciu. Nájsť tak ide napríklad šikovný lokalizátor Apple AirTag. Pripojením iných zariadení do USB-C portu ich potom môžete nabíjať. Prenos dát však podlieha pomalšiemu štandardu USB 2.0.

iPhone 15, recenzia, A16 Bionic
Procesor A16 Bionic preberá iPhone 15 od minuloročných modelov Pro. Zdroj: apple.com

Apple nemení od minula počty hodín výdrže na batériu, a ani pri používaní som nezaznamenal rozdiel. Počas celého dňa, kedy bol iPhone 15 pripojený k mobilným dátam a bežala na ňom mapová aplikácia a navigovanie, som večer bol zhruba na polovici batérie. Celé dva dni sú teda reálne. A nemení sa ani podpriemerne rýchle 23 W rýchlonabíjanie či 15 W bezdrôtové nabíjanie s podporovaným príslušenstvom MagSafe.

iPhone 15, recenzia, Dynamic Island iPhone 15, recenzia, nastavenia iPhone 15, recenzia, widgety iPhone 15, recenzia, knižnica aplikácií iPhone 15, recenzia, Geekbench
Ovládanie cez dynamický ostrovček v akcii. Nastavenie telefónu. Galéria dostupných widgetov. Knižnica aplikácií v iOS 17. Výsledky testu výkonu Geekbench 6.

iPhone 15 fotografuje vo vyššom rozlíšení a najnovšie s ním môžete opticky približovať

Práve fotoaparát priznal v porovnaní s minulosťou vylepšenia. Modely iPhone 15 a 15 Plus sa tiež odpútali od mnoho rokov používaných 12 Mpx a prešli na 48 Mpx. Základný iPhone 15 tak dokáže využiť 4-krát viac obrazových bodov. Tie sa hodia nielen na ich kombináciu v jeden kvalitnejší obrazový bod pri fotografovaní v šere, ale aj v užitočnej novinke, kvôli ktorej doteraz na modely Pro základný model strácal.

i

Aké sú na trhu tie aktuálne najlepšie fotomobily?

Výrobca totiž odprezentoval, že sa do iPhone 15 dostáva 2-násobný optický zoom. Nie je tomu tak doslova, ale snímka je vyrezaná práve z fotografie vyhotovenej s vyšším rozlíšením. Napriek tomu sa výsledky naozaj dajú považovať za veľmi dobré. Fotoaparátu ide v nastavení vnútiť, aby fotografoval štandardne v rozlíšení 24 Mpx. Kto má teda dostatok miesta či nahráva fotografie na cloud, táto možnosť potom ponúka lepšie detaily.

iPhone 15, recenzia, porovnanie fotoaparátov
Porovnanie fotografických výstupkov medzi iPhone 15 a iPhone 15 Pro Max. Chudobnejšiemu modelu chýba dedikovaný teleobjektív a LiDAR.

Podľa očakávania sa snímky zhotovené počas dňa veľmi podarili. Pýšia sa pekným dynamickým nádychom, farby majú tendenciu nebyť príliš saturované. Priblíženie cez nové tlačidlo dvojnásobného priblíženia som využíval často a nezaznamenal som žiadny úpadok kvality. Rovnako tak môžem pochváliť širokouhlé snímky. Taký makro režim už ale nie je vôbec dokonalý a ostrenie nezvláda z príliš tesnej blízkosti.

iPhone 15, recenzia, foto za dňa iPhone 15, recenzia, 2násobný zoom iPhone 15, recenzia, makro
Snímka fotografovaná počas dňa a porovnanie, ako vyzerá vyfotografovaná s 2-násobným priblížením. Makro zaostrilo až na zadnú časť kábla.

Vyšším rozlíšením si iPhone 15 predurčuje ešte lepší výkon v tme. Snímky poberajú dosť obrazových informácií a šum je menej viditeľný. Jediné, čo sa takým snímkam dá vytknúť, je prítomnosť občasných odleskov objektívu kvôli svetlám pouličných lámp a pod. Skvelá je detekcia tváre pri snímaní, z čoho plynie portrétny režim. Aj po vyhotovení fotografie jej v galérii môžete pridať efekt rozmazania pozadia, čo za mňa funguje naozaj perfektne.

iPhone 15, recenzia, nočné foto iPhone 15, recenzia, nočné foto
Nočným snímkam môže maximálne škodiť občasná prítomnosť odleskov. Inak sa aj po priblížení nie je na čo sťažovať.

Tohtoročný najlepší iPhone 15 Pro Max si zaistil v rebríčku dxomark.com hodnotenie najlepšieho mobilu na záznam videa. Základný model síce také veľké ambície mať nemôže, pretože mu chýba bezstratové snímanie Apple ProRes, napriek tomu je vybavený filmárskym režimom, akčnou stabilizáciou a natáča v HDR a 4K s filmovými 24 snímkami za sekundu.

Konkurencia drví iPhone maximálne tak v rýchlejšom displeji

Pokiaľ sa prikláňate k mobilu iPhone 15, pravdepodobne vás k tomu vedie túžba po menšom telefóne, solídne vybavenom, avšak za ešte rozumnú cenu. Alebo si chcete vyskúšať prvý mobil so systémom iOS. Ak nejde o ten posledný dôvod, zvážte aj niekoľko telefónov konkurenčných značiek. Ak je pre vás kompaktnosť dôležitá, nie je konkurencia zase taká obsiahla. Stojí však za to.

Už na začiatku roka sa predral do sveta Samsung Galaxy S23, ktorý je natoľko vybavený, že ho stále môžeme porovnávať so súčasnou špičkou. Procesorom dosahuje na vysoké výkonnostné hodnoty, displej má prvotriedny s adaptívnou frekvenciou až do 120 Hz. Fotoaparát má priamo možnosť približovať zobrazenie hardvérovo vďaka teleobjektívu. Ani Samsung to však, bohužiaľ, nepreháňa s výkonmi drôtového nabíjania.

iPhone 15, recenzia, konkurencia, Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 s väčším bračekom Galaxy S23+. Zdroj: samsung.com

Ďalší mobilný telefón, ktorý novinke šliape na päty je Google Pixel 8. Výrobca tu tiež stojí za nielen samotným telefónom, ale rovnako aj jeho systémom. Kvalitný rovný displej s veľkosťou 6,2" má adaptívnu frekvenciu 120 Hz. Pixel 8 rovnako ako iPhone 15 nemá vyhradený teleobjektív a spolieha sa na množstvo obrazových bodov 50 Mpx snímača. Pixel 8 má od výrobcu prisľúbenú skutočne dlhú budúcnosť updatov - celkom 7 rokov, túto disciplínu však mobilné telefóny iPhone ovládajú tiež veľmi dobre.

iPhone 15, recenzia, konkurencia, Google Pixel 8
Google Pixel 8 prišiel relatívne nedávno spoločne s vybavenejším modelom Pixel 8 Pro.

Ešte spomeniem vydarený mobilný telefón Sony Xperia 5V 5G. Na pohľad nenápadný smartfón má na v 6,1" OLED paneli rýchlych 120 Hz. Hoci má iPhone podobne ako model Xperia tiež len 2 viditeľné zadné fotoaparáty, tento telefón dokáže vysoké rozlíšenie využiť na zaznamenanie priblíženej snímky bez drastické straty kvality. Sony sa drží prítomnosti 3,5 mm jacku a o chlp rýchlejšie sa nabíja.

iPhone 15, recenzia, konkurencia, Sony Xperia 5 V 5G
Dva drobné fotoaparáty zvládnu viac ohniskových vzdialeností, takže teleobjektív tu napriek tomu nájdeme. Zdroj: sony.com

Rád by som ešte spomenul a poradil, že stojí za zváženie minuloročný iPhone 14 Pro. Priplatíte si len pár eur navyše a razom máte telefón s rovnakým výkonom, oceľovým telom, trojitým fotoaparátom vybaveným LiDARom, rýchlym 120 Hz displejom aj možnosťou fotografovať a natáčať v bezstratových formátoch ProRAW a ProRes. Prídete vlastne len o USB-C.

Parametre/ Model iPhone 15 Samsung Galaxy S23 5G Google Pixel 8 Sony Xperia 5V 5G
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,2" (20 : 9) 6,1" (21 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 340 × 1 080 px, 425 ppi 2 400 × 1 080 px, 428 ppi 2 520 × 1 080 px, 449 ppi
OLED, 60 Hz AMOLED, 120 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 30 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,7, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 52 Mpx, f/1,9, OIS, 4K video s 120 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 126°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2

teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3-násobný zoom

Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
10,5 Mpx, f/2,2, 4K video so 60 fps 12 Mpx, f/2,0, 4K video s 30 fps
Čipset Apple A16 Bionic Snapdragon 8 Gen 2 Google Tensor G3 Snapdragon 8 Gen 2
RAM 6 GB 8 GB 8 GB 8 GB
Interné úložisko 128 / 256 / 512 GB 128 / 256 / 512 GB 128/256 GB 128/256 GB
Operačný systém iOS 17 Android 13 Android 14 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 349 mAh 3 900 mAh 4 575 mAh 5 000 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 23 W / 15 W rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 27 W / 18 W
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 30 W / 15 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytí IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 146,3 × 70,9 × 7,6 mm 150,5 × 70,8 × 8,9 mm 154 × 68 × 8,6 mm
Hmotnosť 171 g 168 g 187 g 182 g
Cena od 949 €* od 799 €* 869 €* 849 €*
*Ceny sú platné k 8. 11. 2023.

Základný model série iPhone 15 je veľmi dobre vybavený telefón

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G; recenzia

iPhone 15

Mobily

Tentokrát nie som sklamaný. iPhone 15 si svoje miesto dokázal obhájiť, pretože prišiel najmä s lepšími možnosťami fotoaparátu a priniesol aj sympatický ovládací prvok - dynamický ostrovček. Vplyvom kurzov mien sa navyše celý rad zlacnil, čo môže pritiahnuť nových záujemcov. Tým môžem iPhone 15 bez obáv odporučiť. Batéria vám vydrží 2 dni a systém iOS je aj bez rýchlej obnovovacej frekvencie neskutočne vrtký a plynulý.

Klady

  • Dynamický ostrovček je tu
  • Vyšší jas displeja
  • 48 Mpx fotoaparát a 2-násobný optický zoom
  • Kapacita batérie
  • Nižšia cena

Zápory

  • Bohužiaľ, stále len 60 Hz displej
  • USB-C prenáša dáta len ako USB 2.0
i Mohlo by vás zaujímať

S mobilným telefónom iPhone 15 človek nešliapne vedľa. Do staršieho tela modelu iPhone 14 Pro sa s lacnejším a ľahším materiálom bočných hrán vsúkal telefón schopný udržať sa na špici základných modelov vlajkových radov. Preto si iPhone 15 dokáže zaistiť pozornosť. 

Čo sme o mobilných telefónoch iPhone 15 a 15 Plus písali skôr

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Dvojica základných iPhonov radu 15 má čo ponúknuť. Apple ani tentoraz nepodcenil prípravu najlacnejšej dvojice a oproti minulému roku nachystal skutočné zmeny. A rozdiel spoznáte ako pri vnútorných komponentoch, tak zvonku. Čo používatelia za svoje peniaze dostanú nové?

i

Telefóny Apple iPhone 15 a Apple iPhone 15 Plus sú od piatku 22. septembra 2023 v bežnom predaji.

iPhone 15, úvod

iPhone 15 a iPhone 15 Plus – OBSAH

  1. Nové iPhony 15 konečne prichádzajú s viditeľnými zmenami, odolné telo zostáva
  2. Kvalitné OLED displeje nie je potrebné meniť, modely Pro však majú v jednom stále navrch
  3. USB-C konektor sa dostáva do iPhonov, čo sa tým mení pre modely 15 a 15 Plus?
  4. Fotoaparát s vyšším rozlíšením sľubuje lepšie snímky za šera aj optický zoom
  5. Ceny základných iPhonov 15 veľmi príjemne prekvapia
  6. Ako vidia iPhone 15 a 15 Plus zahraniční recenzenti
  7. Porovnanie všetkých modelov iPhone 15

Nové iPhony 15 konečne prichádzajú s viditeľnými zmenami, odolné telo zostáva

Máme skompletizovaný vzhľad celého radu. Minimálne teda po stránke predného panelu. Displej po novom rozráža Dynamic Island, teda dynamický ostrovček známy už z radu iPhone 14 Pro. Zmena je to zásadná, teraz už vývojári môžu počítať s tým, že tento prvok je integrovaný do všetkých modelov radu, takže ho dúfajme náležite využijú. Okolité rámčeky okolo displeja zostávajú rovnako široké, ale bočné hliníkové hrany sú viac zaoblené.

iPhone 15, design
Hrany sú viditeľne zaoblenejšie. Zadná strana je prefarbené pre lepšie vyniknutie farby. Zdroj: apple.com

Ďalšiu zmenu však nájdeme na spodnej hrane. Celý rad iPhone 15 musel prejsť na konektor USB-C, a to z dôvodu nariadenia Európskej únie. Príliš viditeľná zmena oproti konektoru Lightning to ale nie je. Stále ide o podobný tvar. Novinkou sú taktiež opletené USB-C káble, ktoré nájdeme v balení. Nie však napájacie adaptéry, tie je nutné dokúpiť či použiť staršie, pretože ich v balení už niekoľko rokov v rade nenájdeme.

iPhone 15, porovnanie iPhone 15 s 15 Plus iPhone 15, farby
Telefóny radu iPhone 15 a iPhone 15 Plus upútajú pastelovými farbami. Zdroj: apple.com

Zadná strana nesie v prípade iPhone 15 a 15 Plus tú zmenu, že je matná s jemnou textúrou. Stále je sklenená s vystúpeným fotomodulom, v ktorom je dvojica fotoaparátov rozmiestnená diagonálne. Konštrukcie potom naďalej zostávajú maximálne odolné proti vode a prachu pod normou IP68. Oba modely si budeme môcť kúpiť v jednej z pätice farieb – čierna, modrá, zelená, žltá a ružová.

iPhone 15, Dynamic Island
Pozdĺžny priestrel Dynamic Island sa bude hodiť na ovládanie nielen systémových aplikácií. Zdroj: apple.com

Kvalitné OLED displeje nie je potrebné meniť, modely Pro však majú v jednom stále navrch

Na zobrazovacom paneli teda po novom vidíme šikovný prvok Dynamic Island, tým však zoznam zmien smerujúcich základné iPhony bližšie k radu Pro končí. Hoci budú displeje podľa všetkého veľmi dobré, bohužiaľ sa stále stretávajú s bežnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Nemajú teda možnosť adaptivity podľa situácie, ktorá modelom Pro dovolí zobraziť obsah až v 120 Hz. Táto absencia tiež zapríčiňuje absenciu funkcie always-on, ani tú totiž pri iPhone 15 a 15 Plus nenájdeme.

iPhone 15, displej
Displej dostal okrem praktického Dynamic Islandu aj vyšší jas. Zdroj: apple.com

Jas displeja poskočil na 1 600 nitov s maximálnymi 2 000 nitmi pri vonkajšom zobrazení. Pre doplnenie si zhrňme parametre OLED panelov. Sú výrobcom nazývané ako Super Retina XDR. So svojimi rozlíšeniami dosahujú 460 ppi pri modeli iPhone 15, respektíve 458 ppi pri iPhone 15 Plus. Maximálny jas v HDR dosahuje 1 200 nitov a nechýba ani široký farebný rozsah P3.

i

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max sa obliekajú do titánu, majú nové akčné tlačidlo a odteraz sa nabíjajú cez USB-C

USB-C konektor sa dostáva do iPhonov, čo sa tým mení pre modely 15 a 15 Plus?

Do iPhonu 15 a 15 Plus sa dostáva procesor z radu 14 Pro. O výpočtový výkon sa teda postará Apple A16 Bionic. Čip vyrábaný 4 nm procesom je dostatočne úsporný a prináša veľmi vysoký výkon. Z výroby telefóny novej generácie dostávajú samozrejme najnovší systém iOS 17. O jeho funkciách sme písali v samostatnom článku. Očakáva sa, že operačná pamäť zostáva v prípade oboch modelov na 6 GB.

iPhone 15, A16 Bionic
Síce už minuloročný čip, napriek tomu má Apple A16 Bionic skutočne veľkú porciu výkonu. Zdroj: apple.com

S novým konektorom je otázkou, či sa nejako zásadne menia jeho rýchlosti v rámci presunu dát a prípadne aj nabíjania. S ohľadom na rýchlosti presunu dát nás čaká rovnako rýchly prenos ako v prípade doterajšieho Lightningu. Nárast rýchlosti teda táto zmena neprinesie, aspoň však dochádza k zjednoteniu s iPadmi a Macmi. Priamo do iPhonu tiež môžete pripojiť svoje hodinky Apple Watch či slúchadlá AirPods a nabíjať ich tak.

Bohužiaľ, v oblasti batérie a nabíjania sa mnohé nemení. Kapacity akumulátorov zatiaľ nie sú známe, podľa spomínaných výdrží to bude rovnaké ako pri minuloročných modeloch. Nabíjanie sa tiež nepohlo, o rýchlonabíjaní stále reč byť nemôže.

iPhone 15, USB-C
Vďaka USB-C stačí nosiť po vreckách už iba jednu nabíjačku. iPhone 15 a 15 Plus dokonca sám zvládne napájať hodinky Apple Watch či slúchadlá AirPods. Zdroj: apple.com

iPhony dostali novú generáciu UWB čipu, ktorý má až 3-násobne väčší dosah. Apple toto prezentoval ako prostriedok na nájdenie napr. človeka na rušnom mieste, keď vám nazdieľa polohu. Pri telefónnych a FaceTime hovoroch príde vhod nová funkcia izolácie hlasu na jasnejší prenos hlasu a odhlučnenie okolitého ruchu. Vylepšené satelitné posielanie správ našu lokáciu zaujímať nemusí.

iPhone 15, UWB
Presná lokalizácia 2. generácie UWB sa vďaka väčšiemu dosahu hodí na presné nájdenie kamaráta v dave ľudí. Zdroj: apple.com

Pamäťové varianty začínajú na 128 GB a vybrať si môžete až 512 GB model. S absenciou pamäťových kariet ste buď odkázaní na cloudové úložiská, alebo sa oplatí investovať do dostatočne veľkého vnútorného úložiska už pri kúpe.

Fotoaparát s vyšším rozlíšením sľubuje lepšie snímky za šera aj optický zoom

Vlani sa kalifornský gigant po dlhých rokoch vytasil s vyšším rozlíšením hlavného fotoaparátu. Navýšil ho 4-násobne na celkových 48 Mpx, avšak takú porciu pixelov vyhradil iba modelom Pro. Teraz, po roku, sa rozlíšenie otvára všetkým modelom, vrátane iPhonu 15 a 15 Plus. Aspoň sympatické gesto, keď už stále zotrvávajú základné modely na 2 zadných fotoaparátoch. Je tu však ešte jedno väčšie prekvapenie.

iPhone 15, fotoaparát
Nový prepínač 2-násobného optického zoomu dopĺňa už známy prepínač širokouhlého režimu 0.5. Zdroj: apple.com

Štandardne budú oba telefóny fotiť v 12 Mpx rozlíšení, avšak kombináciou 4 pixelov na jeden sa zlepšia výsledné snímky vyhotovené za horšieho svetla. Novou možnosťou je využitie teleobjektívu. Nie, skutočne sa na zadnej strane odnikiaľ nevynorí tretí fotoaparát, ale maximálne 48 Mpx rozlíšenie vygeneruje polovičnú 24 Mpx snímku s dvojnásobným priblížením bez straty kvality.

Čas bol venovaný aj portrétnemu režimu. iPhone už sám rozpozná osobu či zviera v popredí a po kliknutí na tento objekt sa zachytia informácie o hĺbke, ktoré neskôr pri editácii poslúžia na určenie hĺbky ostrosti.

iPhone 15, fotomodul
Iba 2 fotoaparáty na zadnej strane stačia na to, aby boli iPhone 15 a 15 Plus schopné odfotiť takmer akúkoľvek scénu. Zdroj: apple.com

Sekundárny fotoaparát zostáva na 12 Mpx a ide o širokouhlý snímač. iPhony zvládajú natáčať 4K video so snímkovacou frekvenciou až 60 fps. Selfie fotoaparát umiestnený vo výreze Dynamic Island potom zvláda vyhotovovať 12 Mpx snímky.

i

Apple odhalil nové generácie hodiniek Watch SE, Series 9 a Ultra 2

Ceny základných iPhonov 15 veľmi príjemne prekvapia

Nové modely iPhonov 15 našťastie medziročne nepodraželi, naopak ich cena je o poznanie nižšie. Základný iPhone 15 v 128 GB vyhotovení sa začne predávať za 949 €, model iPhone 15 Plus potom za 1099 €. Dvojicu bolo možné do 22. 9. 2023 predobjednať, od tohto dátumu sú ale už v bežnom predaji.

Nižšie v tabuľke uvádzame prehľad parametrov v porovnaní s minuloročnou generáciou iPhone 14 a iPhone 14 Plus.

Parametre/ Model iPhone 15 iPhone 15 Plus iPhone 14 iPhone 14 Plus
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 123°
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic
Interné úložisko 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB
Operačný systém iOS 17 iOS 17 iOS 16 iOS 16
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 280 mAh 4 330 mAh 3 279 mAh 4 325 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 35 W/15 W rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 35 W/15 W rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W
USB-C
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 160,9 × 77,8 × 7,8 mm 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 160,8 × 78,1 × 7,8 mm
Hmotnosť 171 g 201 g 172 g 203 g
Cena od 949 €* od 1 099 €* 868,90 €* 988,90 €*
*Ceny sú platné k 13. 9. 2023.

Ako vidia iPhone 15 a 15 Plus zahraniční recenzenti

Niektorí zahraniční novinári si už mohli vyskúšať iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus, takže vonku sú už prvé recenzie. Ako si novinky v testoch vedú?

Web theverge.com oceňuje Dynamic Island a univerzálnejší port USB-C. Na druhú stranu USB-C má pomalší prenos dát. Na dnešnú dobu displeju v danej cenovej relácii chýbajú tak bežné parametre, ako 120 Hz frekvencia a funkcia Always-on. Hoci nové iPhony vyzerajú rovnako ako predchodcovia, web priznáva, že sa lepšie držia v ruke. Môžu za to matný chrbát a zaoblenejšie hrany.

Web wired.com vo svojej recenzii spomína, že iPhone 14 Pro je lepším telefónom, bohužiaľ ho Apple vyradil z predaja. Avšak výdrž batérie je solídna. Redakciu cnet.com teší nový fotoaparát s lepším zaznamenaním detailov a tiež sa pozastavuje nad tým, že zľavnený iPhone 14 Pro by bol lepšou voľbou. Stránka phonearena.com kritizuje iba 60 Hz obnovovaciu frekvenciu displeja a povzdychuje si nad nulovými zmenami širokouhlého fotoaparátu.

Porovnanie všetkých modelov iPhone 15

Parametre/ Model iPhone 15 iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro iPhone 15 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,6, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 123°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 123°


teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 3-násobný optický zoom
teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8, OIS, 5-násobný optický zoom


LiDAR LiDAR
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic Apple A17 Pro Apple A17 Pro
RAM 6 GB 6 GB 8 GB 8 GB
Interné úložisko 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/1 000 GB 256/512/1 000 GB
Operačný systém iOS 17 iOS 17 iOS 17 iOS 17
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 280 mAh 4 330 mAh 3 200 mAh 4 300 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 23 W/15 W rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 23 W/15 W
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 23 W/15 W
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 23 W/15 W
USB-C
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 147,6 × 71,6 × 7,8 mm 160,9 × 77,8 × 7,8 mm 146,6 × 70,6 × 8,25 mm 159,9 × 76,7 × 8,25 mm
Hmotnosť 171 g 201 g 188 g 221 g
Cena od 949 €* od 1 099 €* 1 199 €* 1 499 €*
*Ceny sú platné k 13. 9. 2023. 
i Mohlo by vás zaujímať

Apple bol tento rok konečne trochu štedrejší a noviniek pri iPhonoch 15 oproti predchodcom je tu viac, než bolo pri prechode z iPhonu 13 na iPhone 14. Vyšší výkon je samozrejmosťou, po novom ale máme čo dočinenia s vizuálnou zmenou v podobe užitočného Dynamic Island. Ďalej sme sa dočkali vyššieho rozlíšenia hlavného fotoaparátu či užitočného konektora USB-C. Na cesty už teda nie je potrebné počítať s nutnosťou mať pri sebe proprietárnu nabíjačku s koncovkou Lightning.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19