Obnoviť stránku

Stupeň krytia (IP) udáva ochranu telefónu pred kvapalinou a prachom

• Autor: Redakcia

Pod slovným spojením Stupeň krytia sa skrýva medzinárodný štandard, ktorý udáva mieru odolnosti elektrospotrebičov proti vniknutiu cudzích telies a kvapalín. S týmto údajom sa najčastejšie stretávame pri nákupe mobilných telefónov (najmä keď sú na vašom zozname odolné telefóny), slúchadiel a ďalšej nositeľnej elektroniky (smart hodinky a pod.). Používateľ tak môže rozhodnúť, či je, v závislosti od spôsobu a podmienok používania, daný výrobok vhodný.

Stupeň krytia

Stupeň ochrany pomôže pri výbere toho správneho výrobku

Stupeň ochrany (krytia) býva v parametroch výrobkov (napríklad ak vyberáte odolný telefón) zaznamenávaný ako kombinácia skratky IP (Ingress Protection alebo tiež International Protection Code) a dvoch číslic, pričom jedna z nich môže byť nahradená písmenom „x“ v prípade, že danú ochranu produkt neponúka.

  • Prvá číslica udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov a nebezpečným dotykom
  • Druhá číslica udáva ochranu pred vniknutím kvapalín, najčastejšie vody.

Hodnotenie odolnosti prebieha v presne daných laboratórnych podmienkach, ktoré o i. presne určujú teplotu a tlak vody, uhol a vzdialenosť, pod ktorým na zariadenie (smart hodinky, odolné telefóny) kvapalina pôsobí. Zároveň udáva aj nutnosť otáčania a zmien polohy testovaného výrobku. Stupeň krytia je dobré si všímať ak vás zaujímajú odolné telefóny (hlavne vodoodolné mobily), ale dôležitým parametrom aj napr. pri smart watch a ďalšej nositeľnej elektronike, či slúchadlách. Stupeň krytia oceníte aj v kúpeľni, napr. pri výbere osvetlenia.

Nasledujúce tabuľky uvádzajú, aká miera odolnosti sa pod jednotlivými číslicami a ich kombináciami skrýva.

Prvá číslica: Ochrana proti vniknutiu cudzích predmetov a nebezpečným dotykom

Stupeň Nebezpečným dotykom Vniknutím cudzích predmetov
IP0x Bez ochrany Bez ochrany
IP1x Dlaňou Veľkých (>50 mm)
IP2x Prstom Malých (>12,5 mm)
IP3x Nástrojom Drobných (>2,5 mm)
IP4x Nástrojom, káblom Veľmi drobných (>1 mm)
IP5x Akoukoľvek pomôckou Prachu čiastočne
IP6x Akoukoľvek pomôckou Prachu úplne

Druhá číslica: Ochrana proti vniknutiu kvapalín

Stupeň Vniknutím vody (špecifikácia IPX)
IPx0 Bez ochrany
IPx1 Chránené proti zvisle kvapkajúcej vode
IPx2 Chránené proti kvapkajúcej vode v sklone 15°
IPx3 Chránené proti vodnej triešti (kropenie, dážď)
IPx4 Chránené proti striekajúcej vode
IPx5 Chránené proti stredne silno striekajúcej vode
IPx6 Chránené proti intenzívne striekajúcej vode (vlnobitie)
IPx7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 metra
IPx8 Chránené proti ponoreniu do vody v hĺbke minimálne 1 meter
IPx9 Chránené proti tlakovej vode (WAP)

Stupeň krytia v príkladoch

Ako si teda preložiť, čo jednotlivé číselné kombinácie znamenajú? Nižšie je niekoľko príkladov, s ktorými sa pri výbere mobilného telefónu môžete stretnúť.

  • Stupeň krytia IP20 predstavuje len veľmi slabú ochranu pred poškriabaním a vniknutím cudzích častíc, proti vlhkosti nie je prístroj chránený vôbec.
  • Stupeň krytia IP67 zaisťuje vodotesnosť pri ponorení do hĺbky 1 meter po dobu 30 minút. Odolné telefóny či iné zariadenia sú chránené aj pred vniknutím prachu a nebezpečným dotykom. Táto hodnota už je spoľahlivý stupeň krytia na vonkajšie použitie aj za zhoršených poveternostných podmienok.
  • Stupeň krytia IP68 vám umožní potopiť odolný telefón dlhšie, a do hĺbky 1 meter. Samozrejmosťou je ochrana proti vniknutiu prachu a nebezpečnému dotyku všetkého druhu.
i Mohlo by vás zaujímať

Stupeň krytia (IP) je parameter, ktorý by ste pri výbere elektroniky rozhodne nemali podceňovať. A nemusíte ani chodiť na túry do hôr a výlety do púšte. Predídete tak napr. zničeniu slúchadiel či telefónu pri letnom behu za dažďa. Pokiaľ by dané zariadenie malo potrebnú odolnosť, bez problémov by takúto situáciu zvládlo.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12