Obnoviť stránku

Jeden kábel vládne všetkým

Jeden kábel na všetky zariadenia USB-C

S konektorom USB sa stretávame každý deň v prípade notebookov, počítačov, smartfónov a množstva ďalších zariadení. Aj preto je akákoľvek zmena v tejto oblasti veľkou udalosťou.

Zavádzanie štandardu USB 3.1 Gen2 s konektorom USB Type-C je rovno revolúciou. Ide o náhradu hojne používaných, ale zastaraných USB 2.0 a 3.0. Aké sú výhody novej generácie?

Prechod od USB-A na USB-C

Výhody konektora USB-C a novej generácie štandardu USB 3.1 Gen2 a USB 3.2

Obojstranný konektor

Konečne pohodlné zapájanie! Pripojenie konektora USB Type-C zvládnete vždy na prvý pokus. Obojstranné vyhotovenie je praktické. Zároveň však nie je spätne kompatibilný s konektormi USB 2.0 a 3.0. Je teda nutné využiť prechodku alebo redukciu.

Univerzálna možnosť zapojenia konektora USB-C

Univerzálne použitie

Okrem obyčajného pripájania základného príslušenstva zvládne konektor USB Type-C pomocou ďalších adaptérov zabezpečiť prenos obrazového signálu HDMI, VGA alebo DisplayPort.

USB-C má schopnosť napájať zariadenia na oboch koncoch

Obojsmerné napájanie

Pomocou konektora USB-C s rozhraním USB 3.1 Gen2 môžete napájať celé množstvo zariadení vrátane notebooku alebo monitora. Podporuje totiž prenos silnejšieho napájacieho prúdu (20 V, 5 A namiesto 5 V a 0,9 A). Okrem toho ho možno jediným káblom pripojiť k zdroju dát aj energie.

Prenos dát nového štandardu USB 3.1 Gen2 dosahuje rýchlosť až 10 Gbps

Už aj tak vysokú rýchlosť USB 3.1 Gen2 prekonáva USB 3.2

Prenos dát dosahuje v prípade rozhrania USB 3.1 Gen2 závratnú teoretickú rýchlosť až 10 Gb/s, čo znamená, že 10 GB dát dokáže preniesť za 8 sekúnd. V októbri 2017 prišlo na uvoľnenie oficiálnych špecifikácií vylepšeného štandardu USB 3.2. Hlavným prínosom je zvýšenie priepustnosti až na 20 Gb/s. USB 3.2 vyžaduje nový USB radič a kvalitný USB-C kábel.

Nekompromisný výkon a rýchlosť až neskutočných 40 Gbps

Najmodernejší štandard Thunderbolt 3

Štandard Thunderbolt 3 vznikol pred niekoľkými rokmi zo spolupráce Intelu a spoločnosti Apple. Hoci komunikuje cez USB-C konektor, nie je plne kompatibilný so štandardom USB 3.1. Thunderbolt 3 dosahuje v spojení so správnym káblom priepustnosť 40 Gb/s, takže je teda 4-krát rýchlejší ako USB 3.1 Gen2. Vďaka tomu ho možno použiť nielen na superrýchly prenos dát, ale aj  na grafický výstup až v 4K pri 60 Hz alebo na napájanie notebookov.

Čo to znamená USB-C? Význam a rozdiel medzi štandardom a konektorom

USB-C je obojstranný konektor novej generácie. Postupne má nahradiť väčší a stále hojne používaný typ USB-A. USB konektor však nepredstavuje synonymum pre pojem USB štandard. Ten garantuje najmä rýchlosť prenosu dát či schopnosť napájať pripojené zariadenia. V súčasnosti sa môžeme stretnúť so staršími štandardmi USB 2.0 a USB 3.0 alebo s modernejšími USB 3.1 Gen1+, USB 3.1 Gen2 a Thunderbolt 3.

Konektor USB-C mohutne tlačia veľkí svetoví hráči na čele so spoločnosťou Apple. Tá v novom MacBooku Pro ponúka už len konektor USB-C, a to v kombinácii s moderným štandardom Thunderbolt 3. Apple však nie je osamotený, pridávajú sa aj ostatní výrobcovia, ako napríklad Dell alebo HP. V modernom notebooku totiž nie je miesta nazvyš, a fyzicky menší USB-C konektor je tak ideálnou voľbou.

USB štandardy a konektory Špecifikácia a parametre

Grafické znázornenie loga USB 2.0

USB 2.0

až 480 Mb/s

Grafické znázornenie loga USB 3.0

USB 3.0

až 5 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB 3.1

USB 3.1

až 10 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB vo verzii Thunderbolt

Thunderbolt 3

až 40 Gb/s

Značenie štandardov USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 a Thunderbolt 3

Podľa DisplayPort a schopnosti napájať Zapnuté/Vypnuté USB 2.0

480 Mbit/s
USB 3.0
USB 3.1, generácia 1
5 Gbit/s
USB 3.1
USB 3.1, generácia 2
10 Gbit/s
Thunderbolt 3
USB 3.1, generácia 2
40 Gbit/s
DisplayPort
Schopnosť napájať
Funkciu DisplayPort neobsahujeSchopnosť napájať neobsahuje
Funkciu DisplayPort obsahujeSchopnosť napájať neobsahuje
Funkciu DisplayPort neobsahujeSchopnosť napájať obsahuje
Funkciu DisplayPort obsahujeSchopnosť napájať obsahuje

Príslušenstvo s USB-C konektorom

Externý disk Flash disky Monitory USB-C huby
Power banky Nabíjačky Redukcie Káble
Prejsť na príslušenstvo USB-C
WEB6