Obnoviť stránku

Jeden kábel vládne všetkým

Jeden kábel na všetky zariadenia USB-C

S konektorom USB sa stretávame každý deň pri notebookoch, počítačoch, smartfónoch a množstve ďalších zariadení. Aj preto je akákoľvek zmena v tejto oblasti veľkou udalosťou.

Zavádzanie štandardu USB 3.2 Gen2×2, následne potom USB4 s konektorom USB Type-C, je potom rovno revolúciou. Ide o náhradu hojne používaných, ale zastaraných USB 2.0 a 3.0. Aké sú výhody novej generácie?

Prechod od USB-A na USB-C

Výhody konektora USB-C a novej generácie štandardu USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2(×2) a USB4

Obojstranný konektor

Konečne pohodlné zapájanie! Pripojenie konektora USB Type-C zvládnete vždy na prvý pokus. Obojstranné vyhotovenie je praktické. Zároveň však nie je spätne kompatibilný s konektormi USB 2.0 a 3.0. Je teda nutné využiť prechodku alebo redukciu.

Univerzálna možnosť zapojenia konektora USB-C

Univerzálne použitie

Okrem obyčajného pripájania základného príslušenstva zvládne konektor USB Type-C pomocou ďalších adaptérov zabezpečiť prenos obrazového signálu HDMI, VGA alebo DisplayPort.

USB-C má schopnosť napájať zariadenia na oboch koncoch

Obojsmerné napájanie

Pomocou konektora USB-C s rozhraním USB 3.1 Gen2 môžete napájať celé množstvo zariadení vrátane notebooku alebo monitora. Podporuje totiž prenos silnejšieho napájacieho prúdu (20 V, 5 A namiesto 5 V a 0,9 A). Okrem toho ho možno jediným káblom pripojiť k zdroju dát aj energie.

Prenos dát nového štandardu USB 3.1 Gen2 dosahuje rýchlosť až 10 Gbps

Štandardy USB ponúkajú čím ďalej vyššiu rýchlosť

Prenos dát dosahuje pri rozhraní USB 3.2 Gen2 (skoršie označenie bolo USB 3.1 Gen2) teoretické rýchlosti až 10 Gb/s, čo znamená, že 10 GB dát dokáže preniesť za 8 sekúnd. Túto rýchlosť ale hravo prekonal štandard USB 3.2 Gen2×2, a to hneď dvojnásobne, teda 20 Gb/s. Pokrok ale nemožno zastaviť, a tak prichádza najnovší štandard USB4, predstavený v roku 2019. Jeho využitie ešte nebolo implementované, ale sľubuje rýchlosť až 40 Gb/s, rovnako ako štandard Thunderbolt 3, s ktorým bude USB4 plne kompatibilné.

Nekompromisný výkon a rýchlosť až neskutočných 40 Gbps

Moderný štandard Thunderbolt 3

Štandard Thunderbolt 3 vznikol pred niekoľkými rokmi zo spolupráce Intelu a spoločnosti Apple. Hoci komunikuje cez USB-C konektor, nie je plne kompatibilný so štandardmi USB 3.2 Gen2×2 a staršími. Thunderbolt 3 dosahuje v spojení so správnym káblom priepustnosti 40 Gb/s, a dosahuje teda rovnakých rýchlostí, ako USB4. Vďaka tomu ho možno použiť nielen na superrýchly prenos dát, ale aj  na grafický výstup až v 4K pri 60 Hz alebo na napájanie notebookov.

Čo to znamená USB-C? Význam a rozdiel medzi štandardom a konektorom

USB-C je obojstranný konektor novej generácie. Postupne má nahradiť väčší a stále hojne používaný typ USB-A. USB konektor však nepredstavuje synonymum pre pojem USB štandard. Ten garantuje najmä rýchlosť prenosu dát či schopnosť napájať pripojené zariadenia. V súčasnosti sa môžeme stretnúť so staršími štandardmi USB 2.0 a USB 3.0 alebo s modernejšími USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2(×2), USB4 a Thunderbolt 3.

Konektor USB-C mohutne tlačia veľkí svetoví hráči na čele so spoločnosťou Apple. Tá vo svojich MacBookoch ponúka už len konektor USB-C, a to v kombinácii s moderným štandardom Thunderbolt 3. Apple však nie je osamotený, pridávajú sa aj ostatní výrobcovia, ako napríklad Dell alebo HP. V modernom notebooku totiž nie je miesta nazvyš, a fyzicky menší USB-C konektor je tak ideálnou voľbou.

USB štandardy a konektory Špecifikácia a parametre

Grafické znázornenie loga USB 2.0

USB 2.0

až 480 Mb/s

Grafické znázornenie loga USB 3.0

USB 3.0

až 5 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB 3.1

USB 3.1

až 10 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB 3.2

USB 3.2

až 20 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB4

USB4

až 40 Gb/s

Grafické znázornenie loga USB verzia Thunderbolt

Thunderbolt 3

až 40 Gb/s

Značenie štandardov USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, USB 3.2 a Thunderbolt 3

Podľa DisplayPort a schopnosti napájať Zapnuté/Vypnuté USB 2.0
 
480 Mbit/s
USB 3.0
USB 3.2, generácia 1
5 Gbit/s
USB 3.1
USB 3.2, generácia 2
10 Gbit/s
USB 3.2
USB 3.2, generácia 2×2
20 Gbit/s
Thunderbolt 3
kompatibilný s USB4,
40 Gbit/s
DisplayPort
Schopnosť napájať
Funkci DisplayPort neobsahujeschopnosť napájať neobsahuje
Funkci DisplayPort obsahujeSchopnosť napájať neobsahuje

Funkciu DisplayPort neobsahujeSchopnosť napájať obsahuje

Funkciu DisplayPort obsahujeschopnosť napájať obsahuje
Príslušenstvo s USB-C konektorom

Externý disk Flash disky Monitory USB-C huby
Power banky Nabíjačky Redukcie Káble
Prejsť na príslušenstvo USB-C

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16