Obnoviť stránku

iPhone 14 Pro Max (RECENZIA): Nová forma interakcie a nekompromisné fotky

Recenzia iPhone 14 Pro Max:
Nová forma interakcie a nekompromisné fotky

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Jedna z najpopulárnejších mobilných značiek v roku 2022 prišla s novou generáciou svojich smartfónov. Najlepším predstaveným iPhonom je iPhone 14 Pro Max, ktorý sa nám dostal do rúk. Prinášame kompletnú recenziu so zhodnotením noviniek, ktorých oproti predošlej generácii niekoľko pribudlo.

iPhone 14 Pro Max (RECENZIA) – OBSAH

 1. Rad 14 Pro si pred svojimi bratmi neberie servítky a snaží sa odlíšiť
 2. iPhone 14 Pro Max je odolný klenot medzi telefónmi
 3. Aký je nový Always-on displej iPhone 14 Pro Max?
 4. Konektoru Lightning zvoní umieračik, prinesie budúcnosť rýchlejšie nabíjanie?
 5. iPhone 14 Pro Max zapracoval po niekoľkých rokoch na rozlíšení fotoaparátu
 6. Konkurencia to má ťažké, kto sa na iPhone najviac doťahuje?
 7. iPhone 14 Pro Max nesklame ani tých najnáročnejších

Rad 14 Pro si pred svojimi bratmi neberie servítky a snaží sa odlíšiť

Spoločnosť Apple sa v rade iPhone 14 predviedla s dvojicou základných modelov pre menej náročných používateľov. Aj tak sa dvojica iPhone 14 a iPhone 14 Plus radí k vyššej triede smartfónov. Potom tu máme druhú dvojicu. Tá už na prvý pohľad sľubuje niečo viac. Prémiové materiály, masívne fotomoduly a najnovšie aj lepšie procesory.

Po recenzii základného iPhonu 14 tu teraz máme pred sebou úplne opačnú stranu nového radu, a to iPhone 14 Pro Max. Ten cieli o kus vyššie a nielen pre mobilných fotografov a kameramanov bude adeptom na ideálny telefón. Testovaný variant navyše exceluje 1 TB vnútorným úložiskom, takže sa pri testovaní nebolo potrebné krotiť. Zmien prebehlo viac, okrem výkonu a fotoaparátov napríklad aj zmeny v displeji.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

iPhone 14 Pro Max je odolný klenot medzi telefónmi

Model Pro Max je v ponuke Applu samozrejme najväčším telefónom. Oproti predošlému iPhonu 13 Pro Max sa štrnástka prekvapivo líši svojou veľkosťou. Ani dlhodobí používatelia predchádzajúcej generácie však zmeny pravdepodobne vôbec nepocítia. iPhone 14 Pro Max je o necelý pol milimeter užší a 2 desatiny milimetra hlbší. Hranatá konštrukcia s hladkými oceľovými bokmi, jemná sklenená zadná strana, odolné sklo vpredu, to všetko prispieva k luxusnému zovňajšku. Váha 240 gramov je v tomto prípade očakávaná a adekvátna.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, predná strana iPhone 14 Pro Max, recenzia, zadná strana
Veľmi tenké rámčeky pozdĺž displeja dávajú väčšinu priestoru práve samotnému displeju. Zadná strana je hladká na dotyk, piktogramy sa presunuli na pravý spodný bok.

Celú prednú stranu vrátane displeja kryje odolné sklo Ceramic Shield. To je úhľadne vsadené do oceľového lešteného rámu. Ten v sebe uchováva známe tlačidlá hlasitosti a prepínač tichého režimu na boku ľavom a zapínacie tlačidlo na boku pravom. Na spodnej strane medzi reproduktorom a mikrofónom sa stále skrýva Lightning port na napájanie a prenos dát. Okolo displeja sa tiahne po celom obvode rovnako hrubý čierny rámček.

i

Testovaný zlatý variant je natoľko jemný, že sa na snímkach často zdá ako strieborný. Okrem týchto farieb sú modely 14 Pro dostupné ešte v čiernej a fialovej farbe.

Hladkú sklenenú zadnú stranu s logom narúša vyvýšený fotomodul a obzvlášť 3 masívne fotoaparáty. Celý fotomodul sa po novom zase o chlp zväčšil a zaberá v podstate polovicu šírky zadnej strany. Pod ním pri trojici snímačov na rovnakom mieste ako predtým vidíme senzor LiDAR, mikrofón a tiež kruhovú bielu prisvetľovaciu diódu so žltým stredom. Za šošovky fotoaparátu sa mobil ľahko vyťahuje z vrecka, bohužiaľ fotomodul spôsobuje nepríjemné kývanie na rovnom povrchu.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, vystúpený fotomodul
Výstupok zadných fotoaparátov je masívny natoľko, že sa na rovnej ploche mobil výrazne hýbe. Odporúčam puzdro, ktoré vystúpený fotomodul minimalizuje.

Aký je nový Always-on displej iPhone 14 Pro Max?

Fanúšikovia veľkých telefónov opäť ocenia rozmerný a kvalitný displej. Panel Super Retina XDR dosahuje od čias iPhonu 12 Pro Max stále rovnakú uhlopriečku 6,7". Zachované zostalo aj jemné rozlíšenie, ktoré vykúzli veľmi slušnú jemnosť okolo 460 ppi. V nastavení si môžete obnovovaciu frekvenciu obmedziť na 60 snímok za sekundu, ale bola by to škoda. Pri adaptívnych až 120 Hz je používanie systému naozaj príjemné, na nič som nečakal.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, porovnanie s iPhone 7 Plus
Pri rovnakej veľkosti zariadenia je rozdiel vo veľkostiach displejov – iPhone 7 Plus (5,5 ") a iPhone 14 Pro Max (6,7").

Roky osvedčený displej sa pri iPhone 14 Pro Max dočkal hneď 2 veľkých noviniek. Tou prvou je určite výrez nazvaný Dynamic Island a poskytujúci miesto prednej selfie kamere a ďalším senzorom. Na prvý pohľad ide o pretiahnutejší ovál, ktorý sa úplne oddelil od vrchnej hrany. Pri bližšom pohľade za svetlá však ľahko vidíme, že sa skladá z menšieho oválu, medzery a malého krúžku. Ten práve ukrýva prednú Face ID kameru, v ovále vedľa nájdeme senzor blízkosti a iné.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, detail Dynamic Island
Dynamic Island sa skladá z dvoch častí, ktoré sú však schválne zobrazené ako jeden čierny celok. Pri Always-on zobrazení je zrejmé sivé ohraničenie.

V tomto novom prvku sa zobrazuje množstvo systémových akcií a aktivít na pozadí z Apple aplikácií aj ďalších podporovaných. Najčastejšie ide o prepnutie tichého režimu, sken tváre Face ID, pripojenie bezdrôtových slúchadiel, spustenú hudbu apod. Celý ovál je dotykový a reaguje aj na gestá potiahnutia či pridržania. Ťahom do strán si prebiehajúcu aktivitu ľahko skryjete, pridržaním uvidíte jej podrobnosti, najčastejšie tlačidlá na jej ovládanie.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, rôzne akcie iPhone 14 Pro Max, recenzia, interakcia s aplikáciami
Ukážky rôznych akcií zobrazených na Dynamic Island. V prípade viacerých z nich sa ovál oddelí na 2 časti. Pridržaním si môžete zobraziť viac informácií.

Dynamic Island sa ukázal byť nielen pekným spestrením pri používaní, ale po zžití sa s jeho interaktívnym ovládaním aj skvelou skratkou. Ľahko som cez neho mohol ovládať niekoľko systémových aplikácií. Tiež sa v jeho priestore zobrazuje oranžová bodka pri použití mikrofónu a zelená pri fotení a natáčaní. Čo mi príde zvláštne, je ohraničenie celého ostrovčeka tenkou sivou linkou pri zhasnutom displeji na novom Always-on zobrazení. Nie je to rušivé, ale zmysel v tom nevidím.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, notifikácie na Always-on
Notifikácia na Always-on displeji nepríjemne svieti. Konkurencia to má riešiť menej nápadnými ikonkami.

Dostávame sa teda k funkcii, ktorú už má konkurencia roky podchytenú. Apple sa do Always-on displeja pustil práve až s iPhonmi 14 Pro a 14 Pro Max. Nebol by to Apple, keby k tomu nepristupoval po svojom. Najprv totiž ponúkol iba pohasnutie displeja so stále viditeľnou tapetou. Aj tak displej v tomto zobrazení dosť svieti ao pravom zmysle tejto funkcie nemôže byť reč. Preto sa od iOS 16.2 uchýlil k možnosti vypnúť zobrazenie tapety.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, rozsvietený displej iPhone 14 Pro Max, recenzia, AOD s tapetou iPhone 14 Pro Max, recenzia, pravý AOD
Porovnanie: rozsvietená zamykacia obrazovka, Always-on displej so zobrazenou tapetou a vypnutá tapeta.

Teraz teda displej skutočne celý zhasne. Zobrazuje sa len dátum a nad ním spomínaný tenko ohraničený Dynamic Island s drobnou ikonkou zámku. Ukážu sa tiež vybrané widgety, napríklad stav batérie. Bez neho akákoľvek indikácia o nabíjaní chýba. Zobrazenie tapety si je samozrejme možné aktivovať späť. Spolu s tým sa dá nastaviť aj zobrazenie notifikácií. Škoda, že notifikácie sa nezobrazujú práve decentne, ale rovnako tak viditeľne ako na rozsvietenom displeji. Každopádne stále je priestor na vylepšovanie.

Konektoru Lightning zvoní umieračik, prinesie budúcnosť rýchlejšie nabíjanie?

Spoločne s menším iPhonom 14 Pro dostala verzia Max úplne nový 8-jadrový procesor Apple A16 Bionic. Ten sa vyrába úspornejším 4 nm procesom. Bezchybnému fungovaniu systému stále postačuje iba zlomok RAM konkurenčných telefónov. Konkrétne zostávame na 6 GB. Výkon čipu využíva napríklad spracovanie snímok o vyššom rozlíšení, práca s rozšírenou realitou a podobne výkonnostne náročnejšie operácie.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšujú fotoaparát, výkon a majú nový priestrel displeja

Počas testu som mal nainštalovaný najnovší iOS 16.3 a neskôr 16.3.1. Jediný neduh, ktorý sa za dobu viac ako týždňa objavil viackrát ako raz, bolo krátkodobé zhasnutie aktuálnej obrazovky po stlačení zapínacieho tlačidla namiesto toho, aby sa okamžite zobrazil Always-on displej. Niekomu tiež môže vadiť spočiatku nepravidelné oneskorenie kompletného zhasnutia displeja. Always-on sa podľa Applu vypne pri otočení telefónu displejom bane a v niekoľkých ďalších prípadoch či po naučení vašich zvyklostí.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, multitasking iPhone 14 Pro Max, recenzia, detekcia autonehody
Výkon iPhonu 14 Pro Max sa zdá byť až zbytočne vysoký. Mobil sa naozaj nezapotí. Vnútorný akcelometer zvládne detekovať vysoké preťaženie a sám zavolať pomoc v prípade autonehody.

Nekompromisný výkon je potvrdený aj nezávislým meraním Geekbench, kde svojimi výsledkami za sebou necháva aj výkonné Android smartfóny. Novinkou celého radu iPhone 14 sa stal režim detekcie autonehody s možnosťou ju vypnúť v nastavení a tiež SOS satelitné posielanie správ. Druhá spomínaná novinka však nie je aktuálne dostupná pre našu lokalitu.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, konektor Lightning
Ide o poslednú generáciu iPhonu s konektorom Lightning? Preprietárnu technológiu bude podľa nariadenia EÚ musieť Apple v ďalších generáciách nahradiť USB-C konektorom.

Systém však funguje bez viditeľných problémov. Prítomnosť Lightning konektora sťažuje rýchle nabíjanie. Podľa nariadenia Európskej únie ale v prípade ďalšej generácie už nebude pochýb o integrácii konektora USB-C, ktorý by mohol ľahko navýšiť maximálnu rýchlosť nabíjania. Aktuálne trvá dobitie 20 W adaptérom niečo okolo 2 hodín. Na výdrž akumulátora sa však sťažovať nebudete. Pri celkom intenzívnom používaní telefón bez problémov zvládol celý deň a minimálne polovicu ďalšieho.

i

iOS 17: lepšie spojenie so svetom, ale aj osobnejší prístup či dôraz na duševné zdravie

iPhone 14 Pro Max zapracoval po niekoľkých rokoch na rozlíšení fotoaparátu

Po rokoch Apple opäť navyšuje rozlíšenie fotoaparátu. Hlavný fotoaparát si totiž teraz pripisuje 48 Mpx a najnovšie aj možnosť 2-násobného optického zoomu. Takéto rozlíšenie ale dosiahnete iba po prepnutí do fotenia v RAW. Fotka síce zaberá desiatky MB veľkosti, avšak pre následné úpravy bude obsahovať viac podstatných detailov. Oba ďalšie snímače zostávajú na 12 Mpx, teda širokouhlý fotoaparát a teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, vystúpený fotomodul
Tri snímače, LiDAR a prisvetľovacia dióda zostávajú na svojich miestach. Vnútri sa však odohrali zmeny.

Celým novým radom iPhonov prestupuje ďalšia vychytávka, a to Photonic Engine pre lepšie zachytenie detailov. Práve iPhone 14 Pro Max je aktuálne jedným z najlepšie fotografujúcich telefónov na trhu, moje testovanie to iba preukázalo. Fotky za denného svetla sú plné detailov po celej ploche. Telefóny iPhone sú známe pre zobrazenie skôr reálnych farieb než tých saturovanejších. Tu sa to potvrdzuje. iPhonu nerobí problém ani protisvetlo.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, denná snímka
Ostrosť a farebná vernosť po celej ploche iPhonu nechýba. Určite nie na fotkách za denného svetla. Pokiaľ ale prepnete do plného 48 Mpx rozlíšenia, veľkosť fotiek rapídne vzrastie.

Ultraširokouhlé snímky s uhlom záberu 120° a po novom so svetelnosťou f/2,2 nesklamú. Pre mobilné telefóny je to stále trochu oriešok, kedy bojujú s horšími svetelnými podmienkami. Pokiaľ vám ale slnečný svit praje, výsledok má zanedbateľné množstvo šumu. Tento fotoaparát tiež stojí za zhotovovaním makro snímok, kde som bol potešený kvalitnými detailmi a farebným podaním. Tlačidlo pre manuálne ovládanie tohto režimu je možné pridať cez nastavenie.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, makro snímka
Širokouhlý fotoaparát si hravo poradí s drobnými detailmi v rámci makro režimu. Ten je možné manuálne ovládať cez dedikované tlačidlo.

Na rad prichádza teleobjektív. Stará sa o 3-násobné priblíženie scény a nie je tu len na okrasu. Jeho svetelnosť dosahuje f/2,8 a v presnejšom zachytení scény pomáha optická stabilizácia. Predná selfie s 12 Mpx prešla aj vylepšením. Zvládne vyprodukovať pôsobivejšie výsledky za horších svetelných podmienok. Pokiaľ mám zhodnotiť nočné výsledky všetkých fotoaparátov, aj tu si 14 Pro Max poradí vďaka veľkým senzorom na výbornú.

iPhone 14 Pro Max, recenzia, širokouhlá snímka iPhone 14 Pro Max, recenzia, 3-násobný zoom
Fotky za šera v podaní širokouhlého fotoaparátu, toho hlavného a 3-násobné optické priblíženie teleobjektívom.

Pri natáčaní videí využijeme nový akčný režim pre dokonalejšiu stabilizáciu. Tá skutočne dokáže zachytiť stabilný záber aj pri behu, z ktorého by som očakával oveľa horší výsledok. Už od generácie iPhone 13 si natáčanie videí môžeme spestriť podareným režimom Film. Pri voľbe 4K rozlíšenia si možno vybrať snímanie vo filmových 24 snímkach za sekundu. Najlepšie výsledky dosiahnete za dobrého svetla, kedy takýto video záber dokáže najlepšie rozostrovať okolie a celkový výsledok je príjemne svetlý.

i Apple A17 Pro: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Konkurencia to má ťažké, kto sa na iPhone najviac doťahuje?

Fanúšikovia telefónov, ktorých výrobca zároveň vyrába daný operačný systém, majú vlastne na výber buď iPhone, alebo Google Pixel. Kto teda skôr patrí do tábora fanúšikov systému Android, pre neho bude zaujímavou alternatívou vybavený Google Pixel 7 Pro. Displej je skutočne veľmi jemný, ruší ho iba malý priestrel. Pixel má aj čip vlastnej výroby – Google Tensor G2. Ďalej exceluje kvalitou snímok, podobne ako iPhone dosahuje maximálne 50 Mpx. Avšak ani tu nie je príliš rýchle nabíjanie, nepresiahne 30 W.

iPhone 14 Pro Max, konkurencia, Google Pixel 7 Pro 5G iPhone 14 Pro Max, konkurencia, Samsung Galaxy S23 Ultra
Konkurencia iPhonu musí mať podobne veľký a kvalitný displej, senzačný výkon a fotoaparáty. Všetko spĺňajú Google Pixel 7 Pro a Samsung Galaxy S23 Ultra.

Pre náročnejších používateľov, ktorí na telefóne ocenia aj stylus, som vybral najnovší Samsung Galaxy S23 Ultra. Obrovský panel je ako stvorený na prácu so stylusom S Pen, ktorý stačí vysunúť zo spodnej hrany. Samsung sa pustil do rekordného fotoaparátu, málokto pohrdne 200 Mpx a až 10-násobným optickým zoomom. Samsung už v rýchlom nabíjaní od súperov odskakuje, ale nijako výrazne. Aspoň 45 W na nabitie 5 000 mAh batérie ale poteší.

Parametre/ Model iPhone 14 Pro Max Google Pixel 7 Pro 5G Samsung Galaxy S23 Ultra 5G
Displej 6,7" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,8" (20 : 9)
2 796 × 1 290 px, 460 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi 3 088 × 1 440 px, 501 ppi
OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz AMOLED 2X, 120 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 48 Mpx, f/1,78, OIS, 4K video s 60 fps
Hlavný: 50 Mpx, f/1,85, OIS, 4K video s 60 fps
Hlavný: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 8K video s 30 fps
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2
Širokouhlý: 12 Mpx, f/1,4
Teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8
Teleobjektív: 48 Mpx, f/3,5
Teleobjektív: 10 Mpx, f/1,12
LiDAR
Teleobjektív: 10 Mpx, f/1,12
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video s 60 fps
10,8 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
12 Mpx, f/2,0, 4K video s 60 fps
Čipset Apple A16 Bionic Google Tensor G2, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8-jadrový
RAM 6 GB 12 GB 8/12 GB
Interné úložisko 128/256/512/1 024 GB 128/256/512 GB 256/512/1 024 GB
Operačný systém iOS 16 Android 13 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 323 mAh 5 000 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 27 W/15 W Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 30 W/23 W
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 45 W/10 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68
Audio Stereo, Dolby Atmos Stereo, Dolby Stereo, Dolby
Rozmery 160,7 × 77,6 × 7,85 mm 162,9 × 76,6 × 8,9 mm 163,4 × 78,1 × 8,9 mm
Hmotnosť 240 g 212 g 233 g
Cena 1 449 €* 1 099 €* 1 399 €*
*Ceny sú platné k 20. 2. 2023. 

iPhone 14 Pro Max nesklame ani tých najnáročnejších

iPhone 14 Pro Max

Mobily

Fanúšikovia značky to majú opäť ťažké. Nový iPhone 14 Pro Max si na svoje bedrá vzal niekoľko pekných noviniek na čele s ovládaním cez Dynamic Island a tiež podporu Always-on displeja. Vyšší výkon, lepšie snímky za šera s možnosťou fotiť do RAW pri rozlíšení 48 Mpx a skvelá stabilizácia videa si zasluhujú mimoriadnu pozornosť. Softvér nových funkcií displeja bude určite vyladený, zvyšok už je dokonalý teraz. Pokiaľ vám nevadí veľký telefón, iPhone 14 Pro Max nemá vlastne takmer nič, čím by vás sklamal.

Klady

 • Dynamic Island má skutočne zmysel
 • Nekompromisný výkon A16 Bionic
 • Lepšie fotky za šera
 • Stabilizácia videa a filmový režim

Zápory

 • Nabíjanie by sme už radšej videli rýchlejšie
 • Always-on by zaslúžil podrobnejšie nastavenia
i Mohlo by vás zaujímať

Ťažko hľadať chyby. Priaznivci iných operačných systémov sa môžu iOS brániť, ale iPhone 14 Pro Max skutočne je podarený telefón. Za skúšku určite stojí a svojimi parametrami patrí aktuálne na špičku smartfónového sveta.

Ondřej Chabr

Ondřej Chabr

Fanúšik moderných technológií a spoločností, ktoré menia svet. Rád o technológiách píšem a čítam. Okrem toho ma napĺňa cestovanie s priateľkou, sebavzdelávanie v oblasti marketingu a reklamy a s obľubou si pustím britcom.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13