Obnoviť stránku

najlepšie fotomobily

Najlepšie fotomobily 2023

Článok

• Autor: Redakcia

Fotoaparáty v mobiloch zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu a ich kvalita stúpa každým rokom. V kurze je približovanie bez straty kvality, nočné fotenie, práca s dynamickým rozsahom, najrôznejšie režimy či stále schopnejšie zapojenie umelej inteligencie do procesu fotenia. V tomto článku sme pre vás vybrali najlepšie fotomobily, ktoré tieto disciplíny zvládajú najlepšie. Nie každý má ale 1 500 eur na prvotriedny model, preto sme do textu zahrnuli okrem najlepších fotomobilov bez finančného stropu aj najlepšie fotomobily do 400 eur a do 200 eur. Prečítajte si ale najprv, na aké fotografické vlastnosti sa zamerať, ak si chcete zaobstarať kvalitný fotomobil.

Najlepšie fotomobily 2022 (PREHĽAD) – OBSAH

Ako vybrať fotomobil

Ponuka na poli fotomobilov sa neustále rozširuje a už dlhšie obdobie platí, že kategória fotoaparátu je v telefónoch veľmi dôležitá. Pri predstavovaní nových mobilov všetci výrobcovia kvalitu fotosnímačov vyzdvihujú a predháňa sa v tom, kto ponúkne viac snímačov, väčšie rozlíšenie alebo lepší zoom. O čo nám ale ako používateľom má naozaj ísť? Ktoré parametre sledovať, aby sme sa v tej spleti fotomobilov lepšie orientovali?

Najprepieranejším parametrom je stále rozlíšenie snímača. Bola by chyba vsádzať len naň, ale jeho vysoká hodnota môže napríklad poslúžiť lepšej kvalite snímky po priblížení či pri veľkoformátovej tlači. Postupne sa štandardná hodnota rozlíšenia zdvíha a už neprekvapia snímače so 108 či dokonca 200 Mpx, kedy taká hodnota slúži najmä na kombináciu niekoľkých pixelov do jedného. Vysoké rozlíšenie dosahujú napríklad Samsung Galaxy S23 Ultra, ale tiež lacnejší Motorola EDGE 30 Ultra či Xiaomi 12T Pro.

Sledovať by sme mali aj svetelnosť objektívu. Vyjadrenie svetelnosti sa nazýva clonové číslo a označuje, koľko svetla dokáže snímač na zhotovenie fotografie využiť. Čím nižšie je clonové číslo, tým viac svetla preniká k senzoru. My tak môžeme zaobstarať lepšie výsledky aj v horších svetelných podmienkach. Rovnako je takýto snímač schopný rýchlejšieho zaznamenania snímky, teda znižuje riziko rozmazania vplyvom pohybujúcej sa scény.

Fotomobily 2022, svetelnosť
Svetelnosť je daná clonovým číslom. Čím je nižšia, tým viac svetla preniká. Zdroj: enebophoto.com.

Za účelom správneho nastavenia snímania alebo kontroly scény v reálnom čase sa súčasní výrobcovia spoliehajú na pomoc umelej inteligencie alebo AI. Výkonné čipsety dokážu inteligentnými algoritmami zlepšiť zaostrenie, rozpoznať objekty, tváre a pod. Vyhodnocovanie takýchto nastavení navyše prebieha okamžite, oveľa rýchlejšie, než je schopný reagovať človek.

Umelá inteligencia sa dokáže venovať aj obrazu z viacerých snímačov. Preč sú časy, kedy mobilný telefón mal iba jeden kvalitný. Dnes sa môžeme tešiť z viacerých snímačov, pričom každý má na starosť inú oblasť, každý je určený na iný typ zaznamenávania obrazu. Hlavný objektív býva doplnený ultraširokouhlým, teleobjektívom, makro snímačom, senzorom ToF na určenie hĺbky obrazu a nájdu sa aj ďalšie typy senzorov.

Fotomobily 2022, snímače
Už dávno neplatí, že mobil má iba jeden zadný snímač. Zdroj: allround-pc.com

Mobilom sa predtým vytýkalo, že v porovnaní s digitálnym fotoaparátom nevedeli toľko pracovať s priblížením. Pojem optický zoom však už dlhší čas nie je mobilom cudzí a výrobcovia ho kombinujú s digitálnym a hybridným zoomom. Priblížiť si scénu je tak možné do určitej miery opticky, bez straty kvality obrazu, následne dochádza k degradácii snímky pri digitálnom priblížení.

Opačne sa stretávame s pojmom širokouhlý objektív, ktorý zabezpečí, že sa snímaná oblasť zväčší a na fotku alebo video sa toho zmestí viac. Tak to majú napríklad známe akčné kamery GoPro. Niektoré telefóny disponujú aj tzv. ultraširokouhlým objektívom, ktorý zachytí už naozaj veľkú časť zorného poľa okolo 120°.

Fotomobily 2022, širokouhlý snímač
Širokouhlý snímač dokáže do scény dostať viac priestoru. Zdroj: petapixel.com.

Ktoré telefóny sú práve tými najlepšími fotomobilmi súčasnosti? Výber vychádza z rebríčka DxOMark, pričom článok obsahuje len tie fotomobily, ktoré boli v čase svojho predaja dostupné na našom trhu. V prípade niektorých z nich nie je uvedený odkaz, pretože sa aktuálne nepredávajú. Nie je však vylúčené, že sa do predaja opäť dostanú. Článok je rozdelený na jednotlivé kategórie a v popise telefónu sa vždy dočítate, akými kvalitami daný smartfón oplýva.

Najlepšie fotomobily súčasnosti

Nároční mobilní fotografi budú vyberať z nasledujúceho zoznamu. Fotomobilom v tejto kategórii patrí aktuálne špička mobilnej fotografie. Ich snímače si dokážu poradiť s takmer akúkoľvek situáciou a tých snímačov majú hneď niekoľko. Každý z nich je pritom perfektne pripravený na svoju úlohu. Z nasledujúceho zoznamu môže byť ktorýkoľvek z telefónov náhradou klasických kompaktných fotoaparátov. Všetky sú to skvelé a výkonné smartfóny s bohatou výbavou a podareným dizajnom.

iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max

 • Nové rozlíšenie 24 Mpx s výberom ohniskovej vzdialenosti
 • 5-násobný optický zoom
 • Procesor A17 Pro vyrobený 3 nm procesom

Na dostrel vrcholu to má najnadupanejší model z novej generácie iPhone 15. Model iPhone 15 Pro Max sa tento rok skutočne snažil odlíšiť po stránke fotografií od modelu Pro, oproti ktorému prináša pekný 5-násobný optický zoom. Oba telefóny však fotia rovnako kvalitne. V základe sa o väčšinu snímok stará 48 Mpx fotoaparát s novou možnosťou fotiť nielen v 12 Mpx a maximálnych 48, ale aj v 24 Mpx s výberom ohniskovej vzdialenosti. Doplnkom je špičkové video. iPhony stenčili svoje rámčeky, obliekli sa do titánu ao výkon sa postaral prvý 3 nm procesor A17 Pro. Nielen nabíjať a prenášať dáta je možné cez nový USB-C konektor. Cez neho napríklad k telefónu pripojíte externý disk a natáčate dátovo náročné videá priamo s ukladaním naň. Viac v recenzii iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal.

iPhone 15 Pro Max Mobilné telefóny iPhone
Huawei P60 Pro

Google Pixel 8 Pro

 • 50 + 48 + 48 Mpx
 • Google Tensor G3 a 12 GB RAM
 • Android 14

Pixely potvrdzujú svoju silnú stránku. Spojenie kvalitného foto hardvéru a optimalizovaného inteligentného softvéru dokáže divy. Nie je teda dôvod na pochybnosti, nový Google Pixel 8 Pro sa vydaril. Trojica fotoaparátov sa nesie v duchu mnohých obrazových bodov. Hlavné dostáva rozlíšenie 50 Mpx, širokouhlý objektív a teleobjektív potom po 48 Mpx. Posledný menovaný navyše priblíži záber až 5-násobne bez straty kvality. Rozľahlá plocha 6,7" OLED panela nabáda aj na natáčanie kvalitných 4K videí. Procesoru Google Tensor G3 dopomáha 12 GB RAM a predné aj zadné strany kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Mobil je zároveň referenčným zariadením pre najnovší operačný systém Android 14. Práve inteligentný a dlho aktualizovateľný softvér pomôže aj s dodatočnými úpravami snímok v telefóne pomocou AI. Viac v článku Google Pixel 8 a 8 Pro za vás automaticky vybavia hovor a ponúknu 7 rokov aktualizácií.

Google Pixel 8 Pro Mobilné telefóny Google
Honor Magic5 Pro 5G

Honor Magic5 Pro 5G

 • Trojica 50 Mpx fotoaparátov
 • 100-násobný digitálny zoom
 • Bezdrôtové nabíjanie výkonom 50 W

Aj Honor sa zapisuje k výrobcom, ktorí fotomobily takmer sypú z rukáva. Trojkombinácia fotoaparátov v prípade Honor Magic5 Pro 5G má skvelé parametre. Každý fotoaparát má 50 Mpx a samozrejme je k dispozícii OIS a teleobjektív zvláda 3,5-násobný optický zoom. Digitálne sa potom možno priblížiť až na 100-násobok. Vpredu sa ukrýva dvojitá selfie kamera. Magic5 Pro 5G zaujme aj ďalšími špecifikáciami, napríklad obrím 6,8" zahnutým OLED displejom. Maximum výkonu na všetky použitia zase zaistí Snapdragon 8 Gen 2 a 12 GB RAM. Na 5 100 mAh batériu poteší rýchle 50 W bezdrôtové nabíjanie, drôtovo to pôjde ešte o kúsok rýchlejšie – 66 W. Viac v recenzii Honor Magic5 Pro (RECENZIA): Vlajková loď, ktorá ale zostala tesne pod vrcholom.

Honor Magic5 Pro 5G Mobilné telefóny Honor
Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro

 • Obrovský displej
 • 64 Mpx teleobjektív
 • Snapdragon 8+ Gen 1

Jedným z najlepších fotomobilov podľa rebríčka DxOMark je práve Huawei Mate 50 Pro. Niet sa čomu čudovať, už podľa parametrov ide o schopný telefón. Hlavný snímač zbytočne neplytvá rozlíšením, vystačí si s 50 Mpx. Optická stabilizácia samozrejme nemôže chýbať. Druhý fotoaparát vyfotografuje širokouhlé snímky s rozlíšením 13 Mpx a najvyššieho rozlíšenia sa dočkal teleobjektív so 64 Mpx a s možnosťou 3,5-násobného optického priblíženia. Pretože sa na značku stále vzťahuje zákaz použitia Google služieb, tieto neočakávajme, rovnako tak chýba 5G. Avšak okrem toho sa ďalšie parametre zaraďujú medzi absolútnu špičku. Obrí zahnutý 6,74" displej s rýchlou odozvou, výkonný Snapdragon 8+ Gen 1, odolnosť IP68 či rýchle 66 W nabíjanie. Viac v článku Huawei Mate 50 Pro má sľubný fotoaparát, chýba mu však 5G aj Google služby.

Huawei Mate 50 Pro Mobilné telefóny Huawei
Google Pixel 8

Google Pixel 8

 • Hlavný fotoaparát s 50 Mpx a f/1,68
 • 6,2" OLED displej
 • Google Tensor G3

Menšia z novej dvojice Pixelov je Google Pixel 8. Opäť si oproti modelu Pro pripisuje o fotoaparát menej, aj tak ale nechýba veľmi dobrá foto výbava. Hlavný snímač si poradí s 50 Mpx snímkami so skvelou svetelnosťou f/1,68. Druhým fotoaparátom je 12 Mpx širokouhlý. Príjemne kompaktne pôsobí uhlopriečka panelu OLED s veľkosťou 6,2" a jemným Full HD+ rozlíšením. Vďaka tomu aj celá konštrukcia jedna z tých menších, napriek tomu vysokoodolná pod normou IP68. Google samozrejme znovu použil svoj procesor Tensor G3. Pomerne slušná je kapacita baterky takmer 4 500 mAh. Tú nabijete 30 W drôtovým či 18 W bezdrôtovým napájaním. Viac v článku Google Pixel 8 a 8 Pro za vás automaticky vybavia hovor a ponúknu 7 rokov aktualizácií.

Google Pixel 8 Mobilné telefóny Google
Google Pixel 7 5G

Google Pixel 7 5G

 • 50 Mpx fotoaparát s OIS
 • Kompaktnejší 6,3" AMOLED displej
 • Prisľúbené aktualizácie SW

Hoci má Google Pixel 7 oproti svojmu vybavenejšímu bratovi iba dva fotoaparáty, aj tak mu to stačí na úvodnú desiatku najlepšie fotiacich smartfónov. Môže za to skvelá optika aj softvér. Väčšinu fotiek zaobstaráte 50 Mpx snímačom so svetelnosťou f/1,85, laserovým autofokusom a optickou stabilizáciou. Kde bude potrebné dostať do záberu viac, na rad príde širokouhlý 12 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2,2. Vpredu nechýba ešte takmer 11 Mpx selfie. Poteší aj video, 4K rozlíšenie a 60 snímok za sekundu. Kompaktnejším 6,3" panelom si Pixel 7 získa svojich priaznivcov. Ide totiž o AMOLED zobrazovač s rýchlou 90 Hz obnovou. Pohonom telefónu nie je nič iné ako Google Tensor G2. Výrobca navyše sľubuje podporu najnovšieho softvéru na 5 rokov dopredu. Ani kapacita batérie 4 700 mAh nie je vôbec zlá a smartfónu nebude vadiť ani kontakt s vodou vďaka certifikácii IP68.

Google Pixel 7 5G Mobilné telefóny Google
i

Niektoré modely z rebríčka DxOMark nie sú v našej krajine dostupné, preto ich v článku nespomíname. Aktuálny rebríček TOP 10 všetkých telefónov bez ohľadu na ich dostupnosť vyzerá takto:

 1. Huawei Mate 60 Pro+
 2. Huawei P60 Pro
 3. iPhone 15 Pro/15 Pro Max
 4. Google Pixel 8 Pro
 5. Oppo Find X6 Pro
 6. Honor Magic5 Pro
 7. Oppo Find X6
 8. Huawei Mate 50 Pro
 9. Google Pixel 8
 10. Google Pixel 7 Pro

Najlepšie fotomobily do 400 eur

Pokiaľ hľadáte mobilné telefóny s kvalitným fotoaparátom, ktoré zároveň nestoja majland, budú sa vám hodiť naše tipy na najlepšie fotomobily do 400 €. Vzhľadom na cenu už nejde o úplnú špičku, preto je pri nich nutné počítať s istými kompromismi, napriek tomu možno o týchto fotomobiloch hovoriť ako o veľmi dobrých. Vybrali sme tieto modely:

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+

 • Hlavný fotoaparát s 200 Mpx
 • Nabíjanie s výkonom 120 W
 • 3,5 mm jack

Do plného 200 Mpx rozlíšenia sa rozhodlo ísť Xiaomi so svojim modelom Redmi Note 12 Pro+. Fotoaparát neexceluje iba samotným rozlíšením, ale napríklad aj peknou svetelnosťou f/1,7. Ďalej odfotografujete širokouhlé snímky s 8 Mpx, a aby sa nepovedalo zostáva tu ešte 2 Mpx makro. Vpredu má telefón pripravenú 16 Mpx selfie. Vo svojej triede sa Redmi Note 12 Pro+ snaží ísť ešte ďalej a priniesť vysoký výkon vďaka procesoru Mediatek Dimensity 1080 spoločne s 8 GB RAM. Ukážkovo rýchle je nabíjanie, mobil podporuje až 120 W, vďaka ktorému by nemalo doplnenie do plnej kapacity trvať dlhšie ako 20 minút. Displej je klasicky s veľkosťou 6,67" a rozlíšením Full HD+. Prekvapivo sa dostalo aj na slúchadlový 3,5 mm jack. Viac v článku Telefóny Redmi Note 12 v SR. Najvyšší model ponúkne 200 Mpx fotoaparát.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ Mobilné telefóny Xiaomi
Honor Magic5 Lite

Honor Magic5 Lite

 • Zahnutý AMOLED displej
 • Hlavný 64 Mpx fotoaparát
 • 5 100 mAh batéria

Milovníci zahnutých displejov určite privoňajú k vybavenému Honoru Magic5 Lite. Veľmi úzke rámčeky okolo 6,67" AMOLED displeja robia z telefónu dizajnovo veľmi vydarený kúsok. Čierny kruh na zadnej strane v sebe nesie 3 fotoaparáty. Hlavný 64 Mpx, 2 Mpx makro a širokouhlý 5 Mpx fotoaparát. Vpredu čaká v malom priestrele aj 16 Mpx selfie. Na spomínanom paneli je radosť pracovať, a to aj vďaka 120 Hz frekvencii obnovy. Slušný procesor Snapdragon 695 prináša podporu 5G a operačnú pamäť je možné virtuálne rozšíriť až o ďalších 5 GB. Nebude ani nutné siahať skoro po nabíjačke, kapacita batérie sa dostala na 5 100 mAh.

Honor Magic5 Lite Mobilné telefóny Honor 
Motorola EDGE 30

Motorola EDGE 30

 • Dvojica 50 Mpx fotoaparátov
 • 144 Hz displej
 • Android 12

Veľmi slušne vybavená Motorola EDGE 30 sa nezaobíde bez pokročilého fotoaparátu. Ten hlavný svoje rozlíšenie vyšvihol až na 50 Mpx a obsahuje aj optickú stabilizáciu. S rovnakým rozlíšením sa v telefóne nachádza aj širokouhlý foťák a všetko zakončuje 2 Mpx hĺbkový senzor. Ani selfie sa nenechá zahanbiť, počítajte s 32 Mpx. Výslednými snímkami a 4K videami sa pokocháte na 6,55" displeji technológie OLED so špičkovým zobrazením farieb. Navyše Motorola EDGE 30 dorovnáva herné telefóny svojou schopnosťou rýchlej obnovovacej frekvencie až 144 Hz. Systém Android 12 poháňa Snapdragon 778G + a 8 GB RAM. Rozhodne sa hodí aj 5G pripojenie. Na batérii by mobil mal vydržať celý deň vďaka poctivému 4 020 mAh akumulátoru.

Motorola EDGE 30 Mobilné telefóny Motorola
Sony Xperia 10 V 5G

Sony Xperia 10 V 5G

 • Teleobjektív a OIS
 • 6,1" displej s jemným zobrazením
 • IP68 odolnosť


Najnovšia generácia stredne vybavenej Xperie opäť oslní svojimi foto schopnosťami. Hlavným fotoaparátom je snímač s optickou stabilizáciou a rozlíšením 48 Mpx. Nasleduje dvojica 8 Mpx fotoaparátov, jeden širokouhlý, druhý teleobjektív s 2-násobným zoomom. Umelá inteligencia potom pomôže s fotkami za nedostatku prírodného svetla. Sony Xperia 10 V 5G exceluje kompaktným 6,1" displejom s vysokým rozlíšením. V rámci hardvérovej výbavy ho poháňa vcelku slušný Snapdragon 695 5G a má 6 GB RAM. Konštrukcia má certifikáciu odolnosti IP68 a kapacita batérie 5 000 mAh sľubuje solídnu výdrž. Viac v recenzii Sony Xperia 10 V (RECENZIA): Kompaktná stredná trieda s nevídanou výdržou, ale aj niekoľkými muchami.

Sony Xperia 10 V 5G Mobilné telefóny Sony
Vivo V29

Vivo V29 5G

 • Štúdiové osvetlenie Aura Light
 • 50 Mpx selfie
 • Rýchle 80 W nabíjanie

Foto výstupok mobilu Vivo V29 5G zaujme väčšími rozmermi. Tie sú prispôsobené tomu, aby sa pod fotoaparátmi zmestilo aj prisvetlenie Aura Light. V jeho prípade je možné meniť teplotu bielej farby, čo napomôže takmer až štúdiovému nasvieteniu scény. Pre portréty tu máme síce len 2 Mpx fotoaparát, ten hlavný ale zvláda 50 Mpx a širokouhlé zábery budú v kvalite 8 Mpx. Musíme spomenúť, že vysokých 50 Mpx získala aj selfie kamera. Obrovský AMOLED displej má jemné rozlíšenie a 120 Hz obnovu obrazu. Procesorom sa stal Snapdragon 778G doplnený o 8 GB operačnej pamäte. K nabíjačke potom telefón nie je potrebné mať pripojený príliš dlho, pretože ľahko doplníte kapacitu cez maximálnych 80 W. Viac v článku Vivo V29 5G (PREVIEW): vybavený telefón strednej triedy s neobvyklým prvkom na chrbte.

Vivo V29 5G Mobilné telefóny Vivo
Realme 9 Pro+

Samsung Galaxy A54 5G

 • Makro v rozlíšení 5 Mpx
 • 6,4" AMOLED displej
 • Exynos 1380 + 8 GB RAM

Samsung o pekné fotky neochudobní ani svoje lacnejšie telefóny. To dokazuje Samsung Galaxy A54 5G. Trojica zadných fotoaparátov zahŕňa hlavne hlavné s rozlíšením 50 Mpx s podporou optickej stabilizácie. Širokouhle fotí v 12 Mpx a pomerne nadštandardné 5 Mpx rozlíšenie má makro fotoaparát. Rovnako si Samsung dal záležať na vysokom rozlíšení selfie, kde zakotvil na hodnote 32 Mpx. Na 6,4" AMOLED displeji s podporou 120 Hz frekvencia vytvára Full HD+ rozlíšenie veľmi dobrú jemnosť. Kombinácia čipu Exynos 1380 a 8 GB RAM bude systému Android 13 bohato stačiť. Poteší aj zvýšená odolnosť IP67. Viac v recenzii Samsung Galaxy A54 5G (RECENZIA): Navzdory nedostatkom pôjde podľa všetkého opäť na dračku.

Samsung Galaxy A54 5G Mobilné telefóny Samsung

Najlepšie fotomobily do 200 eur

Aj v kategórii do 200 € sa dajú nájsť mobily, ktoré zaobstarávajú pekné fotky. Je však potrebné upozorniť na to, že mobilné telefóny tejto kategórie sa s tými, ktoré právom môžu niesť označenie najlepšie fotomobil, môžu reálne merať skutočne len veľmi ťažko. Ponúknu však solídne výkony pri fotení momentiek za bežných svetelných podmienok – v tom sú spoľahlivé a pre väčšinu používateľov aj dostatočné. Navyše medzi nimi, trochu prekvapivo, nájdeme modely, ktoré majú funkcie, ktoré sa často nevyskytujú ani pri drahších modeloch.

Motorola Moto G23

Motorola Moto G23

 • Dvojica 50 Mpx fotoaparátov
 • 8 GB RAM
 • 3,5 mm jack

Prečo sa s rozlíšením fotoaparátov držať skrátka? Poďme im pridať množstvo obrazových bodov navyše. To si zrejme povedali v Motorole, keď navrhovali Motorolu Moto G23. Ako hlavný, tak širokouhlý fotoaparát totiž majú zhodne 50 Mpx. K nim sa pridáva ešte 2 Mpx makro. Ani 16 Mpx selfie nie sú vôbec zlé. Dostatočne veľký 6,5" IPS displej má obratný obraz s obnovou 90 Hz. V kategórii do 200 € poteší mnoho operačnej pamäte, konkrétne 8 GB. Ani so slúchadlovým konektorom výrobca nešetril, jeden 3,5 mm jack je tu. Vnútorných 128 GB môžete povýšiť pamäťovými kartami. Nakoniec, veľmi slušnú výdrž sľubuje nadpriemerných 5 000 mAh.

Motorola Moto G23 Mobilné telefóny Motorola
Xiaomi Redmi Note 12

Xiaomi Redmi Note 12

 • Hlavný fotoaparát s 50 Mpx
 • 13 Mpx selfie
 • Kvalitný displej

V bohatom rade Xiaomi Redmi Note 12 je práve základný model tým, kto sa so slušnou foto výbavou zmestí do cenovky pod 200 €. Svojimi 3 fotoaparátmi dáva používateľovi určitú flexibilitu. Hlavný snímač s 50 Mpx skladá obraz z niekoľkých susediacich pixelov pre zachovanie slušných výsledkov pri horšom svetle. Širokouhle fotí v pekných 8 Mpx. Do počtu už niekomu môže prísť len 2 Mpx makro, vpredu má potom selfie fotoaparát bohatých 13 Mpx. Veľkým plusom je rozmerný 6,67" AMOLED displej s rýchlou obnovou 120 Hz. Úložisko rozšírite pamäťovými kartami a k Xiaomi Redmi Note 12 pripojíte aj drôtové slúchadlá. Rýchlym 33 W nabíjaním potom dobijete batériu s vysokou kapacitou 5 000 mAh. Viac v článku Telefóny Redmi Note 12 v SR. Najvyšší model ponúkne 200 Mpx fotoaparát.

Xiaomi Redmi Note 12 Mobilné telefóny Xiaomi
Samsung Galaxy A13

Samsung Galaxy A14

 • 50 Mpx hlavný fotoaparát
 • Micro SD karty
 • Batéria 5 000 mAh

Najnižší telefón aktuálneho radu Samsung Galaxy A, model Galaxy A14, si so sebou nesie nový vzhľad zadných fotoaparátov podľa vzoru drahšieho radu Galaxy S. Tým však nechce strhnúť všetku pozornosť, pretože parametre tiež nie sú vôbec zlé. Najviac detailov pochytí 50 Mpx snímač, ďalej má A14 v zálohe 5 Mpx pre širokouhlé fotografie a 2 Mpx makro. Selfie zaobstaráte v kvalite až 13 Mpx a fotky si prezriete na rozmernom 6,6" paneli s Full HD+ rozlíšením. Plynulosti systému Android napomôže Mediatek Helio G80. Ak nebude stačiť 64 GB pamäť, vložíte pamäťovú kartu. Slúchadlá ľahko pripojíte bezdrôtovo, ale je to možné aj cez 3,5 mm jack. Na baterke Samsung nešetrí ani pri takto lacnom modeli, opäť bude mať používateľ k dispozícii 5 000 mAh.

Samsung Galaxy A14 Mobilné telefóny Samsung
Motorola Moto G54

Motorola Moto G54

 • Hlavný fotoaparát 50 Mpx
 • 5G + 3,5 mm jack
 • Batéria 6 000 mAh

Prečo sa uspokojiť aj s nižšou triedou telefónu s cenovkou nasadenou príjemne nízko? Pretože aj tá dokáže byť na fotenie skvele vybavená. Napríklad taká Motorola Moto G54 si prisvojila dvojicu kvalitných snímačov. Z vysokého 50 Mpx rozlíšenia si vytvorí snímku s nižšou obrazovou jemnosťou, avšak využije dostatok dát na vylepšenie snímky zhotovenej za zhoršených svetelných podmienok. K hlavnému potom výrobca dosadil ešte širokouhlý fotoaparát s hodnotou 8 Mpx. Za zmienku stojí možnosť fotky a videá prehrávať na 6,5" displeji s vysokým rozlíšením a 120 Hz frekvenciou obnovy. Telefón sa dodáva s nadštandardným 256 GB úložiskom a dokonca 12 GB RAM. Tá sekunduje čipu Mediatek Dimensity 7020. Motorola Moto G54 ďalej ponúka napríklad slúchadlový konektor, najrýchlejší mobilný internet 5G aj NFC. O skvelú výdrž je postarané vďaka nadsadenej kapacite akumulátora 6 000 mAh.

Motorola Moto G54 Mobilné telefóny Motorola
P0CO X5 5G

POCO X5 5G

 • 48 Mpx fotoaparát
 • 120 Hz AMOLED displej krytý Gorilla Glass
 • Slúchadlový konektor, pamäťové karty

Nielen svojim skvelým fotoaparátom sa môže právom pýšiť POCO X5 5G. K hlavným 48 Mpx sa pridáva širokouhlý snímač s 8 Mpx a obligátne 2 Mpx makro. Prítomný je aj nočný režim, od ktorého však nemožno čakať rapídne zlepšenie snímky. Fotky z predného foťáka majú rozlíšenie 13 Mpx. Telefón na 6,67" veľkom displeji zvláda plynulý obraz na frekvencii 120 Hz. Zodpovedajúcemu procesoru Snapdragon 695 vypomáha 6 GB operačnej pamäte. Dáta uložíte na vnútorných 128 GB a ďalej na pamäťovú kartu. Prekvapivo v tejto cenovej hladine nechýba ani 5G pripojenie, NFC pre mobilné platby a cenný 3,5 mm jack na slúchadlá. Takmer 2-dňová výdrž zaistí batéria s kapacitou 5 000 mAh a POCO X5 5G si poradí aj s rýchlym 33 W nabíjaním. Viac v článku Poco X5 a Poco X5 Pro (PREVIEW): Zamiešajú kartami v strednej triede?

POCO X5 5G Mobilné telefóny POCO
Tecno Spark 10 Pro

Tecno Spark 10 Pro

 • 50 Mpx fotoaparát
 • Displej s uhlopriečkou 6,8"
 • 5 000 mAh batéria

Skutočne lacné Tecno Spark 10 Pro nefotí zle. Zaujať chce hneď v niekoľkých ohľadoch. Na zadnej strane vidíme 2 fotoaparáty. Prvý má dostatočné rozlíšenie 50 Mpx a svetelnosť f/1,6, sekundárny senzor zvláda hĺbku ostrosti. Záujemcovia o kvalitné selfie sa minimálne môžu tešiť z výborného 32 Mpx rozlíšenia. Obrovský IPS displej s uhlopriečkou 6,8" má peknú 90 Hz obnovovaciu frekvenciu. Výkon zaisťuje procesor Mediatek Helio G88 v kombinácii s 8 GB pamäte a úložisko má kapacitu 128 GB. Nechýba ani slot na pamäťovú kartu, 3,5 mm jack alebo NFC na platenie. Veľmi štedrá kapacita batérie 5 000 mAh sa tiež hodí. Telefón podporuje najnovší systém Android 13.

Tecno Spark 10 Pro Mobilné telefóny Tecno

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08