Najlepšie fotomobily 2022 (PREHĽAD) – OBSAH
Ako vybrať fotomobil
Ponuka na poli fotomobilov sa neustále rozširuje a už dlhšie obdobie platí, že kategória fotoaparátu je v telefónoch veľmi dôležitá. Pri predstavovaní nových mobilov všetci výrobcovia kvalitu fotosnímačov vyzdvihujú a predháňa sa v tom, kto ponúkne viac snímačov, väčšie rozlíšenie alebo lepší zoom. O čo nám ale ako používateľom má naozaj ísť? Ktoré parametre sledovať, aby sme sa v tej spleti fotomobilov lepšie orientovali?
Najprepieranejším parametrom je stále rozlíšenie snímača. Bola by chyba vsádzať len naň, ale jeho vysoká hodnota môže napríklad poslúžiť lepšej kvalite snímky po priblížení či pri veľkoformátovej tlači. Postupne sa štandardná hodnota rozlíšenia zdvíha a už neprekvapia snímače so 108 či dokonca 200 Mpx, kedy taká hodnota slúži najmä na kombináciu niekoľkých pixelov do jedného. Vysoké rozlíšenie dosahujú napríklad Samsung Galaxy S24 Ultra, ale tiež lacnejší Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G či Infinix Note 40 PRO+ 5G.
Sledovať by sme mali aj svetelnosť objektívu. Vyjadrenie svetelnosti sa nazýva clonové číslo a označuje, koľko svetla dokáže snímač na zhotovenie fotografie využiť. Čím nižšie je clonové číslo, tým viac svetla preniká k senzoru. My tak môžeme zaobstarať lepšie výsledky aj v horších svetelných podmienkach. Rovnako je takýto snímač schopný rýchlejšieho zaznamenania snímky, teda znižuje riziko rozmazania vplyvom pohybujúcej sa scény.

Za účelom správneho nastavenia snímania alebo kontroly scény v reálnom čase sa súčasní výrobcovia spoliehajú na pomoc umelej inteligencie alebo AI. Výkonné čipsety dokážu inteligentnými algoritmami zlepšiť zaostrenie, rozpoznať objekty, tváre a pod. Vyhodnocovanie takýchto nastavení navyše prebieha okamžite, oveľa rýchlejšie, než je schopný reagovať človek.
Umelá inteligencia sa dokáže venovať aj obrazu z viacerých snímačov. Preč sú časy, kedy mobilný telefón mal iba jeden kvalitný. Dnes sa môžeme tešiť z viacerých snímačov, pričom každý má na starosť inú oblasť, každý je určený na iný typ zaznamenávania obrazu. Hlavný objektív býva doplnený ultraširokouhlým, teleobjektívom, makro snímačom, senzorom ToF na určenie hĺbky obrazu a nájdu sa aj ďalšie typy senzorov.

Mobilom sa predtým vytýkalo, že v porovnaní s digitálnym fotoaparátom nevedeli toľko pracovať s priblížením. Pojem optický zoom však už dlhší čas nie je mobilom cudzí a výrobcovia ho kombinujú s digitálnym a hybridným zoomom. Priblížiť si scénu je tak možné do určitej miery opticky, bez straty kvality obrazu, následne dochádza k degradácii snímky pri digitálnom priblížení.
Opačne sa stretávame s pojmom širokouhlý objektív, ktorý zabezpečí, že sa snímaná oblasť zväčší a na fotku alebo video sa toho zmestí viac. Tak to majú napríklad známe akčné kamery GoPro. Niektoré telefóny disponujú aj tzv. ultraširokouhlým objektívom, ktorý zachytí už naozaj veľkú časť zorného poľa okolo 120°.

Ktoré telefóny sú práve tými najlepšími fotomobilmi súčasnosti? Výber vychádza z rebríčka DxOMark, pričom článok obsahuje len tie fotomobily, ktoré boli v čase svojho predaja dostupné na našom trhu. V prípade niektorých z nich nie je uvedený odkaz, pretože sa aktuálne nepredávajú. Nie je však vylúčené, že sa do predaja opäť dostanú. Článok je rozdelený na jednotlivé kategórie a v popise telefónu sa vždy dočítate, akými kvalitami daný smartfón oplýva.
Najlepšie fotomobily súčasnosti
Nároční mobilní fotografi budú vyberať z nasledujúceho zoznamu. Fotomobilom v tejto kategórii patrí aktuálne špička mobilnej fotografie. Ich snímače si dokážu poradiť s takmer akúkoľvek situáciou a tých snímačov majú hneď niekoľko. Každý z nich je pritom perfektne pripravený na svoju úlohu. Z nasledujúceho zoznamu môže byť ktorýkoľvek z telefónov náhradou klasických kompaktných fotoaparátov. Všetky sú to skvelé a výkonné smartfóny s bohatou výbavou a podareným dizajnom.

HONOR Magic6 Pro
- 180 Mpx teleobjektív
- Predný ToF na 3D sken tváre
- Snapdragon 8 Gen 3 + 12 GB RAM
Honor naďalej dokazuje, že smartfóny so špičkovým fotoaparátom vyrábať vedia. Hlavný fotoaparát má premennú clonu a 50 Mpx rozlíšenie. S ohromným počtom bodov prichádza teleobjektív, konkrétne čerpajú fotky z kvality 180 Mpx snímača. Opticky zvláda telefón priblížiť až 2,5-krát, digitálne 100-krát. Nakoniec klasicky nechýba širokouhlý fotoaparát, tu však s opäť vysokým rozlíšením 50 Mpx. Rovnakú kvalitu dosahuje aj predná selfie, ktorá je obohatená 3D ToF skenerom pre 3D sken tváre. Obrovský 6,8" AMOLED displej má po stranách zakrivenie. Výkon je bez debát, integrovaný bol najlepší dostupný čip Snapdragon 8 Gen 3 a 12 GB RAM. Fotky a videá budete ukladať do štedrej kapacity 512 GB. Konštrukcia drží certifikáciu IP68 a batériu o 5 600 mAh nabijete veľmi rýchlym 80 W drôtovým alebo 66 W bezdrôtovým nabíjaním. Viac v recenzii Honor Magic6 Pro (RECENZIA): Najlepší mobil súčasnosti? Vo fotografovaní určite.
Honor Magic6 Pro Mobilné telefóny Honor
iPhone 16 Pro Max
- Širokouhlý fotoaparát s vyšším rozlíšením 48 Mpx
- Nové tlačidlo fotoaparátu
- Video v kvalite 4K a 120 fps
Najväčší iPhone histórie, ale aj najlepšie fotiaci. Taký je iPhone 16 Pro Max. K 48 Mpx fotoaparátu sa rozlíšením po novom pridal aj širokouhlý, ktorý má vďaka tomu lepšie výsledky záberu za šera. Teleobjektív zostáva na 12 Mpx a 5-násobnom priblížení. Veľkou novinkou je tlačidlo fotoaparátu na boku telefónu. S ním nielen stláčate spúšť, ale ovládate aj vybrané prvky nastavenia aplikácie Fotoaparát. Vďaka výkonnému procesoru A18 Pro nie je problém natáčať aj priestorové videá pre okuliare Apple Vision Pro alebo točiť videá v kvalite 4K pri 120 fps. Všetko si prezriete na väčšom 6,9 OLED displeji. Apple nadrobno navýšil výkony drôtového aj bezdrôtového nabíjania. Titánové telo s odolnosťou IP68 má po novom leštené boky a okrem bielej a čiernej môžete nový iPhone kúpiť napríklad aj v bronzovej a béžovej. Viac v článku iPhone 16 Pro Max (RECENZIA): Obrovský displej, nekompromisný výkon a prísľub skorého príchodu AI.
iPhone 16 Pro Max Mobilné telefóny iPhone
Google Pixel 9 Pro XL
- Fotoaparát s úpravami AI
- Selfie 42 Mpx
- Veľmi jasný 6,75" OLED displej
Do maximálnej veľkosti natiahol svoj telefón aj Google. Jeho aktuálna špička sa volá Google Pixel 9 Pro XL. Trojica zadných fotoaparátov sa vedľa seba umiestnila do výstupku presahujúceho celú zadnú stranu. Výborných záberov sa dočkáte s 50 Mpx foťákom so svetelnosťou f/1,68, ktorému v post-processingu pomáha umelá inteligencia. Nezarmúti ani vysokodetailný 48 Mpx širokáč a nakoniec 5-násobný teleobjektív s rovnakým rozlíšením. Veľkého skoku sa dočkala selfie, pretože fotí s rozlíšením 42 Mpx. Navýšenia výkonu sa dočkal aj procesor, po novom už pomenovaný ako Google Tensor G4. Telefón je skutočne pevný a s tenkými rámčekmi okolo masívneho 6,75" OLED displeja s úžasným jasom. Ten chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Viac v recenzii Google Pixel 9 Pro XL (RECENZIA): Kráľ AI, čo dobre fotografuje, ale nie každému zahrá na nôtu.
Google Pixel 9 Pro XL Mobilné telefóny Google
Vivo X200 Pro
- 200 Mpx teleobjektív
- Maximálny výkon
- Odolnosť IP69 a rýchle nabíjanie
Jeden z najlepších fotomobilov súčasnosti a rovnako aj nadupaný telefón po všetkých ostatných stránkach, to je Vivo X200 Pro. Prednej strane dominuje displej, ktorý preráža iba drobná selfie kamerka. Inak je zaoblený AMOLED s vysokou jemnosťou a jasom úplne dominantný. Zadnej strane zase dominuje masívny foto výstupok, ktorý skrýva 50 Mpx hlavný a širokouhlý fotoaparát, ale aj detailný 200 Mpx teleobjektív. Kvalitu zaručuje značka Zeiss, sľubujúca o. i. povlak pre minimalizáciu odleskov. Kameramani môžu používatelia skúšať 8K video s možnosťou točiť do formátu Log. O beh systému Funtouch OS, založenom na Androide 15, sa stará Mediatek Dimensity 9400 s 16 GB RAM. Telo mobilu sa môže pokojne stretnúť aj s vysokotlakovou vodou, ochranou tu je IP69. Batéria s kapacitou 6 000 mAh má nabíjacie výkony 90 a 30 W. Viac v článku Vivo X200 Pro (RECENZIA): Top telefón s nádherným displejom a takmer profi fotoaparátmi.
Vivo X200 Pro Mobilné telefóny Vivo
Motorola EDGE 50 Ultra
- Fotoaparáty 50 + 50 + 64 Mpx
- 6,7" displej so 144 Hz
- Snapdragon 8s Gen 3 a 16 GB RAM
Najpokročilejšia Motorola sa americkej značke podarila. Štýlový a elegantný dizajn so zaoblenými prvkami obsahuje decentne vystúpený foto výstupok s 3 fotoaparátmi. Mimo 50 Mpx fotoaparát tu nájdeme aj rovnako detailný širokouhlý fotoaparát a nakoniec aj teleobjektív s ešte vyšším rozlíšením 64 Mpx. Opticky s ním priblížite 3-násobne, hybridne až 100-násobne. Snímky samozrejme pomáha vylepšiť umelá inteligencia. Rovnako sa selfie kamere dostal vysoký počet obrazových bodov, konkrétne pri rozlíšení 50 Mpx. Motorola dostáva do výbavy veľmi jemný 6,7" P-OLED displej. Ten sa pýši, okrem iného, vysokou frekvenciou 144 Hz. Vysoký výkon telefón dosahuje vďaka čipu Snapdragon 8s Gen 3 a tiež 16 GB operačnej pamäte. Ako množstvo ďalších modelov značky Motorola, aj Edge 50 Ultra má veľmi rýchle nabíjanie. Cez USB-C kábel ju nabijete výkonom 125 W, bezdrôtovo až 50 W. Viac v recenzii Motorola Edge 50 Ultra (RECENZIA): Elegancia, skvelý foťák a výkon takmer bez výhrad.
Motorola EDGE 50 Ultra Mobilné telefóny Motorola
Honor Magic V3
- Trojica fotoaparátov 50 + 40 + 50 Mpx
- Rozmerné OLED displeje
- MagicOS s podporou AI Gemini
Aj keď je rozmerný Honor Magic V3 ohybným smartfónom, značka nestratila nič na svojich foto schopnostiach a tento kúsok vybavila tým najlepším. Trojitý fotoaparát na zadnej strane zahŕňa 50 Mpx hlavný so špičkovou svetelnosťou f/1,6, ďalej 40 Mpx širokouhlý a tiež teleobjektív s rozlíšením 50 Mpx. Aplikácia fotoaparátu má niekoľko dostupných režimov. Ani dvojica selfie sa nemusí za nič hanbiť, pretože majú oba 20 Mpx. Aj ďalšia výbava Magic V3 stojí za to. Oba displeje majú veľké uhlopriečky a adekvátne pomery strán. Vrcholný je procesor Snapdragon 8 Gen 3 aj 12 GB RAM a Honor Magic V3 môžete taktiež rýchlo nabíjať, a to aj 50 W bezdrôtovým výkonom. Súčasťou OS s nadstavbou MagicOS je aj umelá inteligencia Google Gemini. Prístup k dátam chráni čítačka odtlačkov prstov, umiestnená nezvyčajne na zapínacom tlačidle. Perličkou na záver je infraport na ovládanie domácich spotrebičov. Viac v recenzii Honor Magic V3 (RECENZIA): Konečne kompaktný ohybný mobil, navyše skvelo vybavený.
Honor Magic V3 Mobilné telefóny HonorNiektoré modely z rebríčka DxOMark nie sú v našej krajine dostupné, preto ich v článku nespomíname. Aktuálny rebríček TOP 10 všetkých telefónov bez ohľadu na ich dostupnosť vyzerá takto:
- Huawei Pura 70 Ultra
- Google Pixel 9 Pro XL
- Honor Magic6 Pro
- iPhone 16 Pro/16 Pro Max
- Huawei Mate 60 Pro+
- Oppo Find X8
- Oppo Find X7 Ultra
- Huawei P60 Pro
- iPhone 15 Pro/15 Pro Max
- Google Pixel 9
Najlepšie fotomobily do 400 eur
Pokiaľ hľadáte mobilné telefóny s kvalitným fotoaparátom, ktoré zároveň nestoja majland, budú sa vám hodiť naše tipy na najlepšie fotomobily do 400 €. Vzhľadom na cenu už nejde o úplnú špičku, preto je pri nich nutné počítať s istými kompromismi, napriek tomu možno o týchto fotomobiloch hovoriť ako o veľmi dobrých. Vybrali sme tieto modely:

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
- Hlavný fotoaparát s 200 Mpx
- Technológia pre lepšie snímky za šera
- Úsporný Snapdragon 7s Gen 2
Nová generácia skvele vybaveného radu Xiaomi Redmi Note 13 obsahuje veľmi vydarený model Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G. Ten za peknú cenu dokáže až zázraky. Na fotky tu má pripravený 200 Mpx snímač, ktorý umožní fotografovať aj za šera vďaka metóde skladania až 16 pixelov do jedného. Pre kompletný zoznam tu ešte nájdeme 8 Mpx širokáč a 2 Mpx makro. Tenké rámčeky lemujúce 6,7" AMOLED displej sú príjemné na pohľad a poteší energeticky úsporný procesor Snapdragon 7s Gen 2 a dostatočná 8GB RAM. Nielen hudobní fanúšikovia ocenia 3,5 mm jack na slúchadlá a zrejme každý docení výdrž 5 100 mAh batérie. Viac v článku Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G (RECENZIA): Najlepší model Redmi Note má mnoho predností, negatíva problémom nie sú.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Mobilné telefóny Xiaomi
Honor Magic7 Lite
- Obrí zaoblený AMOLED
- 108 Mpx fotoaparát
- 6 600 mAh batéria + 66 W nabíjanie
Svoju úspešnú predchádzajúcu generáciu strieda Honor Magic7 Lite. Jeho lákadlá sú jasné – displej, fotoaparát a batéria. Zaoblený AMOLED panel dotvára efekt drahého smartfónu s maximálnou výbavou, hoci realita je o niečo skromnejšia, hoci skvelá s ohľadom na cenu. Navyše má displej veľmi jemné rozlíšenie. Jeden fotoaparát z ponuky predchádzajúceho modelu zmizol, ale 108 Mp fotoaparát zostáva a k nemu aj 5 Mpx širokáč. Pôvodné dedikované makro nahrádza možnosť priblížiť z vysokého rozlíšenia hlavného fotoaparátu. Senzačnú kapacitu dosiahla batéria. Nadštandardných 6 600 mAh má naozaj nad konkurenciou navrch. A pri čísle šesť zostávame aj čo sa nabíjacieho výkonu týka. Honor Magic7 Lite zvládne rýchle 66 W nabíjanie. Konštrukcia je odolná pod IP64, testované boli aj pády z výšky 2 metre či prevádzka v extrémnych teplotách. Viac v článku Honor Magic7 Lite (RECENZIA): Keď výdrž a dizajn hrajú prím!.
Honor Magic7 Lite Mobilné telefóny Honor
Nothing Phone (2a)
- Zadné „oči“ obsahujú 2× 50 Mpx
- Až 12 GB RAM
- Svetelné rozhranie Glyph
Zadná strana nového lacnejšieho telefónu Nothing Phone (2a) zostáva odkrytý, na nás ale po novom pozerá dvojica „očí“. To sú šošovky 2 fotoaparátov, konkrétne dvojica s rozlíšením 50 Mpx. Ten hlavný dopĺňa širokáč. Nothing sa nebojí použiť ani umelú inteligenciu na detekciu rýchleho pohybu a prispôsobenie sa scéne. Zadné rozhranie Glyph pri fotení v šere môže pomôcť. Vpredu sa usadila 32Mpx selfie. Ide síce o lacnejšieho súrodenca vrcholného Nothing Phone 2, ale rozhodne nič neukrajuje zo 6,7" displeja. Na nedostatok výkonu sa tiež nedá sťažovať, čipom je MediaTek Dimensity 7200 Pro ak nemu sa pridáva 8 GB operačnej pamäte. Pri voľbe 256 GB úložiska stúpne RAM až na 12 GB. Na výrobu telefónu aj jeho obalu sa použili iba recyklované materiály. Viac v článku Nothing Phone (2a) si berie to najlepšie z vlajkového modelu, stojí však o polovicu menej.
Nothing Phone (2a) Mobilné telefóny Nothing
Sony Xperia 10 VI
- Teleobjektív nahrádza 48 Mpx hlavný fotoaparát
- 6,1" displej s jemným zobrazením
- Zlepšené stereo reproduktory
V porovnaní so svojim predchodcom sa Sony Xperia 10 VI spolieha iba na 2 fotoaparáty. Chýba síce dedikovaný 8 Mpx teleobjektív, ale vďaka 48 Mpx rozlíšeniu hlavného fotoaparátu s OIS je možné približovať dvojnásobne práve ním. Snímky a videá si užijete na 6,1" OLED displeji s vysokou hustotou obrazových bodov. Nová generácia si ale rozhodne polepšila vo výkone, nový Snapdragon 6 Gen 1 má úspornejší beh a základná RAM je povýšená na 8 GB. Kvalitné audio s vylepšeným stereo systémom dopĺňa 3,5 mm jack. O sľubnú výdrž sa zaslúžila 5 000 mAh batéria, ktorá však neohromí 21 W nabíjaním. Viac v článku Sony Xperia 10 VI (RECENZIA): Odolný a ľahký smartfón, ktorý svojim výkonom ale príliš neoslní.
Sony Xperia 10 VI Mobilné telefóny Sony
Motorola Edge 50 Fusion
- Fotoaparáty 50 + 13 Mpx
- 32 Mpx selfie
- Rýchle 68 W nabíjanie
Jeden z mnohých telefónov radu Motorola Edge 50 je práve model Fusion. Ten so svojou cenou pod 400 € kombinuje veľmi solídnu výbavu s elegantným dizajnom. Fotoaparáty na zadnej strane nájdeme 2, ten hlavný s rozlíšením 50 Mpx a s optickou stabilizáciou, druhý je 13 Mpx širokouhlý s pekným 120° uhlom záberu. Ten navyše umožňuje fotiť aj v režime makro. Video amatérov poteší nahrávanie videa v kvalite 4K, vyznávačov selfie zase detailná 32 Mpx predná kamera. Edge 50 Fusion patrí k väčším mobilom vďaka svojmu 6,67" P-OLED displeju. Na ňom sa jemný obraz premieta v skvelej 144 Hz obnovovacej frekvencii. Celý telefón je maximálne prachu a vode odolný. Čipom telefónu sa stal Snapdragon 7s Gen 2 s dostatkom výkonu aj na hranie náročnejších hier. Kvalitný mutlitsking podporí 12 GB RAM pri 512 GB variante. S bezdrôtovým nabíjaním 5 000 mAh akumulátora nepočítajte, drôtovo to ale Motorola zvládne až 68 W. Viac v článku Motorola Edge 50 Ultra (RECENZIA): Elegancia, skvelý foťák a výkon takmer bez výhrad.
Motorola Edge 50 Fusion Mobilné telefóny Motorola
Samsung Galaxy A55 5G
- Makro v rozlíšení 5 Mpx
- 6,6" AMOLED displej
- Exynos 1480 + 8 GB RAM
Najnovší veľký Samsung radu Galaxy A má našliapnuté pokračovať v trende veľmi dobrých foto schopností juhokórejského výrobcu. Samsung Galaxy A55 5G sa okrem hlavného 50 Mpx fotoaparátu dočkal aj 12 Mpx širokáča a všetko dopĺňa makro s rozlíšením 5 Mpx. Snímky si prezriete na kvalitnom AMOLED displeji s relatívne kompaktnou uhlopriečkou 6,6". Ten preráža priestrel 32 Mpx selfie. Pohonom mobilu je Samsung Exynos 1480. V rámci úložiska môžete vyberať medzi 128 a 256 GB, vždy sa ale spája s 8 GB RAM. Konštrukcia Samsungu je odolná vode aj prachu pod odolnosťou IP67. Nabíjať ho môžete 25 W výkonom. O dlhú výdrž sa zasluhuje 55 000mAh batéria. Viac v recenzii Samsung Galaxy A55 5G (RECENZIA): To najlepšie, čo ponúka séria A.
Samsung Galaxy A55 5G Mobilné telefóny SamsungNajlepšie fotomobily do 200 eur
Aj v kategórii do 200 € sa dajú nájsť mobily, ktoré zaobstarávajú pekné fotky. Je však potrebné upozorniť na to, že mobilné telefóny tejto kategórie sa s tými, ktoré právom môžu niesť označenie najlepšie fotomobil, môžu reálne merať skutočne len veľmi ťažko. Ponúknu však solídne výkony pri fotení momentiek za bežných svetelných podmienok – v tom sú spoľahlivé a pre väčšinu používateľov aj dostatočné. Navyše medzi nimi, trochu prekvapivo, nájdeme modely, ktoré majú funkcie, ktoré sa často nevyskytujú ani pri drahších modeloch.

Motorola Moto G54
- Hlavný fotoaparát 50 Mpx
- 5G + 3,5 mm jack
- Batéria 6 000 mAh
Prečo sa uspokojiť aj s nižšou triedou telefónu s cenovkou nasadenou príjemne nízko? Pretože aj tá dokáže byť na fotenie skvele vybavená. Napríklad taká Motorola Moto G54 si prisvojila dvojicu kvalitných snímačov. Z vysokého 50 Mpx rozlíšenia si vytvorí snímku s nižšou obrazovou jemnosťou, avšak využije dostatok dát na vylepšenie snímky zhotovenej za zhoršených svetelných podmienok. K hlavnému potom výrobca dosadil ešte širokouhlý fotoaparát s hodnotou 8 Mpx. Za zmienku stojí možnosť fotky a videá prehrávať na 6,5" displeji s vysokým rozlíšením a 120 Hz frekvenciou obnovy. Telefón sa dodáva s nadštandardným 256 GB úložiskom a dokonca 12 GB RAM. Tá sekunduje čipu Mediatek Dimensity 7020. Motorola Moto G54 ďalej ponúka napríklad slúchadlový konektor, najrýchlejší mobilný internet 5G aj NFC. O skvelú výdrž je postarané vďaka nadsadenej kapacite akumulátora 6 000 mAh.
Motorola Moto G54 Mobilné telefóny Motorola
Infinix Note 40
- Špičkový 6,78" AMOLED displej
- 32 Mpx selfie s Magic Ring
- Bohaté príslušenstvo v balení
Nestáva sa veľmi často, aby mobil do 200 € dostal tak prémiový vzhľad, aký patrí Infinixu Note 40. Prémiovo navyše vyzerá aj obsah balenia, v ktorom nechýba adaptér, kryt, ochranné sklo či slúchadlá. Predná strana je z väčšiny tvorená 120 Hz AMOLED displejom s minimálnymi rámčekmi. Vnútri bije čip Mediatek Helio G99 Ultimate s možnosťou sa cez virtuálnu RAM dostať až na 16 GB operačnej pamäte. O zábavu sa starajú stereo reproduktory JBL. Batéria má prekvapivo skvelú výdrž, za ktorú môže kapacita 5 000 mAh. Drôtové nabíjanie zvládne Infinix výkonom 45 W a došlo aj na nie vždy tak typické bezdrôtové nabíjanie. Fotoaparátov síce na zadnej strane vidíme viac, za zmienku stojí ale predovšetkým 108 Mpx hlavný snímač a mnoho rôznych režimov fotenia. Vďaka nemu je možné aj približovať s minimálnym zhoršením kvality záberu. Predná selfie, okolo ktorej systém zobrazuje notifikácie a stavy podľa vzoru iPhonov, dostala do výbavy nadštandardné 32 Mpx rozlíšenie. Viac v článku Infinix Note 40 Pro (RECENZIA): Bohaté príslušenstvo, kožený chrbát a solídny fotoaparát.
Infinix Note 40 Mobilné telefóny Infinix
Realme 12x 5G
- 50 Mpx hlavný fotoaparát
- Pamäťová karta, 3,5 mm jack, 5G siete
- Konfigurovateľné bočné tlačidlo
Spoločnosť Realme sa do vývoja telefónov oprela a v rámci fotomobilov všetkých kategórií do výberu zasahuje ďalší jej kúsok. Ide o Realme 12x 5G, ktorý je vhodnou alternatívou pre menej náročných fotografov. Fotovýbava ale nevyzerá vôbec zle. Veľa obrazových informácií zozbiera 50 Mpx hlavný fotoaparát s podporou umelej inteligencie. Pomáha mu aj 2 Mpx snímač hĺbky ostrosti. Tým je na zadnej strane hotovo. Vpredu potom vidíme 8 Mpx selfie. V plochej konštrukcii smartfónu nájdeme veľmi slušnú výbavu. Pripojenie k 5G sieťam, 3,5 mm slúchadlový konektor alebo konfigurovateľné bočné tlačidlo patrí medzi pekné bonusy. Displej má síce len HD rozlíšenie, ale takmer 6,7" uhlopriečku a 120 Hz obnovu. Operačný systém Android 14 pobeží s prispením čipu Mediatek Dimensity 6100+ a vnútorné úložisko rozšírite pamäťovými kartami. Fotomobil kúpite v štýlovom zelenom či čiernom farebnom vyhotovení.
Realme 12x 5G Mobilné telefóny Realme
Realme C67
- 108 Mpx fotoaparát
- 8 GB RAM + 256 GB úložisko
- Vysokokapacitná 5 000 mAh batéria
Ani v najlacnejšej kategórii mobilov nie je o vysoký počet megapixelov núdze. Práve Realme C67 si pre hlavný fotoaparát vyhradilo celých 108 Mpx s podporou umelej inteligencie. Od snímok za šera toho ale samozrejme nemožno čakať príliš. K hlavnému sa pridáva aj fotoaparát so schopnosťou rozostriť pozadie za foteným objektom. Vpredu postačí solídny 8 Mpx selfie fotoaparát. Veľký displej si drží vysoké rozlíšenie aj 90 Hz frekvenciu. Realme do toho šliape v oblasti kapacity operačnej pamäte, ktorá je 8 GB. Rovnako tak štedré 256 GB úložisko príde vhod. K tomu nechýba ani podpora pamäťových kariet. Konektivitu dopĺňa 3,5 mm jack. Ak je pre vás zásadná výdrž, tu sa môžete spoľahnúť na 5 000 mAh. Viac.
Realme C67 Mobilné telefóny Realme
Vivo V40 SE
- 50 Mpx fotoaparát
- Natáčanie dualview videí
- 80 W rýchlonabíjanie
Sympatické Vivo V40 SE sa na trhu vyníma predovšetkým veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 Mpx, s ktorým už ide vymyslieť viacerými kombináciami niekoľkých susedných pixelov. Druhým fotoaparátom je bohužiaľ už len hĺbkový snímač pre portrétne fotografie, jeho rozlíšenie ale s 2 Mpx príliš neoslní. Predná selfie s rozlíšením 8 Mpx poskytne dobrú kvalitu pre videohovory aj natáčanie vlogov. Natáčať videá navyše môžete s aktívnou prednou aj zadnou kamerou. Vivo zvládne fotiť prijateľnejšie za horších svetelných podmienok vďaka prítomnému nočnému režimu. K tomu má mobil pohľadný 6,67" AMOLED displej s vysokofrekvenčným displejom. Čipu Snapdragon 685 robí spoločnosť dostatočná 8 GB operačnú pamäť a až 256 GB vnútorné flashové úložisko. Vivo V40 SE zabezpečíte odtlačkom prsta, ktorého čítačka je priamo v displeji. Zvlášť stojí za pozornosť veľmi rýchle 80 W rýchlonabíjanie 5 000 mAh batéria.
Vivo V40 SE Mobilné telefóny Vivo
TCL 40 NXTPAPER
- 50 Mpx fotoaparát
- Displej s uhlopriečkou 6,8"
- 256 GB pamäte + pamäťové karty
Ak máte radi atraktívny a neopozeraný vzhľad, pozrite sa na parametre TCL 40 NXTPAPER. Začnime ale fotoaparátom. Sľubných 50 Mpx má na hlavnom snímači, ďalšími sú širokouhlý fotoaparát s 5 Mpx a makro s 2 Mpx. Vpredu je nadštandardných 32 Mpx pripravených na selfie snímky. A teraz k tomu netradičnému prvku. Displej je pokrytý fóliou, ktorá ho robí matným. Nepočítajte teda s nechcenými odtlačkami prstov. Navyše má 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a naozaj natiahnutú uhlopriečku takmer 6,8". Aj tento smartfón ťaží z veľkej 8 GB operačnej pamäte, ktorá prospeje obratnému behu systému, a taktiež musíme pochváliť 256 GB úložisko s možnosťou jeho ďalšieho rozšírenia cez pamäťové karty. Aj takto lacný telefón môžete dobíjať rýchlo, tu až 33 W výkonom.
TCL 40 NXTPAPER Mobilné telefóny TCL