Obnoviť stránku

Začína vývojový cyklus systému Android 15. Na čo sa môžeme tešiť?

• Autor: Redakcia

Ďalší rok, ďalšia verzia operačného systému Android. Google vypustil do sveta prvú vývojársku verziu už 15. iterácie svojho mobilného systému – Android 15 – ktorú je možné už teraz vyskúšať na zariadeniach Pixel. Noviniek, aspoň zatiaľ, nie je veľa. Prvé vývojárske verzie však väčšinou skôr načrtnú, na čo sa môžeme tešiť, a veľké funkcie prichádzajú neskôr. Čo Android 15 ponúkne? Kedy môžeme očakávať plnú verziu?

Android 15, úvod

Android 15 – OBSAH

  1. Prvú vývojársku verziu Androidu 15 môžete otestovať na Pixeloch alebo v emulátore
  2. Prvá vývojárska verzia Android 15 prináša rôzne zmeny zabezpečenia
  3. Internetoví tvorcovia dostanú od Androidu 15 trochu lásky
  4. Ako bude pokračovať vývoj operačného systému Android 15?

Prvú vývojársku verziu Androidu 15 môžete otestovať na Pixeloch alebo v emulátore

Prvá verzia Androidu 15 je, ako to už býva, určená vývojárom, a bežne teda aktualizáciu vo svojom mobilnom telefóne ešte neuvidíte. Z oficiálnych stránok Google však ide stiahnuť systémový súbor na použitie na telefónoch radov Pixel 6, 7 alebo najnovších modeloch Google Pixel 8 a 8 Pro. Medzi ďalšie podporované zariadenia patrí Google Pixel Fold a Google Pixel Tablet. Pokiaľ žiadne z týchto zariadení nevlastníte, možnosťou je tiež využiť emulátor, ktorý je súčasťou vývojárskeho prostredia Android Studio.

Android 15, Google Pixel
Vývojárska verzia Android 15 je dostupná iba na zariadeniach Pixel alebo v emulátore.

Prvá vývojárska verzia Android 15 prináša rôzne zmeny zabezpečenia

Stáva sa už zvykom, že prvá vývojárska verzia zase toľko noviniek neprináša, rovnako však stojí za zmienku. Súbor niekoľkých zmien je zameraný na zabezpečenie, konkrétne na to, aké dáta sú s kým zdieľané. Funkcia Privacy Sandbox vývojárom umožní tvoriť softvér nezávislý na súčasných sledovacích mechanizmoch (poloha, história prezerania a pod.), a ktorá zároveň bráni pokusom škodlivého softvéru o získanie týchto dát.

i

Chcete maximálne súkromie a zabezpečenie a ani čistý Android priamo od Googlu vám nestačí? Skúste systém GrapheneOS. Ide o mobilný operačný systém, ktorý si dal za cieľ maximálne rešpektovať súkromie používateľa. Viac sa dozviete v článku Google Pixel & GrapheneOS: Kombo pre bezpečný telefón rešpektujúci vaše súkromie? (RECENZIA A NÁVOD).

Väčšiu kontrolu budete mať aj nad dátami súvisiacimi so zdravím, a to prostredníctvom aktualizovanej aplikácie Health Connect. Zaujímavou novinkou je tiež možnosť čiastočného zdieľania / nahrávania obrazovky. Teraz budete mať možnosť zvoliť konkrétnu aplikáciu, ktorú chcete nahrávať, než aby ste nahrávali celú obrazovku telefónu. Google tým chce predchádzať nechceným únikom súkromných informácií.

Internetoví tvorcovia dostanú od Androidu 15 trochu lásky

Ďalšia kategória noviniek Android 15 sa zameriava na internetových tvorcov. Tí si teraz budú môcť precíznejšie nastaviť svetelné podmienky v aplikácii fotoaparátu, konkrétne pôjde napríklad ovládať intenzita blesku (ako v klasickom režime, tak v režime svietidla). Hudobníkov potom možno zaujme, že k podpore MIDI 2.0 z Androidu 13 teraz pribudla aj podpora virtuálnych MIDI zariadení. Aplikácie na skladanie hudby tak bude možné vedľa fyzických hudobných nástrojov ovládať aj tými softvérovými.

Android 15, tvorcovia
Novinky v systéme Android 15 mieria aj na internetových tvorcov. Bude práve toto téma najnovšej verzie?

Ako bude pokračovať vývoj operačného systému Android 15?

Zvyšné zmeny sa zameriavajú hlavne na energetickú efektivitu systému a pridávajú zmeny kľúčové pre vývojárov, skôr než pre bežných používateľov. A presne takto bude Android 15 ešte nejakú chvíľu vyzerať. V apríli tohto roku by sa mal Android 15 dostať do beta verzie, teda stavu, kedy je systém takzvane „feature-complete“ a všetky kľúčové novinky už budú implementované. Vtedy sa začnú vo veľkom hlavne dolaďovať chyby s existujúcimi novinkami.

Android 15, plán aktualizácií
Plán aktualizácií Android 15 je rovnaký ako vlani. Prvé aktualizácie budú veľmi technické, k vydaniu dôjde v druhej polovici roka 2024.

Na beta verzie potom zhruba v júni už tradične nadviaže etapa, kedy už bude platforma stabilná. To znamená, že Google bude vývojárom garantovať, že môžu svoje aplikácie pre Android 15 začať doťahovať do konca, pretože vývojárske rozhranie sa už nebude výrazne meniť. Táto časť spravidla trvá tak dlho, ako je to potrebné. Dá sa však predpokladať, že Android 15 vo finálnej verzii bude k dispozícii na zariadeniach Pixel na prelome leta a jesene 2024.

Android 14 – OBSAH

  1. Android 14 je už k dispozícii na telefónoch Google Pixel
  2. S Androidom 14 máme ešte väčšie možnosti prispôsobenia
  3. Android 14 teraz bude ešte prístupnejší
  4. Vaše dáta budú vo väčšom bezpečí vďaka zmenám nastavenia súkromia
  5. Android 14 teraz fotografie zobrazí v Ultra HDR natívne
  6. Vo vydaní je tiež množstvo noviniek pre vývojárov

Android 14 je už k dispozícii na telefónoch Google Pixel

Nový Android 14 bol do sveta vypustený na konferencii Made By Google takmer ruka v ruke s novými telefónmi Google Pixel 8 a hodinkami Pixel Watch 2. A práve na zariadeniach Pixel je najnovší systém dostupný už teraz. Konkrétne si aktualizáciu môžete nainštalovať do mobilov Google Pixel 4a a novších, skladačky Pixel Fold a tiež do Pixel Tabletu.

Android 14, prispôsobení
Nový Android 14 sa nesie v mene prístupnosti a prispôsobenia.

A ako to je s telefónmi iných výrobcov? O konkrétnych dátach zatiaľ nikto neprehovoril, dá sa ale predpokladať, že najnovšie vlajkové telefóny dostanú nadstavby založené na Androide 14 ešte do konca roka. V prípade ostatných mobilov si pravdepodobne počkáme až do roku 2024.

i

Google Pixel 8 a 8 Pre za vás automaticky vybaví hovor a ponúknu 7 rokov aktualizácií

S Androidom 14 máme ešte väčšie možnosti prispôsobenia

Možnosť prispôsobovať si domácu obrazovku, ikony a ďalšie aspekty rozhrania podľa seba je už pri Androide celkom evergrín. Čo je však v novej verzii Android 14 novinkou, je možnosť prispôsobiť si obrazovku uzamknutia v podstate akokoľvek chcete. Navyše si môžete vytvoriť parallax tapetu z vlastných fotografií, alebo si na zariadeniach Pixel 8 a vyšších dokonca vygenerovať vlastnú tapetu pomocou generatívnej umelej inteligencie.

Android 14 teraz bude ešte prístupnejší

Veľa zmien v rámci beta verzií Android 14 sa týkajú prístupnosti. V posledných vydaniach Androidu si Google na pohodlí všetkých používateľov dal naozaj záležať a v novinkách pokračuje aj tento rok. Text bude môcť byť teraz ešte väčší – až o 200 %, v porovnaní s predchádzajúcimi 130 %. Pokiaľ si hovoríte, že to už nemôže byť prehľadné, máte tak trochu pravdu. Aj na to však Google myslel a predstavuje nové nelineárne zväčšenie fontu. V praxi to znamená, že písmo, ktoré už je dostatočne veľké, sa zväčšovať nebude, aby nebránilo menším odsekom v rozlete.

Android 14, nelineárny font
Doteraz sa font škáloval všade rovnako. Nelineárne zväčšenie funguje viac na malý text, a text je tak prehľadnejší. Zdroj: Google

Ďalšia novinka sa zameriava na sluchovo znevýhodnených používateľov. Pre notifikácie si môžete teraz nastaviť upozornenie pomocou blikania – buď blesku, alebo displeja. V tom druhom prípade si môžete zvoliť aj farbu, ktorou displej bude blikať. Ide o funkciu, ktorú môžete poznať napríklad z mobilných telefónov Samsung alebo aj iPhonov. V základnom Androide však doposiaľ chýbala.

i

Vylepšením pre všetkých používateľov je nové regionálne nastavenie. Pokiaľ ste v SR, všetky aplikácie budú teraz automaticky ukazovať teplotu v stupňoch Celzia, vzdialenosti v metroch a pod. Ak si nastavenie zmeníte napríklad na Spojené štáty, v aplikáciách uvidíte míle.

Vaše dáta budú vo väčšom bezpečí vďaka zmenám nastavenia súkromia

Z hľadiska súkromia prichádza do verzie Android 14 niekoľko pomerne razantných zmien. Asi tou najväčšou je kompletný zákaz inštalácie aplikácií z neznámych zdrojov, ktoré nie sú zacielené aspoň na API 23, teda Android 5.1. Vývojári malvéru sa totiž často zameriavajú na staršie verzie API, ktoré nie sú zďaleka tak zabezpečené ako tie moderné, a Google im týmto krokom stavia jasnú stopku.

Nevýhoda to je pre milovníkov starších mobilných hier. Tým Google odkazuje len to, že aplikácie nainštalované do mobilu pred aktualizáciou na Android 14 v ňom zostanú.

Android 14, logo
A takto vyzerá nové logo operačného systému Android 14. Zdroj: Google

V novom operačnom systéme Android 14 budete mať aj väčšiu kontrolu nad prideľovaním práv. Ak by ste teraz chceli napr. nahrávať fotografie a videá na sociálne siete, aplikácii musíte povoliť prístup do celej vašej galérie. Aktualizácia novej verzie Androidu pridá možnosť udeliť práva len pre tie médiá, ktoré chcete práve nahrať. Ďalšie zmeny na poli ochrany súkromia sa sústredia hlavne na opravy chýb v rozhraní systému.

Na zdravie sa potom zameriava funkcia Health Connect. Tá vám dá ucelený prehľad o tom, ktoré dáta o svojom zdravotnom stave (tep, spánkové dáta atď.) poskytujete ktorej aplikácii. Ak sa vám niečo nepozdáva, môžete práva aplikácii ľahko odobrať.

i

Android 14 teraz fotografie zobrazí v Ultra HDR natívne

V rámci novej verzie Androidu Google predviedol aj úplne nový formát fotografií pre Android. Ten podporuje 10-bitový vysoký dynamický rozsah (HDR), a teda bohatšie farby pre displeje, ktoré HDR podporujú. Skvelou správou je, že formát je úplne spätne kompatibilný s bežným obrazovým formátom JPEG. Pokiaľ budete chcieť Ultra HDR fotografiu zobraziť na paneli, ktorý tieto farby nepodporuje, zobrazí sa automaticky v štandardnom rozsahu.

Android 14, HDR vs. SDR
Rozdiel vo farebnosti HDR snímok je v porovnaní s SDR veľmi poznať.

Vo vydaní je tiež množstvo noviniek pre vývojárov

Android 14 prináša aj celý rad noviniek, ktoré nemusíte priamo vidieť, ale vývojári ich v budúcnosti budú smieť použiť na vylepšenie svojich aplikácií. Medzi tie najvýraznejšie patria zmeny v kóde aplikácie fotoaparátu. Tá teraz zvládne aj náročnejšie a dlhšie výpočty, a vy tak budete môcť zhotovovať fotografie s dlhšou expozíciou. Zmeny pomôžu aj s výpočtami pri použití nočného režimu.

i

Android 14 po novom podporuje aj bezstratové audio cez USB – priamo, bez žiadnych externých zariadení. Teoreticky tak budete môcť k telefónu pripojiť USB slúchadlá a počúvať vysoko kvalitný zvuk. Implementácia však bude vyžadovať aj pár úprav na strane hardvéru nových telefónov, a preto v súčasnosti nefunguje.

Ďalšie zmeny sa udiali v API (vývojovom rozhraní) systému, a tak budú zaujímať predovšetkým skôr vývojárov aplikácií než bežných používateľov. Napriek tomu však stojí za zmienku napríklad natívna podpora voľby jazyka aplikácie a robustnejší systém na prekladanie, ktorý podporuje okrem iného aj rody. Kvalitné preklady by tak pre vývojárov mali byť jednoduchšie, a možno sa dočkáme viacerých aplikácií aj v slovenčine. Ďalšie malé zmeny sa týkajú hlavne prístupnosti a zníženia spotreby batérie.

Android 14, plán aktualizácií
Vydanie bolo pôvodne plánované na august. Google si však nechal systém pre seba až do začiatku októbra.

Android 13 – OBSAH

  1. Android 13 je tu, na tieto mobily ho už nainštalujete
  2. S Androidom 13 budeme mať súkromie viac pod kontrolou
  3. Vzhľad systému sa nám ešte lepšie prispôsobí
  4. Nezabudlo sa ani na veľké displeje tabletov

Android 13 je tu, na tieto mobily ho už nainštalujete

Prvá verzia nového operačného systému určeného väčšine špičkových mobilov na trhu uzrela svetlo sveta už vo februári 2022.  Následne sme sa v apríli minulého roka dočkali prvej beta verzie. Google teraz na svojej konferencii I/O predstavil zase o kus viac. Čo podstatné a zaujímavé novinka prináša?

Ako Google spomína na svojom webe developer.android.com, samozrejme si nový Android 13 môžete nainštalovať na niektorý z jeho telefónov. V prvej vlne boli smartfóny Google Pixel od generácie 4 až po najnovšie Google Pixel 7 a 7 Pro. Podporu však má už aj Asus Zenfone 9 a chystá sa aj podpora Zenfone 8 či Asus ROG Phone 6 a 6 Pro. V rámci Xiaomi má aktualizáciu zaistenú Xiaomi 12. Blízky update prisľúbil aj Nothing Phone (1) a Motorola pre svoje modely EDGE 30 Neo, EDGE 30 Fusion či základné EDGE 30.

Android 13, plán aktualizácií Asus
Každý výrobca sa snaží svojich priaznivcov vopred informovať, kedy dorazí update na Android 13 pre daný model. Zdroj: Twitter @Asus

Nový softvér by mal byť dostupný už aj pre Sony Xperia 1 III, Xperia 5 III a Xperia PRO-I. Samsung sa samozrejme snaží už teraz priniesť systém na celý rad Galaxy S22, ale tiež na Galaxy S21. Cieli aj na svoje vyklápacie telefóny Samsung Galaxy Z a tiež na nižší rad telefónov Galaxy A. Podporu majú už aj novšie a vybrané modely telefónov OnePlus, Oppo, Realme i Vivo. O aktualizácii sa dozviete v časti Aktualizácia softvéru priamo v nastavení zariadenia.

i

Google Pixel 7 Pro (RECENZIA): americký výrobca sa opäť prekonal

S Androidom 13 budeme mať súkromie viac pod kontrolou

V Androide 13 máte väčšiu kontrolu nad tým, aké dáta s rôznymi aplikáciami zdieľate. Ide o známe povolenie prístupu k polohe, galérii fotografií či fotoaparátu. S Androidom 13 už konkrétne pridelíte prístup buď k obrázkom a videám, či hudbe a audiu. Špecialitou je navyše výber iba začiarknutých fotiek a videí či albumov, do ktorých aplikácia po vašom súhlase uvidí.

Android 13, prístup k fotkám
Android 13 dovolí sprístupniť aplikáciám iba konkrétne fotky a videá či celé albumy. Zdroj: developer.android.com

Notifikácie sú nenahraditeľnou súčasťou nielen mobilných operačných systémov a sú veľmi užitočné. V určitej miere sa ale ľahko stanú skôr otravnými. Preto nová verzia OS Android už pri spustení aplikácie vyžaduje váš súhlas s tým, že vám tá ktorá aplikácia vôbec môže notifikácie zasielať. Google tiež znižuje počet programov, ktoré vás požiadajú o prístup k aktuálnej polohe. Týka sa to napríklad aplikácií na skenovanie WiFi siete.

Android 13, položka zabezpečenia v menu
Novou položkou v menu telefónov sa stane Zabezpečenie a ochrana súkromia. Telefón vyhodnotí, ako na tom aktuálne ste. Zdroj: developer.android.com

Nový Android tiež po kratšom čase maže vašu schránku skopírovaného obsahu. To aby aplikácie nemohli čítať vaše predtým uložené informácie, medzi ktorými môžu byť potrebné aj heslá a ďalšie citlivé informácie. V tomto roku sa telefóny s Androidom 13 dočkajú aj špeciálne vyčlenenej sekcie Zabezpečenie a ochrana súkromia v nastavení smartfónu. Tu telefón prehľadne a vo farbe vyhodnotí aktuálne nastavenie a prípadne odporučí zmenu.

i

Xiaomi 12T Pro (RECENZIA): výkonná vlajková loď s rekordným fotoaparátom

Vzhľad systému sa nám ešte lepšie prispôsobí

Už z predchádzajúceho Androidu 12 poznáme prostredie Material You, ktoré dokáže podfarbiť prvky systému tak, aby ladili s nastavenou tapetou. Tým docieli príjemnejší používateľský zážitok. Doteraz však takýto vzhľad mohli kaziť ikonky aplikácií, ktoré zmenou neprešli. To teraz v Google prepracovali a v Androide 13 sa ho dočkajú nielen Google aplikácie, ale sprvu na telefónoch Google Pixel tiež vybrané aplikácie tretích strán.

Android 13, nastavenie jazyka aplikácií Android 13, Material You
Každá aplikácia na vás môže hovoriť iným jazykom. Ikonky mnohých aplikácií sa prispôsobia vašej tapete či farebnému motívu. Zdroj: developer.android.com

S podfarbením vzhľadu systémových prvkov sa v Androide 13 spája aj nový box s ovládaním hudby. Aj ten sa podfarbí, ale farbami albumu aktuálne počúvanej muziky. Bilingválny hovorca alebo jednoducho každý, kto preferuje rôzne jazyky v rôznych aplikáciách, si obľúbi možnosť nastaviť si jazyk konkrétnej aplikácie. Google ako príklad uvádza rôzne jazyky pre sociálne siete a ďalšie pre aplikáciu banky.

Nezabudlo sa ani na veľké displeje tabletov

Zmeny prizná Android 13 aj v prípade tabletov, na ktorých lepšie využije väčšiu pracovnú plochu. To sa prejaví napríklad v obyčajnom pretiahnutí ikonky druhej aplikácie vedľa tej existujúcej pre lepšiu prácu v multitaskingu. Pre používateľov stylusov je pozitívnou správou minimalizácia situácií, kedy je položená ruka na displeji vyhodnotená ako dotyk. Google prisľúbil skorú aktualizáciu viac ako 20 aplikácií, ktoré teraz dajú vyniknúť lepšej práci vďaka väčšej ploche.

Android 13, multitasking na tablete
Na tabletoch s Androidom 13 bude jednoduchšie preťahovať súbory metódou drag & drop vďaka novému multitaskingu. Zdroj: developer.android.com

Android 12 – OBSAH

  1. Android 12 prináša množstvo zmien
  2. Android 12 dramaticky zmenil dizajn
  3. Oznamovacie centrum sa plne prispôsobí
  4. Android 12 sľubuje vyšší výkon
  5. Beta verzia Androidu 12, ktorú si môžete vyskúšať

Android 12 prináša množstvo zmien

Google oznámil nový Android 12 vo februári, ale až pri oficiálnom predstavení, ktoré sa konalo 18. mája 2021, boli odhalené všetky nové funkcie. Po prvýkrát po dlhom čase siahli vývojári do dizajnu a predstavili inovácie v oblasti bezpečnosti – kde si Google „požičal“ prvok od spoločnosti Apple – aj funkčnosti. Napríklad sa zlepší synchronizácia s webovým prehliadačom Google Chrome, v ktorom sa budú oznámenia z telefónu zobrazovať priamo v prehliadači. Podľa slov, ktoré odzneli na konferencii, stojí operačný systém na troch hlavných pilieroch. Spoločnosť Google ich opisuje ako „Deeply Personal”, „Private and secure” a „Better together”.

Android 12
Android 12 je najväčšou zmenou dizajnu populárneho operačného systému za posledných šesť rokov.

Dizajn Androidu 12 sa výrazne zmenil

Najvýraznejšia vec na systéme Android 12 je zmena dizajnu. Ide o najväčšiu inováciu za posledných šesť rokov. Nový vzhľad sa nazýva Material You a zasahuje prakticky do všetkých častí systému. Od úvodnej obrazovky uzamknutia až po konečné nastavenia. Ďalšou zaujímavou „vychytávkou” z grafického hľadiska je funkcia, pri ktorej Android napríklad rozpozná dominantnú farbu použitú na tapete mobilu a podľa toho upraví ostatné farby vrátane tlačidiel alebo oznámení.

i Google Pixel 6 (ŠPEKULÁCIE): bude mať nový dizajn a vlastný čip?

Oznamovacie centrum sa plne prispôsobí

Nový vzhľad dostalo aj Centrum oznámení. K dispozícii je rýchly výber štyroch plne prispôsobiteľných nastavení. Práve tu môžete pridať ovládacie prvky ako Google Pay, Google Assistant alebo prístup k inteligentnej domácnosti. K dispozícii je aj možnosť úplne vypnúť fotoaparát alebo mikrofón, aby ich žiadna aplikácia nemohla nepozorovane používať.

Android 12
Zmeny boli vykonané aj v Centre oznámení

Druhá nová funkcia v systéme Android 12 súvisí s väčším dôrazom na bezpečnosť, ktorú spoločnosť Google v novom operačnom systéme tiež stavia do popredia. Funkcia sa nazýva Privacy Dashboard a slúži ako časová os, kedy a ktoré aplikácie použili vašu polohu, kameru alebo mikrofón, čo predstavuje potenciálne bezpečnostné riziko. V reálnom čase vás na tieto riziká upozorní indikátor známy z iOS, ktorý Google umiestnil do pravého horného rohu.

Android 12 sľubuje vyšší výkon

O tom, že spoločnosť Google skutočne od základu prepracovala Android 12, svedčí aj zvýšenie výkonu operačného systému. V skutočnosti došlo až k 22 % skráteniu času potrebného na vytvorenie systémových služieb.

Android 12
Android 12 sľubuje výrazné zlepšenie bezpečnosti používateľov. Napríklad, keď sa v aplikácii používa fotoaparát alebo mikrofón, zobrazí sa upozornenie (na obrázku v pravom hornom rohu).

Beta verziu Androidu 12 si môžete vyskúšať

Testovanie systému Android 12 v reálnom svete, presnejšie jeho beta verzie, sa už začalo a môžete si ho vyskúšať aj vy. Teda ak máte jeden z vybraných telefónov. Nový Android je k dispozícii v telefónoch od 11 výrobcov a ich zoznam sa rozširuje. Nájdeme medzi nimi, samozrejme, Pixely od verzie 3 po aktuálnu 5, ale aj Zenfone 8, OnePlus 9 alebo všetky vyššie modely radu Xiaomi Mi 11. Rozširujúci sa zoznam zariadení, na ktoré je možné stiahnuť beta verziu systému Android 12, nájdete napríklad na Gizmochina.com

Android 12
Farby celého systému sa prispôsobia použitej tapete

Android: Ako sa od seba líšia jednotlivé verzie – OBSAH

  1. Android R
  2. Android 10
  3. Android 9 Pie
  4. Android 8 Oreo
  5. Android Go
  6. Android 7 Nougat
  7. Android 6 Marshmallow
  8. Porovnanie verzií systému Android

Android R bude v roku 2020

Tesne po oficiálnom vydaní operačného systému Android 10 sa čulo špekuluje o ďalšej verzii, pravdepodobne označenej ako Android 11, ale vyvíjanej pod kódovým označením Android R. Ak pôjde všetko podľa plánu, v máji 2020 sa na konferencii Google I/O dočkáme prvej živej demonštrácie nového systému. Zatiaľ sa môžeme držať iba v rovine špekulácií, ale nám by sa rozhodne páčilo, keby priamo v systéme Android bola vstavaná obdoba platformy Samsung DeX. Teda funkcie, vďaka ktorej možno inteligentný telefón používať ako počítač, po pripojení k externému displeju. Ideálne pomocou USB-C kábla, ktorý je už prakticky v každom lepšom telefóne a postupne sa šíri aj do počítačových monitorov.

Android 10 je konečne tuAndroid 10

Spoločnosť Google vydala 3. septembra 2019 najnovší Android 10, ktorý bol až doteraz známy pod kódovým označením Android Q. Google úplne prvýkrát upustil od pomenovania zloženého z čísla a názvu nejakej cukrovinky. Aj z tohto netradičného kroku možno chápať, že desiatková verzia znamená taký nový začiatok. Zameriame sa na predstavenie kľúčových noviniek a nesmie chýbať ani prehľad telefónov, ktoré majú už potvrdený bezplatný upgrade na Android 10.

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): beštie s dychberúcimi parametrami

Hlavné novinky v systéme Android 10

Každá nová verzia systému Android je taký zaujímavý mix, ktorý vzniká z častých požiadaviek používateľov a samotných výrobcov telefónov. Všetko sa potom pod taktovkou Google testuje hneď v niekoľkých betaverziách a na mnohých typoch zariadení. To je dôležité preto, aby sa odstránili pôrodné bolesti, ktoré spôsobujú pády aplikácií, alebo dokonca celého systému. Vydaná finálna verzia by však už mala byť v drvivej väčšine prípadov stabilná.

  • Úplne nové ovládanie gestami, ktoré nahradzuje virtuálne, alebo dokonca fyzické tlačidlá
  • Tmavý režim, ktorý v prípade AMOLED displejov znižuje nároky na batériu a zároveň je príjemnejší na čítanie
  • Inteligentné automatické odpovede na správy priamo z notifikácií
  • Transparentná kontrola aplikácií a ich oprávnenie pekne na jednom mieste s možnosťou nastavenia (napríklad v akých situáciách má konkrétna aplikácia prístup k vašej polohe)
  • Bezpečnostné aktualizácie sa budú nanovo šíriť automaticky cez Google Play
  • Režim sústredenia zabezpečí, že v daný okamih bude možné využívať len vybrané aplikácie a zo všetkých ostatných vás nebudú rušiť žiadne notifikácie
  • Prepracovaná rodičovská kontrola aj s možnosťou sledovania polohy zariadenia
  • Sledovanie času stráveného na telefóne s možnosťou nastavených denných limitov pre jednotlivé kategórie.
  • Natívna podpora pre ohybné displeje (hladký prechod medzi viacerými displejmi, rôzne veľkosti aplikácií počas ich používania)
  • Prepracované možnosti nastavenia vrátane plávajúceho okna nad aplikáciami, jednoducho z danej aplikácie vyvoláte prepínanie medzi WiFi sieťami, možno tiež meniť hlasitosť zvuku alebo zapínať mobilné dáta
  • O desiatky percent rýchlejšie púšťanie aplikácií (vylepšenie v runtime ART zníži réžiu systémových prostriedkov)

Ktoré telefóny majú potvrdený Android 10?

V prvom rade je nutné zdôrazniť, že aktualizácia operačného systému Android je závislá na ochote výrobcu vášho telefónu. Všeobecne možno konštatovať, že pri drahších telefónoch s Androidom 9 sa v nejakom časovom horizonte upgradu na Android 10 dočkáte. Hlavnou prekážkou rýchleho prechodu na nový Android 10 je vlastná grafická nadstavba, ktorou sa pýšia jednotliví výrobcovia. A tiež ich ochota mnoho vydaných telefónov podrobne testovať na nové prostredie a funkcie. Vybrali sme však niekoľko kľúčových značiek telefónov a pridávame konkrétne informácie o nasadení Androidu 10.

  • Google – tu je situácia jasná, a majitelia telefónov Google Pixel už majú možnosť Android 10 na svojom zariadení nainštalovať.
  • Samsung – z predchádzajúcich skúseností je jasné, že to bude pár mesiacov trvať. Najskôr sa dočká Galaxy Note10 a následne Galaxy S10. Upgrade by si určite zaslúžil aj ohybný telefón Galaxy Fold. Až potom môžu nasledovať vybrané modely áčkového radu. To však nebude skôr ako v roku 2020.
  • Huawei + Honor – tu je situácia mimoriadne neprehľadná najmä kvôli politickej afére medzi čínskou spoločnosťou Huawei a USA. Ak sa situácia upokojí (čo možno očakávať), upgrade na Android 10 bude dostupný pre telefóny radu Huawei P30, Huawei P20, Huawei Mate 20, Honor 20 alebo Honor 10.
  • Nokia – tu je naopak situácia krištáľovo jasná, pretože firma vsádza na platformu Android One (čistý Android bez vlastnej grafickej nadstavby). Celkom rýchlo by mal upgrade doraziť na väčšinu aktuálnych telefónov v našej ponuke.
  • Xiaomi – výrobca, ktorý vydáva nový telefón snáď každý týždeň. Aj preto bude testovanie Androidu 10 chvíľu trvať, ale napríklad v prípade radu Mi 9 sa určite dočkáte.

Android 9 Pie: Systém, ktorý sa masívne rozširuje až v roku 2019Android Pie

Google vypustil 7. marca 2018 do sveta vývojársku preview, beta verziu Androidu s tajomným označením „P“. Aj v tomto prípade ide o sladkú pochúťku. Zbrusu nová oficiálna verzia tohto operačného systému vyšla o päť mesiacov neskôr, 6. augusta 2018. Nesie názov Android 9.0 Pie. Na jeseň ju potom nasledovala odľahčená verzia Go Edition. Okrem očakávaných dizajnových zmien dostali nové mobilné telefóny do vienka aj funkcie vylepšené o umelú inteligenciu.

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie pochopiteľne obdržali inteligentné telefóny radu Google Pixel, ale prekvapivo aj Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2 alebo Xiaomi Mi Mix 2S. Kompletný zoznam zariadení s verziou Android Pie nájdete priamo na stránkach spoločnosti Google.

Nové UI v Androide Pie

Prvé zmeny si pri porovnaní s Android 8.0 Oreo všimnete takmer okamžite. Android Pie má nové používateľské rozhranie. Zmenila sa hlavne notifikačná lišta a tzv. rýchle nastavenia. Po novom majú funkcie, ktoré sú zapnuté, jasne modrú farbu. Na prvý pohľad teda spoznáte, či máte funkciu aktivovanú, alebo nie. Hodiny sa nám presunuli z pravého horného rohu do ľavého – to je ale maličkosť, ktorú si prakticky nevšimnete.

Pri notifikačnej lište ešte na chvíľu zostaneme. Google opäť vylepšil spôsob oznámenia. Pri Androide Pie bude možné vybrať si z preddefinovaných (tzv. inteligentných) odpovedí. Tie sa totiž pri každej správe generujú inak. Uvidíme, ako to bude fungovať v našich podmienkach.

Android Pie, používateľské rozhranie Android Pie, notifikačná lišta

Google sa rozhodol pri novom Androide Pie pre pomerne masívne dizajnové zmeny. Páči sa nám vyhľadávacie pole v spodnej časti obrazovky, kam ľahko dosiahnete aj pri ovládaní telefónu jednou rukou.

Do Androidu Pie pribudli taktiež ďalšie efektné animácie a po novom by mal tento nový operačný systém od Google dostať aj čierne prostredie (black theme). Najviac z toho budú profitovať najmä používatelia OLED a AMOLED displejov (menšia spotreba) a taktiež tí, ktorí radi používajú svoj mobil vo večerných hodinách.

Vylepšený volume bar v Androide Pie

Android 9.0 Pie ďalej pokračuje s vyladením pozicovania kľúčových ovládacích prvkov. Už vo verzii Android 8.1 bol redizajnovaný volume bar. Teraz sa už nezobrazuje hore, ale vertikálne na strane. V tomto smere Android Pie ďalej vylepšuje niektoré funkcie. Pokiaľ stlačíte tlačidlo na zvýšenie/zníženie hlasitosti bez pustenej hudby na pozadí, tak budete bez akéhokoľvek ďalšieho nastavenia ovplyvňovať hlasitosť médií (namiesto doterajšieho zvonenia). Ak navyše stlačíte dve šipky, zobrazí sa ponuka s voľbou priameho odosielania audia do jedného zo spárovaných BT zariadení.

Šetrič batérie už v Androide Pie „nefarbí“ oznamovaciu lištu

„Farbenie“ notifikačnej lišty vadilo radu používateľov – pokiaľ ste si spustili na svojom mobilnom zariadení šetrič batérie, spravidla sa vám notifikačná lišta odfarbila do červena. Táto vlastnosť z Androidu Pie úplne vymizla.

Zmenou si vo verzii Android Pie prešiel aj Always-On display na telefónoch Google Pixel 2 a Google Pixel XL. Na Androide Oreo ukazoval dátum a čas, nastavenie budíka a funkciu „Práve hrá“ (telefón neustále počúval svoje okolie, a pokiaľ spoznal práve hrajúcu skladbu v pozadí, napísal jej názov na displej). Novo Always-On display ukazuje na spodnom okraji stav batérie. Oznámenia dostali zarovnanie na stred (sú vycentrované) a medzi oznámeniami a časom je nové delítko.

Android Pie

Android Pie už môžete skúsiť používať aj na svojom telefóne (zdroj obrázku Androidcentral.com).

AI v Androide Pie pre väčší používateľský komfort

Najatraktívnejšou zmenou v prípade nového Androidu 9.0 Pie je AI čiže umelá inteligencia (z angl. Artificial Intelligence). Tento operačný systém si zapamätá spôsob, akým mobilné zariadenie používate – približnú dennú dobu, obľúbené aplikácie aj dĺžku spustenia. Následne bude schopný optimálne regulovať využitie energie. Váš inteligentný telefón teda vydrží dlhšie bez toho, aby sa zvýšila kapacita batérie. Na rovnakom princípe funguje aj nastavenie jasu, ktoré berie do úvahy nielen okolité svetelné podmienky, ale aj vaše preferencie.

Zavedené sú tiež nové gestá na zobrazenie spustených aplikácií a listovanie medzi nimi. V novej verzii operačného systému zobrazíte ponuku prejdením zdola nahor. Medzi aplikáciami sa potom prepínate posúvaním záložky doľava alebo doprava. Výhodou je oveľa väčší náhľad. Vylepšené je tiež vytváranie screenshotov.

S Androidom Pie končí závislosť

Okrem vyššie uvedených noviniek je Android Pie vybavený aj časovým limitom na aplikácie aj použitie zariadenia celkovo. Pokiaľ si obmedzovaciu funkciu nastavíte, po presiahnutí doby napr. na Facebooku aplikácie zosivejú, aby vám váš cieľ pripomenuli. Časovač je možné použiť aj na pracovné záležitosti alebo v čase spánku (funkcia Do Not Disturb). Po zapnutí, s výnimkou kontaktov označených hviezdičkou, nebudete nikým ani ničím rušený. Celkový čas strávený na mobilnom telefóne aj počet rozsvietení displeja vám pomôže tráviť voľné chvíle inak ako bezcieľnym sledovaním displeja.

Android Pie, funkcie

S OS Android Pie budete mať väčšiu kontrolu nad časom stráveným na mobilnom telefóne.

Android Pie podporí kvalitnejší obraz aj zvuk

Novo Android 9.0 Pie dokáže plne využiť displeje s rozmerom strán 18:9. Operačný systém podporuje aj HDR, čím dochádza k zvýšeniu citlivosti jasu a farieb pri videách i obrázkoch. Zvuk ide ruka v ruke s obrazom, a preto sa konečne dočkáme aj kvalitného HD Audia. Pokiaľ práve začínate mať starosť o veľkosť fotografií, ubezpečíte vás, že Android Pie má aj schopnosť kompresie HEIF, vďaka ktorej vám miesto na úložisku bude ubúdať oveľa pomalšie.

K Androidu Pie možno skrz Bluetooth pripojiť až 5 zariadení súčasne. Mobilný telefón s najnovšou verziou operačného systému si navyše zapamätá ich nastavenia, a tak už vás nikdy nezaskočí príliš hlasná hudba v slúchadlách. V prípade vášho headsetu bude zvuk s obrazom lepšie zladený a nebude sa oneskorovať.

Výhody a nevýhody systému Android Pie

  • Zapojenie umelej inteligencie
  • Podpora displejov 18 : 9 a prepracované rozhranie
  • Časové limity na používanie aplikácií
  • Výrobcovia nepočítají s rychlým upgradom na Android Pie
  • Pro niekoho až príliš razantná zmena používateľského rozhrania

Android 8 Oreo: Vydarená verzia funguje aj v lacných telefónoch

Je zaujímavé, že práve cukrovinky zvolil Google na označenie jednotlivých verzií operačného systému Android. Aktuálna verzia totiž nesie názov po obľúbenej pochúťke – sušienke Oreo. Do reklamného spotu nezabudli zakomponovať mlieko ako charakteristický doplnok tohto dezertu ani zatmenie slnka, ktoré bolo možné v Amerike zhliadnuť v deň uvedenia oficiálnej verzie 8.0. Najnovší operačný systém od spoločnosti Google bol predstavený už 21. augusta 2017. Až teraz sa ale postupne dostáva do mobilných zariadení. V základe ho obsahuje napríklad nový Samsung Galaxy S9. Google osmičkovej verzii sľúbil predovšetkým vyššiu rýchlosť, väčší dôraz na bezpečnosť a zlepšený používateľský komfort.

Čo je v systéme Android 8.0 Oreo nové?

Zrýchlenia sa dočkalo bežné používanie systému. Chod telefónu urýchľuje funkcia Wise Limits, ktorá ukončí všetky dlhšiu dobu nepoužívané aplikácie na pozadí, a uvoľní tak časť operačnej pamäte. Na druhú stranu dovolí používať viac aplikácií naraz ako staršia verzia Android 7.0. Ďalší plusový bod získava Android Oreo za použitia Picture in Picture (PiP) režimu. Príkladom môžu byť aplikácie Youtube alebo Netflix, ktoré sa predtým automaticky vypli, pokiaľ ste prešli napríklad do internetového prehliadača. V Androide 8.0 Oreo sa video v zmenšenom okne naďalej prehráva bez prerušenia.

Android 8.0 Oreo; PiP režim
Na Androide 8.0 Oreo môžete počúvať obľúbené songy a surfovať na internete zároveň.

Spríjemnilo sa aj používanie textovej schránky. Android 8.0 Oreo, okrem stále poskytovaných úprav a kopírovania označeného textu, rovno ponúkne aj vhodné aplikácie, v ktorých skopírovaný text použiť. Pokiaľ teda zvýrazníte adresu, ponúkne sa vám navigácia cez Google Maps. Vývojári pri práci s textom ocenia automatické zväčšenie alebo zmenšenie textu na základe veľkosti obrazovky alebo pri dynamickom obsahu.

i Novinky z veľtrhu MWC Barcelona 2022
Na konci februára prebehol v Barcelone najväčší mobilný veľtrh MWC 2022. Došlo k predstaveniu mnohých noviniek. Pozrite sa na všetky ďalšie informácie, ktoré nájdete v pravidelne aktualizovanom článku.

Vďaka vylepšenej obrazovke rýchleho nastavenia si používateľ môže prispôsobiť spodnú navigačnú lištu presne podľa svojich predstáv. Pribudli tiež vylepšenia notifikácií prichádzajúcich správ a prebiehajúcich alebo plánovaných udalostí. Notifikácie je možné priamo v notifikačnej lište rozbaliť na zobrazenie celej textovej správy alebo popisu udalosti. V prípade, že o ne nebudete mať záujem, dajú sa ľahko zahodiť preč. Nie je problém ich ani roztriediť podľa tém do tzv. kanálov. Dizajnovou zmenou prešli tiež obľúbené emoji. Set smajlíkov v Unicode 10 štandarde na Android 8.0 je o viac ako 60 výrazov bohatší. Systém ponúka väčší farebný gamut a integrovanú podporu tlače.

Android 8.0 Oreo; emoji

Android verzie 8.0 je o viac ako 60 emoji bohatší. Dostal tiež nový dizajn.

Vítame, že Android 8 Oreo predĺžil výdrž telefónu na jedno nabitie, čo je stále jeden z najväčších problémov mobilného sveta. Vďaka celému radu optimalizácií (napríklad už spomínané uspávanie aplikácií) vydrží rovnaký telefón dlhšie ako na staršej verzii Androidu. Aplikácie bežiace na pozadí totiž systém obmedzí natoľko, že nespotrebúvajú prakticky žiadne systémové prostriedky.

V praxi zaujímavé vylepšenia poskytuje zlepšená práca s Bluetooth zariadeniami. Pokiaľ ku svojmu mobilnému telefónu využívajúcemu Android 8 Oreo napríklad pripojíte bezdrôtové slúchadlá, dostanete k dispozícii ukazovateľ stavu nabitia ich batérie. Relatívna maličkosť, ale rozhodne poteší.

Zabezpečenie systému

Brána k tisícom aplikácií, služba Google Play, dostala nový algoritmus Protect. Jeho úlohou je skenovať všetky aplikácie, aby sa používateľ nemusel báť vírusov. Pri každej aplikácie sa nachádzajú údaje o poslednej antivírovej kontrole aj jej výsledku.

Ďalšou novinkou Android 8 Oreo v oblasti zabezpečenia je vylepšená možnosť nájdenia zariadenia pomocou funkcie Find My Device. Súčasťou je totiž aj tzv. Rollback Protection. Jej cieľom je zabrániť potenciálnemu zlodejovi nahrať do mobilu staršiu verziu systému, a tým sa vyhnúť všetkému zabezpečeniu.

Aktualizácia na verziu Android 8.0 prebieha pomaly

Prvá beta verzia Androidu 8 Oreo bola k dispozícii už od 21. augusta 2017. Zhruba pol roka potom sa rozšírenie aktuálnej verzie Androidu pohybovalo okolo 1 %. Aj keď sú novinky pomerne zaujímavé, celý rad výrobcov aktuálnu verziu jednoducho ignoruje. Napríklad Samsung ju použil až na najnovšie telefóny radu Galaxy S9. Na rok starú S8 sa nový Android dostal až o sedem mesiacov neskôr.

Práve roztrieštenosť Android 8 Oreo je jeho najväčšou nevýhodou. Softvér vyvíja Google, pričom jednotliví výrobcovia telefónov si ho poopravia a následne implementujú. Každá nová verzia tak musí prejsť zložitým testovaním, do čoho sa radu výrobcov očividne nechce. Typicky okradnutí majitelia strednej a nižšej triedy.

Aspoň že celé rady telefónov dostávajú každý mesiac aktualizáciu proti najväčším hrozbám. Ide však o zmeny v jadre systému, ktoré sú pred zrakmi zákazníkov skryté. Spoločne so systémom Android 8.0 Oreo predstavil Google tiež projekt Treble. Ten by mal vyriešiť problémy s pomalým nástupom aktualizácií. Project Treble oddeľuje jadro systému a nadstavbu, takže ak Google updatuje Android, nemá to na nadstavbu vplyv.

Android 8.0 Oreo; aktualizácia
Android 8.0 Oreo je ďalší z radu operačných systémov od Googlu pomenovaných po cukrovinkách.

Výhody a nevýhody systému Android 8.0 Oreo

  • Vyššie zabezpečenie Google Play
  • Dlhšia výdrž telefónu na jedno nabitie
  • Možnost prehrávania videí v minimalizovanom okne
  • Pomalé uvedenie na trh

Odľahčený Android Oreo (Go Edition)Android 8 Go Edition

Spoločnosť Google vydala na sklonku roku 2017 odľahčenú verziu Android 8.0 Oreo. Tá nesie označenie Go Edition a patrí medzi vhodné riešenia na mobilné zariadenia s operačnou pamäťou RAM od 512 MB do 1 GB. Ako sú na tom predinštalované aplikácie, čo táto edícia ponúka oproti klasickej verzii Android Oreo a ako dokáže šetriť miesto na úložisku? Máme pre vás nachystaný samostatný článok, ktorý sa systému Android Oreo (Go Edition) venuje do hĺbky.

Android 7 Nougat: Stále jedna z najrozšírenejších verzií

Po mesiacoch beta testovania došlo k oficiálnemu vydaniu Android 7 Nougat v auguste roku 2016. Z dôvodov opísaných vyššie však stále ide o jednu z najrozšírenejších verzií. Čo všetko priniesla v porovnaní s Android 6?

Google pri každej novej verzii operačného systému sľubuje nižšie energetické nároky. Nie inak tomu bolo aj v prípade Android 7 Nougat, kde došlo k uskromneniu aplikácií spustených na pozadí. Od verzie Androidu 7.0 bolo upravené jadro správcu procesov aplikácií, takže by mali byť na pozadí menej náročnejšie na pamäť RAM. Android 7 Nougat ponúkol aj rozšírenie funkcie Doze, ktorá bola aj v Androide 6. Tá, pokiaľ bol telefón dlhší čas v režime spánku, podtaktovala procesor, obmedzila funkciu GPS, odpojila aplikácie od internetu a pod. Novo Doze funguje, aj keď máte napríklad telefón vo vrecku. Keď je dlhšiu dobu zhasnutý displej, telefón prejde do hlbšieho spánku.

Do Android 7 Nougat pribudla funkcia s názvom Úspora dát. Tá aplikáciám na pozadí zakázala používať mobilné dáta a aplikáciám na popredí túto činnosť výraznejšie obmedzila.

Android 7 Nougat

Android 7 Nougat s funkciou Doze zaistí menšiu spotrebu telefónu počas nečinnosti.

Prerobená notifikačná lišta v Androide 7

Veľkou novinkou Android 7 je fakt, že sa novo notifikácie zoskupujú do skupín a na niektoré notifikácie je možné aj z notifikačnej lišty rovno odpovedať.

Android 7 a multitasking

Google zapracoval v Android 7 oproti staršej verzii aj na multitaskingu, teda podpore dvoch súčasne zobrazených okien. To znamená, že v jednom okne (v jednej polovici obrazovky) môžete mať napríklad YouTube, zatiaľ čo v tej druhej napríklad Facebook. Je ale nutné dodať, že nie všetky aplikácie túto funkcionalitu podporujú. A navyše niektorí výrobcovia funkciu zakomponovali do svojich nadstavieb už skôr. Novo do Android 7 v multitaskingovej ponuke pribudlo tlačidlo „vymazať všetko“. Nemusíte teda zatvárať aplikácie po jednej.

Malou, ale návykovou funkciou je rýchle prepínanie naposledy použitých aplikácií. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo multitaskingu a rýchlo sa prepnete do naposledy používanej aplikácie.

Android 7 Nougat, notifikácie

Na správy je možné odpovedať rovno z notifikačná lišty. Ide o príjemnú novinku Androidu 7 Nougat.

Núdzové informácie

Ak by sa vám niečo stalo a váš mobil by našiel niekto cudzí, tak o vás nič nevie. V Androide 7 je ale možné nastaviť si tzv. núdzové informácie. Funguje to tak, že si do telefónu zadáte svoje najdôležitejšie zdravotné informácie (meno, krvnú skupinu a pod.) a kontakt na niekoho blízkeho. Vďaka tomu je možné aj pri zamknutom telefóne získať dôležité údaje, napríklad pri zdravotných problémoch.

Bezpečnosť a emoji

Android 7 má nový systém šifrovania. Namiesto „full disk“ šifrovania používa „filesystem-level“. To znamená, že sa nešifruje celé úložisko telefónu ako celok, ale samotné súbory a priečinky. Tiež nesmieme zabudnúť podporu znakovej súpravy Unicode 9.0, ktorá v sebe obsahuje okrem iného aj 72 nových emoji.

Výhody a nevýhody systému Android 7 Nougat

  • Rýchlejšie a úspornejšie rozhranie
  • Možnosť odpovedať priamo z notifikačnej lišty
  • Integrované zdravotné informácie pre prípad núdze
  • Málo zajímavých telefónov pri oficiálnom oznámení
  • Multitasking dvoch okien nepodporujú všetky aplikácie

Android 6 Marshmallow: Podpora čítačky odtlačkov prstov a funkcia DozeAndroid Marshmallow

Operačný systém Android 6 Marshmallow patrí stále medzi široko rozšírenú verziu, ale pritom bol predstavený už na jeseň roku 2015.

Android 6 znížil spotrebu batérie

Áno, tiež Android 6 sľuboval nižšiu spotrebu batérie. Google tu totiž prvýkrát implementoval funkciu Doze. Pokiaľ je telefón po dlhšiu dobu nepoužívaný, zapne sa režim Doze, podtaktuje sa procesor, aplikácie sa odstrihnú od internetového pripojenia a telefón prejde do hlbokého spánku. Reporty preukazujú, že napr. Nexus 6 vydrží v režime spánku dni až týždne.

Andorid 6, funkcia Doze

Doze preukázateľne znižuje aktivitu na pozadí a vďaka tomu váš telefón vydrží dlhšie.

Prepracovaný systém oprávnenia v Androide 6

Do Androidu 6 bol pridaný nový systém oprávnenia umožňujúci „vybrať si“, aké funkcie danej aplikácii povolíte, alebo nie. Dovtedy ste museli pred samotným stiahnutím aplikácie súhlasiť so všetkými. Teraz celá táto vec odpadá.

Android 6, oprávnenie

Android 6 dostal nový spôsob oprávnenia.

Podpora USB-C, čítačka odtlačkov prstov a spätné nabíjanie v Androide 6

Android 6 Marshmallow dostal aj natívnu podporu čítačky odtlačkov prstov. To znamená, že výrobcovia nemusia vyvíjať svoje proprietárne riešenia, aby im čítačka fungovala. Vďaka integrácii v systéme ju môžu využívať aj ďalšie aplikácie.

Android 6 Marshmallow taktiež priniesol podporu konektora USB-C a tzv. spätného nabíjania (reverse charging). To znamená, že telefón vybavený týmto systémom môže bez problému nabíjať aj ostatné zariadenia.

Android 6 Marshmallow priniesol nový spôsob používania SD karty

Do Android 6 Marshmallow pribudol celý rad funkcií okolo systémového úložiska. Novo bolo možné naformátovať a používať SD kartu ako súčasť vnútorného úložiska – avšak s tým, že nebude možné kartu používať nikde inde. Google tiež urobil rázny krok na vyšší stupeň zabezpečenia, keď je celé vnútorné úložisko šifrované.

Výhody a nevýhody systému Android 6 Marshmallow

  • Dodatočné schvaľovanie povolenia pre aplikácie
  • Podpora čítačky odtlačkov prstov
  • Prvá verzia úspory batérie pri nepoužívaní telefónu
  • Prakticky nemožné zálohovanie telefónu bez aplikacií tretích strán
  • Čistému Androidu (bez grafickej nadstavby výrobcu) chýba veľa základných funkcií

Porovnanie verzií systému Android

Vôbec prvá ranná verzia operačného systému Android 1.1 sa objavila pod kódovým označením Petit Four už 9. februára 2009. Túto verziu však poznajú iba skutoční nadšenci. Bola k nej totiž pomerne dlhá cesta. Ostatne samotný vývoj Androidu začal už v roku 2003 a až o dva roky neskôr sa začlenil pod krídla spoločnosti Google.

Už v spomínanom roku 2009 vzniklo označovanie verzií systému Android podľa obľúbených cukroviniek. Tú začal Cupcake (Android 1.5), Donut (Android 1.6), Eclair (Android 2.1), Froyo (Android 2.2), Gigerbred (Android 2.3), Honeycomb (Android 3.0) a Ice Cream Sandwich, ktorá označuje verziu Android 4.0.

Verzia systému Android 4 Android 5 Android 6 Android 7 Android 8 Android 9
Uvedenie na trh 18. 10. 2011 12. 11. 2014 5. 10. 2015 22. 8. 2016 21. 8. 2017 6. 8. 2018
Hlasové ovládanie
Natívna podpora čítačky odtlačkov
Podpora 4K
Podpora USB-C
Automatické zálohovanie
Odpovedanie v notifikačné lište
Rýchle prepínanie medzi aplikáciami
Rozdelenie obrazovky (multitasking)
PIP režim
Doplňovanie loginov/hesiel
Prvky umelej inteligencie
Podpora 18:9, HDR obraz a HD Audio
Časovač na aplikácie

Operačný systém Android sa správne používa vo väčšine mobilných zariadení. Pri najnovších verziách však Google platí za pomalú implementáciu najnovších verzií do starších telefónov. Zmení sa to s najnovším Androidom 9.0 Pie?

i Mohlo by vás zaujímať

Android 15 ďalej vylepšuje svoje možnosti v niekoľkých oblastiach, vrátane napríklad vylepšenia ochrany súkromia. Novinky sa odhaľujú postupne. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01