Obnoviť stránku

iPhone história: Ako šiel čas s legendárnym telefónom?

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Máloktorý mobilný telefón sa človeku vryl do pamäte viac než práve Apple iPhone. Smartfóny od californského giganta sú veľmi pozorne sledované používateľmi, priaznivcami a konkurenciou a ich vzhľad a funkcie majú obrovský vplyv nielen na trh smartfónov, ale občas ho aj presiahnu. Ako sa tento telefón vyvíjal od svojej prvej generácie?

História iPhone, úvod

Apple iPhone: história – OBSAH

  1. iPhone definoval kategóriu inteligentných telefónov
  2. iPhone (2007) – na počiatku bol iPhone
  3. iPhone 3G (2008) – aplikácie prichádzajú
  4. iPhone 3GS (2009) – dokonalý telefón môže byť ešte lepší
  5. iPhone 4 (2010) – revolučný vo všetkých smeroch
  6. iPhone 4s (2011) – iPhone začína hovoriť
  7. iPhone 5 (2012) – Apple reaguje na konkurenčných obrov
  8. iPhone 5s a 5C (2013) – odtlačky prstov a hravý iPhone na scéne
  9. iPhone 6 a 6 Plus (2014) – poďme telefóny zväčšiť
  10. iPhone 6s a 6s Plus (2015) – podarená s-ková generácia
  11. iPhone SE (2016) – návrat starého dizajnu
  12. iPhone 7 a 7 Plus (2016) – model Plus exceluje fotoaparátom
  13. iPhone 8 a 8 Plus (2017) – bezdrôtové nabíjanie je tu
  14. iPhone X (2017) – Apple si overuje nový dizajn
  15. iPhone Xs, Xs Max a Xr (2018) – luxus a farby
  16. iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019) – teraz sa zamerajme na fotoaparát
  17. iPhone SE 2020 (2020) – ďalšia radosť pre priaznivcov kompaktných smartfónov
  18. iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) – z bohatej ponuky si vyberie každý
  19. iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max (2021) – modely získavajú ďalšie TOP funkcie
  20. Aká bude budúcnosť iPhonu?

iPhone definoval kategóriu inteligentných telefónov

Mobilné telefóny boli hitom už od začiatku 21. storočia. Výrobcovia sa snažili zdokonaľovať svoje telefóny, pridávali im užitočné a pokročilejšie funkcie. Navyšovalo sa rozlíšenie, počet farieb a v zásade tiež veľkosť displeja. Časom sa z telefónov stávali tiež čím ďalej kvalitnejšie fotoaparáty schopné natáčať kvalitné mobilné videá. Značky sa predháňali v ojedinelých dizajnoch, ktoré vystupovali z radu. Niektoré kúsky boli skutočne pozoruhodné.

Svoj priestor si začali budovať mobilné telefóny určené primárne na pracovné účely. Vžil sa pojem inteligentný telefón, smartfón. Takéto mobily boli vybavené väčším displejom, niekedy dokonca dotykovým, ktorý sa ovládal dotykovým perom, tzv. stylusom. Spoločnosť Apple bola tou dobou už svetovo preslávená svojimi MP3 prehrávačmi iPod a zaujímavými počítačmi Mac. Rozhodla sa zmeniť pohľad na smartfón a urobiť z neho používateľsky prívetivejšie zariadenie, než ako doteraz inteligentné telefóny na používateľa pôsobili.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

Na začiatku roku 2007 uviedol Apple svoj prvý iPhone. Pre konkurentov sa nemusel najprv zdať ako výrazná hrozba, predsa len mu niektoré základné funkcie chýbali. Časom sa ale potvrdilo, že stávka na iPhone sa Applu naozaj skvele vyplatila. Stylus používateľom nechýbal, QWERTY klávesnica tiež nie. Prstom začalo po ploche rozmerného displeja behať čím ďalej viac ľudí a dnes si bez dotykového telefónu mnoho z nás nevie predstaviť deň. Apple iPhone silno zasiahol do dejín mobilných telefónov.

História iPhone, história mobilných telefónnov
Telefóny sa zmenšovali, ale nástup smartfónov trend obrátil. Zdroj: productevolution.org.
V tomto článku si pripomenieme, ako šiel čas s iPhonom. Kde začal, ako sa vyvíjal a postupne smerujeme k najnovším generáciám. Poďte si s nami pripomenúť, ako sa zrodila legenda, ktorú jedni nenávidia a druhí na ňu nedajú dopustiť. iPhone skrátka zmenil pohľad na smartfóny a formoval ich podobu a spôsob ovládania, ktoré sa ujali naprieč trhom.

iPhone (2007) – na počiatku bol iPhone

Ako šiel čas, nové a nové generácie prichádzali a ľudia ich vítali s nadšením, rozporuplnými pocitmi aj znechutením. Od prvej generácie už ubehlo veľa rokov, a ak by sme teraz položili prvú a zatiaľ poslednú generáciu vedľa seba, prakticky až na logo na zadnej strane nezostal kameň na kameni. Ten úplný základ si však iPhone stále nesie so sebou, a to veľký dôraz na príjemný používateľský zážitok.

Príchod telefónu od firmy Apple bol očakávaný ešte pred samotnou keynote v januári 2007. Že bude telefón takto vizuálne jednoduchý, však čakal málokto. Koncepty fanúšikov vyzerali najčastejšie ako iPod s plnohodnotnou klávesnicou. Minimalizmus všetkých prekvapil. Displej bol na vtedajšie pomery obrovský a ponúkol skutočne veľkorysé rozlíšenie 320 × 480 pixelov. Mohli ste ho ovládať hneď niekoľkými prstami naraz a pohyb v menu a aplikáciách bol veľmi jednoduchý vďaka vydarenému systému iPhone OS.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšujú fotoaparát, výkon a majú nový priestrel displeja

Prvý iPhone si ale vyslúžil aj kritiku, a to napríklad za chýbajúce MMS správy, nemožnosť točiť videá či chýbajúce 3G spojenie so svetom. Niekomu tiež vadilo, že Apple do svojho Safari prehliadača nepustil technológiu Flash. Mnoho webov ste tak na iPhone nespustili. Záujem zo strany fanúšikov však prevládol, a aj keď sa konkurencia smiala, tí ďalší si uvedomovali, že toto boli len neduhy prvej generácie. Perfektná technológia displeja a schopný systém sľubovali žiarivú budúcnosť.

História iPhone, iPhone (2007) História iPhone, iPhone (2007)
Prvý iPhone bol trochu pupkáč. Na vtedajšiu dobu však išlo o veľký telefón s perfektným displejom a najmä pohodlným ovládaním. Zdroje: apple.com a gebraucht-kaufen.de.

iPhone 3G (2008) – aplikácie prichádzajú

Nástupca originálneho iPhonu opravil niekoľko neduhov. Už podľa názvu bolo jasné, že 3G siete tu sú a umožnia ešte lepšie spojenie so svetom. Novinkou bolo aj GPS. Čo však nasmerovalo telefón iPhone do výšin, bolo predstavenie obchodu s aplikáciami nazvaným App Store. iPhone teda skutočne začal plniť funkciu inteligentného telefónu, ktorý sa môže naučiť veľa nového. Pomerne výkonný hardvér dovolil vývojárom pustiť sa do pokročilých aplikácií, ktoré využívajú gyroskop či GPS. Nový iPhone mal našliapnuté a bol dobre prijatý.

i 3G siete v dnešnej dobe operátori vypínajú, pozornosť sa presúva na siete 5G.

Veľký a kvalitný displej bol úplne ideálny na hranie hier. Vývojári nenechali dychtivých fanúšikov dlho čakať a potenciál pekného displeja a ľahkého dotykového ovládania využili na tvorbu chytľavých hier na odreagovanie, ale aj na multiplayerové zápolenie s kamarátmi. Stále chýbala napríklad funkcia kopírovať-vložiť, ale predstavením systému iPhone OS 2.0 bolo jasné, že pri tejto verzii nezostane a Apple bude okrem samotného telefónu pravidelne updatovať aj jeho operačný systém.

História iPhone, iPhone 3G (2008) História iPhone, iPhone 3G (2008)
Plastové telo bolo príjemne vypuklé a novinkou bol biely variant. Zdroje: apple.com a curiosidades.info.

iPhone 3GS (2009) – dokonalý telefón môže byť ešte lepší

Kto čakal generáciu iPhone 4, bol prekvapený. iPhone 3GS bol však len vylepšeným modelom 3G. Preto tá podoba v názve, zatiaľ čo dizajn sa nezmenil dokonca vôbec. Opäť prišiel v dvoch farebných vyhotoveniach. Predná strana s displejom zostala čierna, biely odtieň pokrýval len zadný plastový kryt. Nový iPhone 3GS povýšil v oblasti výkonu procesora na 600 MHz a konečne zvládol natáčať video či využiť kompas.

V recenziách sa začali objavovať názory, že toto už sme videli a Apple sa neženie dostatočne rýchlo za drastickejšími dizajnovými zmenami. Apple si iba pripravoval pôdu a iPhone 3GS vylepšoval predovšetkým po stránke funkcií a výkonu, aby ďalšími generáciami mohol poskočiť zase o veľký kus ďalej. Mobilný systém iPhone OS 3 potešil majiteľa jablčných telefónov funkciou kopírovať-vložiť, vyhľadávaním cez systém, podporou MMS správ a diktafónom.

História iPhone, iPhone 3GS (2009)
Rovnaký dizajn, ale nové sľubné funkcie a novinky. Taký bol iPhone 3GS. Zdroj: mobilesphonearena.blogspot.com.

iPhone 4 (2010) – revolučný vo všetkých smeroch

Kvality displeja iPhonu 4 boli odhalené ešte pred samotným uvedením v júni 2010. A boli ohromujúce. iPhone 4 sa chválil tzv. Retina displejom, na ktorom z bežnej pozorovacej vzdialenosti nebol viditeľný žiadny pixel. Niet divu, na uhlopriečke 3,5" bolo rozlíšenie 480 × 960 pixelov. Jemný obraz nebolo to jediné, čím nový iPhone lákal. Konečne sme sa dočkali veľkej zmeny v dizajne. Telefón bol sklenený a hranatý. Hrany prerušovali antény. Operačný systém zmenil názov na iOS.

i iOS 17: lepšie spojenie so svetom, ale aj osobnejší prístup či dôraz na duševné zdravie

Predchodca zvládol natáčať videá a to iPhone 4 teraz vylepšil – predstavením prednej selfie kamerky na videohovory. To zároveň súviselo s uvedením novej aplikácie FaceTime. Zadná kamera navýšila rozlíšenie na 5 Mpx. Dostatok výkonu poskytol procesor Apple A4. Kontroverznou oblasťou bol úbytok signálu z dôvodu prekrytia bočných antén pri bežnom držaní v ruke. Apple najprv toto nechcel priznať, ale potom začal k iPhonom 4 dodávať bezplatne puzdro. Napriek tomu bol iPhone 4 telefónom, na ktorý dodnes mnohí spomínajú ako na veľmi vydarený kúsok.

História iPhone, iPhone 4 (2010) História iPhone, iPhone 4 (2010)
iPhone 4 priniesol revolúciu v jemnosti displeja a krásne sklenené telo. Ani systém iOS 4 nevyzeral vôbec zle. Neskôr Apple predstavil aj biely variant telefónu. Zdroje: destock-source.com a photopoint.ee.

iPhone 4s (2011) – iPhone začína hovoriť

4. októbra 2011, len deň pred úmrtím zakladateľa Applu Steva Jobsa, predstavil Apple novú generáciu iPhonu. Na prvý pohľad bol iPhone 4s na nerozoznanie od predchodcu. Odlišoval sa v podstate len umiestnením hornej antény a okamžitou prítomnosťou čiernej aj bielej verzie. Hlavnou novinkou bol okrem vyššieho výkonu procesora a premiéry hlasovej asistentky Siri tiež 8 Mpx fotoaparát.

i

Zaobstarajte si pre svoj iPhone puzdrá a ochranné sklá a fólie značky AlzaGuard.

Výkon iPhonu bol skvelý, jemný IPS displej tiež zniesol porovnanie s tými najlepšími, fotoaparát exceloval. Stále tu bolo niečo, čo aj tých najväčších priaznivcov zaujímalo. Dokáže Apple navýšiť uhlopriečku? Už od samého začiatku si iPhone držal stále rovnakú uhlopriečku 3,5" a recenzie zmieňovali, že je načase toto zmeniť. Konkurencia vedela aj 6". Navýšenie bolo prakticky nevyhnutné.

História iPhone, iPhone 4s (2011)
Hlavnou zmenou generácie 4s bol vyšší výkon a prítomnosť hlasovej asistentky Siri. Bola výsadou tejto generácie, pretože ani nový softvér iOS ju neumožnil spustiť na staršom telefóne. Zdroj: socialbarrel.com.

iPhone 5 (2012) – Apple reaguje na konkurenčných obrov

Prvý iPhone s vyššou uhlopriečkou IPS Retina panela bol iPhone 5. Celková konštrukcia pôsobila úplne odlišne. Telefón bol vyšší, avšak tenší a vďaka hliníkovej zadnej strane aj ľahší. Úspora miesta sa konala ako vďaka prítomnosti najmenšej nanoSIM karty, tak novým obojstranným konektorom Lightning. Veľkosť displeja poskočila o pol palca na hodnotu 4" a rozlíšenie sa zvýšilo, aby jemnosť zostala zachovaná.

Apple si generáciou iPhone 5 opäť dokázal uhryznúť podstatnú časť trhu s tými najlepšími telefónmi. Veľa kritiky sa naň neznieslo, a nebolo divu. Chválená ľahká hliníková konštrukcia s podareným displejom, fotoaparátom s vysokým rozlíšením spolu s kvalitným hardvérom, nič z toho nedalo priestor na zaváhanie. Prvý väčší iPhone bol vydarenou generáciou.

História iPhone, iPhone 5 (2012) História iPhone, iPhone 5 (2012)
Konečne došlo v prípade iPhonu 5 na väčšiu uhlopriečku, čo bolo vzhľadom na potreby zákazníkov nevyhnutné. Napriek tomu sú 4 palce na dnešné pomery smiešne malé. Zdroje: mobico.nl a iphonehacks.com.

iPhone 5s a 5C (2013) – odtlačky prstov a hravý iPhone na scéne

V septembri 2013 sa Apple odhodlal k premiérovému kroku a namiesto jedného modelu predstavil hneď dva. Prvým bol regulárny nástupca predošlého iPhonu, ktorý opäť dostal „s-kové“ označenie. iPhone 5s nemenil zavedený dizajn. Napriek tomu navonok pôsobil odlišne. Pribudlo nové farebné vyhotovenie, konkrétne zlatý variant. Spredu sa zmenilo hlavné tlačidlo. Už to nebol obyčajný Home button, ale tlačidlo s Touch ID. Čítačka odtlačkov prstov novej generácii zabezpečila vyššiu úroveň zabezpečenia.

i Čítačky odtlačkov prstov v mobiloch: typy a funkcie

Výkonnostne išlo o špičkový inteligentný telefón s pokročilým čipom A7, koprocesorom M7 a 64-bitovým systémom. Druhým modelom bol iPhone 5C, ktorý bol navrhnutý ako lacnejšia verzia iPhonu 5s. Zadný kryt bol plastový a vďaka mnohým farebným krytom s výrezmi si bolo možné nakombinovať svoju farebnú verziu. Oproti špecifikáciám generácie iPhone 5 došlo len k drobnému navýšeniu kapacity batérie. Apple v jeho prípade možno očakával väčší záujem zo strany zákazníkov, to sa však nestalo.

História iPhone, iPhone 5s (2013) História iPhone, iPhone 5c (2013)
Apple sa plne pustil do telefónov s väčšou uhlopriečkou. Modelom 5C chcel osloviť najmä mladistvých. Zdroje: softpedia.com a lifewire.com.

iPhone 6 a 6 Plus (2014) – poďme telefóny zväčšiť

Rok 2014 prišiel s veľkými zmenami. Opäť prišlo na predstavenie dvoch modelov, tentoraz však išlo o jeden a ten istý telefón, zakaždým v inej veľkosti. Už základný model iPhone 6 prišiel so 4,7" uhlopriečkou, čo bolo zvýšenie o 0,7". Model 6 Plus sa zastavil na 5,5" veľkosti displeja s rovným Full HD rozlíšením. IPhone 6 bol pritom vôbec najtenším iPhonom vôbec s hĺbkou len 6,9 mm. A tenké a zároveň rozmernejšie telá nových modelov sa zaslúžili o menšiu aféru „bendgate“.

Bendgate spočíval v tom, že niektorí ľudia natáčali na YouTube videá, ako sa nové iPhony bez údajného vynaloženia väčšej sily ohýbajú. Išlo väčšinou o ich zakúpené telefóny, ale našli sa aj takí, ktorí sa o to pokúšali priamo v Apple Store. Je nutné poznamenať, že na ohnutie telefónu bolo potrebné vyvinúť silu, nestačilo sa na iPhone 6 iba krivo pozrieť. Napriek tomu sa tento fenomén zaslúžil o rozruch.

S novými iPhonmi ale bolo možné konečne platiť vďaka prítomnosti NFC čipu napojeného na funkciu Apple Pay. So systémom iOS 8 bolo možné na iPhone rozpracovať napríklad prezentáciu či textový dokument a pokračovať v práci na Macu či iPade. Telefóny skutočne zaujali a menší model sa zdal byť úplne ideálnym variantom. Vďaka širším rámčekom okolo displeja bol pre mnohých model Plus už naozaj veľký.

História iPhone, iPhone 6 a 6 Plus (2014)
Opätovné navýšenie uhlopriečky, ale tentoraz znateľné. Kto sa 5,5" modelu 6 Plus bál, mohol zvoliť kompaktnejší iPhone 6. Zdroj: adslzone.net.

iPhone 6s a 6s Plus (2015) – podarená s-ková generácia

O rok neskôr sa Apple vytasil s totožnými modelmi telefónov. Aj napriek veľmi podobnému dizajnu sa oba modely oháňali novinkami. Tou hojne prezentovanou bol prítlak na displej nazvaný 3D Touch. Pri dôraznejšom stlačení displeja bolo možné v systéme pracovať s rozšírenými možnosťami ponúk. Koho by potom nepotešila vyššia výdrž batérie a vylepšený, už tak skvelý fotoaparát? Ten teraz zvládal funkciu Live Photos. Po pritlačení na displej sa fotografia po dobu 3 sekúnd „prehrala“. To bolo docielené tým, že telefón snímal 1,5 sekundy pred stlačením a 1,5 sekundy po stlačení spúšte. Táto funkcia je v iPhonoch prítomná do dnešnej doby.

i

Septembrový Apple Event s hromadou noviniek je za dverami

Model Plus nebol úplne zhodnou kópií len so zväčšeným displejom a batériou. Oproti menšiemu bratovi disponoval napríklad užitočnou optickou stabilizáciou obrazu. iPhony prišli po novom aj v ružovo-zlatom farebnom variante a ich telo bolo spevnené v reakcii na aféru bendgate. Procesory Apple A9 zvládli aj náročné 3D hry, ktoré Apple na svojich prezentáciách rád predvádzal. Aj napriek vizuálnej podobnosti boli novinky príjemné, ale ľudia s modelmi iPhone 6 sa na kúpu nového zrovna nehrnuli.

História iPhone, iPhone 6s(2015) História iPhone, iPhone 6s Plus (2015)
Novinkou iPhonu 6s a 6s Plus bol farebný variant ružovo-zlatý. Kto chcel vyjadriť, že má najnovší iPhone, musel siahnuť po tejto verzii. Zdroje: tigerphones.com a hardwarezone.com.my.

iPhone SE (2016) – návrat starého dizajnu

Výrobca si všimol smútok nemalého počtu používateľov po menších rozmeroch moderných smartfónov. Zavďačil sa im na začiatku roku 2016, kedy obnovil dizajn iPhonu 5/5s a prišiel s modelom iPhone SE. Vnútornosti iPhonu 6s boli vnorené do útrob menšieho tela so 4" uhlopriečkou. A používatelia boli nadšení. Konečne sa im opäť dostal výkonný smartfón, ktorý netrhal vrecko. Chýbajúca podpora 3D Touch nevadila, svojich priaznivcov si telefón našiel.

Už podľa termínu predstavenia bolo jasné, že model SE bude taký medzičlánok a na jeseň sa dočkáme regulárneho nástupcu telefónov iPhone 6s a 6s Plus. Množstvu záujemcov však Apple uspokojil potreby práve modelom SE. Bol to telefón pre tých, ktorým sa modely 6 a 6s zdali aj tak dosť veľké a neprakticky zaoblené. Na model SE išli navyše použiť kryty a puzdrá, ktoré už používatelia mali z čias svojich predchádzajúcich generácií telefónov iPhone.

História iPhone, iPhone SE (2016)
Príchod menšieho iPhonu SE bol vítaný. Niekto bol už unavený z neustále sa zväčšujúcich pádiel. Zdroj: techspot.com.

iPhone 7 a 7 Plus (2016) – model Plus exceluje fotoaparátom

Na jeseň to skutočne prišlo a očakávané modely iPhone 7 a 7 Plus na seba strhli veľkú pozornosť. Novou farbou sa stala leštená čierna, ktorá bola síce náchylná na poškriabanie, ale pripomínala naleštený klavír. K mnohým vizuálnym zmenám inak nedošlo, celé telo sa ale konečne stalo vodoodolným. Kontroverzným krokom sa ukázalo byť odstránenie 3,5mm jack na slúchadlá, pričom v balení bola dodávaná redukcia z Lightning na 3,5 mm jack.

i iPhony majú štíhlejšie balenie. Aké vybrať slúchadlá a nabíjačku?

Aby Apple objasnil a obhájil chýbajúci konektor, predstavil úplne nové True Wireless slúchadlá Apple AirPods. Tlačidlo Touch ID už nebolo klasickej konštrukcie, namiesto toho vibrovalo, keď naň používateľ pritlačil, čím simulovalo pocit stlačenia. Až model 7 Plus prišiel s vizuálnou a funkčnou zmenou fotoaparátu. Dvojitá zadná kamera pomohla fotografovať portréty s rozmazaným pozadím a zaistila modelu 2-násobný optický zoom. Modely iPhone 7 a 7 Plus boli medzi používateľmi veľmi dobre prijaté.

História iPhone, iPhone 7 (2016) História iPhone, iPhone 7 Plus (2016)
Model 7 Plus sa pýšil dvojitým zadným fotoaparátom. Leštený povrch nazvaný Jet Black sa ľahko ošúchal, ale pôsobil efektne. Zdroje: supergad.com a wccftech.com.

iPhone 8 a 8 Plus (2017) – bezdrôtové nabíjanie je tu

iPhone 8 a 8 Plus sú staršie sedmičky oblečené do skleneného tela. Tak by sa dal zhrnúť vzhľad novej generácie. Displeje sa dočkali podpory tzv. True Tone technológie. Farebné podsvietenie sa menilo v závislosti od okolia, nešlo len o vyrovnávanie hodnoty jasu. Tým bol pohľad na displej príjemnejší. Sklenená zadná strana potom mala svoje odôvodnenie v integrácii bezdrôtového nabíjania Qi a pribudol čip Neural Engine na prácu s rozšírenou realitou.

O výkon v hrách a aplikáciách sa staral Apple A11 Bionic. Väčší model z dvojice vytváral portrétne fotografie s možnosťou upraviť nasvietenie hneď 5 rôznymi efektmi. Fotografie tak vyzerali podobne ako z profesionálneho fotoštúdia či nasvietené javiskovým reflektorom. Oba modely však boli už 4. generáciou iPhonov s takmer zhodným dizajnom a bolo potrebné prísť s novým vzhľadom, aby Apple docielil psychologicky výraznejší efekt.

História iPhone, iPhone 8 a 8 Plus (2017)
Vzhľadovo sa modely 8 a 8 Plus dočkali iba jednej viditeľnej zmeny – sklenenej zadnej strany na umožnenie bezdrôtového nabíjania. Zdroj: apple.com.

iPhone X (2017) – Apple si overuje nový dizajn

Na rovnakej keynote, kde Apple uviedol iPhone 8 a 8 Plus, si nakoniec nechal pod látkou schovaný ešte jeden telefón. Tým bol práve iPhone X. Názov má byť vyslovený ako iPhone „desať“, ale symbol X symbolizoval iste aj dôležitosť tohto modelu, zmenu konceptu a štart úplne nového vzhľadu. Desiatka tiež pripomínala 10. výročie značky Apple iPhone. Novinka sa, hoci nebola najlacnejšia, stala najväčším skokom v dizajne v dejinách. Zmenila sa predná strana, zadná strana aj hrany.

iPhone sa konečne dočkal displeja s technológiou OLED, ktorá zabezpečovala pravú čiernu. Predná strana bola úplne nová. Tlačidlo Touch ID zmizlo, rámčeky sa znateľne zúžili a len v hornej časti zostal výrez s potrebnými senzormi. iPhone po novom rozpoznával používateľa skenom tváre. Displej prekonal svojimi rozmermi aj model Plus, ale vďaka absencii rámčekov bola veľkosť telefónu skutočne kompaktná.

História iPhone, iPhone X (2017)
Na desiate výročie vzniku prvej generácie sme videli úplne nový dizajn, ktorý predurčoval vzhľad budúcich generácií. Zdroj: apple.com.

iPhone Xs, Xs Max a Xr (2018) – luxus a farby

Ďalšie s-kové modely prišli s vylepšeniami a doplniť ich mal ďalší farebný iPhone nazvaný iPhone Xr. Tí praví nástupcovia, teda modely Xs a Xs Max, cielili na vylepšenia v oblasti fotoaparátov. Dočkali sme sa aj podpory druhej SIM, a to vo forme eSIM. Modely ste si mohli kúpiť aj v luxusnom zlatom variante a chýbajúce pamäťové karty už nikoho štvať nemohli vďaka až 512 GB vnútornej pamäte. Rýchlosť a silu telefónu definoval výkonný Apple A12 Bionic.

i Apple A17 Pro: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Odľahčený iPhone Xr bol takým pripomenutím iPhonu 5c. Tiež sa začal predávať v mnohých farebných vyhotoveniach a došlo tu k pár ústupkom oproti drahším modelom predstaveným na rovnakej akcii. Predovšetkým jeho displej nebol OLED, išlo o obyčajné LCD. Hrany neboli z ocele, ale z hliníka. Chýbala aj dvojitá kamera, namiesto nej okupoval zadnú stranu len jeden objektív. Pre veľa záujemcov predstavoval iPhone Xr skvelou voľbu, pretože za menej peňazí dostal kupujúci procesor zhodný s modelmi Xs a Xs Max a lákala aj veľká výdrž batérie.

História iPhone, iPhone Xs (2018) História iPhone, iPhone Xr (2018)
Modely Xs a Xs Max boli dôstojným nástupcom modelu X, pričom variant Max navýšil displej na 6,5". Model Xr bol ďalším farebným iPhonom, ktorý zaujal. Zdroje: handyohnevertrag.net a digi.no.

iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max (2019) – teraz sa zamerajme na fotoaparát

Ďalšia trojica modelov stavala na výbave svojich predchodcov. iPhone 11 oproti modelu Xr získal druhý zadný fotoaparát na možnosť fotografovať širokouhlé snímky. Opäť platilo, že za danú cenu ide o rozumnú voľbu pre väčšinu záujemcov a iPhone 11 sa rozhodne stal obľúbeným modelom. V prípade ďalších modelov išlo už o progresívnejšie zmeny. iPhone 11 Pro sa opäť zameral na vylepšenie fotografických schopností. Na zadnú stranu pribudol ďalší snímač.

Novinka sa chválila už 4-násobným optickým zoomom a ultraširokouhlým fotoaparátom. Predná kamera povýšila rozlíšenie zo 7 na 12 Mpx. Nočný režim naozaj citeľne fotografiám pomohol. V prípade modelu 11 Pro Max je zrejmá jasná výhoda rozmernejšieho displeja, tým však zoznam zmien v podstate končí. Komu teda uhlopriečka 6,5" príde prehnaná, nie je lepšej voľby ako zvoliť model 11 Pro.

História iPhone, iPhone 11(2019) História iPhone, iPhone 11 Pro (2019)
iPhone 11 bol nástupcom modelu Xr, pridal napríklad fotoaparát navyše. Tí náročnejší volili modely 11 Pro a 11 Pro Max. Aj oni dostali ďalší fotoaparát. Zdroj: Vlastný.

iPhone SE 2020 (2020) – ďalšia radosť pre priaznivcov kompaktných smartfónov

Druhá generácia menšieho telefónu iPhone SE stojí na základoch modelu iPhone 8. Pri pohľade na oba modely medzi nimi rozdiel neobjavíte. inak ale iPhone SE 2020 ponúka pokročilý procesor Apple A13 Bionic z modelu iPhone 11, kapacitu až 256 GB, portrétny režim vrátane efektov nasvietenia, pokročilú stabilizáciu videa či podporu eSIM. V rámci šetrenia plastového odpadu sa nový iPhone SE dodáva už len s napájacím káblom, slúchadlá a adaptér možno využiť z predošlého iPhonu.

iPhone SE je stále populárny voľbou aj v týchto dňoch. V dizajne staršieho iPhonu 8 totiž láka na stále plne dostačujúce hardvérové parametre a moderné funkcie ako mobilné platby, Wi-Fi 6 či bezdrôtové nabíjanie. Aj s jedným fotoaparátom si poradí s portrétnom fotením a za kvalitu fotiek a videí sa hanbiť rozhodne nemusí. V rámci jeho cenovej hladiny ide o najdostupnejší iPhone na trhu, ktorý je ideálnym vstupným bodom do jablkového sveta.

História iPhone, iPhone SE (2020)
Druhá generácia iPhonu SE znova urobila radosť najmä priaznivcom kompaktnejších telefónov. Dizajn novinka zdieľala s iPhonom 8. Zdroj: Vlastný.

iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) – z bohatej ponuky si vyberie každý

Aby tých modelov jednej generácie nebolo málo, iPhone 12 zoženieme hneď v 4 modeloch. najmenší je 5,4" iPhone 12 mini. Telefón s veľkosťou menšou ako iPhone SE 2020 prekvapí displejom s uhlopriečkou 5,4" a výkonnými vnútornosťami. Model iPhone 12 už povyšuje uhlopriečku na 6,1", inak sú jeho parametre zhodné. Zmeny nastávajú až pri modeli iPhone 12 Pro, ktorý zadnému fotoaparátu prihráva navyše ďalší objektív a senzor LiDAR.

i Najlepšie fotomobily 2023

Najvyšší model iPhone 12 Pro Max povyšuje fotografické schopnosti ešte o rad vyššie. Optický zoom pracuje v rozsahu 5-násobku, optická stabilizácia zvládne posúvať snímač. iPhony radu 12 ďalej zaujali natáčaním videa v kvalite Dolby Vision a tiež prítomnosťou bezdrôtovej technológie MagSafe na spojenie s vybraným príslušenstvom, napríklad peňaženkou či bezdrôtovou nabíjačkou.

História iPhone, iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020) História iPhone, iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max (2020)
Už na samotnom dizajne je poznať cenové zameranie jednotlivých modelov. Vľavo hravejšie farebné varianty modelov iPhone 12 a 12 mini, vpravo potom leštené hrany modelov 12 Pro a 12 Pro Max. Zdroj: Vlastný

iPhone 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max (2021) – modely získavajú ďalšie TOP funkcie

Nový iPhone 13 prichádza opäť v 4 variantoch a pridáva ďalšie vítané novinky. Po stránke dizajnu sa nijako zvlášť neodlišuje, hoci užší výrez na prednej strane a nové farebné varianty potešia. Opäť výkonnejší procesor Apple A15 Bionic nie je prekvapením a konkurencia to má znova o poriadny kus ťažšie. Modely Pro získavajú niektoré funkcie navyše. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max tak napríklad dostali displeje s obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

i iPhone 13 (RECENZIA): revolučný nie je, prináša ale vydarené vylepšenia

Kapacity modelov boli navýšené, kedy základný pamäťový variant je 128 GB. Modely Pro a Pro Max potom dosahujú až 1 TB pamäťového priestoru. Nebol by to Apple, keby sa opäť nepustil do vylepšenia skvelého fotoaparátu. Všetky iPhony 13 dostávajú vylepšenú optickú stabilizáciu a filmársky režim na efektné rozostrenie pozadia pri videu. Modely Pro prichádzajú s makrom a lepšou svetelnosťou pre vyššiu kvalitu pri nedostatku svetla. iPhone 13 mini je možná posledným malým telefónom Applu. Špekuluje sa, že budúci rok ho Apple vypustí a bude sa sústrediť na väčšie modely.

História iPhone, iPhone 13, 13 mini (2021) História iPhone, iPhone 13 Pro a 13 Pro Max (2021)
iPhony 13 prinášajú len ľahké zmeny vo vzhľade, napríklad nové farebné varianty. Tie hlavné zmeny sa odohrávajú vnútri. Zdroj: Vlastný.

Aká bude budúcnosť iPhonu?

O ďalších generáciách smartfónu Apple iPhone sa dá zatiaľ len špekulovať. Všeobecne sa očakávajú funkcie, v ktoré sa dúfalo už v prípade iPhonov 13. Špekuluje sa napríklad, že pre lepšie spojenie so svetom aj z kritických miest bude s budúcimi iPhonmi možné volať a písať cez satelit. Po už druhej generácii zdieľajúcej rovnaký dizajn sa v prípade budúceho iPhonu čaká zmena vo vzhľade. S tým súvisí napríklad ešte väčšia minimalizácia výrezu či rovno môže dôjsť na jeho odstránenie vďaka použitiu poddisplejovej selfie kamery.

Okrem vyššieho výkonu dôjde napríklad aj na navýšenie rozlíšení zadných fotoaparátov. Špecialitou by mohol byť model iPhonu bez nabíjacieho konektora, čím by Apple ukázal bezdrôtovú budúcnosť. Už teraz sú telefóny bežne dobíjané bez kábla a príslušenstva ako slúchadlá AirPods si vystačia s Bluetooth spojením. Kedy na iPhone bez konektora dôjde, zatiaľ nie je jasné. S istotou ale možno povedať, že ani v budúcnosti Apple nepoľaví a bude naďalej svoje telefóny vybavovať tým najlepším.

i Mohlo by vás zaujímať

iPhone bol, je a bude pozorne sledovaným telefónom. Akýkoľvek nedostatok je riešený a zveličovaný, ale to je len daň za to, že ide o populárny mobil, ktorý zmenil smerovanie inteligentných mobilných telefónov. Za dobu jeho existencie si prežil mnohé a základňa jeho priaznivcov je veľmi veľká. Aké budú ďalšie generácie tohto telefónu a čím všetkým nás zase prekvapí? To sa ešte uvidí.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04