Obnoviť stránku

Honor 90 (RECENZIA): So skvelým displejom a kamerou berie strednú triedu útokom

Honor 90, úvod

Honor 90 (RECENZIA):
So skvelým displejom a kamerou berie strednú triedu útokom


Mobilný telefón Honor 90 sa nám prvýkrát ukázal už na začiatku leta, kedy zaujal ako dizajnom, tak výbavou. Koniec koncov 200 Mpx fotoaparát na telefóne Honor znie skvele sám o sebe – výrobca však ešte prihodil podarený displej, výkonný čipset Snapdragon a množstvo ďalších parametrov. A ako sa mobilnému telefónu darí ako celku? To sme si vyskúšali v praxi a všetko zhŕňame v tejto recenzii.Recenzia

Autor: Matěj Toul

Honor 90 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Balenie Honoru 90 klame prvým dojmom
 2. Kde celý svet vsádza na ostré hrany, Honor 90 prináša ladné krivky
 3. Honor 90 má jeden z najlepších mobilných displejov
 4. Čipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 poteší hlavne efektivitou
 5. Fotoaparát Honoru 90 vsádza predovšetkým na hlavný 200 Mpx snímač
 6. Honor 90 zaujme dlhou výdržou a 66 W rýchlonabíjaním
 7. Rozhranie MagicOS Honoru 90 je trochu nešťastné
 8. Ďalšie varianty Honor 90
 9. Recenzia Honor 90 – verdikt

Balenie Honoru 90 klame prvým dojmom

Mobilný telefón Honor 90 k vám dorazí v pomerne objemnej krabičke, takže si nepochybne začnete ako ja hovoriť, čo všetko sa v nej asi tak skrýva – najmä keď čínske telefóny spravidla príslušenstvom nešetria. Po otvorení však budete razom rozčarovaní – viac ako polovica krabičky je totiž nevyužitá a je zakrytá papierovou výstelkou. V balení nakoniec nájdete iba samotný mobil, nabíjací kábel a potrebné brožúrky. Nabíjací adaptér, kryt na mobil ani nič podobné výrobca nepribalil.

Honor 90, krabička Honor 90, balenie
Krabička Honor 90 je síce veľká, vo vnútri toho ale veľa nie je.

Väčšia krabička má však svoje opodstatnenie. Honor totiž ponúka rôzne balenia pre rôzne trhy – napríklad v Ázii v balení nájdete ako 66 W rýchlonabíjací adaptér, tak ochranný kryt. Výrobca tak zrejme jednoducho použil rovnakú krabičku.

Kde celý svet vsádza na ostré hrany, Honor 90 prináša ladné krivky

Keď sa pozriete na nové inteligentné telefóny za posledný rok, určite si všimnete výrazný dizajnový trend. Ploché displeje, ostrejšie hrany a rámy z brúseného kovu pomaly presakujú do portfólií väčšiny popredných výrobcov. Honor 90 si oproti tomu razí svoju vlastnú cestu s dnes už ikonickým zahnutým displejom FullView a všeobecne oveľa „guľatejšou“ konštrukciou.

Honor 90, konštrukcia
Honor 90 je osadený zakriveným displejom, ktorý postupne prechádza do kovového rámu.

Nezvyčajné krivky potom nájdete aj na zadnej strane mobilu, konkrétne pri fotoaparátoch. Výrobca kamery rozdelil do dvoch oválnych fotomodulov s kovovo skleneným finišom tvoriacim pomyselnú osmičku. Jediné, čo sa dá na poli konštrukcie mobilu vytknúť, je absencia oficiálneho certifikátu IP o odolnosti voči prachu a vode. Rizikovým prostredím sa tak s mobilom vyhýbajte oblúkom.

Honor 90 má jeden z najlepších mobilných displejov

Poďme s telefónom začať hneď v tom najlepšom. Honor je skrátka nádherný a je vidieť, kam pri výrobe putovala veľká časť rozpočtu. Panel má uhlopriečku 6,7", a hoci osobne preferujem skôr menšie profily, mobil do ruky stále padne vcelku dobre. Čo sa technológie týka, bavíme sa tu o diódkach typu AMOLED a telefón ďalej poteší solídnym rozlíšením 2 664 × 1 200 pixelov alebo obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Honor 90, displej Honor 90, chrbát
Aj napriek väčšej uhlopriečku sa Honor 90 dobre drží. Navyše je prekvapivo ľahký.

Základnými parametrami však príbeh displeja Honor 90 nekončí. Jednou z unikátnych vlastností je takzvané PWM stmievanie s frekvenciou 3 840 Hz. Vďaka nemu si Honor 90 ako úplne prvý mobilný telefón vyslúžil certifikáciu Flicker-free od TÜV Rheinland. O čo ide? Každý LED displej niekoľkokrát za sekundu obnovuje zobrazovanú informáciu, a jednotlivé diódy tak vlastne preblikávajú. U väčšiny telefónov toto preblikávanie prebieha s frekvenciou 200 – 500 Hz, čo najmä za zlého svetla môže viesť k veľkej námahe očí.

Certifikát od TÜV Rheinland garantuje, že v rozmedzí 0 – 3 000 Hz k preblikávaniu nedochádza. Preblikávanie s frekvenciou vyššou ako približne 3 000 Hz totiž ľudské oko už nie je schopné vôbec zaznamenať, a pozorovanie displeja je tak v tomto smere prakticky bez námahy. Keby displej na tejto frekvencii pracoval nepretržite, batéria by príliš radosť nemala a na plnom slnku by to bolo zbytočné. Honor 90 preto stmievanie navyše upravuje dynamicky v závislosti na okolitom svetle.

i

Honor 90 poteší aj jasom. Ten dosahuje hodnotu až 1 600 nitov, a na displej je tak dobre vidieť aj na priamom slnku.

Čipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 poteší hlavne efektivitou

Po stránke výkonu sa opäť vraciame do reality strednej triedy. Mobil je vybavený čipsetom Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, ktorý síce nepatrí k najvýkonnejším, pri používaní som však nenarazil na žiadne problémy. Čím naopak v tejto triede vcelku vyniká, je 4 nm výrobný proces. Čip je tak výrazne efektívnejší a výrobca oficiálne garantuje až 20 hodín nepretržitého prehrávania videa. V praxi pri bežnom používaní vydrží Honor 90 nabitý aj viac ako dva dni.

Honor 90, fotomodul
Fotomodul zaujme neobvyklým dizajnom. Všimnúť si môžete punc „AI MATRIX CAMERA“.

Fotoaparát Honoru 90 vsádza predovšetkým na hlavný 200 Mpx snímač

Honor je vo fotografickom svete už dlhé roky ako ryba vo vode a Honor 90 túto reputáciu obhajuje vcelku slušne. Vo väčšine situácií budete používať hlavný 200 Mpx (f/1,9) snímač, ktorému sa za svetla darí výborne. Snímky sú ostré a plné farieb a vďaka obrovskému rozlíšeniu vyzerajú dobre aj softvérovo priblížené snímky. Mobil tak celkom schopne supluje absenciu teleobjektívu.

Honor 90, fotorecenzia Honor 90, fotorecenzia Honor 90, fotorecenzia
Hlavný snímač Honoru 90 dokáže urobiť naozaj pekné snímky s vysokým detailom.

Čo by sa hlavnému snímaču ale dalo vytknúť, je tendencia presvetľovať fotky. Nie je to nič, čo by nespravilo rýchle doladenie v nastavení, stále je to však trochu nepríjemnosť. Ešte keď Honor 90 vyzdvihuje názov „AI MATRIX CAMERA“ na chrbte telefónu, čakal by som skrátka trochu aktívnejšiu podporu štýlu „vytiahnem mobil a fotím“, obzvlášť potom keď to dokáže napríklad aj lacnejší Google Pixel 7a.

i

Google Pixel 7a (RECENZIA): Najnovší „áčkový“ model si zásadne prilepšil

Celkovo však patrí hlavný snímač v strednej triede k tým najlepším a trochu neprekvapivo vedľa neho ostatné kamery pôsobia tak trochu do počtu. Honor 90 má širokouhlý snímač s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/2,2. Na jeho snímkach si oveľa častejšie všimnete rozmazanie okolo krajov alebo spomínané presvietenie. Na panoramatické snímky však poslúži dobre. Trojicu potom dopĺňa už len 2 Mpx hĺbková kamera.

Honor 90, fotorecenzia – nočná Honor 90, fotorecenzia – makro režim Honor 90, fotorecenzia – detail bez makra
V noci fotoaparát Honoru 90 zápasí s detailmi. Porovnať môžete aj snímku z makro režimu (uprostred) oproti štandardnej snímke hlavného fotoaparátu z podobnej vzdialenosti.

Čo sa týka situačných fotografií, má Honor 90 možnosti široké. Fotiť môžete v HDR, alebo napríklad plnom 200 Mpx rozlíšení. Pochopiteľne nechýba ani nočný režim, ktorý veľmi dobre zosvetľuje snímku, horšie však zvláda detaily. Pre ostrenie na krátku vzdialenosť môžete vyskúšať režim Super Makro, hoci mobil nemá dedikovaný makro fotoaparát. V praxi je však možné aj na krátke vzdialenosti normálne použiť hlavný fotoaparát, ktorý má mnohonásobne lepšie výsledky.

i Tieto a ďalšie fotky nájdete v plnej kvalite na Google Disku.

Honor 90 zaujme dlhou výdržou a 66 W rýchlonabíjaním

V rámci strednej triedy má Honor 90 batériu a nabíjanie štandardné. Výdrž viac ako 2 dni a 20 hodín nepretržitého videa som nahryzol už vyššie, teraz môžem dodať, že ju zaisťuje batéria s kapacitou 5 000 mAh. Mobil ďalej podporuje 66 W rýchlonabíjanie a podľa výrobcu by sa Honor 90 z 0 na 20 % mal dostať už o 5 minút. Adaptér v balení nie je a iný 66 W nemám k dispozícii, preto som tento sľub vyskúšať nemohol. Bezpečne sa však dá očakávať, že s týmto výkonom sa mobil dlhšie ako 45 minút nabíjať nebude.

i

Honor 90 zvládne tiež 5 W reverzné nabíjanie na dobíjanie slúchadiel alebo pokojne iného telefónu. Chýba mu však bezdrôtové nabíjanie.

Rozhranie MagicOS Honoru 90 je trochu nešťastné

Keby som mal na mobilnom telefóne Honor 90 vypichnúť jednu vec, s ktorou som mal naozaj problém, bude to rozhranie. MagicOS totiž v skutočnosti veľmi kúzelný nie je. Hneď po zapnutí vás privíta množstvo bloatwaru. A to nielen od Honoru, ale aj aplikácie tretích strán ako Netflix, TikTok, rôzne hry a ďalšie aplikácie, ktoré pravdepodobne v prvých momentoch budete chcieť z mobilu dať preč.

Honor 90, systém, homescreen Honor 90, systém, bloatware Honor 90, systém, notifikácie Honor 90, systém, fotoaparát
Systém MagicOS pri Honore 90 sa nezaobišiel bez zbytočných aplikácií. Navyše miestami pôsobí trochu prekombinovane.

Okrem toho nie som práve fanúšik ani niektorých dizajnových rozhodnutí. V predvolenom rozložení sú všetky aplikácie priamo na domovskej obrazovke (na app tray je možné prepnúť v nastavení), čo by samo o sebe nevadilo, sú však zoskupené do zložiek rôznych rozmerov.

Vo finále tak pred sebou máte viac ako tucet rôznych ikon bez anotácií – tie sa totiž zobrazia až po vcelku precíznom kliknutí na pozadie zložky, pričom pokiaľ sa trafíte na ikonu aplikácie, namiesto toho ju rovno spustíte. Rozhranie má niekoľko ďalších skôr menších nedostatkov z kategórie „quality of life“, vo finále sa však dokážu nahromadiť.

Ďalšie varianty Honor 90

Testovaným telefónom je Honor 90 s 12 GB RAM a 512 GB internou pamäťou v zelenom vyhotovení, takže pamäte budete mať viac ako dostatok. Pokiaľ vám stačí menej, môžete ušetriť na konfigurácii 8/256 GB. Na výber máme celkom z troch farebných variantov – čierneho, bieleho a zeleného. V čase písania recenzie (koniec augusta 2023) telefón v 8 GB konfigurácii stojí 520 €, v 12 GB potom 580 €.

Recenzia Honor 90 – verdikt

Honor 90 – verdikt

Honor 90

Mobily

Honor 90 je smartfón, ktorý dokáže strednej triede poriadne skomplikovať život. Na čele so špičkovým displejom, ktorý len ťažko hľadá konkurenciu, a veľmi schopným fotoaparátom ide o lukratívnu kúpu, pokiaľ sa dokážete preniesť cez nedostatky rozhrania a o niečo slabší výkon. To všetko Honor 90 zabalil do konštrukcie, ktorá síce nepoteší absenciou certifikátu IP, snaží sa však vkusne odlíšiť.

Klady

 • Vynikajúci 120 Hz displej s vysokým jasom
 • Vylepšené stmievanie pre zníženie dopadu displeja na zdravie
 • Na strednú triedu veľmi dobrý fotoaparát
 • Skvelá výdrž batérie a 66 W rýchlonabíjanie
 • Atraktívna a prekvapivo ľahká konštrukcia
 • Prívetivá cena

Zápory

 • Nie príliš prívetivé používateľské rozhranie
 • Chýba certifikát IP
 • Na našom trhu ochudobnené balenie
i Mohlo by vás zaujímať

Honor so svojím bojovníkom pre strednú triedu Honorom 90 prekvapivo zabodoval. Zatiaľ čo displej a fotoaparát na mobil vrhajú naozaj dobré svetlo, telefón v ničom ani výrazne nezaostáva. Ak prekonáte systém, v strednej triede ide aktuálne o jednu z najlepších volieb.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01