Obnoviť stránku
iPhone 13

iPhone SE 2022 (RECENZIA): nestavia na inováciách, stále však má svoje kúzlo

Recenzia

Aktualizované • Autor: Jozef Kišantal

Otestovali sme iPhone SE 2022. Nesnaží sa prísť s revolučnými zmenami, ani ponúknuť nové funkcie a technológie. Apple opäť použil známy dizajn s domovským tlačidlom a vložil doň nový čip. Môže to fungovať aj v roku 2022? A ako je na tom novinka s výdržou batérie, fotoaparátom a v čom spočívajú výhody a nevýhody konštrukcie s domovským tlačidlom? Všetko v nasledujúcej recenzii.

iPhone SE 2022 (RECENZIA) – OBSAH

 1. iPhone SE 2022 má už dlhoročný dizajn, prekážať to ale nemusí
 2. Dnes už štandardné balenie
 3. Displej iPhonu SE 2022: rovnaká uhlopriečka aj technológia
 4. Výkon je bezchybný a Touch ID má stále zmysel
 5. Fotoaparát bez nočného efektu
 6. Dlhšia výdrž na batérii
 7. iPhone SE 2022 a jeho konkurencia
 8. iPhone SE 2022 test: zhrnutie
 9. Čo sme o iPhone SE 2022 písali skôr

iPhone SE 2022 má už dlhoročný dizajn, prekážať to ale nemusí

iPhone SE 2022 je taký „dvojjediný“ telefón. V niečom je už viditeľne zastaraný, v niečom naopak moderný, pripravený aj do budúcnosti a početnou androidovou konkurenciou neprekonaný. To prvé je samozrejme dizajn, to druhé výkon a výhľad dlhej podpory. iPhone SE 2022 je telefón, ktorý má v podstate rovnaký dizajn ako iPhone 6 predstavený už v roku 2014. To znamená približne rovnaké rozmery aj boky, hoci zadnú stranu v novšom modeli už tvorí sklo, vďaka čomu je možné iPhone SE 2022 nabíjať aj bezdrôtovo.

Na druhú stranu Apple do iPhonu SE 2022 vložil najrýchlejší čip, ktorý bude mať dostatok výkonu na normálne používanie a najnovší operačný systém aj za 5 rokov. O tom sa môže konkurencii so zeleným robotom bohužiaľ len zdať. Mnohoročný dizajn navyše nemusí nevyhnutne znamenať škaredý. Len nie moderný. To sú ale napríklad aj historické automobily. Je iPhone SE 2022 „historickým“ telefónom? Možno to brať aj tak, že k tomu nemá ďaleko, stále ale šliape ako hodinky.

iPhone SE 2022, recenzia
iPhone SE 2022 má dizajn, ktorý poznáme už roky. Avšak, prekáža to?

Dnes už štandardné balenie

iPhone SE 2022 je na dnešné pomery veľmi malý telefón. Pôsobí aj útlejším dojmom ako iPhone 13 mini alebo 12 mini, oproti ktorým je tenší síce iba o trochu, svoje ale robia okrúhle boky. Všetky tlačidlá sa nachádzajú na zvyčajnom mieste, vrátane prepínača tichého a hlasného režimu na ľavej strane. Telefón má boky samozrejme z hliníka, chrbát zo skla, ktorý podporuje bezdrôtové nabíjanie. Za zmienku stojí ešte Lightning konektor a stereo reproduktor na spodnej strane.

i

iPhone 13 (RECENZIA): revolučný nie je, prináša ale vydarené vylepšenia

Balenie je ale chudobnejšie o nabíjačku, tú treba kúpiť zvlášť. Nájdete v ňom len USB-C ↔ Lightning kábel. Pri kúpe nabíjačky teda buď vezmite takú, ktorá má USB-C konektor, alebo kúpte aj kábel s USB-A konektorom, prípadne použite niektorý svoj existujúci. Zvyšok balenia tvorí už iba zvyčajná dokumentácia a nálepky.

iPhone SE 2022, recenzia
Balenie iPhonu SE 2022.

Displej iPhonu SE 2022: rovnaká uhlopriečka aj technológia

Displej iPhonu SE 2022 je na dnešné pomery už parametrovo zastaraný. Rozlíšenie 1 334 × 750 pixelov (a 326 pixelov na štvorcový palec) v dnešnej dobe už nie je veľa, hoci rozdiel spoznajú len tí, čo vedia, že rozlíšenie by mohlo byť aj vyššie. Rovnako technológia LCD mierne zaostáva za konkurenciou v tejto cenovej hladine, ktorá má bežne AMOLED displeje s vysokým jasom. Je to ďalší dôkaz toho, že Apple sa za konkurenciou veľmi neobzerá a ide si svoju stratégiu. Tá by mohla znieť: má displej v niečom horšie parametre ako lacnejšia konkurencia? Áno, ale telefón svoje benefity ponúkne inde, napríklad vo výkone a systéme. A celok je vydarený, čo dokazujú aj predaje.

Pre niekoho by mohlo byť jednoduché odsúdiť aj veľkosť uhlopriečky 4,7". Tu ale záleží na perspektíve. Niekomu to môže byť málo, niekomu naopak dostačujúce a možno sa stretnúť aj s ľuďmi, ktorým je aj toto veľa a najradšej by chceli 4 palce pôvodného iPhonu SE z roku 2016. Telefón sa ale s touto uhlopriečkou veľmi dobre drží, a to ako na výšku, tak aj na šírku, pokiaľ si napríklad prezeráte fotky alebo hráte hry. A to nie je zanedbateľná výhoda.

iPhone SE 2022, recenzia
Porovnanie veľkostí iPhonu SE 2022 a iPhonu 13.

Ďalšou výhodou iPhonu SE 2022 je jeho hmotnosť. Telefón je príjemne ľahký, a najmä u žien pri dlhej konverzácii viac-menej nehrozí, že im po polhodine držania telefónu začne prekážať jeho hmotnosť, ako sa to niekedy stáva v prípade väčších telefónov, či už iPhonov, alebo telefónov s Androidom.

Typický jas displeja je 625 nitov, teda rovnako, ako má aj minulý iPhone SE 2020, ale aj napríklad iPhone 12. To je dobrá hodnota a iPhone SE 2022 je možné pohodlne používať aj počas slnečného dňa, hoci nie je tak jasný ako napríklad displej iPhonu 13.

i

iPhone 13 Pro (RECENZIA): brilantné parametre zabalené v kovovom tele

Výkon je bezchybný a Touch ID má stále zmysel

A pohodlne ho používať je možné prakticky stále, a to nielen vonku počas slnečných dní. Výkonu má totiž viac ako dostatok. Apple A15 Bionic už nie je treba predstavovať. Ide o najvýkonnejší súčasný čip, ktorý poháňa aj iPhony 13. Hry aj úpravy fotiek či videí idú na telefóne robiť hladko bez toho, aby bolo zrejmé nejaké zadýchanie sa. Dobrou správou navyše je, že pri hraní sa mobil nijako zvlášť neprehrieva. Testované na hrách Call of Duty a Asphalt 9. Oproti iPhonu SE 2020 sa zdvihla aj operačná pamäť z 3 na 4 GB, čo už ide pri používaní spoznať.

iPhone SE 2022, recenzia
iPhone SE 2022 test výkonu dopadol podľa očakávania. Telefón si so všetkým poradí prakticky bez zaváhania.

Telefón je skrátka pri každodennom používaní plynulý a svižný. Na nič dlho nečakáte a prepínanie aplikácií, úpravy fotiek, hranie a prakticky všetko ostatné šliape bez problémov. Nielen milovníci naprieč systémom zjednotených animácií a efektov si tak prídu na svoje.

Rýchle je aj odomykanie pomocou Touch ID, ktoré je rovnako trochu retro. Stále ale má zmysel a funguje dobre. Len pre rekapituláciu – iPhony s Face ID, teda napríklad najnovšie iPhony 13, je možné odomykať tak, že používateľ poklepe na displej. Ten sa rozsvieti, Face ID ho spozná, načo sa telefón odomkne. Používateľ ale musí prstom od spodného okraja displeja potiahnuť, aby sa dostal na domovskú stránku. Takto to funguje pri všetkých iPhonoch od iPhonu X.

Pri telefónoch s Touch ID poklepanie na displej nefunguje. Musí sa dotknúť domovského tlačidla. Systém spozná odtlačok majiteľa a hneď odomkne a zobrazí domovskú stránku. Je to teda rýchlejší spôsob a niekomu môže vyhovovať viac ako novší systém, u ktorého sa rozpoznáva tvár.

iPhone SE 2022, recenzia
Touch ID má stále svojich fanúšikov a oproti Face ID má aj svoje výhody.

Do istej miery je samozrejme iný aj samotný pohyb v systéme a celkový zážitok z neho. Tu samozrejme neplatia už zažité gestá ako swipnutie zospodu pre návrat na domovskú obrazovku, swipnutie a podržanie pre zobrazenie posledných aplikácií alebo prechod prstom po dolnej hrane na prepínanie aplikácií. Všetko sa vykonáva pomocou domovského tlačidla.

Rovnako ovládacie centrum zobrazíte potiahnutím zospodu, a nie z pravého horného okraja, ako je to u iPhonov s Face ID. Horná lišta s oznámeniami sa potom sťahuje potiahnutím prsta z hornej strany displeja, a to po celej svojej šírke.

i

Najlepšie telefóny 2022 (AKTUALIZOVANÉ)

Fotoaparát bez nočného efektu

iPhone SE 2022 môže v dnešnom svete mobilných telefónov pôsobiť ako úkaz, pretože má iba jeden fotoaparát. Prevažná väčšina aj lacných mobilov má aspoň dva. Nenájdeme tu ani ultraširokouhlý ani optický zoom, makro fotoaparát, a dokonca ani nočný režim. Nedostatok v počte fotoaparátov sa ale iPhone SE 2022 snaží vyvážiť softvérovými schopnosťami. Ako v tomto dopadol iPhone SE 2022 test?

Hlavný fotoaparát však fotí pekne, a to v ideálnych, ale aj náročnejších svetelných podmienkach. Fotky majú dobrý kontrast, rovnako tak detailnosť alebo farebnosť, ktorá je reálna, a nie presaturovaná. Pri fotení v prostredí kombinujúcom slnko aj tieň alebo tmavé a svetlé prostredie k slovu prichádza funkcia Smart HDR 4, ktorú nájdeme napríklad aj v prípade iPhonov 13. V momente stlačenia spúšte vyfotí ešte niekoľko ďalších fotiek s rôznou expozíciou. Vo výsledku fotoaparát tieto fotky spojí, čím sa telefón pokúša o vznik vydarenej fotky aj v prípade fotenia v zlých svetelných podmienkach. A telefónu sa to darí, fotky majú pri fotení na priamom slnku v kombinácii s tieňom dobrú úroveň dynamického rozsahu.

iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
Recenzie iPhone SE 2022, ukážky denného fotenia.

Skladaním snímok do seba sa výsledné fotografie rovnako tak snaží vylepšiť aj funkcia Deep Fusion, ktorá naproti tomu funguje predovšetkým napríklad v interiéroch. Opäť takpovediac viac spriemeruje obrázok, takže príliš tmavé oblasti zosvetlí, a naopak príliš svetlé trochu stmaví. Fotky sú o niečo krajšie, hoci tým pádom v niektorých prípadoch menej zodpovedajú skutočnosti. Na sociálnych sieťach sa ale nepochybne budú páčiť viac.

Čo je ale pomerne výraznou nevýhodou iPhonu SE 2022, je absencia nočného režimu. Night Mode má síce aj rad lacnejších telefónov strednej triedy a je pravda, že ich kvalita je rôzna. iPhonu SE 2022 by ale rozhodne pristal, čím by čiastočne tiež vykompenzoval absenciu ultraširokouhlého fotoaparátu alebo teleobjektívu. Nočné fotky nevyzerajú zle, sú ale tmavšie, majú menej detailov a obsahujú viac šumu, než je to napríklad pri fotoaparáte iPhonu 13.

iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát iPhone SE 2022, recenzia, fotoaparát
Recenzie iPhone SE 2022, ukážky nočného fotenia.

Pre úplnosť dodajme, že aj na iPhone SE 2022 je možné, rovnako ako u iPhone 13, nastaviť fotografický štýl. K dispozícii je Štandardný, Bohatý kontrast, Živý, Teplý, Chladný. Hračičkové ocenia aj zaujímavú funkciu Live Text, ktorá zapája neurónovú jednotku a vie prevádzať text do podoby, v ktorej s ním môže ďalej pracovať. Dokáže ho vytiahnuť z fotky, a dokonca stačí fotoaparátom len namieriť na text a funkcie ho zachytia.

Dlhšia výdrž na batérii

Pri tom všetkom batéria a celková výdrž iPhonu SE 2022 vôbec nie je zlá. Podľa slov Applu je prehrávanie videa o 2 hodiny dlhšie ako pri iPhone SE 2020. To by zodpovedalo, novinka ale vydrží dlhšie aj pri ostatných činnostiach. Keď deň začnete so 100 %, tak percentá neubúdajú nijako zvlášť rýchlo a deň v závislosti od konkrétnej činnosti dáte. Medzi ne počítam bežnú prácu s aplikáciami, chatovanie, fotenie, ale aj sledovanie videí alebo hranie hier. Výdrž batérie nie je tak dlhá ako pri väčších telefónoch s kapacitou nad 5 000 mAh, oproti minulej generácii iPhonu SE 2020 je ale citeľne dlhšia a pri bežnom používaní nebude výraznejším nedostatkom.

i

Motorola Moto Edge 30 Pro (RECENZIA): ohromne výkonná a s rýchlym nabíjaním

iPhone SE 2022 a jeho konkurencia

Pokiaľ zvažujete iPhone SE 2022, stále sa predáva aj iPhone SE 2020. A ten nie je zlou voľbou, jednoznačné to ale tiež nie je. Jeho predaj začína až na 128 GB variante (a nie 64 GB ako predtým), ktorý stojí 459,90 eur (máj 2022). Za nový iPhone SE 2022 s rovnakým úložiskom dáte 569,90 eur. Tohtoročný model možno ale kúpiť aj vo verzii so 64 GB za cenu 519,90 eur.

S rovnakou kapacitou je teda starší iPhone SE lacnejší o 110 eur, a či je to málo, alebo veľa, nechám na vašom posúdení. Ja osobne by som si ale priplatil za novší, pretože by som síce zaplatil viac, ale získal by som novší a výkonnejší čip, dlhšiu výdrž a tiež približne o dva roky dlhšiu podporu vrátane nových verzií operačných systémov iOS. Podporuje tiež 5G a pre úplnosť dodajme, že starší model hostí 3 GB pamäte RAM, novší 4 GB.

iPhone SE 2022, recenzia iPhone SE 2020, recenzia
Vľavo iPhone SE 2022, vpravo iPhone SE 2020. Podľa vzhľadu ich nerozoznáte, majú rovnaký dizajn aj rozmery. Novinka je ale okrem iného o 4 gramy ľahšia.

Na druhej strane, v praxi nemusí byť rozdiel vo výkone viditeľný a zážitok z bežného používania bude prakticky rovnaký. Starší model taktiež fotí pekne, najmä v dobrom svetle, a výdrž tiež nie je najhoršia. Možno si vystačíte so starším modelom a ušetrené peniaze si necháte napríklad na obstaranie niektorého z príslušenstva.

Ak by sme sa držali podobnej ceny, do výberu ako konkurenta je možné nepochybne zaradiť aj iPhone 12 mini, teda model z jesene roku 2020. Ten je v rovnakom cenovom variante drahší o 100 eur a má väčší AMOLED displej pri menšom tele. Samozrejme ide už o trochu iný koncept s Face ID a ovládaním pomocou gest. iPhone SE 2022 má ale o málinko lepšie fotky z hlavného fotoaparátu kvôli novšiemu procesoru, rovnako na batérii vydrží dlhšie a je tiež výkonnejší. A tiež lacnejší.

i

Apple iPhone 12 mini (RECENZIA): váš budúci telefón

Ak by ste pátrali vo vodách Androidu, ponúka sa Samsung Galaxy A53 5G, ktorý za podobnú cenu (508,90 eur) ponúka 256 GB priestoru. iPhone SE 2022 je výkonnejší, Galaxy A53 5G ale ponúka väčší a hlavne krajší AMOLED displej, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, viac fotoaparátov alebo aj väčšiu batériu. Rozhodne teda má čo ponúknuť a pri výbere bude opäť hrať veľkú úlohu operačný systém. Tu už veľmi záleží, na čo je človek zvyknutý a čo mu v praxi vyhovuje viac. Podobne by sa dali ako konkurencia počítať aj Realme GT 2 5G, OnePlus Nord2 5G a ďalšie.

iPhone SE 2022, recenzia iPhone SE 2022, recenzia
Konkurencia iPhonu SE 2022 – vľavo nový Samsung Galaxy A53 5G, vpravo Realme GT 2 5G.

iPhone SE 2022 test: zhrnutie

Realme 9 Pro; recenzia

iPhone SE 2022

Mobily

iPhone SE 2022 má svoje klady a zápory. Medzi mínusy patrí už dlhoročná konštrukcia s domovským tlačidlom, menším LCD displejom a napríklad s jedným fotoaparátom. Pre niekoho ale môže byť prioritou kompaktná konštrukcia a malé rozmery, ktoré mnoho iných telefónov nemá. Obrazovka je dostatočne kvalitná na to, aby s ním človek mohol byť úplne spokojný, a podobne na tom je aj fotoaparát. A keď si k tomu pripočítame výkonný čipset, známe prostredie iOS, prísľub podpory minimálne 5 či skôr 6 rokov alebo možnosť ho potom za dobrú cenu predať, ide o veľmi dobrý telefón pre veľkú skupinu ľudí.

Klady

 • Vysoký výkon s najnovším čipom A15 Bionic
 • Drobné rozmery
 • Kvalitná konštrukcia a stále pekný dizajn
 • Solídny fotoaparát
 • Dobrá výdrž na batérii
 • Plynulý chod a svižná práca s aplikáciami
 • Pekná cena
 • Prítomnosť 5G

Zápory

 • Fotoaparát nemá nočný režim
 • LCD displej s nižším rozlíšením
 • Displej má pomer strán 16 : 9 a len 60 Hz
i Mohlo by vás zaujímať

iPhone SE 2022 sa nesnaží inovovať, snaží sa byť skvelým produktom pre tých, ktorí požadujú menší telefón, ktorý sa zmestí do dlane, má špičkový výkon, iOS, dobrý fotoaparát a veľmi príjemne sa používa. V tom všetkom exceluje. A navyše sa predáva za veľmi zaujímavú cenu.

Čo sme o iPhone SE 2022 písali skôr

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Keynote firmy Apple priniesla okrem ďalších noviniek aj novú generáciu populárneho iPhonu SE 2022. Ten má trochu iné ambície ako jeho drahší kolegovia, ale v niekoľkých ohľadoch príjemne prekvapí. Apple sa rozhodol novú generáciu posunúť ešte ďalej. Čím sa nový iPhone SE 3. generácie vyznačuje? A oplatí sa doň investovať?

iPhone SE 2022, úvod

iPhone SE 2022 – OBSAH

 1. iPhone SE 2022 je už treťou generáciou tohto telefónu
 2. Nový iPhone SE sa zdá byť na chlp rovnaký, je však odolnejší
 3. Apple nepripravil nový iPhone SE o skvelý výkon
 4. Nový čip preukazuje dobrú službu hlavnému fotoaparátu
 5. iPhone SE 2022 – cena a dostupnosť

iPhone SE 2022 je už treťou generáciou tohto telefónu

Úvodná Apple keynote roku 2022 sa odohrala opäť cez vopred pripravený online stream. Príchod novej generácie najlacnejšieho iPhonu SE 2022 bol vysoko očakávaný, rovnako tak už na povrch presakovali rôzne špekulácie. Apple nakoniec mobil skutočne predstavil, a to po boku zeleného modelu iPhonu 13 a iPhone 13 Pro, nového iPadu Air, počítača Mac Studio a monitora Studio Display.

iPad Air 2022
Okrem iPhonu SE a nového zeleného modelu iPhone 13 a 13 Pro sa Apple vytiahol s novým iPadom Air, monitorom Apple Studio display a výkonným počítačom Mac Studio.

Priaznivci predchádzajúceho iPhone SE z roku 2020 si všeobecne pochvaľujú jeho kompaktné rozmery a dostatočnú uhlopriečku displeja. Po dvoch rokoch je však načase, aby sa odohrali zmeny, a to predovšetkým v hardvérovej výbave. Svet smartfónov za ten čas poskočil zasa o kus ďalej a Apple sa rozhodol novým iPhonom dohnať náskok konkurencie. Ako sa mu to podarilo?

Nový iPhone SE sa zdá byť na chlp rovnaký, je však odolnejší

Na prvý pohľad sa zdá, že sa žiadna zmena neodohrala. Novinka stále oblieka pôvodný dizajn, ktorý poznáme už z iPhonu 8 z roku 2017. Celosklenené telo ale pôsobí aj po tých rokoch elegantne. Predné a zadné strany sú oddelené hliníkovým rámčekom, ukrývajúcim antény. Predná strana stále hostí 4,7" displej s pomerne širokými rámčekmi nad a pod ním. V spodnej časti je vďaka tomu dostatok miesta na čítačku odtlačkov prstov Touch ID.

iPhone SE 2022, farebné varianty
Farebne ladí nový iPhone s predchádzajúcim modelom SE. Opäť je na výber červená, čierna a biela.

Ani pri pohľade na zadnú stranu novinky nepozorujeme. Jeden fotoaparát vyčnieva nad povrch zadnej strany. Sprevádza ho navyše prisvetľovacia dióda. Okrem tradičného loga už chrbát telefónu ničím ďalším nezaujme. Po bokoch potom štandardne spoznáme tlačidlo hlasitosti, prepínač tichého režimu, zapínacie tlačidlo, mriežky mikrofónu a reproduktora a nakoniec Lightning port na nabíjanie a prenos dát. Nový iPhone SE 2022 bude k dispozícii vo farbách čierna, biela a červená s tým, že takto je zafarbená vždy len zadná strana a boky.

i

Odolnosť telefónu IP67 bola zachovaná, avšak sklá kryjúce displej a zadnú stranu sú ešte pevnejšie. Ide o tie isté, ktoré sú na zadnej strane iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max.

Už sme spomenuli uhlopriečku displeja, ktorá sa od predchádzajúcej generácie nezmenila. Kto teda očakával odsun tlačidla Touch ID a navýšenie rozmerov displeja, nedočkal sa. Presne tomu však zodpovedá napríklad iPhone 13 mini a kto túži po displeji zhora nadol, nech si zaobstará ten. Nový iPhone SE 2022 sa okrem menšej uhlopriečky stále spolieha iba na LCD technológiu. OLED si Apple ponecháva pre svoj hlavný rad.

Apple nepripravil nový iPhone SE o skvelý výkon

Zatiaľ sa stále rozprávame o parametroch iPhonu SE z roku 2020. Kde sú teda tie sľubované novinky? Samozrejme sa odohrávajú vo vnútri. Ako podstatnú zmenu berieme integráciu najnovšieho procesora určeného pre iPhony 13, teda šesťjadrového Apple A15 Bionic. Pokročilý 5 nm proces sľubuje kompaktnosť čipu a jeho energetickú úspornosť. Bežný používateľ najviac využije výkon v podobe svižného systému a podpory mnohých nasledujúcich aktualizácií, ktoré prinesú nové funkcie.

Podpora Live Text
Vďaka čipu A15 Bionic sa iPhone SE púšťa do funkcií, ktoré boli doteraz výsadou vyššieho radu Apple iPhone. Zdroj: theverge.com.

Nízkoenergetický čip má ale taktiež zásadný vplyv na výdrž batérie. Apple túto novinku hojne spomínal, keynote s ňou začal a nemožno sa čudovať. S čipom sa viaže napríklad aj podpora 16-jadrovej neurónovej jednotky pre strojové učenie. Tú využijú aplikácie z App Store alebo samotný systém pri rozpoznávaní textu a hlasu. Za zmienku stojí aj rýchlejšia grafická jednotka. Okrem nového čipu so sebou nový iPhone SE 2022 po hardvérovej stránke nesie ešte kompatibilitu so sieťami 5G

i

Apple Bionic: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Po stránke softvéru je mobil vybavený najnovším iOS 15, vďaka ktorému si používateľ môže užiť funkcie ako SharePlay pre konzumáciu zábavného obsahu s priateľmi naraz, režim sústredenia pre dôkladnejšie nastavenie možnosti byť vyrušený, inštaláciu rozšírení do prehliadača Safari, kopírovanie textu z fotiek a mnoho ďalšieho.

Nový čip preukazuje dobrú službu hlavnému fotoaparátu

V rámci fotoaparátu sme sa dočkali pár vylepšení, hoci na prvý pohľad by sa zdalo, že zostalo všetko po starom. Najnovší iPhone sa stále spolieha na predný 7 Mpx a jeden zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/1,8. Avšak pre ešte lepšie výsledky pridáva technológiu ako Smart HDR 4 z radu iPhone 13, vďaka čomu si na snímke všimne až 4 osôb a zachytí lepšie detail ich tváre. Ďalej pribudol Deep Fusion pre lepšiu kvalitu drobných detailov snímky a ešte fotografické štýly.

To všetko si nový iPhone SE môže dovoliť práve vďaka výkonnému čipu Apple A15 Bionic. Skvelou voľbou pre nadšených kameramanov a fotografov môže byť variant s 256 GB úložiskom, ktorý dobre poslúži na záznam 4K videí s frekvenciou 60 sn./s. Prípadne je možné štandardne voliť medzi 64 a 128 GB.

iPhone SE 2022, Touch ID
Staré známe Touch ID nechýba. V dnešných časoch je tlačidlo pod displejom už skutočne výnimkou. Zdroj: apple.com.

Pre doplnenie energie si iPhone môžete pripojiť drôtovo k nabíjačke cez Lightning konektor či bezdrôtovo položením na bezdrôtovú Qi nabíjačku. Výrobca uvádza, že oproti predchodcovi nový iPhone SE dokáže napr. prehrávať videá až o 2 hodiny dlhšie. Môže za to úspornejší čip, systém iOS 15 a lepšia batéria. Tlačidlo Touch ID pod displejom je opäť vibračné. Pri jeho stlačení teda nedochádza k jeho prehnutiu. Nachádza sa v ňom čítačka odtlačkov prstov. Do telefónu je možné vložiť nano SIM a druhú pridať ako eSIM.

iPhone SE 2022 – cena a dostupnosť

Predpredaj štartuje v piatok 11. marca, samotný predaj potom o týždeň neskôr v piatok 18. marca 2022. Nový iPhone SE 2022 si možno zaobstarať v troch farbách a v nasledujúcich kapacitách:

i Mohlo by vás zaujímať

Na prvý pohľad sa toho toľko neudialo, ale nesmieme sa nechať uniesť pohľadom na vonkajší obal. Vnútri je to nový mobilný telefón, ktorý môže smelo konkurovať ďalším mobilom vyššej strednej triedy. Podpora 5G sietí bola nevyhnutná a drobné zlepšenie fotoaparátu rozhodne poteší.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16