Obnoviť stránku

iPhone 14 (RECENZIA): decentné novinky v starom známom vyhotovení

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Na trhu s mobilmi sa stále nájde miesto pre kompaktný smartfón s miernymi ústupkami od vlajkového modelu. Presne taký má byť iPhone 14. V jeho novej pozícii nás má presvedčiť, že stávkou naň pôjdete do osvedčeného telefónu s parádnymi vylepšeniami oproti minulému roku. Avšak sú vôbec nejaké?

iPhone 14 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Koniec modelu mini posúva iPhone 14 na základnú pozíciu
 2. Prečo meniť osvedčený vzhľad? iPhone 14 vyzerá stále rovnako
 3. Bravúrna výdrž a zaujímavé bezpečnostné novinky iPhonu 14
 4. iPhone 14 zase o niečo lepšie fotí v šere, poteší lepšie video
 5. Predchádzajúci model ako tá najväčšia konkurencia iPhonu 14
 6. iPhone 14 nie je vôbec zlý, ale novinky budete hľadať pod lupou
 7. Čo sme o iPhone 14 písali skôr

Koniec modelu mini posúva iPhone 14 na základnú pozíciu

Už od roku 2020 drží Apple svoju ponuku iPhonov na celkom štyroch modeloch hlavného radu a jednom modeli SE. Ani v roku 2022 to nie je inak, hoci Apple z ponuky vyradil model mini. Tým najlacnejším iPhonom novej generácie je teda iPhone 14. Práve ten bude súperiť v preferenciách používateľov so svojim väčším bratom, iPhonom 14 Plus.

Namiesto modelu mini sa základným iPhonom novej generácie stal iPhone 14. Voľné miesto zabral naopak väčší model iPhone 14 Plus. Zdroj: apple.com

Základný iPhone 14 oproti vôbec najlacnejšiemu iPhone SE prináša samozrejme veľa lepších parametrov, v recenzii však máme za úlohu zamerať sa na nový iPhone ako celok. Povieme si, ako sa Applu novinka podarila, čo priniesla nové, či drží krok s konkurenciou a či sa vlastne oplatí o jeho kúpe premýšľať, ak máte napríklad iPhone 13.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšujú fotoaparát, výkon a majú nový priestrel displeja

Prečo meniť osvedčený vzhľad? iPhone 14 vyzerá stále rovnako

Apple naďalej pokračuje s overenou konštrukciou s hranatými bokmi, ktorú sme už pred mnohými rokmi mohli vidieť pri iPhone 4. Prednú aj zadnú stranu chráni odolné sklo, boky sú z hliníka. Farebné varianty modelu iPhone 14 sa oproti minulému roku mierne líšia. Zatiaľ čo recenzovaný variant temne atramentovej farby sme mohli vidieť aj pri iPhone 13, a rovnako tak biely a červený, teraz si môžeme základný iPhone kúpiť aj vo fialovej a novej svetlo modrej farbe.

Svetlofialový a svetlomodrý iPhone 14 sú novými farebnými variantmi. Tie ostatné už sme mohli vidieť skôr. Zdroj: apple.com

Ďalšie medzigeneračné zmeny budeme hľadať zbytočne. Dokonca rozmerovo je až na o šestinu milimetra väčšiu hrúbku totožný. Mimo prípadnú inú farbu a ľahko väčšie šošovky medzi nimi okom rozdiel neuvidíte. Oproti radu 14 Pro si tohtoročné základné modely ponechávajú starú podobu výrezu, teda tzv. notch. Ten s modelmi iPhone 13 priniesol zúženie, čo napomohlo lepšej koncentrácii údajov zobrazených po jeho stranách. Na matných bokoch potom ako bonus stále zostáva fyzické tlačidlo aktivácie tichého režimu.

Okolo fotoaparátov sa drží prach, obzvlášť na čiernom variante to je dosť viditeľné. Face ID zostáva totožné s predchádzajúcou generáciou.

S absenciou modelu mini sa uhlopriečka 6,1" nového iPhonu 14 stáva tou najmenšou pri hlavnom rade. Menší už je iba 4,7" iPhone SE. OLED displej vďaka tenkým čiernym rámčekom pokrýva väčšinu prednej strany. Jeho kvality sú perfektné – vysoké rozlíšenie zaisťuje jemnosť 460 ppi, má široký farebný rozsah, skvelé pozorovacie uhly a vysoký jas. Chýba mu ale vysoká frekvencia 120 Hz, teda aj funkcia stále zapnutého displeja z iOS 16, a je úplne totožný s tým v iPhone 13.

Bravúrna výdrž a zaujímavé bezpečnostné novinky iPhonu 14

Operačný systém iOS 16 je súčasťou telefónu od jeho prvého vybalenia z krabičky. Pre jeho hladký beh nie je podľa výrobcu potrebné zásadné výkonnostné zlepšenie. Preto iPhone 14 ponecháva procesor A15 Bionic s totožnými parametrami, až na dva. Grafická jednotka získala o jadro viac a polepšila si na celkom 5 jadier. Fotoaparátu a rôznym aplikáciám poslúži rovnaká 16-jadrová neurónová jednotka pre strojové učenie. Druhá novinka v podobe vyššej operačnej pamäte môže potešiť ešte o niečo viac. Nárastom o 50 % na 6 GB dorovnáva modely Pro.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

V systéme som nebol svedkom žiadneho zaváhania. Čip je známy ako natoľko výkonný, že vlastný operačný systém iOS využíva veľmi vhodne jeho schopnosti. V realite teda nie je problém telefón potrápiť spustením mnohých aplikácií a ich následným vyvolávaním z ponuky multitaskingu. Aj samotný systém sa zdá v prvotných verejných verziách bezproblémový, počas testovania sa neprejavil ani malý glitch.

Pokiaľ ste počuli o tom, že jazda na horskej dráhe môže omylom aktivovať detekciu nehody, je možné si ju pred nasadnutím do vozíka v nastavení vypnúť.

Do ďalšej oblasti, kde môže operačný systém hrať svoju rolu, patrí výdrž batérie. Tu môžem spokojne konštatovať, že s iPhonom 14 je radosť pracovať. Kapacita sa od predchodcu navýšila iba nepatrne, avšak skutočný test používania preukázal, že je reálna aj takmer 2-dňová výdrž. Telefón však nebol neustále pripojený na mobilné dáta, skôr som prepínal medzi dátami a WiFi. Škoda, že drôtovo je možné nabíjať stále len 20 W.

i

iOS 17: lepšie spojenie so svetom, ale aj osobnejší prístup či dôraz na duševné zdravie

Rad iPhone 14 prináša viac bezpečnosti, výrobca si totiž po novom pripravil režim detekcie autonehody. Našťastie nebola príležitosť túto schopnosť vyskúšať, ale iPhone vďaka nej pokročil v detekcii okolia. Napríklad po novom integruje gyroskop s vyšším dynamickým rozsahom a akcelerometer snímajúci preťaženie. V rámci USA a Kanady bude tiež čoskoro spustená funkcia zasielania tiesňových správ cez satelit v miestach, kde nie je bežný signál operátora.

Zatiaľ čo prvú bezpečnostnú funkciu si užijú iba obyvatelia USA a Kanady, z novej schopnosti detegovať autonehodu môžeme ťažiť aj my. A môže to byť funkcia, ktorá zachráni život. Zdroj: apple.com

Pochváliť musím detekciu tváre Face ID. Hoci je roky takmer bez zmeny, stále má navrch nad konkurenciou svojou tvorbou 3D mapy tváre, ktorá povyšuje bezpečnosť, a odomykanie prebieha skvele aj v tme. Face ID ďalej využijete aj na mobilné platby Apple Pay. iPhone 14 získava Bluetooth v novej verzii 5.3 predstavenej v roku 2021 so stabilnejším spojením.

iPhone 14 zase o niečo lepšie fotí v šere, poteší lepšie video

Pri pohľade na zadnú stranu iPhonu 14 máme jasno v tom, že počet fotoaparátov zostal na rovnakej hodnote. Tretí snímač, ktorým je pri modeloch Pro teleobjektív, stále chýba. Hlavný fotoaparát rozlíšenie nenavyšuje, zostávame na 12 Mpx. To by však nebol Apple, keby sa nepustil aspoň do ľahkých zmien. Snímky sú veľmi dobre osvetlené, za dobrého svetla nie sú farby prepálené, skôr bližšie k realite. Pri poklese prírodného svetla v kvalite pomôže nový Photonic Engine.

Aplikácia Fotoaparát už roky vyzerá rovnako. Pri fotografovaní si však môžete zvoliť napríklad filter alebo si manuálne upraviť svetelnosť.

Okrem decentného zvýšenia svetelnosti na f/1,5 je práve Photonic Engine tým, čo pomôže v situáciách s nedostatkom svetla. Ide vlastne o vylepšené Deep Fusion z iPhonu 11, kedy iPhone zaznamená v jednej chvíli viac snímok s rôznym nastavením a z každého z nich si vytiahne podstatnú informáciu. Všetko potom spojí do jednej snímky. Pri snímaní nočných a veľmi tmavých scén do hry vstupuje nočný režim, ktorý zvládne snímať niekoľko sekúnd pre jasnú fotografiu.

S ideálnym svetlom je fotografovanie jedna radosť. iPhone si poradí aj s množstvom menších a väčších objektov. Režim portrét potom zvláda zaostriť aj na rôzne predmety. Vložené snímky sú zmenšené a komprimované.

Pri nočnom režime sa nemusíte báť, že v ruke telefón stabilne neudržíte. Napomáha optická stabilizácia. Spoločne so snímkami za svetla sú vďaka nočnému režimu pekné aj tie za tmy. Niekedy však môže prísť vhod variant bez použitia nočného režimu, ktorý zobrazí nočnú oblohu v tmavšej a reálnejšej farbe.

Širokouhlý snímač zostáva aj na svojich 12 Mpx. Pri ňom je potom potrebné vydržať pri snímaní v šere o trochu dlhšie. Výsledný šum sa dá prežiť.

Z porovnania bežnej snímky (vľavo) a s použitím nočného režimu (vpravo) nevychádza ten s dlhším expozičným časom vždy najlepšie. Detailov má viac, ale farby sú už svetlé až príliš.

Apple sa tentoraz zameral na nové video. Konkrétne som mohol vyskúšať nový akčný režim, čo je vlastne pokročilá stabilizácia obrazu. Pokiaľ máte naozaj dostatok prirodzeného svetla, môžete začať natáčať pri behu, jazde na bicykli a podobne. Výsledné video ma prekvapilo, pretože sa obraz takmer nevychyľuje a zostáva až ľahko neprirodzene na jednom mieste. O dostatku svetla hovorím zámerne, akonáhle už má iPhone pochybnosti, sám vás upozorní.

Širokouhlý fotoaparát zostáva na svetelnosti f/2,4, takže mu stále svedčí oveľa viac prirodzeného svetla.

Rovnako sa na viac svetla spoliehajte pri filmárskom režime. Aj on dostal vylepšenia v podobe navýšenia rozlíšenia z Full HD na 4K a možnosť voľby skutočne filmového snímkovania, teda 24 snímok za sekundu. Photonic engine sa dostal aj do prednej selfie kamery. Preto majú snímky lepšie detaily. Nový iPhone 14 aj tu znížil clonu, a to na f/1,9.

i Apple A17 Pro: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Predchádzajúci model ako tá najväčšia konkurencia iPhonu 14

Najväčšou konkurenciou novému iPhonu 14 nie je nikto iný ako predchádzajúci iPhone 13. Je potrebné poznamenať, že som ho ani nevypisoval do tabuľky nižšie. Dôvodom je skutočne malý počet zmien. Bohužiaľ, novinka neprináša takmer žiadne dôvody, aby k nej majiteľ modelu z roku 2021 prechádzal. O chlp lepší fotoaparát a video, vyššia operačná pamäť a detekcia autonehody skrátka nie je veľa. Naopak, cena už tak podobná nie je a ušetríte zhruba 150 €.

Ak sa rozhodnete pre iPhone 13 z roku 2021, chybu neurobíte. Ak si kupujete prvý iPhone, nová štrnástka dostane pravdepodobne o rok dlhšiu podporu iOS, ale inak o veľa neprídete.

Ak vám nebude vadiť konkurenčný operačný systém, ako vhodnú voľbu vidím Samsung Galaxy S22 5G. Ten sa aj s nižšou cenou môže pýšiť obratným displejom, teleobjektívom alebo väčšou batériou. Rozmerovo sa s iPhonom veľmi podobajú, takže vám S22 so 6,1" displejom určite prekážať nebude. S iPhonom bojujú v schopnostiach fotoaparátu, kedy iPhone minimálne ponúka lepšiu selfie kameru a pre niekoho aj lepšie farebné podanie bežných snímok.

Hoci bol rad Samsung Galaxy S22 predstavený už na začiatku roka, stále sú telefóny konkurencieschopné a už základný model to názorne ukazuje. Zdroj: samsung.com

Za ďalšieho konkurenta som vybral nový Google Pixel 7 Pro 5G. Aj ten sa spolieha na výrobu hardvéru aj softvéru pod jednou strechou. Preto aj Pixel 7 prichádza s vlastným čipom, ktorým je Google Tensor G2.

i

Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kopa nových funkcií v elegantnom kabátiku

Pixel už navyšuje veľkosť displeja a navrch pridáva skvelé rozlíšenie. Tiež prekonáva iPhone prítomnosťou teleobjektívu. Operačná pamäť je dvojnásobná, ale záleží na tom, ktorý systém koľko potrebuje. Väčší displej si tiež žiada väčšiu batériu, a Pixel 7 Pro ju skutočne prináša.

Skvele vybavený Pixel 7 Pro môže zaujať aj jabĺčkarov. S Apple totiž zdieľa to, že výrobca je zároveň tvorcom operačného systému, takže systém je priamo optimalizovaný pre daný telefón. Zdroj: store.google.com
Parametre/Model iPhone 14 Samsung Galaxy S22 5G Google Pixel 7 Pro 5G
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 340 × 1 080 px, 425 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi
OLED, 60 Hz Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
Hlavný: 50 Mpx, f/1,85, OIS, 4K video s 60 fps
Širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 125,8°

Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS, 3-násobný optický zoom
Teleobjektív: 48 Mpx, f/3,5, 5-násobný optický zoom
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
10 Mpx, f/2,2, 4K video so 60 fps
10,8 Mpx, f/2,2, 4K video so 60 fps
Čipset Apple A15 Bionic, 6-jadrový Samsung Exynos 2200, 8-jadrový Google Tensor G2, 8-jadrový
RAM 6 GB 8 GB 12 GB
Interné úložisko 128/256/512 GB 128/256 GB 128/256/512 GB
Operačný systém iOS 16 Android 12 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 279 mAh 3 700 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rychlonabíjení/bezdr. nabíjanie: 25 W/15 W
Rychlonabíjení/bezdr. nabíjanie: 30 W/23 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68
Audio Stereo, Dolby Atmos Stereo, Dolby Stereo, Dolby
Rozmery
146,7 × 71,5 × 7,8 mm 146 × 70,6 × 7,6 mm 162,9 × 76,6 × 8,9 mm
Hmotnosť
172 g 168 g 212 g
Cena 999 €* 898,90 €* 999 €*
*Ceny sú platné k 18. 10. 2022. 

iPhone 14 nie je vôbec zlý, ale novinky budete hľadať pod lupou

iPhone 14

Mobily

Najnovší základný iPhone 14 bohužiaľ nemá príliš veľa noviniek, ktorými by zaujal. Kvôli vývoju meny nás novinka stojí o niečo viac ako takmer totožný iPhone 13. Nie som si istý, či v nich nájdete pridanú hodnotu. Novinky napočítame na prstoch jednej ruky a zaujímavejším variantom môže byť skôr iPhone 14 Plus s väčším displejom a batériou. iPhone 14 je výborný telefón, každá jeho súčasť je skvelá. Snáď by Apple možno mohol konečne pridať aj sem tretí fotoaparát. Avšak v pomere cena/výkon ma novinka nepresvedčila. Hlavnú chybu vidím v skutočne malom počte inovácií.

Klady

 • Stále pekný dizajn
 • Akčný režim pre video
 • 6 GB operačnej pamäte
 • Skvelá 2-dňová výdrž batérie

Zápory

 • Málo inovácií
 • SOS cez satelit iba v USA a Kanade
 • Cena začína podstatne vyššie
i Mohlo by vás zaujímať

iPhone 14 je rozporuplný. V recenzii som chcel poukázať na porovnanie s predchádzajúcou generáciou, nie len ohodnotiť zoznam jeho parametrov. Tie sú síce skvelé, ale nemožno sa ubrániť tomu, že Apple tentoraz naozaj nenasadil vyšší kaliber a ja som pomerne márne hľadal zmeny a vylepšenia. Napriek tomu ich pár existuje, a pokiaľ sú pre vás zásadné, nie je nad čím premýšľať.

Čo sme o iPhone 14 písali skôr


Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Na jar nás Apple nalákal na novú verziu jeho operačného systému iOS 16. Teraz k nemu predstavuje aj samotné telefóny, úplne nový rad iPhone 14 pozostávajúci zo 4 modelov s veľkým počtom noviniek. Čo všetko nám výrobca pripravil tentoraz? Akými vymoženosťami nás môžu novinky nalákať?

i

Predobjednávky nového modelového radu iPhone 14 štartujú už tento piatok 9. septembra 2022.

iPhone 14, úvod

iPhone 14 a 14 Pro – OBSAH

 1. Rad iPhone 14 priniesol koniec modelu mini, menší iPhone ale stále existuje
 2. Vďaka novému výrezu iPhonov 14 Pro máte na displeji viac miesta
 3. Užitočný Always-on displej prichádza na modely Pro, využíva novinky z iOS 16
 4. Modely Pro odpovedajú svojmu menu a ponúknu skutočne o chlp vyšší výkon
 5. Apple navyšuje rozlíšenie fotoaparátov pri modeloch Pro, základné modely však tiež lepšie fotia
 6. Pre koho má zmysel upgrade na iPhone 14?

Rad iPhone 14 priniesol koniec modelu mini, menší iPhone ale stále existuje

Už 16. rok sa každoročne stretávame s novou generáciou iPhonu. Tento rok prichádzajú nové modely s číslovkou 14. Apple ich uviedol na svojej keynote spoločne s trojicou smart hodiniek Apple Watch a 2. generáciou slúchadiel AirPods Pro. Akcia bola opäť vopred nahraná, avšak bez prítomnosti reportérov na mieste sa tentokrát nezaobišla. My si teraz v tomto článku prinášame zhrnutie nového radu iPhone 14.

i

Rozpis všetkých doterajších generácií iPhonov a noviniek, ktoré priniesli, nájdete v článku iPhone história: Ako šiel čas s legendárnym telefónom?

Za posledné roky došlo k ustáleniu modelového radu na 4 zariadenia. Tie boli odstupňované veľkosťou displeja, výbavou a samozrejme cenou. Priaznivci malých a kompaktných smartfónov mohli voliť iPhone 12 mini či 13 mini, ktoré sa zmestili ľahko do ruky vďaka svojim 5,4" displejom. Teraz je modelu mini koniec a štafetu kompaktných iPhonov po novom preberá iPhone SE. Ten je taktiež stále cenovo najdostupnejším telefónom s jablkom v znaku.

iPhone 14, všetky modely
Kompletný rad tohtoročných iPhonov 14. Zdroj: apple.com

Základný iPhone 14 zostáva, avšak namiesto menšieho bračeka ho tentoraz naopak dopĺňa väčší model pomenovaný iPhone 14 Plus. Oba cielia na priaznivcov kvalitného telefónu, ktorí ale nepožadujú nutne najlepší fotoaparát a iné špeciality. Pre fanúšikov toho najlepšieho je pripravený modelový rad Pro. Ide o modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Poďme sa bližšie zoznámiť s ich špecifikáciami.

Vďaka novému výrezu iPhonov 14 Pro máte na displeji viac miesta

Ako rozoznáme iPhone 14 a 14 Plus od predošlých generácií iPhone 12 a iPhone 13? Novinky sa vlastne držia rovnakého dizajnu známeho z rokov minulých. Hranaté telo s matnými hliníkovými bokmi zostáva. Prednú stranu kryje odolné sklo Ceramic Shield a pod dôkladnou ochranou sa nachádza aj dvojica fotoaparátov diagonálne rozložená v zadnom výstupku. Naspodku je umiestnený napájací Lightning konektor, po stranách tlačidlá hlasitosti a power button.

Kto sa chce odlišovať a získať niečo navyše oproti predošlému iPhonu 13, môže si nový iPhone 14 a 14 Plus zaobstarať v novej farbe, ktorou je fialová. Pripomína tak fialový variant iPhonu 12, ktorý sa na trh dostal exkluzívne v roku 2021 až niekoľko mesiacov po predstavení základnej farebnej ponuky. Zostávajúcimi možnosťami sú farby čierna, biela, modrá a červená.

iPhone 14, modely iPhone 14 a 14 Plus
Okrem nového farebného variantu – fialového, sú nové iPhony 14 na nerozoznanie od radu iPhone 13. Samozrejme až na nový veľký rozmer iPhonu 14 Plus, ktorý tak dorovnáva najvyšší model radu – iPhone 14 Pro Max. Zdroj: apple.com

Oba Pro modely, teda iPhone 14 Pro a 14 Pro Max hlásajú nový zovňajšok o niečo viac. Roky prepieraný výrez displeja prešiel decentnou zmenou. Už nejde o plôšku napojenú na hornú stranu telefónu, ale znateľne menší oválny prúžok nazvaný Dynamic Island, ktorý je obklopený OLED panelom zo všetkých strán. Je to vlastne miesto, kde sa nachádzajú senzory a kamerka Face ID. Apple však povýšil funkčnosť a z tohto miesta teraz vychádzajú rôzne notifikácie a signalizácie.

i

iPhone 13 (RECENZIA): revolučný nie je, prináša ale vydarené vylepšenia

To ale nie je všetko, zadný foto výstupok je teraz zasa o kus väčší a už na prvý pohľad sľubuje lákavé novinky v oblasti fotografie. Modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max svoje telá s lesklými oceľovými bokmi obliekli do štýlových farieb. Okrem typických farieb strieborná, zlatá, sivá sa aj tu po novom stretávame s fialovým variantom.

iPhone 14, všetky modely
Toto je nová podoba priestrelu pri modeloch iPhonov 14 Pro. Zdroj: apple.com

Užitočný Always-on displej prichádza na modely Pro, využíva novinky z iOS 16

Veľkosti vysoko kvalitných OLED displejov, ktoré Apple opäť nazýva ako Super Retina XDR, zostávajú na známych hodnotách z rokov minulých. Už sme si spomenuli vynechanie kompaktného 5,4" iPhonu, preto je najmenšia možná hodnota posunutá na 6,1" pri iPhone 14 a 14 Pro. Vysoké rozlíšenie napomáha skutočne veľmi jemnému zobrazeniu. iPhone 14 Plus a 14 Pro Max sa už neuskromňujú a oba dosahujú uhlopriečky 6,7". Samozrejme tiež u nich nechýba dostatočne jemné zobrazenie, HDR a vysoký jas.

Tentoraz sa prítomnosť ProMotion, teda rýchlej obnovovacej frekvencie 120 Hz pri displejoch Pro modelov, bude hodiť. iPhony 14 Pro a 14 Pro Max totiž vďaka podpore variabilnej zmeny frekvencie s novou minimálnou hodnotou až 1 Hz môžu využiť funkciu známu z konkurenčných telefónov. Reč je o Always-on displej. Vďaka tomu sa teraz zamykacia obrazovka systému iOS 16 s rôznymi indikátormi môže zobraziť s utlmeným podsvietením bez toho, aby používateľ kvôli tomu musel naplno rozsvietiť displej.

iPhone 14, Always-on displej nového radu iPhone 14 Pro
Takto vyzerá Always-on displej v podobe modelu Apple iPhone 14 Pro a jeho systému iOS 16. Zdroj: apple.com

Modely Pro odpovedajú svojmu menu a ponúknu skutočne o chlp vyšší výkon

Každoročná zmena procesorov za výkonnejší typ sa tento rok trochu vymyká zaužívaným pravidlám. Z pohľadu jednotlivých generácií procesora Apple Bionic sú základné iPhony 14 vybavené netradične minuloročnou generáciou A15 Bionic z kompletného radu iPhone 13. Napriek tomu tento čip dostáva vylepšenia v podobe grafického jadra navyše. O CPU novej generácie ale neprídu modely 14 Pro. Pre nich si výrobca vyhradil nové čipy A16 Bionic. Tie sa chvália po novom skoro 16 miliardami tranzistorov.

iPhone 14, A16 Bionic
Bohužiaľ iba iPhony 14 Pro získavajú nový čip A16 Bionic. Zdroj: apple.com

Všetky nové iPhony podporujú pokročilejší Bluetooth 5.3. Zlepšenia sa dočkali výdrže batérie. Napríklad iPhone 14 oproti predošlej generácii prehráva hudbu až o 5 hodín dlhšie. Na konkrétne kapacity batérií si musíme počkať, Apple ich neuvádza. Už teraz vieme, že nabíjacie výkony zostali na 20 W drôtového nabíjania cez Lightning a 15 W bezdrôtového Qi. V balení samozrejme opäť nenájdeme adaptér ani slúchadlá, iba napájací kábel.

Veľkou novinkou sa zdá byť vyslanie núdzového SOS cez satelit. Funkcia je určená najmä pre oblasti bez bežného pokrytia mobilnou sieťou či signálom Wi-Fi. Takáto správa bude odlišná na prvý pohľad šedivým podfarbením textovej bubliny. Apple zatiaľ plánuje funkčnosť od tohtoročného novembra pre USA a Kanadu. Zaujímavosťou je, že iPhony pre americký trh sa už čisto spoliehajú na eSIM, a nebudú tak mať slot na bežnú SIM kartu. Po vzore nových Apple Watch prinášajú všetky modely aj detekciu nárazu.

iPhone 14, satelitná komunikácia
Pomoci sa s novými iPhonmi 14 dopíšete aj uprostred pralesa. Zdroj: apple.com

Apple navyšuje rozlíšenie fotoaparátov pri modeloch Pro, základné modely však tiež lepšie fotia

Dalo by sa povedať, že vylepšovať špičkové fotoaparáty minulého radu iPhone 13 takmer nebolo možné. Technológia však smeruje ďalej, a my tak o novinky neprichádzame. Navyše ich nie je málo.

Hlavný fotoaparát sa po dlhých 6 rokoch dočkal vyššieho rozlíšenia. Z pôvodných 12 Mpx, ktorými sa prvýkrát pochválil iPhone 6s už v roku 2016, stúpajú tohtoročné iPhone 14 Pro a 14 Pro Max až na 48 Mpx. Snímky však naďalej budú vyhotovované v úplne dostačujúcom 12 Mpx rozlíšení, ale jednotlivé pixely budú o niečo kvalitnejšie vďaka kombinácii 4 obrazových bodov do jedného. Základné iPhony 14 si ponechávajú foťák s maximálnym rozlíšením 12 Mpx, ale vylepšujú svetelnosť na f/1,5.

i

iPhone 13 Pro (RECENZIA): brilantné parametre zabalené v kovovom tele

Ultraširokouhlý fotoaparát iPhonu 14 a 14 Plus si svetelnosť ponecháva na úrovni f/2,4. V prípade modelov Pro sa u 12 Mpx ultraširokouhlého foťáka udiala zmena vo svetelnosti. Naprieč novými modelmi sa lepšej svetelnosti dočkala selfie kamera. Zo skorších f/2,2 Apple dokázal vylepšiť na f/1,9. Došlo aj na prítomnosť autofokusu. Modely Pro si ešte samozrejme ponechávajú 3. snímač, ktorým je teleobjektív s 3-násobným aj 2-násobným optickým zoomom a senzor Lidar.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max

Photonic Engine, tak je súhrnne pomenovaný režim nových smartfónov sľubujúci lepšie výsledky pri zhoršených svetelných podmienkach. Každý fotoaparát u novej generácie je teraz násobne lepší v zaznamenaní fotiek v šere a pološere. Nezabudlo sa ani na video. Rad iPhone 14 má po novom akčný mód pre stabilizáciu 4K videa a v tomto rozlíšení podporuje aj kinematografický režim s rozmazaným pozadím.

iPhone 14, fotoaparát
Kvalitné fotoaparáty sú pre iPhony typické. Modely Pro po rokoch zvyšujú rozlíšenie. Zdroj: apple.com

Pre koho má zmysel upgrade na iPhone 14?

Tabuľka nižšie porovnáva všetky modely novej generácie medzi sebou. Oproti iPhonom 13 nemajú tohtoročné iPhone 14 a 14 Plus príliš veľa navyše, takže vlastníci minuloročných zariadení nemusia mať silnú motiváciu prejsť. Druhý menovaný má šancu zaujať aspoň svojou väčšou uhlopriečkou displeja. Aj napriek takmer totožným parametrom sa ale jeden zo základných iPhonov 14 oplatí zaobstarať kvôli zmenám vo fotoaparátoch a videu.

i

Najlepšie fotomobily 2022 (AKTUALIZOVANÉ)

Modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max majú viacero dôvodov, ktoré môžu donútiť prejsť aj majiteľov iPhonu 13 Pro. Menší výrez asi nikoho neohromí, ale lepšie fotoaparáty, nový procesor A16 Bionic alebo Always-on displej sú príjemnými lákadlami. Na cenách sa prejavuje nárast, cenovky jednotlivých modelov s možnosťou predobjednávky sú nasledujúce.

 • iPhone 14 128 GB – 999 €
 • iPhone 14 256 GB – 1 129 €
 • iPhone 14 512 GB – 1 389 €
 • iPhone 14 Plus 128 GB – 1 149 €
 • iPhone 14 Plus 256 GB – 1 279 €
 • iPhone 14 Plus 512 GB – 1 539 €
 • iPhone 14 Pro 128 GB – 1 299 €
 • iPhone 14 Pro 256 GB – 1 429 €
 • iPhone 14 Pro 512 GB – 1 689 €
 • iPhone 14 Pro 1 TB – 1 949 €
 • iPhone 14 Pro Max 128 GB – 1 449 €
 • iPhone 14 Pro Max 256 GB – 1 579 €
 • iPhone 14 Pro Max 512 GB – 1 839 €
 • iPhone 14 Pro Max 1 TB – 2 099 €
Parametre/ Model iPhone 14 iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi 2 556 × 1 179 px, 460 ppi 2 796 × 1 290 px, 460 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video so 60 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video so 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,78, 4K video so 60 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,78, 4K video so 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8  
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 


teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8 teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8


Lidar Lidar
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
12 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
Čipset Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic Apple A16 Bionic Apple A16 Bionic
Interné úložisko 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/ 1 000GB 128/256/512/ 1 000 GB
Operačný systém iOS 16 iOS 16 iOS 16 iOS 16
Podpora sietí 5G
Akumulátor
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W
Konektor Lightning Lightning Lightning Lightning
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68 IP68
Audio stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos stereo, Dolby Atmos
Rozmery 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 160,8 × 78,1 × 7,8 mm 147,5 × 71,5 × 7,85 mm 160,7 × 77,6 × 7,85 mm
Hmotnosť 172 g 203 g 206 g 240 g
Cena od 999 €* 1 149 €* 1 299 €* 1 449 €*
*Ceny sú platné k 7. 9. 2022.

i Mohlo by vás zaujímať

Akcia Applu sa niesla v duchu toho najlepšieho, čo chce výrobca teraz ukázať svetu. Nové smarpthony radu iPhone 14 sú rozumne oddelené tak, aby si každý vybral svojho favorita. Za nás sú nové funkcie a vylepšenia tých existujúcich podarené a tešíme sa na skúsenosť s novým väčším iPhonom 14 Plus, na nové fotoaparáty či technológiu Always-on displeja.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03