Obnoviť stránku

Čo je eSIM?

• Autor: Redakcia

Blíži sa čas, kedy bežným SIM kartám v mobilných telefónoch a ďalších zariadeniach definitívne odzvoní. Nestane sa tak v priebehu niekoľkých mesiacov, ale raz ich zrejme úplne nahradia eSIM karty. A zariadení, ktoré túto technológiu podporujú, pribúdajú. Čo to eSIM vlastne je? Čo všetko sa postupným odklonom od plastových kartičiek zmení? A aké má eSIM výhody a nevýhody?

Čo je eSIM – OBSAH

  1. Čo je eSIM?
  2. eSIM vs SIM
  3. Výhody eSIM
  4. eSIM a mobilní operátori
  5. Mobilné telefóny a ďalšie zariadenia s eSIM
  6. Ako sa zbaviť eSIM pri predaji alebo požičaní telefónu?

Čo je eSIM?

eSIM karta je samostatný čip, virtuálna SIM karta, zabudovaná do základnej dosky mobilných telefónov alebo napríklad inteligentných hodiniek. Nahrádza klasickú plastovú SIM kartu takže odpadá nutnosť vkladať ju do príslušného slotu. Nemusíte sa ale báť, možnosť zmeniť mobilné zariadenie alebo číslo tým nestratíte. Na čip zabudovaný v telefóne alebo inom zariadení si budete môcť jednoducho stiahnuť svoj profil, prípadne ho tiež odstrániť. Ako to presne funguje?

eSIM už nebude plastová, ale bude súčasťou mobilného telefónu v podobe čipu.

eSIM vs SIM

Klasické SIM karty majú čip s dátami v sebe. V prípade ich straty alebo poškodenia je nutné vážiť cestu k svojmu operátorovi pre ďalšiu SIM. Naproti tomu nové eSIM, zabudované do čipov v telefóne, ponúkajú používateľovi možnosť stiahnuť svoj profil z pohodlia domova. Klasické SIM nevyhovujú ani výrobcom, ktorí pre nich musia do mobilov vyrábať príslušné sloty, ktoré sú z technologického hľadiska pomerne zložité a relatívne energeticky náročné.

Navyše najmä v prípade súčasných inteligentných telefónov zaberajú aj toľko potrebné miesto. A aby toho nebolo málo, sloty sú tiež častým dôvodom na reklamáciu celého zariadenia. Slabým miestom sú aj pri vodoodolných telefónoch. Pre výrobcov to totiž znamená nutnosť extra utesnenia.

Čo je eSIM; čip eSIM

Na ušetrenie miesta v zariadení nahradí plastovú SIM nová verzia eSIM, ktorá má oveľa menšie fyzické rozmery.

eSIM prinesie väčšiu úroveň zabezpečenia

SIM karty si v dnešnej dobe objednáva operátor u výrobcu, ktorý mu pošle obálky s klasickými plastovými SIM, a to so všetkými potrebnými údajmi na ich aktiváciu alebo odblokovanie. Súčasne si operátor do svojho počítača tieto údaje prevedie a odošle obálky novým klientom. Novinka v podobe eSIM bude sťahovať dáta od výrobcu digitálne.

i Technológia eSIM je stále na svojom počiatku. Aj napriek tomu sa ale pomaly začína objavovať ako v mobilných telefónoch, tak aj v inteligentných hodinkách. Priekopníkmi sa v tejto oblasti stala spoločnosť Apple so svojimi Apple Watch, eSIM ale nájdeme ale aj v prípade Samsungu a jeho Galaxy Watch a postupne pribúdajú aj ďalší výrobcovia. O tých najnovších hodinkách z dielní Applu a Samsungu si môžete prečítať viac v článkoch Apple Watch Series 7 (PREVIEW) – väčší displej, odolnejšia konštrukcia a ešte rýchlejšie nabíjanie a Samsung Galaxy Watch4 Classic (RECENZIA) – najlepšie hodinky pre Android?.

Po celý čas bude cesta tohto dátového súboru zašifrovaná a rozbalí sa až pri samotnom sťahovaní dát do čipu. Pre vyššiu bezpečnosť údajov sa daný profil s unikátnym kódom ICCID pri výrobcovi neuvoľní skôr ako na pokyn používateľa (prostredníctvom QR kódu alebo zadaním eID). Zabudovanú eSIM možno tiež stiahnuť iba raz. Proces nepotrvá nijako dlho, používateľský profil má kapacitu len pár desiatok kilobajtov. Nutné je ale pripojenie zariadenia na internet.

Malé čipy nahrádzajúce väčšie plastové SIM karty sú potenciálom na ďalší rozvoj, predovšetkým smart watch, náramkov, doplnkov (všeobecne oblasť tzv. nositeľnej elektroniky čiže wearables), ale aj senzorov a niektorej elektroniky do áut. Krokom vpred sú rozhodne v oblasti tzv. internetu vecí (IoT). Pri mnohých inteligentných zariadeniach v domácnosti by bolo použitie klasickej plastovej SIM karty technologicky náročné a hlavne nepraktické.

Co je eSIM; čip pro auta i hodinky

Vstavaná eSIM je vhodná aj pre športtestery, senzory a elektroniku do automobilov.

Výhody eSIM

Vstavané virtuálne SIM ponúkajú množstvo výhod, medzi tie najprínosnejšie patrí:

  • Riešenie komplikácií pri vkladaní klasickej SIM do niektorých zariadení (snímač, senzory, hodinky a pod.)
  • Zlepšenie vodoodolnosti prístrojov
  • Odpadnú reklamácie kvôli nefunkčnému slotu
  • Šetrí miesto v telefóne
  • Aktivácia SIM bez nutnosti navštíviť pobočku operátora
  • Jeden profil bude môcť spravovať viac eSIM (doplnkové zariadenia alebo viac operátorov)
  • DualSIM bude jednoduchší – len stiahnutie dát
  • Jednoduchšia zmena operátora
  • Ľahšie získanie SIM mimo štáty EÚ

eSIM a mobilní operátori

Ako už bolo povedané, veľkou výhodou eSIM bude aj jednoduchšia zmena operátora. Na jeden čip je možné nahrať viac profilov od rôznych operátorov naraz. Aktívny však môže byť len jeden. V prípade telefónov s duálnou SIM bude tento problém vyriešený dvomi rôznymi čipmi. Celý proces budú ale aj naďalej komplikovať zmluvné podmienky jednotlivých mobilných operátorov.

i

eSIM predplatená karta

Možnosť využiť eSIM sa týka aj používateľov predplatených kariet. V súčasnosti je eSIM predplatená karta k dispozícii u všetkých veľkých domácich operátorov. Práca s ňou, napr. teda dobíjanie, je rovnaká, ako pri klasickej plastovej SIM-ke.

A kde je ten často hľadaný háčik? Zdanlivo nevýhodné podmienky pre poskytovateľov mobilnej siete budú totiž dosť možno kompenzované na bežných používateľoch. Čipom budú osadené aj dodatočné zariadenia – fitness náramky, hodinky a ďalšie doplnky, ktoré dnes prepájate so svojim mobilným telefónom. Zmluva s poskytovateľom sa tak razom rozšíri s každou vašou inteligentnou vecou. Standard eSIM, ktorého tvorcom je organizácia GSMA, ponúka možnosti prispôsobenia SIM kariet v záujme obchodných politík mobilných operátorov. Čo nás teda naozaj čaká s novými vstavanými čipmi, je zatiaľ nejasné.

Čo je eSIM; jedna zmluva na všetky zariadenia

Doba klasických SIM kariet pomaly, ale iste končí.

Aktuálne eSIM telefóny (a ďalšie zariadenia) podporujú všetci veľkí tuzemskí operátori. V prípade operátorov ale stále narážame na isté obmedzenia. Operátori eSIM karty ponúkajú len na vybrané zariadenia. Súčasne však deklarujú, že sa zoznam stále rozširujú. eSIM navyše podporujú aj telefóny značky Huawei alebo Motorola Razr.

i Virtuálna SIM (teda eSIM) nie je to isté ako virtuálne telefónne číslo. To totiž existuje nezávisle od SIM karty alebo telefónneho zariadenia. Ide v podstate o službu, ktorá má uľahčiť život tým používateľom, ktorí nechcú na registráciu na niektorých stránkach využívať vlastné telefónne číslo.

V prípade smart hodiniek Apple Watch je jediným domácim operátorom, ktorý ich v súčasnosti podporuje, Orange. Problematika zavedenia systému pre nové SIM nie je jednoduchá a predchádza jej zmena interných systémov, pretvorenie väčšiny fungujúcich procesov a pod. Pre operátorov to nie je jednoduchý proces a rozšírenejšiu podporu u ďalších operátorov a zariadení si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Úpravami bude musieť prejsť aj e-shop mobilných operátorov a servis. Pri pôvodných klasických SIM sme totiž pri potrebe dať mobilný telefón do servisu jednoducho vytiahli kartu von. Vstavané čipy toto nedovolia a zároveň z bezpečnostných dôvodov možno daný profil na čip stiahnuť len raz. Je teda nutné vymyslieť iný spôsob, zrejme nejaké dočasné zablokovanie profilu.

i Vyskúšajte zmenu používateľského prostredia systému Android prostredníctvom vlastnej personalizácie telefónu.

Zložitá je aj spolupráca. Aby existoval jeden typ čipov, ktorý bude podporovať všetky systémy mobilných operátorov, musia sa spojiť výrobcovia elektroniky aj mobilní operátori. To si vyžaduje naozaj veľa času. Môžeme len dúfať, že sa spolupráca podarí. Inak by sme pravdepodobne museli zisťovať tiež kompatibilitu mobilného zariadenia s operátorom.

Čo je eSIM; GSMA vyvíja štandard na eSIM

Zavedenie eSIM vyžaduje spoluprácu operátorov i výrobcov zariadení.

Mobilné telefóny a ďalšie zariadenia s eSIM

Mobilných telefónov, ktoré podporujú eSIM, zatiaľ nie je veľa. Jedným z prvých bol Google Pixel 2 a jeho väčšia verzia 2XL. Nasledoval samozrejme Google Pixel 3 (novo eSIM samozrejme nájdeme aj pri Pixel 4 a Pixel 4XL) a predovšetkým eSIM iPhone, teda spoločnosť Apple so svojou vtedajšou vlajkovou loďou iPhone Xs a Xs Max.Novo tiež eSIM podporuje obľúbený iPhone SE 2020 a samozrejme aj rad iPhone 13, iPhone 12 aj predchádzajúce modely série iPhonu 11. K starším telefónom – iPhone 8, klasický iPhone X - eSIM Apple nebude, z pochopiteľných dôvodov spätne pridávať.

Pri Apple je zaujímavé, že ich iPhone Dual SIM podporuje buď kombináciu jednej klasickej a jednej virtuálnej (eSIM) karty, prípadne pri najnovšom rade iPhone použitie dvoch eSIM zároveň.

i

iPhone DualSIM

Pokiaľ ste v mobiloch od spoločnosti Apple chceli využívať funkciu Dual SIM, bolo možné až do predchádzajúcej generácie (iPhone 12) využiť jednu eSIM a jednu SIM klasickú. Pri najnovších modeloch iPhone 13 je možné využívať dve eSIM zároveň. Zároveň ale možno využívať aj kombináciu klasickej a virtuálnej SIM.

Ďalším z priekopníkov eSIM je Samsung, v súčasnosti ju nájdeme v modeloch Samsung Galaxy S21, Galaxy Note 20 aj v skladacích modeloch Samsung Galaxy Z Flip 5G a Samsung Galaxy Z Fold2 5G. Ostatní výrobcovia zostávajú zatiaľ prinajmenšom opatrní – z tých väčších sa do eSIM pustil iba Huawei so svojimi modelmi P40 a P40+ a prvú lastovičku predstavila aj Motorola so svojim modelom Motorola Razr 2019.

i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Recenzia ťažkej váhy sveta telefónov

eSIM sa dostali aj do mnohých inteligentných hodiniek, napríklad do nových Samsung Galaxy Watch4, resp. Galaxy Watch4 Classic. V prípade Apple ide o integráciu do modelov Apple Watch 3 a starších vrátane aktuálnych Apple Watch 7, ktoré zdieľajú telefónne číslo so svojim spárovaným iPhonom. Operátor vydávajúci eSIM musí byť totožný, ako je operátor na vloženej plastovej SIM karte v telefóne. To však platí iba na účel aktivácie, a preto je dobré mať vo chvíli aktivácie v telefóne vloženú SIM kartu od rovnakého operátora. V prípade spoločnosti Apple ale nie sú hodinky a iPhone s eSIM osamotené – nájdeme ju aj v niektorých tabletoch, konkrétne iPad Air alebo napríklad iPad Pro M1 a ďalších.

i Pravidelne aktualizovaný zoznam zariadení s podporou eSIM nájdete napr. TU

Ako sa zbaviť eSIM pri predaji alebo požičaní telefónu?

Zaujímavou otázkou môže byť, čo vlastne urobiť s nahraným profilom eSIM, keď sa chceme telefónu zbaviť či už kvôli predaju, alebo len v čase servisu či zapožičaní niekomu inému. Kartu v tomto prípade nie je možné jednoducho vysunúť zo zariadenia, preto musíme profil jednoducho z telefónu zmazať. To ide urobiť klasicky cez nastavenie. Profil sa totiž nutne nemusí úplne odstrániť pri obnove továrenského nastavenia. Obnovu profilu je potrebné riešiť návštevou operátora, pôvodný aktivačný QR kód už nebude funkčný. Pri požičaní telefónu stačí eSIM iba zamknúť PIN kódom podobne, ako je to pri klasickej plastovej karte.

i Mohlo by vás zaujímať

eSIM rozhodne je veľkým krokom vpred, a to v oblasti mobilných telefónov aj širšom kontexte internetu vecí. Na Slovensku sa definitívny prechod na eSIM predpokladá do roku 2026. V tom čase by sa virtuálna SIM karta mala stať štandardom a používanie plastových kartičiek by malo začať ustupovať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17