Obnoviť stránku

Apple AirTag, uvod

Apple AirTag (RECENZIA): malý gadget, ktorý ľahko nájde to, čo treba

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Trh smart lokalizátorov nie je taký veľký ako napríklad trh mobilných telefónov. To však neznamená, že by ste výberu toho správneho nemali prikladať veľkú váhu. My sa v tejto recenzii pozrieme na inteligentný Apple AirTag, jeho schopnosti a reálne využitie v praxi. Stojí za to si ho zaobstarať aj do vašej domácnosti?

Apple AirTag – OBSAH

  1. Prvotné sprevádzkovanie AirTagu je veľmi intuitívne
  2. Do čoho AirTag uchytiť a ako hľadať predmet blízko vás
  3. Vyhľadanie vzdialeného predmetu
  4. Našli ste iný AirTag? Kontaktujte majiteľa
  5. AirTag je možné nastaviť v aplikácii Nájsť na iOS/iPadOS aj macOS
  6. Akú má Apple AirTag konkurenciu?
  7. Apple AirTag spoľahlivo plní to, čo sa od neho očakáva

Prvotné sprevádzkovanie AirTagu je veľmi intuitívne

Čip je naozaj kompaktný. Jeho priemer je iba 3,2 cm a váži 11 gramov. Pomerne znateľná je však hrúbka 8 mm. Biela vypuklá strana sa od tej zadnej odlišuje použitím plastu, zadná strana z nehrdzavejúcej ocele sa bohužiaľ dá pomerne ľahko poškriabať. Výrobca myslel aj na možnosť vniknutia vody a prachu. Vodoodolnosť IP67 zabezpečuje výdrž AirTagu do 1 metra pod hladinou počas 30 minút, prachuvzdorný je potom kompletne.

Apple AirTag si možno zaobstarať v balení po 1 alebo po 4 kusoch. Finančne vychádza lepšie väčší variant, pokiaľ teda viac lokalizátorov využijete, bude lepšia voľba kúpiť 4 kusy naraz. Biele balenie AirTagu neobsahuje zbytočnosti. V malej štvorcovej škatuľke nájdete iba pár informačných materiálov a samotný čip. Batéria je súčasťou balenia, konkrétne je už vložená do AirTagu. Pred prvým použitím je potrebné vytiahnuť plastovú poistku, ktorá batérii bráni v kontakte. Tým je hotovo, lokalizátor je pripravený na párovanie.

Recenzia Apple AirTag, obsah balenia Recenzia Apple AirTag, lokalizátor
Balenie je veľmi skromné, chýba aj tradičná samolepka. Oceľ je nerezová, ale pomerne náchylná, takže po pripnutí na kľúče sa po nejakom čase zrejme škrabancom nevyhnete.

AirTag je možné použiť iba s mobilnými telefónmi Apple iPhone a prehrávačmi Apple iPod touch s minimálne iOS 14.5 alebo s iPadmi s verziou iPadOS 14.5 a novšou. Na zariadení stačí mať zapnutý Bluetooth, priblížiť ho k AirTagu a na displeji vyskočí okienko pre ľahké spárovanie. V jeho priebehu stačí pre svoje potreby zvoliť, k akému predmetu bude čip pripevnený, a môžete ho aj pre prehľadnosť ďalej pomenovať (napríklad kľúče od domu, kľúče od auta a pod.) a doplniť emotikonom.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

Do čoho AirTag uchytiť a ako hľadať predmet blízko vás

Podľa požadovaného účelu pri AirTagu musíte riešiť jeho uchytenie. V dnešnej dobe už existuje špeciálne príslušenstvo, ktoré má vyhradený priestor na nacvaknutie tagu, napríklad špeciálne peňaženky FIXED. Na pripevnenie ku kľúčom zrejme najlepšie poslúžia pútka a kľúčenky. Následne ho pripevníte k batohu, fotoaparátu, kabelke, kľúčom, kufru a pod. Do auta stačí AirTag vložiť tak, ako je.

Apple AirTag, prívesok
Kľúčenky sú ako stvorené na uchytenie AirTagu na mnoho miest, nielen na kľúče. Takto ho pripevníte napríklad na batoh, kufor alebo popruh fotoaparátu.

Detekcia predmetu prebieha dvoma spôsobmi. Je buď vizuálna, alebo hlasová. Samozrejme môžete obe možnosti kombinovať. Každá je potom vhodná na iný účel a inú situáciu. Na predstavu:

  • Som doma, potrebujem odísť a nemôžem nájsť kľúče. Na kľúčoch mám pripevnený AirTag, spustím teda aplikáciu Nájsť a zvolím prehrať zvuk. Potom stačí ísť po zvuku.
  • Potrebujem v dome nájsť kľúče, ktoré môžu byť kdekoľvek. Zvukovým upozornením by som mohol prebudiť zvyšok domácnosti. Na mape v aplikácii Nájsť skontrolujem polohu a snažím sa k AirTagu čo najviac priblížiť. Akonáhle som dostatočne blízko, zvolím možnosť hľadať miestne. iPhone zobrazí cez zadný fotoaparát rozmazaný obraz a detekčný kruh. Teraz stačí telefónom po miestnosti otáčať a akonáhle zaznamená správny smer, k AirTagu už vás navedie šípkou a ukazovateľom vzdialenosti s presnosťou na decimetre.

V druhej situácii je využitá funkcia presného hľadania. To funguje cez technológiu UWB. Ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorá hľadanie nielen strateného AirTagu ešte viac spresní. Bohužiaľ nie je dostupná pre všetky iPhony, využiť ju je možné na iPhone 11 a novších generáciách.

Recenzia Apple AirTag, hľadať miestne na iPhone 13 Pro Recenzia Apple AirTag, funkcia presného hľadania
Rozdiel v presnosti hľadania cez staršie iPhone SE 2020 a iPhone 13 Pro. Druhý menovaný má čip UWB, takže si pri ňom môžete vybrať možnosť hľadať miestne. Detekcia je potom naozaj presná. Cez iPhone SE v danej situácii nájdete AirTag najlepšie prehraním zvukového signálu.

Keď sme sa snažili spustiť funkciu hľadať miestne v horšie osvetlenom mieste, bolo potrebné zapnúť svietidlo. iPhone toto sám ponúkne, na detekciu totiž potrebuje zisťovať aj obraz z fotoaparátu. Pokiaľ sa AirTag pohybuje, môže byť presné hľadanie obmedzené, prípadne sa nebude dať využiť vôbec. AirTag totiž svoju polohu smerom k iPhonu nevysiela neustále, ale v určitých intervaloch, kedy sa premiestni a pozícia sa ustáli.

Recenzia Apple AirTag, nedostatok svetla Recenzia Apple AirTag, lokalizátor v pohybe Recenzia Apple AirTag, hľadanie so svietidlom
Pri hľadaní v šere si iPhone povie o viac svetla a naspodku sa objaví tlačidlo svietidlo. Po jeho spustení už detekcia pokračuje bez problémov. Pokiaľ sa AirTag stále pohybuje, nebude možné presnú lokalizáciu vykonať.

Vyhľadanie vzdialeného predmetu

Ako Apple myslel na detekciu svojho AirTagu v čase, keď ste od neho vzdialení? Môžete byť pokojne na druhej strane planéty, napriek tomu jeho polohu máte šancu s veľkou pravdepodobnosťou detegovať. Čip sa totiž dokáže spojiť s ktorýmkoľvek iPhonom v jeho okolí, ktorý je v dosahu Bluetooth a je pripojený na internet. Úplne anonymne tak AirTag cez dané zariadenie pošle údaje o svojej polohe vám do aplikácie Nájsť.

i

iPhone 15 a iPhone 15 Plus zlepšujú fotoaparát, výkon a majú nový priestrel displeja

Apple musel pri vývoji AirTagu myslieť aj na jeho prípadné zneužitie. Pokiaľ je teda AirTag detegovaný dlhšie obdobie v prítomnosti cudzieho iPhonu a zároveň bez spojenia s jeho spárovaným telefónom, upozorní na seba. Táto funkcia má byť prevenciou proti využitiu AirTagu na sledovanie osôb. Situácia je však komplikovanejšia pre tých, ktorí si lokalizátorom chránia svoj majetok. Napríklad pri odcudzení batohu môže byť zlodej po nejakom čase zvukovo upozornený na to, že sa AirTag v batohu nachádza.

Našli ste iný AirTag? Kontaktujte majiteľa

Môže sa stať, že nájdete stratený batoh, kľúče, peňaženku a vďaka obľube AirTagu bude k takémuto predmetu skutočne jeden pripevnený. Môžete sa pokúsiť zistiť, či sa z neho o majiteľovi nedozviete viac. Pokiaľ je tento AirTag označený majiteľom ako stratený, už samotnou lokalizáciou svojím iPhonom mu dáte správu o nájdení jeho predmetu. Lepšie však bude spojiť sa s ním priamo.

Recenzia Apple AirTag, identifikácia predmetu Recenzia Apple AirTag, informácie o majiteľovi Recenzia Apple AirTag, vyhľadávanie
Ak nájdete cudzí stratený AirTag, môžete sa cez aplikáciu Nájsť pokúsiť zistiť kontakt na jeho majiteľa.

Zapnite teda aplikáciu Nájsť, zvoľte Predmety a úplne dole je možnosť Identifikovať nájdený predmet. Teraz postačí nájdený AirTag podržať blízko hornej hrany iPhonu a po chvíli by sa mala načítať webová stránka s informáciami, pokiaľ ich majiteľ zadal. Majiteľ môže nastaviť svoj email alebo telefón, a to priamo v aplikácii Nájsť. O tom viac v nasledujúcej kapitole.

i

Septembrový Apple Event: nové iPhony 15, Apple Watch Ultra 2 aj Watch 9

AirTag je možné nastaviť v aplikácii Nájsť na iOS/iPadOS aj macOS

Všetka správa AirTagu prebieha cez aplikáciu Nájsť od Applu. Tá nie je zložitá, používa sa intuitívne a ponúka niekoľko možností nastavenia.

Všetky svoje AirTagy vidíte v aplikácii v záložke Predmety zakreslené do mapy podľa ich poslednej známej polohy. Po vybraní konkrétneho z nich vidíte kapacitu jeho batérie, sériové číslo a verziu firmware. Je možné na ňom prehrať zvuk, ak ste pri ňom, príp. sa k nemu tento pokyn dostane z iného blízkeho iPhonu so zapnutým Bluetooth a internetovým pripojením. K AirTagu sa môžete nechať navigovať, pri kratšej vzdialenosti a s novším iPhonom je potom možné aj presne vyhľadať.

Apple AirTag, aplikácia Nájsť
Aplikácia na macOS má rovnaké nastavenia, ako je priamo v iOS/iPadOS. Vidíte stav batérie AirTagu, možnosť navigovať sa k nemu a aktiváciu funkcie Stratené.

Ďalej je možné zapnúť si funkciu Upozorniť na zabudnutie. Necháte si napríklad kľúče v práci a odídete. iPhone vás po chvíli informuje, že ste sa od kľúčov vzdialili. Sú však miesta, kde nechceme byť neustále upozorňovaní o vzdialení sa od daného predmetu. Typicky doma. Preto je možné si v tejto časti zvoliť polohu, na ktorej bude AirTag také odchody od predmetu ignorovať.

Recenzia Apple AirTag, miestne hľadanie Recenzia Apple AirTag, batéria
iPhone 11 a novšie dokážu hľadať miestne. Funkcia je spoľahlivá. Vymeniť batériu v AirTagu je veľmi jednoduché a rýchle.

Akonáhle prehľad nad svojím AirTagom stratíte, aktivujte funkciu Stratené. Taký AirTag sa potom chová trochu inak. Pokiaľ si ho nejaké zariadenie všimne, ihneď sa na vašom iPhone, iPode či iPade objaví oznámenie. Pred aktiváciou režimu Stratené je potrebné nastaviť telefónne číslo alebo email a textovú správu, čo sa prípadnému nálezcovi zobrazí.

i

Batéria má podľa Applu v AirTagu bez problémov vydržať viac ako rok. Prevádzka je totiž riešená cez veľmi úsporný Bluetooth LE. AirTag poháňa gombíková batéria CR2032. Hoci je kapacita aj po mnohých mesiacoch stále plná, skúsili sme si jej výmenu. Tá je veľmi rýchla, trvá niekoľko sekúnd.

  • Zatlačte na striebornú časť a pootočte ju proti smeru hodinových ručičiek.
  • Kryt sa uvoľní.
  • Vyklepnite staršiu batériu a vložte novú.
  • Kryt nasaďte späť a pootočte v smere hodinových ručičiek.

Akú má Apple AirTag konkurenciu?

Kto má produkty Apple, bude s integráciou AirTagu do ekosystému plne spokojný. Samozrejme to však nie je jediný dostupný lokalizátor. Svoj vlastný tag vydal napríklad Samsung pod názvom Samsung Galaxy SmartTag+. Spoločne s AirTagom aj tento pracuje na nízkoenergetickom Bluetooth LE a podporuje presnú lokalizáciu cez UWB. Podporuje iba mobily s OS Android. Body strácajú v odolnosti, tá tu zostáva na IP53. Prináša však výhodu v podobe možnosti ovládať s ním smart zariadenia v domácnosti. Napríklad osvetlenie. Samsung predáva aj pôvodný model Galaxy SmartTag bez pluska, ktorý ale nemá presnú lokalizáciu cez UWB.

Apple AirTag, konkurencia Samsung Galaxy SmartTag+
Samsung Galaxy SmartTag+ je veľmi slušný lokalizátor, s ktorým je možné ovládať aj niektoré prvky smart domácnosti.

Medzi ďalšími môžeme menovať napríklad populárne FIXED Smile. Okrem tohto tagu má firma vo svojom portfóliu aj ďalšie verzie vrátane napríklad peňaženky s už integrovaným lokalizátorom. Oproti AirTagu je FIXED kompatibilný ako s iOS, tak aj s Androidom a nie je ani potrebné mať zariadenie s najnovšími verziami systému. Na čipe je aj tlačidlo, ktoré naopak po stlačení prezvoní váš telefón. Podľa používateľov však lokalizácia nie vždy spoľahlivo funguje.

Apple AirTag, konkurencia Fixed Smile
Na rovnaký účel slúži aj Fixed Smile. Funguje s iPhonmi aj s telefónmi s Androidom.

Chipolo One je malý lokalizátor s otvorom na prichytenie. Oproti AirTagu je ešte o 2 mm tenší, môžete vyberať zo 6 farebných variantov a materiál nie je tak náchylný na opotrebenie. Na detekciu blízkych predmetov je tento čip vhodnou voľbou. Poteší aj rozumná cena. AirTag však samozrejme zvládne viac, a to najmä lokalizáciu napojenú na všetky ďalšie iPhony na celom svete. Nie je teda potrebné spoliehať na technológiu Bluetooth ako v prípade Chipola.

Apple AirTag, konkurencia Chipolo One
Chipolo One je malý lokalizátor z príjemného materiálu, ktorý sa dá pripnúť napríklad na kľúče.

Apple AirTag spoľahlivo plní to, čo sa od neho očakáva

Apple AirTag; recenzia

Apple AirTag

Mobily

Lokalizátor Apple AirTag má ambície byť ešte múdrejší, než doteraz je. To môže docieliť vďaka softvérovým aktualizáciám. Jeho veľkou zbraňou je možnosť vyhľadať ho pokojne aj na druhom konci sveta vďaka obrovskej sieti telefónov iPhone. To môže za to, že AirTag patrí medzi najspoľahlivejšie lokalizátory. Navyše disponuje UWB na skutočne presné vyhľadávanie v priestore. Cenu nastavil výrobca príjemne nízko, nič teda nebráni si ho zaobstarať a vyskúšať.

Klady

  • Možnosť vyhľadať takmer kdekoľvek na svete
  • Výdrž batérie
  • Nízka cena
  • Potenciál SW aktualizácií

Zápory

  • Oceľ sa ľahko poškriabe
  • Funguje iba s iOS/iPadOS
i Mohlo by vás zaujímať

Malý Apple AirTag za vyskúšanie rozhodne stojí, pretože ho oproti konkurencii máte šancu vyhľadať takmer z akejkoľvek pozície na Zemi. K tomu si pripočítajte množstvo príslušenstva, prísľub možných aktualizácií a sympatickú cenu. Apple AirTag sa medzi inteligentnými lokalizátormi rozhodne nestratí a pre jabĺčkových používateľov jeho obstaranie rozhodne odporúčame.

Čo sme o AirTagu písali skôr

Článok


• Autor: Ondřej Chabr

Tak sme sa konečne dočkali. Po dlhom čakaní dnes Apple na svojej Keynote predstavil inteligentný lokalizačný prívesok a nazval ho, ako sme očakávali, AirTag. Ako tento úplne nový produkt v portfóliu cupertinského giganta vyzerá, čím na seba strháva pozornosť a ako sa používa?

Apple Airtag

Apple Airtag – OBSAH

  1. Apple AirTag má zmeniť náš pohľad na segment inteligentných lokalizátorov
  2. Čistý dizajn je samozrejmosťou, AirTag je skutočne štýlový
  3. AirTag nájdete aj na druhej strane zemegule
  4. AirTag cena: na koľko nás nový prívesok vyjde?

Apple AirTag má zmeniť náš pohľad na segment inteligentných lokalizátorov

Hravým a zábavným mini príbehom o mužovi hľadajúcom svoje kľúče v útrobách svojej sedačky uviedol Apple svoje prvé tohtoročné zariadenie. Nebol by to Apple, keby úplne nový produkt neuviedol s dôrazom na dôležité aspekty. Tých je v prípade smart lokátora AirTag hneď niekoľko. Hoci ide o čisto praktickú vec, v prípade výrobkov firmy Apple je vždy kladený veľký dôraz na dizajn. K tomu si pripočítajte príjemnú mobilnú aplikáciu, dlhú výdrž na batériu či inteligentné vzdialené lokalizovanie.

AlzaGuard kľúčenky pre AirTag

Čistý dizajn je samozrejmosťou, AirTag je skutočne štýlový

Apple AirTag je skutočne kompaktné zariadenie. To je vzhľadom na jeho použitie rozhodne dobrá správa. Nechá sa ľahko schovať tam, kam potrebujeme. Lokalizátor je menší aj tenší ako Apple Watch a na prvý pohľad pripomína napríklad gombík. Vrchnú stranu s čisto bielou farbou si môžete personalizovať textom či výberom z 31 emoji. Svoje logo spoločnosť umiestnila na spodnú leštenú stranu, ktorá je kovová.

Apple AirTag, dizajn
Takto vyzerá nový Apple AirTag. Rozmery sú skutočne miniatúrne. Zdroj: apple.com

Apple AirTag si ľahko vložíte do svojej peňaženky, batohu či pripnete ku kľúčom, slúchadlám a pod. pomocou príslušenstva. Aktuálnu pozíciu lokalizátora, teda aj danej veci, vidíte pohodlne na svojom iPhone či iPade v aplikácii Nájsť (Find My). Batéria lokalizátora vydrží cez rok. Na jej výmenu stačí odkryť vrchný kryt a vymeniť ju. Ide o klasickú gombíkovú batériu. AirTag má v sebe zabudovaný aj reproduktor, takže o sebe dáva vedieť zvukovo.

i Lokalizátor nájdeme v portfóliu rôznych firiem a radí sa medzi tzv. gadgety.

Na lokalizáciu používa AirTag čip U1. Ten zaistí skutočne veľmi presnú detekciu. Na displeji iPhone 11 a novších modeloch sa k danému AirTagu zobrazí nielen zostávajúca vzdialenosť, ale aj smer. To všetko je možné vďaka akcelometru, gyroskopu aj kamere. Všetky dáta o polohe sú samozrejme chránené a nedostanú sa do nesprávnych rúk. Už samotné prvotné párovanie je jednoduché. Podobne ako slúchadlá AirPods stačí AirTag priblížiť k iPhonu a spáruje sa s ním.

Apple AirTag, lokalizácia
iPhone vyhľadá AirTag v priestore vďaka viacero senzorom. Zdroj: apple.com

AirTag nájdete aj na druhej strane zemegule

A ako vlastne lokalizácia funguje z pohľadu používateľa? Cez aplikáciu Nájsť vidíte, kde sa prívesok AirTag nachádza či kde bol naposledy lokalizovaný. Pokiaľ ste v dosahu Bluetooth, možno cez aplikáciu prehrať zvukové upozornenie alebo o to požiadať Siri. Čo sa však deje, ak ste mimo dosahu? Úplne anonymne a na pozadí o sebe dá AirTag vedieť prostredníctvom iného Apple zariadenia vo svojej blízkosti, a to na ľubovoľnú vzdialenosť.

AirTag s daným predmetom možno tiež nahlásiť ako stratený. Pokiaľ ho niekto objaví svojim iPhonom či iným NFC zariadením, nálezcovi sa zobrazí webová stránka s kontaktom na vás. Nemusíte sa báť ani o to, či vás niekto nemôže cez AirTag sledovať. Apple myslel aj na toto. iPhone vás upozorní, pokiaľ je vo vašom dosahu dlhšiu dobu neznámy AirTag. Ak nemáte iPhone, AirTag na seba po dlhšej dobe zvukovo upozorní.

i Okrem AirTagu sa Apple na svojej keynote pochválil aj novými iPadmi Pro.
Apple AirTag, aplikácia
Cez aplikáciu Nájsť môžete lokalizovať svoje AirTagy. Zdroj: apple.com

AirTag cena: na koľko nás nový prívesok vyjde?

Smart lokalizátor Apple AirTag je tiež kompletne vodoodolný pod normou IP67. Pokiaľ vám teda kľúče spadnú do kaluže, nič sa nedeje. Spojenie funguje s telefónmi iPhone SE alebo 6s a novšími či iPadom Pro, iPadom Air 2 a novšími. Presnú lokalizáciu v priestore si potom vychutnáte až s modelmi iPhone 11 a iPhone 12.

i Ako fungujú GPS lokátory.

Nastavená cenovka 29 amerických dolárov, u nás 33,90 €, je veľmi sympatická. Je možné zakúpiť aj sadu štyroch lokalizátorov AirTag za 114,90 €. Každý si potom ľahko pomenujete podľa potreby. Jeho funkcie a skvelá integrácia do portfólia jablčných produktov vyzerajú lákavo. Apple AirTag sa začne predávať 30. apríla a pre ľahšie spojenie s vašimi cennosťami má Apple v ponuke pekné príslušenstvo. Napríklad koženú kľúčenku a pútko.

Apple AirTag, príslušenstvo
Vďaka užitočnému príslušenstvu, napríklad tejto kľúčenke, AirTag ľahko pripnete napríklad k batohu. Zdroj: apple.com
i Mohlo by vás zaujímať

Po dlhých mesiacoch čakania sa Apple AirTag konečne dostal k slovu a ako každý nový produkt v portfóliu tak zásadného výrobcu si najprv používateľa bude musieť získať. Obzvlášť, keď sa naň tak dlho čakalo. Má k tomu však všetky potrebné predpoklady.

       

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07