Obnoviť stránku

Čítačky odtlačkov prstov v mobiloch: typy a funkcie

• Autor: Redakcia

Inteligentné telefóny s čítačkou odtlačkov už dávno nie sú výsadou len špičkových telefónov a vlajkových lodí. Od prvých nesmelých pokusov s novou technológiou sa časom stali bežnou súčasťou mobilov naprieč cenovým spektrom. Ako ale vlastne taká čítačka funguje? Aké sú jej výhody smerom k zabezpečeniu používateľských dát? A ako sú na tom čítačky odtlačkov prstov v displeji?

Čítačka odtlačkov prstov

Typy a funkcie čítačky odtlačkov prstov – OBSAH

  1. Vývoj a umiestnenie čítačiek odtlačkov prstov
  2. Typy čítačiek odtlačkov prstov
  3. 3D ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov mení pravidlá hry
  4. Aké sú výhody používania čítačky odtlačkov prstov?
  5. POROVNANIE: čítačky odtlačkov vs. odomykanie tvárou

Vývoj a umiestnenie čítačiek odtlačkov prstov

V mobilnom praveku bolo najčastejším typom zabezpečenia heslo, krátky PIN alebo gesto. Lenže zadávať napríklad aj 50× za deň heslo alebo čmárať prstom po displeji telefónu sa nikomu nechce, takže napriek bezpečnosti ľudia svoje mobilné telefóny často ponechali bez ochrany. To bol jeden zo spúšťacích mechanizmov najprv k opatrnému a v súčasnej dobe masívnemu nasadeniu čítačiek odtlačkov prstov.

Na dokonalé zobratie odtlačku vášho prsta je však nutné použiť pomerne veľkú čítačku. Ideálne tak, aby sa na ňu zmestilo celé bruško prsta. Cestu ukázal Apple už v roku 2015 pri ikonickom telefóne iPhone 5S. Okrúhly senzor Touch ID mal ideálne rozmery a bol mimoriadne presný. Oproti tomu, niektoré Android mobilné telefóny tvrdošijne používali obdĺžnikovú čítačku s typicky veľmi malou šancou na odomknutie telefónu na prvý pokus.

Čítačky odtlačkov
Čítačky odtlačkov prstov v telefónoch prispeli k väčšej bezpečnosti, ale aj pohodliu pri odomykaní.

Čítačka odtlačkov prstov sa bežne nachádzala na zadnej strane telefónu, v bočnom tlačidle, alebo na spodnej hrane priamo pod displejom. Tento variant však s ohľadom na žiadané bezrámčekové displeje postupne nahradili čítačky umiestnené do bočného tlačidla. Tie vôbec neboli a nie sú zlý nápad, moderné telefóny s hrúbkou napríklad len 6 mm ale ponúkajú pre čítačku iba minimum miesta.

Veľmi teda záleží na samotnom procese prvotného naskenovania prsta. Pokiaľ sa zadarí, čítačka funguje dobre a jedným pohybom rozsvietite displej aj odomknete telefón, pohyb je to navyše veľmi prirodzený. Avšak je pomerne veľké riziko, že čítačka váš prst rozpozná až na niekoľko pokusov, a to je nepríjemné.

Čítačky odtlačkov
Krásna ukážka umiestnenia čítačky odtlačkov na prednej a zadnej strane. Zdroj obrázka: mobilesyrup.com.

Aj na čítačku umiestnenú na zadnej strane si musíte zvyknúť. Výrobcovia ju totiž často umiestňujú až k šošovkám fotoaparátu, čo môže byť pri telefónoch s veľkou uhlopriečkou problém. Telefóny s čítačkou na zadnej strane tiež pochopiteľne nešlo odomknúť, ak ležal na stole alebo bol umiestnený napríklad do držiaka pri jazde autom. Pri bežnom používaní je dobre umiestnená čítačka na zadnej strane výrazným pomocníkom.

V posledných rokoch ale začali dominovať čítačky odtlačkov prstov v displeji. Spočiatku išlo o raritu a technologickú vychytávku nasadzovanú v najvybavenejších telefónoch, postupne ale zamierila aj do mobilov strednej triedy. A aké vlastne existujú druhy čítačiek?

Typy čítačiek odtlačkov prstov

Nie každý vie, že čítačky odtlačkov prstov sa medzi sebou pomerne zásadne líšia. Či už z pohľadu použitej technológie, alebo funkcií.

Optická čítačka odtlačkov prstov

Najstarší typ čítačky, ktorá odtlačok prsta rozoznáva podľa fotografie. Ide teda o 2D snímku prsta. Možno ich poznáte zo starších notebookov, ale v poslednej dobe sa táto technológia používa aj na prvé čítačky zabudované priamo do displeja.

  • Staršia, ale technologicky dobre zvládnutá technológia.
  • Nižšie výrobné náklady.
  • Možno využiť aj v najlacnejších zariadeniach.
  • Rýchle snímanie.
  • S ohľadom na 2D snímanie nie je príliš bezpečná.
  • S mokrými prstami môže hnevať.

Kapacitná čítačka odtlačkov prstov

Vôbec najčastejšou voľbou v mobilných telefónoch za posledné obdobie. Kapacitná čítačka odtlačkov prstov je zložená zo stoviek alebo tisícok kondenzátorov, ktoré po priložení prsta rozoznajú papilárne línie článku prsta vďaka zmene elektrického náboja. Ide v podstate o 3D mapu vášho prsta.

  • Vďaka 3D snímaniu ide o bezpečnú technológiu.
  • V ideálnom prípade ide o celkom veľký snímač.
  • Vyššie výrobné náklady.
  • V niektorých prípadoch pomalšie snímania.
Apple Touch ID
Spoločnosť Apple vyvinula špičkové zabezpečenie pomocou vlastného senzoru Touch ID.

Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov

Na získanie skenu odtlačku prsta je senzor vybavený ako ultrazvukovým vysielačom, tak ultrazvukovým prijímačom. Signál je vyslaný k prstu a prijímač postupne vyhodnocuje časovú postupnosť vrátených odrazov. Čím dlhšie teda budete mať prst priložený, tým detailnejší odtlačok prsta sa podarí získať. Ide v tejto chvíli o najmodernejší typ čítačky odtlačkov prstov.

  • Používa sa ako čítačka zabudovaná v displeji.
  • Vysoká presnosť snímania aj mokrými prstami.
  • Možnosť odomknúť aj zhasnutý displej.
  • Vysoké výrobné náklady.
  • Problémy s využitím ochranného skla alebo krycích fólií.
  • Často drobné softvérové chyby sa postupne ladia.
Ultrazvuková čítačka
Ultrazvuková čítačka v displeji mobilného telefónu Samsung Galaxy S10.

3D ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov mení pravidlá hry

Hoci výrobcovia do telefónov hojne nasadzujú aj rozpoznávanie tváre (pozri nižšie), výrobcovia sa čítačiek odtlačkov prstov nevzdávajú a tieto zariadenia sa aj naďalej vyvíjajú. Najnovším variantom je tzv. 3D ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov od Qualcommu, ktorú prvýkrát použilo Vivo pri modeli IQOO 8 Pro z augusta 2021. Novinka sľubuje vysokú presnosť a rýchlosť – odomknutie má byť okamžité. Snímanie funguje v oveľa väčšom obdĺžniku, ktorý, pokiaľ to bude potrebné, zvládne vyhodnotiť aj dva odtlačky prstov zároveň. Pokiaľ sa tento systém presadí, bude to ďalší dôkaz toho, že snímače odtlačkov prstov rozhodne do starého železa nepatria.

Aké sú výhody používania čítačky odtlačkov prstov?

Hoci typ a umiestnenie čítačky odtlačkov prstov je dôležitou záležitosťou, ešte dôležitejšie sú funkcie, ktoré samotné čítačky ponúkajú:

  • Bezpečné a rýchle odomknutie mobilného telefónu bez nutnosti zadávať PIN alebo heslo.
  • Ľahké overenie mobilných platieb v rámci platformy Google Pay alebo Apple Pay.
  • Odomknutie prístupu k vybraným aplikáciám napríklad v režime rodičovskej kontroly.
  • Gestá – napríklad stiahnutie/vytiahnutie informačnej lišty a mnohé ďalšie. Vždy záleží na konkrétnom telefóne, nejde o funkciu na všetky mobilné telefóny s čítačkou odtlačkov prstov.

POROVNANIE: čítačky odtlačkov vs. odomykanie tvárou

Pozvoľný nástup odomykania telefónu pomocou tváre naštartoval až Apple v roku 2017 so svojím iPhonom X a odvahou priznať potrebnú technológiu čiernym výrezom v hornej časti.

Apple Face ID
Face ID slúži nielen na odomykanie telefónu, ale aj na overenie počas mobilných platieb alebo na prihlásenie napríklad do internetového bankovníctva.

Apple Touch ID nahradil systémom Face ID, ktorý funguje na báze presného skenovania 3D modelu tváre. TrueDepth kamera premieta a analyzuje cez 30 000 neviditeľných bodiek, vytvára z nich hĺbkovú mapu tváre a zároveň tvár sníma infračerveným svetlom. A musíme z vlastných skúseností potvrdiť, že ide o rýchle a prakticky bezchybné odomknutie telefónu. Najnovšími telefónmi s Face ID je rad iPhone 13, predstavený na jeseň 2021.

Oproti tomu, konkurencia väčšinou volí menej bezpečný spôsob rozoznania tváre pomocou obyčajnej čelnej kamerky. Nikto zatiaľ neprišiel s takým rýchlym a zároveň bezpečným spôsobom prihlasovania, ako je Face ID. Aj z toho dôvodu na platforme Android odporúčame použitie čítačky odtlačkov prstov a ako zálohu dostatočne dlhý PIN alebo heslo. Obe technológie, ako čítačky odtlačkov prstov, tak rozpoznávanie tváre, v súčasnosti existujú vedľa seba a vhodne sa dopĺňajú. Akokoľvek je rozpoznávanie tváre stále vyhradené skôr drahším modelom telefónom, čítačiek odtlačkov prstov sa telefóny nezbavujú a dávajú používateľom na výber.

i Mohlo by vás zaujímať

Čítačky odtlačkov prstov patria medzi kľúčové prvky zabezpečenia mobilných telefónov. Postupne sa stali bežnou súčasťou telefónov všetkých cenových tried.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08