Najrozšírenejší operačný systém Android je obľúbený okrem iného aj pre obrovské možnosti personalizácie. Android telefón ale musí spĺňať v porovnaní s iOS vyššie nároky na hardvér aj batériu. Ako sa medzi sebou líšia jednotlivé verzie tohto populárneho OS a ako si medzi telefónmi s Androidom vybrať?
Operačný systém Android je vo vývoji už niekoľko rokov, a tak niet divu, že jeho verzií je celý rad. V ideálnom prípade chcete, aby mali Android mobily čo najnovší. Dočkáte sa pri ňom totiž najdlhšej podpory.
Android 13
Pri Android 13 ide predovšetkým o dôraz na vyššie súkromie používateľa a lepší prehľad. Vylepšení sa dočkalo ale aj niekoľko systémových prvkov a celkový vzhľad. Napríklad aplikáciám môžete teraz prideľovať rôzne prístupy podľa vašich preferencií. Vzhľad systému je možné ešte viac prispôsobiť. Celkovo ide o príjemný update.
Android 12 prišiel v mene prepracovaného rozhrania. Systém automaticky upraví celú farebnú schému podľa vašej tapety a celkovo tiež kladie väčší dôraz na personalizáciu. Prepracované boli z dôvodu prehľadnosti aj nastavenia. Z nových funkcií môžeme spomenúť napríklad natívny posuvný screenshot a množstvo ďalších maličkostí pre väčšie pohodlie.
Android 11
Android 11 bola aktualizácia, ktorá používateľom tohto operačného systému priniesla veľa „Quality of Life“ vylepšení. Nešlo teda priamo o funkcie, ktoré by pretvorili priemysel, ale skôr o maličkosti, ktoré celkovo zlepšili používateľský pôžitok. Bolo to napríklad integrované nahrávanie obrazovky alebo lepšia kontrola nad médiami.
Android 10
Desiata verzia operačného systému Android so sebou priniesla niekoľko nových prvkov, medzi ktoré patrí tmavý režim šetriaci oči aj batériu, prepracované ovládanie pomocou gest, inteligentné návrhy pri prichádzajúcej správe alebo automaticky vytvárané titulky pre akékoľvek video. Samozrejmosťou je pri Android 10 natívna podpora pre ohybné telefóny.
Pie (9.0)
Mobilné telefóny s Androidom Pie nepriniesli nejaké zásadné zmeny. Android Pie vo väčšej miere používal zaoblenie rohov, prepracované bolo aj menu rýchlych nastavení. Voliteľne bolo možné aktivovať ovládanie gestami, zmeniť sa dali aj spôsoby prepínania medzi aplikáciami. Celkovo išlo o niekoľko zmien, ktoré prinášali lepší používateľský zážitok.
Android telefón bez nadstavby
Android telefón bez nadstavby ponúka čistý operačný systém Android v jeho najjednoduchšej a základnej podobe, a to bez akýchkoľvek pridaných grafických rozhraní či funkcií, ktoré sa v nadstavbách jednotlivých výrobcov objavujú.
i
S čistým Androidom je úzko spojený aj program Android One. Telefóny zaradené do tohto programu sa zaväzujú k využívaniu čistého Androidu bez úprav, vďaka čomu od Googlu dostávajú prednostné aktualizácie operačného systému.
Vyberáme Android mobil alebo na čo sa zamerať?
Android mobil má veľa parametrov a každý výrobca preferuje malé obmeny. Podľa čoho vyberať?
Android mobil a veľkosť displeja
Veľkosť displeja má zásadný vplyv na to, ako sa bude Android mobil používať. Menšie uhlopriečky sa dajú ľahko ovládať jednou rukou a zmestia sa do vrecka, väčšie však ponúkajú lepší pôžitok z multimédií a sú lepšie pre multitasking.
4 – 5″ displej je pre Android mobily dnes už pomerne raritou. Dá sa však jednoducho ovládať jednou rukou.
5 – 5,5″ displej je skvelý na sledovanie videí a surfovanie po internete. 5,5″ Android je stále vcelku kompaktný.
5,5 – 5,9″ Android telefóny majú ideálny displej pre multimédiá, internet aj prácu. Perfektné, ak chcete menšiu vlajkovku.
6″ a viac sú v dnešnej dobe štandardom. Vďaka čím ďalej užším rámčekom sa stále zmestia pohodlne do ruky.
Android telefón – operačná pamäť (RAM)
Android telefón disponuje operačnou pamäťou, ktorá je tou najrýchlejšou pamäťou v telefóne. Všetky aplikácie ju potrebujú pre svoju správnu funkciu a ich nároky sa stále zvyšujú. Tu sa teda pri výbere hodí uplatniť jednoduché pravidlo – čím viac, tým lepšie.
Do 3 GB RAM je v dnešnej dobe absolútne minimum. Telefóny nižšej triedy s nimi zvládnu základné úkony.
4 – 8 GB RAM predstavuje zlatú strednú cestu. Taký telefón s Androidom už zvládne aj hry a multitasking.
12 – 16 GB RAM majú predovšetkým vlajkové lode. Hravo si poradia s akoukoľvek úlohou vrátane náročných hier.
Hľadáte najlepší Android telefón? Pozrite sa na naše recenzie a zistite, ktorý u používateľov vyhráva. Vďaka tomu si môžete ľahko urobiť prehľad o tom najlepšom.
Aká veľkosť úložiska je pre Android telefón optimálna?
Android telefón máva obvykle vnútornú pamäť medzi 16 až 256 GB, z ktorej však časť zaberá samotný OS. Tie najlepšie modely potom ponúkajú aj 512 GB varianty, prípadne možnosť rozšírenia úložiska o pamäťovú kartu.
32 GB úložisko a menšie sa hodí pre nenáročných používateľov. Postačí len na pár aplikácií, fotiek alebo pesničiek.
64 – 128 GB úložisko už pojme celkom dosť dát. Takýto mobil Android ponúka skvelý pomer cena/výkon.
256 GB úložisko a väčšie je vhodné pre najnáročnejších používateľov, ktorí veľa natáčajú a fotia vo vysokej kvalite.
Pokiaľ plánujete Android telefóny často využívať na fotenie a záleží vám na kvalite, kapacitu úložiska ani neriešte a rovno počítajte s SD kartou. Bezstratový formát RAW môže mať pri telefónoch s väčším rozlíšením aj okolo 100 MB na fotku, a tak by vám miesto v telefóne aj tak skoro došlo.
Android mobil a fotoaparát
Fotoaparát je pre mnohých tou najdôležitejšou časťou, ktorou Android mobil disponuje. Odporúčame nehľadieť len na rozlíšenie, pretože telefón s 12 Mpx snímačom môže v kvalite poraziť 108 Mpx. Tie najlepšie mobily sa dnes dajú porovnávať s kompaktmi.
Rozlíšenie snímača od 12 Mpx už ponúknu hociktoré telefóny Android a zaobstaráte s nimi kvalitné snímky. Dobrá predná kamera má tiež aspoň 12 Mpx. Výsledná kvalita fotografií sa odvíja aj od optickej kvality objektívu.
Maximálna svetelnosť objektívu určuje, koľko svetla prejde optikou a dopadne na snímač. Lepšia svetelnosť v skratke značí lepšie fotky v tme. Tie najlepšie Android mobily sa chvália svetelnosťou f/1,7 a nižšou.
Optická stabilizácia obrazu pomocou optiky alebo posuvom snímača stabilizuje snímky aj video. Pokiaľ to s fotením myslíte vážne, váš telefón Android by mal optickú stabilizáciu rozhodne mať.
Softvérová stabilizácia obrazu funguje na princípe zvyšovania citlivosti ISO. Dosiahnete tak ostrejšie fotky, ale nie je natoľko účinná ako optická stabilizácia a môžete sa stretnúť so zníženou kvalitou obrazu.
Viacnásobný fotoaparát dokáže urýchliť ostrenie, zvýšiť svetelnosť, meniť oblasť ostrenia až po zachytení snímky a nastavovať hĺbku ostrosti. Špeciálne teleobjektívy potom poskytujú bezstratový optický zoom.
i
Chcete Android telefóny so skvelým fotoaparátom? Skúste našu kategóriu Fotomobily.
Android telefón ako dizajnovka
Okrem plastového tela zoženiete Android telefón v hliníku alebo s kombinovaným telom. Prémiovo vyzerá sklo.
Kovové (hliníkové) telo je veľmi elegantné a majú ho hlavne telefóny Android strednej, vyššej a prémiovej triedy.
Kombinované telo tvorí kovový rám s lacnejším zadným a niekedy aj predným panelom vyrobeným z plastu.
Sklenený chrbát je čoraz viac populárny. Nie sú tak drahé a váš mobil Android tým nadobudne vskutku luxusný vzhľad.
Užitočné funkcie pre každý Android mobil
Okrem hlavných parametrov má každý Android mobil niekoľko funkcií navyše, ktorými sa chce líšiť od konkurencie.
Telefóny s čítačkou odtlačkov prstov disponujú špeciálnou čítačkou, ktorá slúži na odomknutie telefónu či na prístup do aplikácií. Býva na tele alebo v displeji.
Dual SIM mobilné telefóny umožnia využiť mobil Android s dvoma SIM kartami. Jedna môže byť pracovná, druhá osobná.
USB OTG umožní cez redukciu pripojiť USB disk alebo externý disk na rýchly prenos dát.
Notifikačná dióda bliká, ak máte neprečítané správy, neprijaté hovory a ďalšie neprečítané notifikácie.
NFC je napríklad potrebné na bezkontaktné platenie mobilným telefónom s pomocou služby Google Pay.
FaceID alebo odomykanie telefónu tvárou sa v súčasnosti stáva stále viac časté. Ide o ďalší bezpečnostný prvok, ktorý spolu s čítačkou odtlačkov prstov funguje veľmi dobre.
Bezdrôtové nabíjanie nie je ešte úplne bežné, ale výrobcovia ho neustále posúvajú vpred. Do budúcnosti by bezdrôtové nabíjanie mohlo úplne nahradiť to drôtové.
Stále váhate, aké Android mobily sú tie najlepšie a ako si medzi nimi vybrať? Skúste nášho sprievodcu Ako vybrať mobil.
Android mobily majú mnohé prednosti overené už veľkým počtom spokojných používateľov. Operačný systém Google android je úplne zadarmo. Zároveň je to veľmi flexibilný systém. Obrovské množstvo aplikácií vám umožní telefón prispôsobiť vašim potrebám. Nepochybne poteší, že veľká časť týchto aplikácií je voľne dostupná na stiahnutie bez nutnosti hradiť akékoľvek poplatky.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.