Obnoviť stránku

Google Gemini je novou veľkou rybou v mori umelej inteligencie

• Autor: Peter Vnuk

Umelá inteligencia (AI) je aktuálne najväčší trend technologického sveta a stretávať ju budeme všade oveľa častejšie, než sme zvyknutí. Jej generatívny druh započal svoju veľkú cestu do zariadení, ako sú mobilné telefóny, tablety, počítače alebo nositeľné zariadenia, hlavne vďaka ChatGPT. Google však prichádza s modelom Gemini, ktorý by to mohol ChatGPT natrieť a o ktorom sa v poslednej dobe veľa hovorí. Čím sa Gemini líši a čo všetko vie?

Google Gemini predstavenie

Google Gemini – OBSAH

  1. Google Gemini a súčasná situácia na poli umelej inteligencie
  2. Čo môže priniesť Gemini obyčajnému človeku?
  3. Google Gemini platený, alebo zadarmo? Zatiaľ iba zadarmo
  4. Stojíme pri zrode novej éry inteligentných telefónov

Google Gemini a súčasná situácia na poli umelej inteligencie

Rok 2023 bol rokom generatívnej umelej inteligencie (AI). Široká verejnosť sa začala zaujímať o toto odvetvie hlavne vďaka chatbotovi ChatGPT od spoločnosti OpenAI, v ktorej mal kedysi svoj podiel aj Elon Musk. Prepracované a užitočné odpovede ChatGPT mali úspech a bolo otázkou času, kedy na tohto nového a rýchleho koňa sadne aj konkurencia.

Jednou z nich je Bing AI, ktorý sa premenoval na Copilot a Microsoft ho aktuálne integruje do Windows 11. Kartami ale mieša aj samotná spoločnosť Google, ktorá svojho chatbota Bard poháňaného modelom LaMDA premenovala na Gemini a dala mu nové jadro.

Model je trénovaný na obrovskom množstve dát, a tak dokáže odpovedať na otázky z oblastí ako veda, literatúra, aktuálne udalosti vo svete, politika či história. Práve prístup k aktuálnym informáciám z internetu je výhoda Gemini, ktorú mnohá konkurencia nemá. Napríklad ChatGPT sa obmedzuje na informácie pred januárom 2022.

Čo môže priniesť Gemini bežnému človeku?

V praxi je podstatné, že generatívna AI mení pravidlá hry. Do rúk bežného človeka sa dostáva silný nástroj, ktorý dokáže napríklad na fotografii odstrániť vrásky na vašom čele, zmenšiť výrazne rušivý prvok alebo vizuálne odstrániť osobu, ktorá na zábere nemá čo robiť.

i

Samsung Galaxy S24 Ultra (RECENZIA): Evolúciu strieda revolúcia umelej inteligencie

Generatívna AI totiž dokáže vďaka tréningu na množstvo dát zamaskovať zmeny, a preto už nemusíte ovládať žiadne „photoshopy“. Stačí po danom mieste prejsť prstom alebo dotykovým perom. Telefón si väčšinu vecí domyslí, takže je to jednoduché, rýchle a zvládne to každý. Tým však výhody ani zďaleka nekončia.

Súčasťou modelov ako Google Gemini je aj možnosť kreatívnej konverzácie s chatbotom. Môže podľa vášho zadania napísať báseň či esej, poradí vám s upravením jedálnička, aby ste si zlepšili naberanie svalov či znižovanie hmotnosti, alebo sa s vami jednoducho porozprávajú na akúkoľvek tému prakticky na úrovni človeka.

Google Gemini predstavenie
Porovnanie schopností Gemini a ChatGPT pri práci s textom. Zdroj: Blog Google

Úplne prirodzeným jazykom s vami Google Gemini preberie napríklad politickú situáciu vo Venezuele. Vysvetlí vám, prečo je v noci tma, preloží článok v cudzom jazyku alebo poradí, ako investovať do bitcoinu čo najbezpečnejšie.

Google vyvinul model Gemini ako multimodálny, čo znamená, že jeho schopnosti nekončia pri kreatívnom či inom rozhovore. Má predpoklady pomôcť svojmu používateľovi aj s programovaním softvéru alebo generovaním a úpravou videí, zvukových záznamov či obrázkov. V tejto chvíli ešte jeho úplný potenciál nie je verejnosti prístupný, zatiaľ pracuje s textom a informáciami, ale pravdepodobne sa to zmení v priebehu niekoľkých mesiacov. Google pritom tvrdí, že Gemini je vo viac ako 50 testovaných oblastiach schopností na úrovni ľudských expertov.

Google Gemini platený, alebo zadarmo? Zatiaľ iba zadarmo

Aktuálne ponúkajú firmy stojace za AI, ako je Google Gemini, vždy dve alternatívy. Platení chatboti sú vždy oveľa sofistikovanejší. Majú prístup k väčšiemu množstvu informácií, sú kreatívnejší, menej obmedzujú počet odpovedí, ktoré mesačne môžete dostať, a majú hromadu ďalších výhod.

i

Samsung Galaxy S24 a S24+ (RECENZIA): Umelá inteligencia je tu. Ktorého z bratov si vybrať?

Je ale potrebné zdôrazniť, že bezplatná verzia Gemini, ktorá je dostupná pre každého, dokáže už teraz množstvo vecí, ktoré budú určite nejednému používateľovi stačiť. Okrem konverzácie na rôzne témy zvládne bezplatný variant aj kreatívne generovanie textu či jazykové preklady. Vo chvíli vzniku tohto článku je k dispozícii práve len bezplatná verzia, pričom Google zdôrazňuje, že Gemini je celkovo vo verzii beta a verzie Pro (niekde sa uvádza aj ako Advanced) a Enterprise nie sú prístupné širokej verejnosti.

V názvosloví platených verzií Gemini vládne tak trochu chaos a nič nie je isté a jasné. Google aktuálne vyhodnocuje dáta z testovania a registrácia do platených verzií beta nie je možná. Ich výhody a ceny však poznáme už teraz. Variant Pro by mal ponúknuť úplnú verziu Gemini za približne 50 € mesačne s obmedzením na 100 tisíc odpovedí. Tá bezplatná sa obmedzuje na 500 odpovedí mesačne.

Google Gemini predstavenie
Dátové centrum Google s elementmi TPU v5p v superpočítači AI Hypercomputer pre umelú inteligenciu. Zdroj: Blog Google

Pre podnikovú sféru je tu aj variant Enterprise, ktorý má prinášať rýchlejšie reakcie, výhody v oblasti podpory Google, oveľa vyšší počet odpovedí a prideleného manažéra účtu. Cena takého predplatného je však na vyžiadanie a odhaduje sa nad 10 000 € mesačne, takže bude zaujímavá skutočne len pre obmedzený počet špecifických zákazníkov.

Google pracuje na začlenení Gemini aj do svojho portfólia aplikácií a služieb ako Gmail alebo Mapy. Takže AI, ktorá bude mať prístup k emailovým správam a ďalším personalizovaným informáciám, bude schopná lepšie pomáhať jednotlivcom aj firmám napríklad s optimalizáciou výdavkov či v oblasti zdravia.

Stojíme pri zrode novej éry inteligentných telefónov

Je jasné, že v roku 2024 sa trend generatívnej AI bude zosilňovať a postupne sa bude táto technológia usadzovať v mobilných telefónoch. Prvými predstaviteľmi sú členovia novej generácie smartfónov Galaxy S24 od Samsungu a už v tejto chvíli je isté, že aj nový iPhone 16 a iOS 18 budú plné nových prvkov, ktoré AI so sebou prináša. Karty však môže veľmi výrazne zamiešať umelá inteligencia Gemini od Google.

i

Xiaomi 14 Ultra (PREVIEW): Top výbava s 1-palcovým snímačom aj 16 GB RAM

Je potrebné povedať, že nejde o žiadne marketingové triky. Umelá inteligencia dokáže skutočne vylepšiť bežné používanie mobilu napríklad rozpoznaním a vyhľadaním objektov na fotografii. Google má s jeho Gemini tú výhodu, že operačný systém Android beží na miliardách inteligentných telefónov po celom svete.

Keď začne vymieňať postaršieho Asistenta Google za nového s jadrom Gemini, Samsung s jeho Galaxy AI či Apple s novou vylepšenou Siri budú mať veľmi silnú konkurenciu. A tento proces už začal, aj keď oficiálne iba v Spojených štátoch amerických. U nás je možné vymeniť Asistenta Google za Gemini zatiaľ iba aplikáciou z neoficiálnych zdrojov.

Oficiálne je apka iba v angličtine, ale v skutočnosti podporuje Gemini češtinu aj slovenčinu a dokáže v nej bez problémov komunikovať. To mu dáva predpoklady nahradiť Asistenta Google plnohodnotne aj v našich končinách. Je to iba otázka času.

i Mohlo by vás zaujímať

Google Gemini má rozhodne potenciál stať sa novým kráľom trhu umelej inteligencie. Pokiaľ zavíta do väčšiny smartfónov, ale aj do serverovní a ďalších modelov uplatnenia, bude k tomu mať vydláždenú cestu. V konečnom dôsledku by však z toho mal ťažiť konečný používateľ, a to je dobre.

Mobilné telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12