Je známe, že extrémne teploty mobilným telefónom, rovnako ako ďalšej elektronike, škodia. Reč nie je len o horúčavách, ale aj o mrazoch. A pretože mobilný telefón máme pri sebe prakticky neustále, je dobré mať povedomie o tom, ako sa o neho starať, keď teploty klesnú k nule alebo dokonca pod ňu. Čo mu najviac škodí? A ako zabezpečiť, aby bolo príjemne teplo vám aj vášmu smartfónu?
Telefón je citlivé elektronické zariadenie, ktorému nerobí dobre ani horúco, ani zima. Pretože ale mobilné telefóny nedáme z ruky, je potrebné vedieť, ako sa v extrémnych podmienkach, v tomto prípade teda v chlade a mraze, správať, aby mobilný telefón nedošiel k úhone. Časťami telefónu, ktoré sú najviac náchylné na poškodenie, keď klesnú teploty k nule a pod ňu, sú batéria a displej.
V mrazoch klesá výdrž batérie a dochádza aj k vypínaniu telefónu, pretože akumulátor nie je schopný uvoľňovať potrebnú energiu v takej miere ako pri izbových teplotách. Pri používaní smartfónu v mrazoch pritom najviac trpia lítium-iónové akumulátory. Kým lítium-polymérová batéria znesie aj teploty okolo -20 °C, lítium-iónovej robia problémy už teploty okolo bodu mrazu alebo tesne pod ním.
Batéria ale nie je jediným prvkom mobilného telefónu, ktorý pri nízkych teplotách zažíva ťažké časy. Nedobre je na tom aj displej, presnejšie IPS LCD displeje, ktoré obsahujú tekuté kryštáliky. Tie totiž, na rozdiel od menej často využívaných OLED panelov, mrazy nezvládajú práve najlepšie.
Hendikep pritom majú tenké a kovové mobily, pretože kov do vnútorných častí telefónu v dôsledku svojej vodivosti púšťa väčšie množstvo chladu. Naopak miernu výhodu majú plastové telefóny, pretože plast nie je tak vodivý ako kov. Lepšie ako kovové sú na tom aj sklenené smartfóny.
Svojou troškou do mlyna nechtiac prispievajú aj moderné procesory, ktoré v dôsledku svojej efektivity neprodukujú toľko odpadového tepla, ktoré by v chladnom období viac zahrialo zvyšok mobilu vrátane batérie.
Výrobcovia zvyčajne odporúčajú mobily používať pri teplotách od 0 do 35 °C, najlepšie ale pri izbových teplotách. Pobytu v mraze sa však logicky nemožno vo všetkých okolnostiach vyhnúť. V takom prípade sa snažte nebyť v zime s mobilom príliš dlho alebo sa pokúste riadiť nasledujúcimi radami.
Pokiaľ máte vodoodolný telefón a prídete z mrazu, mobil nechajte zahrievať postupne. Napríklad tak, že ho necháte v predsieni s nižšou teplotou. Možným problémom, ktorému sa chceme vyhnúť, je totiž kondenzácia, pri ktorej sa voda zráža aj vnútri telefónu, v dôsledku čoho môže vzniknúť korózia. Podobný postup platí aj v prípade, že potrebujete mobilný telefón po návrate dobiť. Radšej počkajte, než sa zahreje na izbovú teplotu. Problém sa pritom netýka len mobilných telefónov, ale napr. aj smart hodiniek, tabletov, notebookov a ďalších zariadení.
Ak sú vonku treskúce mrazy a vy vyrážate len na krátky nákup, zvážte, či mobilný telefón radšej nenechať doma. Rozhodne mu tým prospejete a sami sebe rovnako tak.
Ak v zime idete von a viete, že mobilný telefón nebudete potrebovať, nechajte ho doma. V prípade, že sa bez neho nezaobídete, odporúčame nasledujúce:
i
Oppo Reno13 a Reno13 Pro: Nové prírastky stavili na výkon, špičkové fotoaparáty aj vysokú odolnosť
Povinnou súčasťou zimnej výbavy telefónu by malo byť ochranné puzdro a pevné sklo chrániace displej. Proti poškodeniu nízkymi teplotami mobilný telefón síce úplne neochráni, hoci ide aspoň o ďalšiu izolačnú vrstvu, ale na takú obyčajnú ľadovku sa hodí skvele. Stačí totiž nešťastne sa pošmyknúť a je po telefóne. Ochranné puzdro mu tak poskytne slušnú úroveň ochrany.
Problémom môže byť ovládanie telefónu v rukaviciach. Našťastie je na trhu dostatok rukavíc v mnohých dizajnoch, ktoré sú navrhnuté tak, aby si s dotykovou obrazovkou dobre rozumeli. V dnešnej dobe plnej bezdrôtového ovládania prostredníctvom technológie Bluetooth už ale nie je ani nutné telefón z vrecka vyťahovať.
Na ovládanie mobilu dobre poslúžia napríklad smart hodinky, prípadne niektoré bezdrôtové slúchadlá, tie vám totiž bez nutnosti vyťahovania telefónu z teplého vrecka umožnia prijať alebo odmietnuť hovor a pod. A keď už hovoríme o slúchadlách – niektoré modely (napr. Apple AirPods) sú vám akýmsi prostredníkom v komunikácii s hlasovými asistentmi. To sa potom telefónu už nemusíte dotýkať vôbec.
Pri dlhšom používaní telefónu v mraze môžete pozorovať spomalenie systému alebo napríklad zahmlenie displeja z vnútornej strany skla. Neotáľajte, mobilný telefón rýchlo vypnite, vyberte z neho SIM kartu aj pamäťovú kartu. Slot nechajte otvorený, aby sa mohla vlhkosť lepšie odparovať. Pokiaľ je to možné, vyberte aj batériu. Telefón nechajte položený pri izbovej teplote aspoň jeden deň, aby vyschol. Potom ho skúste znova zapnúť. Hoci môže mobil znovu fungovať, existuje riziko, že ho vlhkosť už poškodila, ale toto poškodenie sa prejaví až s časovým odstupom. Najväčším rizikom je v tomto prípade korózia.
Ak viete, že sa budete v chlade a vlhkosti pohybovať častejšie (napr. často jazdíte do hôr), zvážte odolné telefóny, ktoré navyše majú armádnu certifikáciu. Tie ponúkajú nielen väčšiu ochranu proti pádom, nárazom, otrasom atď., ale ponúkajú aj vyššiu odolnosť proti vysokým či nízkym teplotám aj kondenzáciu vlhkosti. Vyššiu ochranu už dnes poskytuje aj rad „bežných“ telefónov. Poobzerajte sa po tých, ktoré majú stupeň ochrany minimálne IP67 alebo IP68.
Akýkoľvek extrém mobilným telefónom škodí. Existujú ale spôsoby, ako ich pred pôsobením mrazu aj horúčavy ochrániť. Základom je uvažovať o telefóne ako o každom inom citlivom elektronickom zariadení.