Spolu s dobou sa mení aj prístup ku kúpe mobilného telefónu pre deti. Mobilný telefón môžeme vidieť u malých detí bežne a u väčších je už samozrejmosťou. Aké sú ideálne telefóny pre deti? Je lepšie zvoliť smartfón, či obyčajný tlačidlový mobil? Vianoce sú tu a tieto otázky si kladie nejeden rodič, ktorý sa svoje dieťa chystá obdarovať práve mobilným telefónom. Ako vybrať ten správny telefón, aby pod stromčekom bola radosť a užitočný pomocník a nie sklamanie z nevhodnej voľby, vám poradíme v nasledujúcom článku.
Mobilné telefóny ako vianočný darček pre deti do 6 rokov príliš neodporúčame, hoci je možné, že si ich budú pýtať, obzvlášť ak telefóny vidia všade okolo seba. Vhodnejšie je telefón zvážiť až od približne 8 rokov. Pokiaľ však aj napriek tomu chcete mať u svojho prváčika alebo druháka istotu, že sa vám bude môcť kedykoľvek dovolať, môžete zvážiť niektorý z nasledujúcich variantov.
Deti v prvej či druhej triede už samozrejme veľmi dobre vedia, čo je to telefón. Už 4-ročné deti majú často prax s novými technológiami, niekedy dokonca bohatšiu ako niektorí príslušníci staršej generácie. Hoci doma máte o aktivitách dieťaťa prehľad a môžete kontrolovať, kam v telefóne zabrúsi, v škole sa ocitne bez dozoru. Nezabudnite preto, že internet vie byť nielen skvelým pomocníkom, ale aj zradnou hračkou. Vhodnejší telefón pre deti tak môže namiesto smartfónu predstavovať tlačidlový telefón.
Klasický telefón má ako detský mobil aj ďalšiu výhodu: nízku cena. Ak dieťa telefón stratí, finančná strata nebude veľká. Tlačidlové telefóny začínajú na necelých 20 € a na trhu sú k dispozícii ako modely od osvedčených značiek, tak aj od menej známych.
Medzi skvelé tlačidlové telefóny pre deti patrí Nokia 3310. Že je to už starý telefón? Nenechajte sa pomýliť, nová verzia Nokia 3310 z roku 2017 sa vyvinula a ponúka 2,4" farebný displej, 2 Mpx fotoaparát a podporu MP3. Môžete si vybrať z niekoľkých farieb, od klasickej tmavomodrej až po žiarivo žltú.
V prípade, že vaše dieťa rado testuje odolnosť rôznych predmetov, môžete vybrať aj klasické mobily pre deti so zvýšenou odolnosťou. Takým je napríklad MyPhone Hammer 4. Má dve certifikácie vysokej odolnosti, IP68 a IK05. Pád z výšky na tvrdý povrch, pobyt vo vode alebo hod do piesku či hliny by ho nemali zlomiť. Opäť si môžete vybrať z niekoľkých farebných variantov a vzhľadom na svoju cenu je MyPhone Hammer 4 jedným z ideálnych mobilných telefónov pre deti.
Niekomu sa zasa môže páčiť mobil pre dieťa s ikonickým dizajnom, Panasonic KX-TU456EXRE. Štýlové „véčko“ je okrúhle a k dispozícii je v lesklej červenej, modrej aj bielej farbe. Opäť ide o veľmi jednoducho ovládateľný, odolný prístroj s veľkou prehľadnou klávesnicou.
Inteligentný telefón sa pre menšie dieťa môže stále zdať ako zbytočnosť, od 8 rokov to už však pokojne môže byť smartfón. S internetom sa vaše dieťa už dozaista stretlo a je vhodné ho v tejto oblasti začať učiť zodpovednosti. Myslite tiež na vhodnú tarifu či predplatenú kartu, nech máte prehľad o tom, ako dieťa so smartfónom zaobchádza.
Hoci to pre dieťa bude prvý väčší vstup do oblasti smartfónov, neoplatí sa za každú cenu šetriť. Tie najlacnejšie smart telefóny toho menej vydržia, takže bude pomerne skoro potrebné zaobstarať ďalší. Dieťa s ním bude aj viac zápasiť – ich prostredie nebýva príliš vyladené a všetko im bude oveľa dlhšie trvať. Časom, ak nie aj hneď v začiatkoch, sa budú vaše deti stretávať so zasekávaním aj pri jednoduchom pohybe v systéme, o používaní aplikácií a hier nehovoriac. Rovnako tak kvalita fotoaparátov skôr alebo neskôr narazí na svoje limity pri používaní.
Ideálne je začať na cenovej hladine okolo 200 eur. Vy oceníte, že nebude za rok potrebné kupovať ďalší telefón, ktorý bude potrebám vášho potomka lepšie vyhovovať, a dieťa poteší, že mu mobil nebude protivníkom, ale parťákom.
Počítajte s možnosťou, že s vlastným smartfónom bude dieťa požadovať aj dáta, teda možnosť pripojiť sa na internet aj mimo siete WiFi. Toho sa netreba obávať, pokiaľ je možné pri tarife nastaviť, že sa spotrebované dáta nebudú za ďalšie peniaze automaticky obnovovať. Častou možnosťou je aj predplatená karta.
Ako prvý inteligentný telefón pre deti skvele poslúži napríklad nová Motorola Moto G60, telefón, ktorý bezpochyby poteší aj nejedného dospelého. Ten ponúkne moderný dizajn aj svižný chod podporený kombináciou procesora Qualcomm Snapdragon 732G a 6 GB RAM. Na prehliadanie internetu, sledovanie multimédií aj hry je to úplne dostatočné, vizuálny vnem bude navyše veľmi svižný vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz. Vhod určite príde aj batéria s kapacitou 6 000 mAh, ktorá má naviac funkciu 20 W rýchleho nabíjania cez univerzálny konektor USB-C.
Väčší školáci už sú náročnejší. Spravidla vyžadujú už len inteligentný telefón a veľmi často už dobre vedia ktorý a prečo. Hojne na svojich telefónoch hrajú graficky náročné hry. Myslite teda na výkon telefónu, v opačnom prípade sa môže stať, že mobil časom niektoré hry nezvládne. Ideálne je vyberať telefóny pre deti od 10 rokov v cene okolo cca 200 €, ktoré veľkú časť dnešných hier rozbehajú, a taktiež majú jemnejší displej.
Vyššie spomínaná Motorola Moto G60 je samozrejme vhodná aj pre deti staršie ako 10 a viac rokov, vhodnou voľbou je však napríklad aj Xiaomi POCO X3. Tento model stavia na kombinácii vysokého výkonu (chipset Snapdragon 732G, 6 GB RAM, 128 GB internej pamäte) a kvalitného displeja s uhlopriečkou 6,67". Všetkých hráčov poteší displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktorý dopomôže k plynulosti zobrazenia. Telefón potom disponuje štvoritým fotoaparátom v zostave 64 Mpx na hlavnom snímači, 13 Mpx širokouhlého fotoaparátu a po 2 Mpx pri hĺbkovom senzore a makro kamere.
Pokiaľ chcete držať prst na tepe času a radi využívate rýchle mobilné dáta, vhodnou voľbou pre vás bude telefón Realme 8 s podporou 5G. Displej má uhlopriečku 6,5" a obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Vítanou funkciou je always-On, kedy na displeji, bez nutnosti odomykania, vidíte napríklad hodiny alebo notifikácie. V oblasti fotenia sa spolieha Realme 8 5G najmä na svoj 48 Mpx fotoaparát.
Srdcom telefónu je výkonný osem-jadrový chipset Mediatek Dimensity 700 a vaše dieťa sa bude môcť spoľahnúť aj na batériu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá vydrží aj dva dni používania. Parametrovo je na tom veľmi podobne aj OnePlus Nord N10. Aj ten ponúkne 5G, veľmi dobrý displej a výkon, o ktorý sa postará chipset Snapdragon 690G. Mobilný telefón nadchne milovníkov kvalitného zvuku, pretože ponúka duálne stereo reproduktory vhodné na počúvanie hudby aj sledovanie filmov.
Poradiť pri výbere telefónov pre dospievajúce deti je zložitá téma – a predovšetkým v prípade, ak má ísť do vianočný darček. Takýto tínedžer už má zvyčajne vybraný svoj vysnívaný telefón alebo je aspoň primerane oboznámený s mobilným priemyslom. Ak teda môžete, určite dieťaťu finančný limit a nechajte ho vybrať si, čo považuje za vhodné.
Ak však chcete dieťaťu darovať mobilný telefón, je vhodné poriadne preskúmať trh. V súčasnosti totiž spoločnosti vyrábajú aj telefóny určené pre mladých, aktívnych ľudí, ktorí sa zaujímajú o multimédiá a fotografovanie. Takýto telefón by mal mať vysoký výkon, kvalitný fotoaparát, ale aj moderný dizajn. Venujte čas aj recenziám a najrôznejším testom, kde sa dozviete aj o funkciách, ktorými telefón disponuje.
Nepodceňujte veľkosť a rozlíšenie displeja. Štandardy sa naďalej zvyšujú a 6-palcová uhlopriečka je teraz úplne bežná. Displej mobilného telefónu pre dieťa v puberte bude užitočný najmä pri sledovaní videí, prechádzaní fotografií, ale aj pri hraní, preto sa zamerajte na rozlíšenie Full HD alebo vyššie.
Výkon telefónu pre tínedžera by mal obstáť aj pri náročnejšom používaní. Už to nie je len mobil pre dieťa a zvládanie náročného multitaskingu je nevyhnutnosťou. Vyberajte si preto telefóny s aspoň 6 GB pamäte RAM.
Pri výbere uršite nevynechajte telefóny Samsung radu Galaxy A. Nájdete tu modely v rôznych cenových kategóriách s moderným dizajnom, kvalitnými fotoaparátmi a skvelým výkonom. Tieto modely na rok 2021 ponúkajú jedny z najlepších fotoaparátov strednej triedy a medzi ich plusy patrí okrem iného aj veľká batéria s podporou rýchleho nabíjania.
Veľmi kvalitný je v prípade týchto telefónov aj displej. V lacnejších modeloch nájdete panely TFT, ale vo vyšších nájdete displeje Super AMOLED, ktoré sa bežne nachádzajú aj vo vlajkových lodiach. Okrem toho je fenoménom posledných rokov zvýšená obnovovacia frekvencia displeja, s ktorou sa často stretávame aj v tejto sérii. O výkon sa starajú čipsety MediaTek a Qualcomm Snapdragon v kombinácii s až 8 GB RAM.
Zlé však rozhodne nie sú ani telefóny ďalších značiek. Ako dizajnový mobil pre mládež poslúži napríklad Realme GT 5G. Cenovo sa pohybuje v strednej triede, ponúka však parametre, za ktoré by sa nehanbili ani vlajkové lode. AMOLED panel s uhlopriečkou 6,4" je ideálny na zobrazenie multimédií, ako aj na bezproblémové hranie hier. Ostatne, má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu.
O fotografovanie sa stará trojitý fotomodul (64 + 8 + 2 Mpx, predná selfie kamera 16 Mpx) a hravo si poradí s nočnou fotografiou aj portrétmi. Realme GT 5G má ďalej čipset Qualcomm Snapdragon 888, ktorý patrí medzi tie v súčasnosti najvýkonnejšie. K dispozícii má navyše celých 12 GB pamäte RAM.
Ak chcete s telefónmi pre deti v tínedžerskom veku dosiahnuť ešte vyššie ciele, určite si pozrite Samsung Galaxy A52s. Jeho skvelé technické parametre (displej s uhlopriečkou 6,5" a 120 Hz obnovovacou frekvenciou, 6 GB RAM, 128 GB internej pamäte atď.) idú ruka v ruke s fotoaparátom aj dizajnom, ktorý mladých používateľov určite zaujme, a hanbu im neurobí ani medzi kamarátmi. A zabudnúť by sme nemali na 5G.
Samostatnou kapitolou je iPhone. Po ňom túžia snáď všetky odrastenejšie deti – a majú na to dôvod. iPhone nie je len istou známkou prestíže, ale čo sa technológie a funkcie týka, aj veľmi podarený telefón. Ak je to vo vašich finančných možnostiach, s najaktuálnejším modelom iPhone 13 či jeho vybavenejšími verziami iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pre Max vedľa rozhodne nesiahnete. Tí, ktorí dávajú prednosť menším telefónom neurobia chybu s verziou iPhone 13 mini, ktorá ponúka rovnaký výkon a porovnateľné vybavenie len s menšími rozmermi – má displej s uhlopriečkou 5,4". iPhony si udržujú svižnosť a dobrú funkčnosť aj dlho po svojom vydaní, takže ako detský telefón dobre poslúžia aj modely predchádzajúcich generácií, napr. niektorý z iPhonov 12 alebo podarený iPhone SE.
Pokiaľ chcete ušetriť, zvoliť môžete niektorý z repasovaných iPhonov so zárukou. iPhone 7 zaobstaráte pod 230 €, novšiu generáciu iPhone 8 za niečo málo cez 230 € v základnom variante. Ďalšou možnosťou sú aj modely iPhone Xs a iPhone Xr, ktoré cenou spadajú do vyššej strednej triedy.
Určite ste si všimli, že sme náš článok začali telefónmi pre deti vo veku okolo 6 rokov. Menšie deti by v ideálnom prípade nemali s takýmito zariadeniami vôbec manipulovať. Ale ak na tom trváte, vhodnejšie budú tablety, ktoré pri správnom použití môžu rozvíjať pozornosť a motorické zručnosti. Na to sme sa zamerali v článku Ako vybrať tablet pre deti, kde vám tiež poradíme, aké vhodné aplikácie môžete nainštalovať do tabletu svojho dieťaťa.
Vybrať mobil pre dieťa, a vonkoncom ako darček na Vianoce, rozhodne nie je jednoduchá úloha. Podľa veku a schopností každého dieťaťa je potrebné určiť, či dostane tlačidlový, alebo inteligentný telefón. Zatiaľ čo deti v ranom školskom veku budú vďačné za čokoľvek, u detí v tínedžerskom veku je možné sa jednoducho popáliť. Pokiaľ neviete, držte sa našich tipov, alebo nechajte vybrať dieťa a kontrolujte iba finančný limit.