Obnoviť stránku

Aký telefón zaobstarať na Vianoce? Poteší aj príslušenstvo či drobnosti

Aktualizované • Autor: Jozef Kišantal

Medzi najlepšie darčeky na Vianoce môžeme nepochybne zaradiť mobilné telefóny a príslušenstvo k nim. Sú „skladné“, takže sa dobre zmestia pod stromček, dôstojné na jeden z hlavných sviatkov v roku a používa ich takmer každý. Aký ale zvoliť mobilný telefón a čo k nemu nezabudnúť prikúpiť? 

Apple event, september 2023

Aký telefón na Vianoce? – OBSAH

  1. iPhone, alebo mobilný telefón s Androidom?
  2. iPhone môže byť drahý, objektívne však patrí medzi špičku
  3. To najlepšie z „jablkového“ sveta momentálne ponúka mobilný telefón iPhone 15
  4. Nebojte sa kúpiť mobilný telefón iPhone aj deťom
  5. Mobilné telefóny s Androidom nemusia byť o nič horšie ako telefóny iPhone
  6. Pri nákupe mobilného telefónu myslite aj na jeho ochranu
  7. Nezabudnite aj na nabíjačku a radosť môže urobiť aj inteligentný lokátor

iPhone, alebo mobilný telefón s Androidom?

Možno ste sa rozhodli zaobstarať pre svoju partnerku, partnera, dieťa, rodičov či ďalších príbuzných inteligentný mobilný telefón. V širokej ponuke ale nie je ľahké vybrať ten správny. V tomto článku vám neponúkneme obsiahly výber, ale pomôžeme vám ujasniť si niekoľko vecí, aby ste zvolili mobilný telefón, ktorý urobí radosť.

Pri nákupe smartfónu na Vianoce si predovšetkým hneď na začiatku ujasnite, či kupovať iPhone, alebo niektorý z mnohých mobilných telefónov s Androidom. Každý môže preferovať niečo iné, ale výber operačného systému a následne samostatného mobilného telefónu často rozhoduje o tom, či obdarovaný bude pri rozbaľovaní darčeka potešený alebo sklamaný.

Aký mobilnýtelefón, príslušenstvo na Vianoce Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce
Výber operačného systému hneď na začiatku je veľmi dôležitý moment. Od neho sa bude odvíjať, ako budete vlastne s telefónom interagovať. Dnes je na výber medzi iOS a Androidom.
i

iPhone môže byť drahý, objektívne však patrí medzi špičku

Používatelia mobilných telefónov iPhone, teda telefónov značky Apple, to majú jednoduchšie, pretože ich ponuka nie je veľmi obsiahla, takže je prehľadnejšia. Apple je veľmi populárny medzi množstvom ľudí všetkých vekových skupín a iPhone je pre mnohých vysnívanou značkou. Svoj podiel na tom má celý rad faktorov zahŕňajúcich vydarený dizajn, vysoký výkon, šírku ponuky príslušenstva a v neposlednom rade aj otázku statusu.

Argumentom proti kúpe mobilného telefónu s logom odhryznutého jablka môže byť operačný systém iOS alebo cena. Ten prvý môže byť skôr výhoda, v každom prípade je to otázka preferencií. Ten druhý argument si musí ujasniť každý sám, koľko peňazí je ochotný vynaložiť za mobilný telefón. Zmysluplným argumentom na kúpu drahšieho a vybavenejšieho telefónu ale býva ten, že zariadenie používame každý deň v intervale niekoľkých rokov. Je teda žiaduce, aby nám slúžil k spokojnosti, čo práve lepšie spĺňajú výkonnejšie a vybavenejšie mobilné telefóny.

Vianoce, mobilný telefón
Mobilné telefóny iPhone nie sú lacné, ponúkajú ale vysoký výkon, vyváženú celkovú kvalitu aj solídnu zostatkovú hodnotu.

Obvykle sa navyše potvrdzuje, že po niekoľkých rokoch používania mobilného telefónu viac oceníme spoľahlivé zariadenie než fakt, že sme pred niekoľkými rokmi nákupom lacnejšieho mobilu ušetrili. Otázka peňazí je ale vec každého z nás, a navyše niekto nemusí mať potrebu míňať stovky eur za top model, keď na telefóne len občas niečo vybaví a inak ho skôr nepoužíva. Pokiaľ ale máte jasno, že na Vianoce chcete niekomu z blízkych zaobstarať práve iPhone, tak na výber máte z niekoľkých možností.

To najlepšie z „ jablkového“ sveta momentálne ponúka mobilný telefón iPhone 15

Na prvom mieste nemožno spomenúť nič iné ako najnovšie modely iPhone 15, teda rad, ktorý zahŕňa štyri modely – základný iPhone 15, väčší iPhone 15 Plus a potom vybavenejšie modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Všetky majú rovnaký operačný systém, podobný výkon a aj dizajn. iPhone 15 je vhodný na bežné použitie a je zo štvorice najlacnejší. Väčší iPhone 15 Plus dlhšie vydrží na batérii, inak sa jedná o totožný model. Túto dvojicu odporúčame všetkým manželkám, priateľkám, ale aj zástupcom mužského pohlavia, ktorí chcú najnovší iPhone a nutne nepožadujú či nepotrebujú absolútnu špičku.

Vianoce, mobilný telefón
Základný iPhone 15 môžete mať aj s väčšou uhlopriečkou, tento model má názov iPhone 15 Plus. Dvojica je, okrem veľkosti, totožná.

Tým najnáročnejším, či už sú to manželia, partneri alebo ich náprotivky nežného pohlavia, sa potom, samozrejme, ponúkajú vlajkové modely iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max. Obidva mobilné telefóny ponúkajú v zásade to isté, len druhý menovaný vďaka svojim väčším rozmerom poskytne aj dlhšiu výdrž na batérii, väčšiu obrazovku a k tomu ešte lepší fotoaparát. Mobilné telefóny iPhone 15 Pro budú predstavovať až do septembra 2024 to najlepšie s logom značky Apple a ich majitelia sa môžu tešiť aj na dlhú podporu vrátane aktualizácií alebo na nový materiál titán. Vďaka tomu sú mobilné telefóny iPhone 15 Pro a 15 Pro Max ľahšie ako modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max.

i

Nebojte sa kúpiť mobilný telefón iPhone aj deťom

Mobilné telefóny iPhone sú vhodným darčekom aj pre deti, najmä tie v tínedžerskom veku. Iste vám to v mnohých prípadoch samé povedia, hoci samozrejme neplatí, že každé dieťa chce iPhone. Často to tak ale je, a ak im dovolíte zaobstarať si mobilný telefón iPhone, urobíte im veľkú radosť. Tá nemusí byť menšia, ani keď im zaobstaráte niektorý z lacnejších modelov značky iPhone, pretože na trhu nie sú len tie najnovšie. Zvoliť môžete napríklad rad iPhone 14, iPhone 13, iPhone 12, alebo napríklad iPhone 11. Starší už neodporúčame, pretože už bude čoskoro zaostávať nielen výkonom, ale aj funkciami. Okrem toho, výrobca Apple onedlho ukončí aj možnosť aktualizovať ich na nové generácie operačného systému.

Pre deti má zmysel aj taký iPhone SE z roku 2022, pretože je subtílnejší a dobre sa drží v menších rukách. Má síce starší dizajn (s väčšími rámčekmi okolo displeja a domovským okrúhlym tlačidlom), ale napriek tomu do neho Apple vložil novší procesor, takže je stále výkonný a dajú sa na ňom hrať aj modernejšie hry. Fotoaparát je síce len jeden, ale nedá sa povedať, že by bol nekvalitný. Najmä, keď fotografie v značnej miere vylepšuje aj softvér.

Vianoce, mobilný telefón
iPhone SE 2022 je menší a hodí sa aj do detských rúk. Aj napriek retro dizajnu je dobre použiteľný.

Mobilné telefóny s Androidom nemusia byť o nič horšie ako telefóny iPhone

Napriek objektívnym schopnostiam mobilných telefónov iPhone a istú ich auru, ktorá z nich robí vysoko žiadaný tovar nielen pre deti a tínedžerov, sú aj takí používatelia, ktorí dávajú prednosť skôr mobilným telefónom s Androidom. A nie je potrebné im to vyčítať či akokoľvek si ich kvôli tomu doberať. Preferencie má každý iné, a aj mobily so systémom zeleného robota majú objektívne prednosti. Medzi také patrí napríklad vysoká miera prispôsobivosti, spravidla nižšia cena, alebo napríklad rozmanitejší dizajn.

i

Samsung One UI 6: Nové možnosti prispôsobenia a AI na každom kroku

Aj pri výbere mobilného telefónu s Androidom veľmi záleží na tom, koľko peňazí ste ochotní investovať pre seba či vašich blízkych. Pokiaľ chcete to najlepšie, tak nemožno do výberu nezaradiť vlajkový rad Samsung Galaxy S23, ktorý obsahuje tri modely. „Bežných“ používateľov uspokojí aj základných Samsung Galaxy S23, náročnejší potom môžu voliť jeho bračekov S23+ alebo najvýkonnejší model S23 Ultra. Ten má nielen nekompromisný fotoaparát či ďalšiu výbavu, ale vo svojom tele ukrýva aj elektronické pero.

Záujemcom o čistý android odporúčame Google Pixel 8 alebo model 8 Pro, ktoré rovnako bežia plynule a ich fotografie patria medzi tie najlepšie, no a milovníkom kompaktných displejov sa bude určite páčiť 5,9" top model Asus Zenfone 10.

Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce
Mobilné telefóny Pixel 8 a 8 Pro bežia na čistom Androide a majú kvalitný fotoaparát. Asus Zenfone 10 sa potom snaží osloviť svojou kompaktnosťou.

Fanúšikovia skladacích telefónov majú stále väčší výber, tí najlepší zástupcovia tejto skupiny mobilných telefónov sú momentálne Samsung Galaxy Z Fold5 a Z Flip5. Konkurencia si však chce tiež odhryznúť kus z koláča a aj ona už ukázala svoje modely. O tých, ktoré stoja za zmienku, píšeme v tomto článku.

i

V strednej triede je celý rad schopných mobilných telefónov. Veľmi dobre vybavená je dvojica Xiaomi 13T a 13T Pro, ktorú práve testujeme. Zaslúženým bestsellerom je Samsung Galaxy A54 5G, a ak chcete extravaganciu, tú vám ponúkne Nothing Phone (2). V cene do 400 EUR dobre vyzerá Infinix Zero 30 5G, Sony Xperia 10 V 5G, a ak máte rozpočet okolo 200 EUR, odporúčame sa pozrieť na Xiaomi Redmi Note 12S.

Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce
Nothing Phone (2) je netradičný mobilný telefón, Xiaomi Redmi Note 12S naopak mieri na konzervatívnejších používateľov, ktorí ocenia dobrý pomer ceny a výkonu.

Mobilných telefónov s Androidom v strednej triede, ktoré urobia svojim majiteľom dobrú službu, je ale viac a všeobecne sa nebojte vyberať medzi mobilnými telefónmi Xiaomi, vrátane modelov Redmi, Motorola, Honor, alebo napríklad lacnejšími a staršími mobilmi značiek Google Pixel, Oppo a ďalšími. Na kompletný zoznam tých najlepších telefónov v jednotlivých cenových triedach v tomto článku nie je priestor, ale náš článok o najlepších mobilných telefónoch vám dá lepšiu a vyčerpávajúcu predstavu, ktorý telefón a v akej cenovej relácii vybrať.

i

Pri kúpe mobilného telefónu myslite aj na jeho ochranu

Len čo máte úspešne vybraný telefón, nezabudnite minimálne na ochranu. Ochranné sklo, ktoré je rozhodne lepšie než ochranná fólia, pretože nezanecháva toľko bublín, je odolnejšie a lepšie sa nasadzuje, hoci je o niečo drahšie, je základ. Ak máte problém s nasadzovaním, pomôže špeciálny inštalačný rámček niektorých modelov, prípadne to nechajte na pracovníkovi v Alze.

Kvalitné sklá za dobrú cenu nájdete pod značkou Alza Guard, odporučiť možno nepochybne aj produkty značiek PanzerGlass, FIXED, Spigen a ďalších. Viac informácií nájdete v tomto článku. Dodajme, že pri ochranných sklách nemá cenu prehnane šetriť a vyberať len podľa ceny. Naopak, oplatí sa spoľahnúť na preverenú značku, s ktorou máte istotu určitého štandardu kvality.

Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce
Ochranné sklo je základ. K dispozícii sú aj sklíčka zakrývajúce fotomodul. Na sklo odporúčame aj kryt alebo puzdro.

To isté sa dá povedať aj o ochranných puzdrách či krytoch na mobilné telefóny. Telefóny často vypadávajú z rúk, povaľujú sa na rôznych miestach v kontakte s rôznymi predmetmi a riskovať prasknutého pavúka na chrbte či kompletne zničený telefón kvôli pár desiatkam eur za puzdro nemá zmysel. Vyberajte preto opäť medzi preverenými značkami a samozrejme podľa modelu svojho mobilného telefónu. Výhodou je aj to, že takto si možno ľahko meniť vzhľad svojho mobilného telefónu aj častejšie.

Nezabudnite aj na nabíjačku a radosť môže urobiť aj šikovný lokátor

Ochrana telefónu je základ, radosť však môžete urobiť aj ďalším príslušenstvom, ak darovanému kupujete nový mobil. Reč je napríklad o nabíjacích kábloch, či dokonca samostatných nabíjačkách na mobily, ktoré vlastne tiež patria do základnej výbavy, pretože výrobcovia ich už často k telefónom nepribaľujú. Úsmev na tvári vykúzlia aj slúchadlá, pričom dnes sú moderné True Wireless modely, teda slúchadlá v nabíjacom obale a bez akéhokoľvek kábla. Všetky hlavné značky už vyrábajú svoje modely a s mobilnými telefónmi iPhone najlepšie spolupracujú slúchadlá Apple AirPods, s telefónmi Samsung slúchadlá tej istej značky a tak ďalej.

Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce Aký mobilný telefón, príslušenstvo na Vianoce
Apple AirTag alebo Samsung Galaxy SmartTag2 sú kvalitné inteligentné lokátory, ktoré si môžete pripevniť napríklad k batožine. Keď sa vám stratí, lepšie ju nájdete.

Novinkou posledných rokov sú tzv. inteligentné lokátory. Presnejšie povedané, na trhu sú už dlhšie, opäť ich ale viac spopularizoval Apple so svojim lokalizačným čipom AirTag. Kórejský výrobca tiež predstavil svoj produkt, ktorý nedávno vydal už v jeho druhej generácii. Volá sa Samsung Galaxy SmartTag2. Svoju pozornosť môžete zamerať aj na držiaky do auta či na bicykel, alebo napríklad na reproduktory.

i Mohlo by vás zaujímať

Ponuka mobilných telefónov a tiež príslušenstva k nim je pomerne široká, takže vyberať je naozaj z čoho. Opakovane sa ale vypláca voliť známe a vyskúšané značky, ktoré už majú napríklad dobrú zákaznícku podporu. Pri výbere vhodného mobilného telefónu vám pomôžu aj naše skvelé recenzie. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08