Obnoviť stránku

Vivo X100 Pro (RECENZIA): Fotografický skvost s výkonným procesorom MediaTek, bez chyby však nie je

Vivo X100 Pro, recenzia, úvod

Vivo X100 Pro (RECENZIA): Fotografický skvost s výkonným procesorom MediaTek, bez chyby však nie je

Mobilný telefón Vivo X100 Pro sa predstavil začiatkom roka ako vlajková loď u nás stále relatívne neznámeho výrobcu Vivo. Napriek tomu nás mobil milo prekvapil papierovo vynikajúcimi parametrami, kedy hlavnú rolu hrala 3-násobná kamera s puncom kvality ZEISS, vysoký výkon vďaka čipu MediaTek a veľký, pekný displej. Na mobil sme sa podrobne pozreli, všetko podstatné sme vyskúšali a spísali do nasledujúcej recenzie.



Recenzia

Autor: Matěj Toul

Vivo X100 Pro (RECENZIA) – OBSAH

  1. Vivo sa na ekológiu veľmi nehrá – v prémiovom balení má všetko svoj vlastný obal
  2. Kruhový fotomodul telefónu Vivo X100 Pro je v strede a dizajn sa celkovo dosť posunul
  3. Displej Vivo X100 Pro nie je ničím výrazne unikátny, vyzerá však pekne
  4. Vivo X100 Pro chce ukázať, že výkon vie aj konkurencia
  5. Fotoaparát Vivo X100 Pro je extrémne detailný, teleobjektív je jedným z najlepších
  6. Nadstavba Funtouch 14 je pomerne odľahčená
  7. Vivo X100 Pro poteší výbornou výdržou a bleskovým 120 W rýchlonabíjaním
  8. Vivo X100 Pro je u nás iba v jednom variante
  9. Recenzia Vivo X100 Pro – verdikt

Vivo sa na ekológiu veľmi nehrá – v prémiovom balení má všetko svoj vlastný obal

Mobilný telefón Vivo X100 Pro prekvapuje už škatuľou. Potom, čo si človek zvykne na prakticky vždy rovnaké rozmery a rovnaký materiál konkurenčných mobilných telefónov, pôsobí balenie recenzovaného X100 Pro vlastne celkom prémiovo. Škatuľka je potiahnutá materiálom pripomínajúcim umelú kožu a po jej otvorení hneď vidíte samotný telefón. Odkrytím spodnej sekcie balenia zistíte, že všetko má svoju vlastnú menšiu škatuľku – v jednej je uložený 120 W nabíjací adaptér a obojstranný USB-C kábel, v druhej potom čierne silikónové puzdro.

Vivo X100 Pro recenzia, škatuľka Vivo X100 Pro recenzia, balenie
V balení Vivo X100 Pro nechýba nabíjací adaptér, kábel ani silikónové puzdro.

Kruhový fotomodul telefónu Vivo X100 Pro je v strede a dizajn sa celkovo dosť posunul

Keď sa pozriete na predchádzajúci model Vivo X90 Pro, uvidíte určite veľa spoločného, prišiel ale aj celý rad noviniek. Ikonický kruhový fotomodul teraz zaujíma väčšinu hornej strany chrbta. Umelú kožu však v slovenskej distribúcii vystriedalo klasické čierne brúsené sklo. Mobilný telefón ďalej po dizajnovej stránke zaujme elegantným hliníkovým rámom a veľkým displejom so zahnutými bokmi. Predná kamera si potom hovie vo výreze displeja.

Vivo X100 Pro recenzia, dizajn
Kruhový fotomodul je v porovnaní s predchádzajúcim modelom ešte o niečo väčší a zaberá podstatnú časť chrbta.

V zahraničí je mobilný telefón Vivo X100 Pro k dispozícii aj v modrom vyhotovení a v špeciálnom oranžovom variante s chrbtom z umelej kože. Tieto modely sa k nám však, bohužiaľ, nedostali a recenzovaná čierna verzia je jediná, ktorú si na Slovensku môžeme kúpiť. Solídnu konštrukciu v neposlednom rade dopĺňa certifikát IP68.

i

Honor Magic6 Pro (RECENZIA): Najlepší mobil súčasnosti? Vo fotografovaní určite

Displej Vivo X100 Pro nie je ničím výrazne unikátny, vyzerá však pekne

Z hľadiska displeja sa mobilnému telefónu Vivo X100 Pro nedá nič moc vytknúť, ale ani vypichnúť. Ide o veľký 120 Hz AMOLED panel na vlajkovej úrovni a s uhlopriečkou 6,78" sa telefón nepochybne radí skôr k tým väčším. Rozlíšenie predstavuje 2 800 × 1 260 pixelov, teda o niečo viac ako Full HD, ale zároveň celkom ďaleko od 2K, o 4K ani nehovoriac. Jemnosť by tak určite mohla byť o niečo lepšia.

Vivo X100 Pro recenzia, displej Vivo X100 Pro recenzia, chrbát
Aj napriek veľkej uhlopriečku padne telefón Vivo X100 Pro do ruky celkom pohodlne.

Čo sa jasu týka, výrobca uvádza až 3 000 nitov v špičke – údaj, ktorý nie je až taký smerodajný. V praxi je však panel naozaj celkom jasný a obsah je dobre vidieť aj na priamom slnku.

Vivo X100 Pro chce ukázať, že výkon vie aj konkurencia

Dnešným štandardom na poli vlajkového výkonu je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Do popredia sa však čoraz viac dostáva konkurenčný MediaTek a jeho najnovší čip MediaTek Dimensity 9300 nájdete aj v mobilnom telefóne Vivo X100 Pro. Zaujímavosťou je, že po rokoch, keď sa MediaTek márne snažil Qualcomm dohnať, Dimensity 9300 v niektorých benchmarkoch dokonca vedie. Aký je ale výkon v praxi?

i

Najvýkonnejšie mobilné telefóny 2024

Keď spojíte jeden z najvýkonnejších čipsetov na trhu a 16 GB operačnej pamäte, asi nikoho neprekvapí, že výkon je skutočne špičkový. Aj náročné mobilné tituly ako Call of Duty Mobile alebo PUBG Mobile telefón zvládne na najvyššie nastavenie bez akýchkoľvek zásekov. Pri dlhodobom hraní sa však telefón celkom výrazne zahrieva, a je tak možné, že tí najnáročnejší hráči po niekoľkých hodinách nepretržitého hrania zníženie výkonu uvidia. Z mojej skúsenosti som sa s ním však nestretol, a tak pre mňa prehriaty telefón bol čisto len nepríjemný na držanie.

Fotoaparát Vivo X100 Pro je extrémne detailný, teleobjektív je jedným z najlepších

Ak by mal mobilný telefón s tak výrazným fotomodulom ako Vivo X100 Pro zlý fotoaparát, niečo by bolo naozaj zle. S potešením však môžem povedať, že k tomu naozaj nedošlo. Vivo X100 Pro je skutočne fotografická špička.

Z hľadiska parametrov ide o trojicu 50 Mpx snímačov krytých optikou ZEISS. Hlavný fotoaparát má optickú stabilizáciu a 1-palcový formát, jeho objektív si pripisuje svetelnosť f/1,8. Širokouhlému objektívu patrí svetelnosť f/2,0 a 119 ° uhol záberu a v neposlednom rade periskopický teleobjektív má svetelnosť f/2,5 a optickú stabilizáciu. Zvládne potom 4,3-násobný optický zoom. Výrobca Vivo si tiež v aplikácii fotoaparátu potrpí na označenie ohniskovou vzdialenosťou - tá je 15 mm pre širokouhlý fotoaparát, 23 mm pre hlavný a 100 mm pre teleobjektív.

Vivo X100 Pro, recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro, recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro, recenzia, fotorecenzia
V porovnaní hlavného fotoaparátu (vľavo) a teleobjektívu (uprostred) má širokouhlý fotoaparát (vpravo) trochu iný farebný profil.

Všeobecne môžem povedať, že mobilný telefón Vivo X100 Pro patrí v dobrých svetelných podmienkach k tým najlepším fotomobilom, aspoň z tých, ktoré som mal v rukách. Snímky sú mimoriadne detailné a telefón na to nepotrebuje žiadne 200 Mpx snímače a x-násobný pixel binning (X100 Pro používa štvornásobný, teda z fyzických 50 Mpx na 12,5 Mpx), šum pri fotografiách neexistuje a farebnosť je pri hlavnom fotoaparáte a teleobjektíve výborná.

Na širokouhlom zábere nevyzerajú farby priamo zle, ale inak ako pri dvoch ostatných. Na jednej strane sú tak fotoaparáty trochu menej konzistentné, na druhej strane však širokouhlé snímky niekedy vyzerajú farebne trochu lepšie, a používateľ tak má v istých situáciách väčšiu flexibilitu.

Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia
Fotoaparát je naozaj všestranný, poradí si s detailnými snímkami aj fotografiami v interiéri.

Nočné snímky boli z môjho pohľadu a skúseností trochu ako hod mincou. S niektorými scénami si telefón poradil skvele, s inými ale naopak veľmi podpriemerne až do tej miery, kedy by som fotografie radšej nepoužíval. Problém bol predovšetkým s detailnosťou snímok, nie s dodatočným osvetlením z nočného režimu. To je tu úplne dostatočné.

Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia Vivo X100 Pro recenzia, fotorecenzia
Nočné snímky možno budete musieť robiť na viackrát. Niekedy totiž vyzerajú famózne, inokedy dopadnú veľmi neuspokojivo ako snímka úplne vpravo.

A keď už sme pri rôznych režimoch fotoaparátu, tých má Vivo X100 Pro 5G až prekvapivo veľa. V menu si môžete rôznymi módmi surfovať nejaký čas a s fotografiami sa naozaj vyhrať. Nájdete tu klasické režimy ako dlhú expozíciu, video v slow-motion, ale aj trochu špecializovanejšie režimy ako Astro, ktoré vám v rozšírenej realite zobrazia súhvezdia, alebo portrétový režim s celým radom nastavení z dielní ZEISS. Veľkú väčšinu nastavení si môžete taktiež sami prispôsobiť.

i

Tieto a ďalšie fotografie nájdete v plnej kvalite na Google Disku.

Nadstavba Funtouch 14 je pomerne odľahčená

Keď som prvýkrát mobilný telefón X100 Pro zapol a videl nadstavbu Funtouch 14, okamžite ma napadlo MIUI od Xiaomi, prípadne jeho nástupcu HyperOS. Rozhranie je skrátka navrhnuté v podobnom štýle, aký môžeme bežne vidieť najmä u čínskych výrobcov aj v medzinárodne distribuovaných mobilných telefónoch. V porovnaní so spomínanou nadstavbou od Xiaomi však Funtouch 14 pôsobí o niečo menej nasilu.

Vivo X100 Pro recenzia, systém lockscreen Vivo X100 Pro recenzia, systém homescreen Vivo X100 Pro recenzia, systém aplikácie Vivo X100 Pro recenzia, systém ovládania
Rozhranie Funtouch 14 je celkom dobrým hybridom medzi klasickými východnými nadstavbami a odľahčenejším vzhľadom popredných výrobcov.

Okrúhle ikonky sú moderné, menu a upravené aplikácie vedia, kedy si udržiavať voľné miesto. V systéme je potom výrazne menej bloatvéru – teda nevyžiadaných aplikácií tretích strán. Stále sa tu však nejaké nájdu - Netflix, LinkedIn, TikTok a Booking.com. Aspoň však ide o relatívne vierohodné aplikácie, a nie napríklad náhodné mobilné hry, ktoré často ani nenájdete v Obchode Play.

V porovnaní s poprednými vlajkovými smartfónmi ale mobilný telefón Vivo X100 Pro 5G zaostáva v podpore. Výrobca totiž sľubuje len 3 roky veľkých aktualizácií Androidu, zatiaľ čo niektoré popredné značky ponúkajú dokonca až 7 rokov.

Vivo X100 Pro poteší výbornou výdržou a bleskovým 120 W rýchlonabíjaním

Mobilný telefón Vivo X100 Pro toho celkom dlho vydrží. S akumulátorom s kapacitou 5 400 mAh a relatívne úsporným čipsetom sa komfortne dostanete na 2 dni bežného používania. V prípade, že znížite obnovovaciu frekvenciu panelu, výdrž sa ešte o niečo predĺži. X100 Pro 5G potom môžete dobiť pomocou 120 W rýchlonabíjačky z balenia, podľa parametrov však samotný telefón podporuje nabíjanie „len“ 100 W. Tak či onak, telefón úplne nabijete za asi pol hodiny, čo je na 100 W rýchlonabíjanie celkom veľa, stále však máte nabité za pár minút, a tak sa nie je na čo sťažovať. Ak preferujete bezdrôtové nabíjanie, mobil dokáže aj to, konkrétne 50 W.

Vivo X100 Pro je u nás iba v jednom variante

Testovaný variant Vivo X100 Pro je zároveň jediný, ktorý v oficiálnej slovenskej distribúcii zakúpite. Ide o model v čiernom vyhotovení s 16 GB pamäte RAM a 512 GB interného úložiska. V čase písania recenzie (31. marca 2024) stojí telefón 1 099 €.

Recenzia Vivo X100 Pro – verdikt

Vivo X100 Pro; verdikt recenzia

Vivo X100 Pro

Mobily

Pokiaľ hľadáte vlajkovú loď s vynikajúcim fotoaparátom, špičkovým výkonom a nevadí vám siahnuť po modeli, ktorý nie je od popredných výrobcov a ktorý kvôli kratšej podpore nebude relevantný tak dlho do budúcnosti, mobilný telefón Vivo X100 Pro je výbornou voľbou. Bonusom je tiež unikátny dizajn alebo solídna batéria.

Klady

  • Bohaté prémiové balenie
  • Unikátne, elegantné dizajnové riešenie
  • Čipset MediaTek Dimensity 9300 ponúkne veľa výkonu
  • 1-palcový hlavný fotoaparát so skvelými detailmi
  • Podobne detailný teleobjektív so 4,3-násobným zoomom
  • Fotoaparát poteší aj reálnymi farbami
  • 100 W rýchlonabíjanie, 50 W bezdrôtové nabíjanie
  • Vyladený systém a softvér fotoaparátu

Zápory

  • Mobilný telefón sa pri dlhšej záťaži prehrieva
  • Iba tri roky veľkých aktualizácií Android
  • Fotoaparát nie je v tmavých podmienkach úplne spoľahlivý
i Mohlo by vás zaujímať

Mobilný telefón Vivo X100 Pro síce nepatrí medzi vlajkové telefóny popredných značiek, rozhodne sa však medzi nimi nestratí. Tento fotografický skvost zaujme každého, kto si vlajkové lode bežne kupuje a hľadá vynikajúci výkon a fotoaparát za relatívne konkurencie schopnú cenu. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01