Obnoviť stránku

OnePlus 12 (RECENZIA): Špičková vlajková loď, ktorá však musí čeliť tvrdej konkurencii

OnePlus 12, recenzia, úvod

OnePlus 12 (RECENZIA): Špičková vlajková loď, ktorá však musí čeliť tvrdej konkurencii


Mobilný telefón OnePlus 12 aktuálne preberá funkciu vlajkovej lode značky OnePlus na začiatok roka 2024. Papierovo zaujme predovšetkým výkonom, kapacitou batérie, ale aj fotoaparátmi. Napríklad teleobjektív si v porovnaní s predchodcom prilepšil na slušných 64 Mpx a mobil po novom ponúkne trojnásobný optický zoom. Parametre však nikdy nie sú všetko. Aký je telefón v skutočnosti? Na jeho prednosti a slabiny sme sa pozreli v našej recenzii.Recenzia

Autor: Matěj Toul

OnePlus 12 (RECENZIA) – OBSAH

 1. S OnePlus 12 máte 100 W adaptér grátis, fanúšikovia aj dostanú darčeky
 2. OnePlus 12 sa z hľadiska dizajnu drží predchodcu, až na jednu výnimku
 3. Neskutočne jemný a svižný displej hrá telefónu OnePlus 12 náramne do kariet
 4. Výkon je v réžii najvýkonnejšieho Snapdragonu, mobil zvláda aj herné režimy
 5. Fotoaparáty OnePlus 12 sú na vlajkovej úrovni, konkurencia je však silná
 6. OxygenOS 14 je príjemná, svižná nadstavba systému Android14 – škoda kratšej podpory
 7. V porovnaní s predchodcom si OnePlus 12 výdržou polepšil
 8. Ako je na tom OnePlus 12 s konkurenciou?
 9. Varianty OnePlus 12 sa pohybujú vo výške okolo tisíc eur
 10. Recenzia OnePlus 12 – verdikt

S OnePlus 12 máte 100 W adaptér grátis, fanúšikovia dostanú aj darčeky

Rad fanúšikov si mobilný telefón OnePlus 12 určite získa hneď obsahom balenia. Výrobca totiž stále nepovolil a drží si väčšie, natlačené, hoci možno menej ekologické balenie. V škatuli teda nájdete všetko, čo nutne potrebujete – mobilný telefón OnePlus 12, 100 W nabíjací adaptér (teda s maximálnym podporovaným výkonom) a obojstranný USB-C kábel.

OnePlus 12 recenzia, balenie
Balenie obsahuje okrem adaptéra a ikonického červeného kábla aj darčeky pre fanúšikov.

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov značky, tak vás určite potešia pribalené samolepky alebo symbolická členská kartička RedCableClub. Tú môžete naskenovať a vyzdvihnúť si na stránkach výrobcu uvítacie benefity.

OnePlus 12 sa z hľadiska dizajnu drží predchodcu, až na jednu výnimku

Z hľadiska dizajnu neprešiel mobilný telefón OnePlus 12 žiadnou zásadnou zmenou. Chrbát vyzerá prakticky rovnako ako v prípade modelu OnePlus 11 s minimálnymi zmenami vo fotomodule. Výraznejšia zmena sa však odohráva na prednej strane telefónu. Priestrel pre prednú kameru, ktorý si mobilné telefóny OnePlus roky držali v hornom ľavom rohu, sa presunul do stredu – podobne ako v prípade nových mobilných telefónov OnePlus v strednej triede. OnePlus 12 je v porovnaní s predchodcom tiež o trochu väčší. Konkrétne rozmery obidvoch telefónov sú potom nasledujúce:

 • OnePlus 12 – 164,3 × 75,8 × 9,2 mm
 • OnePlus 11 – 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
OnePlus 12 recenzia, dizajn
Zatiaľ čo zelený OnePlus 12 má špeciálnu textúru, čierne vyhotovenie zaujme trblietavým finišom.

Čo sa farebnosti týka, máte na výber už tradične z dvoch vyhotovení – klasickej čiernej a zelenej, ktorá si pre OnePlus 12 vyslúžila vcelku pekný, akoby mramorový chrbát. Na recenziu som dostal čierny variant. Ani ten však nie je úplne nudný, chrbát z brúseného skla sa totiž na svetle trbliece.

Kde mobil trochu trpí, je odolnosť. Certifikát IP68 je takmer štandardom už aj v strednej triede, telefón OnePlus 12 však ponúkne len čiastočnú vodoodolnosť, garantovanú certifikáciou IP65.

i

Delo a tentokrát s veľkým displejom. Asus Zenfone 11 Ultra je obor, ktorý myslí aj na hráča

Neskutočne jemný a svižný displej s Dolby Vision hrá telefónu OnePlus 12 náramne do kariet

Ale teraz už k hlavným aspektom recenzovaného mobilného telefónu. Začneme veľmi pozitívne. Výrobca opäť dokazuje, že displeje sú jeho doménou. Panel s 6,82" uhlopriečkou je pre mňa jednou z hlavných predností telefónu OnePlus 12. Vďaka veľmi vysokému rozlíšeniu siaha jemnosť panela na hodnotu 510 ppi, ktorú najmä z hľadiska veľkosti displeja rad konkurentov nedosahuje. Displej mobilného telefónu OnePlus 12 vyzerá jednoducho skvele.

OnePlus 12 recenzia, displej OnePlus 12 recenzia, chrbát
Mobilný telefón OnePlus 12 je v porovnaní s predchodcom o niečo väčší, stále však dobre padne do ruky.

Na príjemný pocit pri používaní samozrejme vplýva aj prispôsobivá obnovovacia frekvencia v rozmedzí od 1 Hz až do 120 Hz, ale aj veľmi úctyhodný jas 4 500 nitov. Vďaka nemu vás ani jarné slnko po zamračenej zime neprekvapí a tento LTPO AMOLED panel si drží perfektné farby a čitateľnosť v každej situácii. Spomenúť musím tiež podporu technológie Dolby Vision, ktorá k týmto kvalitám nemalým dielom prispieva.

Výkon je v réžii najvýkonnejšieho Snapdragonu, mobil zvláda aj herné režimy

Výkon vlajkovej lode OnePlus 12 je takmer bez diskusie. Mobil je samozrejme osadený aktuálne najvýkonnejším čipsetom  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 v kombinácii s 12, alebo v prípade testovaného variantu 16 GB pamäte RAM. Z tohto pohľadu sa preto nemusíte obávať, že by sa vám nejaký herný titul sekal, alebo že by vôbec nefungoval.

OnePlus 12 recenzia, herné centrum, správa hier OnePlus 12 recenzia, herné centrum, herné okamihy OnePlus 12 recenzia, herné centrum, odporúčania
Herné centrum zastrešuje všetky hry na jedno miesto a ponúka rôzne štatistiky a herné funkcie.

Ako je tiež zvykom pri väčšine mobilov, OnePlus 12 má aj svoj herný režim, respektíve celé herné centrum. Odtiaľ môžete hry sťahovať alebo si len pridávať už nainštalované z iných zdrojov – najčastejšie asi z obchodu Google Play – a zapnúť pri nich rôzne optimalizácie. Aplikácia tiež dokáže zaznamenávať o hrách rôzne štatistiky, prípadne automaticky zachytávať kľúčové herné momenty, ktoré následne môžete zdieľať s priateľmi.

i

Snapdragon 8s Gen 3 je výkonný, podporuje AI a objaví sa v zabijakoch vlajkových telefónov

Fotoaparáty OnePlus 12 sú na vlajkovej úrovni, konkurencia je však silná

Mobilný telefón OnePlus 12 si v porovnaní s predchodcom fotograficky celkom polepšil. Fotomodul hostí tri fotoaparáty, pričom hlavný snímač je 50 Mpx a ponúkne objektív so svetelnosťou f/1,6. Širokouhlý fotoaparát je 48 Mpx s clonou f/2,2. Aj tretí fotoaparát je na tom oproti minulému roku lepšie. Ide o 64 Mpx periskopický teleobjektív s možnosťou trojnásobného optického zoomu.

Hlavný snímač a teleobjektív ponúknu optickú stabilizáciu. Tradične sú už objektívy produktom spolupráce výrobcu s prestížnou značkou Hasselblad, ktorej punc nesie aj samotný teleobjektív.

OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia
Fotoaparát OnePlus 12 je schopný detailných snímok s decentnými, reálnymi farbami.

A ako fotoaparáty v praxi fungujú? Všetky tri sú na veľmi vysokej úrovni, za čo si výrobca OnePlus 12 zaslúži pochvalu - ani jeden z trojice nepôsobí nedotiahnuto. V prvom rade by som vyzdvihol farebnosť snímok, tá je naozaj takmer jedna k jednej so skutočnosťou. OnePlus sa neuchádza o pozornosť lacnými filtrami dokresľujúcimi farby, ale veľmi presne zachytáva realitu. K tomu možno prispieva aj skutočnosť, že spomínaný Hasselblad sa podieľal aj na farebnej kalibrácii mobilného telefónu.

OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia
Fotografie sú veľmi konzistentné naprieč snímačmi, a to aj oproti slnku. Zľava: hlavný, širokouhlý, teleobjektív.

Snímky sú tiež veľmi detailné, zaujali ma najmä snímky zhotovené so 6-násobným priblížením, teda hybridným priblížením z periskopického teleobjektívu. Tie vyzerajú paradoxne výrazne lepšie ako makro snímky, do ktorých sa vás aplikácia fotoaparátu snaží automaticky dotlačiť v prípade, že sa s objektívom príliš priblížite fotografovanému objektu. Pri nočných snímkach stojí za zmienku skôr len hlavný fotoaparát - zvyšné dva sú dosť nedetailné.

OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia OnePlus 12 recenzia, fotorecenzia
Funkciu makra (vľavo) lepšie zastane teleobjektív so 6-násobným hybridným priblížením (uprostred). Nočné snímky (vpravo) vcelku strácajú na detailoch.

Kde je teda háčik? OnePlus 12 sa cenovo pohybuje okolo cenovky 980 €, 16 GB variane sa potom ešte viac blíži k hranici 1 100 €. To už je kategória, kde je konkurencia nekompromisná. Len o niečo vyššie nájdete napríklad recenzentmi na piedestál stavaný Honor Magic6 Pro, jeho 180 Mpx teleobjektív a hlavnú kameru s premennou clonou. V rovnakej kategórii potom nájdete aj Google Pixel 8 Pro s vyšperkovaným fotografickým softvérom, alebo pokiaľ vám nevadí jablkový systém, tak aj špičku americkej série iPhone 15 Pro.

i

Tieto a ďalšie fotografie nájdete v plnej kvalite na Google Disku.

OxygenOS 14 je príjemná, svižná nadstavba systému Android 14 – škoda kratšej podpory

Systém som už zmienil v súvislosti s herným centrom v sekcii pri výkone. OxygenOS 14 má pridaných, respektíve v porovnaní s čistým Androidom 14 zmenených aplikácií celkom dosť, ide však väčšinou o aplikácie, ktoré budete používať často – kalkulačka, záznamník, správca súborov alebo rôzni pomocníci pre digitálnu rovnováhu. Všeobecne nemôžem povedať, že by bol systém nejak prehnaný, práve naopak. Svižné animácie a vcelku odľahčený dizajn dodávajú celému systému naozaj vzdušný dojem.

OnePlus 12 recenzia, systém lockscreen OnePlus 12 recenzia, systém aplikácie OnePlus 12 recenzia, systém ovládacie centrum OnePlus 12 recenzia, systém fotoaparát
Nadstavba OxygenOS 14 ponúka niekoľko zmenených aplikácií, vcelku ale nepôsobí nijako ťažkopádne.

Mobilný telefón OnePlus 12, bohužiaľ, opäť zaostáva za konkurenciou, a to hlavne kvôli softvérovej podpore. Výrobca totiž garantuje len 4 roky veľkých aktualizácií Androidu, zatiaľ čo poprední výrobcovia ako Samsung a Google garantujú 7 rokov. To vás asi páliť nebude, pokiaľ meníte telefón každé dva roky. Pokiaľ ale hľadáte špičkovú vlajkovú loď, ktorá zostane relevantná aj v dlhšej budúcnosti, tak s OnePlus 12 bude táto budúcnosť o trochu kratšia.

i

Hodí sa tiež zmieniť, že mobilný telefón OnePlus 12 neponúka žiadne pokročilé AI funkcie nad rámec toho, čo má vstavané samotný Android. Pokročilú editáciu fotografií ako pri zariadení Google Pixel, alebo umelú inteligenciu prepletenú celým systémom ako v prípade Galaxy AI v modeli Samsung Galaxy S24 tu teda nečakajte.

V porovnaní s predchodcom si OnePlus 12 výdržou polepšil

Aby som recenziu vlastne veľmi solídneho telefónu OnePlus 12 nekončil na zlej note, poďme si ešte niečo povedať o výdrži. OnePlus 12 má oproti predchodcovi väčšiu 5 400 mAh batériu a mobil toho naozaj veľa vydrží. V praxi som pri recenzovaní musel dobíjať až v polovici tretieho dňa, čím telefón veľmi potešil. Trochu horšie je to pri hraní - s tým však zápasia takmer všetky mobilné telefóny. Vysokú záťaž na batériu mobil zvládne iba zhruba 6 hodín. Z hľadiska nabíjania sa môžete spoľahnúť na 100 W drôtové nabíjanie, 50 W bezdrôtové a 10 W reverzné. Mobilný telefón nabijete na 100 % najrýchlejším drôtovým nabíjaním do pol hodiny.

Ako je na tom OnePlus 12 s konkurenciou?

Ako som už spomenul, kto bude chcieť hľadať pre OnePlus 12 schopného konkurenta, nebude hľadať dlho. Ak hľadáte napríklad čistokrvný fotomobil, môžete vyskúšať už spomínaný Honor Magic6 Pro, ktorý žne od recenzentov špičkové hodnotenia a jeho nadradenosť podčiarkuje aj prestížna prvá pozícia v rebríčku DXOMARK. Pravdou však je, že si zaň pár stoviek priplatíte.

OnePlus 12 recenzia, konkurencia Honor Magic6 Pro OnePlus 12 recenzia, konkurencia Xiaomi 14
Okrem iného aj kvôli medzigeneračne zvýšenej cenovke teraz OnePlus 12 bojuje s tými najlepšími.

Naopak o niečo lacnejší je napríklad top model Xiaomi 14. Ten je na tom fotograficky dosť podobne, možno aj trochu trpí, zaujme však rovnakým čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ale ak hľadáte o niečo lepší pomer cena / výkon, môže vás telefón zaujať. Obidva spomínané mobily tiež ponúknu certifikáciu IP68, a tak sa v porovnaní s OnePlus 12 nemusíte báť, že by ste ich utopili.

Varianty OnePlus 12 sa pohybujú vo výške okolo tisíc eur

Popri dvoch farebných vyhotoveniach môžete OnePlus 12 zakúpiť aj v dvoch pamäťových variantoch, ako som už spomínal. Cena lacnejšieho modelu v konfigurácii 12 GB / 256 GB je v čase písania recenzie (20. marca 2024) vo výške 980 €. Cena testovaného variantu so 16 GB RAM a 512 GB interného úložiska je v tom istom čase na úrovni 1 100 €.

Recenzia OnePlus 12 – verdikt

OnePlus 12; verdikt recenzia

OnePlus 12

Mobily

OnePlus 12 je zaujímavá vlajková loď, ktorej sa dá len máločo vytknúť. Aj kratšiu softvérovú podporu a absenciu AI funkcií bohato vyváži slušný fotoaparát, vynikajúci displej a výborná výdrž. Celkovo je to všestranný mobilný telefón. Pokiaľ vám však ide hlavne o fotoaparát, pre lepšie možnosti nemusíte chodiť ďaleko.

Klady

 • Príjemný, moderný dizajn
 • Mimoriadne jemný displej s vysokým jasom
 • Panel podporuje technológiu Dolby Vision
 • Špičkový výkon vďaka Snapdragonu 8 Gen 3
 • Solídna trojitá fotografická zostava s vernými farbami
 • Vynikajúca výdrž batérie
 • Bleskové drôtové aj bezdrôtové rýchlonabíjanie
 • Základný variant poteší pomerom cena / výkon

Zápory

 • Vodoodolnosť iba podľa IP65
 • Kratšia softvérová podpora
 • Chýbajú pokročilé funkcie umelej inteligencie
i Mohlo by vás zaujímať

Pokiaľ hľadáte zaujímavý a všestranný mobilný telefón, alebo ste skrátka fanúšikmi značky OnePlus, tak dvanásty model z radu vám pravdepodobne urobí veľkú radosť. Náročnejší fotografi alebo hráči však nemusia hľadať dlho, aby v konkurencii našli o niečo lepšiu ponuku. 

Čo sme o mobilnom telefóne OnePlus 12 písali skôr

Článok

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

OnePlus pri príležitosti osláv svojho 10-ročného výročia práve predstavil svetu svoj nový model, ktorý má byť tým doposiaľ najlepším. Výrobca upustil od pomenovania s prídomkom Pro, pretože sa rozhodol najnovší OnePlus 12 automaticky vybaviť tým najlepším. Po rokoch sa vracia aj jedna užitočná schopnosť. Telefón sa púšťa do boja na poli najlepších mobilov súčasnosti.

OnePlus 12, úvod

OnePlus 12 (PREVIEW) – OBSAH

 1. Na prvý pohľad je rovnaký, na druhý sa OnePlus 12 od predchodcu viditeľne odlišuje
 2. Oči z obrieho displeja vás bolieť nebudú alebo OnePlus 12 si dal na zobrazení záležať
 3. Nekompromisný výkon musí OnePlus 12 chladiť, síl má rozhodne dostatok
 4. Fotoaparát OnePlus 12 vylepšil približovanie, senzor berie zo stajňovej skladačky
 5. Cena OnePlus 12 možno nepatrne vzrastie, ale na oficiálnu čiastku si počkáme
 6. Čo sme o OnePlus 12 písali skôr

Na prvý pohľad je rovnaký, na druhý sa OnePlus 12 od predchodcu viditeľne odlišuje

Výrobca je so vzhľadom svojho mobilu natoľko spokojný, že ho nijako masívne nemení. A napriek tomu tu máme viac či menej viditeľné zmeny, ktoré uľahčia rozoznanie novej a staršej generácie. Podobnosť vidíme predovšetkým na zadnej strane smartfónu, na ktorom upúta opäť kruhový foto výstupok. Ten však znateľne narástol, vnútri je vyfarbený podľa zvyšku telefónu a presunula sa pozícia blesku. Ten bol zvnútra kruhu vytlačený von do časti spájajúcej zadnú stranu s bokmi.

OnePlus 12, biely OnePlus 12, zelený OnePlus 12, čierny
Celkom 3 farebné vyhotovenia OnePlus 12 sa líšia aj textúrou zadnej strany. Zdroj: oneplus.com

Ďalší rozpoznávací prvok OnePlus 12 nájdeme vpredu, kedy sa selfie fotoaparát z rohovej pozície dostal doprostred hornej hrany. Inak sa ale spredu veľa ďalšieho meniť nedá, OnePlus sa stále drží zahnutého displeja po stranách. Nad a pod ním sa ťahá okraj, ktorý v spodnej časti možno nazvať bradou. Farebné vyhotovenia už boli vopred známe, a sú nimi biela, matná čierna a zelená farba. Nejde však iba o farbu, zelený variant má na zadnej strane vzor.

i

OnePlus 11 5G (RECENZIA): netlačí na pílu, ale zvládne toho veľa

Celkové rozmery vplyvom použitia väčšieho displeja narástli. OnePlus 12 je skutočne poriadny mobil, a jeho hrúbka sa dokonca dostala nad 9 mm. Váha 220 gramov tiež patrí k tým vyšším. Sklo vpredu je Gorilla Glass Victus 2, vzadu je sklo nešpecifikovaného označenia. Zamrzí úbytok odolnosti. Už tu nie je plné IP68, ale len IP65. Aj tak ale telefónu dážď vadiť určite nebude.

OnePlus 12, design foto výstupku
Na foto výstupok OnePlus 12 je výrobca obzvlášť pyšný. Má pripomínať luxusné hodinky. Zdroj: oneplus.com

Oči z obrieho displeja vás bolieť nebudú alebo OnePlus 12 si dal na zobrazení záležať

Zdalo by sa, že na kvalitách dnešných displejov už toho nejde veľmi meniť. OnePlus napriek tomu dokáže aj v tejto oblasti oproti predchádzajúcemu modelu vylepšovať. Hovoríme tu o obrovskom 6,82" AMOLED displeji s podporou HDR10+, 120 Hz odozvou, Dolby Vision či zameraním na ochranu zraku. K tomu ale ako prvý OnePlus telefón zvládne veľmi silný maximálny HDR jas 4 500 nitov. Výrobca prezentuje aj schopnosť pobrať dotyky mokrých prstov.

OnePlus 12, displej
Displej OnePlus 12 deteguje aj mokré dotyky. Vonku za priameho slnečného svitu potom oceníte skvelý jas. Zdroj: oneplus.com

Ochranu očí navyše berie OnePlus vážne a v novom modeli spresňuje nastavené podsvietenie, má vysokofrekvenčné stmievanie, redukuje modré svetlo a pod. Rozlíšenie dosahuje 2K, konkrétne 3 168 × 1 440 pixelov. Vďaka LTPO je frekvencia obnovy adaptívna medzi 1 – 120 Hz. V displeji sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov. Podľa zobrazenia na akcii OnePlus bude o 2 cm vyššie, než býva obvyklé.

Nekompromisný výkon musí OnePlus 12 chladiť, síl má rozhodne dostatok

OnePlus 12 je samozrejme prezentovaný ako ideálny herný telefón. Okrem perfektného displeja má pod kapotou najvýkonnejší čip Snapdragon 8 Gen 3. Ten umožní dosahovať najvyšší výkon aj zo stránky grafickej. Aby sa tenké telo bez aktívneho chladenia neprehrialo, má novinka rozptylovú plochu s obsahom cez 9 000 mm². Mimo špičkový procesor drví OnePlus 12 konkurenciu neskutočnými až 24 GB operačnej pamäte. Základ začína na 12 GB.

OnePlus 12, hranie hier
Mobilné hranie je v prípade OnePlus 12 povýšené na novú úroveň. Zdroj: oneplus.com

O kvalitné obrazové spracovanie sa stará dodatočný renderovací čip. Hry tak dokážu využiť plných 120 Hz, HDR aj 2K rozlíšenie. Telefón dlhodobo udrží vysokú snímkovaciu frekvenciu. OnePlus 12 má v sebe rýchle flashové úložisko kategórie UFS 4.0. Dostupný bude variant až s 1 TB kapacitou, aby o nič neprišli ani nároční používatelia, ktorí by mohli novinke vytknúť absenciu slotu na pamäťové karty.

OnePlus 12, komponenty
Maximálna konfigurácia OnePlus 12 pozostáva z 24 GB RAM a 1 TB vnútorného úložiska. Zdroj: oneplus.com

Ďalšia sila nového top modelu tkvie v batérii a jej nabíjaní. Kapacitu 5 400 mAh ešte žiadny iný telefón OnePlus neponúkol. Opäť sa môžeme tešiť z veľmi rýchleho 100 W nabíjania, ktoré konečne priberá opäť do partie aj to bezdrôtové. Navyše, pekne rýchle s výkonom až 50 W. Spomeňme ešte 10 W reverzné nabíjanie. Telefón má operačný systém ColorOS 14 stojaci na Androide. Toto samozrejme platí pre čínsky trh, globálne následne môže ísť o OxygenOS.

Fotoaparát OnePlus 12 vylepšil približovanie, senzor berie zo stajňovej skladačky

Kľúčovým parametrom novej generácie OnePlus 12 sa opäť stáva fotoaparát v spojení s firmou Hasselblad. Výrobcovia už sa neuspokoja iba s ohromujúcim rozlíšením, ale svoju pozornosť zameriavajú na detailnejšie špecifikácie. Senzor hlavného fotoaparátu je LYT-808 od Sony známy z OnePlus Open. Clona sa dokonca dočkala hodnoty f/1,6. Rozlíšenie má obvyklých 50 Mpx a samozrejme môžeme počítať s optickou stabilizáciou obrazu.

i

Vivo X100 Pro sa do Európy pozrie s najvýkonnejším čipom a extravagantným dizajnom

OnePlus 12 nikoho neochudobní ani o detailné širokouhlé snímky. Sľubovaných 48 Mpx vyzerá lákavo, hoci oproti minulému roku pravdepodobne rozdiel nepoznáme. Novinka si vzala k srdcu vylepšenia teleobjektívu. Pokiaľ ho už telefón má, urobil z neho schopnejší periskopový. Preto tu máme dvojnásobný nárast rozlíšenia na 64 Mpx a 3-násobný optický zoom. Celkovo však dokáže pomocou optiky približovať telefón až 6-krát, čisto digitálne dokonca 120-krát.

OnePlus 12, fotoaparát
OnePlus 12 naozaj výrazne zapracoval na teleobjektíve. Zdroj: oneplus.com

Predstavené fotografie od OnePlus 12 sa vyznačujú jemnými detailmi, bohatou šírkou farieb vďaka HDR, ale aj schopnými režimami ako panoráma či portrét. Telefón bude očividne čerpať z vysokého rozlíšenia, kedy dokáže spojiť viacero obrazových bodov do jedného pre minimalizáciu šumu a jasnejšie farby. Na reálne skúsenosti si ale musíme počkať.

Cena OnePlus 12 možno nepatrne vzrastie, ale na oficiálnu čiastku si počkáme

Globálna dostupnosť OnePlus 12 sa zatiaľ nedá určiť, možno iba odhadovať podľa minulých rokov, že to bude na začiatku ďalšieho roka. Zatiaľ si nový OnePlus užijú iba zákazníci v Číne.

OnePlus 12 v základnom variante 12/256 GB začína na cene 4 299 juanov. V našich končinách môžeme predbežne počítať s cenou okolo 969 €. Vlani začínal OnePlus 11 5G o niečo nižšie, a to na 3 999 CNY (889 €). Dobré je však poznamenať, že tohtoročná novinka má základ v konfigurácii s 12 GB operačnej pamäte, nie s 8 GB.

Parametre/ Model OnePlus 12 OnePlus 11 5G
Displej 6,82" (20 : 9) 6,7" (20 : 9)
3 168 × 1 440 px, 510 ppi 3 216 × 1 440 px, 525 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,6, OIS, 8K video s 24 fps
Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
Širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2, 114°
Širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2, 115°
Teleobjektív: 64 Mpx, f/2,6, OIS, 3× optický zoom
Teleobjektív: 32 Mpx, f/2,0, 2× optický zoom
Predný fotoaparát 32 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps
16 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8-jadrový
GPU Adreno 750 Adreno 740
RAM 12/16/24 GB 8/16 GB
Interné úložisko 256/512/1 000 GB 128/256 GB
Operačný systém Android 14 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 400 mAh 5 000 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 100 W/50 W Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 100 W/-
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP65 IP68
Audio Stereo, Dolby Stereo, Dolby
Rozmrry 164,3 × 75,8 × 9,15 mm 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
Hmotnosť 220 g 205 g
Cena 969 €* 822,90 €**
*Cena je odhadovaná. **Cena je platná k 10. 12. 2023. 
i Mohlo by vás zaujímať

OnePlus bol síce oznámený ešte tento rok, k nám sa však pozrie až v roku 2024. Napriek tomu má našliapnuté na to, aby držal krok aj s budúcimi telefónmi, ktoré nás v novom roku budú čakať. Výkonom sa nešetrilo, fotoaparát má aj schopné snímače. Komu chýbalo bezdrôtové nabíjanie, môže teraz jasať. OnePlus 12 je štýlový smartfón mieriaci na najvyššie priečky. 

Čo sme o OnePlus 12 písali skôr

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Najnovšia generácia OnePlus 12 je za dverami. Rovnako ako od každého iného najvýkonnejšieho mobilného telefónu výrobcu sa aj od OnePlus očakáva veľa. Či sa naše želania naplnia, na to si musíme ešte počkať. Čo zatiaľ uniklo na verejnosť? Bude schopným konkurentom nadchádzajúcich smartfónov, alebo bude držať krok iba s aktuálnymi top mobilmi? A ako to bude s jednotlivými modelmi radu vrátane modelu OnePlus 12 Pro alebo ďalšími? 

i

Oficiálne predstavenie OnePlus 12 prebehne v utorok 5. 12. 2023.

OnePlus 12, úvod

OnePlus 12 (SPEKULÁCIA) – OBSAH

 1. Séria OnePlus 12: koľko modelov sa ukáže?
 2. Masívnu obmenu dizajnu OnePlus 12 nečakajme, overené zostáva
 3. OLED panel OnePlus 12 má priniesť hneď niekoľko naj
 4. Vysoký výkon zaručený a jedna schopnosť sa po rokoch našťastie navráti
 5. OnePlus 12 si nový fotoaparát dohovoril so Sony
 6. Aká bude cena OnePlus 12 a kedy sa predstaví?

Séria OnePlus 12: koľko modelov sa ukáže?

Špekulácie o OnePlus 12 začneme hneď na začiatku tým, ktoré modely sa vlastne predstavia. Ako iste viete, OnePlus sa v prípade svojich modelov s číslovkou doteraz uchyľoval k uvedeniu dodatočných verzií. Všetci poznáme napríklad OnePlus 11, 11 Pro, alebo napríklad OnePlus 10 Pro, 10T, 10R atď. S príchodom OnePlus 12 sa to má zmeniť, pretože špekulácie hovoria maximálne o modeli OnePlus 12R, resp. čínskom označení OnePlus Ace 3. Podľa staršej správy z gsmarena.com dostane model „iba“ procesor Snapdragon 8 Gen 2, zato bude excelovať 100 W nabíjaním. 

V sérií OnePlus 12 sa už nedočkáme modelu s prídomkom Pro, hlavným modelom teda bude OnePlus 12. Nepriamo to potvrdzuje aj samotná spoločnosť. Na začiatku roku 2023 sa totiž nechala počuť, že ich modely sú už tak vybavené, že nepotrebujú mať slovko Pro v názve. Píše o tom androidauthority.com. 

Masívnu obmenu dizajnu OnePlus 12 nečakajme, overené zostáva

Podľa predpokladov sa uhlopriečka displeja OnePlus 12 navýši, čo bude mať za následok nárast celkových rozmerov. Uberať rámček nebude tak ľahko možné, súčasný model OnePlus 11 totiž takmer žiadny nemá. Ďalej sa k prednej strane viaže selfie fotoaparát. Ten sa z pozície v ľavom hornom rohu presunie do strednej hornej časti displeja. Toto už môžeme považovať za potvrdené výrobcom. 

OnePlus 12, špekulácia, predná strana OnePlus Ace 2 Pro
Predná strana OnePlus 12 bola už odhalená samotným výrobcom OnePlus na sociálnej sieti Weibo a pohľad na chrbát OnePlus Ace 2 Pro. Bude zadná strana novinky vyzerať rovnako? Zdroj: weibo.com a oneplus.com

Ako bude vyzerať zadná strana OnePlus 12, sme sa zatiaľ nedozvedeli. Bude tiež otázkou, či výrobca ponechá pre seba tak typický kruhový výstupok s jednotlivými fotoaparátmi. Zadná strana OnePlus býva zaujímavá tým, že kombinuje rôzne materiály. Čo sa týka farebných vyhotovení, nečakajme výrazné sýte farby, ale opäť striedme odtiene čiernej, príp. obľúbenej zelenej. 

i

OnePlus 11 5G (RECENZIA): netlačí na pílu, ale zvládne toho veľa

OLED panel OnePlus 12 má priniesť hneď niekoľko naj

Prednú stranu OnePlus 12 by mal zaberať displej, ktorý pokročí vo svojej uhlopriečke. Najčastejšie sa spomína hodnota 6,82", tým by sa OnePlus 12 stal mobilným telefónom s jedným z najväčších displejov súčasnosti. Dá sa očakávať, že v ňom bude zabudovaná aj čítačka odtlačkov prstov a inak to nebude ani v prípade obnovovacej frekvencie, ktorá si udrží 120 Hz.

OnePlus 12, špekulácia, XDR displej
2K ProXDR panel nového OnePlus 12, ako ho výrobca prezentuje v prehľade chystaných noviniek. Zdroj: weibo.com

Rozlíšenie obrovského ProXDR panelu OnePlus 12 bude opäť veľké. Podľa oficiálnych informácií od výrobcu OnePlus na sociálnej sieti Weibo sa môžeme tešiť na 2K OLED, ktorý ale bude excelovať v jeho niekoľkých aspektoch, ako je jas, kontrast a pod. Jas displeja by mohol dosahovať hodnotu až 2 600, či dokonca 3 000 nitov.

Vysoký výkon zaručený a jedna schopnosť sa po rokoch našťastie navráti

Mobilnému telefónu OnePlus 12 bude kraľovať najvýkonnejší mobilný procesor od Qualcommu, a to Snapdragon 8 Gen 3. Tento stále ešte 4nm čip doplní RAM s kapacitou od 12 až do 24 GB. Operačný systém bude Android 14 s nadstavbou ColorOS 14. Prisľúbená je potrebná integrácia AI. Stačí mobilnému telefónu zadať kreatívnu úlohu, napr. napísať text nejakej pozvánky, a telefón OnePlus 12 ju následne vykoná. Vnútorné úložisko zmenu zrejme neočakáva, stále budeme vyberať medzi 128 a 256 GB. 

OnePlus 12, špekulácia, Snapdragon 8 Gen 3
Prítomnosť Snapdragon 8 Gen 3 je v OnePlus 12 tiež potvrdená. Kapacita RAM začne po novom na hodnote 12 a vyšplhá sa až do 24 GB. Zdroj: qualcomm.com

Používateľ Digital Chat Station sa na webe Weibo nechal počuť, že kapacita batérie postúpi na nadštandardných 5 400 mAh. Výkon drôtového nabíjania zostane na 100 W a s potešením opäť privítame bezdrôtové nabíjanie. To navyše dosiahne výkon 50 W, takže bude schopné nabíjať rýchlejšie ako množstvo ďalších smartfónov drôtovo. 

i

Beštia s 24 GB pamäte RAM. OnePlus Ace 2 Pro ponúkne neskutočnú porciu výkonu

OnePlus 12 si nový fotoaparát dohovoril so Sony

Snímač CMOS hlavného fotoaparátu pre OnePlus 12 je tiež potvrdený. Aspoň z hľadiska uzavretej spolupráce sa Sony. Dvojvrstvový senzor Lytia, nazvaný ako Sony LYT-808, bude schopný zachytiť viac svetla. Správu priniesol web gsmarena.com. Lytia senzor nie je vo svete OnePlus nový, jeden už nájdeme v ohybnom OnePlus Open. V oblasti rozlíšenia hlavného fotoaparátu nedôjde k zmene, stále zostáva 50 Mpx.

OnePlus 12, špekulácia, fotoaparát OnePlus 12, špekulácia, teleobjektív
OnePlus už zverejnil dosť podrobné detailné rendery novej sústavy fotoaparátov. Zdroj: weibo.com

V prípade 48 Mpx širokouhlého fotoaparátu OnePlus 12 výrobca zrejme žiadne zmeny nechystá, presuňme sa teda k poslednému. Teleobjektív bude periskopový, aspoň tak to výrobca spomína na sieti Weibo. Rozlíšenie sa zdvojnásobí na skutočne veľmi štedrých 64 Mpx. Vďaka konštrukcii sa tiež pri zachovaní rozmerov celej sústavy môžeme tešiť už nie iba z 2-násobného optického zoomu, ale po novom až z 3-násobného. Či sa nezmení aj 16 Mpx selfie, sa ešte len ukáže. 

OnePlus 12, špekulácia, ukážkové foto 1 OnePlus 12, špekulácia, ukážkové foto 2 OnePlus 12, špekulácia, ukážkové foto 3
Ukážka oficiálnych fotografií údajne skutočne vyhotovených novým mobilným telefónom. Zdroj: weibo.com

Aká bude cena OnePlus 12 a kedy sa predstaví? 

Dobrým predajným ťahákom mobilných telefónov OnePlus je odporúčaná cena, ktorá vzhľadom na výbavu často katapultuje mobil do najlepšieho pomeru cena / výkon v kategórii vlajkových modelov. Môžeme teda očakávať, že cena OnePlus 12 pravdepodobne závratne nepresiahne výšku 850 EUR. Všetky pamäťové varianty by sa mohli zmestiť do 1 250 EUR a cena OnePlus 12R by mohla byť o trochu nižšia. 

Dostupnosť OnePlus 12 by sa mala automaticky posudzovať v globálnom meradle, dá sa preto očakávať, že sa nový vlajkový model dostane aj k nám. Podrobnejšie informácie získame počas slávnostného predstavenia, ktoré by sa podľa najnovších zvestí malo konať už 4. decembra 2023 pri príležitosti 10. výročia založenia spoločnosti OnePlus.

Parametre/ Model OnePlus 12 OnePlus 11 5G
Displej 6,82" (20 : 9) 6,7" (20 : 9)
3 216 × 1 440 px, 525 ppi 3 216 × 1 440 px, 525 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 8K video s 24 fps
širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2, 115°
širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2, 115°
teleobjektív: 64 Mpx, f/2,0, 3× optický zoom
teleobjektív: 32 Mpx, f/2,0, 2× optický zoom
Predný fotoaparát 16 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
16 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8-jadrový
GPU Adreno 740 Adreno 740
RAM 12 / 16 / 24 GB 8 / 16 GB
Interné úložisko 128 / 256 GB 128 / 256 GB
Operační systém Android 13 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 400 mAh 5 000 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjenie: 100 W / 50 W rýchlonabíjania / bezdr. nabíjanie: 100 W / -
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozmery 163,1 × 74,1 × 8,5 mm 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
Hmotnosť 205 g 205 g
Cena 1 099 €* 799 €**
*Cena je odhadovaná. **Cena je platná k 21. 11. 2023.
i Mohlo by vás zaujímať

Od Oneplus by sa niektorí mohli učiť. Na vec ide po svojom a môžeme povedať, že sa mu to darí. Nadchádzajúci OnePlus 12 sa ukáže už čoskoro a zdá sa, že jeho výbava bude excelentná.


Zdroje: gsmarena.com, androidauthority.com, weibo.com, gsmarena.com

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17