Obnoviť stránku

Vivo X90 Pro (RECENZIA): Stavil na fotoaparáty a nevšedný dizajn. Vyšlo to

Vivo X90 Pro

Vivo X90 Pro (RECENZIA): Stavil na fotoaparáty a nevšedný dizajn. Vyšlo to


Vivo možno nepatrí do skupiny značiek, ktoré si vybavíte na prvú dobrú. Napriek tomu si ich telefóny odhryzli svoj podiel z trhového koláča. A treba uznať, že zaslúžene, pretože na to idú aspoň trochu inak ako ostatní výrobcovia a každá generácia ich modelov Vivo X predstaví vždy nejakú skutočnú špecialitu. Vlani to bola super rýchla ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, tohtoročná novinka Vivo X90 Pro láka najmä na skvelú fotografickú výbavu a nevšedný dizajn. V recenzii sme sa na nový telefón dôkladne pozreli.Recenzia

Autor: Jiří V. Matýsek

Vivo X90 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Balenie mobilného telefónu Vivo X90 Pro je iné na prvý pohľad
 2. Mobilný telefón Vivo X90 Pro so štipkou luxusu
 3. Mobilný telefón Vivo X90 Pro: A zase ten zahnutý displej
 4. Výkon mobilného telefónu Vivo X90 Pro je štedrý
 5. Fotoaparát mobilného telefónu Vivo X90 Pro je skutočne kráľovský
 6. Batéria mobilného telefónu Vivo X90 Pro je ťažko uveriteľný blesk
 7. Ako sa mobilný telefón Vivo X90 Pro používa? 
 8. Recenzia mobilného telefónu Vivo X90 Pro: Hodnotenie

Balenie mobilného telefónu Vivo X90 Pro je iné na prvý pohľad

Spomínaná odlišnosť v prístupe je jasne vidieť už v samotnom balení, v ktorom telefón dorazil. Obvyklý hranol, často s fotografiou telefónu na hornej strane sa nekoná.

Mobilný telefón Vivo X90 Pro prišiel v relatívne veľkej plochej krabičke takmer štvorcového tvaru. V nej sa okrem telefónu samotného skrývajú aj ďalšie dve krabičky. V jednej je 120 W nabíjačka s káblom zakončeným na obidvoch koncoch univerzálnym USB-C. V druhej potom priehľadné silikónové puzdro.

Samotné balenie telefónu Vivo X90 Pro je čierne a veko je vyhotovené v podobnej, kožu imitujúcej povrchovej úprave akú nájdete aj na telefóne. Vyrazený strieborný nápis a logo spoločnosti Zeiss sa nachádzajú uprostred veľkého kruhu. Názov telefónu je aj na stranách krabičky. Celkovo je dizajnový jazyk veľmi striedmy a balenie, v ktorom nájdeme všetko podstatné, pôsobí veľmi elegantne.

Vivo X90 Pro, balenie
Balenie mobilného telefónu Vivo X90 Pro je iné už na prvý pohľad.
Vivo X90 Pro, recenzie, design
Telefón aj všetko príslušenstvo sú v krabičke naskladané skutočne originálnym spôsobom.
Recenzia Vivo X90 Pro, balenie
Výrobca do balenia pridal všetko vrátane 120 W nabíjačky.

Mobilný telefón Vivo X90 Pro so štipkou luxusu

Na originálny dizajn stavil aj samotný telefón Vivo X90 Pro. Zadnú stranu opustilo pre túto triedu telefónov typické sklo a vystriedala ho imitácia kože. Je to veľmi príjemný materiál do ruky a vyzerá na telefóne naozaj veľmi dobre.

Telefón sa nešmýka, na jeho zadnú stranu sa nelepia odtlačky prstov. Jednoducho samé výhody. Mobilný telefón zhruba v dvoch tretinách delí na dve časti kovový pásik s nenápadným nápisom Xtreme Imagination. Horná tretina patrí výraznému okrúhlemu fotomodulu, ktorý je z technických dôvodov celkom vystúpený a ak položíte telefón zadnou stranou na rovnú podložku nie je ani úplne stabilný.

i

OnePlus 11 5G (RECENZIA): netlačí na pílu, ale zvládne toho veľa

Vivo X90 Pro kombinuje, pre krajinu pôvodu pomerne typicky, rovnú hornú a spodnú hranu s mierne zaguľatenými bokmi, ktoré prechádzajú do rovnako zaobleného displeja. Jeho plochu mierne narúša priestrel pre selfie kameru a ochranu mu poskytuje ochranné sklo Schott (tentokrát teda žiadne Corning Gorilla Glass).

Pevnosť telefónu dodáva hliníkový rámček. Mobilný telefón Vivo X90 Pro pôsobí celkom pevne, ale nie je vôbec ťažký (214 g). Do ruky padne dobre a pracuje sa s ním veľmi príjemne.

Vivo X90 Pro, recenzia, dizajn Vivo X90 Pro, recenzia, dizajn
Mobilný telefón Vivo X90 Pro pôsobí luxusne.

Mobilný telefón Vivo X90 Pro: A zase ten zahnutý displej

Niektoré čínske značky mobilných telefónov sa stále pevne držia zahnutých displejov. Otázka je prečo, veď v podstate ide iba o dizajnovú záležitosť, ktorá ale vlastne nič zásadné neprináša. Pri novom telefóne Vivo X90 Pro to nie je inak a zaguľatený displej prináša skôr viac škody ako úžitku.

Recenzie, Vivo X90 Pro, design
Imitácia kože na na zadnej strane telefónov pôsobí veľmi nevšedne.

Je to bolestivé najmä vzhľadom na to, že samotný zobrazovací panel je výborný. Ide o AMOLED s rozlíšením až 2 800 × 1 260 px, pričom je možné zvoliť aj rozlíšenie 2 400 × 1 080 pixelov, ktoré je energeticky úspornejšie.

Obnovovacia frekvencia dosahuje maximálnu hodnotu 120 Hz a je možné ju fixne nastaviť na 120 alebo 60 Hz, alebo nechať na samotnom telefóne, aby ju menil podľa potreby. Tretí variant je z praktického hľadiska najlepší, zmeny frekvencie sú úplne neviditeľné.

Displej zvládne zobraziť miliardu farieb. Tie sú krásne sýte, obraz je ostrý a pohyb v systéme úplne hladký. Maximálny jas vie oči pekne prekvapiť, ale zriedka skutočne nastane situácia, v ktorej by bolo nutné meniť nastavenia zvolené elektronikou. Čítanie na priamom slnku je bez problémov.

i

Samsung Galaxy S23 5G (RECENZIA): malý, ale skutočne šikovný fotomobil

Čo však trochu problémom je, je ono zaguľatenie. Jednoducho ho neustále vnímate. Keď sedíte pri okne, na jednej strane sa svetlo zvonku odráža, druhá hrana je výrazne tmavšia a pre oči to nie je práve príjemné. Za celý čas používania som si na to nedokázal zvyknúť. O čo by bol v tomto ohľade praktickejší tenký rámček a rovný displej…

Výkon mobilného telefónu Vivo X90 Pro je štedrý

Na Slovensku je Vivo X90 Pro k dispozícii v pamäťovej konfigurácii 12 GB RAM a 128 GB ROM. Chipsetom je Mediatek Dimensity 9200, ďalší výkon pridáva grafika Immortalis-G715. Teda, čo z toho plynie? Že asi len ťažko narazíte na činnosť, ktorú by mobil Vivo X90 Pro s týmto hardvérom nezvládol.

Telefón sa navyše môže chváliť aj špičkovou optimalizáciou a dobrým rozložením výkonu. Na hry je pripravený dedikovaný Multi Turbo mód, ktorý vypne všetko nepodstatné a všetok dostupný výkon nasmeruje práve na hry.

Napriek tomu som sa, napr. pri hraní Genshin Impact, stretával s drobnými zádrhmi, ale to by som skôr pripísal na vrub hre samotnej a nie telefónu. Pri bežnom používaní, úpravách fotografií aj videa, rolovaní obsahu na sociálnych sieťach, prehliadaní webu a podobne som na žiadne problémy nenarazil.

Recenzia Vivo X90 Pro, screenshot Recenzia Vivo X90, screenshot Recenzia Vivo X90, screenshot
Nadstavba FunTouch pôsobí jednoducho, ale ponúka vysokú mieru prispôsobenia.

Fotoaparát mobilného telefónu Vivo X90 Pro je skutočne kráľovský

Fotoaparát je to, o čo tu ide. Za posledný čas mi prešlo rukami pomerne dosť telefónov a na fotoaparátoch sa často lámal chlieb. Niektoré boli štandardné, iné príjemne potešili, ale fotoaparát mobilného telefónu Vivo X90 Pro nadchol.

Tento fotomobil neoslňuje rekordnými hodnotami rozlíšenia – 50 Mpx hlavný snímač, 50 Mpx teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a 12 Mpx širokouhlý objektív – ale jasne ide o kvalitnú zostavu. Na fotoaparáte značka Vivo spolupracovala s renomovaným výrobcom fototechniky Carl Zeiss a výsledky sú excelentné.

i

Recenzia iPhone 14 Pro Max: Nová forma interakcie a nekompromisné fotografie

Výsledné snímky majú živé, ale nie prepálené farby, najmä keď si necháte zapnutý mód Leica Authentic. Druhou možnosťou je Leica Vibrant produkujúca fotografie o niečo svetlejšie a so saturovanejšími farbami. Ani v jednom prípade však nejde o nechcené omaľovánky.

A to prakticky vo všetkých podmienkach. Počas jasných slnečných dní zvládne fotografovať skoro každý mobil, Vivo X90 Pro ponúka prirodzené, neprepálené farby s optimálnou saturáciou, skvelú ostrosť a to aj pri maximálnom zväčšení.

Lenže tento fotoaparát si je istý svojim výkonom, aj keď má svetla menej. V interiéri si hravo poradil s pohybom a výsledkom sú fotografie s výbornou ostrosťou aj atmosférou. Poradil si tiež s nočnými snímkami, ktoré ponúkajú celkom slušnú atmosféru aj detaily. Výsledky sú o trochu lepšie, ak snímame statický objekt. Ak chceme zachytiť objekt v pohybe, riziko rozmazania je celkom veľké, problémy sú tiež so svetelnými zdrojmi (lampy a podobne). Tie sa na fotografiách trochu rozpíjajú a ani svetlo okolo nich nevyzerá úplne pekne. Ak však na tento fakt budete pri komponovaní snímok pamätať, výsledky budú perfektné.

i

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: opäť lepší fotoaparát a brutálny výkon

Softvér telefónu Vivo X90 Pro dobre pracuje s rozmazaním pozadia, bokeh je prirodzený a skvele dokáže vypichnúť objekt. Telefón vôbec veľmi zdatne trafí to, na čo zaostriť. Pokiaľ chcete zaostriť na niečo iné, prechod je veľmi rýchly, stačí len kliknúť na dané miesto a objektívy sa prekalibrujú.

Veľmi dobre funguje aj automatické makro. Toto je po dlhej dobe opäť fotoaparát, s ktorým je radosť fotografovať. Aj s automatickými režimami je veľa zábavy a dá sa na ne úplne spoľahnúť.

Vivo X90 Pro, recenzia, fotoaparát
Fotoaparát mala pod palcom spoločnosť Carl Zeiss.

Pre tých, ktorí sa chcú viac vyhrať, je k dispozícii aj režim Pro, kde si môžete zvoliť všetko od spôsobu zaostrenia cez vyváženie bielej až k rýchlosti uzávierky. Fotoaparát taktiež ponúka širokú škálu špecializovaných režimov – ako často napr. vídate také fotografovanie hviezdnej oblohy alebo dvojitú expozíciu? Tak toto všetko tu je a k tomu ešte napríklad panoráma, snímanie dokumentov v Ultra HD alebo časozber.

Video je možné natáčať až do rozlíšenia 8K, v tomto prípade ho ale dosť limitujú snímkovacie frekvencie iba 24 fps. Najmä pri snímaní pohybu je to celkom viditeľné. Ako optimum sa preto javí 4K so 60 fps, potom už je video skvele plynulé, ostré a použiteľné prakticky na akýkoľvek účel.

Recenzia mobilného telefónu Vivo X90 Pro – ukážkové snímky

Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Vivo X90 Pro, galéria Vivo X90 Pro, fotoaparát Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Recenzia Vivo X90 Pro, galéria Recenzia Vivo X90 Pro, galéria

Batéria mobilného telefónu Vivo X90 Pro je ťažko uveriteľný blesk

Mobilný telefón Vivo X90 Pro je dotiahnutý a vyladený telefón. Iste, môžeme polemizovať nad zahnutím displeja, ktoré dojem z používania trochu kazí, na všetko ostatné sa ale nedá sťažovať. A už vôbec nie na nabíjanie. So 120 W nabíjačkou a funkciou Fast Charge máte úplne nabitý telefón za cca dvadsať minút, a to už je dosť rýchle aj pre tých, ktorí sa vážne ponáhľajú. Za dvadsať minút si sotva uvaríte a vypijete kávu.

Najlepšie na tom ale je, že telefón vydrží skutočne dlho. Pri bežnom používaní je úbytok percent batérie veľmi pozvoľný. Náročnejšie činnosti ako natáčanie videa, hranie alebo fotografovanie si odhryznú o niečo väčší diel, ale aj tak sa dá počítať s výdržou okolo dňa a pol. V prípade, že telefón použijete párkrát za deň, bez problémov to bude aj päť dní. Jedinou daňou je výrazné zahrievanie prístroja pri tomto bleskovom nabíjaní.

i

Sony Xperia 1 V opäť stavila na osvedčený dizajn a fotografické schopnosti

Ako sa mobilný telefón Vivo X90 Pro používa?

Operačným systémom je Android 13 s nadstavbou FunTouch, ktorá je veľmi jemná a so širokými možnosťami prispôsobenia. Napríklad si nevybavujem telefón, kde by som si mohol zvoliť podobu čítačky odtlačkov prstov, ako sa bude zobrazovať na displeji.

Čo sa aplikácií týka, neobišlo sa to bez Spotify, TikToku a Booking.com, na druhej strane, žiadna prehnaná nálož bloatvéru sa v prípade telefónu Vivo X90 Pro (našťastie) nekoná. Štandardom je kompletná súprava aplikácií od Googlu.

Vo výbave mobilného telefónu Vivo X90 Pro nájdeme všetko, čo sa na takú vlajkovú loď patrí, teda napr. 5G, NFC alebo veľmi dobré stereo reproduktory. A to, čo snáď predsa len chýba, vstup na slúchadlá alebo slot na pamäťovú kartu, sú drobnosti, ktoré všetko ostatné bohatou mierou vyvažuje.

Recenzia mobilného telefónu Vivo X90 Pro: Hodnotenie

Vivo X90 Pro; recenzia

Vivo X90 Pro

Mobily

Mobilný telefón Vivo X90 Pro je telefón, ktorým čínska spoločnosť Vivo skutočne zažiarila. Stavila na dve karty - nevšedný dizajn s imitáciou kože a fotoaparátmi. A obidva tromfy  vyšli skvele. X90 Pro je perfektný telefón a vlajková loď par excellence, ktorý hravo obháji svoju cenu. Pár bodov stráca len svojim zahnutým displejom, to je ale takmer jediná výhrada. Mobilný telefón X90 Pro by pokojne mohol byť aj drahší.

Klady

 • Výborný fotoaparát
 • Kapacita batérie
 • Luxusný dizajn
 • Kompletné balenie aj s nabíjačkou

Zápory

 • Zaguľatenie displeja
 • Zahrievanie pri nabíjaní

i

Mohlo by vás zaujímať

Značka Vivo nie je na našom trhu za hviezdu, stále je v tieni slávnejšej konkurencie. Je to však trochu škoda. Aktuálna vlajková loď Vivo X90 Pro je špičkový telefón, ktorý má potenciál slušne podkúriť konkurencii. Zaujať by mohol najmä tých, ktorí radi fotografujú, pretože toto je jeho skutočne kráľovská disciplína. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18