Od najväčšieho ohybného Samsungu sa toho právom čaká najviac. Smartfónový gigant nás navyše v poslednej dobe nalákal na užitočné a zábavné schopnosti Galaxy AI, ktoré sa práve na Samsung Galaxy Fold6 majú vynímať najviac. Čo si o telefóne myslíme po jeho otestovaní?
Zdá sa to až ako malý zázrak, že Samsung dokázal s novým Foldom prísť s menšou a tenšou konštrukciou. V prípade ohybných telefónov to pre hocikoho môže byť alfou a omegou. Galaxy Fold6 sa pomalými krôčikmi dostáva k čím ďalej menším rozmerom a váhe. Novinka konkrétne znižuje svoju výšku o zhruba 1,5 mm, a predovšetkým stenčuje väčšinu plochy pri úplnom otvorení na iba 5,6 mm. To však neberte ako veľké zázraky, skôr bonus.
Stále máme pred sebou veľký telefón, otváracia konštrukcia si to skrátka vynucuje. Kvôli pomeru strán Galaxy Z Fold6 pôsobí vyššie v porovnaní s priemernými smartfónmi dneška. Oproti Galaxy Fold5 sa ale tohtoročná novinka obliekla do podstatne ostrejších rohov. Môžeme to brať ako rýchle poznávacie znamenie tejto generácie. Na bokoch nájdeme prierezy stereo reproduktorov, mikrofóny, kolískové tlačidlo hlasitosti a do tela zapustené zapínacie tlačidlo.
Posledná generácia tiež znižuje hmotnosť na 239 gramov, takže sa blíži napríklad svojmu bračekovi Samsungu Galaxy S24 Ultra. Ten má iba o 6 gramov menej. Podstatnejšie zníženie váhy už do budúcna neočakávajme, pretože Fold je telefón z odolných materiálov. Certifikácia berie prvýkrát do úvahy aj prach, počítajte s IP48.
Predný panel úplne kryje sklo Gorilla Glass Victus 2. Poistiť si ho môžete ešte nalepením dodatočného tvrdeného skla. Rovnaké sklo potom prikrýva aj celú zadnú stranu. Z nej viditeľne vystupuje trojica fotoaparátov. Krúžky okolo nich sú elegantné, ale náchylné na zachytávanie nečistôt. Tie sa do sústredných kružníc chytajú ľahko a dostať ich preč nie je vôbec jednoduché. V zavretom tvare k sebe samozrejme obe polovičky aj naďalej doliehajú bez viditeľného vyvýšenia v mieste ohybu.
Na testovanie dorazil Fold6 v striebornom variante a musím sa priznať, že táto farba ma naozaj oslovila. Jednoduchá strieborná so sivým nádychom v kombinácii s čiernymi krúžkami fotoaparátov je skutočne elegantná a trúfam si odhadovať, že tento variant bude nestarnúci. Celkovo pôsobí ohybný Samsung veľmi pevne, obzvlášť jeho pánt. Len to chce cvik pri otváraní, kvôli plochým bokom sa nie je potrebné báť použiť nechty.
Ohybné mobily čerpajú výhody z prítomnosti dvoch displejov. Pre výrobcov to je však záväzok, aby za to oba displeje stáli a mali potrebné parametre. To sa Samsungu po dlhoročných skúsenostiach stále darí. Pomer strán vonkajšieho displeja sa trochu premenil. Môže za to zníženie tela a jeho drobné rozšírenie. Pokiaľ ale očakávate, že displej už nie je tak drasticky pretiahnutý, bez priameho porovnania to znateľné nie je. Menšie okolité rámčeky sú ale fajn.
Vnútorný Dynamic AMOLED dostal lepší maximálny jas. Marketingový údaj sa vyšplhal až na 2 600 nitov, ale reálne to skrátka znamená, že sa dá tešiť zo skutočne jasného obrazu. Na slnku sa mi to potvrdilo. Tu sú ďalšie poznatky z obrazovky aj konštrukcie Samsungu Galaxy Z Fold6:
Ohyb vnútorného displeja je stále znateľný a výrazný obdobne, ako v prípade predošlých generácií. Či už po ňom prejdete prstom, alebo pohľadom, priehlbina o sebe dáva vedieť. To ale nič nemení na tom, že taká uhlopriečka je skutočne dobre využiteľná a pri vlastníctve Galaxy Z Fold6 nemusíte riešiť kúpu tabletu. Rozlíšenie zostáva takmer štvorcové 2 160 × 1 856 pixelov a obnovovacia frekvencia dosahuje 120 Hz.
Povinnou novinkou samozrejme musí byť najvýkonnejšia generácia procesora Qualcomm Snapdragon. Celý smartfón teda poháňa Snapdragon 8 Gen 3. Osemjadrový čip vyrobený 4 nm procesom tu v spojení s 12 GB operačnej pamäte preukazuje svoju silu. Aby ani hráči neboli na pochybách, grafickú stránku zaisťuje špičkové Adreno 750. Operačný systém Android 14 je v základe s nadstavbou OneUI vo verzii 6.1.1.
Fold samozrejme opäť preukazuje, že multitasking v jeho prípade znamená úplne iný zážitok, než je to v prípade smartfónov klasickej konštrukcie. Veľký displej zvádza na spustenie niekoľkých aplikácií vedľa seba, pričom sú väčšinou veľmi dobre použiteľné. Veľkosť každej z oboch je skrátka taká, ako je pri ich zobrazení cez celý vonkajší displej. Okrem zobrazenia dvoch aplikácií vedľa seba ešte nad nimi necháte pokojne plávať ďalšie. Potom už sa ale musíte v vzniknutom zmätku trochu zorientovať.
Aká je v prípade Foldu6 umelá inteligencia Galaxy AI? Rovnako, ako pri riešení Applu, je tu AI integrované do nástrojov na prácu s textom a vizuálnou podobou. Samsung ale dokáže využiť Galaxy AI aj na preklad jazykov.
Skúšal som zakresľovanie objektov do fotiek. Telefón berie do úvahy farbu štetca, takže napríklad po namaľovaní autíčka ho do fotky telefón dokreslí v patričnej farbe. Kresliť ide ale aj priamo na prázdne plátno. Tu si ale už nevyberiete farbu štetca, na druhej strane vyberiete, či má výstup byť v štýle skice, 3D kresby, pop art či ilustrácie. Na zabavenie nielen detí to funguje výborne.
Galaxy AI môžete využiť tam, kde uvidíte ikonku 2 hviezdičiek. Napríklad nad klávesnicou v rôznych aplikáciách. Potom vyberáte medzi schopnosťami spisovateľa, ktorý vygeneruje text na určitú tému a vo zvolenom formáte. Alebo Štýl písania, ktorý vami zadaný text prepíše do iného tónu a pridá napríklad aj smajlíky. Posledná funkcia je kontrola pravopisu a gramatiky.
Prácu s textom v Galaxy AI musím pochváliť. Mobil rozumie slovenčine, pridáva vo väčšine prípadov správne smajlíky, a dokonca relevantné hashtagy v angličtine. Pokiaľ vám nenapadá vhodný popis k instagramovému príspevku, práve umelá inteligencia pomôže.
V rámci celej výbavy Samsung Galaxy Z Fold6 vidím nedostatky snáď len v batérii. Sama o sebe s kapacitou 4 400 mAh príliš neexceluje, ale na celý deň by väčšine používateľov mala stačiť. Pokiaľ nechvátate na rýchle dobitie, nemusí vás obmedzovať ani pomalšie 25 W dobíjanie, kvôli ktorému trvá nabitie hodinu a štvrť. Za mňa by si Fold zaslúžil poskočiť po vzore radu Galaxy S aspoň na 45 W. Ešte skromnejší je Z Fold6 v prípade bezdrôtového nabíjania s výkonom 10 W.
Oproti Foldu5 zmeny vo fotoaparáte nečakajte. Na jednej strane to vďaka jeho kvalitám nie je zas taká veľká hanba, na druhej strane teraz Samsung pri tomto modeli môže viac presadzovať vlastne len softvérové úpravy snímok s možnosťou využiť Galaxy AI.
Fotíte štandardne hlavným 50 Mpx snímačom Sony s optickou stabilizáciou obrazu. K nemu sa pridáva 12 Mpx fotoaparát na snímanie širokouhlých snímok a do tretice tu máme 10 Mpx teleobjektív so schopnosťou 3-násobného optického priblíženia. Predná vonkajšia selfie má 10 Mpx, tá vnútorná iba 4 Mpx.
S väčšinou vytvorených snímok som bol veľmi spokojný. Samsung Galaxy Z Fold6 sa drží pri zemi so sýtosťou farieb, takže by som na prvý pohľad ani netipoval ich pôvod zo Samsung telefónu. Detaily zodpovedajú rozlíšeniu, takže ak si ich chcete užiť viac, odporúčam prepnúť na plných 50 Mpx. Občas sa mi ale obloha zdala prepálená v kontraste s tmavším popredím.
Širokouhlé snímky sú veľmi vydarené. Dokonca sa telefónu darí zachovať slušnú kvalitu aj po stranách, kedy aj fotený text bol dobre čitateľný. To veľmi často nebýva. Detaily už si však neprikreslíte, pretože rozlíšenie 12 Mpx je maximálne možné.
Približovať scénu môžete 3-násobne opticky, alebo až 30-násobne digitálne. Tu by Samsung už mohol pridať a rozlíšenie 10 Mpx navýšiť. Inak sa ale výsledok z teleobjektívu farebne od hlavného snímača našťastie príliš neodchyľuje. Pokiaľ budete využívať digitálne priblíženie, nezľaknite sa spočiatku veľmi nekvalitného výsledku ihneď po stlačení spúšte, fotku mobil doostrí. Hoci je tým myslené viditeľné zliatie detailov.
Pri fotení portrétov určite skúste portrétne štúdio. Samsung Galaxy Z Fold6 ohraničí tvár a potom fotenú osobu prekreslí podľa zvoleného výberu štýlu ako skica, 3D či komický. Výsledky majú potenciál potrebné na vytvorenie avatara.
Nočný režim to s dobou expozície občas preženie a svetelné zdroje ako lampy sú na výsledku naozaj tak zvýraznené, že svetlom zaplavujú zvyšok snímky. Automatika si ale väčšinou všetko postráži a prípadné opravy v telefóne majú bohaté možnosti. Video natáča Samsung Galaxy Z Fold6 v rozlíšení až 8K pri 30 fps, pokiaľ vás extrémne vysoké rozlíšenie láka. Osobne odporúčam zvoliť 4K a radšej dvojnásobnú snímkovaciu frekvenciu.
OnePlus Open je špičkový ohybný smartfón, ktorý však už nejakú tú dobu na trhu je. V porovnaní so Samsungom teda stráca vo generácii staršom čipe. Avšak v ostatných ohľadoch má rozhodne konkurencieschopné vlastnosti. Predovšetkým používateľom ponúkne ešte o kus väčší vnútorný displej. Konštrukcia je pevná, ale nie je vodoodolná až v takom rozsahu, ako má Samsung.
Telefón sa predáva len v jednej konfigurácii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom. V rohu displeja sa nachádza viditeľná vnútorná selfie, pod displej ju OnePlus neumiestnil. Celkovo majú fotoaparáty vyššie rozlíšenie, najmä pri teleobjektíve to poteší. OnePlus Open tiež rýchlejšie nabijete. Maximálny výkon sa zastavil až na 67 W. Cenovo je na tom s ohľadom na úložisko rozhodne o niečo lepšie, ale niekto si asi rád počká na 2. generáciu.
Pokiaľ sa vám Fold6 páči, ale vlastne vás ohybná konštrukcia neoslovila, stačí siahnuť po Samsungu Galaxy S24 Ultra. Overený smartfón sa umiestňuje na prvých miestach v mnohých ohľadoch. Špičkový 6,8" AMOLED displej už po novom nie je zahnutý, kvalita zobrazenia a jas sú na najlepšej úrovni. Výkon je s Foldom6 porovnateľný vďaka zhodnému procesoru aj grafike.
Samsung Galaxy S24 Ultra je predovšetkým fotomobil. Hlavný snímač má rozlíšenie 200 Mpx, ale nezostáva len pri tom. Optika je veľmi silná, samozrejme tu nájdeme OIS a na post-processingu sa tiež podieľajú inteligentné algoritmy. Galaxy S24 Ultra má ale rovno 2 teleobjektívy a senzačný maximálny 10-násobný optický zoom. Oproti Foldu navyše 5 000 mAh batériu dobijete výkonnejšími 45 W.
Parametre/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 | OnePlus Open | Samsung Galaxy S24 Ultra |
---|---|---|---|
Displej |
Uhlopriečka: 6,3" a 7,6"
|
Uhlopriečka: 6,31" a 7,82" | Uhlopriečka: 6,8" |
Rozlíšenie: 2 376 × 968 px, 410 ppi (vonkajšie) 2 160 × 1 856 px, 374 ppi (vnútorné) |
Rozlíšenie: 2 484 × 1 116 px, 431 ppi (vonkajšie) 2 440 × 2 268 px, 426 ppi (vnútorné) |
Rozlíšenie: 3 120 × 1 440 px, 505 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED (vnitřní), OLED (vnější) | Typ: AMOLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz (oba) | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz (oba) | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | |
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 (vonkajší) | Ochrana: Ceramic Guard | Ochrana: Gorilla Armor | |
Zadné fotoaparáty | Hlavní: 50 Mpx, f/1,8, OIS | Hlavní: 48 Mpx, f/1,7, OIS | Hlavní: 200 Mpx, f/1,7, OIS |
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS | Teleobjektív: 64 Mpx, f/2,6, OIS | Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, OIS | |
|
|
Teleobjektív: 50 Mpx, f/3,4, OIS | |
Predný fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 (vonkajší) + 4 Mpx, f/1,8 (vnútorný) | 20 Mpx, f/2,2 (vonkajší) + 32 Mpx, f/2,4 (vnútorný) | 12 Mpx, f/2,2 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 | Adreno 750 |
RAM | 12 GB | 16 GB | 12 GB |
Interné úložisko | 256 GB/512 GB/1 TB | 512 GB | 256 GB/512 GB/1 TB |
Operačný systém | Android 14 | Android 13 | Android 14 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP48 | IPX4 | IP68 |
Akumulátor | 4 400 mAh | 4 805 mAh | 5 000 mAh |
Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 25 W/15 W | Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 67 W/- | Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 45 W/15 W | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
Rozmery | 153,5 × 68,1 × 12,1 mm (zložený) 153,5 × 132,6 × 5,6 mm (otvorený) |
153,4 × 73,3 × 11,7 mm (zložený) 153,4 × 143,1 × 5,8 mm (otvorený) |
162,3 × 79 × 8,6 mm |
Hmotnosť | 239 g | 239 g | 232 g |
Obsah balenia | Telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka | Telefón, USB-C kábel, adaptér, kryt, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka | Telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka |
Cena | Od 1 999 € | 1 599 € | Od 1 169 € |
Samsung Galaxy Z Fold6
MobilyNový Samsung Galaxy Z Fold6 ma presvedčil o tom, že je to skvelý telefón po takmer všetkých stránkach. Stavia na overených základoch, teda odolnej a pevnej konštrukcii, kvalitnom displeji, solídnom fotoaparáte aj skvelej produktivite vďaka „pravému“ multitaskingu. To ale nemusí stačiť. Už v základnej konfigurácii začína cena tesne pod 2 000 €, takže senzačný telefón očakávate. Kto však používa minuloročný model, novinka si u neho svoju pozíciu novej jednotky veľmi neobháji. Ohyb displeja zostáva rovnako viditeľný, batéria stále rovnako slabá s pomalým nabíjaním, fotoaparáty sa od minula vlastne nezmenili. Fold6 je určite najvhodnejší telefón pre Galaxy AI, obzvlášť na kreslenie obrázkov, inak sa ale okrem povinnej integrácie najnovšej generácie procesora nie je príliš na čo upínať.
Klady
Zápory
Obmenený Samsung Galaxy Z Fold6 s trochu odlišnými dizajnovými prvkami nenadchol, ale potešil. Stále máte pocit, že v ruke držíte niečo neobvyklé. Napriek tomu už Samsung riskuje, že tieto drobné pokroky vpred prestanú používatelia tolerovať. Otvára sa mu niekoľko oblastí, v ktorých by rad Fold mohol rozhodne zabrať viac. Či už to je rýchlejšie nabíjanie, teleobjektív s vyšším rozlíšením, alebo lepšia vnútorná selfie kamerka. Tiež je škoda, že v takej cenovej hladine nie je pero S Pen v základnom balení. Veď model Galaxy S24 Ultra ho vo svojich útrobách má.
Samsung aktuálne uvádza nový skladací telefón Galaxy Z Fold6, ktorý sa svetu predstavil na akcii Galaxy Unpacked 10. júla 2024 v Paríži. Okrem tejto novinky firma predstavila aj novú generáciu hodiniek Galaxy Watch 7 a Galaxy Watch Ultra, skladací smartfón Galaxy Z Flip6 a ďalších niekoľko produktov.
Nový skladací Z Fold6 síce má mať dizajn podobný svojmu predchodcovi, ale aj tak prináša mnoho vylepšení a inovácií. Vonkajší displej chráni proti poškodeniu technológie Gorilla Glass Armor a Samsung tiež naznačil, že pracuje na lepšej celkovej ochrane proti prachu pri svojich skladacích telefónov.
Hlavný AMOLED displej zostáva 7,6 palcový s obnovovacou frekvenciou 120 Hz (rovnako ako vonkajší), ale ponúka vyšší jas až 2600 nitov. Novinkou je aj modul fotoaparátu, ktorý bol prepracovaný. Má väčšie a výraznejšie krúžky okolo jednotlivých objektívov, čo má zlepšiť celkový vzhľad telefónu.
Galaxy Z Fold6 má hranatejší a elegantnejší vzhľad, ktorý môže pripomínať nedávno uvedený OnePlus Open. Tento dizajnový posun je zrejme odpoveďou na kritiku predchádzajúcich modelov, ktoré boli považované za príliš zaoblené. Dôležitou zmenou je tenšie a ľahšie telo s hrúbkou iba 11 mm, čo robí zo Z Fold6 jeden z najtenších skladacích telefónov na trhu. K dosiahnutiu tejto štíhlosti prispieva aj titánová konštrukcia, ktorá zároveň zvyšuje aj odolnosť telefónu.
Rozmery Galaxy Z Fold6 v rozloženom stave sú 153,5 x 132,6 x 5,6 mm av zloženom stave 153,5 x 68,1 x 12,1 mm. To znamená, že je o niečo kratší a širší ako jeho predchodca a čas ukáže, či sa vďaka tomu lepšie drží v ruke. Určite mu k tomu pomôže aj hmotnosť znížená na 239 gramov.
V oblasti fotoaparátov neprichádza zásadný posun. To znamená, že na zadnej strane nájdeme 50 Mpx hlavný senzor, 12 Mpx ultraširokouhlý objektív a 10 Mpx teleobjektív s 3x optickým zoomom a až 30x digitálnym zoomom. Predné fotoaparáty zostávajú tiež rovnaké, teda 4 Mpx objektív pod vnútorným displejom a 10 Mpx objektív na vonkajšom displeji.
Objavujú sa však informácie o tom, že sa chystá varianta Galaxy Z Fold6 Ultra, ktorá by mala dostať kompletný fotoaparát z elitného Galaxy S24 Ultra. Pokiaľ by tento model nebol určený len pre kórejský trh, mal by mať jeho foťák rozlíšenie 200 Mpx. V tejto chvíli však nie je jasné, či variant Ultra vôbec uzrie svetlo sveta.
Galaxy Z Fold6 poháňa najnovší procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, čo mu zaisťuje vynikajúci výkon vo všetkých oblastiach, vrátane náročných hier a multitaskingu. Nová „skladačka“ má 12 GB RAM, čo nie je špičková kapacita a konkurencia má aj 16 GB, ale rovnako je to dostatok pre plynulú prevádzku aj tých najnáročnejších aplikácií. Navyše sa hovorí o možnosti verzie Ultra so 16 GB RAM.
Úložisko je k dispozícii vo variantoch 256 GB, 512 GB a 1 TB, čo poskytuje dostatok priestoru na ukladanie fotografií, videí a ďalších súborov. Mimochodom, benchmarky naznačujú, že Galaxy Z Fold6 je výkonnejší ako Galaxy S24 Ultra, čo z neho robí jeden z najvýkonnejších smartfónov na trhu.
Trochu prekvapivé sú správy o akumulátore modelu Galaxy Z Fold6. Kapacita je 4600 mAh, čo je oproti minulosti zvýšenie (Z Fold5 má 4400 mAh). Avšak sila nabíjania pravdepodobne zostane na 25 W, čo v porovnaní s konkurenciou, ktorá ponúka 65 W, vedie zrejme k relatívne pomalému nabíjaniu. To by mohlo byť sklamaním pre niektorých užívateľov, ktorí očakávajú rýchle doplnenie energie.
Procesor Snapdragon 8 Gen 3 sa výrazne zameriava na energetickú efektivitu, a tak by mal zvýšenú kapacitu batérie Galaxy Z Fold6 využiť na výrazne dlhodobejšiu výdrž na jedno nabitie.
Galaxy Z Fold6 prichádza na trh s operačným systémom Android14 a nadstavbou OneUI 6.1, ktoré prináša rad nových funkcií a vylepšení. Čoskoro určite dostane aktualizáciu na Android 15 (OneUI 7.0), čo zaistí, že bude mať prístup k najnovším funkciám a bezpečnostným záplatám.
A nielen to, je tu aj rad nových funkcií spojených s umelou inteligenciou(AI). Jednou z nich je funkcia pre rýchlu transformáciu náčrtov do hotových obrázkov pomocou AI, čo môže byť užitočné pre kreatívnych užívateľov a profesionálov. Určite sa môžete tešiť aj na vyhľadávanie zakrúžkovaním objektov vo videách alebo obrázkoch, pokročilé úpravy fotografií či prekladateľské funkcie v reálnom čase.
Pokiaľ sa na náš trh dostane verzia Z Fold6 Ultra, tá by mala mať o niečo väčšie displeje a ovládací stylus, ktorý tieto možnosti ešte vylepšuje.
Cena základného modelu Galaxy Z Fold6 s 256GB úložiskom a 12 GB pamäte RAM je 1 930 €. Ďalej sú k dispozícii 512GB a 1TB verzie. Všetky ceny sú nasledujúce:
Toto zvýšenie ceny oproti predchádzajúcemu modelu môže byť odôvodnené vylepšeným dizajnom, výkonnejším hardvérom a novými funkciami. Ohybnú novinku si už teraz môžete predobjednať - získate možnosť prednostného dodania. Zároveň sa k nemu, rovnako tak aj k predstavenému Galaxy Z Flip6 či šikovným hodinkám Galaxy Watch7 či Ultra, vážia bonusové akcie, pri ktorých môžete ušetriť nemálo peňazí. Ich odkaz uvádzame v infoboxe nižšie.
Parametre/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 |
Samsung Galaxy Z Fold5
|
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,2 " (vonkajší), 7,6" (vnútorný) |
Uhlopriečka: 6,2 " (vonkajší), 7,6" (vnútorný)
|
Rozlíšenie: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vonkajšie)
2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnútorný) |
Rozlišení: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vonkajší) | |
Typ: AMOLED |
Typ: AMOLED
| |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz
| |
Ochrana: Corning Gorilla Glass Armor |
Corning Gorilla Glass Victus
| |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx |
Hlavný: 50 Mpx
|
Širokouhlý: 12 Mpx |
Širokouhlý: 12 Mpx
| |
Teleobjektív: 10 Mpx | Teleobjektív: 10 Mpx | |
Predný fotoaparát |
10 Mpx (vonkajší)
4 Mpx (vnútorný) |
10 Mpx (vonkajší)
4 Mpx (vnútorný) |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
|
GPU | Adreno 750 |
Adreno 740
|
RAM | 12 GB | 12 GB |
Interné úložisko | 256 / 512 / 1 000 GB |
256 / 512 / 1 000 GB
|
Operačný systém | Android 14 |
Mobil s operačným systémom Android 13
|
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IPX8 |
IPX8
|
Akumulátor | 4 600 mAh |
4 400 mAh
|
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W
| |
Rozmery |
153,5 × 70 × 13,4 mm (zatvorený)
153,5 × 132,5 × 6,1 mm (otvorený) |
154,9 × 67,1 × 13,4 mm (zatvorený)
|
Hmotnosť | 250 g | 253 g |
Obsah balenia | telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská príručka |
Bez nabíjecího adaptéru (nutné dokúpiť zvlášť), Nabíjací kábel (USB-C na USB-C)
|
Cena | od 1 930 € | od 1 103 €* (použité) |
Samsung Galaxy Z Fold6 sa javí ako ďalší evolučný krok v oblasti skladacích telefónov. S vylepšeným dizajnom, výkonnejším procesorom a novými funkciami umelej inteligencie oslovia predovšetkým náročných užívateľov, ktorí hľadajú to najlepšie z mobilného sveta. Hoci sa v niektorých oblastiach, ako je fotoaparát a rýchlosť nabíjania, neočakávajú výrazné zmeny, Galaxy Z Fold6 by mal udávať smer v inováciách a posúvať hranice toho, čo je možné pri skladacích zariadeniach.
• Autor: Ondřej Chabr
Popredný výrobca smartfónového sveta Samsung nás ani tento rok nechce ochudobniť o nové generácie telefónov svojho ohybného radu Galaxy Z. Tento rok pravdepodobne uvidíme príchod modelu Samsung Galaxy Z Fold6, ktorý bude tým najlepším ohybným telefónom značky. V minulých rokoch si model prešiel peknými vylepšeniami, čo ďalšie možno teda očakávať tento rok?
i
Článok vychádza z predpokladov, špekulácií a uniknutých informácií a materiálov. Finálna podoba telefónu aj jeho schopnosti môžu byť odlišné.
Samsung Galaxy Z Fold6 bude nadväzovať na úspešný rad, ktorého najnovším prírastkom bol v roku 2023 Samsung Galaxy Z Fold5. Ten sme dokonca podrobili recenziu a zhodnotili jeho potenciál. Samsung navyše čerpá z bohatých skúseností, ktoré už od roku 2019 stihol pozbierať. K tomu spoločne s formátom Fold každým rokom vychádza aj Galaxy Z Flip véčkové konštrukcie. Každý si tak môže vybrať tú konštrukciu, ktorá mu sadne viac.
Hoci sa juhokórejská značka môže spoliehať na rozsiahly tím pracovníkov s množstvom skúseností nielen v rámci kategórie ohybných konštrukcií a displejov, musí sa mať Samsung na pozore pred konkurenciou. Tá mu totiž zvláda sťažiť cestu av oblasti ohybných telefónov je dnes na výber už väčšie množstvo naozaj veľmi vydarených telefónov. Za všetky spomeňme napríklad perfektné OnePlus Open alebo Google Pixel Fold.
Práve jednou z hlavných oblastí, na ktorú by sa Umývačka Samsung mohol a mal zamerať s novou generáciou, je konštrukcia, respektíve rozmery celého zariadenia. Konkurenti OnePlus či Honor totiž ukázali, že aj telefón s masívnym kĺbom a ohybným displejom môže byť ľahký a tenký. V porovnaní s najtenšími smartfóny na trhu to samozrejme minimálne pri zatvorenom stave stále nejde úplne porovnávať, ale situácia sa zlepšuje.
Samsung Galaxy Z Fold5 síce poteší tenkým profilom pri otvorení, kedy hrúbka dosahuje iba 6,1 mm, pri zloženom stave je však hrúbka viac ako dvojnásobná, čo je spôsobené aj vystúpenou plochou s fotoaparátmi. Informácie o Galaxy Z Fold6 sa zatiaľ rôznia a samozrejme nejde brať nič ako 100% isté. Posledné zdroje, napr. smartprix.com, hovoria, že k tenšiemu profilu nedôjde. Galaxy Z Fold6 však bude nižšia na výšku a naopak širšia. Bude tým ovplyvnený pomer strán displejov? To zdroje nehovoria.
Konštrukcia Z Fold6 však zmien prizná. Raz má byť redukcia zaguľatenia rohov. Po vzore treba Samsungu Galaxy S24 Ultra sa na renderoch možnej budúcej podoby Z Fold6 výraznejšie prejavujú rohy celej konštrukcie, ktoré už nie sú také zaguľatené. Pre niekoho praktická zmena, ktorá by mohla viac miesta priniesť displeju, pre iného menej atraktívny dizajn, ktorý bude viac tlačiť do dlane. Každopádne sa ale tento vzhľad javí ako reálny, dôjde tým k vizuálnej podobe s Galaxy S.
Hrany celého Samsung Galaxy Z Fold6 podľa renderov nebudú už ani trochu vypuklé, ale úplne ploché. Ani tu nevidíme slot pre integrované pero S Pen. Jeho prítomnosť by určite mohla ovplyvniť hrúbku telefónu, a už aj tak vysokú cenovku by pero v balení ešte navýšilo. Kto ho bude chcieť, určite bude možnosť dokúpiť. Po bokoch nie sú podľa renderov očakávané zmeny, konektory, reproduktory, mikrofóny a tlačidlá zostávajú na svojich miestach.
Už doterajšie displeje s uhlopriečkami 7,6" a 6,2" majú dostatočnú plochu pre prácu aj zábavu. A je pokojne možné, že to tak bude aj naďalej. Novinka totiž dostane pravdepodobne rovnaký 6,2" vonkajší a 7,6" vnútorný AMOLED displej. Oba potom majú byť schopné maximálne frekvencia 120 Hz, HDR a všeobecne majú patriť k tým najlepším obrazovkám v mobilných telefónoch. Počkajme si, ako veľmi bude viditeľná priehlbina v mieste, kde dochádza pri vnútornom paneli k ohybu.
Pod vnútorný displej Z Fold6 bude určite aj naďalej integrovaná selfie kamerka, ktorá bude v čase nečinnosti prekrytá obrazovými bodmi, a pri používaní na ňu tak úplne zabudnete. Vonkajší displej zostane plochý, bez najmenšieho zaoblenia po stranách. Ochrana povýši z pôvodného Gorilla Glass Victus 2 na Gorilla Glass Armor. Ten má na sebe samozrejme najnovší Samsung Galaxy S24 Ultra. Jas displeja poskočí na maximálnych 2 600 nitov.
Samsung nerobí u svojho ohybného radu kompromisy a vsádza v oblasti procesorového výkonu na to najlepšie, čo je k dispozícii. Nie je teda asi prekvapením, že chystaným čipom bude opäť nová generácia najvýkonnejšieho CPU od Qualcommu. V lete sa teda do Samsungu Galaxy Z Fold6 dostane procesor Snapdragon 8 Gen 3. Zaručí bezchybný výkon bez zásekov operačného systému Android 14 a vďaka 4nm procesu bude fungovať s menšou energetickou záťažou.
Sme zvedaví, aké sa k nám dostanú varianty operačnej pamäte. Na 12 GB sa začína, v predaji sa ale možno objaví aj 16GB verzia. Odstupňovanie vnútorného úložiska je očakávané v 3 krokoch od 256 GB po 1 TB. Zatiaľ nebolo povedané nič nové o batérii Galaxy Z Fold6. Pokiaľ by sme zostali na 4 400 mAh a 25W drôtovom nabíjaní, bolo by to pri súčasnej ponuke konkurencie predsa len trochu málo.
V rámci systému sa telefóny Galaxy Z budú chváliť podporou nasledujúcich 7 aktualizácií a 7 rokov bezpečnostných updatov. Veľkým ťahákom samozrejme bude plná podpora Galaxy AI, ktorá bola verejnosti ukázaná práve spoločne s oznámením radu Galaxy S24. Medzi tie múdre funkcie patrí Circle to Search, simultánny preklad, poznámkový asistent a generatívne úpravy fotografií.
Hoci sa podľa doterajších špekulácií nečaká zmena v oblasti fotoaparátov, nemusí nikto smútiť. Fotovýbava je totiž na vysokej úrovni. Ani fotografov nemusí trápiť, že voľbou ohybného smartfónu stráca fotoschopnosť vlajkových modelov konkurencie.
Hlavný snímač Galaxy Z Fold6 zvládne fotiť v solídnych 50 Mpx, s ktorými poskladá detailnejšiu snímku s lepšími detailmi za šera. K nemu sa pridáva klasicky 12Mpx širokouhlý fotoaparát a trojicu uzatvára teleobjektív so schopnosťou 3× optického priblíženia.
S veľkým vnútorným displejom sa spája veľká plocha hľadáčika, čo z našej vlastnej skúsenosti vyzerá dobre a dá sa aj presnejšie zameriavať. Nezarmútia rozhodne ani video s maximálnym 8K rozlíšením a optickou stabilizáciou obrazu. Vonkajšie selfie bude naďalej fotiť v 10 Mpx, tá poddisplejová vnútorná si vystačí so 4 Mpx. Po stránke konštrukčného spracovania sa podľa obrázkov čaká rovnaké rozloženie zadných fotoaparátov a ich umiestnenie na vystúpenom oválku.
Oba modely Galaxy Z Flip6 a Galaxy Z Fold6 budú spoločne predstavené na akcii Galaxy Unpacked, ktorá sa podľa gsmarena.com očakáva na začiatku júla. S nimi by mohol byť uvedený aj prsteň Galaxy Ring. Do predaja sa telefóny tým pádom dostanú v priebehu augusta. Na nejaké cenové predstavy je zatiaľ čoskoro, my cenu odhadujeme schválne trochu vyššie, než za koľko sa predáva súčasná generácia. Pokojne sa však môže stať, že Samsung zvolí cenu úplne rovnakú. Práve kurz koruny potom môže výsledok zmeniť.
Niektoré webové stránky, napr. indiatimes.com sa odkazujú na zdroje zo sociálnej siete X.com, ktoré dokonca predpovedajú príchod trochu iného ohybného Samsungu. Ten by sa mal zložiť na 3 časti, čím by sa stal raritou. Podľa webu winfuture.de sa zase možno rada rozrastie o model Galaxy Z Fold6 Ultra. Ten má mať väčšie displeje, 200Mpx fotoaparát či stylus v balení.
Či tak, alebo onak, príchod nových ohybniakov nás čaká z viacerých strán. Možno dôjde k uvedeniu Google Pixel Fold 2, OnePlus Open 2 a možno sa s niečím vytasí aj Motorola, Huawei či Xiaomi. Otázkou zostáva, čo z toho sa dostane k nám do Európy.
Parametre/Model | Samsung Galaxy Z Fold6 | Samsung Galaxy Z Fold5 |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,2 " (vonkajšie), 7,6" (vnútorný) | Uhlopriečka: 6,2 " (vonkajšie), 7,6" (vnútorný) |
Rozlíšenie: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vonkajšie)
2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnútorný) |
Rozlíšenie: 2 316 × 904 px, 401 ppi (vonkajšie)
2 176 × 1 812 px, 373 ppi (vnútorný) | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovací frekvence až: 120 Hz | Obnovovací frekvence až: 120 Hz | |
Ochrana: Corning Gorilla Glass Armor | Ochrana: Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
Zadní fotoaparáty | Hlavné: 50 Mpx | Hlavné: 50 Mpx |
Širokouhlý: 12 Mpx | Širokouhlý: 12 Mpx | |
Teleobjektív: 10 Mpx | Teleobjektív: 10 Mpx | |
Přední fotoaparát |
10 Mpx (vonkajší)
4 Mpx (vnútorný) |
10 Mpx (vonkajší)
4 Mpx (vnútorný) |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 |
RAM | 12/16 GB | 12 GB |
Interné úložisko | 256 / 512 / 1 000 GB | 256 / 512 / 1 000 GB |
Operačný systém | Android 14 | Mobil s operačným systémom Android 13 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IPX8 | IPX8 |
Akumulátor | 4 400 mAh | 4 400 mAh |
Rychlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W | Rychlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W | |
Rozmery |
153,5 × 70 × 13,4 mm (zatvorený)
153,5 × 132,5 × 6,1 mm (otvorený) |
154,9 × 67,1 × 13,4 mm (zatvorený)
154,9 × 129,9 × 6,1 mm (otvorený) |
Hmotnosť | 250 g | 253 g |
Obsah balenia | telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská príručka | telefón, USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská príručka |
Cena | od 1 999 €** | od 1 399 €* |
Čoho všetkého sa v júli 2024 nakoniec od Samsungu dočkáme, je zatiaľ nejasné. Očakávania sú ale veľké, a to obzvlášť práve od vlajkového ohybného modelu Galaxy Z Fold. Minuloročný model bol pomerne ľahký update, preto by sme teraz radi videli o poznaní dôraznejší dôvod na prechod z niektorej z posledných generácií.