Obnoviť stránku

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – najnovšia verzia, typy, pôvod

Aktualizované • Autor: Redakcia

Človek podľa štatistík upustí telefón v priemere sedemkrát za rok. Pokiaľ sa to občas stane aj vám, ochranu pred náhlym poškodením svojich krehkých elektronických zariadení zvýšite tvrdeným sklom, ktoré existuje v rôznych variantoch a formách. V tomto článku sa pozrieme na najznámejší a najrozšírenejší typ, ktorý dnes využíva viac ako 6 miliárd zariadení od viac ako 45 výrobcov. Reč je o Corning Gorilla Glass, osvedčenej ochrane pre telefóny, notebooky, tablety, inteligentné hodinky, fitness náramky a celý rad ďalšej elektroniky.

ochranné sklo; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;

Ochranné sklo Corning Gorilla Glass – OBSAH

  1. Čo je Corning Gorilla Glass?
  2. Odkiaľ pochádza Corning Gorilla Glass?
  3. Typy ochranného skla Gorilla Glass
  4. Má vaše zariadenie Corning Gorilla Glass?
  5. Je Corning Gorilla Glass jediné riešenie?

Čo je Corning Gorilla Glass?

Gorilla Glass je typ ochranného skla od americkej spoločnosti Corning, ktoré je navrhnuté tak, aby odolalo rôznym nepriaznivým vplyvom, najmä nárazom a poškriabaniu. To z neho robí výborný ochranný prostriedok využiteľný predovšetkým pri displejoch, ktoré sú najzraniteľnejšou časťou väčšiny elektronických produktov. Corning Gorilla Glass však nájdeme aj na zadnej strane smartfónov, ktoré vďaka tomu často podporujú aj bezdrôtové nabíjanie.

Svoje základné vlastnosti získava Corning Gorilla Glass prostredníctvom chemického tvrdenia, kedy sa sklo v už pripravenom rozmere ponorí do roztavenej soli o teplote viac ako 400 °C. Popri odolnosti však výrobca dohliada aj na ďalšie vlastnosti, ako je napríklad čistá priehľadnosť, vďaka ktorej nedochádza k degradácii kvalít displeja. Minimalizovať je tiež potrebné akékoľvek odlesky sťažujúce čitateľnosť v slnečných podmienkach. Výrobca v neposlednom rade dohliada aj na to, aby bolo pri produktoch zachované ľahké dotykové ovládanie.

Odkiaľ pochádza Corning Gorilla Glass?

Koncoví zákazníci poznajú Corning predovšetkým vďaka ochranným sklám. V skutočnosti však ide o všestranného výrobcu s presahom do celého radu odvetví. Názov spoločnosti je odvodený od amerického mesta Corning, v ktorom väčšina obyvateľov pracuje práve v rovnomennej firme. Mimochodom, niekoľkokrát denne tu dokonca zaznieva siréna, ktorá zamestnancov upozorňuje napríklad na začiatok smeny alebo obedovú pauzu.

História spoločnosti siaha až do roku 1851 a televízia CNBC o nej dokonca natočila dokument. Podieľala sa napríklad aj na výrobe Edisonových žiaroviek alebo okien pre raketoplány americkej NASA. Corning je zároveň spoločnosťou, ktorá vynašla napríklad sklenené pekáče alebo optické vlákna umožňujúce prenášať 65 000× viac informácií ako medené drôty.

Corning sklo zrejme nevidí ako materiál s jednoznačnými vlastnosťami, ale ako platformu s možnosťou meniť jednotlivé charakteristiky podľa aktuálnej potreby. Spoločnosť Corning svojho času tiež oslovil Steve Jobs s požiadavkou na vytvorenie špeciálneho skla odolného voči pádom a škrabancom. Počas niekoľkých mesiacov tak vzniklo ochranné sklo Gorilla Glass, ktoré rovno putovalo na prvú generáciu iPhonov. Apple pri Corning už zostal a Gorilla Glass sa postupne rozšíril aj na produkty iných výrobcov.

Typy ochranného skla Gorilla Glass

Gorilla Glass sa postupne vyvíja. V priebehu rokov bolo na trhu v niekoľkých verziách a typoch, ktoré sa líšia v rade vlastností, ktoré sa postupne vylepšujú:

Corning Gorilla Glass Victus 2 predstavuje aktuálne (marec 2023) najodolnejšie sklo, ktoré značka Corning ponúka. Parametre sú oproti predchádzajúcej generácii ešte lepšie, podľa údajov výrobcu také sklo vydrží pád z výšky až 1 m na hrubý betón a dokonca dva metre pri páde na asfalt.

Sklom Victus 2 sa ako prvé môžu pochváliť vlajkové lode Samsungu Samsung Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nové sklo v prípade týchto telefónov chráni nielen displej, ale tvorí aj zadnú časť telefónu, stáva sa tak aj zaujímavým dizajnovým prvkom. Aktuálna verzia skla Victus 2 svojou vylepšenou odolnosťou reaguje najmä na fakt, že veľkosť a hmotnosť telefónov v posledných rokoch narastá a pri potenciálnom páde je sila, ktorá na telefón pôsobí, oveľa väčšia.

Corning Gorilla Glass Victus+ je vylepšenou verziou ochranných skiel Victus, parametre predchádzajúcej verzie ale vylepšuje iba nadrobno. Tento variant sa tak stal iba akousi prechodovou fázou a môžu sa s ňou pochváliť napríklad telefóny Samsung Galaxy S22, Galaxy S22+ a Galaxy S22 Ultra. V prípade týchto telefónov sklo chráni nielen displej, ale tvorí aj zadnú časť telefónu. 

i

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: opäť lepší foťák a brutálny výkon

Corning Gorilla Glass Victus je variant, ktorý bola predstavený v roku 2020, a má ambíciu ísť ešte ďalej. Pridáva vylepšenia ako v odolnosti pri páde, tak aj proti poškriabaniu. Znesie pád z výšky až 2 metrov na tvrdý povrch a Gorilla Glass 6 prekonáva v odolnosti proti poškriabaniu dvojnásobne. Toto sklo nájdeme na vlajkových lodiach popredných výrobcov, napr. na Asus ROG Phone 5, Google Pixel 6 alebo Samsung Galaxy Z Fold 3.

Corning Gorilla Glass 6 bola odhalená v júli 2018 a oproti piatej generácii je 2× odolnejšia a prežije aj sériu 15 pádov z 1 metra na tvrdý povrch. Lepšie parametre dosahuje aj pri pádoch z väčších výšok, bez problémov si poradí s pádom z výšky 1,6 metra.

Corning Gorilla Glass 5 k vlastnostiam predchádzajúcich verzií pridáva ešte vyššiu odolnosť pri pádoch na tvrdý povrch a novinkou sú aj lepšie výsledky pri páde z väčších výšok. Sklo odolá pádu z 1,2 metra, čo zodpovedá úrovni ramien, ktorá je typická pre fotografovanie. Zvýšená je aj odolnosť proti poškriabaniu.

Corning Gorilla Glass 3+ tak trochu mätie názvom. Táto verzia totiž bola so značným oneskorením od verzie 3 predstavená až v auguste 2019 a cieli na čo najlepší pomer cena/výkon, najmä v oblasti produktov nižšej a strednej triedy. Oceniť máme najmä vyššiu odolnosť voči pádom, ktorá je 2× vyššia ako pri alternatívnych sklách rovnakej cenovej kategórie. Konkrétne vydrží 70 % pádov z výšky 0,8 metra (výška pása) na tvrdý materiál.

Corning Gorilla Glass 3 bolo predstavené na CES 2013 a znamenalo veľký posun. K chemickému tvrdeniu totiž pribudla atómová konfigurácia, ktorá zaisťuje o poznanie vyššiu odolnosť. Gorilla Glass 3 oproti predchodcovi vydrží 3× viac a výrazne lepšie odolá aj poškriabaniu, ktoré síce nemusí byť vidieť, ale vo všeobecnosti uľahčuje prasknutie.

ochranné sklo; typy; verzie; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;
Ochranné sklo Corning Gorilla Glass nájdeme pri mnohých inteligentných telefónoch.

Corning Gorilla Glass DX a DX+ je dvojica skiel pre wearables a ochranu šošoviek fotoaparátov, ktorá bola uvedená po boku 6. generácie Corning Gorilla Glass. Medzi hlavné výhody patrí obmedzenie odleskov o 75 %, zvýšenie kontrastu a o 50 % lepšiu čitateľnosť pri nižšej svietivosti displeja, čo šetrí batériu. Drahší variant DX+ potom ponúka ešte lepšiu ochranu proti poškriabaniu a pridávali sa skôr pri drahších modeloch smart hodiniek.

Vibrant Corning Gorilla Glass je špeciálnym typom tvrdeného skla, ktoré umožňovalo natlačenie prakticky akéhokoľvek obrazu či dizajnu (jednoliata farebná plocha, kombinácia farieb, vzory, ale aj fotografie) priamo na sklo. Svoje uplatnenie toto sklo našlo na zadnej strane telefónov, ktorým výrobcovia mohli vtlačiť unikátny vzhľad.

Antimicrobial Corning Gorilla Glass je špeciálnym typom ochranného skla, ktoré podľa výrobcu zabíja živé mikroorganizmy alebo zastavuje ich rast. Ide o veľmi žiadanú vlastnosť najmä v prípade mobilných telefónov, ktoré sú často označované za semeniská baktérií. Nejde pritom len o dočasné riešenie, ale svoje vlastnosti zachováva doživotne. Za touto schopnosťou sú strieborné ióny likvidujúce 99,9 % baktérií. Sklo si zároveň uchováva veľmi vysokú odolnosť a optickú čistotu.

Má vaše zariadenie Corning Gorilla Glass?

Pokiaľ vás zaujíma, či displej vášho zariadenia chráni sklo od spoločnosti Corning, nie je nič jednoduchšie, než to zistiť – a to priamo pri zdroji. Spoločnosť Corning totiž vytvorila online databázu, v ktorej je možné dohľadať telefóny, nositeľnú elektroniku, laptopy a tablety s touto ochranou. Vo väčšine prípadov je v nej uvedený aj konkrétny typ Gorilla Glass. Jedinou výnimkou je Apple, ktorý tieto informácie nezverejňuje.

i

Zaujímavo využíva sklo Gorilla Glass jablčná spoločnosť vo svojom najnovšom rade iPhone 13. Na ochranu displeja využíva materiál, ktorý Corning navrhol a nazval Ceramic Shield. Ten by mal ponúknuť výrazne väčšiu odolnosť než akýkoľvek iný smartfón na trhu a v porovnaní s predchádzajúcim radom telefónov s odhryznutým jablkom v znaku by mal byť štyrikrát odolnejší.

Je Corning Gorilla Glass jediné riešenie?

Corning Gorilla Glass vydrží síce veľa, nie je však nezničiteľné. Zvážte preto kúpu samostatne predajného skla aj na zariadení s Gorilla Glass. Nalepené sklá totiž pri prasknutí ľahko vymeníte, a to aj bez odbornej pomoci, zatiaľ čo nahradiť rozbité vstavané sklo je drahšie a komplikovanejšie. Pozrite sa na našu ponuku ochranných skiel pre inteligentné telefóny, tablety a smart hodinky.

ochranné sklo; typy; verzie; tvrdené sklo; ochrana telefónu; ochranná fólia;
Maskotom ochranného skla Corning Gorilla Glass je gorila.

Corning Gorilla Glass samozrejme nie je jediným výrobcom ochranných skiel. Z konkurentov spomeňme aspoň DragonTrail od japonskej spoločnosti Asahi Glass, ktorej sklá nájdeme napríklad v prípade telefónov Google Pixel. Stretnúť sa môžeme aj s použitím zafíru. Ten je vďaka extrémnej tvrdosti mimoriadne odolný voči poškriabaniu, menšia odolnosť však vykazuje pri ohýbaní, a teda aj pri pádoch. Zafír je zároveň pomerne drahý, takže využitie nachádza skôr len na malých plochách – napríklad pri smart hodinkách alebo fotoaparáte mobilného telefónu.

i Mohlo by vás zaujímať

Corning Gorilla Glass, aj iné ochranné sklá, výrazne zvyšujú odolnosť zariadenia, čím predlžujú jeho životnosť a chránia finančnú investíciu. Pri výbere nového zariadenia preto odporúčame zohľadniť práve typ zabudovanej ochrany, prípadne tvrdené sklo, prípadne fóliu, dokúpiť samostatne.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11