Na prvý pohľad je nový Samsung Galaxy Z Flip6 veľmi podobný svojmu predchodcovi menom Galaxy Z Flip5. Výrazné zmeny však nastali v oblasti kapacity operačnej pamäte, odolnosti proti prachu a rozlíšenia hlavného fotoaparátu, ktoré sa zvýšilo z 12 až na 50 Mpx, čo je výrazný skok. Na druhej strane je to aktuálne čosi ako štandard, takže je možné tento krok Samsungu považovať za „povinnú jazdu“. Nie sú to však všetky zmeny a Z Flip6 je rozhodne telefón, ktorý si vás získa, ak túžite po véčku s ohybným displejom.
Samsung sa aktuálne drží filozofie jemných farebných odtieňov. Pokiaľ si kúpite napríklad modrý či žltý, farba bude len veľmi jemná a konkrétne žlté modely tejto značky pôsobia skôr ako zlaté.
Galaxy Z Flip6 je v testovanej svetlo modrej verzii príťažlivý a jeho farba sa zdá byť blízko striebornej. V tejto verzii by sa telefón hodil hlavne do ruky mladej dynamickej osoby, ktorá chce na seba upozorniť a túži sa líšiť od šedého priemeru, ale nechce výraznejší farebný odtieň.
Pánty sú prakticky dokonalé, všetko lícuje a nemusíte sa obávať ako v prípade starších modelov (nielen Samsungu), že po sklopení bude medzi dvoma polovicami telefónu nerovnomerná medzera. Tento problém patrí minulosti.
Ak by ste sa zaujímali o úroveň pokrytia prednej časti displejom, tak v porovnaní s Motorola Razr 50 Ultra je to výrazne menej. Spomínam ju preto, že na trh prichádza zhruba v rovnakom čase ako Galaxy Z Flip6, približne s rovnakou cenou a určite stojí za vašu pozornosť. Ak pre nič iné, tak pre 165 Hz obnovovaciu frekvenciu oboch displejov.
V oblasti dizajnu je dôležité spomenúť hmotnosť Galaxy Z Flip6, ktorá je iba 187 gramov. Keď ho teda zaklapnete, dostanete malý a ľahký telefón, ktorý sa zmestí napríklad do vrecka na košeli. Nová generácia má navyše posilnené kovové telo, takže je o niečo odolnejšia ako Z Flip5.
V podstate to vyjadruje aj zvýšenie certifikácie z IPX8 na IP48, čo znamená úplnú vodotesnosť, a navyše aj určitú odolnosť voči prachu či vniknutiu objektov menších ako 1 mm. Tú mávajú ohybné telefóny na nule, takže tu výrobcu pochválim za zdokonalený pánt, ktorý je spravidla tým citlivým miestom.
Samsung dal Galaxy Z Flip6 rovnaký displej, aký má predchádzajúca generácia. To znamená Dynamic AMOLED 2X s rozlíšením 2 640 × 1 080 bodov a adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 1 do 120 Hz. To je dobrá voľba a na ostrosť ani plynulosť zobrazenia sa nedá sťažovať.
Predný displej má Super AMOLED panel, ale jeho frekvencia je iba 60 Hz, čo je na dnešnú dobu málo, a v tomto smere môže nové véčko od Samsungu len závistlivo hľadieť na konkurenčné obrazovky s plynulejším pohybom obrazu. Možno sa pýtate, či je to dôležité. Rozhodne áno.
Predný displej pri tomto type telefónu plní často funkciu úplnej náhrady toho vnútorného a okrem toho, že si na ňom zobrazíte notifikácie z aplikácií, môžete si na ňom zahrať napríklad nejakú hru počas čakania na autobus (čo Z Flip6, bohužiaľ, nedokáže). A vtedy rozhodne uvidíte rozdiel medzi 60 a 120 Hz.
Prekvapený som bol, keď som videl, že Samsung Galaxy Z Flip6 dostal do vienka okrem 512 GB úložiska aj verziu s kapacitou 256 GB. Nie je to vyslovene málo, ale pri 50 Mpx fotoaparáte a schopnosti natáčať videá v rozlíšení 4K pri 60 fps to zaplníte rýchlo.
Navyše, cenový rozdiel medzi kapacitnými verziami je minimálny, takže príliš nechápem, prečo by si niekto kúpil 256 GB variant. S kapacitou 512 GB už získate úložisko, ktoré tak ľahko nezaplníte, aj keby ste inštalovali graficky a kapacitne náročné hry. A tie si používateľ Z Flip6 môže užiť dosýta.
Procesor je totiž špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, takže výkon je prakticky najvyšší možný, a pretože Z Flip6 dostal 12 GB RAM, môžete spúšťať veľké množstvo aplikácií naraz. Parametre jednoducho umožňujú svižný chod systému aj aplikácií a nemožno im nič vytknúť.
Na novom Galaxy Z Flip6 na mňa výrazne zapôsobil výborne zvládnutý zvukový výstup, s ktorého nastavením sa ani nemusíte veľmi pohrávať, aby vášmu uchu lahodil. Hudbu si vychutnáte aj bez použitia slúchadiel, hoci kompaktné a ľahké telo tohto ohybného mobilu trochu rezonuje aj pri relatívne nižšej hlasitosti.
Zvuk si môžete prispôsobiť pomocou ekvalizéra v Dolby Atmos, takže ak je pre vás tento aspekt dôležitý, Galaxy Z Flip6 vás nesklame. Nechýba ani normalizér hlasitosti videí, zvýrazňovač ľudského hlasu, a dokonca aj adaptívny zvuk médií aj hovorov podľa veku používateľa.
Pokiaľ to pre vás nie je príliš citlivá téma, zveríte sa telefónu, či vám je do 30, do 60 alebo nad 60 rokov a on vám podľa toho vyladí zvukové frekvencie. Funguje to v spolupráci so slúchadlami, reproduktora sa to netýka.
Zmienku si zaslúži zväčšená batéria oproti predchádzajúcej generácii z 3 700 na 4 000 mAh. V praxi sa to prejaví tým, že vám akumulátor na jedno nabitie vydrží aj dva dni. Nabíjací adaptér v balení tradične nenájdete, ale so 45 W nabíjačkou od Samsungu sa Galaxy Z Flip6 nabije asi za hodinu a štvrť až hodinu a pol.
Aktuálne Samsung všetky svoje telefóny vyšších radov vybavuje generatívnou umelou inteligenciou Galaxy AI. Tento trend nevynechal ani Z Flip6, ktorý dokáže to isté, čo členovia elitného radu S.
To znamená, že sa môžete tešiť napríklad na zakrúžkovanie ľubovoľného objektu na displeji prstom a jeho následné vyhľadanie na webe či asistenciu pri tvorbe poznámok. Galaxy AI vám pomôže s usporiadaním, zhrnutím alebo jazykovými prekladmi poznámok. Nechýba ani možnosť prevodu zvukových nahrávok na textový prepis a transformácia jednoduchých náčrtov na pokročilé kresby.
Pokiaľ by vás zaujímalo práve oživovanie ručných náčrtov pomocou AI, tak mám dobrú správu. Je to vyslovene zábava a výsledky sú použiteľné. Samsung nepreháňal, keď tvrdil, že aj z jednoduchej skice môžete vytvoriť takmer umelecké dielo. Škoda len, že Z Flip6 nepodporuje kresbu dotykovým perom. Na to potrebujete jeho vertikálne ohybného brata menom Galaxy Z Fold6.
Galaxy AI tiež dobre poslúži, ak máte viac zariadení ekosystému od Samsungu. Pri prepojení telefónu Z Flip6 s hodinkami Galaxy Watch7 a prsteňom Galaxy Ring získate systém, ktorý bude sledovať vaše fitness a wellness ciele. Následne vyhodnocuje osobné energetické skóre, ktoré zahŕňa údaje ako počet krokov, úroveň stresu, srdcový tep a podobne.
Umelá inteligencia môže tiež ovplyvňovať vaše snímky. Analyzuje scénu a záber môže priblížiť tak, aby vynikol objekt, ktorý ste fotili. Nefunguje to, ak sa telefón pohybuje, objekt vášho záujmu je príliš blízko alebo fotíte menej osvetlenú scénu.
Na prednom displeji si v Samsungu mohli dať trochu viac záležať. Chcelo by to viac slobody v tom, čo sa na ňom dá zobrazovať. Môžete si na ňom vytvárať rôzne pracovné plochy s widgetmi ako kalendár alebo apkami ako Galéria, ale myslím si, že by bolo lepšie, keby predný displej fungoval rovnako slobodne ako ten vnútorný.
Fotoaparát si však zaslúži rešpekt. Je potrebné povedať, že nejde o fotomobil a je vidieť, že naň nie je kladený vysoký dôraz. Nemá režim makro ani teleobjektív na približovanie objektov, ale aj tak si užijete kvalitné snímky bohaté na detaily a s realistickými farbami.
Rozhodne sa netreba obávať o kvalitu a umelá inteligencia dokáže aj ponuré a tmavšie scény pekne presvetliť. Pravdepodobne je to aj vďaka vyššej citlivosti optiky na svetlo v porovnaní s Galaxy Z Flip5. Nutné dodať, že v prípade nočných snímok je presvetlenie niekedy až prehnané.
Predný fotoaparát je na tom s ostrosťou trochu horšie, ale celkovo je kvalita selfie prijateľná. Dalo by sa povedať, že ide o kvalitatívny priemer.
S predchodcom Galaxy Z Flip5 som porovnával celý čas, takže už asi viete, že tohtoročné zmeny sú výrazné a kúpiť si minuloročný model znamená pomerne veľké kompromisy, ako je nižšia kapacita RAM či výrazne nižšie rozlíšenie fotoaparátu aj výdrž batérie.
Spomenul som aj Motorolu Razr 50 Ultra, ktorá v mnohom nad Galaxy Z Flip6 vedie. Dva 165 Hz displeje, väčšia voľnosť toho predného aj s vyšším pokrytím plochy. Motorola má navyše remienok na nosenie na ramene či na krku a iba jednu verziu s 512 GB úložiskom, ktorá je o kvapku lacnejšia ako Samsung s rovnakou kapacitou.
V čase vzniku tejto recenzie však bola v cenovej akcii minuloročná Motorola Razr 40 Ultra a tá by rozhodne tiež stála za zváženie. Hlavný fotoaparát má iba 13 Mpx, ale kombinácia 8 GB RAM a Snapdragon 8+ Gen 1 môže byť slušný výkonnostný základ. Zľava pritom predstavuje asi tretinu z ceny novších modelov, takže by kompromisy mohli stáť za to.
Samsung Galaxy Z Flip6
MobilySamsung Galaxy Z Flip6 si vás získa predovšetkým dobre navrhnutým dizajnom. Jeho telo je ľahké, tenké, ale pritom pevné a odolné proti prachu aj vode. Zážitok z používania vylepšuje vysoko kvalitný zvuk s Dolby Atmos a umelá inteligencia Galaxy AI, ktorá vám pomôže s poznámkami, kreslením či prekladmi textu. Chybička krásy je predný displej, ktorý výrazne zaostáva za konkurenciou, hlavne 60-hertzovou frekvenciou. Pokiaľ vás však toto netrápi, môžete využiť výhody, ktoré véčko prináša. Napríklad možnosť fotografovania selfies bez toho, aby ste telefón držali v ruke.
Klady
Zápory
Samsung Galaxy Z Flip6 je evolučný, nie revolučný. To však vôbec nevadí, ide o solídny flipový telefón, ktorý je ľahký, štíhly, výkonný a nechýbajú mu vychytávky umelej inteligencie Galaxy AI. Má svoje mušky a v niektorých aspektoch, ako je frekvencia displejov, nemá na konkurenciu. Získa si vás však kvalitným fotoaparátom, ktorý síce nemá teleobjektív, ale ten asi každý nepotrebuje.
• Autor: Ondrej Chabr
Každoročná várka nových ohybných Samsungov je tu. Medzi najdostupnejšie ohybné telefóny patria Samsung Galaxy Z Flip6. Ten sa po minuloročnom modeli odrazil zase kúsok ďalej a výrobca mu dosadil pekné vylepšenia. Ktorých oblastí sa to týka?
i
Práve teraz máte šancu si pri kúpe nového Samsungu Galaxy Z Flip6 alebo vybavenejšieho Galaxy Z Fold6, príp. aj hodiniek Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra prilepšiť bonusom, ktorý získate k výkupu vášho staršieho zariadenia. Pozrite sa na podmienky akcie.
Svojrázny typ konštrukcie pripomínajúci véčkové telefóny zo začiatku tohto storočia Samsung neopúšťa a nemení. Stále tu máme na pohľad kompaktný smartphone s pevným kĺbom, ktorý drží obe polovice. Tie sa novo zdajú byť plochejšie bez najmenších oblejších tvarov. Farebne je na tom nový Flip tak, že bude k dostaniu v 4 farebných prevedeniach - žltá, modrá, zelená Mint a strieborná. Táto farba je k videniu aj na krúžkoch oboch fotoaparátov.
Odolnosť ohybných telefónov je pre mnohých prekážkou. Pokiaľ aj vy očakávate, že sa z dôvodu pohyblivých častí konštrukcie budete musieť vyhnúť kontaktu s vodou či prachom, poteší vás Samsung Galaxy Z Flip6 odolnosťou IP48. Voda teda nevadí vôbec. Navyše je telefón obohnaný pevným rámčekom Armor Aluminium a vonkajší displej kryje sklo Gorilla Glass Victus 2.
S dvojicou displejov sa nová generácia nepúšťala do výrazných zmien. Vonkajšia AMOLED panel dosahuje stále rovnaké uhlopriečky 3,4", ktorá plnohodnotne dostačuje na interakciu s notifikáciami, ale aj na prácu s väčšinou aplikácií. Displej má aj rovnaké rozlíšenie ako Galaxy Z Flip5, rovnako tak s ním zdieľa aj obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Je škoda, že sa Samsung stále neposunul na 120 Hz, avšak je pravda, že pre vonkajší panel to nie je tak potrebné.
Takáto obnovovacia frekvencia sa samozrejme oveľa lepšie vyníma na vnútornom 6,7" AMOLED displeji, ktorý sa v prostriedku ohýba. Rámčeky okolo neho sú stále znateľné, takže ani pri vcelku väčších rozmeroch Galaxy Z Flip6 sa uhlopriečka na vyššiu hodnotu nedostala.
Samsung Galaxy Flip6 cieli na hráčov a najnáročnejších užívateľov. Dá sa to odvodiť z použitia najlepšieho Android čipu súčasnosti - Snapdragon 8 Gen 3. Podieľa sa aj na behu umelej inteligencie Galaxy AI v systéme Android 14 s nadstavbou OneUI. K čipu patrí aj 12 GB operačnej pamäte, čo je novo základ, zatiaľ čo vlani to bol príplatkový variant. Vnútorné úložisko sa drží kapacít 256 a 512 GB. Prvýkrát sa vo Flipe nachádza aj odparovacia komora na ochranu pred prehriatím.
Skvelou správou je navýšenie kapacity akumulátora. Ten je najväčší v histórii radu Galaxy Z Flip. Z pôvodných 3 700 mAh sa Flip6 vyšplhal na rovných 4 000 mAh. V kombinácii s novým procesorom sa zmena prejaví v dlhšej výdrži na batérii. V prípade nabíjacích výkonov ale zmena nenastala, káblom nabijete 25 W, bezdrôtovo 15 W. Z konektivity Samsung spĺňa všetko nevyhnutné, teda 5G pripojenie, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6 a NFC.
Hoci sme sa 3. fotoaparátu u Galaxy Flip6 nedočkali, k zmene foto schopností predsa len došlo. Z 12 Mpx pri hlavnom foťáku dostal snímač Flipu6 50Mpx rozlíšenie. Snímky stále budú v totožnom rozlíšení, ale novo je každý bod skladaný zo 4 samostatných pixelov pre lepšie výsledky za šera. Druhým fotoaparátom je klasicky širokouhlý snímač s rozlíšením 12 Mpx. Vnútorný displej preráža rovnaká 10Mpx selfie.
Vďaka väčšiemu rozlíšeniu tiež fotoaparát umožní pri fotení využiť 2-násobný zoom v kvalite podobnej optickému priblíženiu. Digitálne už zvládne 10násobný zoom. Samsung spomína tzv. ProVisual Engine, ktorý procesuje zhotovené snímky a obzvlášť portréty vykresľuje v detailnej kvalite. Pomôže aj pri nočnom snímaní. Video záznamy Samsung Galaxy Flip6 produkuje v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu.
Najnovší menší ohybný Samsung Galaxy Z Flip6 už nájdete na pultoch Alzy. Pokiaľ vás telefón zaujal, môžete si ho vybrať vo štvorici farieb, a to žltej, modrej, zelenej a striebornej. Líšia sa ďalej aj kapacitou flashového úložiska. Samsung Galaxy Z Flip6 12/256 GB sa začína predávať za 28 990 Kč . Kapacitne štedrejší Galaxy Z Flip6 12/512 GB potom zaobstaráte za 31 990 Kč .
Parametre/Model | Samsung Galaxy Z Flip6 | Samsung Galaxy Z Flip5 |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,7" a 3,4" | Uhlopriečka: 6,7" a 3,4" |
Rozlíšenie: 2 640 × 1 080 px, 425 ppi
748 × 720 px, 305 ppi |
Rozlíšenie: 2 640 × 1 080 px, 425 ppi
748 × 720 px, 305 ppi |
|
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz, (60 Hz vonkajší) | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz, (60 Hz vonkajší) | |
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 | Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8 | Hlavný: 12 Mpx, f/1,8 |
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
Predný fotoaparát | 10 Mpx, f/2,2 | 10 Mpx, f/2,4 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 |
RAM | 12 GB | 8 GB |
Interné úložisko | 256 / 512 GB | 256 / 512 GB |
Operačný systém | Android 14 | Mobil s operačným systémom Android 13 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP48 | IPX8 |
Akumulátor | 4 000 mAh | 3 700 mAh |
Rychlonabíjení / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W | Rychlonabíjení / bezdr. nabíjanie: 25 W / 15 W | |
Rozmery |
165,1 × 71,9 × 6,9 mm (otvorený)
85,1 × 71,9 × 14,9 mm (zložený) |
165,1 × 71,9 × 6,9 mm (otvorený)
82,55 × 71,9 × 13,8 mm (zložený) |
Hmotnosť | 187 g | 187 g |
Obsah balenia | USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská príručka | USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská príručka |
Cena | od 1 299 €* | od 1 000 €** |
i
Mohlo by vás zaujímať
Spoločne s vybavenejším modelom Galaxy Z Fold6 sa nový Galaxy Flip6 ujíma rebríčka najlepších ohybných Samsungov as takou výbavou bude atakovať aj pozíciu jedného z najlepších ohybniakov na súčasnom smartfónovom trhu. Výraznejšia farebnosť konštrukcie, ale najmä vyšší výkon a dlhšia výdrž na batérii, sú zmeny, ktoré za to stoja.
• Autor: Matej Toul
Po januárovom oznámení vlajkového radu Samsung Galaxy S24 teraz fanúšikovia značky obracajú zrak k ďalšiemu veľkému oznámeniu, a to ohybného mobilu Samsung Galaxy Z Flip6. Ten bude, pokiaľ Samsung nezmení stratégiu, vychádzať niekedy počas leta. Už teraz sa však o telefóne počúvajú rôzne informácie a objavujú sa úniky o tom, ako to bude s fotoaparátom, dizajnom alebo výdržou. Aké špekulácie o Samsung Galaxy Z Flip6 sú tie najzaujímavejšie?
i
Článok je založený na špekuláciách a správach z neoficiálnych zdrojov. Informácie nie sú potvrdené a výsledný telefón sa môže líšiť.
Ak niečo všetky telefóny Samsung Galaxy Z Flip spája, je to, až na výnimky, veľmi podobný dizajn a prepracovaný pánt takmer s každým novým modelom. Technológia ohybných telefónov sa stále rýchlo vyvíja a pánt je jedným z ich kľúčových bodov. Nie je tak divu, že aj šiesty model, zdá sa, nebude výnimkou. V tomto prípade ide o jeden z tých vierohodnejších únikov – ide totiž verejne dohľadať. Spoločnosť Samsung Display si totiž nechala patentovať názov „Ironflex“.
i
Zadný displej „Flex Window“, ktorý v prípade Samsung Galaxy Z Flip5 zaberá takmer celú hornú časť zadnej strany telefónu, by mal byť v prípade šiesteho modelu ešte o niečo väčší. Tento odhad zverejnil displejový špecialista Ross Young na sieti X už koncom minulého roka.
Vzhľadom na históriu názvov ako „Flex Hinge“, „Flex Mode“ a ďalších súvisiacich práve s ohybnými vlastnosťami telefónu, sa dá predpokladať, že aj v tomto prípade pôjde o podobnú súčiastku. O samotných vlastnostiach síce zatiaľ nič nevieme, pravdepodobne však pôjde o ďalšie navýšenie počtu rozkladov/zložení.
Mnohí predpokladajú, že keď už Samsung pomaly dokázal vypilovať technológiu ohybných telefónov samotných, teraz ich chce dostať viac medzi mainstreamových používateľov. Jednou z hlavných prosieb je pre rad Flip už roky fotoaparát porovnateľný s vlajkovým radom Galaxy S. A zdá sa, že by sa k nej Samsung Galaxy Z Flip6 mohol priblížiť. Nečakajme 200 Mpx senzor modelu Ultra, Samsung leaker Revengus však na X uviedol, že by novinka mohla byť osadená aspoň 50 Mpx snímačom, teda pravdepodobne tým, čo ponúka Samsung Galaxy S24 a S24 Plus.
Posledná zo špekulácií sa týka výkonu a mohlo by sa zdať, že ide o pomerne predvídateľnú informáciu. Samsung Galaxy Z Flip5 bol totiž skrátka a jednoducho osadený tým istým čipsetom ako vtedy nový vlajkový rad Samsung Galaxy S23, teda pretaktovaným Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.
Tento rok to však nie je až také zjavné – vlajkový rad S24 totiž ponúkne nový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, tak aj exkluzívne Samsung čipset Exynos 2400. Pravdepodobnejšie je, že Flip6 bude mať Snapdragon ako už roky predtým. Kým ale Samsung špecifikácie nepotvrdí, na stole sú obe možnosti.
Samsung Galaxy Z Flip6 aktuálne nemá stanovený dátum vydania. Pokiaľ sa ale Samsung bude držať dát z minulých rokov, telefón môžeme očakávať počas leta, konkrétne v auguste. Navýšenie cenovky sa aktuálne nepredpokladá, a tak by Galaxy Z Flip6 mohol začínať na 1 199 €, rovnako ako posledné Flip5.
Parametre Samsung Galaxy Z Flip6 sú aktuálne ešte veľkou neznámou. O nových informáciách, ktoré sa nepochybne čoskoro začnú objavovať, vás však priebežne budeme informovať.
Telefóny Samsung Mobilné telefóny