Obnoviť stránku

Rýchle nabíjanie (INFORMÁCIE): porovnanie jednotlivých technológií

• Autor: Redakcia

Fyzikálne zákony sú neoblomné, nie je teda možné donekonečna zmenšovať veľkosť batériových článkov, a pritom zachovať kapacitu batérie. Čo však ešte možno zlepšiť, a výrobcovia sa o to úspešne pokúšajú, je rýchlosť nabíjacieho procesu. Každý výrobca mobilných telefónov svoju funkcionalitu rýchleho nabíjania nazval odlišne, v zozname však nie sú iba proprietárne technológie. Ako nabíjať mobil? V tomto článku sa na jednotlivé technológie rýchleho nabíjania pozrieme, a to vrátane ich rýchlostí, výhod aj nevýhod.

Rýchle nabíjanie – ako nabíjať mobil

Rýchle nabíjanie – OBSAH

  1. Čo je to rýchle nabíjanie alebo ako nabiť telefón rýchlo?
  2. Ktoré mobilné telefóny podporujú rýchle nabíjanie?
  3. Jednotlivé technológie rýchleho nabíjania
  4. Qualcomm Quick Charge – Samsung, Xiaomi
  5. USB Power Delivery – Apple iPhone, Google Pixel
  6. Warp Charge – OnePlus
  7. Huawei SuperCharge
  8. Motorola TurboPower
  9. PumpExpress
  10. Rýchle nabíjanie – záver

Čo je to rýchle nabíjanie alebo ako nabiť telefón rýchlo?

Batéria každého telefónu dodáva zariadeniu energiu viac-menej rovnakým spôsobom. Ide o fyzikálny proces. Akumulátor sa nabíja, ak prostredníctvom neho prechádza prúd. Väčší prúd a vyššie napätie majú za následok rýchlejšie nabíjanie. Avšak aj tu stále narážame na fyzikálne limity. Regulátor nabíjania má za úlohu strážiť tok prúdu, ktorý ide do batérie, a tiež ten, ktorý z nej vychádza. Z dôvodu možného prehriatia sa nie vždy stretneme s podporou plného nabíjacieho výkonu, hoci by teoreticky išlo nabíjať aj mnohonásobne rýchlejšie.

i Ako nabíjať mobil správne? (NÁVOD)

Dôležité je tiež počítať s limitmi jednotlivých typov konektorov. V oblasti klasického USB rozhrania záleží na použitej generácii USB technológie. Novšie USB 3.0 je schopné pracovať s bežným napätím 5 V a prúdom 0,5 a 0,9 A. Výsledkom je výkon až 4,5 W. Modernejšie USB 3.1 je na tom oveľa lepšie, keď cez USB Power Delivery je možné pracovať s výkonom potenciálne až 100 W. Takáto hodnota je však skôr určená na notebooky s nabíjaním cez USB-C konektor, napr. MacBook Air či Lenovo Chromebook.

Ako nabiť telefón rýchlo
Rýchle nabíjanie môže pre mnohých byť pomerne dôležitým parametrom pri výbere smartfónu. Zdroj: gadgetmatch.com

Ďalej sa v dnešnej dobe výrobcovia snažia dosiahnuť rýchle nabíjanie aj v oblasti bezdrôtového napájania prostredníctvom indukčnej technológii. Nie je teda výnimkou situácia, keď niektoré moderné smartfóny disponujú rýchlejším nabíjaním bezdrôtovou technológiou ako iné smartfóny káblovou.

K prívodu energie je samozrejme potrebný dostatočný nabíjací adaptér, ktorý dokáže batériu mobilu dobíjať požadovaným výkonom. Niektorí výrobcovia ho pribalia už k telefónu, iní si účtujú vyššie čiastky za obstaranie takého adaptéru ako voliteľného príslušenstva.

Ktoré mobilné telefóny podporujú rýchle nabíjanie?

Parameter rýchleho nabíjania je pomerne čerstvý. Pribudol k hojne používanému parametru kapacity batérie, ktorá je pre nás používateľov nemenej dôležitá. Do konkurenčného boja sa každý výrobca v dnešnej dobe snaží vstúpiť s podporou čo najvyššieho možného nabíjacieho výkonu. Schopnosť využiť pri nabíjaní vyšší výkon výrobcovia prenechávajú predovšetkým svojim vlajkovým lodiam.

i Najlepšie telefóny 2020

Integrácia takej funkcionality a pridanie rýchlej nabíjačky totiž niečo stojí a v mobilnom telefóne za vyššiu sumu sa taký výdavok stratí lepšie ako v telefóne pod 400 €. Poďme si pri jednotlivých technológiách ukázať, ktorí výrobcovia ich prijali za svoje.

Jednotlivé technológie rýchleho nabíjania

Teraz sa pozrieme na najpoužívanejšie technológie zaisťujúce rýchle nabíjanie, ktoré v súčasnosti existujú. Líšia sa nielen technickými aspektmi, ale aj v šírke použitia. Niektoré sú dokonca používané nielen na telefónoch, ale aj v notebookoch. Poďme si ich predstaviť a zároveň spomenúť ich výhody a nedostatky.

Qualcomm Quick Charge – Samsung, Xiaomi

Jedným z najpoužívanejších štandardov rýchleho nabíjania je Quick Charge od firmy Qualcomm vyrábajúcej procesory Snapdragon. Kompatibilita tohto štandardu však nie je viazaná na zariadenie s čipmi od Qualcommu, ale môžu byť použité aj v telefónoch s inými procesormi. V tomto prípade je vysoký výkon docielený zvýšením napätia. Quick Charge je vo svojej najnovšej generácii 4.0 spätne kompatibilný s predchádzajúcimi generáciami.

Výhody a nevýhody Qualcomm Quick Charge

  • Široko používaný štandard
  • Spätná kompatibilita so staršími Quick Charge verziami
  • Quick Charge 3.0 si nerozumie s USB-PD

Podporované značky:

i Technológii Quick Charge sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.

USB Power Delivery – Apple iPhone, Google Pixel

Pokiaľ existuje nejaký univerzálny štandard rýchleho nabíjania, potom ním je USB Power Delivery, skrátene USB-PD. Využiť ho môže akýkoľvek výrobca na ktorékoľvek zariadenie s USB konektorom. Vďaka veľkému výkonu s ním možno nabíjať nielen smartphony, ale aj notebooky s USB-C portom. Každý výrobca tento štandard používa trochu odlišne.

Ako správne nabíjať iPhone? Cupertinská spoločnosť Apple svoje iPhony limituje. Rýchle nabíjanie prebieha iba v rozmedzí 0 – 79 %. V balení s telefónom bohužiaľ adaptér na rýchle nabíjanie chýba a je nutné ho zakúpiť zvlášť. V prípade telefónov Google Pixel dochádza taktiež k spomaľovaniu nabíjanie pri 80 %. Výkon nabíjania USB-PD je nastavený na 18 W.

Výhody a nevýhody USB Power Delivery

  • Univerzálny štandard v mnohých zariadeniach
  • Adaptér na rýchle nabíjanie v balení s telefónmi Google Pixel
  • Chýba adaptér na rýchle nabíjanie v balení s mobilmi iPhone

Podporované značky:

  • Apple iPhone
  • Google Pixel
USB-PD
USB-PD používajú napríklad mobily Google Pixel. Zdroj: techradar.com.

Warp Charge – OnePlus

Tento štandard rýchleho nabíjania patrí výrobcovi OnePlus. Nezdieľa ho s nikým iným, hoci vychádza z technológie Oppo VOOC. Warp Charge sa v roku 2018 premenoval z pôvodného Dash Charge a spoločne so zmenou mena došlo aj na vylepšenie technológie samotnej. Prúd sa navýšil zo 4 na 5 A a maximálny výkon z 20 na 30 W. Vďaka šikovne riešenej práci s napätím sa telefón pri rýchlom nabíjaní toľko nezahrieva, pretože k nemu napätie dorazí zredukované.

Výhody a nevýhody Dash Charge, Warp Charge

  • Vyššia rýchlosť nabíjania
  • Adaptér už v základnom balení
  • Mobilný telefón sa nezahrieva
  • Uzavretý len na OnePlus

Podporované značky:

Warp Charge
Warp Charge vychádza z Oppo VOOC. Zdroj: oneplus.com

Huawei SuperCharge

SuperCharge je technológia spadajúca pod značku Huawei. Napätie a prúd sú redukované podľa aktuálnej kondície batérie. Najnovšia generácia podporuje napätie 10 V a prúd 4 A, vo výsledku teda disponuje veľmi slušným výkonom 40 W. Rýchle nabíjanie Huawei SuperCharge je kompatibilné s technológiou USB-PD.

Výhody a nevýhody Huawei SuperCharge

  • Kompatibilita s USB-PD
  • Adaptér k dispozícii v balení
  • Konkurencia nabíja aj rýchlejšie

Podporované značky:

Huawei SuperCharge
Huawei SuperCharge je veľmi rýchla technológia. Zdroj: drscmedia.eu.


Motorola TurboPower

Ako už z názvu vyplýva, ide o štandard rýchleho nabíjania pre napospol všetky nové mobilné telefóny značky Motorola. Najrýchlejší variant TurboPower 30 s údajmi 5 V/5,7 A ponúka solídny 28,5 W výkon. TurboPower navyše spolupracuje s ľubovoľným Quick Charge 2.0 adaptérom a novšími.

Výhody a nevýhody Motorola TurboPower

  • Konkurencia nabíja aj rýchlejšie

Podporované značky:

  • Motorola
Motorola TurboPower
Nie je síce najrýchlejším typom nabíjania, napriek tomu poteší, že je Motorola TurboPower súčasťou všetkých nových telefónov Motorola. Zdroj: coveragecritic.com.

PumpExpress

Technológiu rýchleho nabíjania PumpExpress nájdeme u taiwanského výrobcu MediaTek. PumpExpress je vo verzii 2.0 vyhradená na mobilné telefóny nižšej triedy s konektorom MicroUSB alebo UBC-C, 3.0 už je ale určená lepším telefónom s USB-C, ktorým poskytuje prúd 5 A. Najnovšou verziou je 4.0, ktorá sa od predošlej líši okrem iného podporou bezdrôtového nabíjania technológiou Qi s výkonom 15 W.

Zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie PumpExpress vo verzii 3.0 alebo 4.0, môžu profitovať z rýchlosti nabíjania z 0 na 75 % batérie za približne 20 minút.

Výhody a nevýhody PumpExpress

  • Ochrana pred prehriatím
  • Kompatibilita s Quick Charge 2.0
  • Pomalšie ako iné štandardy

Podporované značky:



Podporovaný prúd a napätie Výkon Proprietárny
PumpExpress 6 V / 5 A 30 W nie
DashCharge / Warp Charge 6 V / 5 A 30 W áno
USB Power Delivery 20 V / 5 A 100 W nie
Qualcomm Quick Charge 3,6 – 20 V / 3 A 28 W nie
Huawei SuperCharge 10 V / 4 A 40 W áno
Motorola TurboPower 5 V / 5,7 A 28,5 W áno

Rýchle nabíjanie – záver

Veľa výrobcov sa uchyľuje k vlastným riešeniam, iní spolupracujú či čerpajú z verejne dostupného štandardu. Nám používateľom ide o to, aby sme nabíjaním netrávili príliš času, preto je konkurenčný boj dobrý. Pokiaľ chceme nabiť telefón cez noc, nemusí pre nás byť dlhšie nabíjanie prekážkou. V tomto ohľade ide skôr o to pohodlie, kedy si môžete smartphone dobiť počas krátkej pauzy napr. v práci alebo pri cestovaní. Potešujúca správa je, že dochádza aj k postupnému zrýchľovaniu bezdrôtového nabíjania.

i Mohlo by vás zaujímať

Technológie, ktoré sme si v článku popísali, sú aktuálne používané a my sa do budúcna určite môžeme tešiť na ich zlepšovanie a na príchod nových. Bezdrôtové nabíjanie si tiež postupne snaží nájsť cestu k používateľom, a aj v jeho prípade dochádza k navyšovaniu nabíjacieho výkonu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08