Obnoviť stránku

Ako vybrať mobil

Aktualizované

Mobilné telefóny sa líšia v mnohých ohľadoch a vybrať ten správny nemusí byť jednoduché. My vám poradíme, na čo sa zamerať, či už zháňate výkonný pracovný telefón, lacný smartfón na bežné používanie, fotomobil alebo napríklad tlačidlový mobil pre babičku. Pozrieme sa tiež na jednotlivé kategórie mobilných telefónov, dôležité parametre aj časté otázky a priblížime si pojmy, ako dobrý výrez v displeji, LTE alebo napríklad eSIM.

Ako vybrať mobil? Niekoľko tipov na výber

 1. Rozhodnite sa, či chcete inteligentný telefón (smartfón) alebo klasický tlačidlový mobil

 2. Na veľkej uhlopriečke si užijete multimédiá, hry a prehliadanie internetu, ale mobily s veľkým displejom sa horšie ovládajú jednou rukou

 3. Smartfóny, s ktorými vyhotovíte krásne fotografie, vyberajte medzi fotomobilmi

 4. Na ochranu mobilu za každého počasia zvoľte odolné modely

 5. Mobily pre seniorov disponujú veľkými tlačidlami a dobre čitateľným displejom s veľkým písmom

Ako vybrať mobil

Kapitoly sprievodcu mobilnými telefónmi

Inteligentné telefóny (smartfóny/smartphony)

Smartfóny, čiže inteligentné telefóny, ponúkajú veľký dotykový displej pri stále prijateľnejších rozmeroch. Ich základom je predinštalovaný operačný systém (iOS, alebo Android) s mnohými aplikáciami vrátane hier. Súčasťou všetkých inteligentných telefónov je integrovaný fotoaparát, hudobný prehrávač, prístup na internet a ďalšie funkcie uľahčujúce život.

Parametre inteligentných telefónov

Displej

Pri výbere telefónu je jedným z prvých krokov výber veľkosti displeja. Ak budete mať mobil len na volanie a posielanie správ, pravdepodobne vám postačí aj menší displej do 5,5". Ak sa ale budete často venovať aj foteniu a následnému prezeraniu zhotovených snímok, radšej zvoľte väčšie rozlíšenie a uhlopriečku displeja, teda aspoň 6" a viac. Štandardom dnešných inteligentných telefónov je Full HD či FullHD+ rozlíšenie na 5" až 6" obrazovke, v prípade väčších displejov požadujte aspoň Quad HD rozlíšenie (2 560 × 1 440).

Dnes sú trendom tzv. bezrámčekové telefóny, teda zariadenia s tenkými rámčekmi okolo obrazovky. Umožňujú umiestnenie väčšieho displeja do rovnakého tela telefónu, čo je praktické a dobre vyzerá. Dnes je už bežný pomer strán obrazoviek 18 : 9 (alebo tiež 19 : 9, 19,5 : 9 a pod.), nahrádzajúci zastaralý 16 : 9. Taký telefón je pretiahnutejší, ľahšie sa v ruke drží aj pri väčšej uhlopriečke a lepšie zobrazuje rôznorodý obsah.

iPhone X (september 2018 ho nahradil iPhone Xs, Xs Max a iPhone Xr) v roku 2017 spopularizoval vykrojenie displeja, čiže notch. Hovorí sa mu tiež výsek a každý výrobca na neho ide trochu inak. Niektorí uvoľnené miesto pre displej využívajú len ako predĺžený displej, iní do neho pridávajú optimalizované oznamovacie lišty. Notch sa dá často softvérovo skryť („uši“ okolo výrezu sa prekryjú tmavou obrazovkou), takže ak nie ste jeho fanúšik, nemusíte ho používať.

V roku 2020 je snahou výrobcov sa výrezu čo najviac zbaviť. To znamená, že ho zmenšujú či pretvárajú do podoby priestrelu. Niektorí výrobcovia dokonca ukazujú koncepty bez výrezu, ktoré majú predné kamery schované do displeja. Ďalšie informácie o Notch sa dočítate v našom článku.

Veľkosti displejov inteligentných telefónov

 • 4,4" a menej – telefóny s touto uhlopriečkou v dnešnej dobe nájdete len zriedka. Medzi zástupcov patrí napríklad odolný telefón Cubot King Kong Mini alebo tlačidlový EVOLVEO EasyPhone.
 • 4,5" až 5,4" – telefóny s touto uhlopriečkou zvládnete bez problémov ovládať jednou rukou. Jednými z mála zástupcov tejto kategórie veľkosti displejov sú iPhone SE 2020 alebo Xiaomi Redmi 7A. Predtým boli tieto uhlopriečky považované za veľké, dnes už patria medzi malé, napriek tomu majú mnoho priaznivcov.
 • 5,5" až 5,9" – uhlopriečka, ktorou sa pomaly dostávame do mainstreamu. V tejto kategórii už máte z čoho vyberať, hoci väčšinou nejde o vlajkové lode výrobcov, ale niektoré z nižších radov. Hovoríme tu napr. o Samsungu Galaxy S10e, ale aj o iPhone 11 Pro . S ovládaním jednou rukou tu už pravdepodobne budete mať ťažkosti.
 • 6" až 6,4" – u mnohých používateľov obľúbené uhlopriečky. Ponúkajú dobre zvolený kompromis veľkosti pre jednoduché ovládanie a sledovanie filmov, hranie hier, surfovanie na internete a ďalšie činnosti. Niektoré telefóny s týmito uhlopriečkami majú tak kompaktné rozmery, že sme ich začlenili do článku Najlepšie mini telefóny pre rok 2020.
 • 6,5" a viac – smartfóny, ktoré boli predtým považované za obrovské. Dnes ale majú vďaka tenkým rámčekom prijateľné rozmery. Na veľkej ploche sa všetko robí príjemnejšie a vydrží dlhšie, pretože sa do nich zmestí väčšia batéria.

Ak si myslíte, že veľká uhlopriečka znamená veľké zariadenie, dnes už to tak nemusí byť. Množstvo mobilov má rámčeky zredukované na minimum, takže sa do takmer rovnako veľkého tela zmestí väčší displej. Nasledujúci obrázok znázorňuje dva mobily s podobnou výškou. Ten vpravo má ale vďaka tenším rámčekom výrazne väčší displej.

Pozrieť sa potom môžete aj na nasledujúce tabuľky.

Príklady telefónov s veľkými rámčekmi:

Telefón Veľkosť uhlopriečky Pomer veľkosti displeja k telu Rozmery Rok vydania
iPhone 8 4,7" 65,4 % 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 2017
Sony Xperia Z3 5,2" 70,9 % 146 × 72 × 7,3 mm 2014
iPhone 8 Plus 5,5" 67,4 % 158,4 × 78,1 × 7,5 mm 2017

Príklady telefónov s tenkými rámčekmi:

Telefón Veľkosť uhlopriečky Pomer veľkosti displeja k telu Rozmery Rok vydania
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
6,9" 89,9 % 166,9 × 76 × 8,8 mm 2020
iPhone 11 Pro 5,8" 82,1 % 144 × 71,4 × 8,1 mm 2019
Xiaomi Mi Note 10 Pro 6,47" 87,8 % 157,8 × 74,2 × 9,7 mm 2019
iPhone 11 6,1" 79 % 150,9 × 75,7 × 8,3 mm 2019
iPhone 11 Pro Max 6,5" 83,7 % 158 × 77,8 × 8,1 mm 2019


Ako možno vidieť, displeje v niektorých prípadoch im narástli o veľa, avšak samotné telefóny mnohokrát nie. Napr. minuloročný iPhone 11 Pro je o niečo menší ako Sony Xperia Z3 z roku 2014, aj keď má väčší displej. Taktiež iPhone 8 Plus s 5,5" displejom je veľký telefón, novší iPhone 11 Pro Max je ale rovnako veľký (dokonca ešte o niečo menší), obrazovku má však 6,5-palcovú.

Ak teda pri displeji vidíte veľkú uhlopriečku, nemusí to hneď znamenať, že kupujete veľké pádlo. Mrknite na rozmery celého smartfónu. Možno zistíte, že telefón so 6" displejom je vlastne celkom kompaktné zariadenie.

Technológia displeja

OLED displeje sú momentálne to najlepšie na trhu. Delia sa do dvoch kategórií na základe použitej matrice.

 • AMOLED – obsahujú aktívnu matricu. Od ostatných zobrazovacích technológií sa odlišujú najmä veľmi verným zobrazením čiernej farby, vďaka ktorému dosahujú bezkonkurenčné kontrasty. To vrátane širokých pozorovacích uhlov, nízkej spotreby batérie a nízkej odozvy.
 • P-OLED – displeje s pasívnou matricou. Sú jednoduchšie a lacnejšej konštrukcie. Využívané najmä v inteligentných hodinkách a malých displejoch.

LCD displeje majú všeobecne vyššiu spotrebu energie ako OLED displeje. Ich konštrukcia je ale oveľa lacnejšia, a preto sa s LCD displejmi stretávame práve pri lacnejších modeloch.

 • Super LCD – Vynikajú svojím zobrazením svetlých farieb a nízkou spotrebou. Veľkou výhodou je minimálna vzdialenosť medzi samotným displejom a krycím sklom.
 • IPS – Veľmi verné zobrazenie širokej škály farieb s najlepšími pozorovacími uhlami. Ide o najrozšírenejšiu technológiu medzi mobilmi a nájdeme ju pri väčšine modelov strednej triedy.
 • TN – staršia LCD technológia, často využívaná najmä pri monitoroch stolových počítačov. Sú veľmi lacné na výrobu a majú vysoký jas a o niečo menšiu náročnosť na výdrž batérie. Nevýhodou sú naopak zlé pozorovacie uhly. Nájdeme ich najmä pri starších a lacnejších mobiloch a tabletoch.

Pomer strán displeja

Pomerov strán displeja je niekoľko. V podstate ani neexistujú žiadne obmedzenia, a výrobcovia sa často púšťajú do experimentov. Vo väčšine prípadov však narazíte na:

 • 18 : 9 – moderný pomer strán, ktorý sa objavuje pri veľkej väčšine dnešných smartfónov.
 • 18,5 : 9 – jeden z „patvarov“, s ktorými prišli výrobcovia mobilných telefónov, aby sa odlíšili. To však vôbec nevadí a netreba sa tomuto pomeru akokoľvek vyhýbať.
 • 19 : 9 – častý pomer, ktorý bežne prerastá aj na 19,5 : 9. Čím väčší pomer, tým je displej pretiahnutejší.
 • 16 : 9 – teraz už zastaralý pomer, ktorý sa už v prípade nových telefónov neobjavuje.
 • 4 : 3 – starší pomer strán, ktorý môžeme vidieť pri tlačidlových telefónoch.

Najrozšírenejšie rozlíšenia

Označenie rozlíšenia displeja Veľkosť rozlíšenia displeja
HD 1 280 × 720 pixelov
Full HD 1 920 × 1 080 pixelov
WQHD 2 560 × 1 440 pixelov
4K 3 840 × 2 160 pixelov


Čím vyššie rozlíšenie, tým je obraz ostrejší. HD rozlíšenie majú najlacnejšie telefóny s menšími uhlopriečkami. Full HD je štandardom pre strednú triedu, jemnejšie rozlíšenie potom nájdeme pri telefónoch vyššej strednej triedy a top modeloch. 4K rozlíšenie je skôr len experiment v prípade niekoľkých málo modelov. Existujú aj ďalšie hodnoty rozlíšenia okrem tých uvedených v tabuľke.

Jemnosť displeja

Rozlíšenie displeja nie je všetko. Smartfón s rozlíšením 4K môže stále vyzerať viac rozmazane než iný inteligentný telefón, ktorý má len rozlíšenie Full HD. Rozdiel tu totiž bude v jemnosti displeja – tá sa odvíja okrem rozlíšenia aj od veľkosti obrazovky aj od vybranej technológie a spracovania každého jednotlivého displeja. Udáva sa v jednotkách ppi (pixels per inch = pixely na palec) a spravidla platí, že čím vyššia hodnota, tým ostrejší je aj obraz. Pri telefónoch sa priemerne táto hodnota pohybuje okolo 350 – 400 ppi.

Frekvencia displeja

Frekvencia displeja je ďalším parametrom, ktorým sa dá pri výbere telefónu riadiť. Štandardom je 60 Hz (Herz), ak ste ale nároční na plynulosť, siahnite po 90 Hz či 120 Hz displejoch. Vyššia hodnota znamená plynulejšie zobrazovanie pri pohybe v systéme aj pri hraní. 120 Hz displeje majú spravidla herné telefóny, OnePlus ale s predstavením svojho OnePlus 7 Pro, ktorý dostal 90 Hz zobrazovač, ukázal, že vyššia frekvencia má zmysel aj v prípade bežných telefónov. Porovnanie so Samsungom Galaxy S10+ uvidíte v nasledujúcom videu.

Ohybný displej

Stále viac sa hovorí o ohybných displejoch. Táto technológia sa začína dostávať do portfólia radu výrobcov a každý na to ide trochu inak. Ohybný Samsung Galaxy Fold napríklad vsádza na otváranie v štýle knihy, Samsung Galaxy Z Flip a Motorola Razr sú potom novodobé véčka. Bizarný prototyp vydala značka Xiaomi. Ich Mi Mix Alpha má displej doslova zo všetkých strán. Širokej verejnosti sa však Alpha nepredáva. Viac informácií v článku o ohybných telefónoch.

Operačná pamäť RAM

Každý inteligentný telefón má svoju operačnú pamäť. Má vplyv na celkový výkon a je to jeden z dôležitých parametrov. Čím väčšie množstvo operačnej pamäte máte, tým svižnejšie mobil pobeží a zvládne viac operácií naraz.

Koľko GB operačnej pamäte potrebujem?

 • 1 – 2 GB – toľko nájdeme pri najlacnejších a starších smartfónoch. Na dnešné aplikácie to ale už nestačí a aj pri bežnom používaní sa používateľ stretne so zasekávaním a oneskorenými reakciami.
 • 3 – 4 GB – je dnes štandardom nižšej triedy. 3 až 4 GB pamäte stačí na nenáročné prehliadanie webu, počúvanie pesničiek a hranie mobilných hier.
 • 6 – 8 GB – normálna hodnota smartfónov strednej triedy, ale aj niektorých vlajkových lodí. Prispieva k rýchlym reakciám aj počas náročnejšieho používania telefónu.
 • 12 GB a viac – kapacita, ktorú nájdete len pri niektorých vlajkových lodiach a ďalej pri popredných herných telefónoch. Spoľahlivo zaženie všetky nočné mory o sekaní telefónu, a to napríklad aj pri vykonávaní náročnejších úkonov alebo hraní najnáročnejších hier.

Procesor

Jadrá procesora

Najdôležitejšia časť procesora, ktorá je zodpovedná za všetky výpočtové operácie. Pri inteligentných telefónoch sa počet jadier väčšinou pohybuje od 4 do 8 a dá sa povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Viac jadier medzi sebou lepšie rozdelí prácu, a tým sa skráti čas jej spracovania.

Frekvencia (takt) procesora

Frekvencia naznačuje počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Uvádza sa v GHz. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora. Bežné hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,6 GHz do 2 GHz.

Aký procesor potrebujem?

Pre operačný systém Android sa dnes považuje za štandard štvorjadrový až osemjadrový procesor s taktom 1,5 GHz. Pri mobiloch Apple iPhone s operačným systémom iOS sa nemusíte zdržiavať výberom podľa výkonu, pretože každý model je navrhnutý tak, aby bolo všetko svižné a plynulé.

Modelové označenie procesora

V podstate jediný údaj, podľa ktorého môžete po vyhľadaní recenzií a benchmarkov predpovedať výkon mobilu. Napríklad moderný štvorjadrový čip môže byť pokojne výkonnejší, než zastaraný osemjadrový.

Umelá inteligencia

Prevažne pri novších telefónoch vyššej triedy sa čím ďalej častejšie stretávame s umelou inteligenciou. O čo vlastne ide? V procesore telefónu je obsiahnutá procesorová jednotka či kúsok kódu navyše, ktorý napríklad uľahčuje fotenie či šetrí batériu. S umelou inteligenciou sa môžete stretnúť aj pri virtuálnych asistentoch, ako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) a pod. Inteligentným algoritmom sa podrobne venuje článok AI – Umelá inteligencia (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ).

Najznámejší výrobcovia


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory sú vychvaľované predovšetkým pre ich schopnosť multitaskingu a výkon pri hraní hier. Firma vyrába procesory od roku 2005 a prešla si teda dlhou históriou mobilného inžinierstva. Ich procesory Snapdragon sú používané aj pri vlajkových lodiach najväčších výrobcov, ako sú mobily Google Pixel s čistým Androidom, Xiaomi Mi alebo niektoré varianty modelov Samsung Galaxy S.

 • Snapdragon – označenie výkonnostných tried CPU jednotiek. Séria sa označuje pomocou čísel: S200, S400, S600, S800. Prvé číslo znamená rad procesora a druhé model procesora. Čím vyššie číslo, tým výkonnejší procesor. Súčasťou procesora je aj grafický akcelerátor.
 • Adreno – grafické akcelerátory, ktoré majú podobnú funkciu ako grafické karty v notebookoch a stolových počítačoch.


MediaTek
Taiwanský výrobca procesorov MediaTek je jeden z hlavných konkurentov Qualcommu. Vo svojom portfóliu má všetko od lacných procesorov, cez prepracované čipy pre strednú triedu, po futuristickú X-series s frekvenciou až 3 GHz. Pýši sa množstvom originálnych funkcií, ako napríklad patentovanou MiraVision. Tieto procesory sú veľmi populárne u čínskych výrobcov ako Xiaomi alebo Meizu.

 • Helio – najnovšia pýcha tejto spoločnosti. Procesory MediaTek Helio kombinujú to najlepšie zo všetkých predchádzajúcich generácií. Sám výrobca ho nazýva procesorom budúcnosti.


Samsung
Kórejský výrobca elektroniky rozhodne nezostáva pozadu a vyrába si sám procesory, ktoré využíva vo svojich najlepších mobiloch. Často ich kombinuje s procesormi od Qualcommu, podľa trhu, pre ktorý je mobil určený.

 • Exynos – kľúčový rad osemjadrových procesorov od Samsungu. Vďaka pokročilému grafickému čipu sú schopné hrania 3D hier aj spracovania 4K UHD rozlíšenia.


Apple
Apple si svoje procesory nevyrába ani nenavrhuje sám, ale najíma si na to rôzne firmy, najmä Samsung a TSMC.

 • Apple A – označenie procesorov v mobiloch a tabletoch. V iPhonoch 11, 11 Pro a 11 Pro Max beží šesťjadrový procesor Apple A13 Bionic.


HiSilicon
Čínska firma vlastnená telefónnym gigantom Huawei. Ide o najväčšieho výrobcu plošných spojov na čínskom trhu, má teda veľmi dobré zázemie na vývoj nových technológií. Oproti iným ázijským výrobcom nezvyšuje výkon počtom výpočtových jadier, ale zlepšuje samotné jadrá.

 • Kirin 900 – rad najnovších mobilných procesorov využívaných takmer výhradne v smartfónoch a tabletoch firiem Huawei a Honor.
 • Kirin 600/700 – rad procesorov určených na bežné použitie. Výkon ich radí k strednej triede, ich hlavnou výhodou je totiž úsporná prevádzka.


NVIDIA 
Známy hráč na poli grafických kariet sa pred pár rokmi pustil do výroby mobilných procesných jednotiek a rozhodne nezaostáva za konkurenciou. NVIDIA procesory vynikajú predovšetkým vďaka ich výkonu v hrách. Najmodernejší Tegra X1 je štvorjadrový čipset s grafickou jednotkou obsahujúci 256 jadier a je preto využívaný v prenosnej hernej konzole NVIDIA SHIELD Android TV. NVIDIA procesory sú ideálne pre všetkých hráčov.

 • Tegra K1 – procesor využívaný radom mobilov, najmä NVIDIA SHIELD tabletom, na ktorom je možné hrať počítačové „pecky“, ako Half-Life alebo Knights of the Old Rebublic.

Batéria

Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Štandardná kapacita batérie, ktorá zaistí jednodňovú výdrž, je približne 3 500 mAh. Hodnoty okolo 4 500 mAh a viac možno považovať za nadpriemerne veľkú batériu, s ktorou mobilný telefón bude vykazovať dobrú výdrž na jedno nabitie.

Pri výbere je ale nutné zohľadniť aj ďalšie aspekty, ktoré môžu mať na rýchlosť vybíjania vplyv, najmä veľkosť displeja, výkon procesora a použitie dátových funkcií. Aby bolo porovnanie výdrže batérie medzi jednotlivými telefónmi čo najobjektívnejšie, uvádza sa tzv. pohotovostný čas. Ten sa testuje laboratórne a nejde o reálnu výdrž. Je to maximálny možný čas, ktorý telefón vydrží v zapnutom stave na jedno nabitie.

Rad mobilov podporuje funkciu rýchlonabíjania. Názov technológie sa líši podľa výrobcu – niekedy narazíte napríklad na pojem Rapid Charge, Pump Express, Quick Charge Dash Charge a ďalšie. Najrozšírenejšou je práve technológia Quick Charge 2.0 od Qualcommu, ktorá dokáže nabiť batériu mobilu z 0 na 60 % približne za 30 minút. Koncom roku 2015 bola predstavená inovovaná verzia Quick Charge 3.0, ktorá nabije mobil z 0 na 80 % približne za 35 minút. Evolúciou pre rok 2018 sa stala Quick Charge 4+, ktorá používa niekoľko napájacích obvodov, takže je nielen rýchlejšia, ale aj šetrnejšia k batérii.

Pri drahších telefónoch môžete naraziť na funkciu bezdrôtového nabíjania. To príde vhod, ak sa vám nechce neustále hľadať a zapájať káble. V dnešnej dobe tento druh nabíjania podporuje už niekoľko značiek a ďalšie neustále pribúdajú. Ďalšou výhodou je, že spolu s telefónom si na jednom tzv. docku môžete nabiť napríklad aj smart hodinky. V bezdrôtovom vyhotovení sa v poslednom čase začínajú vyrábať tiež power banky. Bezdrôtové powerbanky, napr. Samsung Wireless Battery Pack fungujú na rovnakom princípe ako klasické docky. Viac sa dočítate v článku Poradíme vám, ako na bezdrôtové nabíjanie.

Ďalšou vychytávkou, ktorá sa v poslednom čase objavuje, je reverzné nabíjanie. Ide o funkciu, ktorú nájdete pri niektorých telefónoch s podporou klasického bezdrôtového nabíjania. Reverzné nabíjanie potom robí bezdrôtovú nabíjačku priamo z vášho telefónu. Môžete dobiť batériu kamarátovi na cestách, alebo priebežne dobíjať smart doplnky. Funkciu reverzného nabíjania momentálne podporujú napr. telefóny Samsung Galaxy S20 (a tiež S20 Ultra a S20+) a Xiaomi Mi 10.

Fotoaparát

Stále dôležitejší faktor pri výbere mobilu je zabudovaný fotoaparát. Či už ide o fotografovanie prírody, portrétov, jedla alebo „selfíčiek“, najlepšie mobilné fotoaparáty úspešne nahrádzajú oproti nim veľké kompakty.

Zadný/predný fotoaparát

Takmer každý mobil, či už smartfón, alebo bežný tlačidlový, je dnes vybavený zadným fotoaparátom, či už štandardným, duálnym alebo trojitým. Zadný fotoaparát má takmer vždy väčšie rozlíšenie, svetelnosť aj širší objektív na fotografie prírody a okolia. Na selfie fotky slúži predná kamera, ktorá je často tiež duálna.

Násobný fotoaparát

V súčasnosti už každý moderný smartfón má viac ako jeden fotoaparát. Okrem hlavnej (širokouhlej) šošovky sa ešte stretnete s ďalšími typmi, z ktorých každý vyniká v niečom inom. Sú to najmä:

 • Ultraširokouhlý objektív – používajú sa na zachytenie väčších oblastí (napr. panoramatické snímky). Často fotí zorný uhol väčší ako 120°.
 • Teleobjektívy – svoje využitie nachádza pri fotení vzdialených objektov. Keďže pri približovaní širokouhlým alebo ultraširokouhlým objektívom dochádza k rozmazaniu, nájdete práve na teleobjektív oi. aj optický zoom. ( Samsung Galaxy S20 Ultra ponúka 10-násobný optický zoom)
 • Makro kamery – hodia sa naopak na zachytenie veľmi blízkych a drobných objektov. Často sa využívajú napr. na fotografovanie kvetov alebo hmyzu.
 • Hĺbková kamera/ToF senzor – hĺbková kamera, prípadne jej pokročilý 3D variant ToF (Time of Flight), sa používa na rozoznanie rôznych hĺbkových vrstiev vo fotografii. Tie potom možno jednoducho oddeliť a rôzne sa s nimi vyhrať. Príkladom je napríklad populárny bokeh.

Rozlíšenie

Počet pixelov, ktorý bude výsledná fotografia obsahovať. Nie je to jediný faktor, podľa ktorého by ste mali určovať kvalitu fotoaparátu, pretože kvalita je určená predovšetkým veľkosťou snímacieho čipu a navyše medzi 14 – 28 Mpx nie je takmer žiadny rozdiel. Aj niektorí najlepší výrobcovia telefónov sa rozhodujú pre fotoaparáty s nižším rozlíšením – iPhone 11 Pro (12 + 12 + 12 Mpx), Samsung Galaxy S20 Ultra 5G ale napríklad používa 108 Mpx snímač.

Na tlač veľkoformátových fotografií je ideálne vyššie rozlíšenie, avšak tu bude rovnako skôr limitujúca veľkosť snímača a teda oproti zrkadlovkám nižšia kvalita fotografií.

Svetelnosť a clona

Dôležitým parametrom fotoaparátu nie je len počet megapixelov (Mpx), ale tiež svetelnosť. Tá sa označuje písmenom „f“. Číslo za ním potom udáva stratu svetla pri prechode objektívom. Čím nižšie číslo je, tým lepšie sa prístroj vyrovná s nedostatkom svetla, čo je potrebné na dosiahnutie ostrých snímok nielen za šera. Väčšia svetelnosť nám okrem iného spôsobuje aj krásne rozmazané pozadie, ktoré máme všetci tak radi. Ideálna veľkosť clony pri smartfóne sa pohybuje okolo f/2 až f/2,4. Tie najlepšie prístroje potom udávajú svetelnosť f/1,5.

Video

Mobilné fotoaparáty vedia tiež natáčať videá vo vysokom rozlíšení, často s rôznymi funkciami, ako slow-motion alebo časozberné video. Väčšina mobilov natáča vo Full HD rozlíšení, tie vybavenejšie aj v 4K a absolútna špička zvláda dokonca 8K.

Pri videu je dôležitým parametrom počet snímok na sekundu (fps). Obvyklé hodnoty sú 30 alebo 60 snímok. Ak telefón zvláda Full HD video so 60 snímkami za sekundu, video bude plynulejšie ako Full HD s 30 snímkami za sekundu.

HDR a scénické režimy

Vzhľadom na to, že mobilné fotoaparáty fungujú skôr automaticky než manuálne, obsahujú veľa režimov na rôzne príležitosti.

HDR je funkcia, ktorá sa vo fotografovaní využíva oddávna a teraz nachádza svoje miesto aj v digitálnej fotografii. Ide o kombináciu fotografií s rôznou expozíciou s cieľom vzniku vysokokontrastného obrazu.

Panoramatický režim umožňuje snímať veľmi široké fotografie, napr. celý výhľad z rozhľadne.

Režim portrétov je určený na fotografovanie ľudí, využíva najmenšiu clonu a rozmazáva pozadie.

Makro režim sa používa pri fotografovaní malých objektov, napríklad pri fotení kvetov alebo hmyzu.

Stabilizácia

Pretože pri fotení mobilom málokedy využijete statív, neoddeliteľnou súčasťou každého fotoaparátu je obrazová stabilizácia. Tá sa delí do dvoch kategórií – elektronickej (EIS) a optickej (OIS). Lacnejšie modely majú elektronickú stabilizáciu, ktorá iba zvyšuje citlivosť ISO s cieľom dosiahnutia kratšieho expozičného času. Výsledná kvalita fotky môže byť teoreticky aj horšia, než bez aplikovania softvérovej stabilizácie. OIS na druhú stranu produkuje oveľa lepšie výsledky, je totiž zabudovaná priamo vo fotoaparáte.

Autofocus

Akýkoľvek slušnejší fotoaparát by mal podporovať automatické ostrenie (autofocus). Lepšie mobily urýchľujú ostrenie na krátku vzdialenosť pomocou laseru a na ľubovoľnú vzdialenosť pomocou detekcie fázového posuvu (PDAF), najlepšie prístroje využívajú kombináciu oboch metód. Pri iPhone sa variácie PDAF nazývajú Focus Pixels.

Technológia ToF

Technológia ToF (Time-of-Flight), respektíve snímače na nej založené, sú v prípade najnovších telefónov veľmi bežné. Ide o pokročilé senzory hĺbky, ktoré pomocou svetelných lúčov alebo ultrazvuku merajú vzdialenosť medzi sebou a predmetmi v jeho zornom poli. Pracujú s maximálnou chybovosťou iba 1 %, pričom bežné duálny kamery majú chybovosť až 10 %. ToF snímač tak výrazne spresňuje tvorbu efektu bokeh alebo ostrenie. Viac sa o senzore Time of Flight môžete dočítať v článku.

Konektivita a senzory

Konektivita

 • LTE/4G

V dnešnej dobe by žiadnemu smartfónu nemala chýbať podpora vysokorýchlostného LTE internetu. Pozor na niektoré prístroje, ktoré síce LTE podporujú, nerozumejú si so slovenskými frekvenciami. Väčšina tuzemských LTE sietí je postavená na frekvencii 800 MHz. V našich technických parametroch spravidla nájdete, či daný prístroj LTE podporuje alebo nie.

 • 5G

Výstavba sietí postavených na technológii 5G sa síce už celosvetovo začala, zatiaľ však nejde o nijak rozšírený štandard mobilných sietí. V prostredí Českej republiky sa s 5G v súčasnosti prakticky nestretnete okrem špeciálne vyhradených testovacích oblastí. V horizonte niekoľkých rokov by sa však 5G už mohlo stať štandardom zaisťujúcim vysoké prenosové rýchlosti v mestách, na dedinách aj v zapadlejších častiach republiky. Viac v článku 5G sieť v SR (INFORMÁCIE): Rýchlosť, pokrytie a riziká.

 • GPS

Pripojenie ku Globálnemu navigačnému systému umožňuje sledovanie svojej pozície na mapách kdekoľvek na Zemi s presnosťou niekoľkých metrov.

 • Galileo, GLONASS a BeiDou

Európsky, ruský a čínsky družicový systém podobný americkému GPS. Systém Galileo by mal byť plne funkčný od roku 2019 a dosahovať väčšiu presnosť než GPS. Beidou by potom mal do roku 2020 ponúknuť až 35 satelitov, ktoré pokryjú celý svet s presnosťou na 10 metrov.

 • WiFi

Možnosť pripojenia na internet prostredníctvom bezdrôtovej technológie WiFi.

 • Bluetooth

Bluetooth je bezdrôtová komunikácia mobilu s ďalšími zariadeniami, najmä bezdrôtovými reproduktormi a slúchadlami. Čím vyšší rad, tým väčšia rýchlosť pripojenia a nižšia spotreba energie.

 • NFC

NFC je spôsob komunikácie dvoch elektronických zariadení. Slúži na obojstranný prenos dát a informácií. Býva označovaný ako technológia budúcnosti a používa sa najčastejšie pri platbách mobilom. U nás ich využívajú napr. platobné systémy Google Pay, Apple Pay a ďalšie. Mobilný telefón pri platbe stačí len priložiť rovnako ako pri platení bezkontaktnou kartou.

 • Infraport

Slúži na prenos dát pomocou infračerveného žiarenia. Dnes sa už príliš nevyužíva a je nahradená službami Bluetooth a NFC. Využitie však stále nájde na diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízory, klimatizácia, domáce hudobné prehrávače a iné.

 • USB-C/Lightning/Micro USB

Zdierky určené na pripojenie dátového kábla. Ten slúži na nabíjanie alebo prepojenie telefónu s počítačom.

USB-C – moderná verzia USB, pri väčšine nových smartfónov

Lightning – konektor exkluzívne pre iPhony.

Micro USB – pri lacných Android telefónoch stále často využívaný druh konektora. Tendenciou je ale zbavovať sa ich, pretože tento zastaraný konektor je pomalý a nesymetrický.

 • USB OTG

Plánujete k svojmu mobilnému telefónu pripájať ďalšie periférie? Potom oceníte prítomnosť štandardu USB OTG (On-The-Go), ktorý umožní konektivitu telefónu ďalej rozšíriť. Pomocou špeciálnej redukcie z USB-C/micro USB na klasické „veľké“ USB pripojíte k mobilnému telefónu externé flash disky, pevné disky (tie však možno budú potrebovať prídavné napájanie napríklad z USB hubu) alebo napríklad čítačky SD kariet. V určitých situáciách môže prísť vhod tiež Ethernetový port alebo drôtová klávesnica či myš.

Senzory

 • Barometer

Senzor na meranie atmosférického tlaku. Veľmi užitočná vecička pre smartfóny.

 • Svetelný senzor

Pokiaľ vás nebaví stále nastavovať jas obrazovky, svetelný senzor to urobí za vás tak, aby ste v daných podmienkach na displeji optimálne videli všetko, čo chcete.

 • Pohybový senzor (akcelerometer) a gyroskop

Sledujú pohyb a pozíciu mobilu. Nachádzajú svoje uplatnenie najmä v hernom priemysle, ale môžu byť tiež užitočnými pomocníkmi v každodennom živote – napríklad mobilná vodováha.

 • Magnetický kompas

Využíva sa na určenie svetových strán pomocou magnetického poľa Zeme.

 • Senzor priblíženia (proximity senzor)

Veľmi dôležitý senzor pre každý inteligentný telefón. Pri priblížení mobilu k tvári počas hovoru uzamyká obrazovku, aby nedošlo k nechceným dotykom a vypnutiu hovoru.

Vnútorné úložisko a pamäťové karty

Obzvlášť pri mobiloch bez slotu na pamäťovú kartu buďte obozretný a voľte radšej o niečo väčší pamäťový variant. Pri výbere tiež berte do úvahy, že do veľkosti používateľskej pamäte mobilu nie je zahrnutý jeho operačný systém. Pokiaľ si kúpite prístroj so 16 GB pamäťou, počítajte s tým, že priemerný operačný systém zaberá približne 4 – 5 GB voľného miesta, teda vám zostane 11 – 12 GB pre dáta. Pri mobiloch s OS Android sa navyše môže disponibilné úložisko líšiť medzi jednotlivými modelmi a výrobcami, keďže každý z nich do mobilu dopredu inštaluje odlišné aplikácie a používa svoje vlastné grafické nadstavby.

Na trhu sú zastúpené nasledujúce pamäťové varianty:

 • Do 16 GB – pre nenáročných používateľov, kapacita pojme niekoľko aplikácií.
 • 32 GB – niekoľko desiatok aplikácií a bežné použitie.
 • 64 GB – pojmú desiatky aplikácií, hier alebo hudobných albumov, niekoľko filmov. Veľkej časti bežných používateľov bude stačiť.
 • 128 GB – na uloženie stoviek aplikácií, hier a desiatok filmov. Vhodné aj na intenzívne použitie.
 • 256 GB – pojme desiatky filmov, hier a aplikácií a uspokojí aj najnáročnejších používateľov.
 • 512 GB až 1 TB – tieto kapacity sú vhodné pre tých, ktorí veľa fotia, natáčajú 4K videá alebo využívajú stovky veľkých aplikácií.

Tip: Ak má váš telefón malé úložisko, pomôžete si napríklad tým, že všetky zálohované fotky (napr. v Google fotkách) si z telefónu zmažete. Neprídete o ne, budete ich mať vždy k dispozícii online, ale nebudú vám zaberať miesto v mobile.

Materiály

Materiál využitý na výrobu vášho telefónu hrá dôležitú úlohu v jeho vzhľade, životnosti a cene.

 • Plast – celoplastové telefóny sú pomerne krehké a ide o lacné modely. Plast sa tiež často využíva pre šošovku fotoaparátu.
 • Hliník – drahšie a prémiové telefóny sú konštruované predovšetkým z hliníkových zliatin. Pri mobilných telefónoch strednej triedy sa možno stretnúť s kombináciou hliníka a plastov či polykarbonátu s opracovaným povrchom.
 • Sklo – materiál používaný najmä pri prémiových telefónoch na konštrukciu zadného krytu.
 • Nerez oceľ – materiál niekedy využívaný pre obvodný rámček ako napr. pri iPhone X, Xs alebo Xs M
 • Keramika – veľmi tvrdý materiál, ktorý je odolný voči škrabancom, ale oproti kovu je krehkejší.

Užitočné funkcie

Čítačka odtlačkov a odomykanie tvárou

Pokiaľ sa bojíte o informácie a súbory vo svojom mobile, tieto funkcie zaistia pomerne dobrú mieru zabezpečenia vášho telefónu. Štandardné umiestnenie čítačky odtlačkov prstov je buď na zadnej strane zariadenia vpredu pod displejom či priamo v displeji.

AI Asistent

Funkcia zabudovaná v každom operačnom systéme. Dokáže za vás vyhľadať najbližšiu reštauráciu, či vytočiť vami určený kontakt. AI asistent sa v iOS nazýva Siri, Google svojho pomocníka pomenoval Google Assistant.

Notifikačná dióda

Rozsvieti sa v ľubovoľnej farbe pri príležitosti, ktorú nastavíte. Rozhodne užitočný prvok smartfónu! Vyskytuje sa však stále menej a v roku 2020 je pri nových telefónoch už skôr výnimkou.

FM rádio

Väčšina mobilov dokáže vaše slúchadlá využívať ako prijímač rádiového signálu. Nalaďte svoju obľúbenú stanicu kdekoľvek sa nachádzate bez nutnosti pripojenia na internet.

QWERTY klávesnica

Celá klávesnica uľahčuje a zrýchľuje písanie na tlačidlových mobiloch. Pokiaľ za deň napíšete veľa správ a máte záujem o tlačidlový mobil, na túto funkciu nezabúdajte. Tlačidlové klávesnice majú napríklad telefóny BlackBerry.

Dual SIM

Mobily s možnosťou používať dve SIM karty naraz sa nazývajú Dual SIM. Na jednej karte môžete mať hlasový tarif a na druhej dátový, prípadne môžete využívať služby dvoch operátorov zároveň. Veľké množstvo mobilov umožňuje využívanie dátových služieb len v jednom zo SIM slotov. Dual SIM mobily sa vyrábajú v tlačidlovom aj dotykovom variante.

eSIM

Vďaka podpore eSIM odpadá nutnosť vlastniť fyzickú SIM kartu a tú vkladať do telefónu. Nemusíte tak riešiť vhodnú veľkosť v podobe SIM/micro SIM/nano SIM. Vstavaný čip v telefóne, ktorý nahrádza klasickú SIM kartu, umožňuje nahranie akéhokoľvek telefónneho čísla jednoduchým prehraním ESIM profilu cez dátovú 3G či 4G/LTE sieť daného operátora. V prípade viacerých eSIM profilov možno však (zatiaľ) v jednej chvíli používať iba jeden z nich.

Zvýšená odolnosť

Mobily so zvýšenou odolnosťou môžete do istej miery vystaviť vlhku či prachu bez toho, aby im to uškodilo. Stupeň odolnosti sa väčšinou udáva stupňom krytia, napr. IP67 alebo IP68. Prvé číslo znamená odolnosť voči preniknutiu prachu, druhé proti vode. Mobil s odolnosťou IP67 napríklad ponoriť na pol hodiny do vody s maximálnou hĺbkou jedného metra a ani dážď mu neublíži. Odolnosť voči pádom žiadanú pre outdoor a šport najlepšie odhadnete podľa gumových nárazníkov telefónu.

Desktopový režim

Ak pracujete s mobilným telefónom často na cestách, máte k dispozícii monitor a vyžadujete prenosnú stanicu podobajúcu sa na počítač, oceníte tzv. desktopový režim. Vybrané telefóny, predovšetkým z vyšších radov s dostatočným výkonom, disponujú možnosťou telefón pripojiť k monitoru, klávesnici, myši a ďalším perifériám pomocou špeciálneho hubu. Do istej miery tým získate praktický a užitočný desktopový počítač využívajúci výkon mobilného telefónu. Príkladom môže byť Samsung DeX Station pri vlajkových radoch S a Note či Desktop Mode pri modeloch Huawei Mate.

Mobilné služby

Parameter mobilných služieb začal byť v prípade smartfónov s Androidom relevantný len nedávno, a to kvôli sporu USA a Číny. Huawei totiž dostal pri svojich telefónoch zákaz využívať Google služby. Svoje nové mobilné telefóny s novými procesormi tak musí vybaviť vlastnými službami. V súčasnosti sa teda v telefónoch s Androidom môžeme stretnúť s dvoma možnosťami:

 • Google Mobile Services – známe rozhranie s prístupom ku všetkým aplikáciám Google vrátane Play Store. GMS nájdete pri veľkej väčšine smartfónov s Androidom.
 • Huawei Mobile Services – rozhranie, ktoré neumožňuje využitie aplikácií Google, ani Obchodu Play. Huawei tieto aplikácie nahrádza vlastným ekosystémom. Viac sa dočítate v článku o HMS, kde sme tieto služby tiež vyskúšali. Huawei Mobile Services sa nachádza pri všetkých novších (cca od roku 2020) smartfónoch Huawei.

Aký mobil potrebuje...

mobil pre dievčatá

• Kvalitný fotoaparát
• Bezrámčekový displej
• Uhlopriečka aspoň 5,5"

manažérsky mobil

• Veľký displej
• Bezdrôtové nabíjanie
• Čítačka odtlačkov prstov

mobil pre geekov

• Vysoký výkon
• Bezrámčekový displej
• Pamäť minimálne 128 GB

mobil pre fotografa

• Fotoaparát s OIS
• Pamäť vyše 256 GB
• Trojitý objektív

mobil na gaming

• Vysoký výkon
• Displej 6" a väčší
• Rýchle nabíjanie

klasický mobil

• Fyzické tlačidlá
• Dual SIM
• FM rádio

mobil na outdoor

• Odolný voči vode a nárazom
• Objemná batéria
• LED svietidlo

mobil pre seniorov

• Fyzické tlačidlá
• SOS tlačidlo
• Objemnejšia batéria

mobil pre deti

• Dotykový displej
• Nižšia cena
• Veľká batéria

mobil na šport

• Vodoodolný
• Bluetooth
• GPS

mobil na VR

• Jemnosť displeja od 500 PPI
• Nižšia hmotnosť
• Gyroskop

mobil na natáčanie videa

• Kamera s elektronickou stabilizáciou
• Pamäť minimálne 128 GB

Základné kategórie mobilných telefónov

Inteligentné telefóny (smartphone)

Inteligentné telefóny (smartfóny)

 • Pripojenie na internet
 • Veľký dotykový displej
 • Fotoaparát, hudobný prehrávač
 • Operačný systém
 • Množstvo aplikácií a pokročilých funkcií

Inteligentné telefóny, čiže smartphony majú širokouhlú dotykovú obrazovku, ktorá je ideálna na sledovanie videí, hranie hier, čítanie kníh a e-mailov a v neposlednom rade na surfovanie na internete. Do bežnej výbavy moderného inteligentného telefónu tiež patrí fotoaparát, ktorý dnes pri najlepších modeloch dosahuje kvalít bežných kompaktných fotoaparátov.

Výhody a nevýhody
 • Veľký displej
 • Dotykové ovládanie
 • Množstvo funkcií
 • Kvalitný fotoaparát
 • Väčšie rozmery
 • Kratšia výdrž na batériu
 • Menšia mechanická odolnosť

Operačný systém inteligentných telefónov

Nespočetné množstvo vášnivých diskusií na internete dokazuje, že snáď každý používateľ definuje ten najlepší operačný systém trochu inak. Ak stále nie ste rozhodnutí, ktorý OS si zaobstaráte, pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu operačnými systémami.

Inteligentné telefóny podľa ceny

High-end smartfóny

Chytré telefony s cenou nad 12 000 kč

Prémiové mobily tých najlepších parametrov. V tejto cenovej kategórii sa už prakticky nestretnete s obyčajnou plastovou konštrukciou, štandardom sú kvalitné materiály ako je kov a sklo. Oproti lacnejším modelom sa tu nepozerá na kompromisy. Získate tak špičkový fotoaparát, perfektný displej, extrémne výkonný procesor a viac než dostatok operačnej pamäte RAM.

Pokiaľ chcete to najlepšie, čo sa v súčasnosti na trhu nachádza, vyberte si mobil prémiovej triedy. Zároveň budete mať istotu, že sa váš nový mobil nestratí ani medzi modelmi predstavenými v nasledujúcich niekoľkých rokoch.

Výhody a nevýhody

 • Maximálny výkon
 • Prvotriedny displej a fotoaparát
 • Špičková konštrukcia
 • Aktualizácie dostupné po dlhšiu dobu
 • Vyššia cena

Smartfóny vyššej strednej triedy

Chytré telefóny s cenou do 8000 Sk do 12 000 Sk

Inteligentné telefóny z tzv. vyššej strednej triedy sa nachádzajú na pomedzí medzi bežným smartfónom a prémiovým modelom. Veľmi častá je kvalitná konštrukcia, ktorá sa často môže rovnať s tými najlepšími mobilmi. V porovnaní s prémiovým mobilom sa nižšia cena prejavuje predovšetkým horším fotoaparátom, slabším procesorom, menšou, avšak plne dostačujúcou, kapacitou operačnej pamäte a displej nedosahuje kvality úplnej špičky. Do tejto cenovej kategórie sa však často dostávajú vlajkové lode z minulého roka.

Pokiaľ chcete perfektne spracovaný a dostatočne výkonný mobil s kvalitným fotoaparátom, ale záleží vám na cene, v tejto cenovej kategórii si vyberiete.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitná konštrukcia
 • Plne dostačujúci výkon
 • Slušný fotoaparát a displej
 • Dobrý pomer cena/výkon
 • Kompromisy oproti prémiovým modelom

Smartfóny nižšej strednej triedy

Chytré telefóny s cenou do 4000 Sk do 8 000 Sk

Stredná trieda smartfónov predstavuje pre mnohých používateľov mobily s perfektným pomerom cena/výkon. Niektoré, predovšetkým drahšie modely z tejto cenovej kategórie, sa môžu pýšiť čiastočne kovovou konštrukciou, pekným Full HD displejom a dostatkom výkonu pre bežné používanie. Oproti drahším smartfónom však často strácajú v oblasti fotoaparátu. Je potrebné počítať aj s tým, že výkon môže byť o niekoľko rokov nedostatočný a súčasne výrobcovia zvyčajne neposkytujú niekoľkoročnú podporu týchto modelov.

Mobily zo strednej triedy sú často prvým vstupom používateľov do kategórie smartfónov. Ponúkajú pomerne slušnú kvalitu a parametre za relatívne nízku cenu, ale za cenu kompromisov vo výkone, konštrukcii, dostupnosti aktualizácií a kvalite fotoaparátu.

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Dostatočný výkon pre bežné používanie
 • Relatívne kvalitný displej
 • Aktualizácie dostupné s oneskorením
 • Nižší výkon pre náročné aplikácie a hry
 • Horší fotoaparát

Low-end smartfóny

Chytré telefóny do 4 000 Sk

Najlacnejšie inteligentné telefóny ponúkajú funkcie známe z drahých modelov, avšak za podstatne nižšiu cenu. Fungujú s rovnakým operačným systémom, teda sú pre nich dostupné zhodné aplikácie a hry. Lacné mobily však nedosahujú výkon drahých modelov, preto všetky programy nemusia bežať plynulo. Nízka cena sa ďalej prejavuje nie príliš kvalitným fotoaparátom, menej kvalitnou konštrukciou a displejom s nižším rozlíšením a horším podaním farieb.

Lacný smartfón môže byť ideálny ako druhý mobil, napríklad pre pracovné hovory, pre deti, alebo na cesty, kde hrozí strata alebo zničenie.

Výhody a nevýhody

 • Nízka cena
 • Podobné funkcie ako drahšie modely
 • Nízky výkon
 • Menej kvalitný fotoaparát
 • Displej s nižším rozlíšením
 • Zlá dostupnosť aktualizácií
 • Horšia kvalita konštrukcie
Inteligentné telefóny s Androidom

Inteligentné telefóny s Androidom

 • Operačný systém Android
 • Široký výber modelov
 • Množstvo aplikácií a hier
 • Prispôsobiteľné používateľské prostredie

Androidové smartfóny sú vhodné pre takmer všetkých bežných používateľov. Operačný systém Android od spoločnosti Google oproti iným mobilným OS umožňuje väčšie prispôsobenie a individualizáciu používateľom. Na Android je súčasne k dispozícii najširšia ponuka aplikácií a hier. Inteligentné telefóny s týmto operačným systémom sa nachádzajú vo všetkých cenových kategóriách s rôznymi veľkosťami a vzhľadom. Vďaka svojej jednoduchosti a širokej ponuke modelov si takmer každý vyberie mobil, ktorý je pre neho dostupný alebo sa mu páči.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitné modely za prijateľné ceny
 • Široký výber
 • Prispôsobiteľný operačný systém
 • Mnoho aplikácií a hier
 • Menej plynulý OS pri lacnejších modeloch
 • Horšia dostupnosť aktualizácií
Apple iPhone

Apple iPhone

 • Operačný systém iOS
 • Apple ekosystém
 • Špičková kvalita konštrukcie
 • Jednoduché ovládanie

Produkty spoločnosti Apple sa vždy môžu pýšiť vysokou kvalitou spracovania a vyladeným softvérom. Apple iPhone k tomu pridáva jeden z najlepších mobilných fotoaparátov, kvalitný displej a intuitívny operačný systém iOS. Ako všetky zariadenia Apple je ideálny na používanie v rámci ekosystému ďalších produktov od firmy Apple. Ide o mobil, ktorý vždy patril medzi to najlepšie, čo si možno kúpiť.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitný fotoaparát
 • Bezchybná kvalita konštrukcie
 • Plynulosť operačného systému
 • Prepojenie s ďalšími zariadeniami Apple
 • Vyššia cena
 • Menej možností prispôsobenia systému oproti Androidu

Ktorý iPhone zvoliť?

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini je veľmi zaujímavý model predstavený v októbri 2020. Spoločne s nižšie uvedenými bračekmi ide o nadupaný mobilný telefón s integrovaným najvýkonnejším 5 nm čipom A14 Bionic, systémom pripojenia príslušenstva MagSafe a podporou sietí 5G. Ide však o kompaktný mobilný telefón s uhlopriečkou len 5,4", čím si získava veľa fanúšikov. V menších rozmeroch je ukrytý displej, ktorý aj v najlacnejšom iPhone 12 konečne získal technológiu OLED. Farby sú teda krásne výrazné a čierna je skutočne čierna. Určite poteší aj to, že ho zoženiete hneď v 5 farebných variantoch.

Ak nutne nepotrebujete obrovskú uhlopriečku, ale chcete skúsiť systém iOS a mať istotu toho najlepšieho hardvéru, je pre vás iPhone 12 mini tou správnou voľbou.

Výhody a nevýhody

 • OLED displej
 • Kompaktné rozmery
 • Výkon čipu A14 Bionic
 • Cena pomer výkon
 • Farebné varianty
 • V balení nie je nabíjačka a slúchadlá

iPhone 12

iPhone 12

Model iPhone 12 tiež z októbra 2020 je ideálnou voľbou, ktorá sa v ponuke Apple pohybuje presne uprostred. Príjemný hranatý dizajn po vzorov starších iPhonov disponuje uhlopriečkou 6,1" a oproti modelu Mini tak poskytuje viac priestoru pre prácu aj zábavu. S najmenším modelom zdieľa aj päticu farebných variantov.

iPhone 12 je úplne ideálnou voľbou pre všetkých, ktorým sa iPhone 12 Mini zdá už príliš malý. Vďaka tenkým rámčekom ide aj s 6,1" displejom o malý telefón, ktorý nebude prekážať, napriek tomu toho ponúkne množstvo.

Výhody a nevýhody

 • Stále kompaktné rozmery vďaka tenkým rámčekom
 • Duálny snímač so schopnosťou ultraširokouhlých záberov
 • Podpora 5G
 • Farebné varianty
 • V balení nie je nabíjačka a slúchadlá
 • Základný model má len 64 GB úložisko

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

Dva základné iPhony uvedené v októbri 2020 sme si predstavili, teraz prechádzame do tej vyššej kategórie, ktorá ich sprevádza. Model Pro sa na prvý pohľad od iPhonu 12 líši najmä lesklými bokmi, ktoré sú vyrobené z chirurgickej ocele. Tiež pätica hravých farebných variantov chýba, namiesto toho je iPhone 12 k dispozícii vo štvorici štýlových odtieňov. Vylepšenia sme sa dočkali aj v oblasti fotoaparátu, ktorému pribudol teleobjektív a senzor LiDAR.

iPhone 12 Pro dáva najavo svoje zameranie luxusným dizajnom, ktorý podčiarkuje skvelú výbavu. Oproti predošlým modelom tu navyše nájdete vylepšený fotoaparát so senzorom LiDAR a 6 GB RAM pamäte.

Výhody a nevýhody

 • Fotoaparát s teleobjektívom
 • Senzor LiDAR
 • Vyššia operačná pamäť RAM
 • Luxusný dizajn
 • V balení nie je nabíjačka a slúchadlá
 • Oceľové boky sú lapače odtlačkov prstov

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max

Nechcete rozmýšľať nad kompromismi a uspokojíte sa len s tým najväčším displejom, čo je v ponuke? Potom je tu pre vás iPhone 12 Pro Max. Jeho displej už dosahuje rozmery 6,7", čo z neho robí rozmerný kúsok. Všetky funkcie z modelu Pro sú samozrejme zachované a okrem väčšieho displeja bol vylepšený aj fotoaparát o 5-násobný rozsah optického zoomu.

iPhone 12 Pro Max skrátka poteší tých najnáročnejších, ktorým tu nebude nič chýbať. Cena samozrejme plne zodpovedá ponúkaným parametrom.

Výhody a nevýhody

 • Nekompromisný 6,7" OLED displej
 • Senzor LiDAR
 • 5-násobný rozsah optického zoomu
 • Luxusný dizajn
 • Najpokročilejší iPhone súčasnosti
 • V balení nie je nabíjačka a slúchadlá
 • Oceľové boky sú lapače odtlačkov prstov
 • Cena

iPhone 11

iPhone 11

iPhone 11 je jedným z modelov predstavených v septembri 2019. Oproti jeho predchodcovi, iPhonu Xr, sme sa dočkali radu vylepšení. Zadný fotoaparát teraz dostal nového kolegu. Úplne prvýkrát tu Apple využil ultraširoký objektív a fotoaparát navyše podporuje optickú stabilizáciu a optický zoom. Pribudol aj nový procesor Apple A13, ktorý v súčasnosti patrí k najvýkonnejším na svete. Záujemcov tiež poteší nižšia cena oproti predchádzajúcej generácii.

iPhone 11 sa zdá byť skvelým vstupným modelom, ak uvažujete o investícii do Apple. Smartfón je v základe podobný iPhonu Xr, ale dolaďuje mušky, kde sa dá.

Výhody a nevýhody

 • Displej pre mnohých v prijateľnej veľkosti
 • Dvojitý fotoaparát s OIS a optickým zoomom
 • Prvý iPhone s ultraširokým objektívom
 • Skvelý výkon vďaka procesoru A13
 • Cena nižšia než v prípade ekvivalentu z minulého roku
 • Oproti zvyšku radu chýba XDR displej
 • Nebude ponúkaný vo variante 512 GB

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro

Spolu s novým smartfónom iPhone 11 oznámil Apple na keynote v septembri 2019 aj nový rad s označením 11 Pro. Sériovo ide o obdobu modelov Xs z roku 2018. Čo sa ale týka funkcií a vybavenia, ide o jednoznačný krok vpred. Úplne prvýkrát tu má iPhone trojitý fotoaparát, pričom všetky tri objektívy ponúkajú rozlíšenie 12 Mpx. Oproti základnému modelu pribudol ešte teleobjektív, ktorý pomáha s portrétovým režimom. Podobne ako model Xs, aj iPhone 11 Pro je o niečo menší ako iPhone 11, čo niekomu môže prísť vhod. S menším telefónom sa samozrejme viaže aj menší displej, avšak tohtoročné modely Pro majú väčšiu batériu a prinášajú vylepšenú technológiu XDR, známu z monitorov Apple.

Ak hľadáte perfektný smartfón od firmy Apple, iPhone 11 Pro je stále výbornou voľbou. Trojitý fotoaparát obohatený umelou inteligenciou je schopný vyhotoviť veľa pôsobivých snímok.

Výhody a nevýhody

 • Trojitý fotoaparát s bohatou softvérovou výbavou
 • Špičkový výkon a spracovanie
 • Dlhšia výdrž na batériu
 • Cena sa oproti modelu pre minulý rok nezmenila
 • Kvalitný OLED displej s technológiou XDR
 • Veľmi kompaktné rozmery
 • Najmenší displej z radu

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max je najvyšším modelom série roku 2019. Prívlastok „Max“ napovedá, že displej je väčší ako v prípade iPhonu 11 Pro. Konkrétne má 6,5" a samozrejmosťou je aj panel OLED s technológiou XDR. S väčším displejom však nutne prichádza aj rozmernejšie telo, čo môže znamenať o trochu ťažšie ovládanie. Rovnako ako všetky modely z radu 11 má iPhone 11 Pro Max certifikáciu IP68 a špičkový procesor Apple A13 s vyšším výkonom a úspornejším chodom.

iPhone 11 Pro Max sa pre vás hodí, ak sa vám páči iPhone 11 Pro, ale vadí vám menší displej. Túto problematiku totiž Max bravúrne zvláda. Ale pripravte sa, že za modely s vyššou kapacitou úložiska si priplatíte.

Výhody a nevýhody

 • Najlepší fotoaparát od Apple
 • Obrovský Super Retina OLED displej s XDR
 • Väčší displej si zachováva rovnakú jemnosť
 • Výdrž batérie je výrazne dlhšia
 • Bezchybné dielenské spracovanie
 • Vyššia cena
 • Dizajn nemusí všetkým vyhovovať

iPhone SE 2020

iPhone SE 2020

iPhone SE bol od roku 2016 vstupným modelom do ekosystému iOS a mnoho používateľov si ho obľúbilo najmä kvôli menším rozmerom. Nový iPhone SE pre rok 2020 v tomto trende jednoznačne pokračuje, hoci má rozmery väčšie, pretože nadväzuje na iPhone 8.

Od neho si preberá rozmery, veľkosť aj technológiu displeja a tiež ikonický home button. iPhone SE 2020 je ale výkonnejší. Pracuje síce stále len s 3 GB pamäte RAM, v kombinácii s vyladeným iOS to ale v praxi nie je výraznejší hendikep.

Predovšetkým ho ale poháňa špičkový procesor Apple A13 Bionic, ktorý nájdeme aj pri modeloch iPhone 11 Pro Max, ktorý má rozhodne stále výkonu na rozdávanie. Prekonáva aj Snapdragon 865 alebo konkurenciu od Samsungu a Huawei. Ak teda chcete malý, lacný, ale výkonný mobilný telefón s jablkom v znaku, iPhone 2020 druhej generácie vás nesklame ani v najmenšom.

Výhody a nevýhody

 • Výrazne menšie rozmery oproti dnešným štandardom
 • Najnovší procesor Apple A13 Bionic
 • Oživenie obľúbeného dizajnu
 • Podporuje rýchlonabíjanie a ďalšie najnovšie technológie
 • Najlacnejší nový iPhone v histórii
 • Nemá OLED displej
 • Chýba Face ID
 • Má len jeden fotoaparát

iPhone Xr

iPhone XR

iPhone Xr je aktuálne najlacnejším z iPhonov predstavených v roku 2018. Oproti iPhonu Xs je o niečo väčší a má aj rozmernejší displej. Jeho jemnosť však dosahuje o tretinu nižšie hodnoty. Zásadný rozdiel tkvie v zadnej kamere. Kým iPhone Xs a Xs Max operujú s dvoma 12 Mpx fotoaparátmi, iPhone Xr má fotoaparát iba jeden. To však mobilný telefón nepripravuje o často ospevovaný portrétny režim. Poháňa ho tiež vysoko výkonný procesor Apple A12 Bionic.

iPhone Xr sa hodí pre každého, kto chce štýlový telefón, ale je obmedzený rozpočtom. Ak sa zmierite s niekoľkými kompromismi, bude sa vám Xr páčiť.

Výhody a nevýhody

 • Stále bezchybný výkon
 • Veľký displej
 • Štýlový dizajn
 • Špičkové spracovanie
 • Znížená cena
 • Absencia Touch ID
 • „Iba“ jeden zadný fotoaparát

iPhone Xs

iPhone XS

Apple iPhone XS je nástupcom iPhonu X s vylepšeným fotoaparátom aj odolnosťou voči vonkajším vplyvom podľa certifikátu IP68 (iPhone X mal len certifikát IP67). S telefónom sa tak môžete potápať až do hĺbky dvoch metrov. Ďalšou zmenou je novší procesor Apple A12, ktorý mu zabezpečuje plynulý výkon aj pri hraní náročných hier.

Mobilný telefón iPhone Xs sa predstavil už v roku 2018, stále však možno povedať, že má špičkovú výbavu. Od Xs Max sa odlišuje len menším displejom a batériou. Chcete kompaktný Apple iPhone s veľkým displejom? Potom bude tento model pre vás ideálny.

Výhody a nevýhody

 • Prvotriedny výkon
 • Kvalitný duálny fotoaparát
 • Vydarený dizajn
 • Jemný displej
 • Bezchybná kvalita spracovania
 • Menší displej ako v prípade Xs Max
 • Vyššia cena

iPhone Xs Max

iPhone XS Max

Mobilný telefón iPhone Xs Max bol v roku 2018 vrcholom ponuky Apple, čo sa týka série X. Oproti iPhonu Xs prináša oveľa väčší, 6,5" displej, pričom si zachováva rovnakú jemnosť. Mobilný telefón je tiež o niečo rozmernejší, čo na druhej strane nemusí každému vyhovovať. Rovnako ako ostatné smartfóny z radu prichádza s čipsetom Apple A12 Bionic a zvýšenou ochranou proti vonkajším vplyvom podľa certifikátu IP68.

Ak chcete stále výborný mobilný telefón od Apple, ale nevyžadujete úplné novinky z roku 2019, iPhone Xs Max by sa vám mohol páčiť. Zvlášť modely s vyššou kapacitou úložiska vás však prinútia siahnuť hlbšie do vrecka.

Výhody a nevýhody

 • Parádny výkon
 • Veľký a kvalitný displej
 • Špičkový duálny fotoaparát
 • Moderný dizajn
 • Vysoká kvalita spracovania
 • Pre niekoho väčšie rozmery
 • Vysoká cena

iPhone 8

iPhone 8

Nástupcovia telefónov iPhone 7 nesú označenie iPhone 8. Tradičné značenie nástupcov písmenom S je v tomto prípade vynechané. Dôvodom sú podľa Apple výraznejšie zmeny oproti modelom iPhone 7, najmä zmena materiálu zadného krytu z hliníka na sklo. Vďaka tomu bolo možné integrovať bezdrôtové nabíjanie. Menší model iPhone 8 má 4,7" Retina displej a jeden zadný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx, avšak výkon a funkcie sú rovnaké ako pri väčšom modeli Plus.

Pokiaľ chcete kompaktný telefón so špičkovými parametrami, iPhone 8 je dobrá voľba. Získate vysoký výkon iPhonu v ľahko ovládateľnom tele.

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon
 • Kvalitný 4,7" displej
 • Vynikajúci fotoaparát
 • Špičková kvalita spracovania
 • Starší dizajn

iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus

Väčší braček iPhone 8 ponúka 5,5" displej. Oproti iPhone 8 má model Plus navyše duálny fotoaparát. Veľký displej je vhodný na sledovanie a prezeranie multimédií alebo surfovanie na internete. Slúžiť ako vrecková kancelária, ktorú máte vždy poruke.

Nástupca populárneho modelu iPhone 7 Plus ponúka výrazne vyšší výkon, lepší fotoaparát a funkciu bezdrôtového nabíjania.

Výhody a nevýhody

 • Maximálny výkon
 • Kvalitný 5,5" displej
 • Vynikajúci duálny fotoaparát
 • Perfektná konštrukcia
 • Väčšie rozmery
 • Starší dizajn
 • Vyššia cena

iPhone 7

iPhone 7

Na iPhone 7 ani nie je poznať, že ide o model z roku 2016. Má stále dostatok výkonu, fotoaparát, ktorý sa stále môže radiť medzi tie lepšie a starý znamy 4,7" displej. Vďaka kompaktným rozmerom dobre sadne do ruky a ľahko sa ovláda.

Perfektný telefón s menším displejom na jednoduché ovládanie, vysokým výkonom a tradične bezchybnou konštrukciou, taký je iPhone 7.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitná konštrukcia
 • Vysoký výkon
 • Kvalitný fotoaparát
 • 4,7" Retina displej
 • Starší dizajn

iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus

iPhony z roku 2016 sú aj dnes kvalitné a vyhľadávané zariadenia s obľúbeným, aj keď už trošku starším dizajnom. Model iPhone 7 Plus ponúka veľký 5,5" Retina displej, duálny fotoaparát a dostatok výkonu aj pre dnešok. Samozrejmosťou je hladký chod a intuitívne ovládanie operačného systému iOS. To všetko za výrazne nižšiu cenu ako najnovšie modely.

Kvalitný iPhone 7 Plus ponúka špičkovú kvalitu a viac než dostatočný výkon za menej peňazí ako najnovšie mobilné telefóny. Chýba mu však bezdrôtové nabíjanie a má mierne horší fotoaparát.

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Kvalitné spracovanie
 • Vysoký výkon
 • Kvalitný 5,5" displej
 • Väčšie rozmery
 • Opozeraný dizajn

Ponúkame repasované iPhony

Nemáte záujem o úplne nový iPhone? Vďaka spolupráci so spoločnosťou Renewd teraz ponúkame repasované iPhony. Ak chcete ušetriť ako vašu peňaženku, tak aj prírodu, máte skvelú možnosť.

Naše repasované iPhony Renewd ponúkajú:

 • 100 % originálne náhradné diely Apple
 • Dôkladnú kontrolu kvality
 • Nové originálne príslušenstvo v balení
 • Takmer perfektný vzhľad
 • Vždy najnovšiu verziu iOS
 • Ekologické balenie a nižšiu cenu
 • Dvojročnú záruku, a to aj pre podnikateľov

Radosť si môžete urobiť napríklad iPhonom XS, alebo iPhonom X. Kompletnú ponuku nájdete v našej sekcii repasovaných telefónov Apple iPhone.

Fotomobily, Huawei P20 Pro

Fotomobily

 • Nadštandardná kvalita fotoaparátu
 • Stabilizácia obrazu
 • Pekné fotky za každých podmienok
 • Fotoaparát vždy poruke

Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte práve pri sebe. A vďaka fotomobilom nemusí byť vôbec zlý. Mobily radené medzi fotomobily disponujú kvalitným fotoaparátom, ktorý umožňuje zachytiť akúkoľvek momentku. Kvalita však stačí aj na fotky z rodinnej dovolenky, osláv alebo fotenie „pre radosť“. Fotomobily majú nainštalovaný operačný systém, takže sa radia do smart mobilov, čo prináša všetky ich výhody, ako je obrovské množstvo dostupných aplikácií a hier.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitný fotoaparát
 • Natáčanie videa vo vysokom rozlíšení
 • Funkcie a vlastnosti ako iné inteligentné telefóny
 • Nemusíte so sebou nosiť fotoaparát zvlášť
 • Často chýba optický zoom
 • Väčšia citlivosť na svetlo ako pri kompaktných fotoaparátoch

Časté otázky pri výbere fotomobilu

Je fotoaparát s viacerými megapixelmi lepší?

Viac megapixelov nemusí nutne znamenať kvalitnejšiu fotku. Dôležitá je veľkosť senzora fotoaparátu. Mobily majú zvyčajne senzor a viac megapixelov na malej ploche spôsobuje väčší šum. Pri následnej úprave fotografie softvérom mobilu dochádza k mazaniu drobných detailov. Preto tie najlepšie fotomobily majú 12 – 15 Mpx.

Na aké parametre fotoaparátu sa teda zamerať?

Pre odhad kvality fotoaparátu mobilu je dobré sa zamerať na svetelnosť a optickú stabilizáciu obrazu. Svetelnosť predstavuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač a f/desatinné číslo. Čím menšie číslo, tým viac svetla dopadne na senzor, čo sa hodí najmä pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok, napríklad večer. Optická stabilizácia je zabudovaná priamo do optickej sústavy objektívu a oproti softvérovej stabilizácii je výrazne účinnejšia. Slúži na redukciu chvenia mobilu pri fotografovaní z ruky, vďaka čomu nie sú fotky rozmazané. Pre hrátky s hĺbkou ostrosti (bokeh) je potrebný telefón s duálnym fotoaparátom.

Je nejaký rozdiel medzi inteligentnými telefónmi (smartfónmi) a fotomobilmi?

Nie je. Fotomobily sú inteligentné telefóny s kvalitným fotoaparátom.

odolné telefóny

Odolné mobily

 • Prežijú náročné podmienky
 • Odolná konštrukcia
 • Smartfóny aj tlačidlové modely
 • Vždy vodoodolné

Odolné mobily sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou garantovanou certifikáciou IP, teda voči prachu, vode a niektoré odolajú aj pádom. Sú k dispozícii v podobe klasických tlačidlových mobilov aj ako smartfóny. Pokiaľ sa radi venujete športom alebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete surfovať na internete a inštalovať ľubovoľné aplikácie, je pre vás inteligentný telefón ideálnou voľbou. Na druhú stranu oproti tlačidlovým verziám majú nevýhodu v podobe výrazne kratšej výdrže batérie a spravidla aj vyššej hmotnosti.

Výhody a nevýhody
 • Zvýšená odolnosť
 • Tlačidlové modely aj smartfóny
 • Všetky cenové kategórie
 • Ideálne pre outdoorové aktivity
 • Obvykle vyššia hmotnosť a rozmery

Vodoodolné mobily

Vodoodolné mobily majú výrobcom garantovanú ochranu pred vniknutím vody do mobilu. Moderné smartfóny sú už pomerne často vodotesné, a to bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na ich dizajn.

Ako sa označuje miera odolnosti?

Na vyjadrenie miery odolnosti slúži certifikácia podľa normy IP, napríklad IP57. Prvá číslica za predponou „IP“ značí prachuodolnosť, respektíve prachutesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 6. Druhá číslica značí vodoodolnosť, respektíve vodotesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 8. Najodolnejšie mobily na trhu majú označenie IP68 – sú plne prachutesné a vodotesné, môžete ich tak bez obáv ponoriť do určitej hĺbky po dobu udávanú výrobcom, minimálne však do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.

Mobily odolné nárazom

Mobily, ktoré sú nárazuvzdorné, patria medzi najodolnejšie, ktoré možno zohnať. Majú zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu alebo pádu z určitej výšky a sú tiež vodotesné. Takéto mobily majú väčšinou rôzne výstuže, pogumovaný povrch či iné ochranné „výstupky“ na rizikových miestach. Hodia sa do extrémnych podmienok, napríklad na náročné outdoorové aktivity či pre prácu v rizikovom prostredí.

Klasické tlačidlové telefóny

Klasické (tlačidlové) mobily

 • Fyzická tlačidlová klávesnica
 • Ideálne na volanie a SMS
 • Veľmi dlhá výdrž na batériu
 • Iba základné funkcie

Bežné tlačidlové mobily sú spoľahlivé v každej situácii a sú ideálne, pokiaľ od svojho mobilu vyžadujete dlhú výdrž na batériu. Sú primárne určené na volanie a písanie SMS, čo zvládajú perfektne aj vďaka vstavanej fyzickej klávesnici. Môžu mať aj integrovaný fotoaparát, avšak výrazne nižšej kvality než smartfóny. Vďaka nízkym obstarávacím nákladom a dlhej výdrži sa tiež používajú ako záložné a cestovné mobily.

Výhody a nevýhody
 • Prispôsobené pre volania a SMS
 • Fyzická tlačidlová klávesnica
 • Dlhá výdrž na batériu
 • Nízka cena
 • Slabý (alebo žiadny) fotoaparát
 • Malý displej
 • Chýbajú pokročilé funkcie smartfónov

Časté otázky pri výbere klasického (tlačidlového) telefónu

Má zmysel v dnešnej dobe ešte kupovať tlačidlový telefón?

Je pravdou, že teraz sa predávajú hlavne smartfóny, avšak aj tlačidlové mobilné telefóny majú stále svojich priaznivcov. Konštrukcia s tlačidlami vyhovuje mnohým ľuďom, ktorí sa k nim opäť radi vracajú. Ďalšou výhodou je ich jednoduché ovládanie a nízka cena. Na to pamätajú aj výrobcovia a predstavujú stále nové modely, hoci ich ponuka nie je tak rozsiahla ako v prípade smartfónov.

Môžem s tlačidlovým telefónom fotiť?

Aj pri tlačidlových telefónoch je vstavaný fotoaparát štandardom. Neponúka však vysokú kvalitu, rozlíšenie sa pohybuje max. okolo 0,3 Mpx. Fotoaparát je tak vhodný len pre občasné fotenie. Rovnako ani prezeranie fotiek na malom displeji nie je príliš pohodlné.

Je súčasťou tlačidlových telefónov aj budík?

Áno, je. Hoci sú v mnohých ohľadoch tlačidlové mobilné telefóny čo sa funkcií týka, obmedzené, tie základné, ako je práve budík či kalendár alebo možnosť tzv. rýchlej voľby (teda priradenie rýchleho kontaktu k tlačidlu), nájdeme aj pri nich.

Mobilné telefóny pre seniorov

Mobilné telefóny pre seniorov

 • Modely s fyzickými tlačidlami
 • Jednoduché ovládanie
 • Veľký text na dobre čitateľnom displeji
 • Tlačidlo pre privolanie pomoci

Mobily pre seniorov tvoria samostatnú kategóriu. Ich výrobcovia sa zameriavajú najmä na praktickosť a jednoduchosť. Navyše ponúkajú užitočné funkcie, ktoré môžu zachrániť život. Samozrejmosťou sú veľké tlačidlá a ľahko čitateľný displej s písmom, ktoré možno bez problémov prečítať aj bez okuliarov.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduché ovládanie
 • Veľké tlačidlá
 • Dobre čitateľný displej
 • SOS tlačidlo
 • Základné funkcie
 • Dizajn

Časté otázky pri výbere mobilného telefónu pre seniorov

Čo je SOS tlačidlo a ako funguje?

SOS tlačidlo slúži pre prípad núdze a možno k nemu priradiť jeden i viac kontaktov, napríklad rodinných príslušníkov. Po jeho stlačení mobil spravidla odošle na dané kontakty SMS správu, prípadne aj zavolá na definovaný kontakt, napríklad tiesňovú linku 155.

Podľa čoho vyberať mobil pre seniorov a aké funkcie vyhľadávať?

Aj tie najlacnejšie modely, ktoré s cenou začínajú od 20 EUR, ponúkajú veľké tlačidlá, kontrastný a dobre čitateľný displej a pár ďalších funkcií navyše. Mobily s SOS tlačidlom sa potom pohybujú od 25 EUR. Okrem klasickej konštrukcie sú k dispozícii aj zariadenia vo véčkovom vyhotovení začínajúce na rovnakej cene. Drahšie modely potom majú napríklad väčší displej, podporu Bluetooth alebo zaujmú krajším dizajnom.

K niektorým mobilom výrobca v základnom balení dodáva aj praktický nabíjací stojan, do ktorého stačí mobil iba položiť. Používateľ je potom ušetrený od pripájania nabíjačky ku konektoru mobilu.

Užitočná je aj funkcia SOS Locator, ktorou disponujú niektoré mobily Aligator. Po stlačení SOS tlačidla odošle mobil spolu s núdzovou správou aj odkaz na mapu s aktuálnou polohou používateľa.

Čo býva štandardnou súčasťou výbavy mobilných telefónov pre seniorov

Telefóny pre seniorov majú väčšinou len základnú výbavu, avšak prakticky pri všetkých modeloch dnes nájdeme:

 • Fotoaparát – kvôli nižšiemu rozlíšeniu – okolo 0,3 Mpx ale ide len o základné, núdzové riešenie
 • České menu a ovládanie – pri nákupe hľadajte v ponuke informáciu „Lokalizované pre SK“
 • Rýchla voľba – umožňuje priradiť dané telefónne číslo ku konkrétnemu tlačidlu, používateľ ho tak nemusí zložito vytáčať
 • Budík – je bežnou súčasťou všetkých telefónov, umožní jednoduché nastavenie času budenia či ďalšie upozornenia

Sú k dispozícii aj náhradné batérie?

Väčšinou to bežné nie je. Avšak životnosť batérií mobilných telefónov býva dlhšia ako výdrž telefónov samotných. V prípade, že potrebujete náhradnú batériu, odkážeme vás do našej sekcie batérie pre mobilné telefóny, prípadne sa obráťte na autorizovaný servis danej značky.

Stolné telefóny a faxy

Stolné telefóny a faxy

 • Telefóny pre pevnú linku
 • Ideálne do kancelárií
 • Drôtové aj bezdrôtové varianty
 • Často majú displej a podporujú viac účtov

Pokiaľ zháňate telefón do kancelárie, prípadne skrátka preferujete starú dobrú pevnú linku, zaujímať by vás mohli stolové telefóny a faxy. Avšak aj na pôvodné telefóny došiel nádych modernej doby, a tak aj tu často nájdete vedľa klasického číselníka aj menšie či väčšie displeje. Častá je tiež podpora viacerých SIP účtov, a to až napríklad 16.

Výhody a nevýhody
 • Vhodné pre zriadenia pevnej linky vo firme
 • Jednoduché a rýchle ovládanie
 • V dnešnej dobe ponúkajú aj rôzne moderné technológie
 • Nízka cena
 • Napájané zo siete – nie sú teda prenosné

Slovník pojmov – mobily

LTE

Označuje 4. generáciu dátovej siete. Maximálna teoretická rýchlosť dátových prenosov v rámci pokročilej technológie LTE-A (LTE Advanced) činí v súčasnosti až 375 Mb/s pre sťahovanie a až 50 Mb/s pre odosielanie dát. Väčšina slovenských LTE sietí je postavená na rozdiel od tých zahraničných na frekvencii 800 MHz, preto si pri výbere mobilu overte, či podporuje aj túto frekvenciu.

Notch

Notch je názov pre vykrojenie displeja, používaný na mobilných telefónoch. Slúži na to, aby mohla obrazovka zaberať maximum plochy smartfónu, ale zároveň aby boli senzory a selfie kamera ergonomicky umiestnené.

Čistý Android

Čistý Android je názov používaný pre operačný systém Android v jeho najjednoduchšej podobe – neobsahuje upravené grafické rozhranie ani prípadné funkcie, ktoré do operačného systému vkladajú jednotliví výrobcovia.

Stupeň krytia (IP)

Stupeň krytia (IP, Ingress Protection) je medzinárodne štandardizovaný kód, ktorý udáva odolnosť elektrospotrebičov proti vniknutiu cudzích telies a kvapalín, najmä vody. Vyjadruje sa v tzv. IP kódu, ktorý je tvorený znakmi IP nasledovanými dvoma číslicami: prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhá označuje stupeň krytia pred vniknutím vody.

eSIM

Plastovým SIM kartám už zvoní umieračik. Budúcnosťou je technológia eSIM. Ide o samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu. Čo všetko sa týmto odklonom od plastových kartičiek zmení? A má moderná technológia eSIM nejaké úskalia?

P-DC1-WEB26