Obnoviť stránku

Rýchle nabíjanie Quick Charge je úľavou pre majiteľov smartfónov

Aktualizované

Najväčšou slabinou dnešných mobilných telefónov je krátka výdrž batérie. Prevratná technológia, ktorá by výrazne navýšila kapacitu súčasných akumulátorov, je síce v nedohľadne, výrobcovia sa ale aspoň snažia problém kompenzovať rýchlym nabíjaním. Jednotkou v tomto odbore je spoločnosť Qualcomm a jej funkcia Quick Charge. O koľko dokáže skrátiť nabíjanie a ktoré prístroje túto funkciu podporujú?

Qualcomm Quick Charge

Rýchle nabíjanie Quick Charge – OBSAH

  1. Quick Charge 2.0 je síce staršie, ale stále relevantné
  2. Quick Charge 3.0 je v súčasnosti najrozšírenejší štandard
  3. Quick Charge 4.0 s vyššou rýchlosťou aj vylepšenou ochranou
  4. Quick Charge 4+ robí v mobilnom nabíjaní zázraky
  5. Zabudnite na problémy ako v prípade Galaxy Note 7

Quick Charge 2.0 je síce staršie, ale stále relevantné

Technológia rýchleho nabíjania Quick Charge 2.0 je druhou generáciou tejto funkcie. Kým nabitie bežného telefónu trvá niekoľko hodín, s využitím QC2.0 dokážete úplne vyšťavený smartfón dostať na 60 % za necelých 30 minút. Funkcia je podporovaná najmä vrcholnými modelmi. Výnimku predstavuje spoločnosť Apple, ktorá QC nevyužíva. Aj preto napríklad takému iPhone 7 Plus môže trvať nabitie z 0 na 100 % aj cez dve hodiny.

Aby ste dosiahli maximálnu rýchlosť pri doplnenia energie, je nutné použiť nabíjačku podporujúcu tento štandard. Napríklad tú, ktorá je súčasťou balenia. Ak použijete výkonnejšiu nabíjačku s výstupom 2 A, ale bez podpory QC2.0, dobíjanie bude o niečo pomalšie, ale stále rýchlejšie ako s obyčajnou alternatívou.

Quick Charge 2.0 ; rychlonabíjanie

A o koľko sa vôbec skráti vďaka Quick Charge 2.0 čas nabíjania? Pozrite sa na video nižšie. Rozdiel rozhodne nie je zanedbateľný!

Vo videu môžete vidieť, že nabíjanie s funkciou Quick Charge 2.0 je oproti ostatným dvom riešeniam jasne rýchlejšie, pretože už za 40 minút získa telefón celých 50 % energie.

Mobilné telefóny s rýchlym nabíjaním Quick Charge 2.0

Technológiu Quick Charge 2.0 v súčasnosti podporujú procesory Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412, 415, 425, 610, 615, 616, 800, 801, 805, 808 a 810. Ide teda napr. o nasledujúce inteligentné telefóny a tablety:

Quick Charge 3.0 je v súčasnosti najrozšírenejší štandard

V súčasnosti môžeme v prípade väčšiny modelov inteligentných telefónov vidieť už tretiu generáciu rýchleho nabíjania v podaní spoločnosti Qualcomm. Funkciu Quick Charge 3.0 predstavil výrobca v druhej polovici roka 2015. Oproti predchádzajúcej verzii ďalej skracuje čas nutný na nabíjanie telefónu až o 38 %. Prístroj tak možno z 0 % na 80 % dostať iba za 35 minút. Okrem toho vylepšuje prácu s širším rozsahom nabíjacích napätí a tiež prináša podporu konektorov USB typu C.

Smartfóny s rýchlym nabíjaním Quick Charge 3.0

Ak túžite po slušnej rýchlosti dobíjania, vyberajte si smartfóny vyššej strednej triedy s procesormi Qualcomm Snapdragon 821, 820, 653, 652, 650, 626, 625, 620, 617, 435, 430 a 427. Konkrétne ide napríklad o tieto mobilné telefóny:

Quick Charge 3.0; rychlonabíjanie

Quick Charge 4.0 s vyššou rýchlosťou aj vylepšenou ochranou

Qualcomm v novembri 2016 predstavil už štvrtú generáciu technológie rýchleho nabíjania Quick Charge 4. V tejto súvislosti používa výstižné heslo „5 za 5“ – za päť minút nabíjania získa batéria kapacitu na 5 hodín prevádzky. Podľa slov výrobcu má oproti Quick Charge 3.0 priniesť o 20 % rýchlejšie a o 30 % efektívnejšie nabíjanie, pričom batéria získa 50 % svojej energie už po 15 minútach nabíjania.

Quick Charge 4.0 – 5 for 5; rychlonabíjanie

Kde nájdete rýchlonabíjanie Quick Charge 4.0?

Standard Quick Charge 4.0 podporujú procesory Snapdragon 630, 636, 660, 835 a 845, ktoré nájdete hneď v niekoľkých veľmi výkonných smartfónoch:

Quick Charge 4+ robí v mobilnom nabíjaní zázraky

Dlhú dobu bolo problémom v nabíjaní obmedzenie súčasnej technológie. Konektor USB-C s technológiou Power Delivery totiž skrátka neumožňoval (pre mobilné zariadenia) vyšší výstup ako 60 W. S riešením prichádza QC 4+, ktorý vôbec prvýkrát predstavuje technológiu Dual Charge. Batériu vďaka nej je možné rozložiť do dvoch článkov a každý z nich nabíjať zvlášť, avšak pod rovnakým napätím. Teoreticky sa tak otvára možnosť až dvakrát rýchlejšieho nabíjania, než poskytuje QC 4.0 (v súčasnosti zatiaľ nie je možné) a tiež vyššie kapacity batérie.

Quick Charge 4+ – Dual Charge

Ktoré smartfóny nabíjajú vďaka Quick Charge 4+ najrýchlejšie?

Standard Quick Charge 4+ podporujú v súčasnosti len špičkové procesory, ktoré nájdete v prípade vlajkových lodí – menovite Snapdragon 845, 855, 855+ a 865. Hovoríme tu napríklad o nasledujúcich smartfónoch:

Zabudnite na problémy ako v prípade Galaxy Note 7

Po problémoch s explodujúcim Galaxy Note 7 príde iste vhod niekoľko novo predstavených foriem ochrany batérie, napríklad proti prepätiu či prehriatiu pri rýchlom nabíjaní. Novinkou je automatická detekcia typu a kvality pripojeného kábla, na základe čoho bude nabíjanie prebiehať takou rýchlosťou, aby nedochádzalo k namáhaniu vnútorných obvodov. Štandardy QC 4.0 a 4+ navyše ponúkajú spätnú podporu, čo je ďalší dôležitý krok pre bezpečnosť technológie rýchlonabíjania.

Quick Charge 4.0; rychlonabíjanie

i Mohlo by vás zaujímať

Rýchlonabíjanie sa posúva neustále dopredu a aj veľké batérie teraz môžeme nabiť v rámci niekoľkých minút. Výrobcovia pravdepodobne budú ďalej cieliť na ešte vyššie kapacity a výdrž batérií, s čím budú nevyhnutne musieť prísť aj nové nabíjacie štandardy, s ktorými bude dobíjanie ešte rýchlejšie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12