Obnoviť stránku

Naše predajne zostávajú otvorené a obslúžime všetkých zákazníkov. Viac informácií o aktuálnych opatreniach nájdete tu.

Najlepšie hry na PS5; screenshot: Main, DualSense

Najlepšie hry na PlayStation 5: Top 20

(Update): Pridané tituly Mortal Kombat 11, Disco Elysium The Final Cut a Marvel's Guardians of the Galaxy.

PlayStation 5 zatiaľ medzi nami nie je príliš dlho, napriek tomu už táto konzola predstavila rad podarených exkluzivít. Zároveň si však vďaka spätnej kompatibilite s PlayStation 4 hrami môžeme užiť rad už skôr vydaných herných klenotov v lepšej grafike či inými novinkami. A pretože vybrať z takého množstva hier tie najlepšie kúsky nie je jednoduché, dali sme si tú prácu a pripravili pre vás zoznam pätnástich najlepších hier na PlayStation 5. V druhej časti článku potom nájdete tiež viac než 10 najočakávanejších hier, ktoré v najbližších mesiacoch a rokoch na PlayStation 5 vyjdú.


Autor: Filip NěmecŠpeciál


Zdroj obrázka: Sony

Najlepšie hry na PlayStation 5

Chystáte sa zaobstarať si konzolu PlayStation 5 alebo už ste ju doma rozbalili a premýšľate, čo si na novej next-gen konzole zahrať? Tak presne pre vás je tu náš pravidelne aktualizovaný rebríček najlepších hier na PlayStation 5, ktorý je už teraz plný zaujímavých hier. Pravda, mnohé z nich vyšli už na PS4 a najnovšia konzola od Sony ich podporuje vďaka spätnej kompatibilite, vybrali sme však také hry, ktoré ťažia z vysokého výkonu PlayStation 5 a na rozdiel od PS4 tak bežia napríklad v 4K alebo podporujú ray-tracing. V prvom rade však ide o vynikajúce hry a nech si už vyberiete akúkoľvek z nich, neurobíte chybu.

>Ak ste si už predplatili PlayStation Plus, pozrite sa do PS Plus Collection, kde si môžete bez ďalších poplatkov stiahnuť tie najväčšie PlayStation 4 skvosty, pričom mnoho z nich na PS5 tiež ponúka predovšetkým krajšiu grafiku. Pokiaľ ale chcete dať čisto na náš úsudok, nižšie nájdete abecedne radený zoznam tých aktuálne najlepších hier na PlayStation 5 podľa redakcie Alza Magazínu.

Disco Elysium: The Final Cut – Zvláštny detektív v divnej dobe


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Disco Elysium: The Final Cut

Klasických izometrických RPG nájdeme na konzolách ako šafranu, ale občas sa vylúpne klenot, ktorý nám všetko vynahradí. Jedným z nich je určite indie záležitosť Disco Elysium o svojráznom detektívovi v dystopickej budúcnosti od britského štúdia ZA/UM. Disco Elysium si vás získa stovkami možností, ktoré majú vplyv na príbeh. Vo variante The Final Cut sa dostáva aj na PS5, kde oproti pôvodnej verzii ponúkne plne nadabované dialógy, nové politické questy a hladký beh v 4K s 60 fps.

Disco Elysium: The Final Cut v skratke

  Disco Elysium: The Final Cut

 • Žáner: RPG
 • Vývojár: ZA/UM
 • Vydavateľ: ZA/UM
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 30. 3. 2021 na PS5 a PS4

Marvel's Guardians of the Galaxy – Partia hic zachraňuje vesmír


Zdroj: Marvel Entertainment

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Marvel's Guardians of the Galaxy

Marvel's Guardians of the Galaxy od štúdia Eidos-Montréal bezpochyby patrí k najväčším prekvapeniam roku 2021. Akčná adventúra inšpirovaná výstrednou komiksovou partičkou bojujúcou s nebezpečným kozmickým kultom nás nadchla podareným príbehom, výborným audiovizuálnym spracovaním a skvele napísanými postavami, s ktorými si počas hrania vytvoríte až nečakane silný vzťah. Záchrana vesmíru je možná na prvý pohľad poriadna fuška, s tímom Guardians of the Galaxy ale ešte nikdy nebola zábavnejšia.

Všetky potrebné informácie o hre nájdete v našej recenzii alebo v tomto špeciále.

Marvel's Guardians of the Galaxy v skratke

  Marvel's Guardians of the Galaxy

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Eidos Montreal
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 26. 10. 2021 na PS5 a PS4

Mortal Kombat 11 Ultimate – Krvavá bojovka v najlepšej forme


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PlayStation 4 verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Mortal Kombat 11 Ultimate

Hektolitre krvi, prelámané všetky kosti a útroby na madere, tak nejako vyzerá porazený bojovník v poslednom pokračovaní série Mortal Kombat, ktorá zobrazuje násilie až do groteskne absurdných detailov. Drastické súboje si môžete užiť aj na konzole PS5 vo verzii Ultimate ponúkajúcej vedľa obsahu pôvodnej hry vylepšený vizuál (dynamické 4K), kompletnú zostavu 37 bojovníkov vrátane Kombat Packov a príbehové rozšírenie Aftermath. Pri prechode z PS4 dostanete grafické vylepšenie zadarmo, ale proti hráčom s PS5 je možné súperiť aj vďaka cross-platform podpore.

Že tejto kultovej sérii nedochádza dych ani pri jej už jedenástej účasti v zápase o najlepšie bojovky posledných rokov, sa dozviete z našej recenzie pôvodnej verzie hry.

Mortal Kombat 11 Ultimate v skratke

  Mortal Kombat 11 Ultimate

 • Žáner: Bojovka
 • Vývojár: NetherRealm Studios
 • Vydavateľ: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 17. 11. 2020 na PS5 a PS4

Control Ultimate Edition – Jesse Fayden na steroidoch


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Control Ultimate Edition

Control bolo jedným z najpríjemnejších prekvapení roku 2019. Zábavnú hrateľnosť akčnej adventúry s prvkami nadprirodzena aj detektívneho vyšetrovania skvele dopĺňa tajomný príbeh. Control Ultimate Edition navyše obsahuje dvojicu nemenej podarených rozšírení, a pokiaľ ste si túto kolekciu kúpili už na PS4, môžete využiť bezplatný PS5 upgrade. PlayStation 5 verzia totiž ponúka dva grafické režimy: performance mód (60 fps, zníženie rozlíšenia a detailov) a grafický mód (30 fps, pokročilé grafické efekty, napr. ray-tracing).

Pokiaľ si ešte nie ste istí či je Control hra pre vás, môžete nahliadnuť do našej recenzie aj dojmov z PS5 verzie.

Control Ultimate Edition v skratke

  Control Ultimate Edition

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Remedy Entertainment
 • Vydavateľ: 505 Games
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 2. 2. 2021 na PS5

Death Stranding Director's Cut – Príliv Smrti ožíva na PS5


Zdroj: vlastný, videorecenzia bola natočená pre PlayStation 4 verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Death Stranding Director's Cut

Japonský herný vývojár a vizionár Hideo Kojima dokázal svojou akčnou adventúrou Death Stranding zaujať celý herný svet s víziami postapokalyptickej doby sužovanej Prílivom Smrti, ktorá v mnohom reflektuje ľudskú spoločnosť (post)covidového sveta. A hoci samotný príbeh pôvodnej hry Director's Cut takmer nijako nerozširuje, prináša množstvo menších noviniek, ktoré vám hranie tejto nezabudnuteľnej hry ešte viac spríjemnia. Potulky dych vyrážajúcou prírodou s desiatkami kilogramov nákladu na chrbte vám navyše osvieži perfektná grafika, skvele zvládnutá podpora DualSense ovládača, priestorový zvuk a kvalitné české titulky.

Viac informácií o tomto simulátore post-apokalyptického poštára nájdete v našej PS5 recenzii.

Death Stranding Director's Cut v skratke

  Death Stranding Director's Cut

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Kojima Productions
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 24. 9. 2021 na PS5

Deathloop – Smrtiaca slučka


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Deathloop

Ak ste videli filmy ako Na Hromnice o deň viac alebo Na hrane zajtrajška, budete princíp fungovania akčnej adventúry Deathloop od Arkane Studios dokonale chápať. To však neznamená, že pre vás bude dokončenie hry prechádzkou ružovým sadom. Hlavný hrdina hry Cole musí počas jedného dňa odrovnať 8 nepriateľov rozosiatych po rôznych častiach ostrova, čo mu okrem ubiehajúceho času sťažuje ďalší zabijak Julianne (tú môže riadiť umelá inteligencia či ďalší hráč). Musíte tak nielen naostriť svoje zbrane, ale aj svoju myseľ, aby ste zistili, ako niektoré ciele dostať na rovnaké miesto a všetko stihnúť včas.

Všetky potrebné informácie o hre nájdete v tomto špeciále. Nahliadnite aj do našej recenzie, kde sme si vzali na paškál PS5 verziu hry.

Deathloop v skratke

  Deathloop

 • Žáner: FPS
 • Vývojár: Arkane Studios
 • Vydavateľ: Bethesda Softworks
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 14. 9. 2021 na PS5

Demon's Souls – Povinná exkurzia do soulsborne žánru


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Demon's Souls

Neumiestniť do rebríčka najlepších PS5 hier do nebies vyzdvihovaný remake pôvodne PS3 exkluzivity Demon's Souls by bol hriech, ešte keď ide o vynikajúci titul, ktorý vyzerá na PlayStation 5 nádherne. Vyberať si navyše môžete z cinematic režimu (vyššie rozlíšenie, lepšia grafika) a performance režimu (60 fps). Majstri remakov zo štúdia Bluepoint Games rozhodne neurobili pôvodným tvorcom hanbu. Hra bola kompletne znova vymodelovaná, takže niektoré herné mechaniky prešli drobnou úpravou, ale temný fantasy svet rozhodne stojí za návštevu. Remake Demon's Souls vyšiel exkluzívne pre PlayStation 5.

Či remake Demon's Souls stojí za hriech sa dozviete aj z našej recenzie.

Demon's Souls v skratke

  Demon's Souls

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Bluepoint Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 12. 11. (19. 11. v ČR/SK) na PS5

Doom Eternal – Nextgenové peklo


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PC verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Doom Eternal

Jedna z najlepších hier roku 2020 nielenže nerobí hanbu svojim legendárnym predchádzajúcim dielom, ale po malých krôčikoch zanechávajúcich za sebou démonskú krv posúva slávnu značku Doom zase o kúsok ďalej. Doom Eternal ponúka návykovú frenetickú akčnú hrateľnosť plnú rozcupovaných démonov, temného príbehu a priestorových puzzle. Už tak skvelú grafiku navyše vylepšíte bezplatným PlayStation 5 patchom umožňujúcim v rámci troch grafických režimov nastaviť 4K a 60 fps, či na úkor nižšieho rozlíšenia dokonca 120 fps alebo ray-tracing.

Ako hru hodnotí naša redakcia, sa dozviete z recenzie (PC).

Doom Eternal v skratke

  Doom Eternal

 • Žáner: FPS
 • Vývojár: id Software
 • Vydavateľ: Bethesda Softworks
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Pôvodný dátum vydania a platformy: 20. 3. 2020 PS4, neskôr na PS5

Final Fantasy VII Remake: Intergrade – Fantastický remake


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Final Fantasy VII Remake: Intergrade

Pokiaľ sa vaše hráčske srdce nachádza uprostred množiny zahŕňajúcej majiteľa PlayStationu 5 a fanúšika Final Fantasy, potom je Final Fantasy VII Remake: Intergrade pre vás priamo povinnosťou. Prerábka pôvodného dielu ponúka skvelú hrateľnosť postavenú na rýchlom a zábavnom súbojovom systéme, ktorému sekunduje nový pohľad na pôvodný príbeh Clouda Strifa. Zmyslové vnemy potom poteší nielen skvelý soundtrack, ale vďaka výkonu PlayStationu 5 aj vylepšená grafika – zvoliť si môžete medzi dvoma grafickými režimami (60 fps alebo 4K rozlíšenie). Pre majiteľov PS4 verzia je PS5 upgrade zadarmo.

Remake Final Fantasy VII sme dôkladne preklepli v našej recenzii PS4 verzie. Spolu s neplateným PS5 upgradom vyšlo aj príbehové DLC Intermission. To je však dostupné iba pre PS5 verziu a zadarmo nie je.

Final Fantasy VII Remake: Intergrade v skratke

  Final Fantasy VII Remake: Intergrade

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Square Enix
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 10. 6. 2021 na PS5

Ghost of Tsushima Director's Cut – Máte samurajskú česť?


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PlayStation 4 verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Ghost of Tsushima

Na PS5 je možné akčnú adventúru Ghost of Tsushima z roku 2020 spustiť vďaka spätnej kompatibilite a skrášliť si ju bezplatným enhanced patchom, pre pravých samurajov však autori v roku 2021 vydali po všetkých stranách vylepšenú verziu Ghost of Tsushima Director's Cut, ktorá ponúka dych vyrážajúci vizuál v dvoch grafických režimoch (4K a 60 fps či vyššiu snímkovaciu frekvenciu s nižším rozlíšením), plné využitie DualSense ovládača a predovšetkým príbehové rozšírenie, ktoré nás zavedie na ostrov Iki, to všetko s českými titulkami. Majitelia pôvodnej hry či PS4 verzie Ghost of Tsushima Director's Cut môžu za poplatok upgradovať na PS5 verziu.

O kvalitách Ghost of Tsushima sa môžete presvedčiť v našej recenzii.

Ghost of Tsushima Director's Cut v skratke

  Ghost of Tsushima Director's Cut

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Sucker Punch
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 20. 8. 2021 na PS4 a PS5

God of War – Severský Kratos znova a lepšie


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PlayStation 4 verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – God of War

Posledný zásek v našich herných srdciach síce urobil pôvodom grécky Kratos už v roku 2018, reboot tejto slávnej PlayStation série sa ale natoľko podaril, že sa oplatí zopakovať si ho vďaka bezplatnému next-gen upgradu, ktorý umožňuje prežiť posledné Kratovo dobrodružstvo v 4K a 6 fps. V ňom sa poloboh Kratos presúva do severskej mytológie a dáva zbohom svojmu predchádzajúcemu gréckemu vyčíňaniu. Svoj usadený život preruší, keď sa so svojím synom vydá na svoju ďalšiu nezabudnuteľnú výpravu plnú krvavých bitiek doplneným prekvapivo hlbokým príbehom opatreným českými titulkami.

God of War sa radí medzi najlepšie hry, s ktorými sme mali kedy tú česť, o čom sa môžete presvedčiť v našej recenzii.

God of War v skratke

  God of War

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: SIE Santa Monica Studio
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 28. 4. 2018 na PS4

Hades – Pekelná slučka, ktorú si zamilujete


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Hades

Hades nie je všeobecne považovaný len za najlepšiu indie hru roku 2020, v mnohých rebríčkoch dokonca získal titul tej úplne najlepšej hry. V tejto rogue-lite rubačke sa vžijeme do úlohy princa Zagrea, ktorý sa snaží utiecť z podsvetia, ktorému vládne jeho otec Hades. Titul Hades exceluje vynikajúcou hrateľnosťou a jej perfektným naviazaním na príbeh inšpirovaný gréckou mytológiou. Majitelia PS4 nemusia hru znovu kupovať, k dispozícii im je bezplatný PS5 patch umožňujúci na PlayStation 5 masakrovať prívržencov pekiel v 4K a 60 fps.

Hades v skratke

  Hades

 • Žáner: Rogue-like, dungeon crawler
 • Vývojár: Supergiant Games
 • Vydavateľ: Supergiant Games
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 13. 8. 2021 na PS4, PS5

It Takes Two – Na lásku sú potrební dvaja


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – It Takes Two

Josef Fares a jeho Hazelight Studios tvoria neobyčajne inteligentné a premyslené hry pre dvoch hráčov a It Takes Two je bezpochyby tým doposiaľ najlepším z ich videohernej dielne. Na prvý pohľad roztomilá a jednoduchá skákačka vám učaruje dojemným príbehom o láske a neopozeranou hrateľnosťou šitou na mieru hraniu vo dvojici (online alebo na jednej obrazovke), kedy budete žasnúť nad inovatívnymi kooperatívnymi prvkami vyžadujúcimi úzku spoluprácu a komunikáciu. Na PS5 si okrem skvelého dabingu užijete aj vylepšenú grafiku dostupnú pre majiteľov PS4 verzií zadarmo formou patchu.

Jednej z najlepších hier roku 2021 sme sa podrobnejšie venovali v tomto špeciále. Prečítať si môžete aj našu recenziu.

It Takes Two v skratke

  It Takes Two

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Hazelight Studios
 • Vydavateľ: Electronic Arts
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 26. 3. 2021 na PS4 a PS5

Metro Exodus Enhanced Edition – Arťomova púť v 4K


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PC verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Metro Exodus Enhanced Edition

Z klaustrofobického metra sa hrdina Arťom konečne dostáva na povrch, kde ho však spolu s jeho družkou Annou čakajú ďalšie ťažkosti. Hoci hrateľnosť Metro Exodus je vďaka otvorenému svetu trochu iná, opäť hrá prvé husle pútavý príbeh s niekoľkými odlišnými koncami. Metro Exodus Enhanced Edition obsahuje okrem všetkých vydaných DLC aj rad grafických vylepšení. Majitelia PlayStationu 5 sa môžu tešiť na výpravu postapokalyptickým Ruskom v 4K rozlíšení pri 60 fps a s podporou ray-tracingu. Vlastníci PS4 verzie navyše môžu využiť zadarmo dostupný PS5 enhanced patch. Hra je navyše oficiálne lokalizovaná do slovenčiny.

Pokiaľ si ešte nie ste istí, môžete nahliadnuť do našej recenzie (PC).

Metro Exodus Enhanced Edition – v skratke

  Metro Exodus Enhanced Edition

 • Žáner: FPS
 • Vývojár: 4A Games
 • Vydavateľ: Deep Silver
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 18. 6. 2021 na PS5

Ratchet & Clank: Rift Apart – Obľúbená dvojica znova zachraňuje vesmír


Zdroj: Vlastný

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Ratchet & Clank: Rift Apart

Séria Ratchet & Clank v posledných rokoch ustúpila do pozadia, najnovší diel však dobrodružstvo lombaxa Ratcheta a roztomilého robotíka Clanka opäť vracia na výslnie aj vďaka prednostiam PlayStation 5. Zatiaľ čo farebný svet vás uchváti detailmi aj grafickým spracovaním, do hry vás vtiahne veľmi zábavná hrateľnosť, ktorá je plná bláznivých zbraní a ešte šialenejších nepriateľov. Zažité zvyky navyše rúca nová hrateľná postava, lombaxia slečna Rivet, ktorá nie je len skvelým parťákom pre osamelého Ratcheta, ale aj vynikajúcim prírastkom do obľúbenej série.

Všetky podrobnosti o hre nájdete v tomto špeciále. V recenzii potom zistíte, ako si hra viedla v očiach našej redakcie.

Ratchet & Clank: Rift Apart v skratke

  Ratchet & Clank: Rift Apart

 • Žáner: Akčná adventúra, plošinovka
 • Vývojár: Insomniac Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 11. 6. 2021 na PS5

Returnal – Nekonečná slučka


Zdroj: Vlastný

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Returnal

Zatiaľ čo začiatkom roku 2021 fanúšikovia PlayStationu upínali svoj zrak k veľkým exkluzivitám ako Ratchet and Clank alebo Horizon Forbidden West, v apríli vyšla akčná adventúra Returnal, ktorá sa stala viac než len príjemným prekvapením. Autori veľmi šikovne premiešali nekompromisné princípy žánru rogue-like s témou časovej slučky. Na túto rokmi osvedčenú kombináciu navyše autori našili nielen vynikajúcu hrateľnosť, ale aj zaujímavý príbeh a perfektne zvládnuté prednosti ovládača DualSense a konzoly PS5.

Dlhodobo sa hre venujeme v tomto špeciále, Returnal pochopiteľne neunikol ani očiam našich recenzentov. Na úspešné prežívanie odporúčame prečítať tiež tipy na hranie.

Returnal v skratke

  Returnal

 • Žáner: Rogue-like FPS
 • Vývojár: Housemarque
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 30. 4. 2021 na PS5

Spider-Man: Miles Morales + Spider-Man Remastered – Dvojitá dávka pavučín


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Spider-Man: Miles Morales + Spider-Man Remastered

Marvel's Spider-Man: Miles Morales je launchová jednohubka pre PS5. Nie je taká dlhá ako Marvel's Spider-Man z roku 2018, ide však o perfektné pokračovanie, v ktorom Petera Parkera vystrieda jeho kamarát Miles Morales. Ten sa musí naučiť ovládať svoje schopnosti a sám sebe dokázať, že je skutočným Pavúčím mužom. Hra podporuje ray-tracing, takže odrazy v sklách mrakodrapov sú až nezvyčajne realistické, a ak si kúpite Marvel's Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition, dostanete k hre aj PS5 remaster spomínaného Spider-Mana z roku 2018, oboje s českými titulkami.

Pomôcť vám pri rozhodovaní, či Spideyho dobrodružstvo na PS5 stojí za váš čas, môže naša recenzia Spider-Man: Miles Morales, prípadne recenzia pôvodného Spider-Mana z roku 2018.

Spider-Man: Miles Morales v skratke

  Marvel's Spider-Man: Miles Morales

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Insomniac Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 12. 11. 2020 na PS4, (19. 11. v ČR/SK) PS5

Spider-Man Remastered v skratke

  Marvel's Spider-Man Remastered

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Insomniac Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: Iba ako súčasť Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition – 12. 11. 2020 na PS4, (19. 11. v ČR/SK) PS5

The Last of Us: Part II – Kráľ príbehových akčných adventúr


Zdroj: Vlastný, videorecenzia bola natočená pre PlayStation 4 verziu hry

Najlepšie hry na PlayStation 5 – The Last of Us: Part II

Pokračovanie The Last of Us z roku 2013 pozbieralo množstvo ocenení za najlepšiu hru roku 2020, a to aj napriek nespokojnosti niektorých fanúšikov série so smerovaním príbehu. V The Last of Us: Part 2 zažijete dych vyrážajúce dobrodružstvo, ktoré nastavilo nový štandard príbehových akčných adventúr po stránke rozprávania príbehu, realistického spracovania sveta a správania nepriateľov. Hra v máji 2021 dostala bezplatný PS5 upgrade umožňujúci zahrať si tento výnimočný titul v lepšom rozlíšení, s vyššou snímkovacou frekvenciou a s ďalšími detailmi. Na PS5 je hra dostupná prostredníctvom spätnej kompatibility. Samozrejmosťou je profesionálna česká lokalizácia.

O kvalitách tejto PS exkluzivity vás možno presvedčí naša recenzia. Na začiatok vám môžu pomôcť aj naše tipy.

The Last of Us: Part II v skratke

  The Last of Us: Part II

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Naughty Dog
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 19. 6. 2020 na PS4

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 – Olíčko v 120 fps


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Prvé dva diely kedysi slávnej série Tony Hawk sa v roku 2020 dočkali vynikajúcej prerábky, ktorá zachovala originálnu hrateľnosť a všetko zabalila do peknej grafiky. PlayStation 5 po grafickej stránke posúva Tony Hawk's Pro Skater 1+2 na ešte vyššiu úroveň, PS5 verzia totiž podporuje kombináciu Full HD rozlíšenia a 120 fps, resp. natívneho 4K rozlíšenia a 60 fps. Čerešničkou na torte je potom podpora haptickej odozvy ovládača DualSense. Vydavateľstvo Activision neponúka bezplatný PS5 upgrade, takže ak ste si hru kúpili už na PS4, vylepšenie na PS5 verzii vás bude stáť zhruba 10 €.

Tony Hawk Pro Skater 1+2 sa radí k najlepším remakom poslednej doby, čo dokazuje aj vysoké hodnotenie v našej recenzii.

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 v skratke

  Tony Hawk's Pro Skater 1+2

 • Žáner: Športová arkáda
 • Vývojár: Vicarious Visions
 • Vydavateľ: Activision
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Pôvodný dátum vydania a platformy: 4. 9. 2020 na PS4, neskôr na PS5

Yakuza: Like a Dragon – Japonská šialenosť, ktorú si zamilujete


Zdroj: PlayStation

Najlepšie hry na PlayStation 5 – Yakuza: Like a Dragon

Vybrať to najlepšie zo série Yakuza nie je vôbec jednoduché, pokiaľ je ale reč o najlepšom diele na PlayStation 5, je to jednoznačne zatiaľ ten posledný s podtitulom Like a Dragon. Okrem bleskového načítania vďaka SSD disku si môžete vybrať medzi dvoma grafickými režimami (1440p a 60 fps alebo 4K rozlíšenie a 30 fps). Ďalej titul Yakuza: Like a Dragon ponúkne netradičnú hrateľnosť plnú zábavnej komédie, skvele napísaných postáv a oproti predchádzajúcim dielom aj ťahových súbojov. Dobrou správou je, že ak už vlastníte PS4 verziu, môžete si stiahnuť bezplatný PS5 upgrade.

Že by bola škoda túto sondu do hlbín duše člena japonskej mafie minúť, vám prezradí naša recenzia.

Yakuza: Like a Dragon v skratke

  Yakuza: Like a Dragon

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Ryu Ga Gotoku
 • Vydavateľ: SEGA
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Pôvodný dátum vydania a platformy: 10. 11. 2020 na PS4, později na PS5

Najočakávanejšie hry na PlayStation 5

Konzoly PlayStation boli vždy domovom mnohých ikonických značiek, ktoré sme si na iných platformách zahrať nemohli, a nie je to inak ani v prípade PlayStation 5. V najbližších mesiacoch sa na nás chystajú tie najväčšie videoherné kalibre, ako sú akčné RPG Horizon Forbidden West a God of War Ragnarok či očakávaný pretekársky simulátor Gran Turismo 7.

PlayStation 5 je však tiež domovom radu multiplatformových hier, ktoré doplnia ponuku PlayStation exkluzivít. O skvelé hry tak zrejme nebude núdza. Nižšie nájdete pravidelne aktualizovaný zoznam pätnástich najočakávanejších hier na konzolu PlayStation 5. Hry sú radené podľa dátumu vydania, ktorý je už známe, alebo ho predpokladáme.

(2022: 21. 1.) Elden Ring – Nový prírastok do soulsborne žánru


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Elden Ring

Zdroj: Bandai Namco

Vývojári zo štúdia FromSoftware rozhodne neusínajú na vavrínoch a namiesto recyklovania svojich úspešných hier prichádzajú s ďalším originálnym a poriadne temným príbehom. Elden Ring nás zavedie do sveta Lands Between, kde sa budeme musieť stretnúť so šesticou polobohov a zozbierať fragmenty mocného Elden Ringu. Na základných princípoch fungovania sveta a príbehovom lore spolupracoval s vývojármi autor fenoménu Hry o tróny, spisovateľ George R. R. Martin, autori sa navyše mali inšpirovať PlayStation klasikou Shadow of the Colossus, takže bossovia možno budú nielen naozaj ťažkí, ale aj gigantickí. Čo sa hrateľnosti týka, opäť môžeme počítať s ťažkými súbojmi vyžadujúcimi úskoky či naopak blokovanie útokov a presne načasované protiútoky rovnako ako dávku mágie a temného príbehu. Elden Ring vychádza 21. januára 2022.

Elden Ring – v skratke

  Elden Ring

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: FromSoftware
 • Vydavateľ: Bandai Namco Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie
 • Multiplayer: Online co-op, PvP

 • Dátum vydania a platformy: 21. 1. 2022 na PS4 a PS5
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022: január) Forspoken – Príroda je mocná čarodejka


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Forspoken

Zdroj: Sony

Novinka štúdia Luminous Productions, spadajúca pod vydavateľstvo Square Enix s názvom Forspoken (predtým Project Athi), pôsobí ako titul, ktorý využije výkon PlayStationu 5 najmä na tvorbu obrovského sveta, v ktorom sa v koži hlavnej hrdinky budeme pohybovať (súdiac podľa traileru) až nečakane veľkou rýchlosťou a pohrávať si pri tom budeme s prírodnými živlami. Podľa slov autorov je Forspoken vyvíjaný špeciálne pre PlayStation 5, aj keď titul pravdepodobne vyjde neskôr aj na ďalšie platformy. O hre samotnej toho zatiaľ príliš nevieme, ambície vývojárov sú však vysoké, riaditeľ štúdia by vraj rád vytvoril hru, ktorá by mohla konkurovať sériám ako Final Fantasy či Dragon Quest. Dátum vydania je ohlásený na január 2022.

Forspoken – v skratke

  Forspoken

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Luminous Productions
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Čeština, česká lokalizácia: ?
 • Multiplayer: Nie

 • Dátum vydania a platformy: Počas januára 2022 na PS5

(2021: 4. 2.) Dying Light 2: Stay Human – S parkourom najďalej dôjdeš


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Dying Light 2: Stay Human

Zdroj: IGN

Parkourová survival akcie Dying Light 2 budila už od počiatku veľké nádeje, ktoré ale v posledných mesiacoch zrazilo niekoľkonásobné odloženie hry. Aj napriek tomu sa však na návštevu mesta preplneného krvilačnými zombíkmi a nemenej vražednými klanmi tešíme. Naše rozhodnutia totiž nebudú ovplyvňovať iba náš osud, ale rovno celé mesto. Bremeno rozhodovania ale nemusíte niesť sami, skákať po strechách rozpadajúcich sa budov, ktorých interiéry sú napchaté nakazenými nepriateľmi, budeme môcť tiež v kooperácii s ďalšími hráčmi. Vybehnúť do ulíc, zmeniť osud mesta a sňať pár (stoviek) zombíkov budeme môcť už 4. februára 2022.

Dying Light 2: Stay Human – v skratke

  Dying Light 2: Stay Human

 • Žáner: Akčná adventúra, survival horor
 • Vývojár: Techland
 • Vydavateľ: Techland Publishing, Square Enix
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie
 • Multiplayer: Online co-op

 • Dátum vydania a platformy: 4. 2. 2022 na PS4 a PS5
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022 18. 2.) Horizon Forbidden West – Sympatická Aloy znova zachraňuje svet


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Horizon Forbidden West

Zdroj: Sony

V pokračovaní PS4 hitu Horizon Zero Dawn sa hlavná hrdinka Aloy opäť vydá na cestu za poznaním tajov nového sveta aj histórie toho starého, súčasne však bude bojovať s tajomnou nákazou pokúšajúcou sa vyhladiť na Zemi všetko živé. Ako už názov napovedá, vydáme sa spoločne na západ, kde preskúmame pestrofarebné džungle, piesčité pláne, ale aj zamrznuté vrcholky a prvýkrát v sérii tiež podvodný svet. Okrem radu nových robodinosaurov aj ľudských nepriateľov sa môžeme tešiť na prepracovanejší súbojový systém aj väčšiu voľnosť v prieskume a objavovaní sveta. Horizon Forbidden West vychádza na PS4 a PS5 18. februára 2022.

Horizon Forbidden West – v skratke


(2022: 4. 3.) Gran Turismo 7 – Kariéra profi pretekára na dosah ruky


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Gran Turismo 7

Zdroj: Sony

Série Gran Turismo bola na konzolách PlayStation vždy úplnou pretekárskou špičkou a od siedmeho dielu sa zatiaľ neočakáva nič menšie. Gran Turismo 7 láka na pretekanie v tých najlepších vozoch súčasnosti s charakteristickým perfekcionizmom tvorcov čo sa detailov aj realistickej hrateľnosti týka. Novinkou siedmeho dielu má byť prepracovaný kariérny režim, ktorý v predchádzajúcom diele chýbal, zamerať sa pritom vývojári chcú tiež ešte na väčšie prehĺbenie realistického zážitku z pretekania. K tomu má dopomôcť skvelá grafika s HDR, až 60 fps a ako sa na PlayStation 5 sluší a patrí, tiež podpora ovládača DualSense a priestorového zvuku. Gran Turismo 7 vychádza 4. marca 2022.

Gran Turismo 7 – v skratke

  Gran Turismo 7

 • Žáner: Pretekársky simulátor
 • Vývojár: Polyphony Digital
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno
 • Multiplayer: Online PvP?

 • Dátum vydania a platformy: Počas roku 2022 na PS5 a PS4
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022) God of War Ragnarök – Súmrak bohov sa blíži


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – God of War Ragnarök

Zdroj: GameClips

Rad PlayStation fanúšikov sa modlil k všetkým známym božstvám, aby sa podarený reštart série God of War z roku 2018 dočkal pokračovania. Spoločnosť Sony nás našťastie nenechala dlho čakať, pôvodne plánované vydanie v roku 2021 však Kratos nakoniec nestihne, hra tak vyjde až v roku 2022. Veľa podrobností o hre zatiaľ nemáme, podtitul ale naznačuje, že sa máme pripraviť na samotný koniec sveta. Či bude Kratos jeho strojcom, či sa budeme v jeho koži snažiť Ragnarok naopak zvrátiť, zatiaľ nevieme. Takmer určite ale môžeme počítať s vyšperkovaným súbojovým systémom, zaujímavým prostredím severskej mytológie a silným príbehom.

God of War Ragnarök – v skratke

  God of War Ragnarök

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Santa Monica Studio
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: ?
 • Multiplayer: Nie?

 • Dátum vydania a platformy: Počas roku 2022 na PS4, PS5
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022?) Final Fantasy XVI – Svätý grál JRPG sa dočká pokračovania


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Final Fantasy XVI

Zdroj: Sony

Po prerábke siedmeho dielu prichádza plnohodnotné pokračovanie úspešnej JRPG série Final Fantasy. Šestnásty diel je zatiaľ zahalený rúškom tajomna a o čom presne bude, môžeme len odhadovať. Z prvých záberov to vyzerá, že celková štylizácia Final Fantasy XVI sa priblíži pôvodným dielam série, zatiaľ čo hrateľnosť sa najviac podobá remaku Final Fantasy VII. Napriek tomu si zatiaľ nie sme ničím istí, napríklad či Final Fantasy XVI bude klasická hack and slash rúbačka, alebo pôjde súboje spomaliť či zastaviť ako v spomínanej prerábke. Autori zatiaľ dátum vydania neprezradili, takže aj z toho dôvodu počítame skôr až s rokom 2022.

Final Fantasy XVI – v skratke

  Final Fantasy XVI

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Creative Business Unit III
 • Vydavateľ: Square Enix
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie
 • Multiplayer: ?

 • Dátum vydania a platformy: Pravdepodobne počas roku 2022 na PS5

(2022) Hogwarts Legacy – Viete, čo bolo pred Harry Potterom?


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Hogwarts Legacy

Zdroj: Sony

Nové akčné RPG zo sveta Harryho Pottera od štúdia Avalanche Software nás zavedie do 19. storočia, teda dlho predtým, než do Rokfortu nastúpil okuliarnatý chlapec s jazvou na čele a stretol sa Vy-viete-s-kým. Hogwarts Legacy má byť akčné RPG s veľkým otvoreným svetom, ktorého stredobodom bude Rokfort, pozrieme sa však aj do ďalších lokácií, ako sú Rokville alebo Zakázaný les. Podľa prvých informácií sa vtelíte do študenta školy čarov a kúziel v Rokforte, v jeho koži prežijeme niekoľko školských rokov a uberanie príbehu aj vývoj postavy budú riadiť naše rozhodnutia ako napríklad výber ubytovne. Kúzelné Alohomora vyslovíme pri krabičky s hrou niekedy v priebehu roka 2022.

Hogwarts Legacy – v skratke

  Hogwarts Legacy

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Avalanche Software, Portkey Games
 • Vydavateľ: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: ?
 • Multiplayer: ?

 • Dátum vydania a platformy: Počas roku 2022 na PS4 a PS5
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022) Gotham Knights – Batman je mŕtvy, nech žijú Rytieri Gothamu


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Gotham Knights

Zdroj: DC

Namiesto novej hry s netopierím mužom v hlavnej úlohe, o ktorej sa hojne špekulovalo, sme dostali superhrdinskú kooperatívnu týmovku odohrávajúcu sa práve až po Batmanovej smrti. A vôbec nevyzerá zle! V Gotham Knights si budeme môcť vybrať jednu zo štyroch hrateľných postáv: Batgirl, Nightwinga, Red Hooda alebo Robina a spoločne s ďalšími tromi hráčmi sa vydáme ochrániť Gotham pred Sovím tribunálom. Vlkov samotárov však poteší, že toto temné dobrodružstvo budú môcť prežiť tiež bez nutnosti hrať online. Akčná adventúra Gotham Knights vyjde niekedy v priebehu roku 2022.

Gotham Knights – v skratke

  Gotham Knights

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Warner Bros. Games Montreal
 • Vydavateľ: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: ?
 • Multiplayer: Online co-op?

 • Dátum vydania a platformy: Počas roku 2022 na PS4 a PS5
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)

(2022) Avatar: Frontiers of Pandora – Očakávam ťa na PS5


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Avatar: Frontiers of Pandora

Zdroj: Ubisoft

Filmový hit režiséra Jamesa Camerona sa dočká videoherného spracovania a podľa všetkého pôjde o poriadny AAA titul, ktorý by filmovej predlohe nemal urobiť hanbu. Na hre pracuje už od roku 2017 štúdio Massive Entertainment (The Division) a nie je prekvapením, že ponúkne obrovský otvorený svet nabádajúci na prieskum. Hlavnou pointou hry však nebude objavovanie mesiaca Pandora, ale jeho obrana. Podobne, ako vo filme, sa ľudská korporácia RDA (Resources Development Administration) pokúsia vyťažiť poslednú kvapôčku nerastného bohatstva tohto krásneho sveta a tak sa v úlohe jedného z členov národa Na'vi pokúsime o jeho záchranu. Dátum vydania Avatar: Frontiers of Pandora je naplánovaný na rok 2022.

Avatar: Frontiers of Pandora – v skratke

  Avatar: Frontiers of Pandora

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Massive Entertainment
 • Vydavateľ: Ubisoft
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie?
 • Multiplayer: Áno

 • Dátum vydania a platformy: Počas roku 2022 na PS5

(2022) Star Wars: Knights of the Old Republic Remake – Nech žije Republika!


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Star Wars: Knights of the Old Republic Remake

Zdroj: PlayStation

Galaktická republika sa teší nebývalej sile rovnako ako spoločenstvo rytierov Jedi, ktorých je veľké množstvo. Príbeh Star Wars: Knights of the Old Republic sa totiž odohráva viac ako 4 000 rokov pred Skywalkerovou ságou, v čase, keď temný Dark Malak ešte len začína budovať armádu Sithov. Pôvodný príbeh má byť podľa autorov zachovaný, avšak čo sa zvyšku hry týka, pôjde o plnohodnotnú prerábku takpovediac od podlahy. Oproti príbehu tak v súčasnosti nemáme tušenie, ako bude vyzerať hrateľnosť a najmä súbojový systém, vsádzame však na modernejšie a výrazne akčnejšie poňatie. Zatiaľ si teda budeme musieť počkať, už teraz je však jasné, že Star Wars: Knights of the Old Republic Remake bude znamenať nemalé narušenie Sily minimálne na PlayStationu 5, hry sa však nedočkáme skôr ako v roku 2022.

Star Wars: Knights of the Old Republic Remake – v skratke


(2023) Marvel's Spider-Man 2 – Pavúčí duet


Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Marvel's Spider-Man 2

Zdroj: PlayStation

Zatiaľ čo prvý diel predstavil samotného Petera Parkera, pokračovanie navlieklo do hlavnej úlohy aj Spider-manovského kostýmu Petrovho kamaráta Milesa Moralesa. V Marvel's Spider-Man 2 sa títo pavúčí parťáci vrátia a budú spoločne bojovať proti zlu vyčíňajúcemu v New Yorku. O hre samotnej toho zatiaľ veľa nevieme, počítať však môžeme so skvelou hrateľnosťou kombinujúcou otvorené mesto s hojdaním sa na pavúčích sieťach a súbojmi napakovanými technickými vychytávkami. V úlohe záporáka sa potom predstaví symbiont Venom, takže minimálne fanúšikom komiksov a MCU už teraz vzrušene bzučí spider-sense na poplach. Dátum vydania Marvel's Spider-Man 2 je naplánovaný až na rok 2023.

Marvel's Spider-Man 2 – v skratke


(????) Grand Theft Auto 6 – Ach, mocný Rockstar, už nás nenapínaj


GTA 6; screenshot: cover

Najočakávanejšie hry na PlayStation 5 – Grand Theft Auto 6

Zdroj: Time24 News

Nie je snáď lepšej hry, akú by išiel náš rebríček najočakávanejších PlayStation 5 titulov zakončiť. Po prvé je prakticky isté, že sa na šiestom diele v Rockstar už dlhšiu dobu pracuje, po druhé je táto séria z predchádzajúcich rokov s konzolami PlayStation úzko spätá, no a po tretie. skrátka pretože ide o jednu z najočakávanejších hier vôbec. Početné historky naznačujú, že by sme sa mohli tentoraz dočkať dvoch hlavných postáv či napríklad obrovskej mapy na prelome 70. a 80. rokov. V redakcii dúfame, že GTA 6 dorazí na naše herné obrazovky čo najskôr, po ôsmich rokoch čakania už ale snáď ani nechceme vykrikovať nejaké dáta. Skrátka si musíme počkať, až v Rockstar pokračovanie tejto legendárnej série ukuchtia.

GTA 6 – v skratke

  GTA 6

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Rockstar North
 • Vydavateľ: Rockstar Games
 • Čeština, česká lokalizácia: ?
 • Multiplayer: ?

 • Dátum vydania a platformy: ?
 • Špeciál (Všetko, čo vieme)
i Mohlo by vás zaujímať
Alza Magazín

Sme Alza Magazín

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, herného hardvéru a mobilných technológií nájdete na stránke Alza Magazínu. Naše herné recenzie a spravodajstvo sledujte tiež na kanáli Alza Gaming (facebook, instagram), kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

P-DC1-WEB32