Obnoviť stránku

Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin momentálne nieje možné na našich pobočkách vyzdvihuť objednávku. Usilovne pracujeme na oprave. Ďakujeme za pochopenie.

OxygenOS: inteligentná a výkonná nadstavba pre telefóny OnePlus

• Autor: Petr Kazimirski

OxygenOS je grafická nadstavba operačného systému Android, ktorou sú vybavené mobilné telefóny čínskeho výrobcu OnePlus. Toto používateľské rozhranie sa chváli predovšetkým jednoduchým a elegantným vzhľadom a veľkou kopou funkcií, ktoré používateľovi veľmi uľahčujú prácu s mobilným telefónom. Poslednou predstavenou verziou tejto nadstavby je OxygenOS 10, založená na Androide 10. Desiata generácia prichádza s veľkým radom noviniek, ako napríklad s globálne tmavým režimom, novými živými tapetami a množstvom ďalšieho.

Xiaomi MIUI 12-banner

OxygenOS – OBSAH

  1. Aká je nadstavba OxygenOS?
  2. Galéria – Ako vyzerá OxygenOS?
  3. Novinky v najnovšej verzii OxygenOS 10
  4. Ktoré modely sú vybavené OxygenOS 10?
  5. Čo OxygenOS 10 predchádzalo?

Aká je nadstavba OxygenOS?

Keď si používateľ do ruky prvýkrát vezme smartfón OnePlus s nadstavbou OxygenOS, hneď si všimne čistý a elegantný vzhľad, ktorý robí z tejto nadstavby rozhodne jednu z tých krajších v rámci Androidu. K dispozícii je rad vzhľadov, ale aj funkcií, vďaka ktorým je ľahké prispôsobiť si prostredie podľa svojho gusta.

Spoločnosť je tiež známa tým, že si veľmi zakladá na spokojnosti svojich používateľov a na komunikácii so svojou komunitou. To dokazujú veľmi rýchle reakcie na spätnú väzbu používateľov a následné opravy chýb.

Na oficiálnom webe OnePlus tiež napríklad 5. marca 2020 spustila príležitosť prispieť svojimi nápadmi a námetmi na vylepšenie ďalšej verzia OxygenOS 11. Pridávať námety tu mohli všetci, ktorí majú svoj komunitný účet na oficiálnom webe, a mali tak možnosť vyhrať zaujímavé ceny v podobe VIP lístku na jednu zo svojich oficiálnych OnePlus udalostí, bezdrôtových slúchadiel OnePlus Bullets Wirelles Z a ďalších.

OnePlus-IDEAS
Náhľad na stránku výrobcu OnePlus. Tu môžeme vidieť, kde ľudia mohli prispievať svojimi nápadmi. V dolnej časti sa vyobrazujú tie najlepšie hodnotené.

Jednou z obľúbených funkcií nadstavby OxygenOS je App Locker, ktorý používateľovi umožňuje zamknúť ľubovoľnú aplikáciu na mobilnom telefóne, a zabrániť tak úniku citlivých informácií k ostatným používateľom, ktorí práve daný telefón používajú. Na čistom Androide je nutné na uzamykanie aplikácií sťahovať aplikáciu od tretích strán, v OxygenOS sa táto funkcia nachádza v nastavení a používateľ nič sťahovať nemusí.

Jedna z funkcií, ktorá však zatiaľ na rozdiel od väčšiny ostatných nadstavieb na tejto nadstavbe chýba, je Always on Display. Tá funguje predovšetkým na smartfónoch vybavených AMOLED displejom, ktorým ale disponuje väčšina telefónov OnePlus. Zavedenie funkcie je však jedným z najlepšie hodnotených komunitných námetov, teda je veľmi pravdepodobné, že sa jej v novej verzii OxygenOS 11 dočkáme. Aj to by bol dôkaz, že sa spoločnosť snaží svojim zákazníkom vychádzať v ústrety.

 OxygenOS – Kde nájdeme App Locker?   OxygenOS – nastavenie zamykania aplikácií   OxygenOS – ukážka odomykania danej aplikácie 
Ukážka nastavenia aplikácie App Locker. Na ľavej strane je vyobrazené, kde túto aplikáciu v nastavení nájdeme. Na prostrednom obrázku vidíme, ako sa dajú určité aplikácie zamykať, a na pravej strane snímku, ako to vyzerá pri následnom odomykaní aplikácie.

Galéria – Ako vyzerá OxygenOS?

Domovská obrazovka

OxygenOS – domovská obrazovka zamknutého telefónu
Domovská obrazovka zamknutého telefónu
OxygenOS – domovská obrazovka
Domovská obrazovka odomknutého mobilného telefónu

Nastavenie

OxygenOS – nastavenie tvaru ikon
Nastavenie tvaru ikon
OxygenOS – základné menu nastavenia
Základné menu nastavenia
OxygenOS – nastavenie odtieňa upozornení
Nastavenie odtieňa upozornení

Aplikácia

OxygenOS – kalkulačka
Kalkulačka
OxygenOS – režim čítania
Režim čítania
OxygenOs – kontakty
Kontakty
OxygenOS – poznámky
Poznámky
OxygenOS – štatistiky
Štatistiky
OxygenOS – počasie
Počasie

Aké sú novinky, ktoré sa objavili u OxygenOS 10?

Najnovšia verzia OxygenOS 10 bola predstavená v septembri roku 2019 a oproti OxygenOS 9 priniesla rad noviniek, ktoré napríklad zlepšujú produktivitu s mobilným telefónom.

S novou aktualizáciou došlo k zlepšeniu globálne tmavého režimu, ktorý už funguje kompletne na celý mobilný telefón a tiež na všetky nainštalované aplikácie, ktoré tento režim podporujú. V nastavení ho možno zapnúť permanentne alebo len počas zvolenej hodiny. Je potvrdené, že táto funkcia na displejoch OLED veľmi šetrí batériu, čo je bezpochyby príjemný bonus.

 OxygenOS – vzhľad telefónu v tmavom režime   OxygenOS – vzhľad telefónu v tmavom režime   Nastavenie tmavého režimu 
Tu môžeme vidieť, ako smartfón vyzerá po zapnutí tmavého režimu. Na treťom obrázku je potom vyobrazené nastavenie, v ktorom si môže užívateľ vzhľad ľubovoľne meniť podľa seba.

V neposlednom rade je tu nová funkcia nastavenia tzv. živých tapiet. Táto funkcia je prepojená s aktuálnym stavom počasia, a tapeta sa tak používateľovi mení v závislosti od počasia v reálnom čase. Smartfón týmto dostane značnú časť elegancie, a človek tak bude stále v obraze.

Telefóny OnePlus, vrátane novej vlajkovej lode OnePlus 8 Pro, v tejto nadstavbe budú mať tiež po novom zavedenú hlasovú asistentku Alexa spoločnosti Amazon. Používatelia tak budú mať možnosť prehrávať hudbu, kontrolovať počasie, vytáčať hovory atď. jednoduchým hlasom.

Ktoré modely smartfónov sú vybavené systémom OxygenOS 10?

Čo OxygenOS 10 predchádzalo?

Prvá verzia OxygenOS 1.0 bola predstavená 15. septembra 2015. Bola založená na operačnom systéme Android 5.0.1 Lollipop a išlo o ZIP súbor, ktorý bolo možné stiahnuť iba na stránkach čínskeho výrobcu OnePlus. Odvtedy ubehlo už veľa rokov a dalo by sa povedať, že táto nadstavba urobila veľký krok vpred a dnes už ide o jednu z najlepších nadstavieb Androidu na svete.

 OxygenOS – Prvá verzia   OxygenOS – Verze 4.0.0   Nastavenie tmavého režimu 
Tu môžeme vidieť postupný vývoj tejto nadstavby. Na obrázkoch sa nachádza pohľad na snímku domovskej obrazovky jednotlivých verzií. Na ľavej strane je úplne prvá verzia 1.0, uprostred vidíme verzii 4.0.1 a napravo verziu 9.0.0.
i Mohlo by vás zaujímať

OxygenOS je funkčne aj graficky veľmi podarená nadstavba. Ak hľadáte mobilný telefón, s ktorým bude vaša práca efektívna a zároveň bude zariadenie vyzerať elegantne, smartfóny OnePlus s nadstavbou OxygenOS by ste rozhodne nemali vo svojom výbere vynechať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18