Obnoviť stránku

Huawei EMUI: prostredie s mnohými vychytávkami

• Autor: Jiří V. Matýsek

EMUI je nadstavba operačného systému Android, ktorou svoje mobilné telefóny vybavuje čínska spoločnosť Huawei. Vyznačuje sa mnohými vychytávkami, svižnosťou aj jednoduchosťou v používaní, najmä čo do navigácie telefónu. Ako nadstavba EMUI vyzerá a čo všetko dokáže jej najnovšia verzia?

Nadstavba EMUI

Huawei EMUI – OBSAH

 1. Ako nadstavba EMUI vyzerá?
 2. Najnovšia verzia: EMUI 10.1
 3. Huawei Mobile Services: náhrada Google služieb po čínsky

Ako nadstavba EMUI vyzerá?

Huawei svoju nadstavbu EMUI (skratka pre Emotion User Interface) sprevádza heslom Design with Empathy a podľa jeho slov je cieľom vývojárov naplniť predstavy o tom, ako by chceli s mobilným telefónom pracovať čo najjednoduchšie.

Huawei-10
Ikony nadstavby EMUI sú veľmi prehľadné a okamžite spoznáme, čo znamenajú.

Podľa spoločnosti Huawei chce EMUI ponúknuť jednoduché navigačné prostredie s veľkou mierou prispôsobenia funkcií a aplikácií podľa používateľských potrieb a zvykov. To sa prejavuje aj v mnohých špecializovaných aplikáciách, ktoré Huawei používateľom ponúkne hneď po prvom štarte telefónu.

i Huawei P40 (PREVIEW): úžasné displeje a nekompromisná foto výbava

Tieto aplikácie sú súčasťou systému na telefónoch Huawei, ich nevýhodou je ale nemožnosť odinštalácie. Pokiaľ ich teda používateľ nechce využívať, resp. chce ich nahradiť softvérom z dielne tretích strán, budú mu zbytočne zaberať miesto.

EMUI 10
Desiata verzia EMUI sa v mnohých ohľadoch inšpiruje prírodou.

Galéria – Ako vyzerá nadstavba Huawei EMUI?

Huawei EMUI
Ukážka tapiet v EMUI 10.1.
Huawei EMUI
EMUI vo svojej aktuálnej verzii 10.1 prináša okrem iného prehľadné triedenie fotiek do galérií.
Huawei EMUI
Pohľad do menu nastavenia v nadstavbe EMUI 10.1.
Huawei EMUI
Nadstavba EMUI – kontakty
Huawei EMUI
Prenos obsahu do nového telefónu s funkciou klonovania.
Huawei EMUI
EMUI – prenos dát aj nastavenia.

Najnovšia verzia: EMUI 10.1

Aktuálna verzia EMUI 10.1 bola predstavená v marci 2020 a k verzii EMUI 10, ktorá je založená na Androide 10 a ktorá priniesla okrem iného tmavý režim, pridala ďalšie vylepšenia. Pribudla napríklad aplikácia MeeTime, ktorá umožňuje videohovory, zdieľanie obrazovky na ďalšie zariadenia, a ďalšie vylepšenia. To celé formuje ekosystém Huawei, ktorý najlepšie funguje medzi zariadeniami tejto značky a najnovšie verzie nadstavby túto väzbu ešte viac posilňujú.

EMUI 10.1, MeeTime
MeeTime je aplikácia na videohovory. Funguje na Huawei zariadeniach vrátane telefónov a tabletov s EMUI 10.1 a novším.

Tie najzaujímavejšie a najzásadnejšie úpravy predstavené v EMUI 10.1 a spojené s použitím v ekosystéme Huawei sú nasledovné:

 • MeeTime – EMUI 10.1 prichádza s komunikačnou platformou na videohovory MeeTime. Podporuje okrem iného zdieľanie obrazovky naprieč zariadeniami, takže hovory možno prijímať aj na pripojenom počítači. Kvalitný prenos udržuje aj pri nízkom internetovom signály.
 • Mobilná kancelária – táto funkcia spočíva v zdieľaní obrazovky telefónu na Huawei MateBook. S využitím NFC stačí mobilný telefón k počítaču len priložiť. Podobným spôsobom možno na počítači prijímať aj hovory a mobil ovládať.
 • MyShare – prostredie na jednoduché zdieľanie súborov, obrázkov, videí atď. medzi telefónmi, notebookmi a tabletmi. Táto spolupráca je možná nielen medzi zariadeniami Huawei, ale aj niektorými ďalšími telefónmi/notebookmi/tabletmi tretích strán. Výrobca však konkrétne nešpecifikuje, ktorými. Priamo medzi zariadeniami Huawei možno využiť funkciu Huawei Share OneHop, ktorá zaistí prenos pomocou NFC.
 • Huawei Cast+ – táto funkcia umožňuje jednoduchú projekciu obrazovky telefónu napríklad na televízor.
 • Sound Booster – ak potrebujete zosilniť zvuk z telefónu, stačí ho v rámci ekosystému prepojiť s Bluetooth reproduktorom. Funguje to aj s bezdrôtovými slúchadlami a mikrofónom.
 • Galéria – Huawei využíva distribuovaný systém súborov, napr. obrázky sú tak prístupné zo všetkých prepojených zariadení. Stačí, aby boli pripojené k rovnakej WiFi sieti.
 • Celia – Huawei predstavuje svoju hlasovú asistentku. Umožňuje hands-free ovládanie telefónu a odpovie na vaše otázky.
 • Prostredie na multitasking – aplikácie možno novo otvárať aj len v časti obrazovky. Používateľ tak môže napríklad hrať hru a zároveň komunikovať s priateľmi.
 • Interakcia medzi zariadeniami – vďaka postrannej lište je jednoduché sa pripojiť k iným zariadeniam alebo ovládať inteligentné domáce spotrebiče. Zároveň odporúča vhodné zariadenia presne podľa toho, čo používateľ práve potrebuje.

Ako sme už vyššie napísali, niektoré z funkcií a zdieľanie môžu síce fungovať medzi zariadeniami Huawei a tými od tretích strán, avšak často ide o zariadenia lokálnych, čínskych, výrobcov, ktoré sa u nás nepredávajú, prípadne ich výrobca nešpecifikuje. Dá sa teda povedať, že ekosystém má plnú funkčnosť len v rámci zariadení Huawei.

EMUI 10
EMUI 10 vsádza na jednoduchosť, nevyhlo sa ale typickému nešváru – množstvu zbytočných aplikácií.

Huawei Mobile Services: náhrada Google služieb po čínsky

Spoločnosť Huawei sa kvôli obchodným sporom medzi Čínou a Spojenými štátmi dostala do neľahkej situácie. Jej aktuálne modely sa musia zaobísť bez softvérovej výbavy od Googlu, čo môže byť na globálnom trhu, na ktorom patrí aplikácia od Google k základu, handicap.

Huawei tak musel staviť na iný systém aplikácií. Tie sa novo sťahujú nie z Google Play, ale z AppGalery. Google služby tu nenájdeme, to ale mimochodom neznamená, že ich na nových telefónoch Huawei nemožno používať. V článku Vyskúšali sme telefón s Huawei službami (RECENZIA): Čo na neho hovoríme? okrem iného uvádzame aj spôsob, ako sa k nim dostať.

AppGallery v súčasnosti obsahuje asi 50 tisíc aplikácií, má to však háčik – nie sú medzi nimi Facebook (Messenger áno), Instagram, Spotify či Netflix. Samotné rozhranie je podarené, avšak čínsky výrobca bude musieť presvedčiť používateľa k prechodu od Google služieb k Huawei službám. Zvyk je železná košeľa a jednoduché to mať nebude.

HMS - AppGallery 1 HMS - AppGallery 2 HMS - AppGallery 3
Pohľad do AppGallery.
i Mohlo by vás zaujímať

Nadstavba EMUI, ktorú nájdeme v telefónoch Huawei, je atraktívnym grafickým kabátikom. Prináša rad zaujímavých funkcií aj aplikácií, zároveň je ale jednoduché sa v ňom pohybovať alebo vykonávať nastavenie. Od roku 2020 je súčasťou EMUI na nových telefónoch tiež AppGalery, ktorá nahradila Google Play.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19