Obnoviť stránku

Nadstavby operačného systému Android

Aktualizované

Približne 86 % všetkých inteligentných telefónov beží na Androide. Málokedy však v čistej podobe. Väčšina z nich má svoj systém so zeleným robotom obohatený nadstavbami, ktoré k základu prinášajú nový dizajn aj funkcie. S Android nadstavbami sa však spájajú aj isté nevýhody. Aké sú teda ich plusy a naopak mínusy? A na aké grafické kabátiky dnes vlastne môžeme naraziť?

Android nadstavby

Nadstavby operačného systému Android – OBSAH

  1. Čo je to nadstavba a ako sa líši od čistého Androidu?
  2. Nadstavby Androidu – pre a proti
  3. Najčastejšie nadstavby operačného systému Android

Čo je to nadstavba a ako sa líši od čistého Androidu?

Ak sa vám do rúk dostane telefón s Androidom, existuje veľká šanca, že v sebe bude mať zeleného robota s nadstavbou. Čistý Android, ktorý okrem Google aplikácií nemá takmer žiadne iné a ktorý vyzerá tak, ako ho internetová jednotka z Mountain View navrhla, je totiž z hľadiska rozšírenia v menšine. A to aj napriek tomu, že má výhodu v prehľadnom rozhraní aj častých aktualizáciách. Tie si mimochodom môžu užívať aj majitelia telefónov patriacich do programu Android One.

i

Čo je to čistý Android?

Oveľa častejšie sa však v prípade Android telefónov môžeme stretnúť s nadstavbou. Tie si vyvíja každá spoločnosť sama, takže sa od seba jednotlivé úpravy v mnohom líšia. Nadstavbu možno poznať na prvý pohľad, a to vďaka prepracovanému dizajnu. Ak sa po rozhraní trochu porozhliadnete, začnete si všímať aj pridané aplikácie a funkcie.

Čistý Android – Android One
Jednou z výsad čistého Androidu je aj služba Android One, vďaka ktorej získate aktualizácie operačného systému ako prvý.

Nadstavba je teda niečo ako poleva na torte a určite by ste ju nemali zanedbať pri výbere mobilného telefónu. Môže mať totiž zásadný vplyv na pohodlie a celkový zážitok pri používaní mobilu. Treba si tiež uvedomiť, že všetky nadstavby síce v základe stavajú na Androide, avšak to, že má mobil nadstavbu MIUI vo verzii 10, neznamená, že bude mať automaticky aj Android 10 a pod.

i Samsung Galaxy S22 (ŠPEKULÁCIA)

Nadstavby Androidu – pre a proti

Nadstavby k čistému Androidu pridávajú originálne grafické prostredie, ale aj množstvo pridaných funkcií. Vedľa Google aplikácií môžete používať aj unikátne aplikácie výrobcu, v nastavení si môžete pozmeniť ovládanie alebo napríklad aj podobu celého prostredia vrátane ikon (ikony je ďalej možné zmeniť aj pomocou launcheru). Výrobca tým chce dať používateľovi pridanú hodnotu a niečo navyše, čo ho odlíši od konkurenčných telefónov s Androidom.

Android nadstavby – Aplikácie
Nadstavby pridávajú k základným aplikáciám aj niečo navyše, často z vlastného ekosystému.

Nadstavby majú však aj svoje nevýhody. Tými najväčšími sú oneskorené bezpečnostné záplaty a aktualizácie na novšie verzie Androidu. Ak Google vydá bezpečnostnú aktualizáciu pre Android, používateľ musí čakať týždne a v niektorých prípadoch aj mesiace, než dorazí do jeho telefónu. V prípade upgradu na novú verziu operačného systému sú to potom dlhé mesiace. Dôvodom je, okrem iného, neochota jednotlivých výrobcov svoje telefóny aktualizovať na nový Android, pretože je to drahé a niektorých používateľov to odrádza od kúpy nového zariadenia s aktuálnym systémom.

Ďalšou nevýhodou nadstavieb Androidu môžu byť vyššie nároky na úložisko. Inými slovami, zaberajú viac miesta, takže používateľovi zostane menej priestoru na aplikácie alebo ukladanie dát. Neduhom tiež býva tzv. bloatware, teda predinštalovaný softvér a duplicitné aplikácie k tým, ktoré už do telefónu dodal Google. Neduhom preto, že je zbytočné a otravné trpieť v telefóne aplikácie, ktoré nikdy nepoužijete, pretože máte už svoje obľúbené, a ktoré nejdú odinštalovať.

i Android: Ako sa od seba líšia jednotlivé verzie

Najčastejšie nadstavby operačného systému Android

Vzhľadom na to, že značiek telefónov je veľa, existuje tiež mnoho nadstavieb. V nasledujúcom zozname si zhrnieme tie najpoužívanejšie.

  • Samsung One UI – Ako z názvu vyplýva, ide o nadstavbu telefónov Samsung (a tabletov). Má veľa funkcií a oproti minulosti je odľahčenejší a svižnejší. Dá sa v nej nastaviť takmer všetko, od gest pre ovládanie cez always-on displej, kompletné tmavý režim (ktorý už ale teraz má aj základný Android) až po používanie jednou rukou. Samsung One UI je považovaný za najprepracovanejšiu nadstavbu medzi všetkými výrobcami. Telefóny Samsung predtým používali nadstavby Samsung Experience a TouchWiz.
  • MIUI – Grafický kabátik telefónov Xiaomi. Medzi softvérové vychytávky patrí napríklad Mi Share (zdieľanie súborov – podobný jablkovému AirDropu) alebo oproti minulosti vylepšený always-on displej.
  • Oxygen OS – Nadstavba čínskych telefónov OnePlus. Ako je známe, smartfóny OnePlus sú jedny z najvýkonnejších vôbec, a preto sa používajú aj na hranie. Na to je prispôsobený aj Oxygen OS so svojím špecializovaným herným režimom, ktorý je však zároveň doplnený Zen režimom, ktorý používateľovi nedovolí po istú dobu smartfón využiť.
  • EMUI (Magic UI) – Úpravu EMUI používajú mobily Huawei jej premenovanú verziu Magic UI smartfóny Honor. Nadstavba sa do značnej miery inšpirujuje vzhľadom aj logikou od iOS. Systém je pomerne rýchly, avšak napríklad v prípade vlajkových lodí nedosahuje kvalít Samsungu. V EMUI nájdeme napríklad rozsiahle uplatnenie umelej inteligencie, rozpoznávanie osôb na videách alebo skenovanie pamiatok.
  • Zen UI – Nadstavbu Androidu Zen UI nájdeme na telefónoch ASUS. Používa trochu komplexnejšie až zahlcujúce rozhranie, ponúka však veľa funkcií vrátane tých na prehľad o novinkách a plánoch na daný deň a taktiež ponúka vlastnú obdobu AirDropu – Share Link. Ponúka tiež zobrazenie s väčšími ikonami mierené na seniorov.
  • Color OS – Nadstavbu Color OS nájdeme v zariadeniach Oppo a Realme. Dizajnom ikon sa blíži k čistému Androidu, avšak zvyšok rozhrania je oveľa viac „ostrý a hranatý“.
  • Joy UI – Túto úpravu ponúknu zariadenia Xiaomi Black Shark, teda herné telefóny, ktoré si vyžadujú vlastnú nadstavbu. Joy UI je kombináciou čistého Androidu a základných vlastností MIUI, ktorá sa zameriava hlavne a predovšetkým na nekompromisný herný výkon.
i Mohlo by vás zaujímať

Hoci nadstavieb Androidu je veľa, nemusíte sa ich vôbec báť. Ich využívanie je hlavne o zvyku a väčšinou ponúka skôr výhody ako nevýhody.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07