Obnoviť stránku

WWDC 2024 v znamení AI. Umelá inteligencia od Applu s výstižným názvom sa dostáva do všetkých hlavných systémov

• Autor: Ondřej Chabr

Nové operačné systémy produktov Apple pre rok 2024 boli práve oznámené. Apple v nich podľa očakávania vyzdvihuje schopnosti umelej inteligencie, vďaka ktorým sú systémy najinteligentnešie vo svojej histórii. Toto všetko americká spoločnosť ukázala.

WWDC 2024, úvod

WWDC 2024 – OBSAH

  1. Umelá inteligencia v službách giganta nesie názov Apple Intelligence
  2. Siri bude o poznanie inteligentnejšia, AI bude všade
  3. Ikonky? Tie si v nových mobilných systémoch umiestnite kamkoľvek
  4. Ktoré iPhony a iPady sú kompatibilné s iOS 18/iPadOS 18
  5. Ani Macy nebudú ušetrené AI
  6. Apple Watch s watchOS 11 budú inteligentným asistentom na vašom zápästí

Umelá inteligencia v službách giganta nesie názov Apple Intelligence

Apple sa dlho držal bokom všeobecného boomu s umelou inteligenciou. Skratka AI bola v jeho podaní takmer neviditeľná. V skutočnosti však roky pracoval na výslednej podobe systémov, ktoré práve na júnovej akcii WWDC predstavil. A vlastne ani to nie je konečná podoba. Iba sa nástroje dostávajú do rúk používateľov, vďaka ktorým bude Apple zbierať cenné skúsenosti a funkcie vylepšovať.

WWDC 2024, Apple Intelligence
Nové systémy macOS Sequoia, iPadOS 18 a iOS 18. Zdroj: apple.com

Generatívne modely sú tu v spojení s osobným kontextom. Vďaka tomu je umelá inteligencia v službách jednej z najväčších značiek súčasnosti skutočne premyslená a nápomocná. Dostala meno Apple Intelligence.

Siri bude o poznanie inteligentnejšia, AI bude všade

Ako môžeme hovoriť o umelej inteligencii, prípadne inteligentnom asistentovi bez toho, aby sme spomenuli Siri. Práve hlasová asistentka, ktorá je súčasťou iOS už od roku 2011, sa po novom dočkala pokročilých noviniek založených na veľkom jazykovom modeli (LLM). Vizuálna podoba je prepracovaná a menej rušivá – pri aktivácii sa objaví žiara na okrajoch displeja. Siri môžete kedykoľvek ovládať aj písaním, keď nechcete alebo nemôžete hovoriť.

i

Siri a podpora slovenčiny?

Na konferencii WWDC 2024 sa Siri bohužiaľ nenaučila po slovensky. Bohužiaľ, nepoznáme ani približný dátum, kedy sa tak konečne stane. Podľa rôznych indícií môžeme iba špekulovať, že by sa to mohlo zmeniť relatívne skoro. Presný dátum ale môže byť o týždeň rovnako ako o niekoľko mesiacov (a keď na to príde, napríklad aj o niekoľko rokov).

Asistentka má teraz k dispozícii prácu s viacerými dátami na rôznych miestach. Zvládne napríklad spracovať povely na prácu so súbormi. Po novom ju môžete požiadať, aby upravila fotku, vytvorila dokument, presunula súbor do iného priečinka či zhrnula článok. Tiež sa jej napríklad môžete opýtať, čo to bolo za príležitosť, pri ktorej kamarát spomenul určitú tému. Siri nájde emaily a správy, ktoré tomu zodpovedajú. Skrátka lepšie rozumie kontextu.

WWDC 2024, Siri WWDC 2024, Siri WWDC 2024, Siri
Siri poradí, ako v iOS či iPadOS urobiť potrebnú akciu. Keď sa nehodí hovoriť, pokyny jej napíšte. Vie prehľadávať systém, a to dôkladne. Zdroj: apple.com

V rámci AI je všeobecne propagovaná funkcia sumarizácie textu, jeho prepis a kontrola. To a mnoho ďalšieho zvláda napríklad Google Gemini alebo Samsung Gauss. Apple nazýva túto prácu s textom ako Writing Tools a dostupná je naprieč novými systémami, ale aj naprieč aplikáciami. Populárny AI chatbot ChatGPT sa v nových systémoch tiež objavuje a jeho schopnosti využije práve asistentka Siri.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

Samozrejme, Apple sa pochválil integráciou umelej inteligencie do jeho systémových aplikácií. Vďaka tomu uľahčí a zrýchli prácu so systémom. Ten bude teraz lepšie predvídať a pomáhať. Čo napríklad predstavil?

  • Mail – AI dokáže prichádzajúce emaily triediť do kategórií a priorizovať napríklad letenky či blížiace sa akcie. Tiež prepíše text v inom tóne alebo skontroluje gramatiku. Ponúkne aj rýchle odpovede s ohľadom na obsah emailu.
  • Safari – inteligentné zobrazenie informácií o stránke. Čítačka zhrnie obsah článku.
  • Fotky – nechcený objekt sa počas okamihu z fotky vytratí a chýbajúce miesto telefón či tablet „dokreslí“. Vyhľadávať fotku ide prirodzeným popisom toho, čo na fotke je. Platí aj pre videá. Podľa popisu vytvorí príbeh z fotiek a videí na prianie.
  • Poznámky – možnosť začať nahrávať zvuk priamo v aplikácii s následným prepisom reči a sumarizáciou. Pri použití Apple Pencil sa objaví Image Wand, kedy zakrúžkovaním nakresleného objektu sa namiesto neho vygeneruje atraktívny obrázok. Po písaní matematických záznamov aplikácia hneď zobrazí výsledok.
  • Telefón – možnosť nahrávať hovory, kedy druhá strana je o tomto informovaná.
  • Pages, Keynote, Freeform – umelá inteligencia prekreslí skice cez Image Wand, dokonca nakreslí obrázok do prázdneho miesta podľa okolitého textu.
  • Notifikácie – inteligentnejší súhrn zmeškaných udalostí s priorizáciou toho najpodstatnejšieho. Režim sústredenia ukáže len správy, ktoré vyžadujú okamžitú či skorú akciu.

Umelá inteligencia sa skvele hodí pre aplikáciu Správy. Zaujímavá vec je vlastná tvorba nového emotikonu, tzv. Genmoji, umelou inteligenciou. Stačí len popísať, ako má emotikon vyzerať. Môžete tiež priamo generovať celý obrázok cez Image Playground. Správy majú vylepšené vizuálne efekty vrátane formátovania, a dokonca si po novom nastavíme budúce odoslanie. Vďaka satelitnej komunikácii ide posielať SMS a iMessage bez signálu operátora či Wi-Fi.

WWDC 2024, Image Playground
Image Playground na generovanie obrázkov. Zdroj: apple.com

Veľkou vecou v oblasti správ je podpora RCS. Vďaka tomu je podporovaný štandard zasielania správ aj multimediálneho obsahu v ďaleko lepšej kvalite a väčšej veľkosti. Naprieč systémami iOS a Android bude možné na správy reagovať, vidieť, že druhá strana píše, zobraziť si potvrdenie o prečítaní a pod. Správy sa odosielajú cez dáta operátora či Wi-Fi.

Všetky funkcie umelej inteligencie beží a sú spracovávané priamo v iPhone alebo iPade a Apple k dátam nemá prístup. Pokiaľ je potrebné využiť viac výkonu, Apple Intelligence spolieha na službu Private Cloud Compute. Tá je schopná spracovať komplexnejšie úlohy, napriek tomu je všetko chránené proti akémukoľvek zneužitiu a úniku.

WWDC 2024, ChatGPT
Na pomoc môže v rámci nových systémov prispieť aj slávny ChatGPT. Zdroj: apple.com

Ikonky? Tie si v nových mobilných systémoch umiestnite kamkoľvek

Apple sa po mnohých rokoch odhodlal k odvážnemu kroku. Ako novinku totiž priniesol voľné umiestnenie ikoniek aplikácií na obrazovke bez nutnosti mať ich všetky vedľa seba. Nie je teda problém dať si aplikácie pod seba alebo ich oddeliť širokými medzerami. Tak už to má dlhé roky operačný systém Android. A ak chcete, je možné si ikonky všetkých aplikácií prefarbiť na iný odtieň, aby ladili napríklad s pozadím plochy. Ak nechcete voľný priestor medzi nimi, nie je problém ich zväčšiť.

WWDC 2024, Správy
Detekcia upozornenia v správe. Zdroj: apple.com

Ovládacie centrum v iOS a iPadOS 18 bude možné ľahšie upravovať priamo pri jeho otvorení. Už nie je nutné navštevovať na správu týchto položiek nastavenie telefónu/tabletu. Navyše si už nemusíte vystačiť iba s obmedzeným miestom, ale ide prepínať medzi stránkami. Na jednej je ovládanie médií, na ďalšej napríklad ovládanie domácnosti. Je možné pridať aj prvky z doinštalovaných aplikácií 3. strán. Pri všetkých ikonách sa dá meniť veľkosť.

WWDC 2024, ikony WWDC 2024, ovládacie centrum WWDC 2024, ovládacie centrum
Možnosť upraviť si vzhľad hlavného menu a taktiež podobu ovládacieho centra. Zdroj: apple.com

Dvojicu kruhových tlačidiel na zamknutej obrazovke z doterajšieho svietidla a fotoaparátu bude konečne možné zmeniť na iné funkcie. Po stlačení tlačidla Akcia na nových iPhonoch 15 Pro pôjde vyvolať ktorýkoľvek prvok z galérie ovládacích prvkov.

Vo fotkách si ľahko vyberiete mesiac a rok, z ktorého sa objavia záznamy. Samotná aplikácia tiež triedi fotky podľa tém, ktoré zachytávajú. Keď niekomu požičiate telefón, prístupy do aplikácií je možné zamknúť, aby sa druhá strana nemohla predierať vašimi fotkami, správami a pod. Je dokonca možné skryť celú aplikáciu presunutím do zamknutej skrytej zložky. V kalendári sa z logiky veci po novom zobrazia adekvátne pripomienky.

i

iPhone 15 (RECENZIA): 48 Mpx fotoaparát aj Dynamic Island. Tohtoročný model dáva väčší zmysel než predchodca

Apple mapy majú podrobnejšie informácie o všetkých národných parkoch v USA vrátane tisícov ich trás. Tie si potom stiahnete vrátane vlastných vytvorených do offline úložiska. Potom tu máme po prvýkrát v histórii aj Herný režim. iPhone vraj ponúkne konzistentnejšiu snímkovaciu frekvenciu a zvyšuje odozvu bezdrôtovo spojeného príslušenstva ako AirPods alebo herné ovládače.

WWDC 2024, Heslá WWDC 2024, Writing Tools
Nová aplikácia Heslá a podoba Writing Tools na iPade. Zdroj: apple.com

V systémoch sme sa dočkali aj novej aplikácie. Tá sa nazýva Heslá. Je to vlastne správa hesiel vytiahnutá z doterajšej pozície v nastavení systému. Vďaka iCloud for Windows je zaistená synchronizácia aj s počítačmi so systémom Windows.

Priamo v iPade potom nájdeme ďalšiu chýbajúcu aplikáciu, ktorú si používatelia žiadali. Po iOS 16 s aplikáciou Počasie sa v iOS 18 konečne dočkáme aplikácie Kalkulačka. Tá však dokáže skutočne veľa. Vďaka Math Notes schopnostiam stačí napísať či načrtnúť matematické vzorce a príklady, iPad ich sám dopočíta, a dokonca zobrazí v písme podobnom tomu, ako bolo načrtnuté zadanie. Kliknutím na rovnicu sa objaví aj zodpovedajúci graf.

WWDC 2024, iPadOS 18
Aj na iPade si prispôsobíte podobu hlavného menu. Aplikácia Kalkulačka má veľmi užitočnú časť Math Notes. Zdroj: apple.com

Pri črtaní na iPade cez Apple Pencil sa vďaka funkcii Smart Script dočkáme uhladenejšieho rukopisu. Na veľkej obrazovke iPadu príde vhod aj horná lišta, ktorej je možné pridať položku z bočného menu v podporovaných aplikáciách ako Apple TV+.

V rámci Sprístupnenia prináša iOS 18 napríklad režim, kedy pôjde ovládať iPhone aj iPad obyčajným zrakom cez prednú selfie kamerku.

i

Recenzia POCO F6 Pro: Parametre vlajkovej lode a cena strednej triedy. 16 GB RAM a 1 TB úložiska sú špička

Ktoré iPhony a iPady sú kompatibilné s iOS 18/iPadOS 18

V rámci kompatibility so systémom iOS 18 sa to má tak, že podporované sú nižšie spomenuté iPhony. To však bohužiaľ neznamená, že na všetkých zhodne pobežia všetky AI funkcie. Apple Intelligence priamo vyžaduje novší procesor A17 Pro, takže pobeží len na najnovšom rade iPhone 15 Pro. Systém bude pre všetkých používateľov dostupný na jeseň tohto roku.

V rámci iPadov je podpora iPadOS 18 nasledovná:

Každopádne AI schopnosti ponúknu iPady s procesorom M1, M2 a M4.

Ani Macy nebudú ušetrené AI

Najnovším systémom macOS vo verzii 15 je macOS Sequoia. Veľmi zaujímavou funkciou je iPhone Mirroring. Ten umožní zobraziť obrazovku iPhonu na Macu, úplne bezdrôtovo. Čo viac, takto ide iPhone plnohodnotne používať vrátane aplikácií. Notifikácia chodí aj na Mac. Všetko ovládate cez klávesnicu a trackpad a zvuk vychádza priamo z reproduktorov Macu. Takto funguje aj presun súborov. iPhone pritom celý čas môže byť zamknutý.

Aby všetky Apple zariadenia ladili, macOS Sequoia s mobilnými systémami iOS 18 a iPadOS 18 drží krok. Vďaka tomu aj tu máme vylepšenú Siri a AI schopnosti v systémových aplikáciách ako Fotky, Poznámky, Kalendár, Správy a pod. V Safari nechýba inteligentná čítačka so sumarizáciou. Pri webovom surfovaní Safari vycentruje video, pokiaľ ho na stránke zaznamená, a zobrazí ho aj s ovládacími prvkami.

i

Praktický pomocník na dosah prsta. Tlačidlu akcie na iPhone je možné priradiť takmer akúkoľvek funkciu

Sú Macy herné počítače? Podľa chystaných titulov to tak vyzerá. Boli ohlásené hry ako Prince of Persia: The Lost Crown, Assassin's Creed Shadows, RESIDENT EVIL 7 biohazard alebo RESIDENT EVIL 2. Ani na počítačoch nebude chýbať herný režim na kontrolu nad snímkovacou frekvenciou, zníženie latencie slúchadiel a pokročilé funkcie regulácie výkonu.

Macy sa dočkajú aj rýchlej správy otvorených okien. Jednoduchým presúvaním okien ku krajom je automaticky navrhnuté rozloženie tak, aby okná boli prehľadne vedľa seba. Funkcie vyžadujú čipy vlastnej výroby, teda plnej podpory Apple Intelligence sa dočkajú Macy s procesorom M1 a novším.

WWDC 2024, macOS Sequoia
Najnovší macOS Sequioa upevňuje prepojenie s iPhonom, spolieha sa na Apple Intelligence, a dokonca poteší hráčov. Zdroj: apple.com

Na inštaláciu macOS Sequoia budete potrebovať minimálne tieto generácie počítačov, príp. novšie: MacBook Pro 2018, MacBook Air 2020, iMac 2019, Mac Studio 2022, Mac mini 2018, iMac Pro 2017 a Mac Pro 2019.

Apple Watch s watchOS 11 budú inteligentným asistentom na vašom zápästí

V rámci watchOS 11 výrobca tasí ďalšiu aplikáciu. Tou je Vitals pre rýchly prehľad o zdravotnom stave používateľa. Ak sa aspoň 2 údaje vymykajú štandardom, hodinky pošlú používateľovi upozornenie. Spoločne s indikáciou na ostatných systémoch sú Apple Watch teraz zase o kus ďalej pri sledovaní tehotenstva. Je možné zaznamenávať príznaky a zaznamenávať aj duševnú pohodu. Stabilita chôdze pomôže s upozornením na riziko pádu.

Športovci, profesionáli aj tí rekreační, ocenia nastavenie tréningovej záťaže. Môžu sledovať, ako sa záťaž prejavila na ich kondícii. Kto rád zbiera krúžky, ale má strach z prílišného vysilenia po tréningu či má úraz, môže po novom krúžky na deň, týždeň aj mesiac pozastaviť. Na každý deň v týždni je potom možné nastaviť iný cieľ daného krúžku.

WWDC 2024, watchOS 11
watchOS 11 má po novom aplikácie Vitals a Preložiť. Zdroj: apple.com

Do widgetov watchOS pribudol Shazam, Fotky a Distance. Widgety sa môžu meniť podľa polohy, a napríklad aj času, kedy tak zvládnu upozorniť napr. na blížiacu sa búrku. V sade widgetov pribudnú aj živé aktivity. Strojové učenie preskenuje tisíce fotiek a na ciferník vyberie tú najvydarenejšiu. Ďalšia nová aplikácia je Preložiť. Hodí sa mať pri cestovaní prekladač priamo na zápästí.

Nový systém nainštalujete na Apple Watch Series 6 spárované minimálne s iPhonom X či novšími iPhonmi s iOS 18.

Čo ďalšie na akcii ešte Apple uviedol? Systém tvOS 18 pre Apple TV a visionOS 2 pre AR okuliare Apple Vision Pro. Tie sa od 28. júna a ďalej 12. júla dostanú do predaja v ďalších krajinách, Česko a Slovensko stále chýbajú. Druhá generácia systému dovolí napríklad transformovať fotky do 3D zobrazenia. Bezdrôtová myš Magic Mouse bude pre Vision Pro podporovaná na konci tohto roka.

i Mohlo by vás zaujímať

Niekto môže tvrdiť, že Apple ľahko zaspal a systémy posilnené AI predstavuje príliš neskoro, iní sú názoru, že naopak múdro vyčkával a ladil, aby predstavil funkčný a logický produkt. Aké budú systémy v reálnom použití, sa uvidia pri testovaní beta verzií, a najmä pri vydaní finálnej verzie na jeseň tohto roku. Je rozhodne na čo sa tešiť.

iPhone iPad MacBook Apple Watch

Čo sme o WWDC 2024 písali skôr

• Autor: Jozef Kišantal

Spoločnosť Apple ohlásila termín konania svojej tohtoročnej konferencie pre vývojárov WWDC 2024. Každoročná akcia tento rok odštartuje v pondelok 10. júna 2024 a potrvá až do piatku 14. júna. Výrobca na akcii ukáže svoje novinky v oblasti operačných systémov. Naznačil pritom, že by sme sa mohli dočkať aj jednej očakávanej novinky.

Očakáva sa AI

WWDC je každoročná vývojárska konferencia, ktorá sa koná vždy v júni. Apple tu neukazuje hardvérové novinky, ale nové verzie svojich operačných systémov. Aj tento rok na WWDC 2024 sa teda dočkáme najaktuálnejších vylepšení operačných systémov. Hlavnou hviezdou bude nepochybne iOS 18, novinky uvidíme ale aj v macOS 15, iPadOS 18, watchOS 11, tvOS 18 a visionOS 2.

i

WWDC24 začne v pondelok 10. 6. o 19 h a potrvá do piatku 14. 6. 2024.

Očakáva sa pri tom, že Apple predstaví novinky v oblasti AI, teda umelej inteligencie, ktorú budeme používať napríklad v nových iPhonoch. Tie sa podľa očakávania ukážu v septembri tohto roku. Všeličo naznačuje Greg Joswiak, viceprezident Applu pre marketing, vo svojom príspevku na sieti X:

Všimnúť si môžeme veľké počiatočné písmená v slovách Absolutely Incredible, ktoré tvoria skratku AI.

AI je v súčasnosti fenomén a napríklad konkurenčný Samsung sa pri telefónoch Galaxy S24 na začiatku tohto roka vytasil s Galaxy AI, ktorá pomáha napríklad pri prekladaní konverzácií, hovorov, upravuje fotky alebo napríklad vyhľadáva informácie o objektoch na obrázkoch.

Súčasťou WWDC24 budú okrem iného video workshopy a ďalšie online stretnutia, kde sa vývojári zoznámia s podrobnosťami noviniek v jednotlivých operačných systémoch. Apple tiež informoval o špeciálnej akcii v Apple Parku, kde budú môcť vývojári naživo sledovať úvodnú keynote a osobne sa stretnúť s členmi tímu Apple.

Apple počas konferencie WWDC 2024 vyhlási aj tohtoročných víťazov Apple Design Awards. V rámci nej vývojári získajú ocenenie za inováciu, technické spracovanie aj dizajn svojich aplikácií a hier.

Všetko podstatné sa dozvieme už 10. júna 2024 pri úvodnej keynote, ktorá začne tradične o 19. hodine nášho času. Ako vždy vás budeme o všetkom informovať v samostatnom článku.

i Mohlo by vás zaujímať

Konferencia WWDC je príležitosťou Applu ukázať svoje najnovšie verzie operačných systémov iOS, macOS, watchOS a ďalších. Akciu WWDC24 budeme pozorne sledovať a všetko podstatné vám prinesieme v samostatnom článku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16