Obnoviť stránku

WWDC 2023: Apple očaril s novými systémami aj AR/VR headsetom

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Očakávaná úvodná prednáška konferencie WWDC 2023 firmy Apple priniesla smršť noviniek. Prejdeme si všetko predstavené. Dostalo sa na očakávaný softvér, ale aj na menej či viac očakávané hardvérové novinky.

WWDC 2023, úvod

WWDC 2023 – OBSAH

 1. Úvodná prednáška konferencie WWDC 2023 určite nebola nudnou záležitosťou
 2. iOS 17 a iPadOS 17 sa sústredia na bezpečie, duševné zdravie, prácu aj zábavu
 3. Softvérové novinky prichádzajú aj pre Apple Watch, počítače a Apple TV
 4. MacBook Air s 15" uhlopriečkou aj nové najvýkonnejšie Apple počítače
 5. VR headset v podaní Applu je konečne tu

Úvodná prednáška konferencie WWDC 2023 určite nebola nudnou záležitosťou

Spoločnosť Apple v rámci svojej úvodnej prednášky tohtoročnej konferencie WWDC opäť prelietavala po svojom kampuse. Tentoraz trochu iným štýlom v sprievode farebnej palety, ktorá nám vždy tematicky uviedla jednu z mnohých noviniek. S vizuálnou stránkou akcie sa skrátka firma vie pohrať a bolo to poznať. Pritom samotné novinky stáli skutočne za to a pozornosti publika sa im rozhodne dostalo.

WWDC 2023, One more thing
Na konci akcie nás čakalo prekvapenie. Zdroj: apple.com

Novinky boli rozdelené medzi tie softvérové a taktiež hardvérové. Vzhľadom na to, že WWDC je primárne vývojárskou konferenciou, bývajú hardvérové novinky skôr na okraji. To však nemení nič na tom, že sme sa tento rok po dlhej dobe dočkali úplne nového produktu, o ktorom sa určite bude v blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti veľa hovoriť.

iOS 17 a iPadOS 17 sa sústredia na bezpečie, duševné zdravie, prácu aj zábavu

Vezmeme to ale poporiadku a začneme tradičnými operačnými systémami. Svoje systémy pre telefóny iPhone a tablety iPad spoločnosť Apple pomenovala podľa prijatej konvencie, máme teda do činenia s iOS 17 a iPadOS 17. Novinky sú v zásade dvojakého typu. Priestor sa venoval ako úplne novým funkciám, tak najmä vylepšením tých existujúcich, predstavených v minulých verziách systémov.

WWDC 2023, iOS 17, StandBy
Funkcia StandBy na využitie displeja iPhonu, ktorý by inak bol zhasnutý. Zdroj: apple.com

Z tých nových spomeňme aplikáciu Journal na zaznamenávanie dňa cez údaje o fyzickej aktivite, počúvanú hudbu, urobené fotografie a pod. iPhone tiež po novom môže suplovať domáceho asistenta. Pokiaľ je natočený na šírku a nabíjaný, zvládne zobraziť veľa užitočných informácií podobne, ako napríklad meteostanica alebo asistent domácnosti s ovládacími prvkami.

WWDC 2023, iOS 17, zmeny Správy, hovory, Facetime
iOS 17 sa nesie v znamení vylepšení komunikačných aplikácií. Zdroj: apple.com

Zmien sa dočkali aplikácie na komunikáciu. V správach dostali nový priestor zoskupenia prvkov ako samolepky, gify a fotografie. V rámci samolepiek si ľahko vytvoríte vlastnú zo svojich fotografií vrátane Live Photos. Hlasová správa sa prepíše do textovej podoby, podobne to zvládne aj záznamník, takže aj počas stretnutia vidíte, čo vám napríklad vaše dieťa chce povedať.

WWDC 2023, iPadOS 17, lock screen
Nová možnosť úpravy uzamykacej obrazovky iPadu. Zdroj: apple.com

Modernejšie pôsobí náhľad kontaktu v telefóne. Virtuálne vizitky si s ďalším človekom vymeníte jednoduchým priblížením oboch telefónov k sebe. Takto funguje aj AirDrop.

i

iOS 17: lepšie spojenie so svetom, ale aj osobnejší prístup či dôraz na duševné zdravie

iPad konečne plnohodnotne upravíte s interaktívnymi widgetmi a editovateľnou zamknutou obrazovkou. Podporuje aj prehľad akcií aplikácií vďaka Live Activities. Jeho veľký displej je ako stvorený na prácu s PDF, ktoré vyplníte ešte jednoduchšie. Tiež sa hodí aplikácia Zdravie, doposiaľ dostupná iba na mobilných telefónoch iPhone. Každopádne tablet preberá aj väčšinu ostatných noviniek v oblasti správ a hovorov z iOS 17.

Softvérové novinky prichádzajú aj pre Apple Watch, počítače a Apple TV

Hodinky majú tento rok významné označenie modelového radu softvéru. Najnovšie watchOS 10 cieli na vizuálnu zmenu, ktorá je už niekoľko rokov preverená, ale nezmenná. Doteraz spoločnosť Apple skôr pridávala funkcionality. Preto nový systém prepracovala, aby sa na displej toho zmestilo viac a prišla s widgetmi. Ich inteligentne zložené zoskupenie vyvoláte zo zobrazenia ciferníka jednoduchým posúvaním korunky. Bočné tlačidlo vyvolá ovládacie centrum, a to aj napriek spustenej aplikácii.

WWDC 2023, watchOS 10, novinky
Nové ciferníky, ale predovšetkým súbor widgetov a lepšie využitie obrazovky - to je watchOS 10. Zdroj: apple.com

Apple Watch sa s príchodom watchOS 10 dočkajú aj dvoch nových ciferníkov. Prvý zobrazí v príjemných meniacich sa farbách priestor medzi ručičkami, ako sa mení čas, menia sa aj farby na displeji a ďalší kreslenú postavičku Snoopy zo známeho komiksu. Pri jazde na bicykli sa aktivita ukáže aj na iPhone, kde si možno kliknúť na viac informácií zaznamenaných v reálnom čase priamo z Apple Watch. Aplikácia kompas pridáva do trasy bod posledného miesta, na ktorom bol signál. Do aplikácie Mindfulness v novom systéme zaznamenáte svoje aktuálne pocity.

WWDC 2023, watchOS 10, výmena kontaktu
S osobou, ktorá má iPhone s iOS 17, si jednoducho priblížením vymeníte kontaktné údaje. Zdroj: apple.com

V prípade novej generácie OS pre počítače Mac a notebooky MacBook sa novinka volá macOS Sonoma, alebo podľa modelového označenia macOS 14. Novými tapetami môžu byť napríklad prelety nad úchvatnými miestami našej planéty. Widgety na počítačoch idú rozmiestniť na ploche a pokiaľ je iPhone alebo iPad blízko, widgety z neho vidíme na obrazovke. Pri videohovore sa hlava prezentujúceho môže vznášať nad zdieľaným obsahom.

WWDC 2023, macOS Sonoma
Widgety už nemusia byť schované v bočnom paneli, ale možno ich umiestniť na plochu. Zdroj: apple.com

Prehliadač Safari ešte lepšie chráni pred tým, aby bol používateľ sledovaný. A to aj pred niekým, kto má fyzicky vaše zariadenie nablízku. Vďaka profilom si striktne oddelíte pracovné a súkromné prezeranie webov. Dokonca je možné byť prihlásený na jeden web v rovnakom čase z niekoľkých účtov. Weby si je tiež možné pripnúť k docku, a mať zobrazené ako aplikáciu. Game Mode sa postará o najvyššiu prioritu výkonu a zlepšenie latencie AirPodov a herných ovládačov.

WWDC 2023, tvOS
Vďaka funkcii Continuity si obraz Facetime hovoru prehodíte na televízor. Zdrojom obrazu bude iPhone v podstavci. Zdroj: apple.com

Drobnejších zmien sa dočkal aj operačný systém tvOS produktu Apple TV. V spojení s iPhonom a iPadom si na veľkej obrazovke televízora prvýkrát v histórii môžete skúsiť videohovor cez Facetime. Pribudlo aj ovládacie centrum známe z iOS. Na karaoke potom dobre poslúži nová schopnosť zaznamenať obraz z iPhonu, ktorý premieta na televízore hneď vedľa podfarbujúceho sa textu pesničky. Pokiaľ nemôžete nájsť ovládač od Apple TV, iPhone ho dokáže lokalizovať.

i

MacBook Air s 15" uhlopriečkou aj nové najvýkonnejšie Apple počítače

Doteraz bol MacBook Air limitovaný veľkosťou svojho displeja. Iný ako 13" model ste v posledných rokoch nezohnali. Tomu je teraz koniec. Úplne nový MacBook Air je stále vybavený procesorom M2, ale získal 15" uhlopriečku. Zostáva skvelá 28-hodinová výdrž na batériu. Nového rozloženia sa dočkal audio systém so 6 reproduktormi. V rámci rozmerov sa aj napriek uhlopriečke hrúbka dostala iba na 11,5 mm. Záujemcovia si vyberú medzi 4 farebnými odtieňmi.

WWDC 2023, MacBook Air 15 palcov WWDC 2023, Mac Studio a Mac Pro
Nový 15" MacBook Air a výkonné mašiny Mac Studio a Mac Pro. Zdroj: apple.com

Dočkali sa aj profesionálni používatelia, pre ktorých sú tu nové desktopy. Mac Studio získal okrem M2 Max aj variant s novým čipom M2 Ultra na rýchlejšie renderovanie videí a ďalšie pokročilé operácie. Procesor zvládne obslúžiť až 6 profi monitorov Apple Pro Display XDR. Najlepším Apple počítačom sa stal Mac Pro aj s procesorom M2 Ultra, čím zavŕšil úsilie prejsť na čipy vlastnej výroby a odpútať sa tak od Intelu.

WWDC 2023, Apple počítače s procesormi Silicon
Prechod na procesory Silicon vlastnej výroby je týmto zavŕšený. Zdroj: apple.com

VR headset v podaní Applu je konečne tu

Roky očakávaný VR headset na hranie, ale aj pracovné aktivity v AR aj VR prostredí, bol v podaní Applu konečne predstavený. Po rokoch prišlo na One more thing. Roky príprav Apple pretavil do vysoko konkurencieschopného produktu Apple Vision Pro. Na jeho začiatok predaja si ale musíme počkať. Má k nemu dôjsť až začiatkom budúceho roka.

WWDC 2023, Apple Vision Pro
Okuliare majú po obvode 12 kamier. Zdroj: apple.com

Cez okuliare vidíte okolitý priestor. Obsah sa potom vznáša vo vzduchu. Pre ešte lepší pocit pri konzumácii obsahu si však používateľ môže ako pozadie zvoliť napríklad horskú krajinu. Ovládať prvky v obraze môžete pohybmi rúk, ktoré sú zaznamenávané 12 kamerami, alebo aj hlasom. Menu s ikonkami podobnými tým z iOS sa zobrazí v bublinách. V kombinácii s priestorovým audiom je pozeranie videí osobitejšie. Filmy budú pripomínať pocit kina.

Pokiaľ je niekto pred vami, okuliare mu zobrazia vaše oči na lepšiu interakciu počas hovoru. Okuliare sú spojené s ďalšími Apple produktmi, takže čerpajú obsah z nich. Dokonca si napríklad obrazovku MacBooku vytiahnete do priestoru v rozlíšení 4K. Okuliare boli prezentované aj v rámci skupinového videohovoru. Okrem osôb na druhej strane si vedľa nich napríklad rozložíte nejaký súbor, pokiaľ ide o pracovnú schôdzku.

WWDC 2023, AR obraz z Vision Pro
Obsah môže zasahovať do priestoru vašej obývačky, alebo ju nahradíte napríklad vysokohorskou lokáciou. Zdroj: apple.com

Technicky sa vo vnútri nachádza dvojica Micro-OLED displejov s viac ako 23 miliónmi pixelov. Operačným systémom je nový visionOS a headset bude mať vlastný App Store. Medzi ovládacími prvkami nechýba napríklad korunka, ktorá pripomína tú z hodiniek Apple Watch. Procesorom je M2 a o spoluprácu 12 kamier, 5 senzorov a 6 mikrofónov sa stará čip R1 nepostrehnuteľnou rýchlosťou. Na batérii vydrží Vision Pro 2 hodiny. Cena bude začínať na sume 3 500 USD.

i Mohlo by vás zaujímať

Noviniek, ako vidíte, bolo na konferencii WWDC 2023 dostatok. O rozruch sa postaral predovšetkým predstavený AR headset Apple Vision Pro. Na ten si musíme počkať, ale beta verzia operačných systémov a nové zariadenia Mac sú už za rohom. Čo by ste radi vyskúšali vy? 

Čo sme písali o WWDC 2020

• Autor: Ondřej Chabr

Kalifornský výrobca Apple má za sebou najsledovanejšiu časť svojej softvérovej akcie WWDC 2020. Na tohtoročnej úvodnej Keynote toho predstavil pomerne veľa. V dôsledku súčasnej krízovej situácie trochu pozmenil plány a konferencia sa vysielala kompletne online. Poďme sa pozrieť, čím sa pochválil.

Apple WWDC 2020

Apple konferencia WWDC 2020 – OBSAH

 1. Aktualizácia 30. 6. 2020: Inteligentná funkcia Back Tap a podrobnosti k Apple silicon
 2. Prvý Keynote prenášaný online
 3. iOS 14: Inteligentné radenie aplikácií a integrovaný Preklad
 4. iPadOS 14: Prečíta rukou písaný text a zjednodušuje ovládanie
 5. MacOS Big Sur: Redizajn a prepracované Safari
 6. watchOS 7: Analýza spánku aj umývanie rúk
 7. Apple silicon: Koniec Intelu, Apple použije svoje čipy
 8. iPhonom v budúcnosti odomkneme auto

Aktualizácia 30. 6. 2020: Inteligentná funkcia Back Tap a podrobnosti k Apple silicon

Systém iOS 14 priniesol veľa väčších aj drobnejších noviniek. Používatelia už testujú operačné systémy a nachádzajú to, čo Apple na svojom predstavení vôbec nezmienil. V minimálne jednom prípade pritom ide o užitočnú funkciu. Ďalej tu máme podrobnosti k vývojárskej súprave na testovanie vlastných aplikácií na platformu Apple silicon.

Back Tap. Tak nazval californský gigant funkciu, ktorú nájdeme v menu systému iOS 14. Správu priniesol napríklad cnet.com. Konkrétne ide o položku v sekcii Sprístupnenie, mala by teda byť určená na zjednodušené ovládanie systému. Dvojitým či trojitým poklepaním na zadnú stranu telefónu sa vykoná nadefinovaná akcia. Používatelia si napríklad nastavujú schopnosť zaobstarať screenshot či takto aktivujú Google Assistent. Ide vlastne o akúsi inteligentnú skratku. Zatiaľ nie je isté, aké iPhony túto funkciu budú vo finále podporovať. Napríklad taký iPhone 7/7 Plus s iOS 14 túto možnosť v menu nemá.

Takto si s iOS 14 môžete ľahko nastaviť rýchle vykonanie vybranej akcie.

Jedným z najdôležitejších oznámení úvodnej Keynote WWDC 2020 bolo rozhodnutie spoločnosti Apple prejsť na vlastné čipy Apple silicon. Vývojári, ktorí prejavili záujem o vyskúšanie platformy, teraz dostávajú balíček počítača Mac mini s osadeným čipom A12Z s popisom Developer Transition Kit. Tento Mac disponuje 16 GB operačnou pamäťou. Majú teda k dispozícii hardvér, na ktorom môžu skúšať kompatibilitu a samotný vývoj svojich programov. Podľa prvých ohlasov, ktoré priniesol web macrumors.com, je výkon takéhoto stroja s 2 roky starým procesorom z iPadu Pro veľmi vysoký. Môžeme sa teda tešiť na budúcnosť ešte rýchlejších počítačov Mac.

Prvý Keynote prenášaný online

Apple kvôli situácii koronavírusu svoju online Keynote WWDC 2020 predtočil. Jednotliví prezentujúci sa nachádzali rôzne po areáli firmy Apple Park v americkom Cupertino. Najviac noviniek nám predviedol senior viceprezident pre softvérové inžinierstvo Craig Federighi. Ten následne pri špecifických funkciách odkazoval na svojich kolegov, ktorí podrobnejšie hovorili o jednotlivých systémoch.

Craig mal na starosti aj typické predstavenie funkcií pri samotnej prezentácii, tentoraz však už nemohol zožať aplauz živého publika. Čo všetko sme sa v prezentácii dozvedeli?

iOS 14: Inteligentné radenie aplikácií a integrovaný prekladač

Nový systém pre mobilné telefóny Apple iPhone zostáva pod názvom iOS, nepotvrdila sa špekulácia o názve iPhoneOS. Čo sa však naozaj ukázalo byť pravdou, je integrácia widgetov. Tie na prvý pohľad prinášajú nový a svieži dizajn systému. Pre pohodlné zobrazenie si môžeme zvoliť veľkosť widgetu a funkcia Smart Stack zobrazí relevantné widgety podľa dennej doby či lokácie. Aby sme ďalej nemuseli rolovať medzi niekoľkými stránkami s aplikáciami, Apple novo pridal tzv. App Library, čo je inteligentné zjednotenie aplikácií podľa ich kategórie.

Prichádzajúce telefónne hovory či použitie Siri od systému iOS 14 nezakrývajú kompletne celý displej, ale zobrazujú sa len v nevyhnutne veľkom dizajne neprekrývajúcom obsah. Novinkou je aj podpora obrazu v obraze. Video či Skype hovor teda stále uvidíte, aj keď používate inú aplikáciu. Nová aplikácia Translate je integrovaná v systéme a ponúkne rýchle a intuitívne preklady medzi 11 svetovými jazykmi.

iOS 14, widgety iOS 14, Translate
iOS 14 s novou funkciou widgety. Prekladač zatiaľ slovenčinu ani češtinu neovláda, ale možno sa časom dočkáme. Zdroj: apple.com

Pozornosť na WWDC 2020 si vyslúžila zaujímavá novinka zvaná App Clips. Ide o akúsi malú verziu aplikácií, ktorá sa objaví, pokiaľ ju práve situácia vyžaduje. Napríklad v čase, kedy chcete zaplatiť parkovanie. Na displeji sa zobrazí odkaz na spustenie malej aplikácie umožňujúci sa ľahko prihlásiť jedným kliknutím a zaplatiť parkovné. Túto funkciu môžete vyvolať aj špeciálnym obrázkovým kódom, ktorý si podniky môžu vylepiť na dvere prevádzkarne.

Na prehľadné radenie konverzácií v aplikácii Správy je podľa vzoru Poznámok možné konverzácie v aplikácii ukotviť na vrchnú časť obrazovky. V skupinových diskusiách môžeme teraz označovať ďalšie osoby a odpovedať na konkrétne správy.

Používateľské avatary zvané Memoji novo ponúknu ešte viac možností úprav. V mapách sa zahraniční používatelia dočkajú lepšieho plánovania trasy pre cyklistiku, zobrazenia nabíjacích staníc nielen na elektromobily a príručiek k rôznym lokalitám. Tento rok sa tiež v obchode App Store dočkáme prehľadného zobrazenia o tom, aké dáta konkrétna aplikácia od používateľa vyžaduje.

iOS 14, App Clips iOS 14, Siri
Funkcia App Clips príde vhod. Veľkosť zmenšenej verzie aplikácie nesmie presiahnuť 10 MB. Nové zobrazenie Siri. Zdroj: apple.com

iOS 14 bude k dispozícii na stiahnutie na jeseň pre iPhone 6s a novšie.

iPadOS 14: Prečíta rukou písaný text a zjednodušuje ovládanie

Podobne ako v iOS 14, aj iPadOS 14 na tablety iPad sa snaží minimalizovať okná s indikáciou Siri či prichádzajúcim hovorom a dovolí sa sústrediť lepšie na zvyšok obsahu. Nechýba ani podpora widgetov.

Vyhľadávať v systéme môžeme odkiaľkoľvek, a to aj keď sme v nejakej aplikácii. Toto je samozrejme primárne určené pre tých, ktorí používajú externú klávesnicu. Pri niekoľkých aplikáciách bolo pridané bočné menu. Doteraz sme ho mohli vidieť v aplikácii Súbory, teraz sa ho dočkáme aj v aplikáciách Fotky alebo Kalendár.

iPadOS 14, widgety iPadOS 14, bočné menu
iPadOS 14 nechýba podporu widgetov. Aplikácia Fotky ponúka prívetivé bočné menu. Zdroj: apple.com

S ceruzkou Apple Pencil stačí písať do akejkoľvek textovej kolónky a systém si sám prevedie ručne písaný text do klasickej podoby. To zrýchľuje používanie systému, pokiaľ práve v ruke držíme Apple Pencil. Systém dokonca rozpozná povahu textu, napríklad telefónne číslo, a ponúkne zodpovedajúcu akciu po kliknutí. Spočiatku však funkcia rozoznania textu podporuje len angličtinu a čínštinu.

Nový ARKit 4 prináša vývojárom lepšie možnosti pri práci s rozšírenou realitou. Najmä lepšie využije hĺbkové dáta senzora LiDAR pri novom iPade Pro. iPadOS 14 bude k dispozícii na stiahnutie na jeseň pre iPad Air 2 (iPad mini 4) a novšie.

MacOS Big Sur: Redizajn a prepracované Safari

Dospelácky systém MacOS na MacBoococh a iMacoch nesie nový názov Big Sur a podľa slov Applu ponúka veľké zmeny v dizajne. Ide skôr o decentné úpravy. Rohy niektorých prvkov sú inak zaoblené, zmenené boli farby, transparentnosť okien a upravené sú tiež ikony všetkých hlavných aplikácií.

Ovládacie prvky sa novo objavia len v tú dobu, kedy ich používateľ potrebuje. Inak sú skryté. Mapy boli vylepšené o zobrazenie vnútorných priestorov dôležitých letísk a obchodných centier alebo pridaním príručiek k rôznym lokalitám.

macOS Big Sur, Control Center macOS Big Sur, widgety
Nový macOS Big Sur, oznámený na WWDC 2020, prináša decentné dizajnové zmeny v systéme, ale aj prítomnosť Control Center či widgetov. Zdroj: apple.com

Novinkou je Control Center, ktorý nápadne pripomína ten z iOS. Vďaka nemu je na jednom mieste ľahké upravovať jas, hlasitosť, zapínať Wi-Fi, Bluetooth, ovládať hudbu a pod. V notifikačnom paneli si tiež môžeme pridať widgety a upravovať ich veľkosť.

Veľkým updatom prešiel prehliadač Safari. Teraz načítava často spúšťané weby až o 50 % rýchlejšie než konkurenčný Google Chrome. Záložky vyzerajú trochu inak, aby navigácia medzi nimi bola plynulejšia a prehľadnejšia s viditeľnými ikonkami. Náhľad stránky sa zobrazí po obyčajnom nabehnutí myšou na záložku.

macOS Big Sur, Control Center macOS Big Sur, widgety
Novinky v aplikácii Správy zdieľa MacOS s iOS 14 a iPadOS 14, navyše pridáva pekné zmeny v Safari. Zdroj: apple.com

Úvodnú stránku Safari si môžeme novo podfarbiť obľúbeným obrázkom. Automatická detekcia cudzieho jazyka prekladá web medzi 7 podporovanými jazykmi. Novo sú podporované doplnky, ktoré nájdeme v Mac App Store. Pri každej stránke si tiež možno zobraziť podrobnejší výpis prvkov, ktorým Safari blokuje prístup k nášmu surfovaniu.

Aj na Macu môžeme obľúbené konverzácie pripnúť navrch v aplikácii Správy a možnosť vyhľadávania bola zdokonalená o kategorizáciu výsledkov podľa fotografií či odkazov. Avatar Memoji teraz môžeme vytvoriť priamo na Macu. Skupinové diskusie ponúkajú rovnaké novinky, aké sú v iOS 14 a iPadOS 14.

MacOS Big Sur bude k dispozícii na stiahnutie na jeseň pre MacBooky Air 2013, MacBooky Pro Late 2013, Mac Pro 2013, Mac mini 2014, iMac 2014, MacBook 2015, a iMac Pro 2017 a novšie.

watchOS 7: Analýza spánku aj umývanie rúk

Inteligentné hodinky Apple Watch sa s uvedením nového systému watchOS 7 na WWDC 2020 dočkajú nových možností. Upravovateľné ciferníky pôjde zdieľať s inými používateľmi cez email, správy, sociálne siete či inými spôsobmi. K dispozícii sú 3 nové ciferníky. Za zmienku stojí najmä Chronograph Pro, ktorý obsahuje aj tachymeter merací rýchlosť na základe času prejdenia určitej fixnej vzdialenosti.

Dôležitou novinkou je meranie spánku. Aj malé pohyby rúk detegované pri spánku sú zaznamenané a po prebudení sa nám zobrazí analýza nášho spánku. Funkcia Wind Down poslúži na to, aby smart hodinky alebo iPhone nastavil určité pravidlá pred spaním, a my si tak mohli vytvoriť dennú rutinu vedúcu k lepšiemu spánku.

watchOS 7
Nové ciferníky, detekcia pohybov tanca alebo analýza spánku, to je watchOS 7. Zdroj: apple.com

Možnou reakciou na aktuálnu vírusovú situáciu môže byť predstavenie funkcie meranie času umývania rúk. Apple Watch detegujú prítomnosť zvuku vody a pohyby rúk a podporujú používateľa v umývaní po dobu aspoň 20 sekúnd. Aplikácia Zdravie na iPhone upozorní, ako je dôležité si umývať ruky dostatočne dlho a ako to prispieva k nášmu celkovému zdraviu.

Aplikácia Workout novo dokáže detegovať aj niekoľko druhov tanca. Inteligentné hodinky tiež dokážu merať hlasitosť zvukov pustených do slúchadiel a pomáhajú detegovať prípady, keď je hudba príliš hlasná a môže negatívne pôsobiť na naše sluchové vnímanie. Hlasitosť potom samy upravia, pokiaľ bola prekročená týždenná hranica vysokej hlasitosti.

watchOS 7 bude k dispozícii na stiahnutie na jeseň pre Apple Watch Series 3 a novšie.

Apple silicon: Koniec Intelu, Apple použije svoje čipy

„Historický deň pre Mac“, tak Apple na WWDC 2020 započal informáciu o vopred špekulovanom rozhodnutí. Do dnešného dňa sa počítače Apple spoliehali na integráciu procesorov značky Intel. Apple však pokročil vo vývoji svojich čipov a bude novo počítače osadzovať vlastným procesorovým radom Apple silicon. Sľubuje si od toho ľahšiu prácu vývojárov, ktorí môžu čerpať z lepšej kompatibility programov v rámci Apple ekosystému.

Už teraz môžu vývojári svoje aplikácie previesť na podporu Apple silicon. Dôležitým míľnikom je aj pohodlná integrácia doterajších iOS a iPadOS aplikácií a hier na počítače Mac. Apple vývojárom v začiatku pomôže dokumentáciou, beta verziami systému MacOS Big Sur a programu Xcode 12. Prvý Mac s podporou Apple silicon je chystaný na koniec tohto roka. Apple aj v nasledujúcich rokoch bude podporovať vývoj systému aj na Macy s procesormi Intel.

Apple silicone
Nový procesorový rad Apple silicon bude v nových Macoch dostupný od konca tohto roka. Zdroj: apple.com

iPhonom v budúcnosti odomkneme auto

Za zmienku určite stoja ešte 2 predstavené novinky. Prvá sa týka slúchadiel AirPods. Tie budú vedieť plynulo prechádzať medzi používanými zariadeniami. Pokiaľ sledujete film a zazvoní mobilný telefón, slúchadlá sa prepnú na hovor.

A rozhodne zaujímavým postrehom je funkcia digitálneho kľúča od auta. Ten budeme môcť nosiť vo svojom iPhone alebo Apple Watch. Auto sa odomkne po priložení zariadenia a kľúče môžeme s možnosťou obmedziť funkcie auta zdieľať medzi ďalších používateľov. Podpora áut je zatiaľ veľmi obmedzená, počkajme si však do budúcnosti.

Napísali sme predtým: Na čo sa na WWDC 2020 môžeme tešiť?

Čo Apple na WWDC 2020 predstaví?

Medzi najočakávanejšie novinky jednoznačne patrí operačné systémy na zariadenia Apple. Hardvéru sa na tohtoročnej WWDC 2020 zrejme nedočkáme, pretože Apple už predstavil na tento rok nový MacBook Pro, MacBook Air, iPhone SE a iPad Pro. Napriek tomu to vyzerá, že výpočet noviniek bude bohatý. Z oblasti softvéru očakávame tieto systémy:

 • iOS 14 a iPadOS 14 – nové verzie operačného systému na iPhony a iPady by mohli priniesť nové zobrazenie všetkých nainštalovaných aplikácií v prehľadnom zozname pod sebou, ďalej aplikáciu na fitness a aplikáciu na rozšírenú realitu. Hovorí sa o možnosti nastaviť si ako predvolený internetový prehliadač, prehrávač či emailový klient ľubovoľnú aplikáciu stiahnutú z AppStore a o drobných vylepšeniach v správach či Apple kľúčenke. Špekuluje sa aj o možnosti pridania widgetov, novom multitaskingu a pod.
 • macOS 10.16 – operačný systém na počítače Mac pravdepodobne prinesú rovnaké drobné zmeny v správach a ďalších aplikáciách podľa vzoru iOS 14, viac sa toho zatiaľ nevie.
 • watchOS 7 – hodinky Apple Watch budú schopné zobraziť tachymeter, ktorý určuje rýchlosť na základe prejdenej vzdialenosti, a zoskupenie prvkov na hlavnej obrazovke bude možné zdieľať s inými používateľmi. Rodičia získajú lepšiu kontrolu nad smart watch svojich detí, pretože do ovládacieho centra pribudne režim spánku či detekcia hluku.
 • tvOS 14 – fitness aplikácia príde aj na obrazovku televízora, nový detský režim umožní rodičom nastaviť Apple TV bezpečne na používanie deťmi a očakávame aj pridanie prehľadnej kontroly času stráveného používaním Apple TV.
WWDC 2020
Na WWDC 2019 Apple vydelil operačný systém špeciálne na iPad a nazval ho iPadOS. Zdroj: cultofmac.com.
i Mohlo by vás zaujímať

Po roku sa väčšina Apple produktov dočká nových systémov. Sme zvedaví, akými funkciami sa cupertinská spoločnosť vo svojom softvérovom portfóliu pochváli. Tento rok sa bude akcia konať 22. júna a po prvýkrát bude kompletne bezplatne streamovaná cez internet. Špekulácií sa vyrojilo hneď niekoľko, ale kto vie, možno sa dočkáme nejakého prekvapenia.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09