Obnoviť stránku

Virtuálna RAM: Čo to je a na čo slúži?

Aktualizované • Autor: Redakcia

Koho by nepotešilo, keby bol jeho telefón schopný získať viac operačnej pamäte pre spustené aplikácie? Napodiv je tu možnosť, ako si možno aj váš smartfón dokáže zaistiť viac operačnej pamäte tým, že si odhryzne časť interného úložiska. Ako to funguje?

Virtuálna RAM
Zdroj: remonews.com

Čo je to virtuálna RAM – OBSAH

  1. Virtuálna RAM nie je vo svete techniky žiadnou novinkou
  2. Ako môže pomôcť navýšenie pamäte RAM?
  3. Ktoré telefóny dokážu vytvoriť virtuálnu RAM?

Virtuálna RAM nie je vo svete techniky žiadnou novinkou

Pojem virtuálna RAM či anglické výrazy dynamic RAM expansion či extended RAM, to všetko v posledných mesiacoch odkazuje na jednu a tú istú novú funkciu niektorých mobilných telefónov. Klasická operačná pamäť (tzv. RAM z anglického Random Access Memory) je rýchle úložisko s menšou kapacitou, ktoré slúži na prácu s operačným systémom a aplikáciami. Priebežné procesy sú ukladané a načítané práve z tejto rýchlej pamäte, a tá má tak veľký vplyv na celkovú svižnosť zariadenia.

Virtuálna RAM, počítačová RAM
Takto vyzerá bežná operačná pamäť v bežnom počítači či notebooku. Zdroj: avast.com

Bežné interné úložisko máva ďaleko väčšiu kapacitu, ale nie je v zásade určené na tak bleskové spracovanie úloh. To sa však snaží riešiť virtuálna RAM. Časť interného úložiska je možné alokovať na účely operačnej pamäte. Tým pádom sa napr. telefón so 6 GB klasickej RAM môže dočkať alokovania 5 GB interného úložiska, čím navýši výslednú hodnotu RAM na 11 GB. A to už je skutočne znateľný skok. Táto možnosť nie je nová. Už dlhšiu dobu je možné takto využiť internú pamäť na počítačoch s operačným systémom Linux.

Ako môže pomôcť navýšenie pamäte RAM?

Ako je toto navýšenie možné? Je nutné poznamenať, že táto novo pridaná časť stále zostáva fyzicky prítomná v klasickej internej pamäti a nemení sa fyzicky na operačnú pamäť, preto ju nazývame virtuálna RAM. Veľkosť interného úložiska sa tým samozrejme zníži. Po nastavení danej veľkosti internej pamäte na účel operačnej pamäte je nutné telefón reštartovať. Vzhľadom na charakteristiky internej pamäte sa tá podriaďuje tej operačnej. Tá bude mať pre dohľad na spustenými procesmi vždy prednosť.

iMobil a gaming: Kvalita herných telefónov stále rastie a hráčov pribúda

Akonáhle však telefón pocíti, že bežná RAM už nestíha zvládať všetky procesy na pozadí, menej dynamické procesy sa uložia na virtuálnu RAM. Medzi menej dynamické procesy patria aplikácie typu kalendár, poznámky, správy a pod. Bežiace hry a iné náročnejšie aplikácie budú vždy spravované zo strany pamäte RAM. Jednoducho povedané, vďaka alokovaniu internej pamäte na virtuálnu operačnú pamäť získa používateľ možnosť mať v multitaskingu zapnutých viac aplikácií naraz a šikovne medzi nimi prepínať.

Ktoré telefóny dokážu vytvoriť virtuálnu RAM?

Technológia je nazývaná rôznymi výrobcami odlišne. Každý sa ju snaží pomenovať trochu inak, aby sa dobre vynímala v marketingovej komunikácii. Dynamic RAM Expansion je termínom používaným spoločnosťou Realme, ktorý ju ponúka pri modeloch Realme 8 5G a Narzo 30 5G. Ďalej je tu Oppo so svojimi modelmi Reno5 5G či A94. Na našom trhu však nájdete ešte smartfóny Vivo X60 Pro, OnePlus 9 Pro či Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Virtuálna RAM, DRE
Pojem DRE (Dynamic RAM Expansion) používa výrobca telefónov Realme. Zdroj: realmetimes.com

Či váš mobil túto funkciu dokáže, zistíte často v nastavení, kde pátrajte po položkách „virtuálna RAM“, „rozšírenie pamäte“ či niečom podobnom. Ďalšie telefóny, napríklad aj tie staršie, sa môžu časom tejto funkcie dočkať vďaka softvérovým updatom OTA. Ide totiž v zásade o softvérový príkaz, keď na jeho spustenie nie je nutný hardvérový zásah do telefónu.

i Mohlo by vás zaujímať

Zatiaľ si funkciu virtuálnej RAM nevyskúšate na mnohých telefónoch. Dá sa však očakávať, že sa presadí a v prípade telefónov nižšej a strednej triedy sa s rozšírením RAM pamäte začneme stretávať čoraz častejšie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13