Obnoviť stránku

Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin momentálne nieje možné na našich pobočkách vyzdvihuť objednávku. Usilovne pracujeme na oprave. Ďakujeme za pochopenie.


Nenápadný tromf v rukách Apple: Čo dokáže technológia LiDAR?

Aktualizované • Autor: Redakcia

Pri kontrole parametrov foto snímačov pri smartfónoch Apple iPhone ste narazili na pojem LiDAR a neviete, čo to znamená? Ide o skupinu senzorov, ktoré mapujú blízke objekty a následne s nimi pracujú. Čo všetko technológia dokáže a na čo sa používa? 

Čo je to lidar?

Čo je LiDAR? – OBSAH

  1. LiDAR je pokročilé meranie hĺbky obrazu
  2. LiDARom sa zatiaľ chvália iba výrobky Apple
  3. Na čo všetko sa dá LiDAR využiť?

LiDAR je pokročilé meranie hĺbky obrazu

Poďme si vysvetliť pojem LiDAR. Ide o skratku pre Light Detection and Ranging a v preklade to znamená svetelnú detekciu a meranie rozsahu. Za LiDAR je považovaný senzor alebo skupina senzorov, ktorá zvládne mapovať blízke a vzdialené objekty a povrch. Následne dokáže s týmito informáciami pracovať a napríklad preniesť oskenovanú futbalovú loptu priamo na obrazovku vášho telefónu. Ako to dokáže? 

LiDAR v autonómnom vozidle
Technológia snímania bližšieho aj vzdialenejšieho okolia sa ujala aj medzi autonómnymi vozidlami. Zdroj: mmetrology.news

Senzor LiDAR musí mať priamy výhľad na svoje okolie. Vysiela laserové lúče, ktoré sa odrážajú od povrchov a vracajú sa späť. Vďaka zmeranému času potrebnému na vrátenie odrazeného lúča je dané zariadenie, napríklad smartfón, schopné presne definovať vzdialenosť konkrétneho bodu objektu od fotoaparátu.

i Na tomto základe stavia aj metóda ToF, teda Time of Flight. Snímač ToF nájdeme v prípade množstva zariadení, dokonca aj pri lacnejších mobilných telefónoch. Oproti tomu je LiDAR presnejšia a tiež drahšia technológia. O ToF sme viac písali v článku Time of Flight senzor.

LiDAR je rýchlejší a presnejší ako ToF senzory, a to najmä vďaka tomu, že tvorí komplexný zhluk bodov v priestore, tzv. 3D point cloud. Oproti jednému pulzu infračerveného žiarenia snímača ToF zvládne LiDAR vyslať viac menších pulzov. ToF senzor má taktiež väčší problém s rovnými plochami, ktoré môžu miasť. Obzvlášť biele plochy sú pre ToF komplikované.

LiDARom sa zatiaľ chvália iba výrobky Apple

Spoločnosť Apple predstavila LiDAR vo svojich produktoch v roku 2020. Najprv to bolo v tablete iPad Pro, neskôr v smartfónoch iPhone 12 Pro a 12 Pro Max a teraz ich používajú aj iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max. Na všetkých týchto zariadeniach nájdeme LiDAR blízko zadných fotoaparátov. Je to ten čierny kruh s podobným polomerom ako blesk fotoaparátu.

iPad sa vďaka veľkému displeju javí ako ideálne zariadenie na využitie možností rozšírenej reality. Senzor je zhodný s tými v iPhone a nie sú tu žiadne ústupky v kvalite. Ako v iPade, tak v iPhone je použitý senzor zatiaľ obmedzený na dosah 5 metrov a je statický, bez pohyblivých častí. Je otázkou, či sa do budúcna dočkajú zariadenia nových generácií LiDARu s ešte lepším snímaním a s väčším rozsahom.

Využitie LiDARu na iPhone
LiDAR využijete na iPhone pri hraní sa s virtuálnou realitou, editácii videa či zázname okolia. Zdroj: apple.com

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZIA): Pevný a ľahký titán a viac zmien, než by človek čakal

Na čo všetko sa dá LiDAR využiť?

Na čo je LiDAR pre bežného používateľa dobrý? Svoje uplatnenie už teraz využíva pri fotografovaní. Dokáže rozpoznať vzdialenosť objektov od snímača, čím dosahuje presnejšie rozostrenie objektov v pozadí. Tiež zvládne znížiť dobu ostrenia v horších svetelných podmienkach. Ďalej ho využijeme samozrejme pri práci aj zábave s rozšírenou realitou. Skenovať objekty a následne s nimi pracovať môžeme napríklad v podarenej bezplatnej aplikácii 3D Scanner App.

Príklad skenovania pomocou LiDARu.
i Mohlo by vás zaujímať

LiDAR je schopnou technológiou s ambíciami urobiť z telefónu pokročilý snímač okolia. To sa dá využívať nielen na zábavné hry ako napríklad hranie hier priamo na jedálenskom stole, ale aj pri rozvrhnutí priestoru vášho domova či naskenovaní určitého objektu do 3D podoby. Do budúcnosti určite pribudnú ďalšie užitočné aplikácie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06