Pri kontrole parametrov foto snímačov pri smartfónoch Apple iPhone ste narazili na pojem LiDAR a neviete, čo to znamená? Ide o skupinu senzorov, ktoré mapujú blízke objekty a následne s nimi pracujú. Čo všetko technológia dokáže a na čo sa používa?
Poďme si vysvetliť pojem LiDAR. Ide o skratku pre Light Detection and Ranging a v preklade to znamená svetelnú detekciu a meranie rozsahu. Za LiDAR je považovaný senzor alebo skupina senzorov, ktorá zvládne mapovať blízke a vzdialené objekty a povrch. Následne dokáže s týmito informáciami pracovať a napríklad preniesť oskenovanú futbalovú loptu priamo na obrazovku vášho telefónu. Ako to dokáže?
Senzor LiDAR musí mať priamy výhľad na svoje okolie. Vysiela laserové lúče, ktoré sa odrážajú od povrchov a vracajú sa späť. Vďaka zmeranému času potrebnému na vrátenie odrazeného lúča je dané zariadenie, napríklad smartfón, schopné presne definovať vzdialenosť konkrétneho bodu objektu od fotoaparátu.
LiDAR je rýchlejší a presnejší ako ToF senzory, a to najmä vďaka tomu, že tvorí komplexný zhluk bodov v priestore, tzv. 3D point cloud. Oproti jednému pulzu infračerveného žiarenia snímača ToF zvládne LiDAR vyslať viac menších pulzov. ToF senzor má taktiež väčší problém s rovnými plochami, ktoré môžu miasť. Obzvlášť biele plochy sú pre ToF komplikované.
Spoločnosť Apple predstavila LiDAR vo svojich produktoch v roku 2020. Najprv to bolo v tablete iPad Pro, neskôr v smartfónoch iPhone 12 Pro a 12 Pro Max a teraz ich používajú aj iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max. Na všetkých týchto zariadeniach nájdeme LiDAR blízko zadných fotoaparátov. Je to ten čierny kruh s podobným polomerom ako blesk fotoaparátu.
iPad sa vďaka veľkému displeju javí ako ideálne zariadenie na využitie možností rozšírenej reality. Senzor je zhodný s tými v iPhone a nie sú tu žiadne ústupky v kvalite. Ako v iPade, tak v iPhone je použitý senzor zatiaľ obmedzený na dosah 5 metrov a je statický, bez pohyblivých častí. Je otázkou, či sa do budúcna dočkajú zariadenia nových generácií LiDARu s ešte lepším snímaním a s väčším rozsahom.
Na čo je LiDAR pre bežného používateľa dobrý? Svoje uplatnenie už teraz využíva pri fotografovaní. Dokáže rozpoznať vzdialenosť objektov od snímača, čím dosahuje presnejšie rozostrenie objektov v pozadí. Tiež zvládne znížiť dobu ostrenia v horších svetelných podmienkach. Ďalej ho využijeme samozrejme pri práci aj zábave s rozšírenou realitou. Skenovať objekty a následne s nimi pracovať môžeme napríklad v podarenej bezplatnej aplikácii 3D Scanner App.
Just experimenting w iPhone 12 Pro and 3D copies
— Scott Stein (@jetscott) 22. október 2020
LiDAR je schopnou technológiou s ambíciami urobiť z telefónu pokročilý snímač okolia. To sa dá využívať nielen na zábavné hry ako napríklad hranie hier priamo na jedálenskom stole, ale aj pri rozvrhnutí priestoru vášho domova či naskenovaní určitého objektu do 3D podoby. Do budúcnosti určite pribudnú ďalšie užitočné aplikácie.