Obnoviť stránku

Mobil a auto: Veľký displej nemusí mať iba Tesla

• Autor: Redakcia

Digitalizácia automobilov je aktuálnou témou. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na veľké displeje, iní uprednostňujú mechanické tlačidlá a kolieska. Aj infotainment v automobiloch je čoraz funkčnejší. Dalo by sa povedať, že z tohto dôvodu navigácia v mobile už nie je potrebná. Lenže odpoveď nie je taká jednoznačná... Prečo si to myslíme? Pretože keď dvaja ľudia robia to isté, nie je to to isté. Zatiaľ čo systém v aute môžete zmeniť len ťažko, možnosti smartfónu sú obrovské. Ukážeme vám preto niekoľko príkladov, kedy môže byť správny smartfón užitočný aj v modernom aute.

Mobil a auto

Mobil a auto – OBSAH

  1. Navigácia je tak dobrá, ako dobré sú jej mapy
  2. Mobily nepoznajú príplatok za základné vybavenie
  3. Kam smerujú vaše oči? Hlavne na cestu!
  4. Lepšie mapy v telefóne ako dáta na streche
  5. „Vráťte sa o 100 metrov a odbočte vľavo.“
  6. Nenechali by ste dieťa zatvorené v aute. Mali by ste si však so sebou vziať aj mobilný telefón.
  7. Veľké ovládacie prvky na veľkom displeji sú bezpečnejšie

Navigácia je tak dobrá, ako dobré sú jej mapy

Situáciu pozná snáď každý turista: naplánuje si trasu podľa čiar na mape a vie, kadiaľ vedie cesta, kadiaľ vedie poľná cesta a kde sú turistické značky. Na živo potom ale vidí, že poľná cesta je skôr chodníček pre kozy a lišajníky na stromoch pravdepodobne určia plánovaný smer presnejšie, ako očakávané značenie.

To isté sa deje v autách. Pribúdajú dopravné značky, opravujú sa cesty, pridávajú sa obchvaty a jednosmerné ulice, budujú sa cyklistické pruhy a je tak ľahké dostať sa autom na miesta, kam by sa miestny nevydal autom ani pod hrozbou.

Význam kartografa sa teda mení spolu s prioritami jeho hlavného zamestnávateľa. Pre automobilku je GPS navigácia len peknou, hoci dôležitou súčasťou. Ak však auto nemá kolesá, motor sa zadrháva a sedadlá sú nepohodlné, iba kvalitná mapa vám starosti s cestovaním neuľahčí.

Ale kartograf? Mapy sú hlavnou náplňou jeho práce, konečným produktom jeho úsilia. To znamená, že aktualizácie sa dostanú do mobilnej navigácie rýchlejšie a vo vyššej kvalite, ako keby ste ich nahrávali do auta. A najmä ak máte staršie vozidlo, môžete sa zaobísť aj bez aktualizácií prostredníctvom flash disku.

Mohli by ste namietať, že aj autá čerpajú mapy od geodetov a kartografov, a mali by ste pravdu – ale vplyv ďalšieho sprostredkovateľa medzi vodičom a dobrou mapou je nespochybniteľný. Na telefón sa dostanú aktuálne mapy jednoducho rýchlejšie a môžete si vybrať, ktorú navigáciu v telefóne budete používať. Kľudne ich môžete skombinovať hneď niekoľko, ale v aute budete mať len jednu so všetkými jej chybami aj výhodami.

Aktualizácia softvéru
Ako vás baví aktualizácia softvéru v telefóne? A ako vás to baví v aute?

Mobily nepoznajú príplatok za základné vybavenie

Každý si rád vyberie vysnívanú výbavu v konfigurátore. Chceli by ste panoramatické strešné okno, najrôznejší asistenti riadenia, luxusné materiály... Niektoré položky však v katalógu nie sú uvedené, alebo si ich vodič musí domyslieť. Čo tým myslíme?

Napríklad dátové úložisko vo vašom aute. Auto napríklad dokáže navigovať, ale nie je kam nahrať mapy. Musíte ich teda nahrať na flash disk, ale ten musí mať špeciálne formátovanie, takže nemôžete nahrať svoje obľúbené skladby na pozadie mapy. Riešenie je jednoduché: mapy na jednom USB, médiá na druhom. Avšak tretí konektor už nemáte, takže telefón si už nenabijete.

i

Druhým príkladom je podpora Bluetooth, hoci sa v tomto smere veľa zmenilo k lepšiemu. Najmä staršie vozidlá mohli využívať bezdrôtovú komunikáciu len na telefonovanie, ale nie na prehrávanie hudby.

Smartfón síce nevyrieši všetky neduhy automobilov, ale napriek tomu môže znamenať zásadný rozdiel. Správanie mobilného telefónu je štandardné, aspoň v rámci jedného operačného systému. Ak máte systém Android alebo iPhone, vždy si môžete pozrieť, koľko máte voľného miesta v pamäti, kedy ste naposledy aktualizovali mapy, nainštalovať obľúbenú navigačnú aplikáciu – výber je len a len na vás.

Asistenti v autách
Autá sú v niektorých ohľadoch neuveriteľne inteligentné so všetkými možnými typmi asistentov. Ale zároveň sa stále učia veci, ktoré počítače dokážu robiť už dlho.

Kam smerujú vaše oči? Hlavne na cestu!

Situácia nie je ideálna ani v prípade umiestnenia obrazoviek vo vozidle. Je skvelé mať mapu na digitálnom prístrojovom paneli alebo head-up displeji. Ale koľko áut má takéto vymoženosti? Najbežnejšou koncepciou je stále kombinácia analógových budíkov a displeja nad stredovou konzolou. Toto usporiadanie núti vodiča prebiehať očami medzi cestou a interiérom.

Umiestnenie mobilného telefónu v držiaku je oveľa variabilnejšie. Ak chcete používať mobilný telefón aj ako nahrávacie zariadenie, teda kameru, môžete ho pomocou prísavky pripevniť na spätné zrkadlo. V lete sa môže hodiť vykurovací telefón vo výduchu klimatizácie. V niektorých vozidlách môžete smartfón umiestniť k A-stĺpiku bez toho, aby ste zväčšili mŕtvy uhol.

Telefón v držiaku tak môže stále plniť svoju úlohu a váš spolujazdec vám môže pomôcť s jeho obsluhou. Uznajte sami, že je oveľa jednoduchšie požiadať spolujazdca o zadanie nového cieľa v navigácii, ako používať tlačidlá na volante na vyhľadávanie cieľovej adresy písmenko po písmenku.

Lepšie mapy v telefóne ako dáta na streche

Každé malé dieťa predsa vie, že telefón s GPS dokáže navigovať. Je tomu tak? Ak hľadáte jednoduchú odpoveď áno alebo nie, potom áno. Veľké rozdiely sa objavia až vtedy, ak sa začnete pýtať „Ako?“.

Prvým faktorom ovplyvňujúcim kvalitu navigácie je veľkosť pamäte. Viac pamäte síce znamená vyššiu investíciu, ale zároveň aj dlhodobú úsporu na mobilnom internete. Mapa Slovenskej republiky zaberá približne 500 MB až 1 GB v závislosti od typu mapy. Samozrejme, môžete si stiahnuť len oblasti, ktorými budete prechádzať, ale je oveľa jednoduchšie uložiť si do telefónu väčšiu mapu, pretože nikdy neviete, kedy zídete z plánovanej trasy, a už vôbec si nemôžete byť istí, že v blízkosti nájdete rýchly internet.

Okrem toho mnohí vodiči používajú hneď niekoľko navigačných aplikácií. Jednu na bežnú jazdu, druhú na navigáciu v preplnených mestách, tretiu na trasy do neznámych destinácií a štvrtú napríklad na turistickú navigáciu na bicykli. Mapy by rýchlo zabrali niekoľko gigabajtov v pamäti zariadenia, a ich sťahovanie cez mobilný internet by sa predĺžilo a predražilo.

Navigace Mapy.sk Navigace Sygic Navigace Map.Me

Mapové dokumenty zaberajú veľa miesta. Telefón s pamäťou menšou ako 128 GB je tak rizikový navigátor.

Kvalitu navigácie v telefóne ovplyvňuje aj presnosť určovania polohy. Toto dokáže každý smartfón, ale presnosť sa môže líšiť, ak sa nachádzate v zastavanej oblasti, na vidieku alebo ak váš telefón nevidí správne na oblohu.

Laik by si mohol myslieť, že GPS sa správa všade rovnako. Satelity na obežnej dráhe sú síce rovnaké, ale kvalita antény v telefóne určuje, s koľkými z nich môže telefón komunikovať. Drahšie mobilné telefóny často využívajú aj konkurenčné satelitné navigačné systémy – najznámejšie sú európsky Galileo, ruský Glonass alebo čínsky Beidou. Kombináciou všetkých týchto systémov je aktuálna poloha oveľa presnejšia a presnosť sa neznižuje ani vtedy, keď je výhľad na oblohu tienený mrakodrapmi. Tým pádom sa nestane, že by vás navigačný systém upozornil až za križovatkou.

i Čo je Android Auto
Ktoré vozidlá podporujú Android Auto
Apple CarPlay

Špičkou v tejto „oblasti“ sú telefóny s technológiou UWB. Tie by mali umožniť aj navigáciu vo vnútorných priestoroch. Že je to zbytočné? Pre niekoho možno áno, ale ak ste sa niekedy pohybovali v podzemných garážach alebo blúdili v metre v zahraničí, určite uznáte, že vám to môže výrazne uľahčiť život.

Satelity a vaša poloha
Čím viac satelitov vás vidí, tým presnejšia je vaša poloha. To je základný predpoklad fungovania GPS a zároveň veľkou prekážkou pre navigáciu v meste. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nenechali by ste dieťa zatvorené v aute. Mali by ste si však so sebou vziať aj mobilný telefón.

Málo spomínaným benefitom drahších telefónov (za ktoré považujeme zariadenia so štartovacou cenou vyššou ako približne 300 eur) je kvalita konštrukcie a spracovania. V našich testoch sa dočítate o vŕzganí alebo stláčaní, ale mnohí recenzenti zanedbávajú správanie telefónu pri záťaži.

Ale skúste si na chvíľu zahrať náročnú hru na telefóne. Určite pocítite, že sa telefón zahrieva, pretože procesor pracuje naplno. V praxi to môžete vyriešiť tak, že hru odložíte a necháte telefón vychladnúť.

Kvalitnejšie telefóny zohľadňujú odvádzanie odpadového tepla. To je výhoda aj pri navigácii v aute. Telefón síce nedržíte v ruke, ale na palubnej doske môže byť horúco ako v skleníku. Každý stupeň ušetrenej teploty je pre telefón prospešný a nezobrazujú sa chybové hlásenia ako pri niektorých lacných telefónoch: „Telefón sa prehrieva, vypnite ho, prosím.“

Heapipe
Najmä herné telefóny sú pripravené na nadpriemerné teplo. V tomto prípade ide o tzv. heatpipe alebo „potrubie na teplo“. Zdroj: TechSpot

Veľké ovládacie prvky na veľkom displeji sú bezpečnejšie

Ovládanie vozidla prostredníctvom dotykového displeja je praktické a efektné. Ku každej funkcii nemusíte priraďovať špeciálne tlačidlo, ovládanie je intuitívne a prehľadné. Ale správne trafiť na obrazovke počas jazdy je naozaj zlé.

Veľké displeje situáciu zlepšujú, ale premietnu sa zase do ceny vozidla. Druhou možnosťou je pripojiť telefón k tlačidlám na volante, ako napríklad Android Auto alebo Apple CarPlay. Ale aj jeho integrácia do informačno-zábavného systému je spojená s určitými nákladmi.

Okľukou sa teda vraciame k tomu, že telefón s veľkým displejom sa používa pohodlnejšie ako päťpalcový trpaslík. Ak teda telefón často používate v aute, myslite aj na tento aspekt ceny telefónu. Vodičom sa neoplatí šetriť na veľkosti.

i Mohlo by vás zaujímať

Aj keď naši zákazníci často uvádzajú, že fotoaparát je najdôležitejšou motiváciou na kúpu nového smartfónu, vodiči by mali brať do úvahy aj mnohé ďalšie výhody drahšieho zariadenia. Viac výkonu, viac pamäte, väčší displej, väčšia batéria – to všetko sú parametre, ktoré zrejme presvedčia len laikov, ktorí nevidia pod povrch. Keď však porovnáte prínos lepšieho telefónu so životom vodiča za volantom, zistíte, že malá investícia sa môže mnohonásobne vrátiť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02