Obnoviť stránku

USB-C vs. Thunderbolt: Čím sa líšia?

Aktualizované • Autor: Redakcia

Do popredia sa v oblasti konektorov stále viac dostáva USB-C. Má symetrický tvar a je univerzálny, pretože slúži na prenos dát, nabíjanie aj synchronizáciu. Existuje ale aj konektor Thunderbolt 3, ktorý vyzerá rovnako a na prvý pohľad je od „céčkového“ konektora na nerozoznanie. Rozdiely ale medzi nimi sú. Ako sa od seba líšia?

USB-C vs Thunderbolt 3

USB-C vs Thunderbolt: Čím sa líšia? – OBSAH

  1. Čo je USB-C?
  2. Čo je Intel Thunderbolt?
  3. Rozdiely medzi USB-C a Thunderbolt 3

Čo je USB-C?

USB-C je obľúbený konektor, predstavený v decembri 2013. V dobách pred ním bol najrozšírenejším konektorom na pripojenie rôzneho príslušenstva na PC, do auta a pod. konektor USB-A. Toho sme sa rozhodne nezbavili a aj teraz je hojne používaný. Oproti nemu ale USB-C prináša niekoľko výhod. Často spomínanou je možnosť obojstranného zapojenia, takže nezáleží na tom, ktorou stranou konektor pripojíte hore a ktorou dole. Podobne to je napr. pri konektoroch Lightning od Applu.

Kábel USB-C na USB-A
USB-C káble môžu mať oba konektory rovnaké, alebo je druhým konektorom populárny USB-A ako v tomto prípade. Zdroj: apple.com

Konektor sa stal veľmi populárnym aj pre svoje malé rozmery, preto ho veľa výrobcov smartfónov prijala ako hlavný konektor na nabíjanie. V dnešnej dobe na trhu nájdeme veľké množstvo telefónov práve s portom USB-C, ktorý nahradil skorší micro USB. Ďalej USB-C dokáže v novom štandarde USB 3.2 Gen2 prenášať dáta s rýchlosťou až 20 Gb/s alebo napájať ďalšie zariadenia s výkonom až 100 W. USB-C je teda konektor, ktorého technológiu a parametre určuje USB štandard.

i Nestraťte sa vo svete USB štandardov (POROVNANIE)

Čo je Intel Thunderbolt?

Keď sa na zdierku na pripojenie Thunderbolt 3 kábla pozrieme, zistíme, že vyzerá rovnako ako USB-C. A je to skutočne tak. Konektor je totiž založený na tvare USB-C. To znamená, že Thunderbolt 3 kábel pripojíte k USB-C a obrátene.

Intel pôvodne vyvíjal Thunderbolt pod názvom Light Peak a v spolupráci s firmou Apple dostal konektor medzi verejnosť už na začiatku roku 2011. Stalo sa to tak pri uvedení nového MacBooku Pro. Názov Light Peak pri uvedení nezaznel, pretože Apple túto technológiu na rýchly prenos dát premenoval po svojom na Thunderbolt.

Thunderbolt 3
Dvojica konektorov Thunderbolt 3 na MacBooku Pro aj s napájacím káblom.

Prvé dve generácie konektora Thunderbolt vyzerali inak ako tá tretia. Ešte Thunderbolt 2 bol vyšší a užší konektor, až Thunderbolt 3 pozmenil tvar, takže vyzerá ako USB-C. Toto rozhranie s aktuálne najrýchlejšími prenosovými rýchlosťami dát stále propaguje Apple, ktorý ním vybavuje svoje rady MacBook Pro a MacBook Air. Apple ale nie je jediný, ktorý používa konektory Thunderbolt, disponujú ním aj notebooky Acer, HP, Lenovo či Dell.

Ako spoznať, že ide o Thunderbolt 3 kábel či konektor?

Na rozdiel od USB-C káblov so štandardom USB na kábli Thunderbolt väčšinou nájdete symbol blesku. Nie ale pri všetkých, napríklad Apple tento symbol na nových kábloch nezobrazuje. Preto, ak si chcete byť istí, či ide o USB-C konektor a kábel, alebo Thunderbolt, radšej sa pozrite na špecifikáciu zariadenia.

Thunderbolt 3 kábel
Thunderbolt kábel sa väčšinou vyznačuje ikonkou blesku. Zdroj: appleinsider.com

Rozdiely medzi USB-C a Thunderbolt 3

Teraz sa dostávame k samotným rozdielom medzi USB-C a Thunderbolt 3. Vizuálne sú teda konektory zhodné, v niečom sa však predsa líšia. Pokiaľ hovoríme čisto o USB-C, berieme do úvahy štandard, napr. USB 3.2, a z neho vyplývajúce parametre.

iAko na redukcie: čo s čím prepojiť a ako?

Ak to vezmeme zjednodušene, parametre Thunderbolt sú lepšie. Parametrom štandardu USB sa minimálne vyrovná. Pokiaľ do klasického portu USB-C pripojíte Thunderbolt, bude na prenos dát fungovať. Rýchlosť prenosu dát však bude obmedzená štandardom USB a nebude možné využiť rýchlosti 40 Gb/s Thunderbolt 3. Kto pri práci ocení viaceré monitory a nechce si ich pripájať cez kábel HDMI, ocení skôr Thunderbolt 3. Ten je schopný pripojiť celkom dva monitory s rozlíšením 4K. USB-C potom len jeden monitor so 4K rozlíšením.

Vo výkone nabíjania ďalších zariadení sa technológia nelíšia, pri oboch je možné dosiahnuť výkon až 100 W (5 A, 20 V). Thunderbolt tiež oproti štandardu USB, a teda aj USB-C, prináša podporu viacerých protokolov. Nepodporuje len USB a DisplayPort, ale aj Thunderbolt a zbernicu PCI Express.


USB-C (USB 3.2) Thunderbolt 3
Prenos dát 20 Gb/s 40 Gb/s
Podpora monitorov 1× 4K monitor 2× 4K monitor
Nabíjací výkon až 100 W až 100 W
Protokoly DisplayPort, USB DisplayPort, USB, Thunderbolt, PCI Express

Výhodou Thunderboltu je jeho veľké rozpätie periférií. Pokiaľ máte notebook s týmto konektorom, stačí do neho cez Thunderbolt zapojiť dokovaciu stanicu a cez ňu už monitory, flash disk, externý harddisk, napájací konektor, pamäťovú kartu a pod. Môžete si byť istí maximálnou rýchlosťou prenosu dát aj nabíjania.

i Mohlo by vás zaujímať

Konektory USB-C a Thunderbolt 3 vyzerajú rovnako a možno ich aj jeden do druhého pripojiť. Thunderbolt 3 má ale vyššie prenosové rýchlosti, podporuje napríklad aj PCI Express a je možné s jeho pomocou pripojiť až dva 4K monitory.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16