Obnoviť stránku

Keď je vonku ako v saune. Ako zaobchádzať s mobilom vo horúčave?

• Autor: Redakcia

Nie je žiadnou novinkou, že mobilným telefónom extrémne teploty, v súčasnej dobe najmä horúčavy, nijako neprospievajú. Ba dokonca im môžu priamo škodiť. V horúcom počasí trpí najmä procesor či batéria a pokiaľ svoj telefón nebudeme chrániť, môže dôjsť k zhoršeniu jeho výkonu a v niektorých prípadoch aj k nenávratnému poškodeniu. Máme však pre vás tipy a triky, ako chladiť telefón a čo s prehriatym mobilom.

Ako zaobchádzať s mobilom v horúčave

Ako schladiť telefón – OBSAH

  1. Milujete teplo? Mobily nie
  2. Teplo môže poškodiť napríklad batériu, a to aj nenávratne
  3. Chladenie telefónu – ako zaistiť jeho optimálnu teplotu
  4. Ako zistiť teplotu telefónu
  5. Aj napriek tomu mám prehriaty mobil. Čo teraz?

Milujete teplo? Mobily nie

Základom pre to, aby váš mobil zostal dlho plne funkčný a v dobrej kondícii, je dodržiavať jeho bežnú prevádzkovú teplotu. Táto hodnota sa spravidla pohybuje maximálne do 40 °C, hoci niektoré odolnejšie typy telefónov vydržia fungovať aj pri teplote až 60 °C.

Pozor však, teplota je to maximálna a k prehrievaniu telefónu dochádza už pred jej dosiahnutím. Ideálna teplota sa tak pohybuje nižšie, okolo 20 °C. Dôležité pritom je, že tieto limity platia nielen pre mobil v prevádzke, ale aj pre dobu, kedy ho práve nepoužívate.

Mobil v horúčave

V letných mesiacoch je potrebné zabrániť prehrievaniu mobilného telefónu, a to nielen v exteriéroch.

Teplo môže poškodiť napríklad batériu, a to aj nenávratne

Držať mobil pri teplote okolo 20 °C má dobrý dôvod – drobné komponenty v jeho útrobách ako napríklad batéria, procesor či vodiče totiž nemajú teplo nijako v láske.

i Najlepšie mobilné telefóny 2023

Napríklad, vplyvom veľkého tepla sa rýchlejšie vybíja batéria, pričom sa zároveň znižuje aj jej životnosť. A pokiaľ mobil dokonca položíte napríklad na rozpálené zábradlie alebo palubnú dosku, akumulátor sa môže poškodiť aj nevratne.

Mobilné súčiastky

Zahrievanie mobilného telefónu škodí najmä jeho vnútorným súčiastkam. Mobily totiž na rozdiel od počítačov nemajú vlastné chladenie.

Chladenie telefónu – ako zaistiť jeho optimálnu teplotu

Už vieme, že životnosť batérie, komponentov aj samotného telefónu predĺžime tým, že ich budeme chrániť pred vysokými teplotami. Ako ale telefón schladiť?

  • Nenechávajte telefón v uzavretom aute. Tam totiž môže teplota dosiahnuť až hodnotu cez 50 °C. To by nemusel ustáť bez úhony.
  • Z rovnakého dôvodu skryte telefón pred priamym slnkom. V tieni mu bude, ale ako ktorejkoľvek inej elektronike, o poznanie lepšie.
  • Samozrejme tiež telefón nenabíjajte na slnku. Pri nabíjaní sa batéria zahrieva aj v tieni a za izbovej teploty, takže na priamom slnku je to takmer vražedná kombinácia.
  • Smartfón vám potom rozhodne nepoďakuje ani za to, keď na ňom v aute zapnete navigáciu, pripojíte ho do autonabíjačky a zároveň naň svieti slnko. Pokiaľ to ale nejde inak, snažte sa naň aspoň nasmerovať výduch klimatizácie.
  • Ak používate telefón ako navigáciu a viete, že máte pred sebou dlhé kilometre bez odbočky, dajte telefónu príležitosť si oddýchnuť. Z držiaka ho vyberte a dajte do tieňa. Dáte mu tak šancu aspoň trochu vychladnúť.
  • Neklaďte svoj mobil v horúčave na kovové a matné predmety. Práve tie sú najrozpálenejšie a tvoria jednu z najväčších hrozieb pre vaše zariadenie.
  • Ak máte v izbe vysokú teplotu, použite na nabíjanie menej výkonnú nabíjačku. Mobil sa síce bude nabíjať dlhšie, ale nebude sa toľko zahrievať.
  • V aute je vhodným riešením kúpa držiaka mobilného telefónu, ktorý sa zasúva do výduchu klimatizácie. Prúdiaci vzduch ochladí nielen cestujúcich v aute, ale aj samotný mobil.
  • Teplotu telefónov ale zvyšujú napríklad aj ochranné kryty či puzdrá. Predstavujú totiž iba ďalšiu vrstvu, ktorá zabraňuje odvodu tepla z tela zariadenia. Preto pokiaľ chcete mobil rýchlejšie ochladiť alebo zabrániť jeho prehrievaniu, z ochranného obalu ho vyberte.
Mobil v horúčave

Páliace letné slnko telefónu rozhodne dobre neurobí.

Svoj mobilný telefón však môžete premeniť na rozpálené kachle aj jednoduchým používaním bez ochranného krytu či nabíjaním na priamom slnku. A premena môže byť o to rýchlejšia a výraznejšia, pokiaľ je okolitá teplota vysoká. Preto, keď je vonku horúco, používajte telefón čo najmenej. Hry a aplikácie pridávajú mobilu prácu s chladením, a tej má aj tak nad hlavu. V niektorých situáciách ho odložiť nejde, pokiaľ ale chcete extrémne zahrievanie obmedziť, vyvarujte sa týchto činností:

  • Nehrajte na ňom hry – mobil spoľahlivo zahrejete hraním graficky náročných hier. Najmä tie nové bývajú veľmi náročné na procesor, ktorý sa navyše zahrieva veľmi rád.
  • Nefoťte, netočte videá a snímky neupravujte – bez fotenia či natáčania videí to síce na dovolenke väčšinou nejde, pokiaľ ale chcete zabrániť extrémnemu prehriatiu svojho mobilu, na chvíľu pokušeniu zachytiť situáciu odolajte a telefón nechajte vo vrecku. Rovnako s ich úpravou počkajte do tieňa hotelovej izby. Fotenie, natáčanie či úprava oboch sú totiž tiež veľmi náročné na komponenty telefónu a vedú k jeho rýchlemu zahrievaniu.
  • Vypnite si mobilné dáta – ďalším vinníkom, ktorý má na prehrievaní telefónov svoj podiel, sú zapnuté mobilné dáta. Nielenže mobil prehrievajú, ale niektoré aplikácie dáta využívajú aj na pozadí. Dáta si teda zapínajte iba keď mobil používate.
  • Vypnite určovanie polohy pomocou GPS – vyššie uvedené platí aj pre GPS, ktoré sa tiež podieľa na zahrievaní mobilu.
  • Nepoužívajte ďalšie náročné aplikácie – aj ostatné aplikácie ako YouTube, TikTok, Snapchat či ďalšie dávajú telefónu zabrať. To sa prejavuje v mnohých prípadoch v spomalení telefónu, rýchlom vybíjaní batérie alebo zahrievaní.
  • Vírus či porucha – nezávisle od činností či okolitej teploty sa niekedy môže stať, že sa vám začne telefón prehrievať. V tej chvíli nie je od veci odniesť ho do odborného servisu. Môže to totiž indikovať vírus alebo poruchu.
i 8 tipov, ako predĺžiť výdrž batérie telefónu

Ako zistiť teplotu telefónu

Ako vôbec zistiť, že sa váš mobil prehrial? Otázka to nie je vôbec zbytočná, pretože ako píšeme vyššie, telefóny sa prehrievajú už pri teplote nižšej ako 40 °C. A túto teplotu používateľ jednoducho nemusí v niektorých situáciách zaregistrovať. Napriek tomu je dobré dávať si pozor na situácie, keď vás začne telefón v ruke páliť. Dobre to spoznáte v prípade tých, ktoré majú kovovú alebo sklenenú zadnú stranu.

Mobil v horúčave

Prehrievaniu mobilného telefónu môžete zabrániť vypnutím náročných aplikácií či dát a WiFi

Väčšina inteligentných telefónov má teplotný senzor a zabudovanú ochranu pred prehriatím. Majú nastavené svoje teplotné limity a v prípade potreby v prvom rade samy spomalia procesor tak, aby vyvíjal menšie množstvo zvyškového tepla. Deje sa tak bez vedomia používateľa, aby ho to zbytočne nedesilo, nezdržiavalo a zároveň neobmedzilo v používaní zariadenia. V prípade väčších teplôt už telefóny používateľa upozornia a prípadne ho nepustia k ďalšej činnosti, pokiaľ sa telefón neochladí.

Ak chcete sami sledovať teplotu telefónu, existujú na to aj aplikácie. Tie ponúkajú komplexný pohľad na vyťaženie vášho prístroja – sledujú napríklad využitie procesora a frekvenciu, na ktorej pracuje, využitie pamäte RAM, ale hlavne – a to nás zaujíma najviac – aj teplotu batérie a teplotu CPU.

i Záloha a obnova telefónu (PODROBNÝ NÁVOD)

To všetko zvládne napríklad appka System Tools Lab pre Android. O stave telefónu budete mať vďaka nej prehľad neustále, pretože do hornej časti obrazovky sa integruje drobná lišta. Podobne funguje aj appka DevCheck, ktorá je navyše zadarmo a bez reklám.

iPhone Prehriatie

Teplota telefónu je ľahko zistiteľná pomocou najrôznejších aplikácií.

Jednoduchou aplikáciou, prioritne sústrediacou na batériu, je Battery Monitor, ale na základný prehľad rozhodne postačí. Všetky predošlé aplikácie sú dostupné iba pre Android. Používatelia iPhonov podobné aplikácie k dispozícii nemajú a musia sa spoľahnúť na to, že telefón sám stráži svoju teplotu a účinne bráni svojmu prehriatiu.

Veľakrát však nie je prehrievanie telefónu ľahko rozpoznateľné, či si ho jednoducho nevšimnete. Stačí ale použiť sedliacky rozum. Keď je mobil horúci, preblikáva mu displej alebo vôbec nefunguje, spozornite. V tejto chvíli sa už dá hovoriť o prehrievaní telefónu a dosť možno už dochádza k jeho poškodeniu.

Natáčanie v teple

Krátkodobo môže mobil na slnku byť, ale rozhodne mu to nesvedčí.

Aj napriek tomu mám prehriaty mobil. Čo teraz?

Keď sa vám telefón aj napriek tomu prehreje, nesnažte sa ho okamžite schladiť. Nikdy ho nedávajte do chladničky alebo mrazničky. Náhla zmena teploty spolu s vlhkosťou je preň zničujúca.

Mobil v horúčave

Veľkým rizikom je aj to, keď máte telefón v batohu. Tam býva teplota ešte vyššia.

Zo všetkého najskôr telefón vypnite, aby nedošlo na ďalšie poškodenie jeho súčiastok. Až potom ho položte niekam, kde je chladnejšie a kam sa dostane vzduch. Mobil pozvoľna ochladne, a potom ho môžete zapnúť. Pokiaľ nebol prehriaty príliš dlho, bude opäť v poriadku fungovať. A ako sme spomenuli vyššie, telefón vyberte z ochranného obalu či puzdra.
i Mohlo by vás zaujímať

Vysoké letné teploty môžu byť nepríjemné nielen pre nás, ale aj pre našu elektroniku. Tým, že obmedzíte chod niektorých aplikácií alebo si budete zapínať dáta len vo chvíli, keď to skutočne potrebujete, môžete svojmu smartfónu veľmi pomôcť. Všeobecná rada však je – nevystavujte svoj telefón priamemu slnku, držte ho, rovnako ako sami seba, v tieni.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06