Obnoviť stránku

Nestraťte sa vo svete USB štandardov (POROVNANIE)

• Autor: Redakcia

USB (Universal Serial Bus) konektor sa od svojho vzniku v roku 1995 stal neoddeliteľným prvkom všetkých počítačov, ale aj mobilných telefónov a ďalších zariadení. USB konektor sa stal bežnou súčasťou našich životov a každý z nás ho používa denne. Keďže má ale samotný konektor niekoľko typov, orientácia v nich nie je ľahká. A aby toho nebolo málo, postupom času prišlo na vytvorenie niekoľkých štandardov, ktoré sa odlišujú hlavne prenosovou rýchlosťou, pričom samotné označenia sa často menia. V tomto článku všetko osvetlíme. Popíšeme druhy USB, konektory, s ktorými sa môžeme stretnúť, aj to, ako sa od seba líšia.

i

Značenie USB sa pomerne často mení a hoci sú po poslednom premenovaní komerčné názvy pomerne jednoduché, mnoho výrobcov sa stále drží staršieho značenia podľa špecifikácií. Článok budeme ďalej postupne aktualizovať.

USB konektor

Nestraťte sa vo svete USB štandardov – OBSAH

  1. Nové názvy USB priamo korešpondujú s prenosovými rýchlosťami
  2. Aké novinky prináša USB 4?
  3. Vo svete USB-A stále zápasí USB 2.0 vs. 3.2
  4. USB-C: Jeden konektor vládne všetkým
  5. Typy USB konektorov

Nové názvy USB priamo korešpondujú s prenosovými rýchlosťami

V minulosti bol v značení rôznych verzií USB veľký neporiadok a často sa stávalo, že sa názvy prekrývali, mali rôzne rýchlosti, alebo dokonca každý zdroj hovoril o rýchlostiach niečo iné. Tomu by mala zabrániť najnovšia snaha o objasnenie názvov. Komerčné značenie je teraz priamočiarejšie a názornejšie ukazuje, aká rýchla daná verzia USB skutočne je. Predchádzajúce názvy, na ktoré sme boli zvyknutí, stále existujú v podobe špecifikácií. Vyberať však pokojne môžete podľa komerčného mena.

i

Veľký nárast prenosových rýchlostí umožnil konektor USB-C. Ten totiž ako jediný dokáže prenos na dvoch linkách. Vďaka tomuto takzvanému dual-lane prenosu dosahujú káble rovnakej generácie až dvojnásobnú rýchlosť. V prípade špecifikácií USB 3.2 ukazuje na dual-lane dvojka na konci (napr. USB 3.2 Gen 1× 2), v prípade USB4 a novších už je dual-lane štandardom.

Všetky verzie sú kompatibilné ako spätne, tak s tými novými. To znamená, že konektor môžete zapojiť do staršej aj novšej verzie, obmedzení však budete prenosovou rýchlosťou staršieho štandardu. Pokiaľ ide nabíjanie cez USB, napätie je v prípade všetkých štandardov zhodné. USB poskytuje napätie 5 V (prípustné medze sú 4,4 až 5,25 V).

i

Samsung Galaxy S23 5G (RECENZIA): malý, ale skutočne šikovný fotomobil

Najnovšia špecifikácia USB 4, známa pod komerčnými názvami USB 40 Gbps a USB 80 Gbps, je kvôli nutnosti dvojitej linky dostupná exkluzívne pre konektor USB-C. Pokiaľ ste teda zvyknutí na niektoré staršie označenia, dávajte pozor, čo kupujete. K 18. marcu 2023 sú aktuálne tieto označenia.

Komerčný názov Špecifikácia Bývalé názvy Max. prenosová rýchlosť Konektory
USB 80 Gbps USB 4 Version 2 80 Gbit/s USB C
USB 40 Gbps USB 4 40 Gbit/s USB C
USB 20 Gbps USB 3.2 Gen 2× 2 USB 3.2 20 Gbit/s USB C
USB 10 Gbps USB 3.2 Gen 1× 2 USB 3.2 10 Gbit/s USB C
USB 10 Gbps USB 3.2 Gen 2× 1 USB 3.1, USB 3.1 Gen 2 10 Gbit/s USB A, USB C, micro USB
USB 5 Gbps USB 3.2 Gen 1× 1 USB 3.0, USB 3.1 Gen 1 5 Gbit/s USB A, USB C, micro USB
*Staršie špecifikácie USB 1.0, 1.1 a 2.0 už nové značenia nedostali. 

Aké novinky prináša USB 4?

Príchod USB 4 umožňuje obrovské prenosové rýchlosti (až 80 Gbit/s), to však nie je ani zďaleka všetko, čo má tento štandard v rukáve. Jednou z noviniek je napríklad protokolové tunelovanie. To so správnym konektorom umožňuje prenos dát pre PCIe alebo DisplayPort 1.4a. USB 4 si tiež zachováva spätnú kompatibilitu s oboma generáciami USB 3.2, USB 2.0, a dokonca aj s Thunderbolt 3. Nabíjací štandard USB Power Delivery ďalej natívne umožňuje až 100 W rýchlonabíjanie bez nutnosti využívať proprietárne štandardy mobilných výrobcov.

Vo svete USB-A stále zápasí USB 2.0 vs. 3.2

Novšia špecifikácia USB 4 aj väčšina špecifikácií USB 3.2 čerpajú z unikátneho konektora USB-C. Napríklad, v prípade počítačov sa však stále veľmi často stretnete s konektormi USB-A. Ako je vidieť z tabuľky vyššie, pre tých sa vývoj prakticky zastavil. Okrem moderne značených USB 5 Gbps a USB 10 Gbps sa stále veľmi často stretnete aj so starším USB 2.0, ktoré už ani nové označenie nemá. Aj keď sú moderné špecifikácie podstatne rýchlejšie, tieto konektory sa často stretávajú aj na jedinom zariadení. Aký je teda rozdiel medzi USB 2.0 a 3.2? Odpoveď nájdete v prehľadnom videu nižšie.

USB-C: Jeden konektor vládne všetkým

Čo že umožňuje tak obrovské rýchlosti prenosu? Dnes už štandardný konektor, ktorý však pri vydaní spôsobil veľký rozruch – USB-C (niekedy sa označuje aj ako USB typ C, USB type C atď.). Čo je USB-C? Konektor sa od ostatných USB konektorov na prvý pohľad odlišuje veľkosťou aj tvarom. Nie sú to však len rozmery, ktoré robia USB-C odlišným. Má aj množstvo ďalších predností, ktoré zvestujú tomuto konektoru svetlú budúcnosť. Nový tvar má napríklad tú výhodu, že sa dá pripojiť obojstranne.

USB-C podporuje aj množstvo rôznych signálov pomocou tzv. alternatívnych módov, ktoré umožňujú pomocou rôznych adaptérov pripojiť konektory ako HDMI, VGA, DisplayPort a ďalšie.

i

USB-C vs. Thunderbolt

Okrem populárneho USB-C sa na trhu objavil ešte Thunderbolt, port, ktorý vyzerá prakticky rovnako, ale totožný rozhodne nie je. Je tu totiž jeden zásadný rozdiel: USB-C je typ konektora (napr. ako micro USB), zatiaľ čo Thunderbolt je rozhranie (ako USB 2.0 atď.). Inými slovami je Thunderbolt vlastnosť kábla. V súčasnosti je Thunderbolt vo svojej tretej verzii, umožňuje násobne väčšie prenosové rýchlosti. Na tejto technológii je taktiež postavený práve nový univerzálny štandard USB 4.

USB C

V súčasnej dobe využívajú tablety a smartfóny na nabíjanie konektory USB často s obrovským výkonom, na ktorý by už USB 2.0 nestačilo. Nové nabíjačky tak takmer výhradne využívajú niektorý zo štandardov USB 3, alebo dokonca USB 4. Tento drobný konektor dnes bežne dobíja smartfóny aj notebooky výkonom viac ako 100 wattov.

USB C

USB-C nie je veľkostne kompatibilný s predchádzajúcimi portami, čo ale vyrieši kúpa adaptéra. Vlastný štandard totiž kompatibilný zostáva. Niektorí výrobcovia si navyše uvedomujú, že prechod na novú verziu môže ešte chvíľu trvať, a preto ponúkajú na svojich prístrojoch oba porty. Je však jasné, že USB-C má nakročené k tomu, aby sa stalo univerzálnym štandardom ako na dobíjanie, tak na pripojenie externých zariadení.

i

Nothing Phone (1) (RECENZIA): Jednoznačný dizajnový originál. A tiež skvelý telefón

Typy USB konektorov

Teraz, keď už vieme, čo je USB, sa poďme pozrieť na typy USB konektorov. Tých je na trhu naozaj veľa. V základe USB koncovky rozdeľujeme na tzv. samca (čo pripájame) a tzv. samicu (do čoho pripájame).

USB typ A

Ide o najrozšírenejší konektor (môžeme sa stretnúť aj s variantom názvu USB Type A alebo USB A), ktorý poznáme ľahko vďaka jeho obdĺžnikovému tvaru. Ploché kontakty vydržia aj každodenné používanie.

USB typ A USB typ A

USB typ B

Tento konektor (môžeme sa stretnúť aj s variantom názvu USB Type B alebo USB B) nájdeme hlavne v prípade pripájaných zariadení (periférií). Vyznačuje sa štvorcovým tvarom s ľahko skosenými rohmi.

USB typ B USB typ B

USB typ C

Najnovší, vyššie popísaný USB-C konektor s prenosovou rýchlosťou až 80 Gbit/s (20 V, 5 A, 100 W). V posledných rokoch sa usadzuje naprieč zariadeniami ako štandardný konektor.

Micro USB A

Konektor vyskytujúci sa napríklad na niektorých prenosných zariadeniach. Micro USB port spoznáte podľa bielej farby vnútri konektora a obdĺžnikového tvaru (bez skosených hrán).

Micro USB B

Tento konektor stále používajú niektoré staršie mobilné telefóny a podobné zariadenia. Tvar je lichobežníkový a vnútro konektora je čierny (tvar a farba ho odlišujú od typu Micro USB A).

Micro-USB AB

Konektor, do ktorého je možné pripojiť ako typ Micro USB A, tak aj Micro USB B.

USB Mini-b (5 pinov)

Typ s lichobežníkovým tvarom, slúži na pripojenie starších prístrojov (kamery, externé disky).

USB Mini-b (4 piny)

Menší ako predchádzajúci typ, obsahuje iba 4 piny (kontakty). Vyskytuje sa hlavne v prípade fotoaparátov a ide o neoficiálny konektor (nie je oficiálne certifikovaný).

USB 3.0 typ A

Obdoba USB typu A (popísaného vyššie). Odlišuje sa modrou farbou a poskytuje vyššiu prenosovú rýchlosť. Je spätne kompatibilný s ostatnými verziami.

USB 3.0 typ B

Obdoba USB typu B popísaného vyššie. Odlišuje sa modrou farbou a poskytuje vyššiu prenosovú rýchlosť. Je spätne kompatibilný s ostatnými verziami.

Micro USB 3.0 B

Konektor poskytujúci rýchlosť štandardu USB 3.0. Káble s týmto konektorom nie sú spätne kompatibilné so zariadeniami s portami USB 2.0 a USB 1.1.

i Mohlo by vás zaujímať

S konektormi USB sa stretávame dnes a denne. Hlavne ich malé varianty (micro USB a po novom univerzálny USB-C) sú dnes úplným štandardom medzi mobilnými telefónmi. Orientácia medzi jednotlivými štandardmi nie je jednoduchá, napriek tomu je dobré o nich aspoň niečo málo vedieť. Alebo mať správny zdroj, kam sa zájsť pozrieť, keď si nie sme istí.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06