Obnoviť stránku

Nothing Phone (1)

Nothing Phone (1) (RECENZIA): Jednoznačný dizajnový originál.
A tiež skvelý telefón

Recenzia

Aktualizované • Autor: Jiří V. Matýsek

Svet mobilných telefónov sa, aspoň čo sa týka dizajnu, rozdelil na dve časti. Výrazne dominujú klasické rovné telefóny, kde v podstate celú prednú stranu zaberá displej a chrbát patrí fotoaparátom. Tou druhou skupinou sú rôzne variácie na skladacie telefóny. Málokedy ale v týchto preverených oblastiach narazíte na model, ktorý by sa s dizajnom viac pohral. Takým môže byť Nothing Phone (1). Ponúkne okrem neprehliadnuteľného dizajnu aj niečo iné?

Nothing Phone (1) – OBSAH

  1. Nothing Phone (1) mieri do strednej triedy
  2. Originálne balenie Nothing Phone (1) obsahuje len to najnutnejšie
  3. Dizajn Nothing Phone (1) si zaslúži pozornosť
  4. Nothing Phone (1) ponúkne skvelý displej
  5. Výkon Nothing Phone (1) odpovedá svojej triede
  6. Fotoaparát Nothing Phone (1): Menej je niekedy viac
  7. Batéria Nothing Phone (1) je výborne optimalizovaný „držiak“
  8. Ako sa Nothing Phone (1) používa

Nothing Phone (1) mieri do strednej triedy

Nothing Phone (1) je ešte len druhým produktom ešte mladučkej spoločnosti, ktorú v roku 2020 založil Carl Pei, bývalý CEO OnePlus. Vlani predstavila slúchadlá Nothing Ear (1), teraz sa pokúša prebojovať aj na mobilný trh. Novinka mieri na trochu preplnené pole strednej triedy, kde má svojich zástupcov snáď každá z veľkých značiek. Na rozdiel od všetkých ostatných telefónov, ktoré sú si rámcovo podobné ako vajce vajcu a v podstate variujú jediný dizajnový koncept, na to ide Nothing Phone (1) trochu inak a predstavuje prístroj, ktorý využíva minimalistický industriálny dizajn. A tento odlišný prístup je jasne vidieť aj na samotnom balení.

Originálne balenie Nothing Phone (1) obsahuje len to najnutnejšie

Telefón nepríde v očakávateľnej krabičke v tvare hranola, ale v na pohľad veľmi neobvyklej tenkej bielej krabičke stredných rozmerov. Nájdeme na nej len detail chrbta telefónu a nevyhnutné údaje na nálepke. Nothing v tomto ohľade stavil na striedmosť a je celkom jasné, že okrem telefónu Nothing Phone (1) samotného sa do krabičky nič viac nezmestí.

Obsah balenia Nothing Phone (1), recenzia, balenie
Obsah balenia Nothing Phone (1) je doslova minimalistický.

Aj tento prístroj ide na vlne environmentally friendly balení, vo vnútri Nothing Phone (1) tak nájdeme iba mobil a dobíjací kábel. Nabíjačku, ak chcete mať doma originál, je nutné si dokúpiť za zhruba 40 €. Za túto cenu dostanete možnosť využiť 45 W rýchle nabíjanie a bez zaujímavosti nie je, že v čase písania tohto textu (polovica septembra 2022) je nabíjačka vypredaná. Veľmi dobre ale poslúži akákoľvek iná, ktorú má každý doma – a dosť možno hneď v niekoľkých kusoch.

Obsah balenia Nothing Phone (1), recenzia, balenie
Samotná krabička je tenká, telefón a nabíjací kábel sú v nej položené vedľa seba v dvoch oddelených „šuflíkoch“.

Dizajn Nothing Phone (1) si zaslúži pozornosť

Nový mobilný telefón chce zrejme najviac útočiť svojím nevšedným dizajnom. Ten sa opiera o klasické poňatie telefónu, dokonca sa dosť neskrývane inšpiruje ostrými hranami predposledných iPhonov. Na prvý pohľad je Nothing Phone (1) v zásade tradičný mobil, ponúkne hliníkový rámček a sklo vpredu aj vzadu. Ako taký pôsobí telefón pevne, pri používaní ho v ruke ucítite, ale za ťažký prístroj by som sa ho zdráhal označiť.

Samotná kombinácia sklo a kov spôsobuje, že mobilný telefón je, najmä pri pobyte vonku, prekvapivo chladný. To sa vám pri plastových prístrojoch nestane, tu ma to, obzvlášť s príchodom studených dní, zakaždým prekvapilo.

i Telefóny iPhone 14 a 14 Pro sú tu. Prinášajú množstvo noviniek

Ergonómia Nothing Phonu (1) je pohodlná, pomerne vysoké a rovné hrany vytvárajú v ruke spoľahlivú oporu a pri rozmeroch 159,2 na 75,8 mm je to telefón, ktorý sa bude dobre držať aj používateľom s malou rukou. Na čo som si ale trochu zvykal, je umiestnenie tlačidiel na zosilňovanie a zoslabovanie na ľavú stranu, takže som si v mnohých prípadoch tlačidlom vpravo nedopatrením spustil Google Assistant.

Nothing Phone (1), recenzia, dizajn
Dizajnovo sa Nothing Phone čiastočne inšpiruje u iPhone.

Zadná strana Nothing Phone (1) je to, čím sa chce telefón od masy ostatných odlišovať. A darí sa mu to. Už napríklad tým, že sa fotomodul skladá len z dvoch objektívov, ktoré sú v dvoch vystúpených oddelených kruhoch umiestnené v ľavom hornom rohu.

i Ohybné telefóny v novom. Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 majú špičkový výkon aj výbavu

Chrbát telefónu je sklenený. Na tom by nebolo až zasa tak veľa neobvyklého, keby nebol tiež priehľadný. Namiesto pevného chrbta tu máme pohľad do útrob Nothing Phone (1). Presnejšie povedané jeho vizuálne stvárnenie, v podstate sa totiž pozeráme iba na kryty jednotlivých komponentov, nepozeráme sa priamo na jednotlivé súčiastky. Napriek tomu toto takmer abstraktné spojenie línií a tvarov pôsobí veľmi dobre a pre oko zaujímavo. Obzvlášť keď ešte dôjde na ďalší vizuálny prvok.

Nothing Phone (1), recenzia, dizajn
Zadná strana telefónu ponúka pohľad dovnútra telefónu.

Chrbát telefónu je totiž pretkaný množstvom drobných diód. Tie slúžia ako „vizuálne zvonenie“ a rozblikajú sa podľa vopred nastaveného vzorca priradeného k jednotlivým volajúcim. Sám výrobca túto funkciu nazval Glyph. Podobne má Nothing Phone 1 pripravené obrazce aj na upozornenie na notifikácie z aplikácií.

K dispozícii je celkom 20 svetelných vzorcov (desať pre zvonenie, desať pre upozornenia) a pri maximálnom jase (je ho možné znížiť) pôsobia značne psychadelicky. Na druhej strane upozornenie v podobe len ťažko prehliadnuteľného zablikania, podľa ktorého poznáte, či ide o SMS alebo e-mail, má veľmi dobré praktické využitie. V tomto ohľade je Nothing Phone (1) skutočne originálny. Svetelné diódy je možné využiť aj pri fotení, k tomu sa ale dostaneme až v príslušnej kapitole tejto recenzie.

Nothing Phone (1), recenzia, dizajn
Chrbát telefónu je podsvietený drobnými diódami. Nothing túto funkciu nazýva Glyph.

Nothing Phone (1) ponúkne skvelý displej

Telefón je osadený OLED displejom s uhlopriečkou 6,55 palca a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Všetko v tomto ohľade hrá do kariet tomu, aby bol skvelý. A on naozaj je. Živé farby, skvelý kontrast, perfektná ostrosť. Tu sa všetko podarilo na výbornú a na displej je doslova radosť sa pozerať. Chválu si zaslúži aj vysoký jas, ktorý zaistí pohodlné čítanie displeja aj za veľmi jasných dní. Na druhej strane, pri maximálnom nastavení je jas taký vysoký, že z neho bolia oči. 

i POCO M5 a POCO M5s (PREVIEW): Mobily pod 250 eur, ktoré toho dokážu pomerne veľa

Do displeja Nothing Phone (1) je integrovaná rýchla čítačka odtlačkov prstov, ktorá zvládne prístroj otvoriť prakticky po letmom dotyku. A to je pri používaní veľmi praktické. Obrazovku chráni sklo Corning Gorilla Glass 5. Je ale zaujímavé, že hrana ochranného sklíčka je pri prechádzaní z vonkajšej strany (napr. gestá na zobrazenie výberu správ od Google alebo presúvanie medzi obrazovkami) celkom viditeľná a miestami trochu škriabe. Akokoľvek to pôsobí ako drobnosť, nezvykol som si na to – a každé prejdenie prstom po obrazovke mi ostrú hranu pripomenulo.

Nothing Phone (1), recenzia, displej
Priestrel pre selfie fotoaparát je vcelku drobný a nenápadný. Pri používaní telefónu neruší.

Výkon Nothing Phone (1) odpovedá svojej triede

Nový Nothing Phone (1) je ukážkovým zástupcom strednej triedy, teda ani výkonová špička, ani prepadák. Jednoducho štandardne dobre vybavený mobilný telefón, ktorý svojou výbavou bude pohodlne vyhovovať väčšine používateľov. Jeho srdcom je chipset Qualcomm Snapdragon 778G+ s podporou 5G sietí, čo je už dobre vyskúšaný procesor hneď v niekoľkých Honoroch a telefónoch značky Vivo. Dopĺňa ho grafický čip Adreno 642 a 8 GB RAM, pričom je k dispozícii ešte 12 GB variant.

Nothing Phone (1), screenshot Nothing Phone (1), screenshot Nothing Phone (1), screenshot
Nothing Phone (1) prichádza s čistým operačným systémom Android 12.

Za celý čas testovania sa v tomto ohľade nemôžem sťažovať na nič. Nothing Phone 1 sa nezasekáva, všetko je krásne plynulé, telefón dobre reaguje. A dokonca si na ňom aj všeličo zahráte, bez väčších obmedzení zvládol aj Diablo: Immortal. Pri hraní už sa začne zahrievať, ale nie je to nič hrozné. Mobil je v tomto ohľade veľmi dobre optimalizovaný.

i Black Shark 5 a 5 Pro (PREVIEW): Nadupané žraloky sú konečne tu

Fotoaparát Nothing Phone (1): Menej je niekedy viac

Dnes už to nie je úplne obvyklé, ale Nothing Phone (1) má iba dva fotoaparáty. Výrobca radšej stavil na kvalitu ako kvantitu. A môžeme všetkých potenciálnych používateľov upokojiť. S dvoma objektívmi (oba s rozlíšením 50 Mpx, širokouhlý so svetelnosťou f/1,9 a ultraširoký so svetelnosťou f/2,2) dokáže narobiť veľa parády.

Nothing Phone (1), recenzia, fotoaparát
Fotoaparát je schopný dosiahnuť veľmi dobré výsledky.

Snímky v exteriéroch, resp. za dobrých svetelných podmienok, sú výborné. Pýšiť sa môžu najmä skvelou ostrosťou aj vykreslením detailov. Farebné podanie nemusí sadnúť každému, umelá inteligencia je celkom poznať a miestami sú snímky zbytočne veľmi saturované, obzvlášť ak sú v zábere nejaké výrazné farby ako červená alebo oranžová. Ale to už sa dostávame do oblasti osobného vkusu.

i Realme GT 2 Pro (RECENZIA): Dizajn ako z papiera, výkon z iného sveta

Pozitívne prekvapia aj nočné fotografie. Ak je priestor, prípadne snímaný objekt dobre osvetlený, výsledky sú prekvapivo ostré a s dobrými detailmi. Ak ubúda svetlo, mobil začne dopočítavať a snaží sa z minima vyťažiť maximum. Pri väčšom priblížení potom už sú fotky relatívne dosť zašumené a detaily rozpité. Avšak pokiaľ fotky nebudete skúmať vyložene pod mikroskopom, budete spokojní.

Nothing Phone (1) dokáže vykúzliť podarené nočné snímky s dobrou atmosférou, ktorú nekazia umelé osvetľovanie a podobné záležitosti, ku ktorým sa výrobcovia telefónov v niektorých prípadoch uchyľujú. Pri fotení portrétov pri horšom svetle je možné zapnúť aj vyššie spomínané osvetlenie pomocou diód na zadnej strane, ktoré fotkám pridáva špecifickú atmosféru. Veľmi však záleží na ďalšom osvetlení a v niektorých prípadoch, pretože farby pri tomto štýle snímania nie sú úplne optimálne, pomôže prevod do čiernobielej.

Nothing Phone (1) – ukážkové snímky

Nothing Phone (1) galéria Nothing Phone (1) galéria Nothing Phone (1) galéria Nothing Phone (1) galéria Nothing Phone (1), galéria Nothing Phone (1) galéria

Pripravený je samozrejme portrétny režim, ktorý ponúkne veľmi príjemný, mäkký a prirodzene pôsobiaci bokeh (rozmazanie pozadia). Makro režim má výsledky v zásade dobré, nie je to ale nič iné ako chvíľu zábavná hračka. To isté možno povedať aj o fotení panorám.

i OnePlus 10T 5G (PREVIEW): maximálny výkon a 150 W rýchlonabíjanie

V aplikácii fotoaparátu je prítomný aj expertný režim s detailnejším nastavením jednotlivých parametrov (clona, vyváženie bielej a pod.), takže ak sa chcete s fotkami viac hrať, v tomto ohľade vás Nothing Phone (1) nesklame. A nesklame ani natáčanie videa, ktoré tento prístroj zvláda do rozlíšenia 4K pri 30 snímkach za sekundu, prípadne Full HD až so 60 snímkami. Mobil má iba elektronickú stabilizáciu obrazu, ale výsledky sú veľmi dobré.

Nothing Phone (1), recenzia, fotky
Nočné fotky zvládne Nothing Phone (1) veľmi kvalitné.

Batéria Nothing Phone (1) je výborne optimalizovaný „držiak“

Batéria s kapacitou 4 500 mAh je spoľahlivý držiak. Pri každodennom surfovaní po internete, komunikácii, vybavovaní e-mailov ubúdajú percentá len veľmi pomaly. Zhruba dvadsaťminútové video si odhryzne dve percentá, pri hraní hier je to plus mínus podobné (záleží na náročnosti titulu), v tomto ohľade treba u Nothing Phone (1) pochváliť skvelé hospodárenie s energiou.

Veľký vplyv na to má aj adaptívna batéria, ktorá obmedzovaním nepoužívaných aplikácií znižuje spotrebu. A je to vcelku poznať. Vo veľmi vyťažených dňoch bez problémov zvládnete deň a pol používania. Pokiaľ sa na mobilný telefón pozeráte len sporadicky, štyri až päť dní nebude zásadný problém.

Nothing Phone (1), recenzia, dizajn
O stave nabíjania vás bude informovať podsvietený „teplomer“ na chrbte telefónu.

Ako sme napísali v kapitole o obsahu balenia, originálnu nabíjačku spoločne s telefónom Nothing Phone (1) nedostaneme, dobre ale poslúži akákoľvek iná. Pri maximálnych 33 W sa dostanete za pol hodiny na polovicu kapacity batérie, plne nabité máte o 70 minút. Plný nabíjací výkon som nevyužil, ale aj tak som mal na 100 % nabitých za necelú hodinu a pol, čo je veľmi dobrý výkon.

Pri nabíjaní tiež nájde svoje využitie podsvietený chrbát mobilu. V jeho spodnej tretine sa totiž objaví „teplomer“, podľa ktorého jasne spoznáte stav nabíjania jediným pohľadom. Nie je to nič, čo by vás asi malo utvrdiť v kúpe tohto prístroja, ale je to veľmi príjemná drobnosť.

i Honor Magic4 Pro (RECENZIA): podarená vlajková loď s miestami problematickým dizajnom

i

Nabíjačky AlzaPower: Rýchle nabíjanie s ochranou 4Safe

Doma, v autobuse či aute, alebo pri kempovaní – AlzaPower má odpoveď na každú situáciu. Od jednoduchých nabíjačiek do zásuvky, po nabíjačky do auta či solárne nabíjačky. Spoľahnúť sa môžete na dokonalú ochranu 4Safe proti prepätiu aj na maximálnu rýchlosť nabíjania.

Ako sa Nothing Phone (1) používa

Nový mobil je vybavený operačným systémom Android 12, ktorý Nothing len ľahko modifikoval na svoj obraz. V podstate ide o čistý operačný systém, ktorý výrobca doplnil o vlastný font. Ten si ale bohužiaľ úplne dobre neporadil so slovenskou/českou diakritikou. Verím ale, že je to problém, ktorý by v budúcnosti mohla vyriešiť niektorá z aktualizácií.

i Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kopa nových funkcií v elegantnom kabátiku

Mobil Nothing Phone (1) prišiel od výrobcu len s minimálnym množstvom predinštalovaných aplikácií. Nájdete tu vlastne len klasickú sadu od Googlu, žiadny Facebook, žiadny Netflix, žiadny Booking.com. Telefón sa tak obišiel bez obvyklého balastu, takže používateľ ho dostáva plne pripravený na to, aby si všetko prispôsobil k obrazu svojmu.

Nothing Phone (1), recenzia, dizajn
Fotoaparáty sú iba dva. A bohato to stačí.

Mobilný telefón Nothing Phone (1) podporuje dnes už štandardnú výbavu v podobe 5G, NFC, nevýhodou je neprítomnosť slotu na pamäťovú kartu (vystačiť si musíte s 256 GB, používateľ má k dispozícii 220 GB) a slúchadlového jacku. Pripojenie Bluetooth slúchadiel je však úplne bezproblémové.

Samotné podsvetlenie je skôr zaujímavým doplnkom, ktorý oceníte len príležitostne. Každopádne upozorňovanie na prichádzajúce správy či hovory s vypnutým zvukom je celkom praktická vec, ktorej využitie si dokážem veľmi dobre predstaviť. Záleží však na tom, ako telefón používate a čo od neho očakávate.

Nothing Phone (1): záverečný verdikt

Nothing Phone (1); recenzia

Nothing Phone (1)

Mobily

Skvelý displej, výborná batéria, bezproblémový výkon – to sú samy o sebe dosť vážne dôvody na zaobstaranie Nothing Phone (1). Svoju úlohu môže hrať aj to, že Nothing je zatiaľ dosť neopozeraná značka, takže pokiaľ chcete mať originál, Nothing Phone (1) je v tejto chvíli jasná voľba. A čo sa týka samotnej funkcie Glyph, teda podsvietenia, marketingovo je to veľký ťahák, vo výsledku je to skôr pomyselná čerešnička na torte. Nothing Phone (1) je totiž sám o sebe výborný mobil.

Klady

  • Dizajn
  • Kvalitný displej
  • Spoľahlivý výkon
  • Veľmi dobrý fotoaparát
  • Dobrá optimalizácia batérie
  • Čistý operačný systém bez balastu

Zápory

  • Chýba jack na slúchadlá a slot na SD kartu
  • Na umiestnenie hardvérových tlačidiel sa dlhšie zvyká
  • Ostrejšia hrana ochranného skla
i Mohlo by vás zaujímať

Nothing Phone (1) je originálny telefón, ktorý má veľkú šancu sa v strednej triede presadiť. Samotný dizajn rozhodne pridáva plusové body, podstatný ale je vyvážený výkon a priaznivá cena. Pokiaľ chcete dostupný mobil, ktorý vás, čo sa výbavy týka, nesklame, ste na tom správnom mieste. A podsvietený chrbát je príjemným bonusom navyše.

Matěj Toul

Jiří V. Matýsek

Moje meno je Jiří V. Matýsek a som pisateľ telom aj dušou. Baví ma technika, rád píšem o mobilných telefónoch, počítačoch a ďalších technológiách. Najväčšou vášňou mimo prácu je však hudba – aj o nej píšem – recenzia a reporty z koncertov – a som zberateľom hudobných nosičov všetkého druhu. Príležitostne fotím, nepohrdnem ale ani dobrou knihou alebo počítačovou hrou.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01