Obnoviť stránku

Black Shark 5 Pro 5G (RECENZIA): Smartfón, čo má herné triky v rukáve

Black Shark 5 Pro 5G (RECENZIA): smartfón, čo má herné triky v rukáve

Herných telefónov je na trhu stále skôr ako šafranu. Mnohé sa za nich vydávajú, ale už na prvý pohľad tak vyzerajú a fungujú iba niektoré. Smartfón Black Shark 5 Pro 5G medzi herné telefóny patrí a jeho príslušnosť k danej kategórii sme sa rozhodli overiť v našej recenzii.Recenzia

Autor: Ondřej Chabr

Black Shark 5 Pro 5G (RECENZIA) – OBSAH

 1. Do radu herných mobilov prichádza ďalší silný konkurent
 2. Black Shark 5 Pro 5G je plný užitočných ovládacích prvkov
 3. Masívny displej prípravu na herné zápolenie nepodcenil, zaznamená aj zbesilé dotyky
 4. Výkon Black Shark 5 Pro 5G patrí stále k tomu najlepšiemu a nabijete ho za chvíľku
 5. Nielen svojím vzhľadom a výkonom je Black Shark 5 Pro herný telefón
 6. Fotoaparát iba do počtu? Našťastie nie. Nesklame a bude sa hodiť
 7. Ktorý ďalší z telefónov na hráčov takto myslí?
 8. Black Shark 5 Pro 5G plní spoľahlivo to, čo od neho záujemca očakáva
 9. Čo sme o Black Shark 5 Pro písali skôr

Do radu herných mobilov prichádza ďalší silný konkurent

Telefóny pýšiace sa najlepšími procesormi súčasnosti majú automaticky spadnuté na to, aby sa stali ideálnou voľbou pre mobilných hráčov. Mnohým sa však tenké a luxusné telá môžu zdať pre herné zápolenie až príliš chúlostivé. Pre hráčov je totiž dôležitý tzv. grip alebo to, ako telefón padne do ruky. Nie je teda žiaduci mobil s príliš tenkou a ľahkou konštrukciou. Vhod príde skôr odolnejšie telo poctivejších rozmerov a hmotnosti.

Dvojica farebných variantov – čierny (skôr niečo medzi sivou a tmavomodrou) a biely.

Herné telefóny sú v zásade ľahko rozpoznateľné futuristickými motívmi, témami v systéme inšpirovanými hernými titulmi a občas aj svietiacimi prvkami. V súčasnosti nie je takých smartfónov veľa, preto prichádza zaujímavá novinka od Black Shark, odnože smartfónov Xiaomi, rozvíriť pomerne stojaté vody mobilného hrania. V druhej polovici roku 2022 sa firma aj na našom trhu pochválila dvojicou modelov, pričom my sme zamerali pozornosť na najvýkonnejší Black Shark 5 Pro 5G.

Black Shark 5 Pro 5G je plný užitočných ovládacích prvkov

Už podľa kyberpunkového balenia dáva výrobca tušiť, že máme čo do činenia s hernou beštiou. Po vybalení mi telefón vkĺzol do ruky a ja som okamžite ocenil jeho slušné proporcie. Nejde o úzky herný telefón, ktorý by zbytočne naťahoval displej za účelom lepšieho úchopu. Toto je poctivejší kúsok, ktorý vďaka širšiemu pôdorysu nemusel rásť toľko do výšky. Predná strana sa nezaobľuje, avšak zaoblený je bočný kovový rámček. V ohybe pokračuje aj zadná sklenená strana.

Telefón určite nie je kompaktný. Pôsobí pevne a ešte viac to umocňuje chvíle, kedy je v kryte.

Zadná strana je veľmi hladká, sklo je matné s prvkami kyberpunku. Nebyť kovového rámčeka, ktorého sa prsty dotýkajú najviac, mohol by Black Shark 5 Pro nebezpečne prekĺznuť medzi prstami. Plochu zadnej strany narúša výstupok, ktorý sám ešte nesie druhý, už len mierne vystúpený fotomodul so samotnými fotoaparátmi. V prípade konkurencie sme mohli vidieť, že konštrukciu spestruje zadný LED displej či aspoň svietiaci prvok. A my sme sa ho dočkali aj tu.

Indikácia na zadnej strane má svoj vyhradený priestor, nezakryje ju ani dodávaný kryt.

Vedľa výstupku si svoje miesto našla farebná signalizácia. Tú je v nastavení systému možné prispôsobiť pre rôzne akcie ako farebne, tak aj intenzitou a typom podsvietenia. S týmto farebným prvkom počíta aj pribalený silikónový kryt, ktorý má v danom mieste otvor. Kryt sedí presne, má tiež prvky kyberpunku a nad displej a batériu fotoaparátu sa trochu dvíha, čím ich chráni. Kolíska hlasitosti na ľavom boku je však o poznanie horšie hmatateľná.

Hladká zadná strana príjemne kĺže v rukách. V kovovom boku sú zasadené rôzne tlačidlá vrátane tých vystreľovacích.

Veľa prvkov sa usídlilo na pravom boku. Ľahko nad jeho polovicou nahmatáme zapustené zapínacie tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov. Nad ním sa nachádza posuvník a vyskakovacie tlačidlo. Ďalší posuvník s vyskakovacím tlačidlom sú v spodnej časti pravého boku. Štandardne sa tlačidlá nachádzajú v polohe súbežne s telom telefónu a ich vysunutie vykoná až na dotyk hrubší posuvník. Na čo tieto tlačidlá slúžia, si povieme nižšie.

Masívny displej prípravu na herné zápolenie nepodcenil, zaznamená aj zbesilé dotyky

Rozmerný panel s rýchlou frekvenciou obnovy obrazu je v prípade herného telefónu samozrejmosťou. Preto Black Shark 5 Pro 5G nešetrí a poteší takmer 6,7" OLED displejom. Rozlíšenie neohromí, jednotlivé pixely pri hustote necelých 400 ppi však vidieť nie sú. Najvyššou hodnotou jasu má podľa výrobcu byť až solídnych 1 300 nitov. Panel nie je vôbec zakrivený a už z výroby ho kryje ochranná fólia. V hrách môžete oceniť aj detekciu tlaku na displej v jeho oboch poloviciach.

Panel je dostatočne jemný. Okolo neho sa ťahá úzky rámček. Pre Always-on displej máte na výber medzi štýlovými vzhľadmi hodín.

Displeju nemôžem nič vytknúť. Pozorovacie uhly má Black Shark 5 Pro 5G veľmi dobré, samotné farebné podanie, HDR10+ a jas prispievajú k spokojnosti s výsledným obrazom. Nielen ten, ale aj plynulosť pohybu má táto herná mašina ustráženú. Ako sme v prípade podobných mobilov zvyknutí, ani tu nechýba 144 Hz frekvencia zobrazenia. Frekvencia dotykov sa dostala na úroveň 720 Hz. Systém Android 12 s hernou nadstavbou JOYUI 13 potom pridáva aj pekné, postupne sa stlmujúce plochy always-on displeja.

Výkon Black Shark 5 Pro 5G patrí stále k tomu najlepšiemu a nabijete ho za chvíľku

Priestranné vnútro umožnilo firme nešetriť na komponentoch. My sme sa tak dočkali špičkového procesora, operačnej pamäte, ale aj vylepšenej technológie pasívneho chladenia. Hoci už sa Snapdragon 8 Gen 1 nepyšní titulom najlepšieho mobilného čipu od Qualcommu, na prevažujúcu paletu činností bude stále až zbytočne veľmi výkonný. K tomu si pripočítame aj 12 GB operačnej pamäte (LPDDR5) pri testovanom kuse a máme tu smartfón, ktorý môže brzdiť už len zle odladený softvér.

Domovská obrazovka JOYUI 13, nastavenie telefónu a rozdiely v obnovovacích frekvenciách. Niektoré položky v menu nie sú preložené do slovenčiny.

Čo je však ďalej veľmi dôležité, je grafická jednotka. V spojení s daným procesorom prichádza do hry vysokokvalitné Adreno 730. Pochyby ohľadom plynulosti systému som mal iba v prípade aplikácie Fotoaparát. Občas som bol pri vytvorení snímky s plným rozlíšením veľmi rýchly a telefón zvládol zachytiť iba akýsi náhľadový obrázok s nízkym rozlíšením. Inak systém plne pracuje s dobrou odozvou displeja.

Zadnú svetelnú indikáciu je možné nastaviť pre rôzne stavy. Napríklad pre prichádzajúci hovor, nabíjanie, zapnutú obrazovku a iné. Samotná indikácia potom nemusí byť jednofarebná, ale je možné použiť aj farebný prechod.

Black Shark 5 Pro 5G sa pripojí k najrýchlejším súčasným mobilným sieťam, ďalej potom k WiFi 6. Vnútorné úložisko pamäťovými kartami nezväčšíte, takže vybrať musíte medzi rýchlym UFS 3.1 s kapacitou 128 alebo 256 GB. V rebríčku Antutu sa s 1 026 704 bodmi mobil nachádza aktuálne na 6. mieste najvýkonnejších smartfónov napríklad za Asusom ROG Phone 6 či Asusom Zenfone 9.

i

Asus Zenfone 9 (RECENZIA): kompaktný telefón s veľkorysými parametrami

Objemný mobil s náročnými vnútornými komponentmi musí v rámci zachovania slušnej výdrže ponúknuť pôsobivú kapacitu batérie. Tu je 4 650 mAh na hrane, všeobecne by v danej kategórii nebolo vôbec zlé trochu pritvrdiť. Reálne testovanie ma však pozitívne prekvapilo. Aj pri celodennom použití a niekoľkých hodinách v mrazoch si mobil počínal sebaisto a deň som zakončil ešte s niekoľkými percentami k dobru. Bezdrôtové nabíjanie tu nenájdeme, s dodávaným adaptérom si ale kdekoľvek telefón do 20 minút dobijeme 120 W rýchlonabíjaním Hyper Charge.

Nielen svojim vzhľadom a výkonom je Black Shark 5 Pro herný telefón

O kyberpunkovom vzhľade a farebnej signalizácii sme si už povedali. To však Black Shark 5 Pro 5G herným telefónom nerobí. To hlavné nájdeme v samotnom systéme JOYUI 13 a vo funkcii spomínaných vysúvacích tlačidiel. Na ne totiž môžete nastaviť vyvolanie jednej z mnohých akcií, spustenie aplikácie alebo ich využiť pri hraní hier ako dodatočné ovládacie prvky. Po stlačení sa na displeji vedľa tlačidla vždy zobrazí ikonka zvolenej akcie či aplikácie. Po kliknutí na ňu potom ľahko zmeníte požadovanú akciu. Ja som si napríklad na horné tlačidlo nastavil svietidlo, na spodnú snímku obrazovky.

i

Xiaomi 12T Pro (RECENZIA): výkonná vlajková loď s rekordným fotoaparátom

Stlačenie klávesov je isté a ukázalo sa veľmi praktické aj pre rýchly prístup k vami vybraným aplikáciám. Posuvníkom môžete pri ich aktivácii priradiť aj 9 zaujímavých zvukov. Štandardne ide o nabitie zbrane, ale nechýba ani mačacie zamňaukanie, vysunutie meča alebo to nechať na náhodnom výbere. Mimo tlačidla ale aj samotným posuvníkom nastavíte akciu. Pri ich rýchlom posunutí na jednu a druhú stranu je možné vykonať ďalšie vybrané akcie či spustiť inú aplikáciu. Celkom tak z pravého boku telefónu zvládnete obslúžiť promptne až štyri úlohy.

K vysúvacím tlačidlám priradíte množstvo systémových akcií. Alebo si na ne rovno namapujte nejakú aplikáciu.

Zatiaľ čo vyskakovacie tlačidlá sa môžu hodiť každému, vyložene pre hráčov potom slúži aplikácia Shark Space. Tu máte prehľad nainštalovaných hier a k nim podrobne nastavíte požadovanú obnovovaciu frekvenciu displeja, audio, využitie mobilných sietí alebo citlivosť dotykov na displej. Prejdením z pravého horného rohu displeja sa pri spustenej hre objaví herné menu s rýchlou blokáciou hovorov a správ, stavom WiFi siete, počtom snímok fps, tlačidlom na uvoľnenie RAM a pod.

Slúchadlový konektor telefónu bohužiaľ chýba, takže spoľahnúť sa budete musieť buď na svoje bezdrôtové slúchadlá, alebo si užiť zvuk samotného telefónu. A ten teda stojí za to. Stereo reproduktory hrajú výborne na všetkých úrovniach hlasitosti. Dvojica mriežok na hornej a spodnej hrane je naozaj výrazná. Nie nadarmo si Black Shark 5 Pro 5G aktuálne stráži konkurentov z 1. priečky audio rebríčka DxOMark s celkovými 161 bodmi.

S aplikáciou Shark Space máte pod dohľadom svoje hry a môžete si pre nich nastavovať mnoho detailov.

Pri niekoľkohodinovom hernom zápolení bude chcieť telefón priebežne chladiť. O to sa stará sendvičová chladiaca konštrukcia poriadnych rozmerov, pribudla totiž jedna plocha navyše. Rozptylové plochy majú celkovú hodnotu 5 320 mm štvorcových. V telefóne nie je použitá termálna pasta, ale medená zliatina. Ani s telefónom v puzdre by ste sa teda nemali dostať do situácie, kedy by vás prehrievanie mohlo brzdiť. Zato vy zahrievanie v ruke ucítite.

Fotoaparát iba do počtu? Našťastie nie. Nesklame a bude sa hodiť

Fotoaparáty herných telefónov nemusia byť na prvom mieste. Vlastne sa to od nich vôbec nečaká a mohli by byť iba okrajovou záležitosťou. Priznajme si však, že po boku takých hodnôt displeja, výkonu, batérie a pod. by priemerné rozlíšenie fotoaparátov nevyzeralo lákavo. Preto sa firma uchýlila k integrácii 108 Mpx fotoaparátu a jeho doplneniu ďalšími dvoma. Konkrétne 13 Mpx širokouhlý fotoaparát a 5 Mpx telemakro.

Na prvej snímke vidíme výrez zo 108 Mpx fotografie. Pre porovnanie z rovnakého miesta potom 12 Mpx bežná snímka bez orezu.

Kvalita fotografií nie je zlá, a to ako štandardné výsledky s rozlíšením 12 Mpx, tak plných 108 Mpx. Na môj vkus sú snímky občas až ľahko presvetlené, čo je stále lepší výsledok, ako by bol opačný efekt. Za dobrého svetla som bol spokojný aj so snímkami zo širokouhlého fotoaparátu a prekvapilo aj kvalitné makro. Teleobjektív bohužiaľ v tomto prípade nemá optický zoom, ale je využiteľný práve na snímanie drobných detailov.

Širokouhlá snímka si za dobrého svetla odpustí chyby a výsledok nie je vôbec zlý. Na fotografiách urobených v makro režime sú poznať detaily, snímka je iba ľahko preexponovaná.

Fotoaparáty si ďalej dobre vedú aj v prípade nočných scén a scén s umelým osvetlením. Detaily sa zbytočne nevytrácajú a telefón sám rozozná situáciu a zvolí dlhší expozičný čas. Iba pri širokouhlých snímkach ide kvalita podstatne dole a fotka sa utápa v čiernej farbe. Predný 16 Mpx selfie fotoaparát si dobre poradí aj s rozmazaním pozadia. Video v rozlíšení 4K ma potešilo svojim farebným podaním aj absenciou šumu. O stabilizáciu sa stará tá elektronická, optická bohužiaľ chýba.

Pomerne vydarené snímky za horších svetelných podmienok zvládne hlavný fotoaparát. Ten širokouhlý už si rady veľmi nevie.

Ktorý ďalší z telefónov na hráčov takto myslí?

Medzi hernými telefónmi sú rozdiely okrem vnútorných komponentov aj v operačnom systéme a jeho úpravách práve pre potreby hráčov.

i

Najlepšie herné telefóny 2022 (AKTUALIZOVANÉ)

Asi mnohým z nás sa okamžite vybaví Asus ROG Phone 6. Ten si s veľkosťou hlavu neláme a pridáva ešte o desatinu palca väčšiu uhlopriečku a pre absenciu selfie priestrelu si zachováva dokonca aj vrchný rámček. Fotoaparát ponúkne polovičné rozlíšenie, avšak nájdeme tu podporu 8K videa. Ďalší kompromis hľadajme pri batérii. Kapacita 6 000 mAh Black Shark prekonáva, ale nabíja už „len“ 65 W výkonom. Asus sa pýši väčším zadným panelom a slúchadlovým konektorom.

Jedným z najpopulárnejších herných mobilov je aktuálne Asus ROG Phone 6. Aj ten má zadný displej a pomocné tlačidlá na boku, hoci už nie vystreľovacie.

Pokiaľ sa vám Black Shark zapáčil, ale radi ušetríte pár eur, venujte pozornosť variantu bez prídomku Pro. Black Shark 5 5G sa zdá byť na chlp rovnakým mobilom, ústupky vás navyše nemusia trápiť. Na prvý pohľad sa nič nemení. Zostáva skvelý displej aj konštrukcia. Pri fotoaparáte však namiesto 108 Mpx dostanete stále skvelých 64 Mpx. O niečo slabší je aj procesor Snapdragon 870, ale opäť ide o nie tak podstatný rozdiel. Tieto ústupky kompenzuje nižšia cenovka.

Telefón s podobnými parametrami je napríklad aj elegantný OnePlus 10 Pro. Pridáva navyše optický zoom, ale chýba mu zadná svetelná indikácia.

Aj mimo čisto herných telefónov sa konkurencia nájde. OnePlus 10 Pro síce nemá tak premakané pasívne chladenie, pokiaľ ale hráte hry len občas, poteší podobnými parametrami. Rovnako veľký displej pridáva niekoľko pixelov navyše pre ešte väčšiu jemnosť obrazu. S Black Sharkom 5 Pro 5G zdieľa aj čip Snapdragon 8 Gen 1 a 12 GB RAM. Fanúšikov fotografie a nielen ich ale poteší prítomnosť teleobjektívu s 3-násobným optickým zoomom. Stále slušné 80 W nabíjanie dopĺňa 5 000 mAh baterka.

Parametre/Model Black Shark 5 Pro 5G Black Shark 5 5G Asus ROG Phone 6
Displej 6,67" (20 : 9) 6,67" (20 : 9) 6,78" (20,4 : 9)
2 400 × 1 080 px, 395 ppi 2 400 × 1 080 px, 395 ppi 2 448 × 1 080 px, 395 ppi
AMOLED, 144 Hz AMOLED, 144 Hz AMOLED, 165 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 108 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
Hlavný: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
Hlavný: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
Hlavný: 13 Mpx, f/2,4
Hlavný: 13 Mpx, f/2,4
Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,2
Makro: 5 Mpx, f/2,4 Makro: 2 Mpx, f/2,4 Makro: 5 Mpx
Predný fotoaparát 16 Mpx, Full HD video s 30 fps
16 Mpx, Full HD video s 30 fps
12 Mpx, Full HD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Qualcomm Snapdragon 870 5G Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Pamäť RAM 12 GB 12 GB 12 GB
Interné úložisko 256 GB 256 GB 256 GB
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 650 mAh 4 650 mAh 6 000 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nab.: 120 W/– Rýchlonabíjanie/bezdr. nab.: 120 W/– Rýchlonabíjanie/bezdr. nab.: 65 W/–
Stupeň krytia IPX4
Audio Symetrické stereo, 1. miesto v DxOMark Symetrické stereo Symetrické stereo
Rozmery 163,9 × 76,5 × 9,5 mm 163,8 × 76,3 × 10 mm 173 × 77 × 10,3 mm
Hmotnosť 220 g 218 g 239 g
Cena od 939,90 € 694,90 € cca 939,90 €
*Ceny sú platné k 19. 12. 2022. 

Black Shark 5 Pro 5G plní spoľahlivo to, čo od neho záujemca očakáva

Black Shark 5 Pro 5G

Mobily

Nebyť už niekoľkých ďalších herných smartfónov na trhu, mohli by sme považovať Black Shark 5 Pro 5G za suveréna. Vyhradené herné tlačidlá a aj svetelné predstavenie na zadnej strane už sme tu videli. Black Shark však pridáva peknú integráciu herného nastavenia priamo do operačného systému. Fotoaparáty nesklamali, na snímky sa dobre pozerá aj na monitore počítača. S naozaj rýchlym nabíjaním sa stretávame čoraz častejšie, ani tento telefón nesklamal. Len za dažďa telefón radšej schovajte, pretože výrobca bohužiaľ negarantuje odolnosť žiadnou certifikáciou.

Klady

 • Pohodlný a odolný kryt v balení
 • Skvelý displej a stále vysoký výkon
 • Veľmi rýchle nabíjanie a výdrž batérie všeobecne
 • Užitočné bočné tlačidlá

Zápory

 • Systém nie je kompletne preložený do slovenčiny
 • Chýba certifikácia odolnosti
i Mohlo by vás zaujímať

Myslíte to s náročnejšími hernými titulmi vážne, nechce sa vám kupovať príručné konzoly a oceníte zariadenie schopné robiť slušné fotografie a rýchlo sa dobíjať? V prípade Black Shark 5 Pro 5G sa záujemca bude rozhodovať medzi ním a niekoľkými ďalšími. Tento smartfón má však dobre nakročené a vďaka nepodceneným vnútornostiam a zaujímavej cene sa konkurencie príliš báť nemusí. 

Čo sme o Black Shark 5 Pro písali skôr

Mobilné telefóny Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro sú najnovším počinom šenčenskej značky Black Shark. Smartfóny sú po vrch naplnené výkonom a unikátnymi hernými funkciami, nezaostávajú však ani po stránke fotografie alebo audia. Čím všetkým chcú novinky zaujať? A kedy a za koľko budú k dispozícii? 

Black Shark 5 hlavný

Black Shark 5 a 5 Pro – OBSAH

 1. Black Shark 5 a 5 Pro spája futuristický dizajn
 2. Telefóny Black Shark 5 sú vybavené špičkovými displejmi e-sportovej triedy
 3. Black Shark 5 Pro je prvý herný telefón so 108 Mpx fotoaparátom
 4. Telefóny Black Shark 5 majú výkon na rozdávanie
 5. Magnetické spínače a špeciálny displej vám dajú výhodu nad protihráčmi
 6. Black Shark 5 Pro je jednotka audio testov DxOMark
 7. Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro – tabuľka parametrov
 8. Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro – cena a dostupnosť

Black Shark 5 a 5 Pro spája futuristický dizajn

Rozdielov medzi Black Shark 5 a variantom Pro je hneď niekoľko. Jednotný je však dizajn. Black Shark tu volí už tradične futuristický vzhľad inšpirovaný cyberpunkom v hlavnej úlohe s trojitým fotomodulom. Zadnú stranu tvorí zakrivené sklo so špeciálnou nano-optickou vrstvou, ktorá obom herným telefónom dodáva nielen ikonický vzhľad, ale prispieva aj k pohodlnému používaniu, najmä pri dlhšom hraní. Black Shark 5 Pro potom zdobí rad svietiacich mechanických liniek, plne prispôsobiteľných v rámci spektra RGB. 

Black Shark 5 Pro dizajn
Black Shark 5 Pro vyniká svojím nezameniteľným dizajnom.

Telefóny Black Shark 5 sú vybavené špičkovými displejmi e-sportovej triedy

Ako fanúšikovia mobilného gamingu zrejme vedia, mobily Black Shark sú pomerne populárne voľbou na e-sportových turnajoch. Nie je tak divu, že si dal výrobca pri sérii Black Shark 5 záležať na displeji. Telefóny budú bojovať o zákazníkov veľkými 6,67" panelmi so skvelou obnovovacou frekvenciou 144 Hz a oficiálnou e-sportovou certifikáciou. Displeje, pričom model Black Shark 5 vsádza na technológiu AMOLED a 5 Pro na OLED, ponúknu 10-bitovú farebnú hĺbku a okrem iného aj podporu farebného priestoru DCI-P3 a technológie HDR 10+. Samozrejmosťou je taktiež dynamické prispôsobenie obnovovacej frekvencie na úsporu batérie. 

i

Najlepšie herné telefóny 2022 (AKTUALIZOVANÉ)

Black Shark 5 Pro je prvý herný telefón so 108 Mpx fotoaparátom

Fotoaparát série Black Shark 5 rozhodne nezaostáva, snaží sa skôr o opak. Základný variant poteší trojitým fotoaparátom so 64 Mpx (f/1,79) na hlavnom snímači, model Pro túto hodnotu ešte pozdvihuje na úctyhodných 108 Mpx (f/1,8). Ide tak o vôbec prvý herný telefón, ktorý prekračuje hranicu sto megapixelov. Oba telefóny potom dopĺňa 13 Mpx snímač so širokouhlým objektívom f/2,4 a makro kamera. Tá je pri základnej verzii 2 Mpx, v prípade modelu Pro až 5 Mpx. 

Black Shark 5 Pro fotoaparát
Vôbec prvýkrát pri herných telefónoch – Black Shark 5 Pro obsahuje 108 Mpx hlavný snímač.

Telefóny Black Shark 5 majú výkon na rozdávanie

Asi nie je prekvapením, že herné telefóny nemajú núdzu o výkon. Základný model používa starší, avšak stále nadupaný čipset Qualcomm Snapdragon 870, model Pro sa potom uspokojí len s tým najlepším. Poháňa ho Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1.

Black Shark 5 ekosystém
Ekosystém Black Shark sa postupne rozrastá aj o slúchadlá a ďalšie.

To môže byť pre odvod tepla celkom fuška, model Pro má však vo výbave úplne nové dvojité vodné chladenie s kapilárnou štruktúrou, ktorá zaisťuje lepšie pokrytie a rýchlejšiu cirkuláciu chladiacej kvapaliny. Z hľadiska pamäte si telefóny nemajú čo vyčítať – oba prichádzajú s 12 GB RAM a 256 GB interného úložiska, takže miesto na hry by hráčom len tak dôjsť nemalo.

i

Neprestávajte hrať. Obom modelom dodávajú energiu 4 650 mAh batérie a podporujú bleskové, neskutočne rýchle 120 W rýchlonabíjanie. Rovnako, ako ďalšie herné telefóny, je tu aj možnosť batériu úplne obísť a napájať komponenty pri hraní priamo. Znížite tak záťaž nabíjacieho adaptéra a predĺžite životnosť batérie.

Magnetické spínače a špeciálny displej vám dajú výhodu nad protihráčmi

Čo by to bolo za herný telefón, keby sa Black Shark 5 nevytasil aj s unikátnymi hernými funkciami. Tou prvou sú špeciálne zóny na displeji snímajúce silu dotyku, príhodne umiestnené tam, kde máte pri hraní palce. Rôznym tlakom tak môžete vykonať viac rôznych akcií iba dvoma prstami. Túto funkciu mal už predchodca, zóny Black Shark 5 sú však väčšie. 

Black Shark 5 Pro snímanie tlaku
Špeciálne snímače tlaku v displeji telefónov Black Shark 5 umožňujú viac rôznych akcií dvoma prstami.

Medzi ďalšie hlavné funkcie patria vyskakovacie magnetické spínače. Pri bežnom používaní zostávajú kompletne skryté v tele telefónu, na hranie stačí stlačiť poistku na boku a spínače vyskočia. Tlačidlá si môžete sami nastaviť na svoje obľúbené hry, prípadne nimi môžete ovládať systémové funkcie ako snímku obrazovky, baterku a ďalšie. Pri hraní by ste sa tak podľa výrobcu mali cítiť ako s herným ovládačom. 

Black Shark 5 Pro spínače
Vyskakovacie spínače Black Shark 5 umožňujú hrať ako na ovládači. Pri bežnom používaní však neprekážajú.

Black Shark 5 Pro je jednotka audio testov DxOMark

Čo by to bolo za gaming bez poriadneho audia? Oba telefóny používajú dva symetrické reproduktory, vyladené ako po hardvérovej, tak softvérovej stránke pre čo najlepší zvuk pri hraní, ale aj multimédiách. Naopak, na nahrávanie je pripravený systém celkom štyroch mikrofónov s redukciou hluku, vďaka ktorej by mali byť hovory a tímová komunikácia čistejšia a jasnejšia. Zásluhou toho všetkého si Black Shark 5 Pro vyslúžil s 86 bodmi prvú priečku na rebríčku DxOMark Audio. 

i

Telefóny iPhone 14 a 14 Pro sú tu. Prinášajú množstvo noviniek

Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro – tabuľka parametrov

Najdôležitejšie parametre oboch nových herných žralokov sme pre vás spísali do nasledujúcej tabuľky.

Parametre/Model Black Shark 5 5G Black Shark 5 Pro 5G
Displej 6,67" (20 : 9) 6,67" (20 : 9)
2 400 × 1 080 px, 395 ppi 2 400 × 1 080 px, 395 ppi
AMOLED, 144 Hz AMOLED, 144 Hz
Zadné fotoaparáty Hlavný: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
Hlavný: 108 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,4
Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,4
Makro: 2 Mpx, f/2,4 Makro: 5 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 16 Mpx, FullHD video s 30 fps
16 Mpx, FullHD video s 30 fps
Čipset Qualcomm Snapdragon 870 5G Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Pamäť RAM 12 GB 12 GB
Interné úložisko 256 GB 256 GB
Podpora sietí 5G
Akumulátor 4 650 mAh 4 650 mAh
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 120 W/– Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 120 W/–
Stupeň krytia
Audio Symetrické stereo Symetrické stereo, 1. miesto v DXOMark
Rozmery 163,8 × 76,3 × 10 mm 163,9 × 76,5 × 9,5 mm
Hmotnosť 218 g 220 g
Cena od 679,90 €* 919,90 €*
*Ceny sú platné k 24. 9. 2022. 

Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro – cena a dostupnosť

A kedy sa nových Black Sharkov dočkáme? Máme dobré správy, bude to už o pár dní, 14. októbra 2022. Základný variant príde v sivom a čiernom vyhotovení, model Pro potom v bielej a čiernej farbe. Nasledujúce ceny sú aktuálne k 24. septembru 2022. 

i Mohlo by vás zaujímať

Telefóny Black Shark patria medzi svetovú hernú špičku a rad Black Shark 5 túto reputáciu len ďalej potvrdzuje. Pre mobilných hráčov, ktorí to s hraním myslia vážne, je tento telefón splneným snom. Svojimi parametrami by však mohol zaujať aj fanúšikov konvenčných vlajkových lodí.

Black Shark 5 Black Shark 5 Pro Mobilné telefóny

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06