Obnoviť stránku

The Crew 2 (RECENZIA) – Naprieč Amerikou autom, loďou a lietadlom

Aktualizované

Žáner arkádových pretekov je vďačný, ale jeho hráči sú po všetkých tých tituloch, ako Forza Horizon či sérii Need for Speed mierne presýtení. Svoje o tom vedia aj vývojári zo štúdia Ivory Tower, ktorí v roku 2014 vydali svoju prvotinu The Crew. Pri pohľade späť by sme na základe reakcií hráčov aj novinárov hovorili skôr o neúspechu tohto titulu – prvý diel The Crew bol lynčovaný predovšetkým za neuspokojivý jazdný model a celkovú nezábavnosť.

Štúdio Ivory Tower si však vzal pod svoje krídla Ubisoft, a pretože sa mu pretekárska arkáda v otvorenom svete hodí do portfólia, zrodil sa aj druhý diel, ktorý vychádza na PC, Xbox One a PlayStation 4. V našej recenzii sa pozrieme nielen na novinky tohto pokračovania, ale predovšetkým si zodpovieme otázku, či sa autorom reparát podaril. Môžete sa tiež pozrieť na ďalší diel z nášho seriálu Hráme..., v ktorom sme sa zamerali na to, ako sa The Crew 2 hrá a ako vyzerá.

Žáner: Pretekárska arkáda | Vývojár: Ivory Tower | Vydavateľ: Ubisoft | Dátum vydania a Platformy: PC, PS4, Xbox One (29. júna 2018) | Homepage: thecrew-game.ubisoft.com/the-crew-2/en-gb/home/ |

Časti článku:

Obsah recenzie The Crew 2

  1. V The Crew 2 sa stanete kráľom americkej súše, vody aj vzduchu
  2. Koľko followerov máš, toľkokrát si pretekárom
  3. Lietanie a preteky člnov The Crew 2 nepristanú
  4. Je to loď? Je to auto? Nie, je to lietadlo!
  5. Zostavte si svoju crew a hráte spoločne
  6. Dobrá pretekárska arkáda s prísľubom do budúcnosti
  7. Recenzia The Crew 2: záverečné hodnotenie
  8. HW nároky pre The Crew 2 PC

V The Crew 2 sa stanete kráľom americkej súše, vody aj vzduchu

(29. 6. 2018) Ako je u titulov od Ubisoftu zvykom, ich ďalšie diely sú vylepšenou a zväčšenou verziou svojho predchodcu a často si z neho vezmú aj viac, než by sa možno patrilo (spomeňme napríklad drzú podobnosť Assassins Creed: Origins s novo oznámeným Odyssey). Podobne je na tom aj The Crew 2, ktoré sa odohráva na tej istej mape ako prvý diel. Netreba ale zúriť či dokonca zdvíhať prostredník, v tomto prípade nie je táto drobná barlička pre nás hráčov tak bolestivá. Základná kostra celej Severnej Ameriky síce zostala zachovaná a na rovnakých miestach nájdete ikonické pamiatky, ako je Socha Slobody, Grand Canyon alebo ikonické červené mosty San Francisca, všetko je ale vymodelované úplne od začiatku.

The Crew 2; wallpaper: obal

Hoci ide o čisto ilustratívnu fotomontáž, charakter hry vystihuje dokonale. Jadrom The Crew 2 je vyčíňanie vo všetkých možných dopravných prostriedkoch.

Niektoré miesta vám síce budú povedomé, ale celá mapa je tak neuveriteľne obrovská, že dosť možno na lokácie pripomínajúce miesta z jednotky rovnako ani nenarazíte. Čo je teda zásadným rozdielom dvojky? Predovšetkým herná náplň. Zatiaľ čo prvý diel sa zameral iba na dvojstopové pretekanie, v prípade druhého dielu sa autori vôbec nedržali pri zemi. A to doslova. Okrem súše sa budete môcť stať kráľom morských vĺn a tiež vzduchu. Inak povedané, v The Crew 2 si zapretekáte nielen vo vozidlách, terénnych buginách alebo motorkách, ale aj pretekárskych člnoch a športových lietadlách.

Virtuálna Severná Amerika dostala prozaický názov Motornation, ktorý obývajú štyri pretekárske rodiny. Jedna sa zameriava na pouličné pretekanie a nájdete ju v centre veľkých miest, iní zase táboria v divočine, pretože sú vyznávačmi offroadových pretekov. Ďalší sa špecializujú na profesionálne pretekanie všetkých smerov a poslední na freestyle. Samozrejme nejde o rodiny v pravom slova zmysle, The Crew 2 sa tým len snaží naznačiť, že na každý druh pretekania sa zameriava určité spoločenstvo pretekárov, ktorí majú svoj osobitý štýl a držia pri sebe. A vy? Pridáte sa ku všetkým a pokúsite sa o najvyššiu métu – stať sa ich šampiónom a ospevovaným miláčikom.

The Crew 2; gameplay: Mount Rushmore The Crew 2; gameplay: profi pretekári The Crew 2; gameplay: off-road

Obrázok 1: Tešiť sa môžete na najrôznejšie prírodné aj architektonické pamiatky Severnej Ameriky. Obrázok 2: Základňa profesionálnych pretekárov dáva jasne najavo, že tu sa preteká o pekné peniaze. Obrázok 3: Milovníci nespevneného povrchu si však na podobné pompéznosti nepotrpia.

Koľko followerov máš, toľkokrát si pretekárom

Kým séria Need for Speed sa roky zameriavala na pomstu a šplhanie sa po rebríčku vyhnanca za volantom a Forza Horizon sa pravidelne oddávala festivalovému šialenstvu, The Crew 2 na to ide inak. Namiesto skúsenostných bodov lovíte followerov. Cieľom hry je získať čo najviac fanúšikov na sociálnych sieťach, pretože práve počet followerov tu pôsobí ako jediný a ultimatívny ukazovateľ vášho progresu a len vďaka nemu sa dostanete z úplného nováčika až na pozíciu uznávanej ikony pretekárskeho sveta. Najväčšiu porciu fanúšikov dostanete logicky za vyhrané preteky, ale podľa očakávania sa vám pripisujú noví fanúšikovia prakticky za všetko, čo robíte. Pekný skok cez hlavnú cestu? Tesné minutie alebo nízky prelet pod mostom? Šup a hneď sú tu ďalší followeri. V zásade je ale tento systém úplne rovnaký ako v iných hrách, len vymenil skúsenostné body za fanúšikov.

The Crew 2; gameplay: progress The Crew 2; gameplay: odomykanie pretekov The Crew 2; gameplay: na lodi

Obrázok 1: Časom sa prekúšete piatimi úrovňami, ktoré vám budú postupne odomykať nielen nové udalosti a vozidlá, ale aj nové druhý pretekov. Obrázok 2: V rodine pouličných pretekárov tak začnete s obyčajnými mestskými pretekmi, ale časom sa prepracujete napríklad aj k driftovaniu a pretekom superšportov. Obrázok 3: zadriftovať si budete môcť pokojne aj na nákladnej lodi.

Obrovská mapa však nezýva prázdnotou. Ponúka bohatý herný priestor pre celkom 14 druhov pretekov. V rámci offroadu tak môžete vyskúšať napríklad motocross, rallycross alebo terénnu obdobu orientačných pretekov, kedy máte pevne dané checkpointy, ale ako sa k nim dostanete, je už na vás. Rovnako tak preteky v cestných špeciáloch sú rozdelené na klasické pouličné preteky, drifty, dragrace alebo profi preteky na okruhoch. Tak široký záber potom pôsobí všelijako. Je síce z čoho vyberať, a ak vás osloví väčšina štýlov, nebudete sa nudiť, bohužiaľ mi osobne v arkáde tohto typu jednoducho nesedia preteky na mori alebo akrobatické lietanie.

The Crew 2; gameplay: voda The Crew 2; gameplay: offroad The Crew 2; gameplay: skok

Obrázok 1: Pri pretekoch s vyznačenými checkpointami je len na vás, či pôjdete po ceste, alebo si skrátite cestu močarinou. Obrázok 2: Terénne preteky sa celkovo vyznačujú svojou voľnosťou, takže ostrieľaní jazdci budú mať čas kochať sa krásami okolitej prírody. Obrázok 3: Naopak pri jazde mestom nebudú ničím neobvyklým provizórne rampy vedúce na strechy výškových budov.

Lietanie a preteky člnov The Crew 2 nepristanú

Kým všetko, čo môžete naštartovať na súši, zaváňa dobrou zábavou, všetky ostatné disciplíny jednoducho nemajú šťavu. Najhoršie sú na tom preteky s loďami, ktoré sú neuveriteľne zdĺhavé a nudné. Občas nejaká zákruta, skok, úhyb nákladnej lodi, ale väčšinou len kŕčovito držíte ľavý joystick dole pre lepšiu aerodynamiku. Inak povedané, dve minúty mokrej nudy. Lietanie je na tom o niečo lepšie, pretože aspoň ovládanie je na arkádovú hru dobre vyladené, a ak vám lietadlá nie sú úplne proti srsti, asi nebudete tak veľmi protestovať ako ja, však The Crew 2 má byť o pretekaní, spálených gumách a zodratých kapotách. Nie o robení trikov vo vzduchu.

The Crew 2; gameplay: na vode The Crew 2; gameplay: lietadlo The Crew 2; gameplay: hore nohami

Obrázok 1: Rovná vodná plocha okolo a pred vami len dlhá dráha s minimom zákrut. Preteky člnov skrátka nemajú žiadnu šťavu. Obrázok 2: Lietadlá už sú o niečo zaujímavejšie, najmä vďaka dobre zvládnutému ovládaniu. Obrázok 3: To akrobatické lietanie nakoniec nie je zase tak zlé.

Celá táto problematika s rozličným herným obsahom má však jeden veľký háčik. Aby ste sa dostali na ďalšiu úroveň, musíte sa vždy prehrýzť takmer každým pretekom naprieč všetkými štýlmi. Autori síce sľubovali, že sa budete môcť venovať len tomu, čo vás bude baviť, ale toto tvrdenie je asi tak pravdivé ako niektoré výroky politikov. Teoreticky správne, ale v praxi neuskutočniteľné. Hoci dostávate nových fanúšikov aj za početné vedľajšie aktivity, ako je zdolávanie skokanských mostíkov, fotenie selfie s divou zverou alebo prekonávanie rýchlostných rekordov, tento prírastok followerov je natoľko zanedbateľný, že jediná možnosť, ako postúpiť na ďalšiu úroveň a odomknúť si nové druhy pretekárskych aktivít, je jednoducho absolvovanie všetkých prístupných pretekov. Nehovoriac o tom, že v neskoršej fáze vás hra bude nútiť prejsť rovnaké súťaže na vyššiu obtiažnosť.

Je to loď? Je to auto? Nie, je to lietadlo!

The Crew 2 má však dve tváre. Kým niekto sa sústredí čisto na samotné preteky, niekto iný pojme hru ako pretekárske GTA, čo bol rozhodne aj pôvodný zámer autorov. Už od počiatku hry totiž máte celú mapu odomknutú a môžete sa po nej pohybovať podľa svojich predstáv. Navyše od okamihu, keď si zaobstaráte prvé auto, loď aj lietadlo, sprístupní sa vám zrejme najgeniálnejšia funkcia pretekárskych arkád všetkých dôb. Fast Fav, ako tomuto prvku autori hovoria, vám umožní bez čakania (ba dokonca aj bez zastavenia!) Okamžite prepnúť na iný druh vozidla. Môžete tak pokojne ísť po hlavnej triede vo svojom Camare a stlačením pravého analógu prepnúť na lietadlo a vzniesť sa nad ostatné vozidlá. Potom možno pokojne zaletieť nad oceán a stovky metrov vo vzduchu prepnúť na čln, ktorý s žuchnutím dopadne do vody. Koniec koncov, pozrite sa sami, ako skvele táto funkcia vyzerá.

The Crew 2 je celkovo arkáda ako má byť, takže môžete s kľudom zabudnúť na charakteristické znaky o realizmus sa pokúšajúcich pretekárskych titulov. Potrebujete vymeniť jedno auto za druhé? Žiadny problém, stačí stlačiť dve tlačidlá. Aké jazdenie do garáže. Výkonnostný tuning všetkých dostupných vozidiel? Kedykoľvek z rýchlej ponuky. Aj cestovanie hra maximálne uľahčuje. Ku každým pretekom či jednej zo štyroch základní sa dá presunúť stlačením jediného tlačidla, The Crew 2 sa skrátka snaží zubami nechtami, aby ste sa čo najviac bavili, bez žiadneho zbytočného zdržiavania.

The Crew 2; gameplay: fast fav The Crew 2; gameplay: loď na diaľnici

Obrázok 1: Kedykoľvek je možné vyvolať rýchlu Fast Fav ponuku a v priebehu sekundy zmeniť dopravný prostriedok. Obrázok 2: The Crew 2 je dosť voľnomyšlienkársky titul, takže ak si zle vyberiete vozidlo, hra vám ho aj napriek tomu poskytne.

S arkádovým zameraním potom prichádza ešte jedno špecifikum, a tým je jazdný model. O ovládaní lodí či lietadiel sme si už povedali, ako na tom sú ale samotné autá? Rozhodne o dosť lepšie ako v prípade prvého dielu. Už máte pocit, že vami ovládané vozidlo naozaj niečo váži a v zákrutách neignoruje fyzikálne zákony, napriek tomu na konkurenciu vo forme Forzy Horizon alebo posledného Need for Speed Payback sa autori stále nechytajú. Sú to často len drobné rozdiely, ktoré ale fanúšik arkádových pretekov rýchlo spozná. Ani odlišnosti v ovládateľnosti jednotlivých vozidiel nie sú nijako veľké, a to je bohužiaľ škoda, pretože keď presedláte z divokej športovej predokolky na Mustang GT so zadným náhonom, mali by ste pocítiť rozdiel. Hlboko ma sklamali aj driftovacie preteky, ktoré pre mňa boli utrpením.

The Crew 2; gameplay: tuning The Crew 2; gameplay: kabína vozidla The Crew 2; gameplay: camaro

Obrázok 1: Výkonnostný tuning je osekaný až na úplné základy, v arkádovo zameranom The Crew 2 však funguje skvele. Obrázok 2: Vyznávačov pohľadu z kabíny druhý diel The Crew rozhodne poteší. Obrázok 3: Viac ako 250 vozidiel je upravených pre jednotlivé disciplíny, takže si môžete zajazdiť napríklad aj v terénnom Camare SS.

Zostavte si svoju crew a hrajte spoločne

Vo výsledku veľmi záleží na tom, čo od hry očakávate. Ak ste prísni v hodnotení jazdného modelu či fungovaní hry, budete občas potláčať slzu a smútiť za Forze Horizon 4, ktorá dorazí až v septembri. Avšak ak ste menej náročný pretekár a chcete sa predovšetkým baviť, The Crew 2 ponúkne dlhé hodiny pretekárskej zábavy, ak pretrpíte nudnejšie pasáže na vode. A potom je tu ešte jeden dôvod, prečo si The Crew 2 zaobstarať. Podobne ako prvý diel, aj dvojka veľmi vsádza na skupinové hranie. Otvorený svet priamo nabáda k spoločnému vyčíňaniu ďalších hráčov, takže sa o svoju verziu Severnej Ameriky budete deliť s ďalšou sedmičkou pretekárov. Hra do vašej hry (či naopak) automaticky pripojí vašich priateľov z friendlistu, poprípade geograficky (z dôvodu kvality pripojenia) najbližšie sa nachádzajúcich hráčov.

Tá pravá zábava však začína v momente, keď vytvoríte so svojimi priateľmi takzvanú crew. V tej môžu byť až štyria hráči, s ktorými možno všetky herné aktivity absolvovať spoločne, čo značne zvýši nielen úroveň zábavy, ale aj šance na úspech, pretože za víťazstvo vášho parťáka dostanete rovnakú odmenu, ako by ste vyhrali vy. To sa naozaj hodí, pretože The Crew 2 napriek svojmu rýdzo arkádovému vyzneniu nemá obtiažnosť nastavenú úplne nízko. Hoci som odporúčanú úroveň pre každé preteky spĺňal a nepovažujem sa za úplného začiatočníka za virtuálnym volantom, niektoré preteky som opakoval aj päťkrát.

The Crew 2; gameplay: drift The Crew 2; gameplay: preteky člnov The Crew 2; gameplay: terénní auto

Obrázok 1: Najobtiažnejšie pre mňa bolo driftovanie. Tu sa má The Crew 2 od konkurencie ešte naozaj čo učiť. Obrázok 2: Naopak pri pretekoch člnov sa stačí vyhýbať veľkým dopravným lodiam a budete tak povediac „v suchu“. Obrázok 3: Terénne preteky preveria vaše reflexy aj orientačné zmysly.

Dobrá pretekárska arkáda s prísľubom do budúcnosti

The Crew 2 síce neexceluje na poli jazdného modelu či rovnomernej kvality pretekárskeho obsahu, ale unikátnosť v podobe skvele navrhnutej a obrovskej mapy sa tomuto titulu uprieť nedá, rovnako ako geniálne prepínanie medzi jednotlivými druhmi vozidiel. Hra navyše vyzerá veľmi pekne, na prvý pohľad dokonca takmer dokonale. Čím dlhšie ju však budete hrať, tým viac si budete všímať menších aj väčších nedostatkov. Medzi tie významnejšie patrí zlé dokresľovanie textúr či vypadávajúce tiene, v mestách zase občas zamrzia textúry budov, ktoré najmä zblízka pôsobia ako dvojrozmerné škatule. Modely vozidiel sú naopak nadpriemerné, ale na konkurenciu v podobe NFS alebo Forzy Horizon to stále nie je.

The Crew 2; gameplay: preteky The Crew 2; gameplay: pri ceste The Crew 2; gameplay: akrobatické lietadlo

Obrázok 1: Textúry budov mohli byť rozhodne prepracovanejšie. Obrázok 2: The Crew 2 ponúka aj fotografický režim, bohužiaľ ho ale nemožno spustiť počas prebiehajúcich pretekov. Obrázok 3: Striedanie dňa a noci vykúzli za úsvitu aj na konci dňa romantické scenérie.

Príbeh The Crew 2 však vydaním rozhodne nekončí. Len samotná kampaň vám zaberie 15 až 20 hodín, vzhľadom na vedľajšie aktivity a viac ako 250 vozidiel v ponuke – ak vás hra teda bude baviť, zostanete jej verní ešte dlho. Autori navyše sľubujú pravidelné updaty, ktoré budú, a teraz pozor, všetky zadarmo! Až do mája 2019 budú do hry pribúdať dve nové vozidlá mesačne a v príprave je aj trojica väčších rozšírení, ktoré ponúknu vždy jednu novú hernú funkciu a novú pretekársku disciplínu. Prvé rozšírenie má vyjsť už v októbri.

The Crew 2; gameplay: zima v Amerike The Crew 2; gameplay: v lete

Obrázok 1: Rozľahlá mapa ponúkne vyprahnuté púšte aj zasnežené údolia. Obrázok 2: Najmä pri západe slnka sa vám bude každý kút Severnej Ameriky zdať ako ideálne miesto pre fotku.

The Crew 2 nemôžem odporúčiť všetkými desiatimi, pretože ma mrzí najmä nie úplne ideálny jazdný model a tiež nútenie do všetkých pretekárskych disciplín (aj napriek sľubom autorov). Na druhej strane má hra niekoľko predností, ktoré rozhodne stoja za veľkú pochvalu, skvele navrhnutým svetom počínajúc a unikátnou funkciou Fast Fav končiac (s tou si užijete veľa zábavy). Koniec koncov, celé The Crew 2 je predovšetkým o zábave, navyše často dosť bláznivej. V akej inej pretekárskej hre môžete s monster truckom pristáť na streche Pentagonu alebo úplne náhodou nájsť v prístave artefakt Triforce z The Legend of Zelda? Táto recenzia bola napísaná pre PlayStation 4 Pro verziu.

The Crew 2; wallpaper: premena

Hlavnou devízou The Crew 2 je okrem bohatého otvoreného sveta instantná výmena vozidiel vďaka funkcii Fast Fav.

Recenzia The Crew 2: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 72 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
75 %
Audiovizuálne spracovanie
70 %
Znovu hrateľnosť
90 %
The Crew 2; recenzia

Klady

  • Obrovský a pôsobivý herný svet
  • Rýchle prepínanie medzi vozidlami
  • Zábava na prvom mieste
  • Viac ako 250 vozidiel
  • 14 druhov pretekov
  • Preteky s vlastnou „crew“

Zápory

  • Nutnosť absolvovať všetky druhý pretekov
  • Oproti konkurencii horší jazdný model
  • Premenlivá obtiažnosť
  • Technické problémy

Dojmy z hrania – The Crew 2

  1. Rovnaký kontinent, ale iná Amerika
  2. V The Crew 2 zbierate followerov a snažíte sa byť cool
  3. Do dokonalosti má The Crew 2 ďaleko
  4. Najvyšší čas na vyladenie technických chýb
  5. HW nároky pre The Crew 2 PC

Rovnaký kontinent, ale iná Amerika

(6. 6. 2018) Veľké upozornenie hneď na začiatku – The Crew 2 sa odohráva na naozaj rozľahlej mape, ktorá je tak veľká, že si autori pomohli prostredím z prvého dielu. Podobne ako v jednotke sa totiž preháňate po celej Severnej Amerike a keďže od roku 2014, kedy vyšlo The Crew, sa Grand Canyon nezasypal a socha Slobody nespadla, veľa miest vám bude veľmi povedomých. Vývojári ich však všetky do jedného vymodelovali úplne od začiatku, takže nejde o recykláciu v pravom slova zmysle. Iba sa pripravte na to, že herný svet vám bude miestami povedomý.

V čom teda tkvie hlavná zmena The Crew 2? Je to už zrejmé snáď zo všetkých prezentačných materiálov. Zatiaľ čo prvý diel začal ako čistokrvná pretekárska arkáda s autami a až následne v DLC rozšírila svoje pôsobenie aj na jednostopové stroje, dvojka ide ešte ďalej. Okrem ciest totiž ovládnete vodu a taktiež aj vzduch. Po vodných hladinách sa budete preháňať v najrôznejších motorových člnoch, vo vzduchu zase osedláte športové lietadlá. The Crew 2 sa tak rozrastie do nevídaných rozmerov, čo môže priniesť podstatne viac zábavy, alebo tiež problémov.

Cieľom hry tak nie je nič menšie než sa stať kráľom každého pretekárskeho smeru, ktorý je reprezentovaný aj úplne odlišným zázemím. Každá z disciplín má svoju základňu, v ktorej sa zhromažďujú daní pretekári, vylepšujú svoje vybavenie, kupujú nové stroje alebo sa len tak potulujú. Hra vám jednotlivé tábory predstaví ako samostatné sociálne skupiny, ktoré sa navzájom skoro nenávidia. Je preto prekvapujúce, že sa musíte usilovať o prvenstvo vo všetkých naraz.

The Crew 2; gameplay: Severná Amerika The Crew 2; gameplay: pretekárske štýly The Crew 2; gameplay: základňa

Obrázok 1: Aj v druhom diele sa pozrieme do Severnej Ameriky. Síce o poznanie krajšej a detailnejšej, ale prostredie ako také zostáva rovnaké. Obrázok 2: The Crew 2 ponúkne celkom 14 disciplín, čo je úctyhodné číslo. Obrázok 3: Každý z pretekárskych smerov má svoju vlastnú základňu, kde sa v pohľade prvej osoby budete môcť prechádzať.

Ak vynechám túto príbehovú nekonzistenciu, je tu ešte jeden problém. Vzhľadom na výrazne arkádové vyznenie hry síce nie je toľko do očí bijúce, že sa máte stať absolútnym kráľom pretekov v kaskadérskom lietaní a zároveň víťazom na vodných skútroch, motorkách, pretekárskych vozidlách či štvorkolkách a podobne. To sa dá ešte prežiť. Čo však už nie je možné prekusnúť, je násilné nútenie do všetkých spomínaných disciplín. Nie je totiž možné sa zamerať iba na preteky áut a napríklad lietanie, keď vám dobývanie morských vĺn príliš nesadne. Venovať sa musíte rovnomerne všetkým aktivitám, inak nepostúpite v hre dopredu.

V The Crew 2 zbierate followerov a snažíte sa byť cool

Ako vlastne spoznáte, že sa vám darí a mierite nahor? Skúsenostné body sú minulosťou, rovnako tak aj systém reputácie či čokoľvek známe z iných pretekárskych arkád. V The Crew 2 vás zaujíma len množstvo followerov, ktorí na sociálnych sieťach sledujú váš postup, a predovšetkým kaskadérske kúsky úplne pri všetkom, čo robíte. Len vďaka tomu sa môžete posunúť na vyššiu úroveň a odomknúť si tak nové vozidlá a disciplíny. Napríklad pouličné strety naleštených super športov budú zo začiatku ponúkať len klasické preteky alebo časovky, neskôr si však odomknete povedzme aj populárne drifty.

The Crew 2; gameplay: druhy pretekov The Crew 2; gameplay: tuning The Crew 2; gameplay: loot

Obrázok 1: Ako porastie vaša reputácia vyjadrená množstvom followerov, budete si odomykať nové druhy pretekov. Obrázok 2: Za vyhrané preteky následne vylepšujete svoje stroje, výkonnostný tuning je ale osekaný na minimum. Nie je to však na škodu. Obrázok 3: Nové súčiastky vám v cieli vypadnú vo forme Lootu. Trošku bizarné na pomery pretekárskych hier, ale napriek tomu funkčné.

Typov pretekov je celkom 14, čo je naozaj veľa a spolu s obrou mapou patria práve tieto dve prednosti k najväčším lákadlám hry. V rámci už od začiatku otvorenej mapy sa môžete dostať úplne kamkoľvek a striedať preteky možno tiež úplne ľubovoľne. The Crew 2 je tou najviac arkádovou pretekárskou hrou, akú som za posledné roky hral. Medzi disciplínami sa dá pohybovať vďaka takmer okamžitému teleportu na samotný štart, pričom vám hra automaticky prehodí aj vozidlo, ak sa práve pripravujete zo športiaka skočiť do člna. Aj tuning je veľmi zjednodušený. Upravovať svoje stroje možno priamo z pauzovacej ponuky, žiadna nutnosť navštevovať garáž či špeciálneho predajcu.

The Crew 2; gameplay: fotografický režim The Crew 2; gameplay: foto režim

Obrázok 1: Nechýba ani fotografický režim, ktorý vám umožní aj krátko vrátiť čas naspäť. Obrázok 2: Môžete tak zvečniť svoje úspechy alebo naopak fatálne vodičské chyby.

Čo je však na hre absolútne najlepšie, je úplne instantné prepínanie medzi jednotlivými pretekárskymi strojmi. Podržaním trojuholníka vyvoláte ponuku, z ktorej natočením analógu vyberiete za letu napríklad auto a za okamih už sa rútite k zemi vo vašom pretekárskom žihadle. To samozrejme funguje aj opačne, takže môžete napríklad počas jazdy New Yorkom zameniť vaše auto za lietadlo a vzlietnuť napríklad rovno z hlavnej ulice. Akokoľvek to môže pôsobiť aj na arkádu dosť nepatrične, vo výsledku ide o najlepšiu mechaniku celej hry. Veď sa pozrite nižšie na naše zábery z hrania a ihneď pochopíte, ako sa dá s týmto prvkom vyblázniť.

Do dokonalosti má The Crew 2 ďaleko

Ako sa ale The Crew 2 darí ako pretekárskej hre? Lepšie ako jednotke, ale stále to nie je úplne ono. Jazdný model sa podstatne zlepšil a pôžitok z jazdy je výrazne lepší. Vzhľadom na obmedzenú ponuku vozidiel v bete by som nerád vynášal nejaké finálne súdy, ale na vyladené a v rámci žánru aj zodpovedajúce správanie vozidiel napríklad z Need for Speed: Payback to stále nestačí. To sa ale bavíme len o pretekaní v autách. Strety s ostatnými jazdcami na vlnách sú absolútne nudné a bez náboja. Kým automobilové naháňačky sú plné adrenalínu, preteky lodí nič špeciálne neponúkajú.

Vzdušná zábava potom nie je ani tak o rýchlosti, ako skôr o akrobacii, takže nerozumiem prítomnosti tohto prvku v pretekárskej hre, najmä ak vás autori vyložene nútia absolvovať aj tieto disciplíny. Napriek tomu v tomto smere The Crew 2 predvádza na pomery leteckých arkád pomerne klasickú hrateľnosť, takže si možno svojich priaznivcov nájde. Opäť sa však ponúka polemika nad samotnou prítomnosťou tohto herného režimu. Kým myšlienka stať sa vládcom pevniny, vzduchu aj vody znie dobre, vo výsledku pôsobí hra vďaka rozkúskovaniu na toľko odlišnných módov veľmi nekonzistentne.

The Crew 2; gameplay: preteky The Crew 2; gameplay: loď The Crew 2; gameplay: New York

Obrázok 1: Preteky patria rozhodne k tomu najlepšiemu z celého The Crew 2. Obrázok 2: Vodné preteky nie sú veľmi zábavné. A áno, aj lode majú zrýchlenie pomocou NO2. Obrázok 3: Lietadlá už sú na tom o niečo lepšie, ale oproti klasickým pretekom v autách ide stále o nudnú nadstavbu prvého dielu.

Najvyšší čas na vyladenie technických chýb

Čo sa obsahu týka, tu už mesiac pred vydaním nie je priestor robiť veľké zmeny, ale ak ešte zvládnu autori zapracovať na technickej stránke, rozhodne sa nebudem hnevať. The Crew 2 bohužiaľ trpí chorobou všetkých hier v otvorenom svete, kedy všetko blízko kamere vyzerá pekne, ale akonáhle sa pozriete ďalej pred seba, nádhera končí. Najmä v rozsiahlejšom priestranstve mimo mesta (čo je samozrejme väčšina hry) na vás neustále vyskakujú oneskorene načítané textúry, ktoré sa nestíhajú ani správne vykresliť. Do toho všetkého navyše z ničoho nič doskakujú ešte tiene, takže pri off-roadových pretekoch sa pred vami neustále niečo objavuje, bliká a zase mizne.

The Crew 2; gameplay: západ slnka The Crew 2; gameplay: skok s loďou The Crew 2; gameplay: Audi TT RS

Obrázok 1: Pri statických záberoch dokáže The Crew 2 vykúzliť veľmi pekné scenérie. Obrázok 2: V pohybe už ale príliš pekne nevyzerá. Obrázok 3: Modely vozidiel nevyzerajú zle, na konkurenciu to však stále nestačí.

Najlepšie vyzerá The Crew 2 v meste. Najmä pri statických scénach možno až nadpriemerne, ale pri bližšom skúmaní rýchlo začnete nachádzať chyby. Napríklad modely vozidiel patria k tomu lepšiemu, avšak aj tu už spomínané Need for Speed alebo Forza Horizon 3 odvádzajú podstatne lepšiu prácu. Mesto rýchlo omrzí hranatosťou a obyčajnosťou budov, napriek tomu je rozmanitejšie a prirodzenejšie ako v NFS: Payback. Len si nesmiete všímať chodcov, ktorí neponúknu mnoho variantov a hlavne sa neustále zastavujú o neviditeľné objekty. Často ma rozčuľovalo aj otravné zasekávanie o zaoblené predmety, ktoré by vás mali len spomaliť, alebo nejednoznačnosť, čo ešte možno rozbiť a čo nie. Podľa The Crew 2 je totiž v poriadku zbúrať monumentálnu sochu, zatiaľ čo lešenie vás nekompromisne zastaví na mieste.

V tomto okamihu by sa dalo povedať, že hra vychádza až o mesiac... alebo tiež to, že autori už majú iba mesiac. Záleží na tom, ako veľmi im veríte. Z môjho pohľadu bude The Crew 2 lepšou hrou, než bol pôvodný diel, ale zosadiť z trónu najlepšiu arkádu v otvorenom svete Forzu Horizon 3 sa Ubisoftu rozhodne nepodarí. Ak by však vývojári stihli vyladiť nemalé technické nedostatky, mala by hra aspoň nejakú šancu na úspech. The Crew 2 vychádza 29. júna na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

The Crew 2; wallpaper: panoráma

Občas je potrebné zastaviť a kochať sa okolím.... aj v letadle.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre The Crew 2 PC

Minimálne HW požiadavkyPredpokladané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i5-2400S/AMD FX-6100Intel Core i5-4690K/AMD Ryzen R5 1600
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 660/Radeon HD 7870Nvidia GeForce GTX 1060/Radeon RX 470
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť8 GB8 GB
Pevný disk55 GB55 GB

S akým herným PC na The Crew 2?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox GTX1060

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

The Crew 2 vychádza 29. júna 2018 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18