Obnoviť stránku

Assassin´s Creed Odyssey (RECENZIA) – grécka odysea vás chytí a nepustí

Aktualizované

Keď Yves Guillemot, riaditeľ spoločnosti Ubisoft, minulý rok po vydaní Origins vyhlásil, že ich obľúbená séria je späť, mal rozhodne pravdu. Vlaňajší diel zo starovekého Egypta celú značku Assassin´s Creed nielen do istej miery reštartoval, ale tiež pripravil živnú pôdu pre nadchádzajúce novinky, ktoré Assassin´s Creed Odyssey prináša – a nie je ich málo. Prečo je podľa nás Odyssey najlepším dielom série, sa dočítate v našej recenzii.


• Žáner: Akčná adventúra, RPG • Vývojár: Ubisoft Montreal • Vydavateľ: Ubisoft • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (5. októbra 2018) • Homepage: assassinscreed.ubisoft.com/game/en-us/home/


Časti článku:

Obsah recenzie Assassin´s Creed Odyssey (Xbox One)

  1. Odyssey má najlepší príbeh z celej série Assassin´s Creed
  2. Assassin´s Creed Odyssey je o voľbách
  3. Ešte záživnejšie súboje
  4. Skutočne obsiahla odysea
  5. Sparta vs. Atény alebo peloponézske vojny
  6. Odyssey je najlepší diel série Assassin´s Creed
  7. Recenzia Assassin´s Creed Odyssey: záverečné hodnotenie
  8. HW nároky pre Assassin´s Creed Odyssey PC

Odyssey má najlepší príbeh z celej série Assassin´s Creed

• Recenzia: 5. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Akokoľvek sú hry v otvorenom svete predovšetkým o hrateľnosti a príbeh nie je až tak zásadný (avšak česť výnimkám), séria Assassin´s Creed je významná hneď vďaka trom príbehovým líniám, ktoré v sebe ukrýva. Tej hlavnej, teda odvekému konfliktu asasínov a templárov, sa hra príliš nevenuje. Kým predchádzajúce Origins sa zameralo na samotný zrod tichých zabijakov, Odyssey sa odohráva ešte predtým, presnejšie povedané v roku 431 pred naším letopočtom, v období peloponézskej vojny, a tak sa o asasínov a templárov obtrieme skôr metaforicky.

Assassin´s Creed Odyssey; screenshot: Leonidova kopija

Vzhľadom na obdobie, v ktorom sa Assassin´s Creed Odyssey odohráva, môžeme zabudnúť ako na asasínov a templárov, tak aj na povestnú skrytú čepeľ. Tú však strieda nemenej zaujímavá kopija slávneho Leonida.

Áno, odklon od asasínov je samozrejme pre mnohých zlou správou a možno polemizovať nad tým, že Assassin´s Creed už vlastne nie je Assassin´s Creed, avšak hra sa stále venuje aj dvom ďalším príbehovým líniám. Tá v súčasnosti s Laylou Hassan ustúpila značne do pozadia, avšak rozprávanie o Prvej civilizácii je pekne zakomponované do hlavného príbehu Odyssey, čo je určite dobrá správa pre fanúšikov série. Pre mňa je však celkom zásadná iná vec: po dlhých rokoch je historický príbeh daného dielu naozaj veľmi kvalitný a držal ma pred televízorom od začiatku až do konca.

Assassin´s Creed Odyssey je o voľbách

Kým Origins sa zameriavalo na príbeh celého Egypta, Odyssey je o hlavnej postave a jej rodine. Už prvé hodiny strávené v hre vás dostatočne nakopnú, a vy budete neustále túžiť po ďalších a ďalších príbehových misiách. Novinkou Assassin´s Creed Odyssey je potom výber z dvoch hrateľných postáv, ktorý prebehne na začiatku hry a je nezvratný. Voľba medzi statným Alexiom a jeho pohľadnou, napriek tomu ale drsnou sestrou Cassandrou, je skôr kozmetická, pretože akokoľvek sa rozhodnete, dostanete rovnaké misie a nadviazať milostný vzťah budete tiež môcť s rovnakými postavami. Niekoľkokrát ma dokonca NPC charaktery oslovili ako Cassandra, hoci som hral za Alexia. Takýchto menších chýb obsahuje hra pomerne dosť.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: voľba postavy Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: rozhovory Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: české titulky

Obrázok 1: Voľba charakteru je nezvratná, avšak má len kozmetický vplyv. Obrázok 2: Naopak pri rozhovoroch musíte neustále premýšľať, akým spôsobom chcete reagovať. Obrázok 3: Menej skúseným angličtinárom sa budú hodiť české titulky.

Ostatné voľby už však majú podstatne väčší vplyv na hrateľnosť aj samotný príbeh. Assassin´s Creed Odyssey prináša prvýkrát v sérii vetvené rozhovory, ktorých finálne vyznenie a najmä následky ovplyvňujete svojimi rozhodnutiami. Tu už nejde o zmeny čisto kozmetické. Vaším správaním a prístupom k ostatným postavám viac či menej ovplyvňujete samotný príbeh. Je navyše veľmi sympatické, že vlastne žiadna voľba nie je zlá alebo dobrá. Jednoducho hráte tak, ako sa vám zachce, a skôr či neskôr dopady svojich rozhodnutí spoznáte.

Častokrát ma hra prekvapila tým, že niektorá z postáv v rozhovore spomenula niečo, čo som celkom neúmyselne urobil pred niekoľkými hodinami v rámci vedľajšej úlohy. Rozhodne ide o jednu z významných a tiež podarených úprav smerom k RPG žánru, ku ktorému autori čoraz viac tiahnu. Niektoré následky sú menšieho rázu a skôr reflektujú to, akým spôsobom Odyssey hráte, avšak vaše voľby urobené v rámci približne päťdesiathodinového príbehu nakoniec povedú k hneď niekoľkých možným koncom. V rámci série ide o príjemnú evolúciu, vďaka ktorej si možno celé dobrodružstvo zopakujete ešte raz.

Assassin´s Creed Odyssey; screenshot: Asistovaný/objaviteľský režim

Novinkou je tiež voľba medzi dvoma režimami, ktoré zásadne zmenia váš herný zážitok. V prípade objaviteľského režimu vám hra nebude vaše ciele sama označovať, všetko si budete musieť nájsť sami podľa inštrukcií od zadávateľa questu.

Ešte záživnejšie súboje

Príklon k RPG žánru, ktorý autori započali u predchádzajúceho Origins, pokračuje aj naďalej a musím priznať, že tento smer, ktorý nabrali, sa mi veľmi páči. Aj v rámci súbojov sa totiž hra dočkala mnohých zmien. Dosť kontroverzne vyzeralo odstránenie štítov zo zbraňového repertoáru hlavnej postavy, zatiaľ čo protivníci si ich ponechali. Vývojári tým však veľmi šikovne podnietili hrateľnosť k väčšej aktivite zo strany hráčov. Už nie je možné sa schovávať za štítom, namiesto toho preberáte iniciatívu boja a v prípade potreby sa bránite dobre zvládnutým parírovaním. To vykonávate Leonidovou kopijou, ktorá je náhradou za skrytú čepeľ, ktorá vďaka časovému zasadeniu nemá v hre bohužiaľ miesto.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: Layla Hassan Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: súboje

Obrázok 1: Leonidova kopija zohrá úlohu aj v príbehovej linke odohrávajúcej sa v súčasnosti, tá však v prípade Odyssey trošku upadla do zabudnutia. Obrázok 2: Súboje sú ešte o niečo rýchlejšie a dynamickejšie a vďaka zmenám z predchádzajúceho dielu možno bojovať aj s viacerými nepriateľmi súčasne.

Nie je to však dôvod na smútok, Leonidova kopija je skvelým nástrojom nielen pre tiché zabíjanie a okrem toho, že je pekným prepojením historického príbehu s osudom Prvej civilizácie, je tiež dobrým vysvetlením, kde hlavná postava vzala nové špeciálne schopnosti. Práve po vzore RPG si totiž teraz osvojujete mocné zručnosti, ako je preslávený „Spartan kick“, na pár sekúnd rýchlejší pohyb a ďalšie nadľudské sily. Tie skvele okoreňujú súboje, ktoré v Origins mohli začať časom nudiť, pričom aj tu sa prejavuje sila volieb, ktorá je v Odyssey výrazná.

Za celú hru si totiž nemôžete odomknúť všetky schopnosti, skrátka si musíte vybrať akou cestou sa vydáte: uprednostňujete skôr hrubú silu, alebo sa radšej zameriate na tiché zabíjanie. Našťastie možno investované body získať späť a strom zručností si „vypestovať“ inak, ale stále sa budete musieť starostlivo rozhodovať, do akých schopností investovať. Bohužiaľ úplne zásadným spôsobom utrpeli luky, ktoré z nepochopiteľných dôvodov už nie sú rozdelené na viacero druhov, ale ich schopnosti si musíte prepožičať práve prostredníctvom špeciálnych zručností, čo vedie k tomu, že predtým veľmi používaný nástroj dosť stráca na význame.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: strom zručností Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: inventár Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: 300

Obrázok 1: V Assassin´s Creed Odyssey budete veľmi premýšľať nad tým, do akých schopností investovať. Skúsenostných bodov totiž nebude nikdy dosť. Obrázok 2: Tiež inventár sa v mene RPG princípov nadrobno zmenil. Zbroj je teraz rozdelená na jednotlivé časti. Obrázok 3: Zbroj je z veľkej časti štylizovaná podľa filmov a komiksov 300 a pôsobí naozaj veľmi dobre.

Skutočne obsiahla odysea

Ak vám to doteraz nebolo jasné, Assassin´s Creed Odyssey je neskutočne rozľahlá hra. Neskutočne. Trúfam si povedať, že ešte viac ako Origins, ale nie je to vôbec na škodu. Predchádzajúce egyptské dobrodružstvo nastavilo latku veľmi vysoko, avšak Odyssey si ma získalo ešte viac. Po nejakých dvadsiatich alebo tridsiatich hodinách hrania sa pozriete na obrovskú mapu sveta a zistíte, že ste objavili sotva tretinu všetkého, čo hra ponúka. Už od samotného začiatku máte prístupnú celú mapu, ale systém levelovania vám vždy jasne ukáže, kde je vaše miesto. Jednotlivé mestské štáty sú ako v Origins označené odporúčanou úrovňou, a ak ste len o dva levely pod ňou, je zbytočne tu vôbec vyťahovať meč, pretože vás nepriatelia skolia už len samotným pohľadom.

Základný systém hry sa tak nezmenil, od jednotlivých NPC dostávate úlohy, ktoré vás postupne sprevádzajú celým svetom, avšak vďaka členeniu príbehu a početným voľbám aj tu pocítite oveľa väčšiu voľnosť. Spomenul som, že fundamenty hry zostali zachované, čo bohužiaľ platí aj pre neslávne známy fakt, že vás hra po určitej dobe nepriamo donúti absolvovať niekoľko vedľajších úloh, lebo skúsenostné body z príbehových misií skrátka nestačia na to, aby ste držali krok s úrovňou nových území, kam vás príbeh posiela.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: Atény Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: mapa Assassin Creed Odyssey; gameplay: mesto

Obrázok 1: Rozľahlosť aj detailnosť sveta Assassin´s Creed Odyssey vám bude často vyrážať dych. Obrázok 2: Neustále na vás budú vyskakovať vedľajšie misie a veľa ďalších aktivít. Nudiť sa rozhodne nebudete. Obrázok 3: Kam až oko dovidí, všade sa môžete vydať. Keď nie pešo, tak na koni a keď nie na koni, tak na lodi.

Ak ste na vysokej škole podobne ako mnohí dumali nad pojmom „povinne voliteľné predmety“, vedzte, že Ubisoft si tento systém privlastnil úplne bezozbytku. Hre je jedno, aké vedľajšie questy si vyberiete, avšak čas od času skrátka nejaké musíte dokončiť, inak sa v príbehu neposuniete ďalej. Na jednej strane možno polemizovať nad tým, že v takto vytvorenej hre by ste rovnako mali vedľajšie questy plniť, lebo sa tak ochudobňujete o zážitok, ale je otázkou, či vám to hra má vyložene prikazovať. Mne sa tento štýl naťahovania hernej doby nepáči a niekoľkokrát mi výrazne otrávil hranie, pretože som priamo dychtil po ďalšej dávke hlavnej dejovej linky.

Nie všetkým hráčom to ale bude vadiť. Odyssey má pôvabný svet, ktorý je plný najrôznejších aktivít, a tak budete často aj veľmi radi odbiehať k aktivitám, ako je dobývanie nepriateľských základní, súboje v arénach, lov lesnej zveri či plavenie sa na mori. To tu nemá také množstvo priestoru, ako som dúfal, pretože ide vlastne len o grind za účelom zisku potrebných surovín. Na druhej strane vám hra poskytuje voľnosť v tom, ako veľmi sa budete lodným bitkám venovať. Sú rovnako tak arkádové a zábavné ako predtým, snáď len s tým rozdielom, že prebiehajú na kratšiu vzdialenosť, vzhľadom na to, že sa bojuje výhradne pomocou šípov a kopijí.

Assassin Creed Odyssey; gameplay: lodné súboje Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: nalodenie Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: potápanie

Obrázok 1: Súboje na mori neprinášajú žiadnu zásadnú novinku, ale sú veľmi zábavnou a predovšetkým voliteľnou zábavkou. Obrázok 2: Ak sa vám bude chcieť, môžete po dostatočnom zničení nepriateľskej lode začať nalodenie a dokončiť prácu pekne ručne. Obrázok 3: Nechýba ani potápanie sa pre poklady, ktoré pohltilo more.

Sparta vs. Atény alebo peloponézske vojny

Assassin´s Creed Odyssey má ešte jednu zaujímavú vrstvu, ktorá zasahuje ako do deja, tak aj do hrateľnosti. Peloponézske vojny sú jedným z hlavných tém príbehu a neustále budete v kontakte s niekým zo Sparty či Atén. Vzhľadom na voľnosť hry je ale úplne na vás, na akú stranu sa prikloníte, a či do tohto konfliktu budete chcieť vôbec zasahovať. Každý mestský štát je pod nadvládou práve Sparty alebo Atén, a vy môžete likvidovaním vojakov a najmä vysoko postavených generálov a polemarchov znižovať silu daného spoločenstva natoľko, že si spustíte záverečnú bitku.

Assassin´s Creed Odyssey – dobývacia bitka (vlastný gameplay)

Hromadné bitky sú novým prvkom, ktorý je spracovaný natoľko pútavo, že sa určite uchytí aj v ďalších dieloch.

Je potom na vás, či sa pridáte na stranu brániacu (ľahší súboj a menšia odmena), alebo na stranu útočníkov (ťažší nepriatelia, ale väčšia odmena). Môžete sa týmto aktivitám vyhýbať, ale prišli by ste o tie najväčšie a najlepšie bitky, aké kedy séria Assassin´s Creed zažila. Naozaj ide o stret dvoch armád a nie len pár jednotiek. Medzi sebou sa hlava nehlava mlátia desiatky vojakov, až je niekedy ťažké rozlíšiť, kto k akej frakcii patrí. Autorom sa podarilo splniť sľuby o hromadných bitkách, a tak Odyssey dostáva rovnako ako v ostatných prípadoch drobný, ale v konečnom dôsledku veľmi zábavný upgrade.

Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: dobývacia bitka Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: Sparta/Atény

Obrázok 1: Ilúziu hromadných bitiek sa vývojárom podarilo vykresliť takmer dokonale. Obrázok 2: Je potom čisto na vás, na akú stranu sa pridáte a komu v peloponézskej vojne pomôžete k víťazstvu.

Odyssey je najlepší diel série Assassin´s Creed

Assassin´s Creed Odyssey nie je dokonalou hrou: nútenie do vedľajších questov, legitimizovanie potlačenia lukov alebo neuveriteľne otravný systém žoldnierov, ktorý vás bude trápiť na každom kroku. Odyssey vás častokrát niečím naštve, napríklad tým, že budete musieť reštartovať hru, pretože jedna z NPC postáv sa zasekne, a vy nemôžete pokračovať v misii, avšak klady prevažujú nad zápormi takým spôsobom, že ide rozhodne o najlepší diel série.

Assassin Creed Odyssey; gameplay: príroda Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: chrám Assassin´s Creed Odyssey; gameplay: pláž

Obrázok 1: Prakticky kedykoľvek sa budete môcť zastaviť a kochať sa krásnou prírodou. Obrázok 2: Navštívite tiež nespočetné množstvo viac aj menej známych historických miest. Obrázok 3: Vzhľadom na rozľahlosť Assassin´s Creed Odyssey sa nemožno na grafické spracovanie sťažovať.

Skvele napísaný a zaujímavý príbeh s mnohými zakončeniami, rôzne prístupy k plneniu misií aj celkovému spôsobu hrania, zábavné súboje a najmä krásny a bohatý svet antického Grécka, ktorý vás pohltí svojou hĺbkou aj detailmi. Poctivý mix gréckej mytológie a historickej presnosti spolu s neuveriteľným množstvom aktivít vás nasaje ako špongia a len tak nepustí. Ak vás bavilo predchádzajúce Origins, Assassin´s Creed Odyssey si rozhodne užijete, a to aj vďaka vcelku podareným českým titulkom.

Táto recenzia bola napísaná pre verziu Xbox One.

Recenzia Assassin´s Creed Odyssey: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 91 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
95 %
Znovu hrateľnosť
90 %
Assassin´s Creed Odyssey; recenzia

Klady

  • Nové RPG prvky
  • Skvelý príbeh
  • Vetvenie príbehu a rôzne konce
  • Pôsobivé špeciálne schopnosti
  • Skvele spracované Grécko
  • Hromadné bitky
  • České titulky

Zápory

  • Nútenie do vedľajších úloh
  • Otravný systém žoldnierov
  • Občasné chyby v rozhovoroch

Assassin´s Creed Odyssey – Novinky

  1. (25. 9. 2018) Nové videá – hraná televízna reklama, krátky tv spot alebo digitálny asistent Alexios
  2. (18. 9. 2018) Dve veľké DLC a remaster Assassin´s Creed III v rámci season passu
  3. (20. 8. 2018) Dve nové videá o súbojoch na mori a Aténach
  4. (13. 8. 2018) Vývojársky denníček o súbojoch + 11 minút z hry
  5. (7. 8. 2018) Autori Assassin´s Creed Odyssey odhaľujú nové RPG prvky
  6. (2. 7. 2018) Kreatívny riaditeľ Assassin´s Creed Odyssey o príbehu či historickej presnosti
  7. (22. 6. 2018) Autori Odyssey odhaľujú fungovanie questov, nové schopnosti a ďalšie novinky
  8. (12. 6. 2018) Ubisoft na E3 2018 predstavil Assassin´s Creed Odyssey
  9. HW nároky pre Assassin´s Creed: Odyssey PC

Nové videá – hraná televízna reklama, krátky tv spot alebo digitálny asistent Alexios

• Update: 25. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Po našich podrobných dojmoch z hrania a updatoch týkajúcich sa obsahom nabitého season passu tu máme niečo na skrátenie dlhej chvíle, ktorá do 5. októbra ešte zostáva. Ubisoft si pre nás pripravil krátky hraný filmík, ktorý na rozdiel od predošlých trailerov hrá skôr na humornú nôtu a úprimne ...veľmi mu to nejde. Ostatne, posúďte sami.

Assassin´s Creed Odyssey – dôležité životné voľby (hraný trailer)

Odyssey skvele pristane vážna štylizácia prevzatá z komiksov a filmov 300. Humorný nádych v hranom filme o dôležitosti najrôznejších volieb pôsobí trochu nepatrične.

Sparťanskou vážnosťou už našťastie oplýva tiež nový televízny spot, v ktorom môžete postrehnúť aj pár nových záberov z príbehových filmov. Ako jedného zo spojencov pre marketingovú masírku, ktorá nás v najbližších dňoch bude stále viac a viac presviedčať o úžasnosti Assassin´s Creed Odyssey, si Ubisoft zvolil Amazon a jeho digitálnu asistentku Alexu. V poslednom traileri dnešného updatu sa môžete pozrieť na špeciálnu verziu Alexy v štýle Assassin´s Creed s unikátnym vzhľadom aj hlasom.

Assassin´s Creed Odyssey – tv spot (trailer)

Lodné bitky, dôležité príbehové rozhodnutia alebo špeciálne schopnosti. To všetko ukazuje nová televízna reklama.

Assassin´s Creed Odyssey – Digitálna asistentka Alexa ako Alexios (reklama)

Od koho iného si nechať rozprávať históriu antického Grécka než od udatného spartského bojovníka.



Dve veľké DLC a remaster Assassin´s Creed III v rámci season passu

• Update: 18. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Keď Ubisoft oznámil ďalšie Assassin´s Creed len rok po egyptskom Origins, dostali sa autori pod ostrú paľbu kritikov. Kontrovali ako novinkami, ktorým sa venujeme v tomto článku, tak aj oznámením, že budúci rok žiadne ďalšie Assassin´s Creed nevyjde. Namiesto toho sa budú venovať dodatočnému obsahu pre Odyssey a teraz už konečne vieme, čo konkrétne mali na mysli.

Okrem jednotlivých DLC dostanú majitelia season passu dve hry – Assassin´s Creed III a Assassin´s Creed III: Liberation. Tieto remasteri by mali vyjsť aj samostatne, a to údajne v marci budúceho roka, takže zhruba v tento čas môžu tí, ktorí si season pass zaplatili, očakávať tieto dva tituly (nakoniec Ubisoft predsa len v roku 2019 vydá Assassin´s Creed hru).

Assassin´s Creed Odyssey – season pass trailer a dodatočný obsah (vývojársky denníček)

Autori svoje plány na dodatočný obsah sprevádzajú aj trailerom, kde sa môžete pozrieť aj na zábery práve z už pripravovaných rozšírení.

Tým zásadným však bude dvojica príbehových rozšírení. Story Arc 1 – Legacy of the First Blade predstaví nového hlavného hrdinu, ktorý bude prvým človekom, ktorý kedy nosil skrytú čepeľ. História asasínov tak predsa len nebude opomenutá ani tentoraz. Ďalším rozšírením bude Arc II – The Fate of Atlantis, v ktorom sa pozrieme kam inam než do bájnej Atlantídy. Obe DLC sa navyše budú skladať z troch samostatných epizód, ktoré budú vychádzať postupne v priebehu roka. Zatiaľ o jednotlivých dodatkoch nevieme nič bližšie, ale už z tohto opisu sú podstatne zaujímavejšie, než DLC do Assassin´s Creed Origins. Vôbec prvý asasín a Atlantída? Na to sa rozhodne teším.

Assassin´s Creed Odyssey; screenshot: launch roadmap

V Ubisofte vedia, ako predĺžiť životnosť singleplayer hry. Na obrázku môžete vidieť ako doplnky v rámci season passu, tak aj bezplatné aktualizácie.

Autori tiež dodržia sľub a pripravia niekoľko bezplatných aktualizácií. Hlavným ťahákom budú nové príbehové úlohy Lost Tales of Greece a ďalej tiež rozličné opakujúce sa udalosti, týždenné kontrakty a dokonca aj noví nepriatelia. Chýbať nebude ani New Game+ a podobne ako v Origins aj historicko-výukový režim Discovery Tour. Málo toho rozhodne nebude.



Dve nové videá o súbojoch na mori a Aténach

(Update 20. 8. 2018) Pri oznámení Assassin´s Creed Odyssey sme sa dozvedeli o návrate námorných bitiek, čo bol podľa mnohých hráčov najlepší prvok štvrtého dielu s podtitulom Black Flag. V nasledujúcich rozhovoroch s tvorcami však vyšlo najavo, že žiadne zásadné úpravy morského prieskumu a s ním spojených bitiek nemáme očakávať. Kde je teda pravda? Môžeme ju nájsť najmä v poslednom vývojárskom denníčku, ktorý sa práve na objavovanie sveta pri kormidle korábu zameriava.

Assassin´s Creed Odyssey – námorné súboje a prieskum (Behind the scenes)

Ďalší vývojársky denníček sa zameriava na morské súboje a prieskum na hladine aj pod hladinou.

Z videa je zrejmé, že koncept zostáva stále rovnaký a zmeny sú následkom najmä odlišnej doby, v ktorej sa Odyssey odohráva. Hlavnou novinkou je tak absencia diel, ktoré sa v tomto období ešte nepoužívali. Namiesto toho sa budeme musieť spoľahnúť na šípy či napríklad oštepy. Z toho dôvodu sa jednotlivé súboje stávajú viac „face to face“. Šípy nemajú taký dostrel ako delové gule, na ktoré sme boli doteraz v sérii zvyknutí. A ak by ste túžili po naozaj blízkom stretnutí, môžete využiť silu svojho baranidla a vietor v plachtách. Po novom totiž bude možné nepriateľskú loď doslova rozpoliť.

Samotná loď bude opäť slúžiť nielen na prepravu, ale aj ako prostriedok na rôznorodé vylepšovania: palebná sila, výdrž alebo už spomínané baranidlo. Zaujímavosťou je, že loď bude prepojená s úrovňou vašej postavy, takže spolu s Cassandrou či Alexiosom sa bude zlepšovať aj vaša loď. Jej posádku potom budete môcť regrutovať prakticky na každom kroku, a to dokonca aj z radov vašich nepriateľov. Niektorých protivníkov totiž nemusíte hneď zabíjať. Potom, čo ich v boji patrične zosmiešnite, im môžete dať možnosť odčiniť svoju trúfalosť vo vašich službách.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: námorné bitky Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: súboj na mori Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: čelný náraz

Obrázok 1: Dobové lode nebudú tak schopnými bojovými prostriedkami, na aké sme si zvykli v predchádzajúcich dieloch. Obrázok 2: Súboje budú prebiehať na kratšie vzdialenosti. Obrázok 3: Prvýkrát v sérii bude tiež možné rozpoliť nárazom nepriateľskú loď.

Centrom Assassin´s Creed Odyssey budú Atény

V jednom z ďalších videí sa autori zamerali tiež na Atény, ktoré sú samozrejme hlavnou dominantou antického Grécka. Autori už ukázali, že s historickou presnosťou to myslia naozaj vážne. Spomenúť môžeme napríklad krásne spracované Benátky, Paríž či minuloročnú Alexandriu. Napríklad pri vývoji Assassin´s Creed Unity bol dokonca jeden člen vývojárskeho tímy vyčlenený iba na tvorbu chrámu Notre-Dame. Kreatívny riaditeľ štúdia Jonathan Dumont opisuje vtedajšie Atény ako mesto budúcnosti, ktoré bolo stredom celého Grécka v zmysle sociálneho postavenia aj napríklad politiky.

Assassin´s Creed Odyssey – prehliadka Atén (gameplay trailer)

Ako bude vyzerať srdce antického Grécka podľa Ubisoftu? Pozrite sa na hlavné pamiatky dobových Atén.

Dumont v rozhovore pre sever IGN napríklad zmieňuje, že vykonali hĺbkový výskum dobových záznamov, aby hráčom dokázali priniesť čo najautentickejšie Atény. Všetky tieto výlety do minulosti však neabsolvovali sami vývojári. Tí logicky spolupracujú aj s radom historikov a výsledkom tak vraj majú byť historicky presné (ale aj zábavné) Atény. Dôraz bol kladený na významné pamiatky, ktoré je možné nejakým spôsobom priblížiť hráčovi. Nesmieme však zabúdať na to, že presný obraz Atén nepozná nikto, takže v mnohých ohľadoch sa prejaví kreatívna slina samotných autorov, ktorí vraj Atény vytvárajú ako mesto, ktorého obyvatelia verili, že svet stvorili bohovia. Ako sa to autorom podarilo, zistíme už 5. októbra.



Vývojársky denníček o súbojoch + 11 minút z hry

(Update 13. 8. 2018) Assassin´s Creed Origins znamenal pre sériu okrem mnohých zmien tiež konečne podarené súboje, ktoré patria k nepopierateľným kladom tohto egyptského dielu. Assassin´s Creed Odyssey bude samozrejme na tomto súbojovom systéme stavať, ale ako to tak vyzerá, aj v rámci súbojov sa dočkáme zmien a vylepšení.

Tie nám autori prezentujú v ďalšom vývojárskom denníčku, ktorý sa venuje práve súbojom a riaditeľ vývoja Scott Phillips hneď v úvode videa vysvetľuje jednu z pálčivých otázok, ktoré hráčov od uvedenia hry trápia. V Assassin´s Creed Odyssey totiž hlavná postava nebude mať na rozdiel od predchádzajúceho dielu štít, lenže Cassandra aj Alexios sú Sparťania a tí, ako je známe, so štítmi samozrejme bojovali. Obe hlavné postavy však Spartu opustili veľmi skoro, a tak je ich bojový štýl veľmi odlišný.

Assassin´s Creed Odyssey – vývojársky denníček o súbojoch (behind the scenes)

Autori nás chcú postupne zoznámiť so všetkými novinkami Assassin´s Creed Odyssey. Tentoraz sa zamerali na súbojový systém.

Novinkou v Assassin´s Creed Odyssey budú špeciálne schopnosti. Niektoré z nich sme už načrtli v predchádzajúcich updatoch, takže už vieme, že pôjde o podstatnú novinku v rámci hrateľnosti. Celkom ich bude viac ako tridsať, pričom súčasne budete môcť mať aktivované iba štyri. Záležať bude aj na tom, ako túto štvoricu poskladáte, pretože jednotlivé schopnosti bude navyše možné rôzne kombinovať. Súboje sú vďaka tomu viac dynamické a ofenzívne. S tým súvisí práve aj absencia štítu, autori vraj totiž nechceli, aby sa hlavná postava „schovávala“ za štítom, ale aby v prípade nutnosti útoky skôr odrážala a sama sa vydávala do protiútokov.

Ďalším prvkom je potom Leonidova kopija. Ako už teraz vieme, ide o artefakt prvej civilizácie, ktorý slúži práve na vyvolávanie spomínaných špeciálnych zručností. Noviniek v rámci súbojového systéme je teda pomerne dosť, avšak základné prvky zostávajú rovnaké. Kľúčovým prvkom je stále hromadenie adrenalínu, ktorý získavate za úspešné útoky a vyhýbanie sa zraneniam. Adrenalín potom slúži ako palivo pre špeciálne schopnosti, ktoré tak striedajú iba jeden brutálny útok z Assassin´s Creed Origins, čo je rozhodne vítaná zmena.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: súboj Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios

Obrázok 1: Súboje v Assassin´s Creed Odyssey budú dynamickejšie a vďaka špeciálnym schopnostiam možno aj brutálnejšie. Obrázok 2: Dôležitou súčasťou hry bude aj Leonidova kopija, ktorá bude špeciálne zručnosti vyvolávať.

Assassin´s Creed Odyssey v 11 minút dlhej gameplay ukážke

Pre tých, ktorým by vývojársky denníček nestačil, si autori pripravili ešte 11 minút dlhú gameplay ukážku, v ktorej sa objaví okrem iného aj antický lekár Hippokrates. Ubisoft už dlhé roky využíva v sérii Assassin´s Creed historické postavy a Odyssey celkom určite nebude výnimkou. Vo videu sa môžete pozrieť napríklad na rozhovory, ktorými budú môcť hráči ovplyvňovať vzťahy s jednotlivými postavami a z dlhodobého hľadiska následne aj smerovanie celého príbehu. Kým postavy vyzerajú veľmi dobre, mimika jednotlivých charakterov pôsobí nie úplne dotiahnuto a rozhovory vyznievajú trochu nudne, čo je ale pre sériu už pomerne bežným úkazom.

Assassin´s Creed Odyssey – 11 minút z hrania (gameplay)

Príbehové voľby budú hrať veľmi významnú úlohu. Server IGN priniesol gameplay zábery z vybranej misie, v ktorej sa Alexios musí rozhodnúť kto zomrie a kto bude žiť.

Čo je však zásadné, opäť sa budeme pravdepodobne stretávať s nudnými a naťahovanými úlohami. V ukážke prichádza Alexios za Hippokratom pre odpoveď na jednoduchú otázku, ten mu však dá pre istotu ešte za úlohu doniesť jeho stratené poznámky, hoci to s daným questom a aktuálnou situáciou vôbec nijako nesúvisí. Na také naťahovanie nelogickými či príbehovo neodôvodnenými úlohami sme ale bohužiaľ už zvyknutí z predošlých dielov. Gameplay ukážka však ukazuje aj veľmi odlišné prístupy v riešení jedinej úlohy, čo naopak ponúka veľmi zaujímavý a nový pohľad na hru. Pomôžete niekomu a stratíte tým čas? Vyberiete si jednoduchšiu a kratšiu cestu, pri ktorej môže niekto zomrieť? Alebo sebecky zvolíte cestu najmenšieho odporu?



Autori Assassin´s Creed Odyssey odhaľujú nové RPG prvky

(Update 7. 8. 2018) Ak ste čítali našu recenziu Assassin´s Creed Origins, pravdepodobne s nami súhlasíte v tom, že práve tento diel vlial veľmi slávnej, hoci mierne upadajúcej sérii novú krv do žíl a obrovský podiel na tom mal príklon k RPG prvkom. Týmto smerom sa autori očividne chcú vydať aj v nadchádzajúcom Assassin´s Creed Odyssey. Práve o nových RPG prvkoch a mechanikách sa rozhovorili v čerstvom videu, v ktorého úvode režisérka celého príbehu Melissa MacCoubrey opisuje Assassin´s Creed Odyssey ako „open world RPG“, príklon k týmto prvkom tak možno bude väčší, než sa nám spočiatku zdalo.

Podľa Melissy MacCoubrey bolo úplne zrejmé, že väčší príklon k RPG mechanikám musí vyústiť v najrôznejšie možnosti voľby. Od samotného výberu postavy, až po úpravy lode a ľubovoľné regrutovanie jej posádky. Nemalý vplyv malo toto rozhodnutie aj na samotný súbojový systém, ktorý má viac ako tridsať špeciálnych schopností (o niektorých z nich sme sa rozpísali v predchádzajúcom update) na čele s populárnym Spartan kick. Jednotlivé schopnosti si budete môcť postupne vylepšovať, takže svoju postavu budete môcť ľubovoľne špecializovať podľa vašich potrieb. Ak budete vyznávačom boja na diaľku, hra vám ponúkne niekoľko špeciálnych zručností, ktoré z vás urobia schopného strelca a priamym stretom sa budete môcť vyhýbať. Aj z tohto pohľadu by tak malo byť Assassin´s Creed Odyssey viac variabilnejšie po vzore iných RPG hier.

Koniec Assassin´s Creed Odyssey ovplyvnia všetky vaše voľby

Stredobodom vývojárskeho denníčka sú najmä príbehové voľby. Že bude mať Assassin´s Creed Odyssey viac koncov, nám autori odhalili už skôr, podľa Melissy MacCoubrey však pôjde skôr o spletitú sieť akcií a reakcií ako jednoduchú schému, v ktorej vás jedno rozhodnutie odreže od určitej časti hry. Rôzne konce príbehu tak budú dôsledkom skôr celkového štýlu hrania. Assassin´s Creed Odyssey ako prvý zástupca série umožní hráčom zabíjať civilistov a správať sa „zle“ (práve to môže byť jedným zo spúšťacích mechanizmov v členení príbehu). Autori zároveň zmieňujú, že vetvením príbehu neprídete o určitú časť hry, iba ju prežijete iným spôsobom.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: rozhovory Assassin's Creed Odyssey; screenshot: láska

Obrázok 1: Voľby v rozhovoroch by mali zohrávať kľúčovú úlohu nielen v nasmerovaní príbehu, no najmä v priebehu jednotlivých misií. Obrázok 2: Nadviazať romantický vzťah bude možné hneď s niekoľkými postavami, takisto však pôjde o čisto dobrovoľnú aktivitu.

Tak často prepierané príbehové voľby však nebudú závisieť len na dialógoch, ktoré ponúknu rôzne druhy reakcií, ktoré povedú napríklad k odmietnutiu úlohy. Smerovanie príbehu budete ovplyvňovať aj svojimi rozhodnutiami počas hrania: ako k jednotlivým úlohám pristúpite, aký cieľ si vyberiete a samozrejme kľúčové (vzhľadom na zasadenie hry) budú tiež sympatie k Aténam či Sparte. Priznávame, že máme ešte stále rozstrapatené nervy z prílišnej podobností s predchádzajúcim Assassin´s Creed Origins, ale s pribúdajúcimi novinkami sa na Odyssey začíname naozaj tešiť. Do 5. októbra navyše nie je zase tak ďaleko.



Kreatívny riaditeľ Assassin´s Creed Odyssey o príbehu či historickej presnosti

(Update 2. 7. 2018) Scott Phillips, riaditeľ štúdia Ubisoft Quebec, spísal ihneď po E3 rozsiahly dokument o novinkách Assassin´s Creed Odyssey, ktorého obsah sme vám priniesli v predchádzajúcom update. Pár dní potom sa prihlásil k slovu aj kreatívny riaditeľ hry Jonathan Dumont, ktorý zodpovedal na otázky fanúšikov na Reddit. Ak vynecháme nedôležité otázky týkajúce sa napríklad obrázku na prebale hry či dokonca osobnej záležitosti v štýle ako veľmi má Dumont rád svoj steak prepečený, aj tak sa dostaneme k veľmi zaujímavým informáciám. Oddelili sme zrno od pliev, a to najzaujímavejšie si môžete prečítať nižšie.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: hlavné postavy

Kassandra a Alexios, dve hlavné postavy, z ktorých si vyberiete hneď na samotnom začiatku hry.

Rad otázok sa točil samozrejme okolo príbehu a jeho členení. Jednotlivé voľby v priebehu hry ovplyvnia koniec príbehu, avšak akým spôsobom a v akom rozsahu, to si budeme musieť zistiť už sami. Rozdielne konce questov potom vyústia práve v odlišné závery hry, zatiaľ ale môžeme len hádať, či pôjde o jemné nuansy napríklad vo vzťahoch jednotlivých postáv, alebo sa autori odhodlali k oveľa výraznejším rozdielom, čo by bola rozhodne zaujímavá zmena. Zároveň vraj už ale existuje jeden kánonický príbeh, ktorý sleduje príbeh Cassandry a ktorý bude vydaný v knižnej podobe.

Assassin´s Creed Odyssey predstaví nové artefakty Prvej civilizácie

Opäť boli tiež potvrdené pasáže v prítomnosti, ktoré by niektorí hráči najradšej úplne zrušili, iní zasa vyžadujú ich väčšiu koncentráciu, pretože majú nezanedbateľný význam pre celý príbeh točiaci sa okolo asasínov, templárov a Prvej civilizácie. Jonathan Dumont potvrdil, že aj časti odohrávajúce sa v súčasnosti ponúknu príbehové voľby, ktoré umožnia stráviť v tejto časti hry viac času. Zároveň však dodáva, že iba v prípade, ak si to hráč bude sám priať. Možno teda očakávať, že tieto misie opäť nezískajú nijako výrazný čas v rámci celej hry.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot:Cassandra Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios

Obrázok 1: Pri pohľade na pôvabnú tvár Kassandry sa vybavujú spomienky na zlý „lip sync“ z E3 2018 ukážky, kedy sa rozchádzali pohyby úst a hlasy postáv. Vo finálnej hre by sa však tieto chyby objaviť určite nemali. Obrázok 2: Kým Kassandra ohromuje svojou krásnou, Alexios nás zaujal svojou vizážou skúseného a múdreho bojovníka.

Otázky smerovali samozrejme aj na celkové zasadenie do Assassin´s Creed univerza. Z počiatku to vyzeralo tak, že sa Odyssey naozaj otrie o odveký boj asasínov a Templárov len veľmi letmo, pretože sa Dumont otázke vyhol a pripomenul všeobecný fakt, a to síce že Assassin´s Creed hry sú o prežití kľúčových momentov ľudskej histórie a v Odyssey tak stretneme napríklad filozofa Sokrata alebo „otca medicíny“ Hippokrata. Ihneď na to však dodal, že Odyssey bude najmä príbeh o tom, ako artefakty Prvej civilizácie spôsobili konflikt templárov a asasínov. Príbehová linka z prítomnosti navyše bude pokračovať v sledovaní príbehu Layly Hassan, v tomto ohľade nadviaže Odyssey bezprostredne na Assassin´s Creed Origins. Nakoniec by teda prepojenie s ústrednou linkou celej série nemuselo byť zase tak zanedbateľné.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Grécka mytológia

Bude zaujímavé sledovať, v akom rozsahu autori zapoja prvky gréckej mytológie. V prípade Assassin´s Creed Origins sa vývojári vybláznili najmä na jednom z dodatočných DLC. Pravdepodobne možno očakávať podobný prístup aj tentoraz.

Antické Grécko podľa Ubisoftu

Pozornosť púta aj samotné Grécko a boli by v Ubisofte dosť naivní, keby si neustrážili aspoň určitú dávku historickej presnosti. Štúdio si najalo špecialistku na staré Grécko Stephanie-Anne Ruattaovú, čím však snaha o historickú autenticitu neskočila. Sami sa vraj vydali do Grécka, aby načerpali vlastné dojmy, preštudovali mnoho archeologických výskumov a prečítali antické aj moderné diela od vtedajších autorov. V Assassin´s Creed Odyssey má byť navyše sedem typov biómov, takže o rozličnú faunu aj flóru by rozhodne nemala byť núdza. Hra navyše obsahuje dynamické počasie, pričom Dumont pripomenul najmä námorné bitky, ktoré sú práve v priebehu divokých búrok poriadna výzva.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: lode

Lode, na veľké počudovanie, nemajú hrať tak významnú úlohu ako v prípade Black Flag, čo je pre nás trošku sklamaním.

Aj o lodiach padlo pár slov. O regrutovaní posádky a lodných bitkách sme sa rozpísali obšírnejšie v predchádzajúcom update, po novom sme sa však dozvedeli napríklad to, že bojaschopnú posádku lode budete môcť využiť aj na súši. Odyssey ponúkne funkciu Call to Arms, vďaka ktorej bude možné privolať si svojich regrútov na pomoc v boji. Vzhľadom na to, že posádku budete môcť regrutovať v zásade zo všetkých NPC z celého sveta, bude možné takto upravovať schopnosti vašej posádky, pretože rozdielni regrúti ponúknu aj rozdielne perky. Okrem toho budú môcť hráči vylepšovať loď najmä čo sa týka jednotlivých zbraní, trupu či baranidla. Trošku naopak zamrzí informácia, že vraj lode nebudú natoľko dôležité ako v Black Flag a ponúknu viac prístupnejšiu a arkádovú zábavu.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Sparta

Nevieme ako vy, ale my sa rozhodne tešíme na grécke prostredie a štylizáciu z filmu a komiksu 300.

Reč sa pochopiteľne stočila aj na absenciu štítu, ktorú kreatívny riaditeľ Assassin´s Creed Odyssey bohužiaľ potvrdil. Priznáva, že Sparťania naozaj štíty používali, ale hlavné postavy hry sú žoldnieri, a preto majú odlišný štýl boja. Štíty sa im skrátka do Odyssey nehodili, ale ich funkciu nahrádzajú nielen parry, teda odrážanie útokov, ale tiež úskoky do strán a kotúly. Pripomeňme si, že odrážanie útokov bude prebiehať pomocou Leonidovej kopije, čo je okrem iného artefakt Prvej civilizácie, ktorých by podľa Dumonta malo byť v Odyssey viac. Akých a koľko ich bude? Na to budeme musieť prísť sami. A to už 5. októbra, kedy Assassin´s Creed Odyssey vychádza na PC, PlayStation 4 a Xbox One. Pokiaľ si krátite čas do októbra zaostrovaním vašej kopije a trénovaním kopov nepriateľov do priepastí, môžete si čakanie spríjemniť aj peknou témou pre vašu PlayStation 4, ktorá je zdarma na stiahnutie.



Autori Odyssey odhaľujú fungovanie questov, nové schopnosti a ďalšie novinky

(Update 22. 6. 2018) Oznámenie Assassin´s Creed Odyssey vyvolalo dva druhy reakcií. Jedna časť hráčskej komunity sa raduje, že ich obľúbená sága dostane pokračovanie už tento rok, a to vo veľmi sympatickom mieste aj čase, druhí sa potom rovnako oprávnene hnevajú na Ubisoft, pretože nové Odyssey nemôže poprieť, že si z Origins vzalo viac než len pár skriptov a herných mechaník. Pre oba tábory však spísal Scott Phillips, riaditeľ štúdia Ubisoft Quebec, pomerne rozsiahly dokument, ktorý odhaľuje a detailne tiež vysvetľuje, čo nové Assassin´s Creed Odyssey prinesie. Všetko dôležité sme pre vás zhrnuli v tomto update, pozrieť sa môžete aj na nové video, ktoré mapuje celkový vývoj série až k Assassin´s Creed Odyssey.

Okrem zasadenia do antického Grécka a príklonom ku štylizácii z filmu a komiksu 300 toho o príbehu Assassin´s Creed Odyssey veľmi veľa nevieme. Odohráva sa však 400 rokov pred udalosťami Assassin´s Creed Origins, čo znamená jednu zásadnú vec – nehráte za zabijaka. Ako sme už naznačili v predchádzajúcom update, obe hrateľné postavy, teda Alexios a Kassandra, sú spartskými žoldniermi, z čoho pramení, že ich neviaže žiadne krédo, žiadne presvedčenie alebo čokoľvek, čo by presahovalo ich existenciu. Z toho pramenia dve zásadné veci. Po prvé sa budeme môcť v hre správať úplne podľa svojej ľubovôle, teda aj zabíjať civilistov...

Assassin´s Creed bez asasínov?

Druhou zásadnou, a nie práve na prvý pohľad lákavou zmenou, je odstúpenie od konfliktu asasínov a templárov. Napriek tomu by udalosti mali viesť práve k rozpútaniu tohto konfliktu, je však samozrejme otázkou, ako veľmi autori nakoniec túto stredovú a doposiaľ neopomenutú linku každého dielu zakomponujú do hlavného deja. Podľa ich slov je Odyssey o poriadku a chaose a má vysvetľovať vznik práve spomínanej vojny medzi asasínmi a templármi, pričom podstatou takého rozhodnutia vraj bola možnosť priniesť úplne iné dobrodružstvo. Také, ktoré si hráč zvolí sám svojimi činmi, ktoré nebudú zväzované asasínskými zákonmi.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: orol Assassin's Creed Odyssey; screenshot: postavy

Obrázok 1: Odyssey vďaka odpútaniu od súboja templárov s asasínmi vraj dokáže ponúknuť osobnejší príbeh, ktorý si každý hráč bude upravovať podľa svojich rozhodnutí a činov. Základné kamene, ako napríklad orlí maznáčik ale samozrejme zostanú. Obrázok 2: Autori zároveň sľubujú väčšiu mieru interakcie so všetkými postavami a vďaka tomu silnejší príbeh.

V tomto smere si autori asi nevymýšľajú. Jadrom hry by totiž malo byť neustále rozhodovanie komu veriť, koho zabiť, komu zveriť dôležité informácie a čo v určitý moment urobiť. Aj systém questov bude mierne odlišný. Niektoré úlohy totiž môžete dostať od viacerých postáv, avšak s iným zakončením alebo odlišným spôsobom riešenia, čo bude mať za následok rozdielne vzťahy s jednotlivými postavami, a tým tiež odlišný priebeh príbehu. Zároveň by rozsiahlejšie úlohy nemali byť tak striktne nalinkované. Ak dostanete za úlohu zlikvidovať niektorú z postáv, môžete jej napríklad dôslednou sabotážou komplikovať život a postupne ju vyštvať z bezpečnej zóny, alebo sa na ňu rovno vrhnúť bez dlhých príprav.

Niektoré úlohy bude vraj možné odmietnuť či si dobrovoľne vyberať, s kým ich budete plniť. Dokonca by malo byť možné nadviazať romantický vzťah. V pozmenenej podobe sa vracia aj systém strážcov zákona. Ak sa totiž budete správať nepatrične, bude na vás vypísaná odmena a po krku vám pôjdu nájomní žoldnieri. Tí môžu zaútočiť prakticky kedykoľvek, pokojne aj počas misie, pričom o ich pozícii budete vedieť (rovnako ako to bolo v prípade Fylakov v Origins).

Prvou možnosťou, ako problém vyriešiť, je žoldnierov zabiť (ako inak). Môžete sa však s nimi tiež dohodnúť a čiastku za vaše polapenie dorovnať či rovno zabiť toho, kto si vašu smrť objednal. Navyše v prípade, že žoldniera v boji ponížite, ho nemusíte nutne zabíjať, ale bude možné pokúsiť sa ho najať na svoju loď. Takto vraj budú môcť hráči regrutovať prakticky všetky postavy, ktoré stretnú. Nie každý však túto ponuku prijme. Je zaujímavé uvažovať nad tým, ako sa zmenila filozofia Assassin´s Creed. Ak všetko, čo vývojári sľubujú, je pravda, čaká nás podstatne bohatšia interakcia s ostatnými postavami a voľnejší prístup pri riešení úloh. Je evidentné, že príklon k RPG princípom, ktorý započal Assassin´s Creed Origins, pokračuje u série aj naďalej.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: výzbroj

Po vzore iných RPG hier sa v Assassin´s Creed Odyssey po novom rozdelí zbroj na jednotlivé súčasti, kým v Origins išlo o jeden celok.

Plachty hore, námorné bitky sa vracajú!

Taktiež o dobrodružstvách na mori sa autori rozhovorili viac. Vaša loď, pomenovaná po gréckej bohyni osudu Adrestii, bude ešte podstatnejším prvkom v celom dobrodružstve, než to bolo v prípade Kafky v Black Flag. Aby aj nie, keď celý herný svet má byť 1,6-násobne väčší ako v prípade Assassin´s Creed Origins a približne polovicu zaberú práve vodné plochy. Adrestia by tak mala byť najmä nástrojom na prieskum herného sveta, jej vojnový potenciál sa však tiež nezaprie.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: námorná bitva

Sme zvedaví, či návrat na more bude iba návratom obľúbených lodných bitiek, alebo sa autorom podarí tento prvok viac integrovať do príbehu a celkovej hrateľnosti.

Čo sa vodných bitiek týka, pochopiteľne nemôžeme čakať tak detailnú a premyslenú zábavu ako napríklad v prípade Skull and Bones, avšak aj v tomto smere autori zapracovali na vylepšeniach. Samotné ničenie lodí bude oveľa prepracovanejšie, takže do nepriateľských plavidiel budete môcť narážať a prípadne ich tak dokonca rozťať na dve polovice. K súbojom ale bude možné pristupovať aj taktickejšie, z potopenej lode sa totiž horšie získava jej cenný náklad. Nepriateľskú loď preto bude možné len vyradiť z prevádzky a potom sa na ňu nalodiť (a úplne vydrancovať).

To isté bude možné v už spomínanom Skull and Bones, avšak iba vo forme nejakej animácie či strategického ovplyvňovania celej bitky. V tomto smere ponúkne Assassin´s Creed Odyssey, trúfam si povedať, ešte lepší zážitok, pretože sa budete môcť priamo v úlohe bojovníka zúčastniť boja o prevzatie nepriateľskej paluby. Vzhľadom na to, ako veľmi veľkú časť hernej plochy bude tvoriť voda, môžeme očakávať naozaj významné zapojenie lodnej dopravy a zároveň aj námorných bitiek, čo fanúšikovia Black Flag rozhodne ocenia.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: ohnivé šípy

Zaútočiť budete môcť obyčajnými kopijami aj o niečo efektívnejšími ohnivými šípmi.

Asasínsku skrytú čepeľ strieda Leonidova kopija

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov sa ponúka otázka, či môže vôbec Assassin´s Creed Odyssey ešte do tejto série patriť. Nebudeme hrať za zabijaka ani templárov, nezväzuje nás žiadne krédo a tiež budeme mať úplnú voľnosť, vďaka ktorej bude možné prosté obyvateľstvo masakrovať pokojne po stovkách. Ak máte podobné pochybnosti, prihodím ešte jedno polienko do ohňa. Preč je totiž aj preslávená skrytá čepeľ! Namiesto nej bude mať hlavná postava ešte mocnejší artefakt. Určite ste si v hrateľných ukážkach všimli zlatistú kopiju, ktorá práve skrytú čepeľ zastúpi a ktorej prítomnosť vo vašom vlastníctve nie je náhodná.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: zabitie Assassin's Creed Odyssey; screenshot: smrť

Obrázok 1: Skrytá čepeľ je síce preč, ale ľstivé a bleskové ataky očividne zostávajú. Obrázok 2: Rovnako tak neprídeme ani o stealth prvky.

Sami ste totiž potomkom slávneho Leonida a jeho kopija má byť dôkazom. Význam tejto mocnej zbrane pre Assassin´s Creed Odyssey je však väčšia. Okrem toho, že kopiju možno používať ako zbraň na blízko (podobne ako skrytú čepeľ), cudzí jej nebude ani boj na diaľku. Čo je však podľa môjho názoru ešte významnejšie, Leonidova kopija je artefaktom tzv. Prvej civilizácie. Jablko raja, taktiež mocným predmetom z čias Prvej civilizácie, už svoju úlohu v príbehu zohralo. Hlavný rozdiel v prípade kopije je ten, že ju budete mať po celú hru k dispozícii a s jej pomocou bude možné rozvíjať (údajne vraj veľmi mocné) schopnosti.

Ak som teda rozprúdill polemiku nad tým, či môžeme Odyssey ešte vôbec radiť do série Assassin´s Creed, tak práve z tohto dôvodu by som nebol zase tak úplne kritický. Hoci je príbehová linka o odvekom boji templárov a asasínov dôležitá a je tiež najviac vidieť, vedľa nej sa linie taktiež záhadami opradené rozprávanie práve o Prvej civilizácii, ktorá stvorila ľudí tak, ako ich poznáme. A k tomu všetkému tu bude ešte (dúfajme, že rozsiahlejšia ako v prípade Assassin´s Creed Origins) časť z prítomnosti. Tak skorým vydaním ďalšieho dielu navyše budú autori naozaj veľa na očiach, takže si podľa môjho názoru náväznosť na predchádzajúce dobrodružstvo postrážia.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: kopija

Autori to s adopciou Leonidovej kopije po toľkých rokoch rozhodne nebudú mať jednoduché, keď si hráči obľúbili skrytú čepeľ. Pomôcť by mohli pekné súbojové animácie a efektívne chvaty.

Assassin´s Creed Odyssey prináša nové prvky do súbojového systému

Z predchádzajúcich riadkov je zrejmé, že Assassin´s Creed Odyssey ponúkne skôr väčšie množstvo menších vylepšení a rovnaké to bude aj v prípade súbojového systému, ktorý sa v Origins vyznamenal, ak vezmeme do úvahy zastaraný a nefunkčný systém v úplnej väčšine predchádzajúcich dielov. Prvou viditeľnou zmenou je absencia štítu, ktorú strieda Leonidova kopija, s ktorej pomocou je možné nepriateľské útoky odrážať. Zatiaľ som však nenadobudol pocit, že zrovna toto je krok správnym smerom, keď štíty v Origins fungovali tak dobre a oproti kopiji aj viac autenticky.

Pri stlačení tlačidla pre blok útoku a jeho podržaní sa potom otvorí nová ponuka, z ktorej možno spustiť jednu zo štyroch vopred navolených špeciálnych schopností (ak budete mať dostatok adrenalínu, ktorý sa nabíja úspešnými útokmi), ktoré sú rozdelené do trojice tried – Hunter, Assassin a Warrior. Z jednotlivých zručností nemôžeme zabudnúť nespomenúť Spartan Kick (netreba predstavovať, viď obrázok nižšie). Rush Assassination potom umožní vrhnúť Leonidovu kopiju, rýchlo sa k nepriateľovi priblížiť a vziať si ju späť. Pre neúmyselných samovrahov je tu potom zručnosť Leap of Faith, teda ikonický skok dôvery, vďaka ktorému možno zoskočiť z akéhokoľvek miesta a nezraniť sa.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: spartan kick Assassin's Creed Odyssey; screenshot: strom skúseností

Obrázok 1: Áno, na túto schopnosť sa naozaj veľmi tešíme. Obrázok 2: Celkovo by zručností malo byť požehnane.

Assassin´s Creed Odyssey neprináša nijako markantné zmeny v celkovom meradle, ale veľké množstvo menších úprav, ktoré však môžu v konečnom dôsledku priniesť dosť odlišný zážitok z hrania. Zatiaľ je skoro súdiť, či tieto zmeny budú v prospech hry, už teraz však možno kvitovať napríklad návrat lodných súbojov či dobre vyzerajúce zasadenie do antického Grécka, avšak či je Assassin´s Creed Odyssey ešte vôbec Assassin´s Creed titulom, zatiaľ s istotou povedať nemôžeme.



Ubisoft na E3 2018 predstavil Assassin´s Creed Odyssey

(12. 6. 2018) Nebolo to žiadnym prekvapením. Po predchádzajúcich únikoch informácií nás ale aj tak Assassin´s Creed Odyssey príjemne (aj nepríjemne) prekvapilo. Príbeh sa bude odohrávať v roku 431 pred naším letopočtom v období Peloponézskej vojny a jednou z noviniek je počiatočný výber z dvoch postáv, ktorými sú Kassandra a Alexios. Obaja sú siroty a drsní spartskí bojovníci, ktorých vojna pripravila o rodinu. Obaja sa stanú žoldniermi, avšak už teraz je nad slnko jasné, že postupom času sa ich cesty prepoja s konfliktom asasínov a templárov, ktorý má v tejto dobe začínať a my by sme mali byť svedkami vzniku samotného problému.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: mesto Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: souboje Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: hlavní postava

Obrázok 1: Grécko pôsobí v poňatí Assassin´s Creed Odyssey naozaj nádherne. Obrázok 2: Podľa autorov nás čakajú súboje až 300 bojovníkov naraz. Obrázok 3: Hlavnou mužskou postavou bude Alexios.

Okrem skúmania príbehov kolísky západnej civilizácie, ktorej potomkami je práve dvojica hlavných postáv, nás čaká tiež viac či menej obľúbená linka zo súčasnosti, v ktorej sa opäť predstaví Layla Hussan z predchádzajúceho dielu. Autori sa vraj zamerali na historickú autenticitu, čo je z prvých záberov naozaj zrejmé, na druhú stranu sa nebáli siahnuť aj po gréckej mytológii a legendách, čo potvrdzuje napr. aj Minotaur videný na konci príbehového trailera.

Námorné bitky a nový systém dialógov

Okrem noviniek tu máme aj návrat jedného veľmi obľúbeného prvku. Milovníci Black Flag určite jasajú, pretože námorné bitky sú späť a majú byť ešte prepracovanejšie. Lode si osvoja špeciálne zručnosti a bude ich možné vylepšovať, a to výkonnostne aj vizuálne. Prím však budú hrať súboje na súši, a ak ste sa už pozreli na nejaké zábery z hrania, určite ste si všimli, že práve súbojový systém nezaznamenal prakticky žiadne zmeny, snáď okrem nových pohybov. Zlepšenia sa naopak dočkali niektoré RPG prvky, ako je napríklad vylepšovanie postavy. Po novom bude možné upravovať vybavenie aj po vizuálnej stránke a namiesto vyrábania si lepšej zbroje ako celku budeme tentoraz zbierať jednotlivé kusy brnenia na nohy, trup či hlavu.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: eagle vission Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: námorná bitva Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: mapa

Obrázok 1: Chýbať nebude ani charakteristický orlí priateľ. Obrázok 2: Návrat hlásia aj námorné bitky. Obrázok 3: Tých si užijeme pravdepodobne dosýtnosti, pretože vodnej plochy ponúkne Assassin´s Creed Odyssey naozaj veľa.

Poslednou doteraz odhalenou zásadnou novinkou je nový systém dialógov, ktoré budú obsahovať voľby, ktoré zmenia vyznenie príbehu. Aby sme tomu správne rozumeli, kľúčové udalosti sa vždy odohrajú rovnako, ale osud samotnej hlavnej postavy sa bude meniť podľa toho, ako budete v rozhovoroch reagovať. Ide však skôr o zaujímavosť, zatiaľ si nemyslíme, že by kvôli tomuto prvku bolo nutné hrať Assassin´s Creed Odyssey znova. Samozrejme nás tiež trápi výrazná podobnosť s predchádzajúcim dielom, ktorá je miestami až nečakane trúfalá, ale je to pravdepodobne nutná daň za to, že tu máme hneď ďalší rok nový diel, ktorý asasínsku ságu rozšíri o nový príbeh. Assassin´s Creed Odyssey vyjde 5. októbra na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: strom schopností Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: inventár Assassin´s Creed: Odyssey; screenshot: Grécko

Obrázok 1: Aj strom zručností vyzerá veľmi podobne ako v Assassin´s Creed: Origins. Obrázok 2: Rovnako ako inventár, snáď len s tým rozdielom, že ponúka sloty pre jednotlivé kusy brnenia. Obrázok 3: Helénsku architektúru však autori zvládli naozaj skvele.

Assassin's Creed Odyssey – dojmy z hrania (13. 9. 2018)

  1. Veľmi podobné, ale napriek tomu zábavné dobrodružstvo
  2. Novinkou Odyssey je objaviteľský režim pre dobrodruhov
  3. Assassin's Creed Odyssey láka na zaujímavý príbeh
  4. Odyssey má skvelé agresívnejšie súboje
  5. Na súši aj na vode všetko pri starom
  6. Kto chce Odyssey biť, Origins si nájde
  7. HW nároky na hru Assassin's Creed Odyssey PC

Veľmi podobné, ale napriek tomu zábavné dobrodružstvo

• Dojmy z hrania: 15. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Ak pozorne sledujete Assassin's Creed Odyssey, iste ste už čítali moje nie práve nadšené dojmy z Gamescomu. Necelý mesiac pred vydaním hry však český vydavateľ Conquest nachystal veľmi štedrú ochutnávku z Odyssey a my sme tam samozrejme nemohli chýbať. Na rozdiel od veľmi krátkej a striktne nalajnovanej ukážky na Gamescome som mal teraz k dispozícii hneď tri hodiny hrania z celkom osemhodinového dema, ktoré predstavovalo v podstate finálnu podobu titulu.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Cassandra

Prvým a logickým rozdielom oproti Origins je zmena prostredia. Tu sa autori naozaj vybláznili, a ak máte v obľube antické Grécko, vďaka vizuálnemu spracovaniu hre aj všeličo odpustíte.

Zahrať som si tak mohol Assassin's Creed Odyssey od úplného začiatku, čo mi samozrejme dalo potrebný kontext a mohol som si tak hru ďaleko viac užiť. Príbeh začína niekoľko rokov pred hlavnou dejovou linkou, kde sa v koži legendárneho sparského kráľa Leonida stretnete s perzskou armádou. Štylizácia extrémne podobná filmu, respektíve komiksu 300, je evidentná na prvý pohľad – to mi ale vôbec nevadilo, naopak! Charakteristické sparťanské pokriky, motivačné preslovy pred vopred prehranou bitkou a udatní bojovníci len s odhalenou muskulatúrou a guľatými červenými štítmi. To všetko pôsobí fantasticky a čo je najdôležitejšie, skvele to zapadá do konceptu Assassin's Creed.

Potom som sa v rýchlosti zoznámil s Laylou Hassan, teda hlavnou postavou z príbehovej linky odohrávajúcej sa v súčasnosti, ktorá pátra po niečom, čo by mohlo zmeniť výklad dejín a vrátilo moc aj pravdu do rúk asasínov. Vodítkom je nielen veľmi starý spis historika Herodota, ale aj práve Leonidova kopija. Layla tak ide do anime s jasným cieľom, ktorý nám však v tej chvíli ešte uniká. Autori si tu opäť veľmi dobre pomáhajú tým, že celá historická časť je simulácia a celé Assassin's Creed Odyssey je vlastne „hrou v hre“. Na Leonidovej kopiji totiž Layla nachádza dve rôzne DNA a na správnu aktiváciu Animu si musí vybrať len jednu.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: postavy

Od ukážky z E3 alebo Gamescomu autori vylepšili mimiku postáv, ktorá je teraz na veľmi dobrej úrovni, rovnako ako dabing. Problémom stále zostáva zladenie neverbálnej komunikácie a hovorenej reči.

Novinkou Odyssey je objaviteľský režim pre dobrodruhov

Vývojári tak veľmi šikovne pripravili výber postavy, teda voľbu medzi Alexios a jeho sestrou Cassandrou. To pre mňa nebolo žiadnym prekvapením, podobné kľučky využívajú autori v celej sérii, o niečo zaujímavejšia je však ďalšia voľba, ktorú musíte na začiatku hry urobiť, avšak na rozdiel od výberu postavy nie je permanentná. Môžete si totiž zvoliť objaviteľský alebo asistovaný režim, čo je pomerne zásadná novinka, ktorá je pre hru v otvorenom svete veľkým krokom. Ak pôjde o krok vpred, vchod do slepej uličky alebo šliapnutie na kurie oko, si zatiaľ netrúfam povedať, na to budem potrebovať ďaleko viac času.

Podstatou objaviteľského režimu je však to, že vám hra dáva ďaleko menej vodítok, najmä vizuálneho rázu. Doteraz v sérii platilo, že ak ste mali niekam doplaviť či dôjsť, po celú dobu ste mali na mape cieľové miesto označené ikonou a stratiť sa tak bolo de facto nemožné. Teraz však táto vizuálna nápoveda mizne a namiesto toho dostanete iba pokyny typu: „lodenica sa nachádza východne od mesta“ a podobne. To znie rozhodne zaujímavo a absolútne by som niečo také od Ubisoftu nečakal, séria Assassin's Creed sa totiž s každým dielom snažila byť čo najprístupnejšia.

Assassin's Creed Odyssey – antické Grécko (vývojársky denníček)

Odyssey je, mimo iného, o boji Sparty proti Aténam v rámci peloponézskej vojny a na vás bude, ktorú stranu si vyberiete. Možno vám v rozhodovaní pomôže tento vývojársky denníček.

Medzi týmito režimami sa dá kedykoľvek prepnúť pomocou položky v nastavení a sám som si tak niekoľkokrát zaexperimentoval. Musím uznať, že objaviteľský režim dáva hre úplne nový rozmer, ale mám obavy, že v rámci open world hry sa dá z pohľadu autorov nasekať v zmysle zlej navigácie toľko chýb, že budú nakoniec hráči skôr nadávať na to, že skrátka nevedia, kam ísť . To nám odhalí až plná hra. Asistovaný režim potom predstavuje klasickú hrateľnosť, akú poznáme z predchádzajúceho Assassin's Creed Origins, kde nám hra všetko servíruje pekne pod nos.

Assassin's Creed Odyssey láka na zaujímavý príbeh

U séria Assassin's Creed som si zvykol na to, že hrateľnosť je vždy nad obsahom, teda že plnenie misií je podstatne zábavnejšie ako príbeh samotný. Origins síce zakomponovala do rozprávania historické ikony ako bol Caesar, ale na dobrý príbeh to skrátka nestačilo. V prípade Odyssey však vývojári pravdepodobne konečne pochopili, kde v predchádzajúcich dieloch robili chybu. Hodnotiť príbehovú linku po prvých troch hodinách tak veľkej hry by samozrejme bolo neokrôchané, ale za seba musím povedať, že som bol po dlhej dobe hnaný vpred nielen skvelou hrateľnosťou, ale aj túžbou zistiť, kto je tá a tá postava a čo sa stane ďalej. To je pre mňa v sérii Assassin's Creed vec naozaj nevídaná a vítam ju s otvorenou náručou.

Príbeh Assassin's Creed Odyssey na mňa zatiaľ pôsobí veľmi osobne, a aj keď je o vojne Atén so Spartou, ústrednú linku bude hrať osud hlavnej postavy. Zatiaľ nezodpovedanou otázkou je potom vetvenie príbehu a dopad jednotlivých volieb v rozhovoroch, čo je niečo, čo autori predhadzujú ako jednu z hlavných noviniek. Úprimne, zatiaľ som nenadobudol pocit, že pôjde nejako zvlášť o zásadnú zmenu. V rozhovoroch totiž máte často odlišné možnosti ako reagovať, ale niekoľkokrát som zistil, že rovnako vyústi v rovnaký koniec a autori sa nás tak len šikovne snažia miasť.

Assassin's Creed Odyssey – sila voľby (trailer)

O význame príbehových volieb sa nás autori snažia presvedčiť v pekne strihanom traileri.

Určitú skepsu zachovávam aj čo sa týka zdá sa žiadnych rozdielov pri hraní za Cassandru či Alexios. Pri jednom z questov ma NPC postava oslovila ako Cassandra, hoci som si na začiatku hry vybral ako postavu mužného Alexios. To bola samozrejme len chyba ešte nedorobenej hry, ale núti ma to k zamysleniu nad tým, že pri hraní za inú postavu skrátka len autori vymení texty, vzhľad hlavnej postavy a inak sa nič nezmení. Na druhú stranu, už v úvodnej hodinke som sa v rámci jedného z príbehových úloh stretol so ženskou postavou, ktorej som mohol lichotiť a evidentne „zamaskovať“ na budúci milostný vzťah, čo ma naopak núti premýšľať nad tým, že pri hre za Cassandru by som sa stretol s mužom, takže zmien nakoniec môže byť podstatne viac.

Odyssey má skvelé agresívnejšie súboje

O zmenách v súbojovom systéme som referoval už v predchádzajúcich dojmoch a po ďalšom hraní Assassin's Creed Odysseysi stojím za tým, čo som napísal skôr. Súboje sú ďaleko viac ofenzívnejšieho rázu, najmä vďaka absencii štítu. Ten síce súperi majú, ale boj so štítmi vraj podľa autorov nie je v súlade s bojovým štýlom našich dvoch hrdinov, tak sa s tým jednoducho zmierme. Vlastne ale majú pravdu, pretože oproti Origins sú jednotlivé bitky dynamickejšie a rýchlejšie. Nemáte čas sa krčiť za štítom, útoky striedajú rýchle úskoky a hlavnou zbraňou a zároveň novinkou sú tu špeciálne schopnosti.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: inventár Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios

Obrázok 1: Autori hovoria o Origins ako o začiatku pomyselného prerodu série Assassin's Creed na RPG a Odyssey má byť dokončením tejto transformácie. Obrázok 2: Jedným z dôkazov tejto premeny je detailnejší inventár a podrobnejšie práce s brnením a zbraňami.

Výrazným spôsobom ozvláštňujú hrateľnosť, pretože nimi prekladáte útoky a úskoky, navyše až na výnimky nespotrebujú veľa adrenalínu, takže ich môžete používať veľmi často. V podstate ide skôr o iný druh o niečo lepších bežných útokov, nie o nejakú ultimátnu zbraň, ktoré možno použiť len čas od času. Na výber ich je pomerne dosť a môžete si ich poskladať podľa vášho herného štýlu. Samozrejme, mocný Spartan kick by vo vašom výbere nemal chýbať.

Assassin's Creed Odyssey – lov medúzy (gameplay)

Kým Origins si mytologické stvory nechalo na samostatné DLC, Odyssey sa podľa všetkého nebude toľko zdráhať a mocné bytosti gréckej mytológie predstaví už v základnej hre.

Celkom si môžete odomknúť 35 skillov, z ktorých ale niektoré sú pasívne a rovnako ako v pôvodnej hre zvyšujú celkové poškodenie, výdrž pod vodou a podobne. Sú rozdelené na kontaktné, teda do boja na blízko, a na streľbu z luku. Dohromady tak môžete mať namapovaných 8 špeciálnych zručností, a to už je pomerne dosť na to, aby ste zažili oproti Origins značne inovované súboje. Zamrzí snáď len fakt, že mnoho z nich, najmä čo sa luku týka, sú kopírky zo spomínaného minulého dielu.

Na súši aj na vode všetko pri starom

Samozrejme musím spomenúť fakt, ktorý ste pri čítaní medzi riadkami mohli vycítiť. Assassin's Creed Odyssey má niekoľko zaujímavých noviniek, ale ako celok až trestuhodne pripomína Origins. Taká je skutočnosť a je len na nás hráčoch, či nám výmena prostredia, mierne inovovaný súbojový systém a nové RPG prvky budú stačiť k spokojnosti. Ak ste čítali moje dojmy z Gamescomu, tak viete, že som bol z prílišnej podobnosti pomerne dosť sklamaný. Teraz som sa ale po troch hodinách v hre do Odyssey opäť zamiloval. Grécko vyzerá parádne, feeling z komiksov a filmov 300 ma dostáva do kolien a súboje ma bavia ešte o niečo viac ako v Origins. Rozhodne to nie je na hru roka, ale Odyssey ma baviť bude.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: loď

Novinkou majú byť, okrem iného, aj vizuálne úpravy vašej lode, vrátane plachiet alebo malieb na trupe.

Čo sa prieskumu okolia po svojich, na konskom chrbte či na lodnej palube týka, tu je noviniek úplné minimum, a hoci od posledného DLC do Origins je to už nejaký piatok, okamžite som bol v hre ako doma. Záver svojej ukážky som strávil na morských vlnách a musím konštatovať, že aj tu je všetko pri starom. Áno, došlo k obmene arzenálu (vzhľadom na zmenu obdobia, v ktorom sa Odyssey odohráva) a delové gule tak striedajú kopije a šípy (o týchto novinkách som sa podrobne rozpísal v dojmoch z Gamescomu), ale inak nič zásadné.

Mal som aspoň možnosť nahliadnuť do ponuky venovanej len vašej lodi Adrestii. V tej budete svoju loď najmä vylepšovať a to o niečo podrobnejším spôsobom ako predtým. Inovovať budete môcť rýchlosť nabíjania zbraní, ich mieru poškodenia, vylepšiť napríklad na horiace šípy či kopije a podobne sa budete môcť postarať o samotný trup lode: väčšiu výdrž, rýchlosť, silnejšie baranidlo. Tiež vzhľadovo si budete môcť Adrestiu vylepšiť. Samotné súboje na moriach sú však úplne rovnaké, snáď len s tým rozdielom, že sa bojuje na kratšiu vzdialenosť, pretože šípy a oštepy nedoletia tak ďaleko ako delové gule.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: mapa

Najväčšiu časť mapy bude podľa očakávaní zaberať vodná plocha. Uvidíme, ako si autori tentoraz poradia s pestrosťou a variabilitou herného sveta.

Kto chce Odyssey biť, Origins si nájde...

Assassin's Creed Odyssey rozhodne nebude zlá hra. Vlastne to dosť možno bude veľmi podarený titul so skvelou hrateľnosťou a v rámci série aj zaujímavými novinkami. Na druhú stranu, ak bude ktokoľvek chcieť Odyssey strhať ako neinovativnu kopírku Origins a snahu vymámiť z nás ďalšie peniaze, nebude to príliš zložitá úloha. Mne sa však Grécka kapitola v asasínskej sérii veľmi páči a po dnešnom hraní ma podobnosť už toľko netrápi. Namiesto toho som sa začal tešiť na zaujímavý a osobitý príbeh, ktorý sa bude točiť nielen okolo dvoch hlavných postáv, ale aj príbehu prvej civilizácie, podľa niekoľkých málo náznakov sa totiž opäť dočkáme ďalších kúskov z pomerne veľkej skladačky. Ako nakoniec Odyssey zapadne do asasínskej a templárskej mozaiky, zistíme 5. októbra, kedy hra vychádza na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Cassandra

Kto je vaším favoritom? Budete hrať za pohľadnú Cassandru, alebo drsného Alexiosa?

Assassin's Creed Odyssey – dojmy z hrania (Gamescom)

  1. Assassin´s Creed Odyssey na prvý pohľad bez zmien
  2. Námorné bitky sú skvelé... ale stále rovnaké
  3. Odyssey má intenzívnejšie súboje bez štítov
  4. Nové skilly spestria súbojový systém
  5. Rozhovory v Assassin´s Creed Odyssey pozmenia príbeh
  6. HW nároky pre Assassin´s Creed Odyssey PC

Assassin´s Creed Odyssey na prvý pohľad bez zmien

• Dojmy z hrania: 29. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Navštíviť Gamescom v Kolíne nad Rýnom, o ktorého priebehu sme vás podrobne informovali v našom špeciáli, a nezahrať si tam pripravovanú akčnú adventúru Assassin´s Creed Odyssey, mohol by som celú výpravu považovať za neúspešnú. Avšak nestalo sa tak. Odyssey som si zahral a som z neho ešte viac zmätený, než doposiaľ. Ak sledujete naše spravodajstvo k hre, určite si nemôžete nevšimnúť istú nadšenosť z ďalšieho Assassin´s Creed z pôsobivého prostredia antického Grécka na jednej strane a zároveň jasných obáv z toho, že pôjde len o prezlečenie grafického kabátika na strane druhej.

O viac či menej zásadných zmenách sa nás síce vývojári snažia pravidelne presviedčať početnými videami, avšak po ukážke, ktorú som si mohol zahrať, úroveň rozpačitosti narástla do alarmujúcich výšin. Tak alarmujúcich, že uvažujem nad zrušením predobjednávky limitovanej edície s krásnou soškou Alexiosa.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: socha

Najnovší diel zo série Assassin´s Creed sa síce sťahuje do Grécka, avšak podobnosť s egyptským Origins je viac než alarmujúca.

Vybral som si hru práve za statného Alexiosa (v Odyssey máte na výber z dvoch postáv, Alexiosa a jeho ženského ekvivalentu Cassandry), teda pôvodom spartského žoldniera, ktorý sa aktuálne nachádzal v spriatelenom prístave. Úplne prvé dojmy však boli veľmi šokujúce. Gameplay videí som videl nespočetné nožstvo, ale až možnosť vyskúšať si všetko na vlastnej koži mi jasne ukázala, že v mnohých ohľadoch sa autori príliš nenamáhali – nevymenili ani niektoré textúry.

Jasne, piesok je rovnako žltý v Egypte aj v Grécku a to isté by sa dalo povedať o tráve či drevených palisádach, ale vizuálny feeling je jednoducho do zrnka piesku totožný s tým, čo som poznal z Assassins´ Creed Origins. Stany vojakov, zbroj, opevnenie tábora, to všetko samozrejme vyzerá inak a zodpovedá to plne svojej predlohe, ale celkový štýl je skrátka takmer identický s predchádzajúcim dobrodružstvom.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Alexios a kôň

Očakávať výrazný grafický posun zrejme nie je na mieste, autori sa však môžu vyhrať najmä so štylizáciou antického Grécka.

Námorné bitky sú skvelé... ale stále rovnaké

V momente, keď sa potom so svojou postavou rozbehnete k cieľu misie, je tento pocit ešte podporený tým, že pohyb hlavnej postavy je prakticky rovnaký. Som si istý, že pre boj autori nasnímali nové pohyby a animácie, ale na prvý pohľad ide skrátka o Origins. Tomuto pocitu sa nedokážem ubrániť ani s odstupom času. Nanešťastie som mal k dispozícii obmedzený čas a hracia ukážka ma navyše smerovala k vyskúšaniu námornej misie, čo je niečo, po čom fanúšikovia série veľmi dlho bažia, a ja samozrejme nie som výnimkou.

Bohužiaľ aj bitky na mori možno označiť za prakticky to isté, čo sme mali možnosť zažiť už skôr. Na druhú stranu nechcem autorom príliš krivdiť, pretože hrateľnosť Origins aj námorné bitky v Black Flag boli skrátka veľmi dobre zvládnuté, a tak by som nerád vývojárov karhal za to, že zámerne výrazne nezmenili niečo, čo samo o sebe dobre funguje.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: mapa

Fanúšikom sa podarilo z gameplay videí poskladať celú mapu, ktorá je o 60 % väčšia ako v prípade Origins. Dôvodom je samozrejme množstvo vodnej plochy, kde sa budeme môcť preháňať so svojím korábom.

Zásadnou novinkou námorných bitiek je vzdialenosť, na akú je možné sa vzájomne ohroziť. Vďaka absencii diel, ktoré v tej dobe ešte nikto nepoznal, sa súboje odohrávajú na podstatne bližšiu vzdialenosť. Vaša posádka totiž môže buď strieľať šípy, ktoré doletia ešte relatívne ďaleko, alebo hádzať kopije, ktoré slúžia najmä ako zbraň na blízko. Oba tieto druhy útokov potom možno po naplnení určitého ukazovateľa zapáliť a vyslať na nepriateľa ich ohnivý variant. Všetko ostatné ale funguje úplne rovnako. Zameriavanie, krytie sa proti nepriateľskej paľbe, ovládanie lode, to všetko zostalo prakticky bez zmien. Snáď len zmizlo začervenanie zameriavacej šípky v momente, keď ste zacielili na protivníka. Teraz sa budete musieť spoľahnúť iba na svoj zrak.

Bojovanie na kratšiu vzdialenosť potom znamená ešte dve veci. Máte oveľa viac času na taktizovanie, pretože od okamihu, keď nepriateľa zbadáte a doby, kedy na vás dostrelí, ubehne pomerne dlhá doba. Logicky taktiež vyznieva vítaná novinka v podobe možnosti naraziť do nepriateľskej lode prednou časťou tej svojej a uštedriť jej nemalé poškodenia, alebo ju dokonca rozlomiť. Krátka ukážka bohužiaľ nedostala šancu predstaviť mi aj ďalšie novinky, ako je detailnejšia úprava lode, nábor posádky a ďalšie aspekty. Počas skromného časového limitu, ktorý som mal k dispozícii, vyzdvihla hra skôr to, čo zostalo rovnaké, zatiaľ čo to nové, pretože ide väčšinou o menšie novinky, mi zostalo skryté.

Assassin´s Creed Odyssey – námorná bitka (Gameplay)

Redaktori IGN zaznamenali rovnakú misiu, ktorú som si mohol sám na Gamescome vyskúšať. Môžete sa tak sami presvedčiť o tom, aké množstvo noviniek námorné bitky na prvý pohľad ponúkajú.

Odyssey má intenzívnejšie súboje bez štítov

Zostávajúci čas som už však venoval pohybu na súši a hľadal akýkoľvek konflikt s nepriateľom. Pri vybehnutí zo spriateleného tábora som si však všimol, že v blízkosti stráže sa mi zobrazila ikonka pre tiché zabitie, čomu som sa v prvej chvíli čudoval, pretože nešlo o nepriateľa. V ten moment som si samozrejme spomenul na jednu z noviniek Assassin´s Creed Odyssey. Vzhľadom na to, že nebudete hrať za zabijaka, ktorého viaže nejaké krédo, budete môcť ľubovoľne zabíjať akákoľvek NPC v hre. Po všetkých tých rokoch jasne nastavených pravidiel som zvedavý, či to bude mať na zážitok z hrania či hrateľnosť vôbec nejaký vplyv, či ide len o „feature“, ktorá bude vlastne úplne bezvýznamná.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: nepriateľ

Autori sľubujú hromadné súboje pripomínajúce bojovanie dvoch armád. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že pôjde len o dobre vytvorenú ilúziu, v ktorej na pozadí budú „na oko“ bojovať ostatné NPC postavy.

Už na koni (ani tu na prvý pohľad žiadne novinky nevidím) som sa prirútil do nepriateľského tábora a pod hrozbou končiacej hernej ukážky som v Rambo štýle nabehol doprostred kempu a nalákal na seba pozornosť všetkých nepriateľov. Istý si tým, že aj tu zostalo všetko po starom, som zabudol, že v Odyssey hlavná postava postráda štít, ktorý naozaj dobre zapadol do súbojového systému, ale podľa autorov vraj nesedí do ofenzívneho bojového štýlu Alexiosa či Cassandry. Alternatívou sú v tomto prípade najmä úskoky a dobre načasované odrážanie útokov, ktoré slúžia na vyslanie okamžitého protiútoku. Dynamickejšie súboje hre rozhodne pristanú a z toho mála, čo som si mohol zahrať, sa mi páči hlavne nemožnosť ukryť sa za veľký štít a zbabelo vyčkávať.

Nové skilly spestria súbojový systém

Čo je však úplne zásadnou inováciou, ktorá sa mi pozdáva ešte viac, sú nové schopnosti. V Origins ste po nabití adrenalínu mohli vykonať špeciálny útok, ktorý mal iba dve variácie v závislosti na tom, ako vzácnu zbraň držíte v rukách. Systém kumulovania adrenalínu zostáva, ale jeho zásoby teraz môžete využívať oveľa rozmanitejším spôsobom. Demoverzia mi síce neumožnila preskúmať strom skúseností, ale z videí a screesnhotov už vieme, že jednotlivých skillov bude naozaj veľa. Ja som mal vopred namapovaný efektný (ale aj efektívny) spartan kick, liečenie a útok lukom so zvýšeným poškodením. Zásadným zistením potom bolo, že použitie jedného zo skillov uberie iba jeden dielik adrenalínu, takže nejde o nejakú ultimatívnu schopnosť ako v iných hrách.

Assassin´s Creed Odyssey: The Hunt for Medusa (Gameplay)

Kým Origins prišlo s mýtickými protivníkmi až v rámci samostatného DLC, Assassin´s Creed Odyssey sa podľa všetkého do gréckej mytológie ponorí už v základnej hre.

Vďaka tomu môžete v boji prakticky neustále využívať určité špeciálne schopnosti, najmä ak vám súboje idú a ste schopní správne útočiť či sa útokom nepriateľa včas vyhýbať. V opačnom prípade totiž adrenalín budujete len veľmi ťažko. Z novej podoby súbojov mám veľmi dobrý pocit, v tomto smere sa autori vydali výraznou RPG cestou, ktorá spolu so širšou škálou zbraní a brnení poskytuje hráčovi podstatne viac herných štýlov. Doteraz sme sa totiž mohli profilovať najmä pomocou výberu zbraní. Niekto uprednostnil rýchle čepele na boj zblízka a luk vystreľujúci niekoľko šípov naraz. Ja som si naopak v Origins obľúbil dravčí luk pre elimináciu na dlhšie vzdialenosti a dlhú a devastujúcu kopiju.

Teraz sa však každý hráč môže špecializovať nielen výberom zbraní, ale aj voľbou štyroch skillov, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnia to, ako budete Odyssey hrať. Nehovoriac tiež o používaní zbroje, ktorá je teraz opäť po vzore RPG hier rozčlenená na jednotlivé časti tela. Aj s jej pomocou budeme svojho Alexiosa či Cassandru profilovať podľa svojich preferencií. Nejaké väčšie súdy si radšej nechám do recenzie, ale z mojej skromnej ukážky som si odniesol najmä to, že súbojom zmena prospela, hoci doterajší súbojový systém bol taktiež kvalitný.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: inventár

Assassin´s Creed Odyssey pokračuje v implementácii RPG prvkov, a tak aj zbroj postavy nie je tvorená jedným predmetom, ale po novom budeme svojmu hrdinovi zháňať brnenie na nohy, ruky, či hlavu samostatne.

Rozhovory v Assassin´s Cree   d Odyssey pozmenia príbeh

Pri štarte námornej misie som tiež konečne dostal možnosť nahliadnuť do spletitej siete dialógov, podľa ktorých sa budú odvíjať nielen nasledujúce úlohy, ale predovšetkým aj vzťahy s jednotlivými postavami. Jedna kratučká misia samozrejme nedokáže odhaliť všetko, čo tieto voľby spôsobia, ale v zásade sa mi potvrdilo to, čo vývojári prezentujú vo svojich denníčkoch. Aj tu je príklon k RPG žánru viac než zrejmý, po každej odpovedi kapitána lode som totiž dostal na výber, akým spôsobom budem reagovať. Mohol som sa profilovať ako drsný Alexios, ktorý si presadí svoj názor, bez dovolenia si požičia loď a vyrazí na lov nepriateľských korábov, alebo milý spartský bojovník, ktorý myslí na dobré vzťahy, a preto mu nerobí problém kohokoľvek pochváliť.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Grécko Assassin's Creed Odyssey; screenshot: Cassandra

Obrázok 1: Vzťahy s postavami budú hrať v Assassin´s Creed Odyssey veľmi dôležitú úlohu. Obrázok 2: Osobne som zvedavý, či autori premysleli výber postavy až do takej miery, že v rámci rovnakých misií bude Alexios a Cassandra môcť reagovať odlišne. Budeme môcť prejaviť jej ženskosť?

Pretože som hral iba jednu misiu, všetky následky môjho počínania mi samozrejme zostali utajené, napriek tomu už z jedného krátkeho dialógu bolo zrejmé, že sa postoj spovedanej postavy podľa odpovedí mení. Pre sériu nový prvok (avšak v rámci RPG hier dobre známy) boli tiež možnosti rozhovor buď predčasne ukončiť s tým, že už viem všetko potrebné, alebo sa ďalej vypytovať na ďalšie podrobnosti. Rovnako tak som mohol v úplnom závere prijať ešte ďalšiu úlohu, tentoraz vedľajšiu misiu. To bolo úplne voliteľné, pričom prijatie a následné splnenie takejto misie by viedlo k zlepšeniu vzťahov s danou postavou a tým pádom významnejšiemu ovplyvneniu budúceho príbehu.

Podľa toho, ako sa budú vyvíjať rôzne vzťahy a spojenectvá, budete dostávať odlišné misie, alebo ich dokonca riešiť odlišnými spôsobmi. Stať sa tiež môže to, že rovnakú úlohu dostanete od viacerých postáv, avšak každá z nich bude chcieť niečo trochu iné. To si už však musím nechať na dlhšie hranie. Je zrejmé, že podchytiť rozdiely a novinky v Assassin´s Creed Odyssey bude vyžadovať oveľa viac času... čo vlastne znamená, že vo finále pôjde o novinky menšieho rázu. Nezostáva nám teda nič iné, než si počkať na samotnú recenziu, kde budem môcť definitívne označiť Odyssey buď za obyčajnú kópiu, či predsa len inovatívne dobrodružstvo so spoločnými rysmi s Origins. Rozuzlenie by malo prísť už 5. októbra, kedy hra vychádza na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Assassin's Creed Odyssey; screenshot: eagle vision

Jedným z prvkov, kde som nezaznamenal snáď žiadny rozdiel, je tzv. Eagle vision, ktorý už k sérii neodmysliteľne patrí.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre Assassin´s Creed Odyssey PC

Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz/AMD FX-6300 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz/AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660/Radeon R9 285 NVIDIA GeForce GTX 970/Radeon R9 290x
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

S akým herným PC na Assassin´s Creed Odyssey?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Ryzen 3 Raven

Predpokladané požiadavky:

Alza GameBox Ryzen 3 Raven

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

Assassin´s Creed Odyssey vyšiel 5. októbra 2018 na PC, PS4 a Xbox One s českými titulkami. O novinkách vás budeme informovať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13