Grafická karta a jej rozdelenie
Grafická karta je dostupná v mnohých vyhotoveniach, ktoré sa od seba líšia veľkosťou, výkonom, spotrebou a mnohými ďalšími podstatnými parametrami. Aby sme vám výber grafickej karty uľahčili, všetky dostupné modely a varianty sme podľa využitia rozdelili do prehľadných kategórií (herné, multimediálne a profesionálne).
Herné grafické karty
Herné grafické karty využijete na hranie moderných hier vo Full HD až 4K alebo na domáce spracovanie 3D grafiky a videa. Ide o rady NVIDIA GeForce RTX, GTX a AMD Radeon RX. Pokiaľ ste fanúšikmi PC tuningu, prípadne chcete vašu hernú zostavu doslova rozžiariť, v ponuke je nejedna herná grafika do PC s RGB osvetlením.
Herné grafické karty – výhody a nevýhody
- Vysoký výkon.
- Veľká operačná pamäť.
- Kvalitné chladenie.
- Prepracovaný dizajn.
- Podpora zobrazenia na viacerých monitoroch.
- Vysoká cena.
- Vyššia spotreba energie.
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX – ak to s hraním myslíte vážne
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX patrí medzi najpokročilejšie modely. Prináša veľmi vysoký výkon a ako jediná tiež moderný ray–tracing, teda umelú inteligenciu, ktorá vďaka funkcii DLSS 3.0 pridáva výkon v hrách. Podpora najmodernejšieho štandardu DirectX 12 Ultimate a ďalších skvelých funkcií bezchybne vykreslí aj najmenšie detaily herného sveta.
Chcete to najlepšie a najnovšie z radu RTX? Pozrite sa na grafické karty NVIDIA GeForce RTX 40xx.
Profesionálna grafická karta
Profesionálna grafická karta je určená do výkonných pracovných staníc, kde bežia najrôznejšie grafické programy. Vymedzujú ju rady NVIDIA Quadro a AMD FirePro. Grafická karta tohto typu má najväčšiu výhodu v rýchlosti vykonávania Double-precision výpočtov, kde nie je žiadne umelé obmedzenie rýchlosti ako pri herných GPU.
Profesionálna grafická karta – výhody a nevýhody
- Maximálny výkon a spoľahlivosť.
- Profesionálna grafická karta je ideálna pre grafické a CAD/CAM/CFD aplikácie.
- Podpora zobrazenia na viacerých monitoroch.
i
Profesionálna grafika do PC v herných benchmarkoch mnohokrát dosahuje aj lepšie výsledky ako najlepšia herná grafická karta. Platíte ale za funkcie, ktoré pri hraní hier nevyužijete, teda pomer cena/výkon nie je pre hráča veľmi výhodný.
Kancelárske a multimediálne grafické karty
Kancelárske a multimediálne grafické karty pomôžu tam, kde integrovaná grafická karta už nestačí. Hodia sa do bežných počítačov v domácnostiach a kanceláriách. Takáto grafika do PC vystačí na kancelárske aplikácie, surfovanie na internete, streamovanie videí, sledovanie filmov a hranie nenáročných hier. Svojich zástupcov v tejto kategórii má NVIDIA aj AMD.
- Vyšší výkon ako integrovaná grafická karta.
- Nízka obstarávacia cena.
- Menšie rozmery.
- Nižšia spotreba.
- Nevhodné na hranie novších hier.
- Nižší výkon.
Túžite po hraní či prácu v 4K rozlíšení? Vyberte si v kategórii Grafické karty pre 4K.
NVIDIA vs. AMD – súboj grafických titánov
NVIDIA a AMD sú americké technologické spoločnosti a ešte donedávna jediní relevantní výrobcovia dedikovaných grafických kariet. Obe spoločnosti lákajú zákazníkov na špičkové parametre, futuristické technológie, inovatívne patenty, výkonný softvér, širokú ponuku a mnoho ďalších výhod.
Grafické karty NVIDIA
Grafické karty NVIDIA nájdete vo všetkých kategóriách. Zvoliť si tak môžete špičkové karty NVIDIA GeForce® RTX™, herné GeForce® GTX, kancelárske a multimediálne GeForce GT či profesionálne varianty radu Quadro.
- Architektúra Ampere využíva 8 nm výrobný proces, čo značí vysoký výkon a špičkovú efektivitu.
- Ray-tracing je technológia simulujúca reálne odrazy a odlesky svetla.
- DLSS (Deep Learning Super Sampling) je unikátne renderovanie pomocou umelej inteligencie.
- GeForce Experience je dômyselný softvér umožňujúci detailné nastavenie grafickej karty.
Grafické karty AMD
Grafické karty AMD sú tiež dostupné naprieč celým trhom s grafickými kartami. Hráči, streameri alebo konzumenti multimédií ocenia modely AMD Radeon RX, profesionáli varianty Radeon Pro či FirePro.
- Architektúra RDNA od AMD využíva 7 nm výrobný proces. Najnovšia verzia je AMD RDNA 3.
- Radeon Freesync 2 synchronizuje obnovovaciu frekvenciu monitora a grafickej karty.
- AMD EyeFinity je technológia umožňujúca pripojenie dvoch alebo viacerých monitorov k jednej karte.
- AMD High Bandwidth Memory je pamäťová technológia rýchlejšia a úspornejšia ako DDR5.
- AMD CrossFire slúži na pripojenie až štyroch grafických kariet AMD k jednej základnej doske.
i
Zoznámte sa, grafická karta Intel Arc
Intel Arc je grafická karta spoločnosti Intel určená pre náročných hráčov, grafikov aj dizajnérov. Prináša špičkový upscaling XeSS, futuristický kodek AV1, najnovší DirectX 12, technológiu prepojenia viacerých kariet Intel Deep Link a mnoho ďalších špičkových vlastností a vylepšení.
Perfektne tichá pasívna chladená grafická karta
Pasívne chladená grafická karta neponúka brutálny výkon ani najmodernejšie technológie kariet radov RTX. Je však dostatočne výkonná pre bežné činnosti a vďaka absencii vetrákov je tiež úplne tichá.
Grafická karta – frekvencia pamäte
Grafická karta využíva svoju vlastnú operačnú pamäť, ktorej rýchlosť zásadne ovplyvňuje výkon. Vyššia frekvencia pamäte umožňuje rýchlejší presun dát medzi jadrom a RAM. S každou ďalšou generáciou pamäte GDDR sa frekvencia zdvojnásobuje. Novú kategóriu tvoria vrstvené pamäte HBM, ktoré sú integrované priamo do grafického čipu.
- GDDR5 prinášajú priepustnosť čipu 32 GB/s a vyžadujú napätie 1,35 až 1,55 V.
- GDDR5X sa môžu pochváliť priepustnosťou 48 GB/s pri napätí 1,35 V.
- GDDR6 prinášajú ďalší výkonnostný skok. Ponúkajú priepustnosť 64 GB/s a napätie 1,25 V.
- GDDR6X ponúkajú špičkové grafické karty. 84 GB/s zaručuje skutočne prvotriedny výkon pre najnáročnejších.
- HBM2 umožňujú priepustnosť na čipe 256 GB/s pri napätí 1,2 V.
- HBM3 prinášajú obrovský nárast priepustnosti (až na 665 GB/s) a napätie 0,4 V.
Pamäťová zbernica – šírka a priepustnosť
Čím je zbernica širšia, tým viac dát sa za jeden takt dostane z pamäte späť do jadra a naopak. Pre typy pamätí GDDR je šírka zbernice od 64 do 512 bitov a pre HBM2 sa šírka pohybuje od 2 048 do 4 096 bitov. Obrovský skok v šírke zbernice je spôsobený technológiou HBM, ktorá svojim vyhotovením umožňuje veľkú priepustnosť dát.
Aký je rozdiel medzi pamäťou typu GDDR a HBM?
Pamäte typu HBM bodujú predovšetkým veľmi vysokou priepustnosťou (vďaka širokej zbernici), nízkou spotrebou a tiež menšími nárokmi na miesto než pamäte typu GDDR. Ich nevýhodou je však zložitejšia inštalácia na GPU. V súčasnej dobe GDDR6 a GDDR6X do istej miery vyrovnávajú rozdiely v priepustnosti, navyše víťazia aj vďaka jednoduchšiemu nasadeniu, z hľadiska efektivity však pamäte typu HBM stále nemajú konkurenciu.
V slovníku nájdete vysvetlenie termínov pamäťová zbernica, stream procesor, FLOPS a FPS.
Chladenie alebo grafická karta v úlohe hriankovača
Ak vyberáte výkonnejšiu grafickú kartu alebo ste citliví na hučiace ventilátory, nezameriavajte sa iba na číselné parametre, ale aj na kvalitu a dimenzovanie chladiča. Multimediálne grafiky pre menšie skrine a iné priestorovo náročné inštalácie zase naopak ľahko vyfiltrujete parametrom „jednoslotový chladič“ (low-profile).
- Pasívne chladenie (bez ventilátora) je bezproblémové pri slabších multimediálnych grafických kartách. Výkonnejšie karty vyžadujú dobre riešené odvádzanie teplého vzduchu zo skrine, teda sa pre herné ani profesionálne grafiky nehodí.
- Aktívne chladenie je cenovo výhodný a spoľahlivý variant grafickej karty bez ohľadu na jej typ (určenie).
- Vodné chladenie je vhodné pre fanúšikov extrémneho taktovania a pre najvýkonnejšie grafické akcelerátory. Nie je však ideálne ho inštalovať do malých skriniek.
Grafická karta a veľkosť VRAM
Akú má grafická karta kapacitu pamäte, je dôležité pre hladký chod programov a hier s vysokými detailmi. Čím vyššia kapacita pamäte bude, tým náročnejšie aplikácie alebo hry vaša grafika zvládne. Operačná pamäť GPU sa udáva v GB.
- 4 – 6 GB majú grafické karty určené pre kancelárie, multimediálne počítače či nenáročné herné stroje.
- 6 – 12 GB ponúka široký rad grafických kariet. Od multimediálnych cez herné až po profesionálne.
- 12 a viac GB majú zvyčajne najvýkonnejšie herné alebo profesionálne grafické karty určené pre náročných používateľov.
Grafická karta a jej napájanie – pozor na výkon zdroja
Grafická karta sa napája cez zbernicu PCI Express, čo s prehľadom stačí pre bežné modely. Výkonnejšie karty väčšinou vyžadujú prídavné napájanie zo zdroja. Pri výbere preto skontrolujte, či má váš zdroj v počítači rovnaký alebo vyšší výkon, ako je odporúčaný výkon zdroja uvedený v parametroch grafickej karty.
- TDP je maximálna spotreba karty pri prevádzke v reálnych podmienkach, napríklad pri hraní hier, spracovaní 3D grafiky a podobne. Podľa nej výrobcovia dimenzujú chladenie.
Rozhranie na pripojenie grafickej karty
Aby ste mohli grafickú kartu osadiť do počítača, musí jej zodpovedať slot na základnej doske. Všeobecne používaným štandardom je v tomto smere PCI Express formátu x16. Tomuto parametru venujte zvýšenú pozornosť, predídete tým komplikáciám s kompatibilitou alebo samotnou inštaláciou grafickej karty.
Grafické karty PCIe 4.0 vs. 3.0
PCI Express 4.0 predstavuje najnovšiu evolúciu v oblasti rozširujúcich sa slotov pre počítače. Tento štandard, ktorý nadväzuje na predchádzajúcu verziu PCI Express 3.0, prináša množstvo vylepšení a inovácií. Aké sú teda hlavné rozdiely, ktoré grafické karty s PCIe 4.0. prinášajú v porovnaní s verziou 3.0.?
- PCI Express 4.0 dosahuje priepustnosť až 16 GT/s na lane, čo je dvojnásobok oproti 8 GT/s verzii 3.0, čím sa zvyšuje rýchlosť prenosu dát.
- Tento štandard ponúka dvojnásobnú šírku pásma (až 32 GB/s) v konfigurácii x16, takže je ideálny pre najnovšie grafické karty a rýchle SSD disky.
- PCI Express 4.0 je kompatibilný s PCI Express 3.0, čo umožňuje flexibilitu pri výbere komponentov.
- Napriek tomu, že poskytuje vyšší výkon, PCI Express 4.0 je navrhnutý tak, aby bol energeticky efektívnejší ako jeho predchodca.
i
Najlepšie súčasné grafické karty NVIDIA GeForce RTX 40xx alebo AMD Radeon RX vyžadujú štandard PCIe 4.0 x16. Všetky ich nájdete v kategórii Grafické karty PCI Express.
Grafická karta a jej rozhranie na pripojenie k monitoru
Na bezproblémové pripojenie k monitoru je dôležité zistiť, aké výstupy má váš monitor. Z analógových sa používa konektor VGA, z digitálnych potom DVI, HDMI alebo novší USB-C a DisplayPort (DP). Digitálne rozhranie má kvalitnejší obraz, vyššie rozlíšenie, súčasný prenos zvuku (HDMI, DP, USB-C) a dokonca aj ethernet (HDMI).
Pozor na to, aké má grafická karta rozmery
Neexistuje žiadny predpísaný rozmer, ktorý by mala mať grafická karta, preto sa môže stať, že sa vám nezmestí do skrinky. Širšie karty môžu tiež zaberať viac PCI Express slotov. Pokiaľ teda vyberáte novú grafickú kartu, uistite sa, že máte dostatočne veľkú počítačovú skrinku.
Pokiaľ zvažujete kúpu modelu s podporou zapojenia viacerých kariet v jednej základnej doske (technológie NVIDIA SLI alebo AMD CrossFireX), overte si najskôr v parametroch základnej dosky, či na nej fyzicky daný počet kariet umiestnite.
Aké unikátne technológie a funkcie prináša moderná grafická karta?
Grafická karta dnes disponuje mnohými ešte pred pár rokmi nepredstaviteľnými funkciami, ktoré sa starajú o výkon, kvalitu obrazu, pripojenie viacerých monitorov či prácu vo virtuálnej realite. Aké patria medzi tie najzaujímavejšie?
VR-Ready grafické karty
VR-Ready grafické karty majú dostatok výkonu na využitie vo virtuálnej realite. Vyskúšajte si futuristický herný zážitok, modelujte stroje či súčiastky alebo sa vydajte na odľahlé miesta na našej planéte, na ktoré by ste sa inak nedostali. Iba s VR-Ready grafickými kartami NVIDIA či AMD.
Externá grafická karta pre notebooky a grafické boxy
Externá grafická karta do notebooku a externé grafické boxy umožňujú pripojiť výkonné desktopové karty aj k notebookom. Tieto dômyselné herné boxy sa najčastejšie k notebookom pripájajú pomocou USB-C/Thunderboltu.
Grafické karty a taktovanie – aké sú možnosti?
Vyššia taktovacia frekvencia grafického jadra (GPU) a pamätí zaistí vyšší výkon v hrách. Pokiaľ sa nebudete púšťať do extrémneho používateľského pretaktovania, vystačíte si so základným továrenským ventilátorom, ktorý je na karte od výrobcu. Aké sú teda možnosti taktovania grafických kariet?
- Automatické pretaktovanie (Boost) sa používa pri požiadavke na maximálny výkon, kedy si grafika do PC navyšuje frekvenciu jadra sama.
- Továrenské pretaktovanie zvoľte, pokiaľ sa do taktovania sami púšťať nechcete, ale napriek tomu by ste z grafickej karty radi vytlačili niečo navyše. Všetko zvládnete v aplikácii od výrobcu a nemusíte sa báť, že niečo pokazíte. Poznáte ich podľa prívlastku OC, SC, Gaming X a podobne.
- Používateľské pretaktovanie vykonáva používateľ sám pomocou špecializovaného softvéru. Je vhodné skôr pre nadšencov a vyžaduje následné testovanie ďalším programom.
Kvalitne chladené a na taktovanie pripravené varianty nájdete v kategórii Grafické karty na overclocking.
Ray-Tracing v hrách a DirectX 12 – umocnite svoj herný zážitok
Grafická karta s podporou Ray-Tracingu, čo je nový spôsob vykresľovania obrazu pomocou sledovania lúčov svetla, posunie váš herný zážitok na úplne novú úroveň. Aktuálne ho podporujú iba karty GeForce RTX. Ray-Tracing musí však podporovať aj samotná hra a nezaobídete sa bez nainštalovaného rozhrania DirectX 12.
i
Pri kúpe grafickej karty sa pozrite aj na káble, chladenie či iné príslušenstvo.