Čo je harddisk?
Harddisk alebo pevný disk je základným počítačovým komponentom, ktorý má na starosti ukladanie a prístup k dátam. Pri jeho výbere zvážte jeho kapacitu, rýchlosť otáčok a typ rozhrania. Na výber máte z niekoľkých rôznych typov diskov, každý sa hodí na iné využitie a má svoje výhody:
- Interný disk využijete, ak skladáte počítač alebo potrebujete rozšíriť jeho úložný priestor. Ide ako o harddisk do PC, tak aj o pevný disk do notebooku.
- Externý disk sa hodí na ukladanie a zálohovanie dát, ako sú filmy, fotky alebo hudba. Dá sa pripojiť aj k televízii či konzole zvyčajne prostredníctvom USB.
- SSD disk je obľúbený vďaka svojej rýchlosti zápisu, prístupu k informáciám a čítaniu, čím zrýchľuje chod aplikácií aj systému.
- NAS – inteligentné dátové úložiská ponúkajú ukladanie a zdieľanie dát z viacerých zariadení, streamovanie aj napojenie na cloud, čo ocenia smart domácnosti aj firmy.
Akú kapacitu zvoliť, keď vyberáte pevný disk?
Zaujíma vás, akú kapacitu zvoliť, keď vyberáte pevný disk? V dnešnej dobe, keď videá, hudba, fotky, počítačové hry aj niektoré ďalšie aplikácie dosahujú excelentnú kvalitu, všetky tieto dáta zároveň zaberajú obrovské množstvo z kapacity disku. Preto sa stalo veľmi bežnou praxou zaobstarať si so základnou zostavou minimálne pevný disk 1 TB. V prípade, keď máte napríklad hardisk do notebooku s veľkosťou 500 GB, odporúčame prikúpiť si ďalšie diskové úložisko s väčšou kapacitou alebo si dodatočne zaobstarať externý harddisk 1 TB. Pre predstavu, koľko sa vám naň zmestí dát, pre vás máme nasledujúcu tabuľku:
Kapacita |
Video (DVD) |
Hudba (mp3) |
Fotky (JPG) |
120 GB |
25 filmov |
24 000 pesničiek |
30 000 snímok |
500 GB |
106 filmov |
100 000 pesničiek |
128 000 snímok |
1 TB = 1 000 GB |
212 filmov |
200 000 pesničiek |
256 000 snímok |
2 TB = 2 000 GB |
425 filmov |
400 000 pesničiek |
512 000 snímok |
---|
Zháňate harddisk 2 TB a viac? Zoraďte si pevné disky podľa kapacity. Už ste si prezreli príslušenstvo, ako sú ochranné puzdrá a odolné boxy na externý pevný disk alebo šuplíky a rámčeky na harddisk do PC? Pokiaľ nie, tak je práve ten správny čas.
Pevný disk: Aké typy sú k dispozícii?
V kontexte terajších technológií sú k dispozícii tri typy pevných diskov. Poslednou dobou zažívajú veľký boom SSD disky, ktoré mali byť nástupcami klasických HDD a napriek tomu táto nová technológia doteraz úplne nenahradila tú staršiu. Každá má totiž používateľom čo ponúknuť.
SSD disk (Solid State Drive)
SSD disk je založený na modernej technológii NAND Flash, ktorá na ukladanie dát využíva tranzistory. Tieto disky sú veľmi rýchle a neobsahujú pohyblivé časti, čo má pozitívny vplyv na odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Vďaka svojej vysokej rýchlosti sú používané ako pevné disky pre operačné systémy a najpoužívanejšie aplikácie.
- Rýchlosť zápisu a čítania,
- bez mechanických častí, ktoré by sa mohli poškodiť,
- tichý chod,
- spotrebuje menej elektriny.
- Za väčšie kapacity si priplatíte,
- zatiaľ sa nevyrába v tak veľkých kapacitách ako HDD,
- má obmedzenú životnosť.
HDD disk (Hard Disk Drive)
HDD disk je známou klasikou, kedy sa dáta ukladajú na rotujúce platne pomocou magnetickej indukcie. Jeho najväčšou výhodou je nízka cena. V porovnaní so SSD diskom je HDD disk ale výrazne pomalší. V moderných zostavách obhajuje svoje osadenie na pozícii úložiska pre dáta alebo málo používané programy.
- Ponúka až obrovské úložné kapacity,
- skvelý pomer ceny za 1 GB úložného priestoru,
- dlhšia životnosť.
- V porovnaní so SSD je pomalší,
- mechanické časti sa môžu poškodiť,
- HDD disk spotrebuje viac elektriny ako SSD,
- je hlučnejší.
SSHD disk (Solid State Hybrid Drive)
SSHD disk (hybridný disk) kombinuje obe populárne technológie. Jediné puzdro obsahuje hlavný HDD disk, ktorému sekunduje menší SSD slúžiaci ako veľká cache pamäť. Do neho sú dáta presúvané automaticky podľa početnosti ich využívania. Ide o dobrý kompromis, napríklad ak máte v notebooku iba jednu pozíciu a chcete čo najrýchlejší pevný disk.
- Dobrý pomer cena/výkon/kapacita.
- Mechanická časť sa môže poškodiť,
- má vyššiu spotrebu v porovnaní s klasickým SSD,
- je hlučnejší.
Čo je lepšie – SSD, alebo HDD disk?
Na otázku, či je lepší SSD, alebo HDD disk sa nedá jednoznačne odpovedať. Každý má svoje výhody aj nevýhody. HDD disk môže ponúknuť najväčšie kapacity úložiska a zároveň je stále cenovo veľmi dostupný. Jeho životnosť nie je ovplyvnená množstvom zápisov a premazávania. Na archiváciu veľkého množstva dát, ktoré pravidelne nepotrebujete, je ideálnou voľbou. SSD harddisk skvele využijete pre operačné systémy a každá nainštalovaná aplikácia vám na ňom pobeží veľmi rýchlo. Životnosť týchto diskov je obmedzená počtom zápisov do pamäte bunky, teda niekoľko tisíc zápisových cyklov (záleží na druhu bunky).
Pevný disk a jeho rýchlosť: Čítanie a zápis
Rýchlosť čítania, akú má pevný disk, je rýchlosť, akou je zariadenie schopné sprístupniť uložené dáta. Zápis naopak hovorí, ako rýchlo disk dokáže dáta prijať a uložiť. Na poli rýchlosti jednoznačne dominujú SSD disky nad diskmi platňovými.
- Rýchlosť otáčok HDD disku udáva, ako rýchlo sa mechanické pevné disky otáčajú. Ide o jeden z hlavných faktorov majúcich zásadný vplyv na rýchlosť disku. Počet otáčok je priamo úmerný rýchlosti, ale aj hlučnosti a nepriamo úmerný životnosti.
- Vyrovnávacia pamäť disku alebo cache je rýchla pamäť vnútri pevného disku. Jej úlohou je zrýchliť prácu harddisku uchovaním vybraných dát. Vyššia vyrovnávacia pamäť sa na rýchlosti disku prejaví spravidla pozitívne.
Harddisk má množstvo špeciálnych funkcií
Harddisk môže mať aj množstvo ďalších špeciálnych funkcií.
- TRIM zaisťuje čo najvyššiu rýchlosť zápisu SSD disku. Po mazaní dát sa bežne odstránia iba informácie o ich prítomnosti, reálny obsah je zmazaný až pri prepísaní, čo je pomerne zdĺhavý proces. TRIM zaistí, že po zmazaní dát sú bunky SSD uvoľnené pre nový čistý zápis.
- RAID umožňuje radenie diskov do polí. Primárnym cieľom zapojenia RAID je ochrana uložených dát, niektoré typy RAID však môžu mať aj kladný efekt na rýchlosť.
- Advanced Format sa vzťahuje k mechanickým pevným diskom. Jej dosiahnutým cieľom je vyššia hustota dát na disku, ktorú zaisťuje uchovávaním dát vo väčších sektoroch.
Ako môžem pevný disk pripojiť?
Čo sa týka pripojenia, pevný disk je možné pripojiť buď externe, alebo interne.
Disk a externé rozhranie
Externé rozhranie predstavuje pripojenie pomocou USB, eSATA, FireWire, LAN, Thunderbolt 3 a WiFi.
- USB 2.0 nie je najstaršou, ale už zastaranou verziou USB. Pre rýchle SSD disky teda ide o nerelevantnú technológiu, ktorá úplne degraduje ich potenciál.
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) vás môže zmiasť zavádzajúcim značením. USB 3.2 Gen 1 je staré dobré USB 3.0 (3.1 Gen 1), o ktorom sa dnes v určitých kontextoch referuje práve týmto novým spôsobom. Rozhranie USB 3.2 Gen 1 je schopné rýchlostne uspokojiť väčšinu externých SSD diskov.
- USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ponúka dvojnásobnú prenosovú rýchlosť v porovnaní s Gen 1, a navyše umožňuje až 100 W napájanie.
- USB-C veľkostne zhruba zodpovedá dobre známemu microUSB, na rozdiel od neho však poskytuje množstvo výhod, ktoré z neho robia konektor budúcnosti. Najvšeobecnejšie z nich je jeho symetrický tvar, vďaka ktorému konektor vždy zapojíte na prvý pokus. Zároveň USB-C umožňuje podporu všetkých štandardov USB vrátane USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2). USB-C tiež dokáže obsluhovať sieťové pripojenie cez Ethernet a prenos obrazu s využitím HDMI 2.0.
i
Niekedy je možné disk pripojiť k vašej domácej sieti (cez LAN kábel alebo WiFi). K vašim súborom sa potom dostanete aj vzdialene cez sieť. Navyše môžete dáta zdieľať viacerým používateľom naraz.
- eSATA je rozhranie, ktoré sa preslávilo ako rýchlejšia alternatíva k USB verzii 2.0, posledná revízia tejto zbernice ho však už zatieňuje, preto sa od neho ustupuje.
- FireWire dnes už taktiež nepatrí medzi hojne využívané rozhrania. Pôvod má v pripájaní videokamier, dnes je však rýchlosťami USB s prehľadom prekonaný.
- LAN označujú dátové úložiská, ktoré je možné pomocou štandardného konektora RJ-45 a zbernice Ethernet pripojiť do miestnej siete, aby mohli fungovať ako NAS.
- Thunderbolt 3 je momentálne jediné alternatívne rozhranie, ktoré rýchlo prekonáva USB 3.2 Gen 2. Pripája sa pomocou konektora USB-C a dokáže prenášať aj obraz pomocou zahrnutého DisplayPort 1.2.
- WiFi v pevných diskoch umožňuje komunikovať bezdrôtovo, čo môže v niektorých situáciách výrazne uľahčiť prácu.
Rozhranie |
Maximálna prenosová rýchlosť |
USB 2.0 |
60 MB/s |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen1) |
625 MB/s |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen2) |
1 250 MB/s |
eSATA |
375 MB/s |
FireWire |
100 MB/s |
LAN |
125 MB/s (Gigabit Ethernet) – 1 250 MB/s (10 Gigabit Ethernet) |
Thunerbolt 3 |
5 000 MB/s |
---|
Hardisk a interné rozhranie
Druhou možnosťou, ako pripojiť hardisk, je pomocou interného rozhrania.
- SATA II už značne zaostáva, preto by ste sa mu mali, pokiaľ je to možné, vyhnúť a zvoliť niektorú z novších možností pripojenia interných pevných diskov.
- SATA III je dnes zaužívané rozhranie pre pripojenie interných diskov. Niektoré moderné SSD disky však už rýchlo prekonávajú možnosti zbernice SATA, ktorá využíva komunikačné rozhranie AHCI optimalizované predovšetkým pre oveľa pomalší HDD disk.
- SAS je sériový nástupca paralelného rozhrania SCSI. Jeho cieľovým nasadením sú predovšetkým serverové harddisky.
- M.2 (SATA) ako formát sme si predstavili vyššie. Sám o sebe nezaručuje vyššie rýchlosti. Formátu M.2 môžu nadobúdať aj disky komunikujúce cez staršiu zbernicu SATA, ich rýchlosti sú tým ale výrazne obmedzené.
- M.2 (NVMe) je komunikačné rozhranie, ktoré nahradilo zastarané AHCI a napĺňa potreby rýchlych SSD diskov oveľa lepšie. Jeho najväčšou výhodou je umožnenie vysokorýchlostného paralelného prenosu dát cez zbernicu PCI-Express. SSD disky využívajúce protokol NVMe sú najrýchlejšími úložiskami, ktoré si je možné dopriať.
i
Pred tým, než zakúpite interný hardisk, si skontrolujte, aké rozhranie podporuje vaša základná doska.
- PCIe SSD disky sú vlastne NVMe SSD disky, ktoré namiesto špecializovaného M.2 slotu využívajú všeobecný konektor zbernice PCI Express 3.0 ×4, komunikujú teda pomocou štyroch liniek. Existujú taktiež redukčné karty, cez ktoré je možné M.2 SSD pripojiť do slotu PCIe.
- U.2 U.2 konektor dokáže pripojiť 2,5" SSD hardisky pomocou štandardu NVMe, a zaistiť tak vysoké rýchlosti aj pre ne. Pokiaľ vaša základná doska konektorom U.2 nedisponuje, je možné ho pripojiť cez redukciu konektorom M.2.
- mSATA je akýmsi duchovným predchodcom formátu SSD diskov M.2. Z názvu vyplýva, že komunikuje pomocou zbernice SATA, takže sa na tento formát vzťahujú všetky jej obmedzenia. Výhodou sú iba menšie rozmery. Neteší sa prílišnej popularite a so štandardnými konektormi SATA nie je kompatibilný, preto radšej dvakrát skontrolujte, či váš počítač týmto špecializovaným slotom disponuje.
Rozhranie |
Maximálna prenosová rýchlosť* |
SATA II |
300 MB/s |
SATA III |
600 MB/s |
mSATA |
600 MB/s |
SAS |
1 200 MB/s |
M.2 (SATA) |
600 MB/s |
M.2 (NVMe) |
4 000 MB/s |
PCIe |
4 000 MB/s |
U.2 |
4 000 MB/s |
---|
*Ide o teoretickú maximálnu rýchlosť rozhrania. Reálna rýchlosť býva nižšia v závislosti od typu disku, radiča, ovládača alebo tiež od typu presúvaných dát. Jeden súbor je prenesený rýchlejšie, než zložka malých súborov.
Harddisk môže mať rôzne formáty (form factor)
Ďalším kritériom, ak vyberáte harddisk, je jeho formát.
- 3,5" je štandardný formát pevných diskov používaný vo väčšine desktopových a serverových nasadení.
- 2,5" predstavuje zmenšený formát harddiskov, ktorý sa používa predovšetkým v notebookoch, nič ale väčšinou nebráni ani dosadeniu do štandardného počítača. Menšie rozmery sú obvykle vykúpené vyššou cenou alebo nižšou rýchlosťou.
- M.2 bol vytvorený pre SSD hardisky. Tie sa v jeho prípade usadzujú priamo do špecializovaného slotu na základnej doske. Najväčšou výhodou sú miniatúrne rozmery a rýchlostný potenciál ďaleko presahujúci staršie riešenie.
Nadšencom, ktorí si sami skladajú zostavu, odporúčame využiť náš PC konfigurátor.