Obnoviť stránku

Shadow of the Tomb Raider (ANALÝZA) – Test vplyvu nastavenia detailov na výkon

Aktualizované

Shadow of the Tomb Raider je záverečným dielom novej trilógie hier so slávnou archeologičkou Larou Croft. Zo všetkých troch dielov prináša najlepšiu grafickú stránku, a tým aj teoreticky najvyššie nároky na výkon grafickej karty. Aby sme vám uľahčili prácu s nastavením detailov na slabších grafických kartách, prinášame podrobný test ich vplyvu na kvalitu obrazu a tiež výkon. Vedeli ste napríklad, že niektoré nastaviteľné detaily môžu mať naozaj výrazný vplyv na kvalitu obrazu bez adekvátneho zvýšenia výkonu? V našom rozbore odhalíme, s akým nastavením má cenu sa trošku pohrať a ktoré je naopak lepšie ponechať bezo zmien!

Shadow of the Tomb Raider, nastavenie hry

Shadow of the Tomb Raider (ANALÝZA) – OBSAH

  1. Shadow of the Tomb Raider – Lara Croft ešte krajšia ako minule
  2. Oficiálne požiadavky na hardvér pre PC verziu Shadow of the Tomb Raider
  3. Ako a na čom Shadow of the Tomb Raider testujeme?
  4. Možnosti nastavenia grafiky v Shadow of the Tomb Raider
  5. Test vplyvu rozlíšenia na výkon v Shadow of the Tomb Raider
  6. Test vplyvu vyhladzovania hrán na výkon v Shadow of the Tomb Raider
  7. Test vplyvu celkových detailov na výkon v Shadow of the Tomb Raider
  8. Test vplyvu jednotlivých detailov na výkon v Shadow of the Tomb Raider
  9. Shadow of the Tomb Raider – súboj AMD vs. NVIDIA
  10. Hodnotenie technickej stránky Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider – Lara Croft ešte krajšia ako minule

Shadow of the Tomb Raider vychádza približne dva a pol roka po predchádzajúcom dieli Rise of the Tomb Raider. Ten priniesol vskutku pekný zážitok. Ako prostredie hry, tak samotná Lara boli vykreslené v úžasných detailoch. Tomu ale tiež zodpovedali vysoké nároky hry. Hra bola náročná nielen na výkon grafickej karty, ale aj na kapacitu jej pamäti. Ide o jednu z prvých hier, kde sa napríklad 3 GB GTX 1060 znateľne prepadá pod svoju 6 GB kolegyňu. Shadow of the Tomb Raider s lepšou grafikou na tom bude určite podobne – ale nepredbiehajme.

i Perfektné grafické spracovanie a skvelá hrateľnosť si na akčnej adventúre Shadow of the Tomb Raider bohužiaľ vybrali svoju daň v podobe niekoľkých menších, avšak nie úplne zanedbateľných nedostatkov. O aké chybičky na kráse konkrétne ide? Dozviete sa v našej recenzii Shadow of the Tomb Raider!

Shadow of the Tomb Raider beží na zhodnom engine ako v predchádzajúcich dieloch: Foundation Engine. Ten bol samozrejme výrazne upravený, aby využíval možnosť dnešných grafických kariet (ale aj herných konzol, na ktoré hra vychádza) na maximum. Úpravy sa dočkala hlavne správa grafickej pamäte. Shadow of the Tomb Raider ponúka detailnejšie prostredie, a pritom nároky na pamäť sú dokonca aj mierne nižšie.

Shadow of the Tomb Raider, screenshot 1 Shadow of the Tomb Raider, screenshot 2

Obrázok 1: Detaily hlavnej hrdinky sú takmer na fotorealistickej úrovni. Tak pekné pred niekoľkými rokmi neboli ani CGI animácie. Obrázok 2: Prostredie hry je tiež miestami doslova pastva pre oči.

Shadow of the Tomb Raider sme na PC najskôr skúšali hrať s maximálnymi detailmi na grafickej karte GeForce GTX 1080 Ti. Z tohto nastavenia pochádzajú aj predchádzajúce sprievodné obrázky, a môžete teda vidieť, ako hra vyzerá na maximálnom možnom nastavení. A je naozaj na čo sa pozerať. Po chvíli hrania bolo jasné, že toto je asi najkrajšia hra, ktorú sme do tejto doby hrali. O to viac prekvapujúce bolo sledovať nároky na grafickú kartu. Hra sa totiž hýbala nečakane svižne v maximálnych možných detailoch.

Test jednotlivých detailov prebehol na slabšej GeForce GTX 1060. Pretože ide o príbehovú hru, ktorá má skôr lineárny priebeh, prebiehalo testovanie detailov priamo počas samotného hrania. Overenie technickej stránky a vplyvu jednotlivých detailov tak bolo nepatrne náročnejšie, aby sme vám ukázali vhodné príklady nastavenia jednotlivých detailov.

Oficiálne požiadavky na hardvér pre PC verziu Shadow of the Tomb Raider

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i3-3220 3.3GHz alebo AMD FX-4300Intel Core i7-4770K alebo AMD Ryzen 5 1600
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 1050 alebo Radeon R9 380NVIDIA GeForce GTX 1060 alebo AMD RX 480
DirectXDirectX 11.0DirectX 12.0
Operačná pamäť8 GB16 GB
Pevný disk40 GB40 GB

S akým herným PC na Shadow of the Tomb Raider?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Ryzen 3 Raven

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox Ryzen 3 Raven

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

Ako a na čom Shadow of the Tomb Raider testujeme?

Testovacia zostava poskytuje dostatočný výkon procesora a kapacitu pamäte na detekciu nárokov a požiadaviek Shadow of the Tomb Raider. Systém a testované hry sú nainštalované na rýchly SSD disk v slote M.2. Tým je zaručené, že zvyšok PC nebude obmedzovať výkon hry. Pokiaľ by hra mala neprimerané nároky na nejakú časť zostavy (výkon procesora, pamäť ...), určite vás na to upozorníme.

Testovacia zostava

Grafické karty využité pri testovaní sú mainstreamové modely od AMD a NVIDIA v podobnej výkonovej hladine. Ide o GeForce GTX 1060 a Radeon RX 580. Tieto dve karty sú využité pri testovaní vplyvu jednotlivých detailov na výkon a obraz. Aj na nich môžeme overiť prípadné rozdiely v nastavení detailov alebo kvalite obrazu pri rovnakom nastavení detailov.

Grafické karty využité pri testovaní

Ďalej v teste Shadow of the Tomb Raider využívame aj herný hi-endový model, grafickú kartu s čipom GeForce GTX 1080 Ti. Táto grafická karta slúži na referenčné porovnanie s ďalšími titulmi pri testovaní UHD (3 840 × 2 160) rozlíšenie a tiež na celkové hodnotenie optimalizácie. Vďaka dostatočnej veľkosti videopamäte môžeme detegovať aj nároky hry na pamäť. Pri všetkých grafických kariet je obmedzená ich funkcia dynamického riadenia frekvencie na úplné minimum.

Možnosti nastavenia grafiky v Shadow of the Tomb Raider

Grafické nastavenie Shadow of the Tomb Raider nájdeme hneď po spustení hry. Rovnako ako predchádzajúce diely, hra obsahuje tzv. launcher (spúšťač), z ktorého sa ešte len spustí samotná hra. Detaily je potom možné nastaviť aj priamo v hre, takže tento spúšťač možno brať ako akúsi poistku. Napríklad keď nastavíte také detaily, ktoré váš počítač neustojí a hra spadne vždy po spustení. Jednotlivé položky menu môžeme vidieť na nasledujúcich obrázkoch.

Shadow of the Tomb Raider, menu Display Shadow of the Tomb Raider, menu Graphics Shadow of the Tomb Raider, nastaveni grafiky in-game

Obrázok 1 a 2: Nastavenie grafiky v Shadow of the Tomb Raider je rozdelené na dve sekcie. Display a Graphics. Obrázok 3: Rovnaké možnosti nastavenia nájdeme aj priamo v hre.

Najskôr sa pozrieme na vplyv rozlíšenia, kedy vyskúšame všetky grafické karty. Môžete si tak medzi sebou porovnať ako ich výkon, tak aj škálovanie pri znižovaní rozlíšenia. Tým sa overí aj prípadný CPU limit hry, a teda aj citlivosť hry na slabšie procesory. Potom si prejdeme jednotlivé detaily, kde vyskúšame všetky úrovne, a v porovnávacích obrázkoch vám ukážeme rozdiel medzi maximálnym a minimálnym nastavením jednotlivých detailov.

Test vplyvu rozlíšenia na výkon v Shadow of the Tomb Raider

Na testovanie vplyvu rozlíšenia sme využili všetky grafické karty a otestovali sme ich v rovnakej scéne. Tá pochádza priamo z náročnej scény v hre, nie z integrovaného benchmarku výkonu, zabudovaného v Shadow of the Tomb Raider.

Shadow of the Tomb Raider, vplyv rozlíšenia na GTX 1060 Shadow of the Tomb Raider, vplyv rozlíšenia na RX 580

Shadow of the Tomb Raider beží na GeForce GTX 1060 a Radeone RX 580 veľmi podobne. S nepatrným náskokom vedie Radeon, ale nejde o nijako rozhodujúci rozdiel. Testovali sme opäť scénu priamo v hre, a nie integrovaný benchmark. Ide o jednu z náročnejších rozhľahlých scén. Hra vám teda väčšinu času pobeží rovnako, alebo lepšie. Obe grafické karty bežali pod API DirectX 12. Na rozdiel medzi API DX 11 a DX 12 sa pozrieme ďalej.

Hra bežala v rozlíšení 1 920 × 1 080 celkom svižne, nešlo o stabilných 60 fps, ale tiež sa hra nikdy neprepadala pod 40 fps. Ponúkala po celú dobu hrania a testovania stabilný výkon bez výrazných skokov. To svedčí len a len o podarenej optimalizácii. Aj tak ale nejde o vysoké fps, a preto bolo na rozbor zvolené toto rozlíšenie. Vyššie rozlíšenie 2 560 × 1 440 je už na hranici dobrej hrateľnosti.

Shadow of the Tomb Raider, vplyv rozlíšenia na GTX 1080 Ti

Grafická karta GeForce GTX 1080 Ti ponúka ako zástupca hi-endu odlišnú úroveň výkonu, s prehľadom stačí na rozlíšenie 2 560 × 1 440 a relatívne dobre si zahráte aj v UHD rozlíšení. To všetko pri najvyšších detailoch s vyhladzovaním hrán TAA.

GeForce GTX 1080Ti nám aj v nižších rozlíšeniach ukazuje, že hra nie je nijako výrazne limitovaná procesorom a je schopná aj v náročnej rozľahlej scéne prekonať hranicu 100 fps. Testovanie GTX 1080 Ti v rozlíšení 1 366 × 768 nám má len ukázať, kde ležia hranice limitácie procesora (alebo enginu hry).

Test vplyvu vyhladzovania hrán na výkon v Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider, na rozdiel od predchádzajúcich dielov, podporuje len a len post-processing metódy vyhladzovania hrán. Je tu k dispozícii aj SMAA 4x, ktoré by malo kombinovať SMAA, TAA a údajne multi-sampling (MSAA).

Shadow of the Tomb Raider, Vyhladzovanie hrán

Test vyhladzovania hrán ukazuje na stály a nemenný fakt, že post-processingové metódy vyhladzovania hrán neznižujú výkon príliš znateľne. Bohužiaľ ale do obrazu nepridávajú žiadnu novú informáciu a len inteligentne rozmazávajú hrany na hotovom renderi. Iba SMAA 4x má výrazný pokles výkonu. To vzhľadom na minimálny vplyv na obraz nie je dobré a tejto metóde vyhladzovania hrán sa vyhnite. V tomto smere sme zvedaví, čo prinesie nová metóda DLSS od NVIDIA na nových GeForce RTX, tá by už chýbajúce informácie v obraze mala dopočítavať a Shadow of the Tomb Raider by už čoskoro mal získať patch, ktorý prinesie nielen ray tracing, ale aj DLSS.

Vplyv na obraz môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. Najostrejší obraz je logicky bez vyhladzovania hrán, ale tiež je všetko zubaté a v pohybe celý obraz šumí. Na druhom mieste v ostrosti sa umiestnilo klasické SMAA. To síce krásne vyhladí hrany na statickom obraze, v pohybe je však možné pozorovať typický šum. Až TAA s SMAA T2x ponúka redukovaný šum pohybu, ale aj už výrazne rozmazávajú obraz. Vďaka vyššiemu výkonu je vhodnejšie voliť metódu TAA, SMAA T2x je rovnako rozmazané a mierne lepšie vyhladenie hrán nie je príliš znateľné.

Shadow of the Tomb Raider; Antialiasing porovnání

Z ľavej strany postupne metódy: Bez vyhladzovania, SMAA, TAA

Test vplyvu celkových detailov na výkon v Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider umožňuje nastaviť úroveň detailov pomocou preddefinovaných profilov. To je pohodlné pre rýchle prenastavenie detailov, napríklad kvôli nedostatku výkonu. Nevýhodou je, že sa môže znížiť aj kvalita niektorého detailu, čo výrazne ovplyvní obraz, ale výkon sa nezvýši adekvátne (často sa takto správa nastavenie geometrie a LoD).

Shadow of the Tomb Raider: Prednastavené úrovne detailov

Nájdeme tu nastavenie úrovní detailov: Highest, High, Medium, Low a Lowest. Vplyv jednotlivých nastavení môžete vidieť na nasledujúcom grafe.

Shadow of the Tomb Raider, Kvalita grafiky

Je celkom prekvapujúce, že škálovanie výkonu nie je príliš výrazné. Áno, ide o takmer dvojnásobné zvýšenie výkonu, ale s prihliadnutím na screenshoty z jednotlivých nastavení je vidieť, že pokles obrazovej kvality je neadekvátny. Úrovne Low a Lowest navyše výrazne zhoršujú kvalitu textúr a AF. Teda položky, ktoré výkon ovplyvňujú minimálne (ak máte grafickú kartu s viac ako 4 GB VRAM).

V hre Shadow of the Tomb Raider teda odporúčame detaily nastavovať individuálne. Profily až príliš orezávajú kvalitu, ako ukazujú nasledujúce obrázky. Vpravo je vždy nastavenie Highest a vľavo ostatné úrovne detailov. Posuvníkom si potom môžete porovnať jednotlivé časti obrazu.

Detaily Highest Kvalita: Highest
Detaily High Kvalita: High

Detaily Highest Kvalita: Highest
Detaily Medium Kvalita: Medium

Detaily Highest Kvalita: Highest
Detaily Low Kvalita: Low

Detaily Highest Kvalita: Highest
Detaily Lowest Kvalita: Lowest

Test vplyvu jednotlivých detailov na výkon v Shadow of the Tomb Raider

Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: DirectX 12 vs. DirectX 11

Prvý detail, ktorý môže mať vplyv na výkon, je voľba API. Hra podporuje ako DirectX 11, tak aj relatívne nový DirectX 12. Rozdiely v kvalite grafiky nie sú žiadne. Skúšal som hneď niekoľko scén a vždy bol obraz zhodný len s minimálnym rozdielom (mierne odlišné AO). V prípade výkonu je to podobné, platí to však len pre GeForce GTX 1060 s maximálnymi detailmi. Tá podávala pod oboma API zhodný výkon (55 fps vs. 56 fps). Na Radeone bol ale rozdiel viac badateľný. Ten v DirectX 11 ukazoval v zhodnej scéne 57 fps, ale pri aktivácii DirectX 12 sa vyšvihol až na 61 fps.

Najväčší rozdiel bol pozorovateľný na GeForce GTX 1080Ti, na ktorej sme hrali väčšinu hry. V niektorých scénach (hlavne neskôr v Hidden City) padal výkon aj pod 60 fps v rozlíšení 1 920 × 1 080! Pri aktivácii DirectX 12 bežala zhodná scéna nad 90 fps. Je teda vidieť, že v niektorých scénach si engine potrpí na vysoký API overhead. Ak hráte pod Windows 10, je jasnou voľbou DirectX 12. U slabších grafických kariet je to jedno, ale ak chcete zo svojej GTX 1080 alebo RTX 2080 dostať maximálny výkon, bez DirectX 12 hru nehrajte. Rozdiel môže v nižších rozlíšeniach dosahovať dvojnásobok výkonu.

Shadow of the Tomb Raider – API Nastavenie: DirectX 12
Shadow of the Tomb Raider – API Nastavenie: DirectX 11 – 59 fps – 59 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Kvalita textúr (Texture Quality)

Kvalita textúr u prevažnej väčšiny hier nikdy výrazne neovplyvňuje výkon. Platí to hlavne v prípade, keď hráte na grafickej karte s dostatočnou kapacitou pamäte. V opačnom prípade sa kvalitu textúr oplatí znížiť. Shadow of the Tomb Raider na maximálne detaily vyžaduje približne 4,5 až 5 GB pamäte. Rozdiel vo výkone je na 6GB GTX 1060 minimálna – 63 fps vs. 64 fps. U grafických kariet s menej ako 4 GB VRAM ale odporúčime detaily textúr znížiť.

Shadow of the Tomb Raider – Texture Quality Nastavenie: Ultra – 63 fps/4 700 MB
Shadow of the Tomb Raider – Texture Quality Nastavenie: Low – 59 fps/2 800 MB


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Filtrácia textúr (Anisotropic Filtering)

Filtrácia textúr ovplyvňuje kvalitu všetkých povrchov zobrazených pod nejakým uhlom. Najlepší obraz dosiahnete nastavením úrovne 16x Anisotropic. Vzhľadom na zanedbateľný vplyv na výkon nie je dôvod nastavovať čokoľvek nižšie. Výsledok 55 fps vs. 56 fps hovorí za všetko.

Shadow of the Tomb Raider – Texture Filtering Nastavenie: 16x Anisotropic – 55 fps
Shadow of the Tomb Raider – Texture Filtering Nastavenie: Trilinear – 56 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Kvalita tieňov (Shadow Quality)

Kvalita tieňov má vždy výrazný vplyv na kvalitu obrazu a na výkon. V Shadow of the Tomb Raider je nastavenie tieňov zvláštne. Znižovaním kvality sa ich kvalita príliš nezhorší. Pokiaľ chcete ušetriť pár percent výkonu (približne 63 fps vs. 67 fps), nastavte tiene na úroveň Low. Ak nebudete obraz príliš skúmať, rozdiel ani nepostrehnete. Najväčší skok tak potom nastane až pri ich vypnutí. Obraz však potom utrpí obrovskú ranu – hráte úplne inú hru. Výkon ale vyskočí na 75 fps z pôvodných 63.

Shadow of the Tomb Raider – Shadow Quality Nastavenie: Ultra – 63 fps
Shadow of the Tomb Raider – Shadow Quality Nastavenie: Off – 75 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Zatienenie okolím (Ambient Occlusion)

Efekt Ambient Occlusion (zatienenie okolím) môžete vidieť v akejkoľvek dnešnej hre. Ide o základný prvok, ktorý zlepšuje tieňovanie scény. Pridáva tiene do kútov, záhybov a do okolia predmetov. V Shadow of the Tomb Raider sú k dispozícii dve metódy. BTAO – ktoré obsahuje napríklad aj konzolová verzia, a kvalitnejšie HBAO+. Pokles výkonu pri aktivácii aj najlepšieho HBAO+ nie je nijako drastický – 59 fps vs. 63 fps. A BTAO sa umiestňuje presne uprostred. Pokiaľ chcete mierne ušetriť výkon, nechajte nastavenie na BTAO, inak si doprajte plnohodnotné HBAO+.

Shadow of the Tomb Raider – Ambient Occlusion Nastavenie: HBAO+ – 59 fps
Shadow of the Tomb Raider – Ambient Occlusion Nastavenie: Off – 63 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Hĺbka ostrosti (Depth of Field)

Aktivuje alebo deaktivuje efekt simulujúci hĺbku ostrosti. Tá je využívaná prevažne v animáciách a vplyv tohto detailu na výkon je minimálny. Efekt teda môžete vypnúť, ale príliš výkonu naviac nezískate.

Shadow of the Tomb Raider – Depth of Field Nastavenie: High – 58 fps
Shadow of the Tomb Raider – Depth of Field Nastavenie: Off – 60 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Geometrická kvalita modelov (Level of Detail)

Tento detail ovplyvňuje geometrickú kvalitu modelov s rastúcou vzdialenosťou. Čím ďalej je objekt od kamery, tým jednoduchší model sa zobrazuje a LoD určuje, v akej vzdialenosti sa objekty začínajú zjednodušovať. Vplyv na výkon by bol skôr výraznejší na slabšom procesore. U väčšiny hier, Shadow of the Tomb Raider nie je výnimkou, nemá príliš veľký vplyv výkon GPU. Tu je rozdiel 58 fps vs. 62 fps.

Shadow of the Tomb Raider – Level of Detail Nastavenie: High – 59 fps
Shadow of the Tomb Raider – Level of Detail Nastavenie: Off – 62 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Tesselácia (Tessellation)

Nastavenie aktivuje alebo deaktivuje tesseláciu niektorých povrchov pre zobrazenie detailnejších geometrických nerovností. Vplyv na výkon je relatívne nízky, ale záleží na tom, či sa na scéne nejaké tesselované objekty objavujú. Scéna na obrázku využíva tesseláciu na takmer celej ploche, a napriek tomu je rozdiel len 58 fps vs. 62 fps. Tento detail skôr vypnite na starších generáciách AMD Radeon (HD a R9), ktoré nemali tesselačné jednotky príliš silné. Na dnešných Radeon RX je výkon takmer zhodný s konkurenčnými GeForce.

Shadow of the Tomb Raider – Tessellation Nastavenie: On – 57 fps
Shadow of the Tomb Raider – Tessellation Nastavenie: Off – 61 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Prisvietenie objektov (Bloom)

Bloom je veľmi starý, ale stále využívaný efekt simulujúci prisvietenie od svetlých objektov. Objavil sa spolu s HDR rendering, ale občas s ním bol mylne zamieňaný. Dnes sa bloom efekt využíva v triezvej forme, len tam, kde to dáva zmysel. A vplyv na výkon je na hranici chyby merania.

Shadow of the Tomb Raider – Bloom Nastavenie: On – 54 fps
Shadow of the Tomb Raider – Bloom Nastavenie: Off – 55 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Rozmazanie pohybu (Motion Blur)

Efekt simulujúci rozmazanie pohybu je tiež známy z väčšiny hier. A dôvodom jeho deaktivácie nebýva nedostatok výkonu, ale väčšinou pochybná kvalita tohto efektu alebo prílišné nelogické rozmazávanie. Shadow of the Tomb Raider je bohužiaľ ten prípad, kde to autori s rozmazaním prehnali a maže sa aj rýchly pohyb myšou. Odporúčanie je teda jasné – efekt vypnite, zvýšite si mierne výkon a navyše získate vždy ostrý obraz.

Shadow of the Tomb Raider – Motion Blur Nastavenie: On – 57 fps
Shadow of the Tomb Raider – Motion Blur Nastavenie: Off – 59 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Odrazy prostredia (Screen Space Reflections)

Tento efekt pridáva na lesklé povrchy (napr. vodnú hladinu) real-time odrazy prostredia. Ak je efekt deaktivovaný, je na vodnú hladinu aplikovaná len jednoduchšia mapa okolia. Vplyv na výkon je znateľný len v scénach, kde sa vyskytuje. Napríklad na nasledujúcom obrázku bol rozdiel 54 fps vs. 57 fps.

Shadow of the Tomb Raider – Screen Space Reflections Nastavenie: On – 54 fps
Shadow of the Tomb Raider – Screen Space Reflections Nastavenie: Off – 57 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Drobné tiene (Screen Space Contact Shadows)

Detail pridáva do scény tiene od drobných objektov, ako je tráva alebo malé kamene. Vplyv na výkon je celkom znateľný – 58 fps vs. 66 fps, zato obraz sa príliš nezlepší. Ak máte nedostatok výkonu, určite vypnite Screen Space Contact Shadows ako jeden z prvých detailov.

Shadow of the Tomb Raider – Screen Space Contact Shadows Nastavenie: High – 58 fps
Shadow of the Tomb Raider – Screen Space Contact Shadows Nastavenie: Off – 66 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Lepšie vykresľovanie vlasov (Pure Hair)

Už prvý Tomb Raider (2013) využíval efekt pre lepšie vykresľovanie vlasov. Vtedy išlo o TressFX od AMD. Na neho nadviazal efekt Pure Hair, ktorý nájdeme aj v Shadow of the Tomb Raider. Zaujímavosťou je, že efekt už vôbec nemožno deaktivovať, len si môžete vybrať z dvoch úrovní. Rozdiel vo výkone medzi nimi je 57 fps vs. 62 fps. Kvalita sa prejavuje skôr v animáciách, pri bežnom hraní nie je vyššia úroveň tak citeľná. Na slabších grafických kartách môžeme v pohode odporúčiť zníženie detailu na úroveň Low.

Shadow of the Tomb Raider – Pure Hair Nastavenie: Normal – 57 fps
Shadow of the Tomb Raider – Pure Hair Nastavenie: Low – 62 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Volumetrické svetlá (Volumetric Lighting)

Nastavením aktivujete alebo deaktivujete volumetrické svetlá. Tými sa najčastejšie simuluje presvitanie slnka cez nejaké tienisté miesto. Hlavne v džungli je tento efekt veľmi znateľný, ale náročný až tak nie je. Aj v scéne, ktorú sme vybrali pre nasledujúci obrázok, sa výkon príliš nezmení – 61 fps vs. 63 fps. Volumetrické svetlá odporúčame vypnúť až ako poslednú možnosť. V hre sú často využívané a ich deaktiváciou sa môže úplne zmeniť celková atmosféra.

Shadow of the Tomb Raider – Volumetric Lighting Nastavenie: On – 61 fps
Shadow of the Tomb Raider – Volumetric Lighting Nastavenie: Off – 63 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Kamerový efekt (Lens Flares)

Tento efekt simuluje ďalší „kamerový“ (d) efekt. Ide o vykresľovanie odrazov svetla vo vnútri objektívu, ktoré sa vyskytujú pri fotografovaní proti silnému zdroju svetla. V Shadow of the Tomb Raider to s týmto efektom autori príliš nepreháňali, a tak ho nie je dôvod deaktivovať. Vplyv na výkon je na úrovni chyby merania.

Shadow of the Tomb Raider – Lens Flares Nastavenie: On – 65 fps
Shadow of the Tomb Raider – Lens Flares Nastavenie: Off – 66 fps


Nastavenie Shadow of the Tomb Raider: Efekt „špinavej“ kamery (Screen Effects)

U posledného nastavenia bol celkom problém vôbec tento detail zaznamenať na screenshot. Ide totiž o efekt „špinavej“ kamery. Simuluje vplyv rôznych častíc na šošovku objektívu. Najčastejšie sa s ním stretnete pri pohybe vo vode alebo v bahne. Vplyv na obraz aj výkon je de facto nemerateľný.

Shadow of the Tomb Raider – Screen Effects Nastavenie: On – 73 fps
Shadow of the Tomb Raider – Screen Effects Nastavenie: Off – 74 fps

Shadow of the Tomb Raider – súboj AMD vs. NVIDIA

Pretože testujeme Shadow of the Tomb Raider na grafickej karte od AMD aj NVIDIA, môžeme pre zaujímavosť vyskúšať, či sa nejako nelíšia možnosti nastavenia hry. Samozrejmosťou je potom aj porovnanie kvality obrazu. Tá sa vplyvom prídavných efektov môže meniť, ale niekedy možno naraziť aj na odlišné zobrazovanie efektov, ktoré by mali byť na oboch grafických kartách rovnaké. Nestáva sa to často, ale ak na niečo také narazíme, budete na to upozornení.

Nastavenie Shadow of the Tomb Raider je pre AMD aj NVIDA zhodné (aspoň zatiaľ, kým nie je k dispozícii ray tracing a DLSS), a tak by hra mala vykazovať rovnaký obraz ako na AMD, tak na NVIDIA karte. Na testovanie využijeme výrez zo scény, ktorá poslúžila aj pre test DirectX 11 vs. DirectX 12. Iba je tu neaktívne vyhladzovanie hrán, aby prípadné nedokonalosti lepšie vynikli.

Shadow of the Tomb Raider – kvalita obrazu AMD AMD – Radeon RX 580 (62 fps)
Shadow of the Tomb Raider – kvalita obrazu NVIDIA NVIDIA – GeForce GTX 1060 (58 fps)

Na obrázku nie je znateľný žiadny rozdiel. Minimálne teda v API DirectX 12 je obraz AMD a NVIDIA úplne zhodný. Ani počas hrania neboli detegované žiadne anomálie na niektorej z kariet. Grafické karty AMD a NVIDIA v tejto hre ponúkajú zhodný herný zážitok. Ale platí to len zatiaľ. S prídavným ray tracingom by potom mohla nová generácia GeForce RTX ponúknuť výrazne lepšiu kvalitu obrazu.

i Chete o súboji AMD vs. NVIDIA vedieť viac? Podrobné testy pre vás pripravil Pavel Šantrůček: Shadow of The Tomb Raider (TESTY): Výkony grafických kariet AMD aj NVIDIA.

Hodnotenie technickej stránky Shadow of the Tomb Raider

Záverečný diel trilógie Shadow of the Tomb Raider je po technickej stránke takmer dokonalý. Hra ponúka na dnešnú dobu fotorealistickú grafiku a ide o najlepšie vyzerajúcu hru, akú sme doteraz hrali. Hoci ešte neobsahuje ray tracing, kvalita tieňov a nasvietenie scény sú aj tak neuveriteľne reálne. Preto sme ešte viac zvedaví, ako ray tracing vylepší kvalitu obrazu. Taktiež textúry sú dokonale ostré. To prekvapí hlavne pri ohliadnutí na predchádzajúci diel Rise of the Tomb Raider. Shadow of the Tomb Raider má nižšie nároky na pamäť, a napriek tomu vyzerá ešte lepšie.

Optimalizácia bola autormi z Crystal Dynamics zvládnutá na jednotku. K technickej stránke hry v tomto ohľade nemôžeme mať najmenšie výhrady. Dokonalý vizuál je sprevádzaný aj stabilným framerate. Snáď nikde sme nenarazili na výraznejší pokles výkonu a hra beží približne tak, ako ukazuje náš test. Nutnosťou je ale hranie hry v API DirectX 12. V staršom DirectX 11 už môžete naraziť na prepady výkonu kvôli limitácii vysokým overhead.

i Mohlo by vás zaujímať

Shadow of the Tomb Raider pravdepodobne nepoteší majiteľov slabších PC. Detaily s výkonom príliš výkon neškálujú a hlavne u celkových detailov platí, že za výrazný pokles kvality obrazu získame neadekvátne zvýšenie výkonu. Hru si plynulo užijete aj s maximálnymi detailmi na main-streamových kartách. GeForce GTX 1060, Radeon RX 580, RX570 ... To všetko zvládne hru rozhýbať plynule aj na maximálne, alebo len mierne orezané detaily. U slabších kariet už ale budete musieť výraznejšie zasiahnuť do nastavení detailov a kvalita niekedy zbytočne trpí. Vďaka rozboru si môžete sami vybrať, aké detaily ešte znížiť, bez toho, aby kvalita obrazu klesla pod akceptovateľnú úroveň.

Shadow of the Tomb Raider je jednoducho hra, ktorá nemôže chýbať vo vašej zbierke. Vynikajúca hrateľnosť, perfektná grafika a dobrá optimalizácia sú hlavnými rysmi tejto hry. Ak spĺňate aspoň minimálne HW požiadavky, hranie nebude rušené neplynulosťou a kolísaním výkonu. Len sa vyhýbajte nastaveniu minimálnych detailov u textúr a tieňov, ktoré vyzerajú otrasne a príliš výkonu už vám nepridajú.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04