Chcete si postaviť vlastný výkonný herný PC na hranie najnovších hier na plné detaily, výkonnú pracovnú stanicu alebo spoľahlivý kancelársky počítač a strácate sa v nekonečnej ponuke najrôznejších komponentov? Poradíme vám, ako vybrať vhodné PC komponenty a na inšpiráciu vám ukážeme aj niekoľko príkladových zostáv.
Základná doska je najdôležitejšou súčasťou každého počítača a odvíja sa od nej výber všetkých ďalších komponentov. Zvýšenú pozornosť treba venovať druhu socketu (pätica) základnej dosky, ktorý zabezpečuje spojenie s procesorom. Základné dosky je možné dostať v niekoľkých formátoch:
eATX je určený pre high-endové zostavy obsahujúce niekoľko grafických kariet.
ATX sa skvelé hodí pre výkonné herné počítače a pracovné stanice.
mATX je vhodný pre nenáročné kancelárske PC a multimediálne počítače.
Mini ITX sa odporúča pre kompaktné kancelárske a HTPC počítače, čiže Media Center PC – tie sú vhodné na prezeranie multimédií a nenáročné aplikácie.
Procesor
Procesor je mozgom celého počítača. Jeho úlohou je vykonávať potrebné výpočtové operácie. Pri výbere počítača je potrebné vhodne zvoliť päticu, čiže socket tak, aby bola kompatibilná so základnou doskou. V závislosti od využitia počítača je dôležité správne zvoliť počet jadier procesora.
2-jadrové procesory sú vhodné pre nenáročné kancelárske zostavy.
4-jadrový CPU sa hodí na hranie hier a prácu s grafikou.
6 až 8-jadrové sú určené na prácu s náročnými aplikáciami a hranie najnovších hier.
8 a multijadrové nájdu uplatnenie predovšetkým vo výkonných serverových zostavách a výpočtových strojoch.
Podrobnejšie informácie o procesore vám poskytneme v našom článku Čo je to procesor.
Operačná pamäť
Operačná pamäť RAM podporuje činnosť procesora. Jej kapacita určuje, koľko operácií naraz je operačný systém schopný vykonávať. Ako veľkú kapacitu RAM pamäte zvoliť?
4 GB RAM pamäť je minimálny základ na správne fungovanie väčšiny operačných systémov, dnes však odporúčame zaobstarať aspoň 8 GB RAM.
8 GB pamäť zároveň postačí aj do výkonnejších kancelárskych a multimediálnych PC.
16 GB a viac operačnej pamäte využijete v pracovných staniciach a pri herných počítačoch.
i
DDR3 alebo DDR4 SDRAM? Pre low-end zostavy či strednú triedu odporúčame osadenie základnej dosky pamäťovými modulmi DDR3, zatiaľ čo do výkonnejších zostáv sú vhodnejšie rýchlejšie DDR4 SDRAM pamäte. Vždy ale skontrolujte, aký typ pamäte podporuje základná doska a procesor.
Grafická karta
Grafická karta patrí do každého herného počítača, ale nájde uplatnenie aj v pracovných staniciach, vrátane výkonnejších kancelárskych a multimediálnych PC. Karty možno rozdeliť podľa využitia PC zostavy do štyroch kategórií:
Multimediálne grafické karty zvládnu menej náročné úlohy ako sledovanie filmov a streamovanie videí vo vysokom rozlíšení, hranie nenáročných hier a svižné prehliadanie náročnejších stránok na internete.
Herné grafické karty sú vhodné na hranie vo Full HD alebo strih videa.
High-endové GPU disponujú tým najlepším, čo na trhu možno dostať a zvládnu aj náročné hry v 4K rozlíšení.
Profesionálne grafické karty sú určené pre výkonné pracovné stanice a sú optimalizované pre CAD programy. Na hranie hier nie sú príliš vhodné.
Ak plánujete zostaviť PC čisto na kancelárske účely, bude vám stačiť integrovaná grafická karta na základnej doske alebo procesore.
Pevný disk
Pevné disky slúžia na ukladanie a čítanie dát. Najzákladnejšie delenie je na bežné HDD a rýchle SSD disky.
Do kancelárskych a multimediálnych PC sa hodia bežné HDD, ktoré pojmú veľké množstvo dát. Oproti SSD diskom sú podstatne pomalšie.
Do pracovných staníc a herných zostáv je vhodné použiť kombináciu rýchleho SSD disku na beh operačného systému a aplikácií spolu s objemným HDD na uloženie vašich dát.
Na trhu sú dostupné už aj vysokokapacitné SSD disky, ich obstarávacia cena je ale bohužiaľ stále vysoká.
Zvuková karta
Zvuková karta je určená pre používateľov, ktorí si radi doprajú kvalitné počúvanie hudby. Vo väčšine prípadov si však vystačíte s integrovanou zvukovou kartou – tie sú bežne 8-kanálové. Hudobní nadšenci by mali radšej siahnuť po výkonných zvukových kartách vhodných na prácu s audiom a hranie hier.
PC skrinka
Pri voľbe PC skrine treba vhodne zvoliť vnútorné rozmery tak, aby sa do nej zmestili všetky potrebné komponenty. PC skrinky sa delia do niekoľkých kategórií:
Big Tower – disponujú najväčšími rozmermi a sú vhodné pre veľmi výkonné high-endové zostavy. Majú veľa priestoru pre budúce rozšírenie zostavy, osadenie vodným chladením a niekoľkými ventilátormi.
Midi Tower – veľkosť ATX vystačí pre väčšinu výkonných herných a pracovných zostáv.
Mini Tower – je vhodná pre formáty základných dosiek mATX a je ideálna pre nenáročné kancelárske zostavy a multimediálne PC.
Mini ITX a HTPC – sú určené pre formát základných dosiek mITX a hodia sa do HTPC zostáv.
Počítačové skrine možno zakúpiť spoločne so zdrojom, alebo zdroj prikúpiť samostatne.
Zdroj
Počítačový zdroj je potrebné voliť s ohľadom na celkový výkon ostatných PC komponentov v zostave. Ten si môžete spočítať pomocou plánovača výkonu zdroja. Na nenáročnú kancelársku zostavu si vystačíte s výkonom do 350 W, na náročné herné či pracovné stanice sú vhodné zdroje s výkonom 800 W a vyšším.
Chladenie
Počítačové chladenie udržuje optimálnu pracovnú teplotu PC komponentov aj pri vysokom zaťažení. Ak nejde o herný počítač alebo výkonnú pracovnú stanicu, vystačíte si so základným dodávaným chladením. Pre výkonné pracovné stanice a high-endové herné počítače je vhodné dokúpiť účinnejšie ventilátory, prípadne zvoliť rovno vodné chladenie, ktoré je najúčinnejšie.
i
Pri výbere jednotlivých PC komponentov môžete využiť aj nášho podrobného sprievodcu Ako postaviť PC.
Príklady PC zostáv
Ak hľadáte inšpiráciu na konkrétne typy počítačových zostáv, nižšie uvádzame rôzne kategórie našich Alza PC.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.