Chladením nazývame súbor chladiacich komponentov počítača – chladičov. Tie majú za úlohu odvádzať z počítača teplo, ktoré produkujú prakticky všetky ostatné komponenty. Najviac tepla v počítači vydáva spravidla procesor, v mnohých prípadoch potom aj grafická karta. Na správne udržanie nízkych teplôt je nutné zaistiť plynulé prúdenie vzduchu alebo teplo odviesť inak.
Aktívne – aktívne chladiče tvoria ventilátory, ktoré zaisťujú prúdenie vzduchu. To je základ každého kvalitného chladenia. Pri chladení komponentov sa aktívne chladenie kombinuje s pasívnym, cez ktoré tlačí studený vzduch.
Pasívne – pasívne chladenie sa ohrieva a rozvádza teplo do rebrovania, z ktorého ho možno potom ľahko odvetrať. Pasívne chladiče sú zvyčajne medené alebo hliníkové. Niektoré komponenty možno chladiť iba pasívne a dosiahnuť tým takmer nulovú úroveň hluku.
Až na výnimky sú procesory dodávané s chladičmi, ktorým slangovo hovoríme „boxované“. Medzi spomínané výnimky zvyčajne patria HEDT procesory, serverové procesory a procesory s otvoreným násobičom. Výrobcovia ich nedodávajú z jednoduchého dôvodu: tieto procesory produkujú príliš veľa tepla na to, aby ho dokázal odviesť chladič, ktorý je pribaľovaný zadarmo.
Nákup chladiča na procesor má zmysel, keď:
Chcete taktovať procesor, čiže zvýšiť jeho frekvenciu.
Grafické karty sú na rozdiel od procesorov dodávané s už plne dimenzovaným chladičom, ktorý je k nim pevne uchytený. Na týchto chladičoch si dávajú výrobcovia zvyčajne veľmi záležať, takže ich výmena nie je až na výnimočné prípady nutná.
Výmenu chladiča na grafickej karte zvažujte v týchto prípadoch:
Starý chladič je poškodený alebo vykazuje dysfunkciu.
Súčasné chladenie grafiky je hlučné.
Staviate vodný okruh na mieru.
Pozorujete neprirodzene vysoké teploty.
iVyužite službu Alza Individual! Počítač vám zloží profesionál.
Chladenie do PC skríň pozostáva výhradne z ventilátorov. Ich úlohou je podporiť prúdenie vzduchu (airflow) vnútri počítačovej skrine a uľahčiť tým odvod nadbytočného tepla. V každej modernej PC skrinke sú pozície pre ventilátory vpredu a vzadu, často bývajú aj hore a dole. Rôznymi variantmi rozmiestnenia ventilátorov do PC môžete ovplyvniť tlak vnútri skrinky.
Pretlak – pretlak v PC skrini vytvoríte investovaním väčšieho množstva ventilátorov do satia ako do výfuku. Vzduchové vstupy skríň dnes často disponujú prachovými filtrami. Pretlakom v skrini máte najväčšiu šancu zachytiť väčšinu prachu.
Podtlak – podtlak je presný opak pretlaku. Nastáva v prípade, že sa viac ventilátorov stará o výfuk horúceho vzduchu ako o satie studeného. Výhodou tohto riešenia je väčšie zníženie teplôt počítača, nevýhodou naopak to, že vzduch je nasávaný nielen cez prachové filtre, ale aj všetkými štrbinami a netesnosťami. Vďaka tomu je zanesenie útrob počítača prachom pravdepodobnejšie a rýchlejšie.
Vyrovnaný tlak – docielite ho umiestnením rovnakého počtu ventilátorov na obe strany PC skrine. Ide o kompromis, ktorý volí množstvo používateľov, kombinuje totiž výhody oboch predchádzajúcich riešení.
Ventilátory do PC skriniek je možné použiť aj na procesorové chladiče, je ale dôležité, aby vykazovali dostatočné hodnoty prietoku vzduchu. Rozdeľujú sa podľa rozmerov. Väčší ventilátor sa môže točiť pomalšie pri zachovaní prietoku vzduchu, tým pádom je tichší a vydrží dlhšie. Vždy je dobré kúpiť ventilátory najväčšieho rozmeru, ktorý skriňa podporuje.
Na správne chladenie pevného disku obvykle stačí len optimálny airflow v počítačovej skrini. Na prídavné chladenie by malo dôjsť až vtedy, ak prúdenie vzduchu nemôžete zabezpečiť, alebo ak je v malom priestore umiestnených veľa komponentov.
Chladenie kvapalinou je považované za oveľa elegantnejšie, ale finančne náročnejšie riešenie. Obsahuje niekoľko súčastí, ktoré sa na celej funkcii podieľajú. Vodné chladenie prenáša teplo pomocou kvapaliny, a to od procesora k „radiátoru“, ktorý je chladený vzduchom. Tento radiátor môže byť umiestnený kdekoľvek, kde má prístup ku vzduchu, takže pre vodné chladenie nie je airflow tak zásadný.
Vodné chladenie môžete kúpiť v dvoch základných vyhotoveniach:
All-in-One chladenie – toto chladenie stelesňuje najľahšiu cestu k vodnému chladeniu. All-in-One sety je jednoduché nainštalovať, pretože nie je nutná ich predchádzajúca kompletizácia. Stačí ich pripevniť do skrine a na procesor, potom už len zapojiť.
Chladenie na mieru – voľba pre fajnšmekrov. Nielenže chladenie na mieru môže zásadne znížiť teploty všetkých komponentov, navyše vyzerá skvele. Tomuto riešeniu je potrebné venovať starostlivosť aj pri montáži, pretože sa nepredáva „hotové“, je potrebné ho najskôr zložiť. Každé vodné chladenie potrebuje radiátor s ventilátormi, expanznú nádobu, pumpu, hadice, blok na procesor a blok na grafiku, samotnú kvapalinu a ďalšie príslušenstvo. Možno zakúpiť súpravy, v ktorých sú všetky potrebné súčasti obsiahnuté.
Príslušenstvo k chladičom obsahuje širokú ponuku nenahraditeľných doplnkov, medzi ktoré patria aj tieto:
Teplovodivá pasta – nutnosť na zaistenie vodivého spoja medzi procesorom a chladičom.
Regulácia otáčok – periféria, ktorá umožňuje kontrolovať rýchlosť otáčania ventilátorov v počítači a nastaviť tak optimálny pomer medzi výkonom a hlučnosťou chladenia.
Káble – najrôznejšie káble pripájajúce ventilátory a ďalšie súčasti chladenia.