IP kamery alebo sieťové kamery sú v spojení so zabezpečovacími systémami využívané najmä pre dohľad nad majetkom a budovami. Čo to ale znamená uzavretý a otvorený systém? Aké vlastnosti ovplyvňujú kvalitu obrazu? Na čo slúži sieťový rekordér? Zistite, aké má IP kamera podstatné vlastnosti a na čo pri výbere nezabudnúť.
Pri výbere IP kamery je podstatných niekoľko vlastností, na ktoré si musíme pri rozhodovaní dať pozor. Pozrite sa, prečo je dôležité vyhotovenie a určenie, čo ovplyvňuje rozlíšenie, aké sú možnosti ovládania a podobne.
Vyhotovenie a určenie
Vnútorné IP kamery sú určené iba na použitie v interiéroch. Bývajú náchylnejšie na poškodenie a nie sú nijako chránené proti poveternostným vplyvom, vandalizmu, vode atď.
Vonkajšie IP kamery sú určené na sledovanie záhrad, okolia budov alebo pozemkov. Sú odolné voči vplyvom vonkajšieho prostredia podľa stupňov IP. Niektoré modely je možné vybaviť špeciálnym odolným krytom, a zamedziť tak vandalizmu alebo odcudzeniu. Takže ak viete, že niečo také hrozí, je lepšie sa na to pripraviť.
IP kamery môžeme ďalej rozdeliť na domáce kamery a firemné. Domáca kamera je ideálna na použitie v miestnostiach, kanceláriách či malých obchodoch. Firemná kamera umožňuje pripojenie do kamerových systémov, sledovanie väčších priestorov aj niekoľkých miestností.
IP kamera – maximálne rozlíšenie
Rozlíšenie udáva, z koľkých obrazových bodov (pixelov) vo vodorovnom a zvislom smere je obraz, ktorým IP kamera disponuje, tvorený. Čím vyššie rozlíšenie, tým detailnejší obraz, čo je pri bezpečnostných kamerách žiaduce – presnejšia identifikácia osôb. Dôležitá je tiež snímková frekvencia, čiže koľko snímok dokáže zariadenie urobiť za 1 sekundu.
VGA (640 × 480 px) predstavuje základnú hodnotu rozlíšenia. Obraz nie je príliš detailný, postačí napríklad na sledovanie dopravnej prevádzky, snehových podmienok v zimných strediskách a pod.
HD rozlíšenie (1 280 × 720 px) je v súčasnosti už štandard. Umožní identifikáciu osôb v rámci menších miestností, a to už s lepšou rozlišovacou schopnosťou.
Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 px) ponúka veľmi kvalitný obraz a dostatok detailov aj pre monitoring väčších priestorov. Toto rozlíšenie už umožní rozpoznávať tváre a detaily, ktoré by sa inak určovali veľmi zložito.
K dispozícii sú aj IP kamery s vyšším rozlíšením, napríklad 2 048 × 1 536 alebo 2 560 × 1 920 bodov.
Sledujte aj údaj o šírke záberu. So širším uhlom záberu získate lepšiu perspektívu. Pri uhloch väčších ako 150° vzniká efekt rybieho oka a klesá kvalita obrazu v detailoch. Pri IP kamerách sa najčastejšie stretnete s uhlom záberu 70 až 180°, takže záleží na vás, na aké účely IP kameru potrebujete.
Nočné videnie a IP kamery
Na kvalitné snímanie v noci a za zlého osvetlenia využívajú niektoré IP kamery IR prísvit. Ten funguje zhruba do vzdialenosti 25 m a je ľudským okom neviditeľný. V nočnom režime sa kamera automaticky prepne do čiernobieleho zobrazenia. Vďaka tomu je zaistená lepšia kvalita obrazu, ktorý by bol inak prakticky nepoužiteľný.
i
S kvalitou obrazu v šere súvisí aj svetelnosť. Tá sa pri IP kamerách pohybuje v rozmedzí f/1,8 až f/2,8. Hodnotu f/2.0 a vyššiu možno považovať za dostatočnú na správne vykreslenie detailov a nízku úroveň šumu aj pri večerných záberoch.
IP kamera a jej možnosti ovládania
Okrem toho, že IP kamera umožňuje prístup na diaľku, niektoré druhy je možné na diaľku tiež ovládať – rozhliadať sa pomocou otáčania a kamery, približovať či zapínať prísvit. Toto umožní buď webové rozhranie (pri použití počítača), alebo prostredie aplikácie (pri použití telefónu alebo tabletu).
Ukladanie záznamov pomocou IP kamery
Sieťové IP kamery snímaný obraz primárne odosielajú na vzdialené úložiská, preto spravidla nie sú vybavené internou pamäťou. Niektoré však disponujú slotom na pamäťové karty SD/micro SD, a sú tak schopné uchovať desiatky hodín záznamu. Čím väčšiu kapacitu zvolíte, tým dlhší bude interval prepísania starších záznamov novšími.
Existuje aj IP kamera na batérie alebo so zabudovaným akumulátorom. Také modely môžu nahrávať aj niekoľko hodín v prípade výpadku elektrického prúdu.
Pripojenie a napájanie IP kamery
Bezpečnostné kamery s WiFi umožňujú šifrovaný bezdrôtový prenos obrazu. Nutné je napájanie adaptérom. Problematický je obmedzený dosah, takže si pred výberom radšej skontrolujte, či dosah bude stačiť.
Sieťový LAN kábel poskytuje stabilný a rýchly prenos obrazových dát. Veľkou výhodou je možnosť napájania cez sieťový kábel PoE. K takýmto kamerám nie je potrebné privádzať ďalší kábel, ktorý inak rieši napájanie.
V súčasnosti je možné už IP kamery prepojiť aj pomocou Bluetooth napríklad so smartfónom a v aplikácii sledovať obraz z kamery. To sa hodí napríklad vo chvíli, keď ste na dovolenke, ale chcete vedieť, čo sa deje okolo domu.
i
Stále si neviete rady, ako vybrať IP kameru? Prečítajte si náš článok, ktorý vám poradí.
IP kamera – otvorený a uzavretý systém
IP kamera funguje buď v uzavretom, alebo otvorenom systéme. Otvorený systém značí, že k obrazu z kamery má prístup ktokoľvek s prístupom k internetu, preto názov otvorený. Ide napríklad o IP kamery na sledovanie dopravy, priebehu stavby, snehového spravodajstva zo stredísk a pod. Pri uzavretom systéme čiže CCTV nie sú žiadne signály
verejne distribuované, ale sú sledované s cieľom väčšej bezpečnosti.
Skratka CCTV znamená Closed Circuit Television (uzavretý televízny okruh).
IP kamery s celým kamerovým systémom v jednom balíčku
Ak si nechcete kupovať jednotlivé IP kamery, sieťové rekordéry a ďalšie príslušenstvo zvlášť, existuje možnosť zaobstarať si kamerové systémy ako celok. Pri kúpe kamerového systému máte zaistenú kompatibilitu a istotu, že všetko bude fungovať tak, ako má. Väčšina kamerových systémov má v základe 4 IP kamery a sieťový rekordér.
i
Vybrať poriadny bezpečnostný systém nie je len tak. Prečítajte si, ako vybrať bezpečnostný systém, aby ste neboli zaskočení a nezabudli na nič podstatné.
IP kamera a užitočné vlastnosti
LED prísvit dokáže osvetliť priestor pomocou bieleho svetla zo zabudovaných LED svetiel.
Možnosť otáčania umožní otáčať kamerou pomocou klávesnice alebo potrebného softvéru až o 360°.
Pokiaľ je v kryte šošovky umiestnené zväčšovacie sklíčko, kamera IP disponuje funkciou bližšieho priblíženia.
Kamera so vstavaným mikrofónom dokáže okrem obrazu zaznamenávať aj zvuk.
Vstavaný reproduktor spravidla umožňuje obojsmernú komunikáciu, môžete teda cez kameru aj hovoriť.
Zaobstarajte si bezpečnostné kamery do domácnosti, aby ste vedeli o všetkom, čo sa deje.
Čo je sieťový rekordér
Sieťový rekordér alebo NVR (Network Video Recorder) je jednoúčelové zariadenie, ktoré dokáže zaznamenávať obraz z IP kamery na pevný disk. Pripája sa do siete pomocou LAN kábla. V prípade, že sú na rovnakej sieti aj IP kamery, rekordér ich dokáže vyhľadať a pripojiť. NVR sa dodávajú bez pevných diskov.
i
Aby sa NVR dokázalo spojiť s IP kamerami, musia kamery podporovať protokol Onvif. Bez tejto podpory spojenie väčšinou nie je možné. Pred nákupom si túto vlastnosť skontrolujte.
IP kamera – potrebujete pre ňu ďalšie príslušenstvo?
Vami vybraná IP kamera nemusí v balení obsahovať všetko, čo budete potrebovať. Napájací zdroj, diaľkové ovládanie, solárny panel pre pohon kamery a veľa ďalšieho. Jednoducho sa pozrite na príslušenstvo k IP kamerám, ktoré ponúkame a nájdite presne to, čo vám chýba. Vďaka nám si postavíte dokonalý kamerový systém.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.