Obnoviť stránku

Ako vybrať bezpečnostný systém

Aktualizované

Zabezpečenie domácnosti by sa rozhodne nemalo podceňovať. Akokoľvek sa môže zdať, že vám nič nehrozí, príde čas, kedy sa môžete čudovať. A pretože je lepšie problémom predchádzať ako spätne hasiť pomyselný požiar, pripravili sme pre vás sprievodcu po svete bezpečnostných systémov. Čo je na trhu k dispozícii a na čo sa pri výbere bezpečnostného systému zamerať?

Ako vybrať bezpečnostný systém – OBSAH

5 dôvodov, prečo zabezpečenie rozhodne nepodceniť

  1. Ochrana majetku. Nielen pred zlodejom, ale aj požiarom alebo vytopením.
  2. Pokojný spánok pri odchode na dovolenku alebo odchode do práce.
  3. Psychologický efekt na zlodeja – zabezpečenie ho môže odradiť.
  4. Potenciálne zníženie ceny za poistenie domácnosti.
  5. Väčšie plnenie zo strany poisťovne v prípade vykradnutia.
Ako vybrať zabezpečenie domácnost

Čo je dôležité pri výbere bezpečnostného systému

Inštalácia

Podľa spôsobu inštalácie rozlišujeme tri typy bezpečnostných systémov: drôtový, bezdrôtový a hybridný. Všetky tri ponúkajú porovnateľnú úroveň zabezpečenia.

  • Drôtové bezpečnostné systémy vyžadujú fyzické – drôtové – rozvody medzi centrálou a jednotlivými snímačmi. Ich inštalácia je tak o niečo zložitejšia a často vyžaduje prítomnosť odbornej firmy.
  • Bezdrôtové bezpečnostné systémy využívajú na prenos informácií spoľahlivé rádiové spojenie. Strach z narušenia nie je na mieste, profesionálne systémy ponúkajú pokročilé šifrovanie prenosu signálu. Inštalácia je v tomto prípade veľmi jednoduchá a zvládnete ju pomocou mobilného telefónu. Pozor si dajte iba na lacné zabezpečenie, ktoré skôr pripomínajú hračky.
  • Hybridné bezpečnostné systémy podľa potreby kombinujú oboma prístupmi.

Certifikát

Certifikácia je dôkazom kvality bezpečnostného systému. Jej získanie vyžaduje splnenie niekoľkých desiatok náročných testov. Jedine tak je možné potvrdiť, že výrobok spĺňa určité dané štandardy. Certifikácia navyše zabezpečí, že sa váš bezpečnostný systém bude môcť pripojiť k tzv. Pultu centralizovanej ochrany, ktorý zaistí ďalšiu úroveň zabezpečenia. V prípade poplachu je totiž na miesto vyslaná zásahová jednotka, ktorá situáciu preverí a prípadného narušiteľa spacifikuje.

Poistenie

Pokiaľ máte byt alebo iný objekt poistený a prakticky nulový zabezpečovací systém, poisťovňa to pri poistnom plnení rozhodne zohľadní. Bohužiaľ, negatívne. Investícia do kvalitného zabezpečenia s certifikáciou v kombinácii s ďalšími prvkami (napr. bezpečnostné dvere) sa v tomto prípade určite oplatí. V závislosti na uzatvorenom poistení sa zvyšuje aj čiastka, ktorú vám vaša poisťovňa vyplatí. Pamätajte ale na to, že niektoré poisťovne vyžadujú profesionálnu inštaláciu. Akokoľvek to možné je, v takom prípade so svojpomocnou inštaláciou nepochodíte.

Na čo sa zamerať pri výbere zabezpečenia

Napájanie

Napájanie je dôležitá vlastnosť predovšetkým pri bezdrôtových bezpečnostných systémoch. Tie klasické, kde sa snímač prepája s centrálnou jednotkou káblom, napájanie zaisťujú z centrálnej jednotky. V prípade prerušenia prúdu by však mal mať snímač vlastnú záložnú batériu, ktorá ho udrží v chode do obnovenia prúdu. Pri batériách v snímačoch je zásadná ich výdrž, ktorá sa pri profesionálnych systémoch pohybuje v priebehu niekoľkých rokov.

Komunikačné kanály

Snímače musia komunikovať s centrálnou jednotkou, tá musí mať napojenie na používateľa, prípadne na Pult centralizovanej ochrany. Čím väčším množstvom spôsobov bude táto komunikácia riešená, tým lepšie. V prípade, že bude jeden komunikačný kanál narušený, systém môže odosielať signál prostredníctvom ďalšieho. Je preto vhodné, aby aj klasické drôtové systémy využívali niektorú z bezdrôtových metód. Najčastejšie komunikačné kanály sú:

  • Ethernet – tzv. pevný internet, pripojenie pomocou LAN kábla, náchylné na narušenie.
  • WiFi – bezdrôtové pripojenie na modem, náchylné na narušenie v prípade vyradenia domácej siete z prevádzky.
  • GSM – tzv. mobilný internet, pomocou SIM karty.

Komunikačný protokol

Najväčšie riziko narušenia bezpečnostného systému je prípadné „nabúranie“ komunikácie medzi snímačom a centrálnou jednotkou. Niektoré systémy sú postavené na open-source riešení, také sú ale celkom rizikové a potenciálne ľahko napadnuteľné. Špičkové bezpečnostné systémy využívajú vlastné riešenia, ktoré nie sú používané nikde inde. Zároveň prebiehajú testovania a dostávajú pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

Dosah (pri bezdrôtových modeloch)

Dosah udáva maximálnu vzdialenosť, na akú sa bude centrálna jednotka schopná prepojiť s jednotlivými snímačmi. Výrobcovia túto hodnotu často uvádzajú v otvorenom priestore, to znamená, že reálne (v zástavbe, byte, naprieč poschodiami) je táto vzdialenosť o niečo kratšia. Čím väčší dosah, tým lepšie, profesionálne zabezpečovacie systémy ponúkajú dosah okolo 2 000 metrov v otvorenom priestore.

Aplikácia

Moderné bezdrôtové bezpečnostné systémy bývajú spravidla dodávané s vlastnou mobilnou aplikáciou. Tá umožňuje vzdialenú správu celého systému (aktiváciu, deaktiváciu, nastavenie, pridanie ďalších snímačov, úpravu práv pre ostatných používateľov), ale hlavne sa do nej zbiehajú notifikácie pri narušení systému. Systémy, ktoré využívajú bezpečnostné kamery, navyše umožňujú priamy monitoring a napr. diaľkové otvorenie dverí.

Pult centralizovanej ochrany

Pri výbere zabezpečovacieho systému sledujte to, či je vybavený certifikáciou. Tá je totiž nevyhnutná na to, aby mohol byť pripojený k tzv. Pultu centralizovanej ochrany (PCO). To je miesto so stálou službou, do ktorého sa zbiehajú všetky údaje zo všetkých pripojených zabezpečených objektov. V prípade varovania je na miesto narušenia vyslaná zásahová jednotka. Rozsah poskytovaných služieb je daný dohodou s poskytovateľom PCO.

Nočný režim

Bezpečnostný systém by ste rozhodne nemali vypínať vo chvíli, keď ste doma – napr. v noci. Na to tu je tzv. nočný režim, ktorý stráži okná, vstupné dvere alebo pohyb po záhrade, zatiaľ čo vy spíte v spálni. Potenciálne sa tak môžete vyhnúť nepeknému nočnému stretnutiu so zlodejom.

Bezpečnostné kamery

Bezpečnostné kamery sú fakultatívnou súčasťou bezpečnostných systémov. Nie vo všetkých prípadoch je ich použitie vhodné, ideálne sú najmä v prípade zabezpečenia väčších priemyselných alebo obchodných objektov.

Kamery, ktoré bývajú súčasťou aj niektorých pohybových snímačov, majú veľkú výhodu najmä vo vizuálnom overení poplachu. Pokiaľ bezpečnostné kamery potrebujete, vyberajte celý systém – nie každý ich totiž podporuje. Viac informácií o tom, čo všetko moderné bezpečnostné kamery ponúkajú, nájdete v článku Aké sú najlepšie inteligentné bezpečnostné kamery a čo vedia?

Vonkajšia ochrana

Ak máte dom, zabezpečenie by určite nemalo končiť s jeho obvodovými múrmi. Pokrytie bezpečnostnými kamerami a snímačmi pohybu je veľmi dôležité. V tomto prípade si vyberajte také, ktoré dokážu odfiltrovať pohyb zvierat po pozemku. Napríklad taký vtáčik môže byť dôvodom množstva poplachov. Môžete tak byť varovaní ešte skôr, ako sa narušiteľ dostane k domovým dverám.

Zabezpečenie okien

Zabezpečenie okien

  • Pre zlodejov najľahší spôsob vniknutia do objektu
  • Ideálne je kombinovať viacero spôsobov zabezpečenia
  • Úlohou zabezpečenia je zlodeja spomaliť a vyvolať poplach

Pre zlodejov sú okná tým najočividnejším spôsobom, ako sa do objektu dostať. Je preto vhodné, obzvlášť pri ľahko dostupných oknách na prízemí, využiť viac vrstiev ochrany. Najvhodnejšia je kombinácia mechanických (t. j. mreže, žalúzie, bezpečnostné sklo, bezpečnostné kľučky…) a elektronických prvkov, t. j. najrôznejších detektorov. Tie v prípade narušenia vyvolajú poplach. Tieto snímače buď magneticky detegujú otvorenie okien, alebo reagujú na zvuk úderu do skla, resp. jeho trieštenie.

Zabezpečenie dverí

Zabezpečenie dverí

  • Dôležité najmä v bytových domoch a na poschodí
  • Vhodná je kombinácia viacerých prístupov
  • Úlohou je zlodejovi čo najviac skomplikovať snahu dostať sa do dverí

Dvere do bytu treba chrániť na viacerých úrovniach. Je to zásadné najmä vo vyšších poschodiach alebo bytových domoch, kam sa zlodej nemôže dostať oknom, čo býva väčšinou jednoduchšie. Proti vypáčeniu a rozbitiu pomôžu najrôznejšie bezpečnostné kovania, odolné zámky a špeciálne bezpečnostné dvere. Elektronické snímače fungujú na magnetickom princípe a reagujú na otvorenie dverí. V tej chvíli sa spustí poplach. Chráni tak aj pred nenásilným vniknutím otvorením nezabezpečeného zámku.

Zabezpečenie priestoru

Zabezpečenie priestoru

  • Stráženie chodieb, výrobných priestorov, záhrad a pod.
  • Odhalí nevyžiadaný pohyb vo vymedzenom perimetri
  • Vhodné kombinovať s bezpečnostnými kamerami

Zabezpečenie priestorov samotných je ideálnou ďalšou vrstvou ochrany. Jeho základom by mali byť bezpečnostné kamery a detektory pohybu (tie sú ale vhodné iba tam, kde by sa vo vymedzenom časovom úseku nemal nikto pohybovať, tým pádom napr. vo výrobnej hale). Bezpečnostné kamery vám umožnia potvrdiť poplachu. Moderné pohybové snímače sú schopné eliminovať falošné poplachy spôsobené napr. pohybom domácich miláčikov alebo závesov vejúcich vo vetre. Snímače pohybu najčastejšie fungujú na princípe mikrovĺn, pomocou ktorých zachytávajú teplo z ľudského tela a porovnávajú ho s teplotou pozadia.

Automatizácia

Automatizácia

  • Zabezpečenie by malo byť súčasťou celého ekosystému domácnosti
  • Varovanie a schopnosť priamo reagovať na situáciu
  • Inteligentné zásuvky a ďalšie ovládače

Okrem včasného varovania by mal byť zabezpečovací systém schopný automaticky reagovať na vzniknutú situáciu. To sa týka hlavne únikov vody, prípadne požiarov. Môžete totiž do svojho systému domácnosti zapojiť aj najrôznejšie inteligentné zásuvky a podobné zariadenia, ktoré na vzniknutú situáciu dokážu zareagovať. Pri úniku vody tak napr. vypnú jej prívod, pri požiari prerušia dodávku plynu alebo elektrického prúdu. Zabránia tak vzniku výrazne väčších škôd.

Požiar

Ochrana pred požiarom

  • Deteguje prítomnosť dymu alebo zvýšenie teploty v určitom časovom úseku
  • Pre novostavby a rekonštrukcie je od roku 2008 povinná
  • Niektoré modely odhalia aj oxid uhoľnatý

Inštalácia požiarneho hlásiča, tzv. detektora dymu, vám môže ušetriť veľa starostí. V zásade funguje na základe dvoch princípov. Buď deteguje prítomnosť dymu (obsahuje špeciálnu komoru so svetelným lúčom, na ktorého zmenu pri prechode dymom snímač reaguje), alebo reaguje na zvýšenie teploty. Tie najkvalitnejšie prístroje kombinujú obe metódy a zároveň pridávajú aj detekciu jedovatého oxidu uhoľnatého.

Ochrana pred vytopením

Ochrana pred únikom vody

  • Včas upozorní pri úniku vody napr. z práčky
  • Pracuje na princípe plaváku alebo zatvorenia elektrického okruhu
  • Prevencia vytopenia susedov

Prasknutá hadica práčky môže spôsobiť veľké škody. Snímač úniku vody dokáže varovať ešte skôr, ako sa ozve nahnevaný sused, ktorému začne kvapkať voda zo stropu. K dispozícii sú dva typy snímačov. Jeden funguje na princípe plaváka, ktorý spustí poplach v prípade vzostupu vody na určitom mieste. Druhý typ využíva miniatúrne snímače, ktoré sa dajú zasunúť napr. pod práčku alebo umývačku riadu. Spodnú stranu totiž majú vybavenú niekoľkými kontaktmi. V prípade, že sa objaví voda, dôjde k uzavretiu obvodu a poplach sa aktivuje.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19